leuw op LECTUUR OVER SPORT cle boeket Spanning stijgt op de Gelderse arbeidsmarkt per 500 gram tomaten ketchup choc, repen gratis glas 3 198 99 159 s iprits »9 23f spinazie Nie,""MBö 89 koeltas 1390 r icemix Het Einde van de Eindeloze Afwasmisère. strip- gordijnen is 19 495 varkensfricandeau 1 rosbief 1828 hamburgers f48 schouder ham 100 gram 89 w 98 champignons sinaas appelen 2kn'Sla komkommer |08 Liefde en „sex" op integere wijze benaderd PUIKJE VAN DE CHINESE LITERATUUR GallupLabour ver voor koffiemelk 425 gram J20f fruithagel zak 400 gram 2» landwijn of*k limonadesiroop pils sk 79 vruchtenin blik doperwten y, buk 115 Pinda s zak 500 gram ialfa bikers A 144 98 metworst casselerrib keurkaas Zojuist verschenen •ENK OVERAL. EN ALTIJD WEER. AAN HET KIND IN 'T VERKEER botermalse Rijksgekeurd, A-kwaliteit keuze uit gewichten van 1050 tot 1400 gram Delmonte flacon 340 gram Superieur 100 grams puur of butterscotch JL per stuk Jff pak 0 stuks JKT*) zilvermerk bonen of snelfiltermaling pak 250 gram I (2 pakkan per klant: 2 pakken a 450 gram per 500 gram stuks Unox fijne i - r 200 gram f 0 flinke Sunkist Wol. .juAo I 3 iv.- n «,YTeya, Heya", Naarmate de prestaties op het internationale vlak stijgen, stijgt ook de belangstelling voor lectuur over de schaatssport. Voor degenen, die wat meer willen weten over deze bijna nationale sport, heeft Piet Maaskant •ader de titel „Heya, Heya" een interessant boek geschreven, dat onlangs is uit gegeven door La Rivière en Voorhoeve N.V. in Zwolle. In „Heya, Heya 1 vertelt Maaskant leuke bijzonderheden over onze schaatscracks en over hun ervaringen, maar hij heeft zich niet bepaald tot de „groten" en schenkt ook aandacht aan het opkomende talent. Bovendien heeft Maaskant van dit prettig te lezen boek tegelijkertijd een interessant naslagwerk gemaakt door het opnemen van diverse staten en tabellen en een aantal interessante technische gegevens. „Grand Prix Cross'69" en „Beroemde Motorcoureurs". De Apeldoornse motor sportkenner Bert Hulleman heeft twee werkjes geschreven over de motorsport. De boekjes zijn dezer dagen verschenen en dat was, bij de aanvang van het nieuwe seizoen, een gunstig tijdstip. In „Grand Prix 1969", dat een aantal goede foto's van Jan Heese bevat, wordt een boeiend overzicht gegeven van de in het vorige seizoen in de diverse klassen ge houden wedstrijden, waarbij vaak inte ressante bijzonderheden worden ver- mèld, die de oppervlakkige toeschouwer gewoonlijk ontgaan. Bovendien bevat het boekje leuke gegevens over enkele typen wedstrijdmachines. „Beroemde motorcoureurs" komt te gemoet aan de wens van velen om over de renners, die zij zien rijden, wat meer bijzonderheden te vernemen. Het doen en laten wordt op een pittige manier beschreven en uiteraard valt daarbij de nadruk op wat Hulleman noemt „de mallemolen, die Grand Prix heet." De boekjes werden uitgegeven bij Pe ters' Uitgeversmij. te Deventer. Al eer der verscheen in deze reeks „Grand Prix Wegrace 1969". „Karpervissen". De hengelsport komt van jaar tot jaar en zelfs van dag tot dag meer in de belangstelling te staan en het aantal boeken, dat over deze sport wordt geschreven groeit in even redigheid. Jan B. de Winter, beeldhouwer en schilder van beroep, heeft onder de ti tel „Karpervissen" een boek geschre ven, waarin veel interessants wordt verteld over dit speciale onderdeel van de sport visserij. Na een wat trage „aan loop". komt De Winter aandragen met talrijke leuke en belangrijke tips, zowel op technisch als op tactisch gebied. Hij vergeet daarbij niet te wijzen op de vele misstanden, die er juist in deze tak van sport nog heersen en op de geva ren, die de vissoorten en hun natuurlijk milieu, het zuivere water, bedreigen. Een boeiend boek voor hengelsport- liefhebbers, dat is verschenen bij L. J. Veen's Uitgeversmij. NV te Amsterdam. „Alles over vliegvissen". Eveneens bij Veen's Uitgeversmij. is een ander boekje over de hengelsport verschenen en opnieuw over een be paald onderdeel daarvan, namelijk de visserij met de vlieghengel. De schrij- Tn de leteratuur over liefde en sex, waarmee wij de laatste tijd wor den overspoeld, is het niet allemaal goud wat er blinkt. Het in wezen men selijke, maar uiterst tere onderwerp wordt vaak grof benaderd, waarbij veelal commerciële doeleinden een rol spelen. Dat kan echter niet gezegd wor den van een drietal boeken over liefde en seksualiteit dat