Veenendaals dagblad BREUK IN KAMER FRACTIE P.v.d.A. Buiten Laird: eerste troepen al uit Cambodja Vuurzee vernielt 25 hectare bos Weer executie van Nederlandse militair in mei 1940 ontdekt lekker lui 5w Treffer sz BUITGEMAAKT OORLOGSTUIG VAN DE ZEE DRQSTE Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Afgeworpen tanks van straaljager leggen deel Deelerwoud in de as KOSTUUMS v.a. 110.- zingende dolfijnen... Leven opnieuw duurder Friendship van ALM gekaapt STAATSSECRETARIS ONTHULT IN KAMER REGERINGSVOORNEMEN GEEN WONDER... HET IS WONDER' Nixon Actie groot succes Iets warmer DEN HAAG De regering is van plan voor de periodieke bijstand een landelijke norm in te stellen, die ongeveer overeenkomt met het besteedbaar minimumloon, zo beeft mr. H. J. van de Poel. de staatssecretaris van C.R.M., gis teren in de Tweede Kamer meegedeeld tijdens de voortge zette behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Algemene Bijstandswet. Verstoorde retraite j KRITIEK NIXON Vrouw leeft 8 uur met varkenslever DOLFINARIUM VTBN.V. OPENBARE HEARING TULPEN, CROCUSSEN en KORENAREN Bur. uoor Mdaotw mm admMstMtie; D—whwdtaaw SB, Veanendaot, 06109» 10530 fadm.), 10757 on (Nd* Giro 1321600. i Rummen 0,25: AbcmnomeM I P«, 4,40 p,m» 13,10 pA. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 13 MEI I970 - 44o JAARGANG no. 109 Bijstandsnorm besteedbaar minimum loon Goedhart keert zich tegen dr$. Den Uyl DEN' HAAG In de Tweede-Kamer fractie van de PvdA is het tot een breuk gekomen tussen de vertegen woordiger van Democratisch Appel, F. J. Goedhart, en fractieleider drs. J. M. den Uyl. In een persoonlijke brief aan drs. Den Uyl neemt de heer Goedhart scherp stelling tegen het beleid van zijn fractievoorzitter op het punt van de buitenlandse politiek (met name Viet nam en Cambodja). De kans is zeer groot dat binnenkort vooraanstaande leden de PvdA gaan verlaten. Zij zullen dan vermoedelijk aansluiting zoeken bij de nieuwe partij DS'70. Het Tweede-Kamerlid Goedhart he kelt in zijn brief aan drs. Den Uyl de communistische politiek in Vietnam zoals die al jaren wordt gevoerd. De Verenigde Staten hebben zich noodge dwongen in de zaak moeten mengen nadat Zuid-Vietnam, dat tegen de com munisten niet leek opgewassen, Ameri ka om hulp had gevraagd. „De doelstel- lingen van de Amerikaanse politiek moeten iedereen aanspreken die het rode gevaar onderkent". De heer Goedhart verwijt drs. Den Uyl dat deze het Amerikaanse ingrijpen in Cambodja opnieuw heeft aangegre pen om in het koor van de pressiegroe pen tegen Amerika mee te zingen. De heer Goedhart heeft, evenals de Neder landse regering, begrip voor een gecom bineerd Amerikaans-Zuidvietnamees optreden in Cambodja. De bewindsman deelde voorts mee. dat degenen, die onder de rijksgroepsrege ling voor werklozen of minder-vaüden vallen, een vakantietoeslag van zes pro eent zullen krijgen. Bij monde van mevrouw Heroma- Meilink en met steun van de PSP, dien de de PvdA-fractie een motie in om de bijstandsuitkeringen gelijk te trekken met het volliedige netto-minimumloon, doch mr. Van de Poel wees deze sugges tie van do hand en ried de Kamer met klem af deze motie te aanvaarden. Hij concludeerde, dat een optrekken van de bijstandsuitkeringen tot honderd procent van het netto-minimum-inko men „niet aanvaardbaar" is. De onder minister wees er op, dat de voorgestelde aftrekregeling van vijf procent van het netto-minimum-loon overeenkomt met het besteedbaar bedrag van het wette lijk minimum-loon. De 95 procentsrege ling achtte hij verantwoord. Wel zegde de staatssecretaris de Kamer toe, over de motie van mevrouw Heroma advies te vragen aan minister Roolvink. De staatssecretaris was het met de Kamer eens dat in de Algemene Bij standswet na vijf, jaar verschillende punten gewijzigd moeten worden. Er moeten meer landelijke normen komen. Verder moeten de gemeenten bij de uit voering van de wet veel meer samen werken dan nu gebeurt. Er zijn te veel verschillen tussen de gemeenten onder ling, aldus mr. Van de Poel. Bepaalde gemeenten zullen worden aangewezen om de bijstandsaanvragen van personen zonder vaste verblijf plaats. zoals woonwagenbewoners, thuislozen en schippers, te