onlangs, vrijwel ge lijktijdig bij de uitgeverij Lannoo (Tielt/Den Haag) en Hollandia NV (Baarn) is uitgekomen. Die behandelen het in vele kringen nog precaire onder werp met meer tact, wetenschappelijk, waardoor de voorlichtende waarde aan betekenis wint. Wij doelen op „Geluk in de Liefde", een boek voor jonge volwassenen, ge schreven door prof. dr. Gerhard Döring, Maria de Leebeeck en Kurt Seelmann, die samen veel kennis overdragen. Voor de wat meer gevormde lezer schreef een groep wetenschapsmensen onder de titel „Liefde en sexualiteit" een ver handeling over de verschillende aspec ten van het liefdeleven, dat meer als een voorbereiding op huwelijks- en ge zinsleven kan worden beschouwd. Beide boeken zijn uitgaven van Lannoo. Tenslotte verscheen, onder de titel „Minnekozen", van de hand van dr. Vy- vyan Howarth een werk, dat zich meer als een roman laat lezen over alles wat er komt kijken bij het eigenlijke lief desspel. Een verzorgde uitgave van Hollandia NV te Baarn. Wij ontvingen de volgende nieuwe uitgaven: „Dorst naar recht een oproep tot bezinning bij de strijd om Jerusalem" door Frits Kuiper, die het recht van de .loden op een eigen staat in en bij Jeru salem verdedigt (W. de Haan te Bus- sum; prijs 5,-). Een uit zes deeltjes bestaande serie „Tips voor de paardenliefhebber" van L. J. Veen's Uitgeverij te Amsterdam. De met tekeningen en foto's geïluus- treerde boekjes zijn geschreven door Wouter Slob en ze kosten per stuk 3,90. De titels zijn: „Het houden van eigen paard en pony", „Het rijzadel met toebehoren", „De voeding van paarden en pony's", „De vrouw te paard", „De rijkleding" en „Met paard en pony op vakantie". Zeven nieuwe Zwarte-Beertjes van Bruna 2,75. Het zijn de bundel „Science Fiction Classics", bijeenge bracht en vertaald door Sybren Polet; de thriller „De haarvlecht" door Fran c-is Durbridge; twee nieuwe romans in Brett Halliday's Private Eye-reeks rondom particulier detective Mike Shayne, te weten „Lokaas van de dood" en „Lijken als jachttrofee"; twee nieu we door Ted Viking geschreven avontu ren van „superman" McGregor, name lijk „De geparfumeerde sarcofaag" en Poppenspel in Praag", en tenslotte „De spinnende spion" door Do Gordons. Uit de serie Van Dishoeck-kook- boekjes het boekje „Borrelhapjes -en Snacks" door Joanita Lee. (Van Dis- hoeck te Bussum, prijs 4,90). ver. P. L. Goedvolk, maakt daarin dui delijk, dat het vliegvissen niet zo'n dure sport is, als men over het algemeen denkt, en bovendien niet zo moeilijk te leren als vaak wordt verondersteld. Goedvolk neemt alle bezwaren, die tegen dit onderdeel van de hengelsport worden aangevoerd, onder de loep en heeft van zijn boekje tegelijkertijd een zeer bruikbare handleiding gemaakt. Foto's en tekeningen verduidelijken in hoge mate de tekst. lyiet de uitgave van een zorgvuldig geselecteerde reeks verhalen van Nieuw-China's grootste schrijver Loe Sjuun, in een literair verantwoorde vertaling van Jef Last, heeft de uitge verij A. W. Bruna Zoon (Utrecht/Ant werpen) de liefhebber van een goede novelle ongetwijfeld een grote dienst bewezen. Sjuun, die leefde van 1881 tot 1936, behoorde in zijn tijd tot de groep van schrijvers, die in het begin van de twintigste eeuw uit idealisme en sociale bewogenheid tot het socialisme kwam. Hij is de grondlegger van de renais sance in de Chinese literatuur. Zijn werk vertoont een zekere humanisti sche levenshouding, waardoor hij aan vankelijk door de Chinese machtheb bers met 'n zeker wantrouwen werd bejegend. Zijn latere werk echter droeg de goedkeuring van het regime weg, waardoor hij in brede kringen popu lair werd als schrijver. In de bloemlezing, die Bruna biedt, voornamelijk bestaande uit werken uit de periode van 1918 tot 1927, vinden we kostelijke verhalen, die de sfeer van het leven op het Chinese platteland boeiend weergeven. Sjuun koos als on derwerp veelal de geschiedenis van een eenvoudige familie. Hij beschrijft het ljef en leed, dat zich afspeelt in de klei ne kring van mensen, die hun zorgen en moeilijkheden hebben maar ook hun vreugden genieten. Hij doej dat op een pakkende, van medeleven getuigende wijze, die iedere lezer aangrijpt. Een goed boek voor een rustig uur. Bij A. W. Bruna Zoon verscheen in de. reeks „Socio-boeken" van de hand van de Amerikaan José Yglesias een in teressant en menselijk beeld van de gang van zaken in een provinciestad aan de rand van