behandelen. Staatssecretaris Van de Poel had niet de indruk, dat op grote schaal misbruik wordt gemaakt van de Bijstandswet. Hij wilde wel overwegen strafbepalin gen op te nemen, hoewel hij vond dat de overheid de burgers in de eerste plaats met vertrouwen tegemoet moet treden. De onderminister, die 's middags nog bezwaren maakte tegen een amende ment van mevrouw Heroma inzake de instelling van een College Algemene Bijstandswei, merkte gisteravond op dit amendement te willen overnemen. Dit college zal, desgevraagd of uit eigen beweging, adviseren over de algemene aspecten van de uitvoering van de ABW en ook over andere onderwerpen, die verband houden met de verlening van bijstand. ADVERTENTIE jVleer en meer gaat de rust in de natuur verloren door een re creatie, die nauwelijks meer deze naam mag dragen. Naar Vondel's woord groeien wij ,,vast in tal en last." Bepaal ik mij slechts tot de Veluwe, dan neemt de zg. ont spanning afmetingen aan, die in menig gebied haast onduldbaar is geworden. Bussen, auto's, motoren, brom- en trapfietsen versperren wegen, parkeerplaatsen, picknick- veldjes, rijwielpaden, kampeerter- s reinen en wildtorens. De mens, die naar een natuurlijk, stil milieu ver- 2 langt, komt daar niet zo gemekke- meer aan toe en het wild, dat goed- deels op zg. rustgebieden raakt aangewezen, ziet deze maar al te vaak door het publiek, dat overal in doordringt, verontrust en moet tot 's nachts in de dekking blijven. Ik ontdekte in het laatste nummer van ,,De Nederl. Jager" een bij zonder lezenswaardig redactioneel hoofdartikel, waarin de schr. het heeft over het zoeken naar en het toepassen van methoden, die het mogelijk maken een maximum aantal mensen van de natuur te la ten genieten en haar toch in stand te houden. In de vrije wildbaan van de Noord-Veluwe zijn thans wild- 5 akkers aangelegd en er wordt een J deskundig beleid gevoerd, dat het voortbestaan der herten zou kun- nen waarborgen, maar er zijn on- voldoende rustgebieden en aldus de ..Ned. Jag." zoals de zaken er thans voorstaan, kan het niet lang meer goed gaan. Verschillen de voerakkers worden in 't geheel niet meer aangenomen vanwege de verstoring. Dit het publiek duidelijk te maken, dat toch veel naar de Veluwe komt om hertjes te zien, acht het blad een onmogelijke op gave. Een gering aantal bezoekers kan immers in onwetendheid of kwaadwil alles bederven. Er zullen weer borden moeten komen en men zal een deel van het recreatie gebied van de vrije wandeling moe- ten uitsluiten en voor roodwild- reservaten bestemmen. Een andere oplossing zal er niet wezen. 13 mei '70 A. B. WIGMAN Mwmww\w«n«n"' WASHINGTON De Amerikaanse minister van Defensie, Meivin Laird. heeft gisteren gezegd dat al „enige dui zenden" Amerikaanse militairen uit Cambodja zfjn teruggetrokken en dat tegen het einde van de volgende week nog meer Amerikaanse troepen Cam- bodjaan s grondgebied zullen hebben verlaten. Laird zei dit voor de commissie van Buitenlandse Zaken van de Senaat. Naar zijn oordeel zulen de belangrijke militaire operaties tegen communisti sche bases in Cambodja half juni zijn voltooid. De minister voegde er aan toe dat deze gang van zaken in overeenstem ming is met de verklaring, die president Nixon vrijdag op zijn persconferentie heeft afgelegd. Nixon zei toen dat de Amerikaanse troepen, die naar Cam bodja zijn gezonden om de schuilplaat sen van de Viet-Cong en de Noordviet- namezen te vernietigen, voor 30 juni te ruggetrokken zullen zijn. Lair oefende kritiek op het maan dag door de Senaatscommissie goedge keurde amendement, waarmee men de gelden voor de Amerikaanse troepen in Cambodja wil blokkeren. Dit amende ment ingediend door de senatoren Cooper (republikein) en Church (demo craat) zal de basis vormen voor het grote debat over Zuidoost Azië, dat vermoedelijk morgen in de Senaat zal beginnen. De Zuidvietnamese troepen in Cam bodja zullen daar waarschijnljk nog ge ruime tijd blijven. De Zuidvietnamese vice-president Ngoeyen Cao Ky, die gisteren naar Cambodja is gevlogen om „zijn troepen te bezoeken", zei dat de Zuidvietnamese troepen zeker nog „verscheidene maan den" in Cambodja zullen blijven opere ren. Hij deelde voorts mee dat de Zuid