het eiland Cuba, ver weg van Havanna. Het is geen verhan deling over de revolutie, al komt die daarin uiteraard wel ter sprake. De mensen van het stadje Majari vertellen in het boek van Yglesias hun levensge schiedenis, we vinden er anekdotes in en, de schrijver heeft getracht, naast goed gefundeerde kritiek op het regi me, vast te leggen hoe men leeft en werkt in een sfeer die volkomen vreemd is aan westerse opvattingen. Uit een aantrekkelijk mengsel van observa tie en historie rijst een beeld op van de revolutie, zoals die op Cuba nog dage lijks in duizenden gezinnen wordt erva ren. ARNHEM De voortdurende gunsti ge conjuctuur was er de voornaamste oorzaak van dat in de maand april dui zend Gelderse mannen weer aan het werk konden. Daarmee is Gelderland onder het landelijk gemiddelde geko men. De bijna vierduizend werklozen die Gelderland nu kent vormen 1,2 procent van de totale bevolking, terwijl het landelijk gemiddelde op 1.4 ligt. In het bijzonder Harderwijk (0,5 pet.), Heerde (0,6), Barneveld (0,6), Apeldoorn (0,7) bleven daar ver onder. Nijmegen en Arnhem spanden de kroon in on gunstige zin nog steeds met 2,5 en 2 procent. Doetinchem liep terug van 1,9 naar 1,4 en Tiel van 1,3 naar 0,9 pet. Het waren weer vooral de bouwvak kers die volop aan de arbeid konden, terwijl ook metaalbewerkers en horeca- personeel weer overal worden ge vraagd. Een verheugend teken was ook dat bijna tweehonderd minder geschik- ten (bijna de helft van het totale aantal werklozen) weer aan een baan kon worden geholpen. Vooral deze groep profiteert nu van de voortdurende spanning op ae arbeidsmarkt. De zelfde spanning (meer vraag dan aanbod van arbeidskrachten) leidt er toe dat de sluiting van Beckers, Bec king en Bongers haardenfabriek in Ulft tamelijk makkelijk kon worden opgevangen. Men verwacht de helft onmidellijk te kunnen plaatsen, terwijl voor slechts vijftig ontslagenen moei lijkheden worden voorzien. De vraag naar personeel is bijzonder hoog: er zijn in Gelderland bijna 8000 vacatures. Vooral in de metaalnijver heid is het moeilijk om aan personeel te komen. Vergeleken met vorig jaar is de vraag nu met 40 pet. gestegen, terwijl het aantal werklozen met een kwart te rugliep. LONDEN Volgens het opiniepei lingsbureau Gallup heeft de Britse La bour Party thans in de ogen van hel publiek althans het ondervraagde gedeelte een voorsprong van 7,5 pro cent op de conservatieven. Door dit re sultaat dat heden in de Daily Telegraph werd gepubliceerd, wordt het zeer waarschijnlijk dat premier Wilson nog deze zomer algemene verkiezingen zal uitschrijven hoewel hij tot mei 1971 daarvoor de tijd heeft. De voorsprong van 7.5 procent in de populariteitspeiling betekent voor La bour een sprong van 12 procent sinds april toen de conservatieven nog een voorsprong van 4,5 procent hadden. Thans heeft Labour het peil van 1966 bereikt, toen zij een grote meerderheid in de algemene verkiezingen behaalde. AMERONGEN Drie leden van de afdeling Amerongen van de EHBO slaagden voor het diploma „Rode-Kruishelpster 2e klas". Het waren de dames Overeem-Valk, D. de Kievid-Boelhouder en L. v. d. Grift. De examens werden in Amersfoort af genomen. braadkuikens Keurko «"•Ik- Ar Stefano r^A literfles de enige echte Tijdelijk bij fles Ranja Bavaria pijpjes aardbeien, kersen of frambozen blikken i Frisco zeer Brillant zoute Dr. Oetker centra koffiel 198| uwe uuyst Dagje uit. Goed idee. Stop al uw etenswaren (en frisse dranken) in deze royale plastic „koele" tas. Koelelement erbij. En alles blijft 24 uur koel. Handig nietwaar, deze mini-koelkast voor al uw mini-vakanties. Toch kost hij maar of: 1 volle Centra Spaarkaart. lip" ■h diverse smaken doosje extra breed in frisse kleuren Nu is er de Centramatic. De Betaalbare Afwasmachine: f590.- contant en 3 volle Centra-spaarkaarten. - voortreffelijke kwaliteit - robuuste makelij - 3 afwasprogramma's - grote laadcapaciteit - volledige garantie - uitstekende en snelle service Haal bij uw Centra-winkelier de gratis Centramatic-folder met uitgebreide informatie. Eerst zien? De Centramatic staat in de meeste Centra-winkels te kijk. In Centra-winkels met een vleesafdeling: Unox Westfaalse 150 gram Ik 'n delicatesse op de boterham 100 gram jonge romige 500 gram Aanbiedingen geldig t/m 16 mei. Uitverkocht voorbehouden In centra-winkels met een groente- en/of fruitafdeling: 98 98

De Vallei | 1970 | | pagina 17