vietnamese marine is begonnen met een blokkade van een deel van de Cambod jaanse kust tussen Sihanoekville en de Zuidvietnamese grens. Volgens een Amerikaanse militaire woordvoerder is de actie bedoeld om te verhinderen dat Noordvietnamese boten en scheepjes van de Viet-Cong met voorraden de Cambodjaanse kust bereiken. Hij wilde het geen blokkade noemen. Schepen van andere landen zullen niet worden aangehouden en ook de visvangst zal niet worden belemmerd, zo zei hij. Het Amerikaanse hoofdkwartier in Saigon maakte gisteren bekend dat tot dusver tijdens de acties in Cambodja dertien hefschroefvliegtuigen en een vliegtuig verloren zijn gegaan. Er zijn 89 Amerikanen gesneuveld en 355 ge wond. Op een bijeenkomst met vakvereni gingsleiders heeft president Nixon ge zegd dat de Amerikaanse aanvallen op communistische schuilplaatsen in Cam bodja een enorm succes zijn geworden, veel groter dan verwacht was. Hij schatte dat de buitgemaakte munitie al meer is dan de tegenstander de afgelo pen vijf of zes maanden in Zuid-Viet- nam heeft afgeschoten. MOORDRECHT Binnen veertien dagen is een derde executie van een Ne derlandse militair tijdens de meidagen van 1940 bekend geworden. Op 4 mei 1940, enkele uren voordal het Nederlandse leger capituleerde, is in Moordrecht een r, j; onbe'-ende onderofficier van het Nederlandse leger door een Nederlandse luitenant /ondei enige vorm '.an proces n^eigeschottjh. Evenals in het vorige week aan het licht gekomen geval van de executie van twee Nederlandse militairen in Breda, weten de autoriteiten niets van de schiet partij in Moordrecht, hoewel vele mensen nog steeds over deze 7.aak praten. Intussen is nog geen klaarheid geko men in de executies in Breda. De pro cureur-generaal in Den Bosch, mr. A. J. M. van Overveldt. deelde ons gister avond mee, dat hij geen rapport of proces-verbaal over het neerschieten van de twee militairen in Breda in de archieven heeft gevonden. De krijgsgeschiedkunidge afdeling van het ministerie van Defensie heeft tot nu toe ook nog geen officiële docu menten kunnen vinden over het stand recht in Breda, dat aan de 31-jarige H. Steenbeek uit Gouda en de twintigjari ge D. van Wingerden uit Zwijndrecht het leven kostte. Opmerkzaam gemaakt op het stand recht in Moordrecht deelde de krijgs geschiedkundige afdeling mee, dat ook deze zaak haar onbekend is, maar dat zij ook het standrecht in Moordrecht in haar onderzoek zal betrekken. Inmiddels heeft de burgemeester van Moordrecht ons toegezegd in de ge meente-archieven te laten nagaan of de identiteit van de doodgeschoten militair nog is te achterhalen. De oud-burgemeester van Moor drecht, K. H. Brandt, die met het geval bekend is en enkele ooggetuigen ver klaarden dat zij nooit betrokken zijn geworden bij enige vorm van onderzoek naar het standrecht in Moordrecht. Tot nu toe zijn drie gevallen van mi litaire executie uit de meidagen van 1940 bekend die een nader onderzoeK rechtvaardigen: 1. de omstandigheden waaronder ser geant Chr. Meijer op de Grebbeberg werd gevonnist. 2. de executie in Breda die aan twee militairen het leven kostte. 3. het standrecht te Moordrecht. MOSKOU Een zwangere vrouw heeft in de Sovjet-Unie acht uur ge leefd met de lever van een varken. Daarna bracht men haar „uitgeruste" lever weer naar zijn oude plaats terug. Tass dat dit meldt, dee't mee dat de vrouw die in de zesde maand van zwangerschap verkeerde, plotseling een leverontsteking had gekregen en dat de ongewone ingreep nodig wps geweest om haar leven te redden. Men heeft evenwel niet het kind kunnen redden. ADVERTENTIE s en nachtmode Razendsnel vrat het vuur zich 'n weg door de kurk droge dennenbossen. Brand weerlieden en militairen had den bovendien grote moeite het vuur te her ei ken lanps de mullesmalle bospaden. EIGEN NIEUWSDIENST Elf watertank-wagens van brandweren op de Ve luwe evenals tientallen met vuurzwepen en schoppen uitgeruste militairen le verden gistermiddag in het Deelerwoud bijna twee uren verbeten strijd met een bosbrand die over een oppervlakte van bijna vijfentwintig hectare woedde. De brand brak uit door neerstortende met kerosine gevulde pilon-tanks welke afkomstig waren van een Amerikaanse „PhantonT'-straaljager die kort na de start vanaf de vliegbasis Deelen een „flame-out" kreeg waardoor een van de straalmotoren stopte. Om te kunnen landen was de piloot, de 26-jarige L. I. Huil, genoodzaakt de reservetanks die onder de vleugels van het vliegtuig waren gemonteerd en elk ongeveer 1400 liter brandstof bevatten, af te werpen. Even later zette hij zijn toestel op Deelen aan de grond. De straaljager behoort tot het 32e Squadron van de Amerikaanse Lucht macht dat in Engeland is gestation- neerd. Het toestel neemt deel aan de geallieerde foto-verkenningscompetite „Royal Flush" welke vanaf Deelen wordt gehouden. Het vermoeden bestaat, dal vonken de wegstromende kerosine in lichter laaie zetten. In no-time vrat het vuur zich een weg door rijen oude en gort droge dennen welke doorsneden werden door smalle en mulle bospaden. Dikke donkere rookwolken walmden omhoog en verduisterden de stralende zon. Niet lang na de melding rukte de Arnhemse brandweer onder leiding van comman dant mr. J. Buitink uit om het vuur te lijf te gaan. Men kwam evenwel tot de slotsom dat men geen schijn van kans had tegen de vlammen die zich aanvan kelijk als „grondvuur" ontwikkelden, maar uitmondden in „kroonvuur", voor al ook doordat er een stevige bries stond. De bomen brandden als fakkels. De assistentie werd ingeroepen van de brandweren van Apeldoorn, Hoender- loo, Ugchelen, Velp, Oosterbeek, Ede en Schaarsbergen, terwijl bovendien mili tairen van de Brandweerschool met vuurzwepen en schoppen ten strijde trokken. ADVERTENTIE ...in bet dolfhiariiim Harderwijk in het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma.Tijden: 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410 2569. ADVERTENTIE Hoofdstraat 75 - Veenendaaf A Twee Cambodjaanse militairen dragen een niet geëxplodeerde mijn van de Viëtcong aan een bamboestok, waaraar zij ook hun geweren hebben gehangen. De mijn werd aangetroffen op de hoofdweg ten zuidoosten van de hoofdstad Phnom Penh. DEN HAAG Het leven is van half- maart tot half april opnieuw duurder geworden. Dat is vooral te wijten aan een stijging van de kledingprijzen. Het prijsindexcijfer van de gezinsconsump tie liep op van 130,8 naar 131,3, een toe neming van 0,4 procent (1964 was 100). Terwijl televisietoestellen goedkoper werden, steeg de prijs voor brood, aard appelen, vlees en vleeswaren. Groenten, fruit en eieren werden goedkoper. Ook de medische verzorging. ADVERTENTIE Bezoekt allen op woensdag 20 mei a.s. om 20.00 uur de over gemeentepolitiek in Anierongen. De bijeenkomst wordt gehouden in de mu ziekzaal van het dorpshuis en is geor ganiseerd door de V.V.D. SANTO DOMINGO Acht zwaar bewapende inwoners van San Domingo hebben gisteren een lijnvliegtuig van de Antilliaanse luchtvaartmaatschappij ALM de PJ-FRM (Sint Maarten) gekaapt en naar Cuba gebracht. Er waren 29 passagiers ei. vier be manningsleden aan boord vaif de Friendship die in Santa Domingo was opgestegen met bestemming Curacao. De kapers dwongen de gezagvoerder naar Cuba te vliegen. De bemanning bestond uit de vliegers K. Mosk en F. van Schutten en de ste wardessen A. Loth en V. Fidanque. De kapers behoren waarschijnlijk tot een groep tegenstanders van Joaquin Balaguer. die probeert herkozen te worden als president van de Domini caanse Republiek. Onder de passagiers voornamelijk Do minicanen, bevonden zich drie Nederlan ders en een Duitser. De namen van de Nederlanders luiden Ragan Phillips, Hans Berg en Victor Martin. Waar deze mensen thuishoren is nog niet bekend. De St. Maarten is inmiddels op Cuba geland. Het is de tweede keer dit jaar dat een „Friendship" van de ALM naar Cuba wordt gedwongen. In het begin van het jaar was het de „Friendship" St. Eusta- tius, op hetzelfde traject. Weersverwachting van het KNMI van woensdagavond tot donderdagavond: Droog en vrij zonnig weer. maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Weinig wind en overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Morgen: /on op: 04.48 Maan op: 12.49 onder: 20.25 onder: 02.27 ADVERTENTIE Verrukkelijke chocolade nu in nieuwe verpakkingen om ook het oog te laten genieten van Koninklijke Droste kwaliteit.

De Vallei | 1970 | | pagina 1