P.v.d.A. Rhenen: Democratisering gemeentelijk beleid moet traditie worden Propaganda-avond van Hartstichting maar matig bezocht VYY Rhenen moet excursies opschorten Woningnood bestrijden In Eist Ambtshuis weer open 8R.I. herdenkt zijn doden op Grebbeberg Inbraak in „De Hooghe Wei" De luchtreiziger Bakker schrok van vreemd vrouwvolk op slaapkamer Kaper veerboot gedood Ledenwinst voor VVD Bekendmaking Jongen gewond naar ziekenhuis OPENBAARHEID ONDERWIJS Nummering van kandidatenlij sten HOOFDSTRAAT - VEENENDAAL 's Vrijdags tot 9 uur 's avonds - 's Woensdags tot 1 uur geopend WOENSDAG 13 MEI 1970 RHENEN Tijdens een persconferentie, die gisteravond door de federatie Rhenen-Elst van de Partij van de Arbeid was belegd in hotel „Sonvrlier" werd het programma bekend gemaakt voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. Daarin werd door voorzitter H. L. Veenstra de nadruk gelegd op het feit, dat de democratisering van het gemeentelijk beleid als het ware een traditie moet worden en dat voorlichting van de burgerij niet te hooi en te gras moet plaats vinden. „Het gemeentebestuur is inderdaad op ons aandringen al op beschei den schaal met hearings begonnen", aldus de heer Veenstra, „maar telkens meer moet er op gehamerd worden dat deze belangrijke zaak wordt doorgezet Een tweede belangrijk punt, dat door de federatie-voorzitter werd aangesne den was de volkshuisvesting. „Die moet zowel op het kwalitatieve als op het kwantitatieve vlak met alle mogelijke middelen worden aangepakt. Het wo ningcontingent moet worden opgevoerd, het krotopruimingsbeleid, zoals dit aan de Waalbuurt en aan de Wilhelmina- straat is begonnen, moet worden voort gezet en de sociale woningbouw voor de lagere-inkomensgroepen moet worden aangepakt door bevordering van de bouw van huurwoningen in woningwet en premiebouw. In het bijzonder legde de heer Veen stra het accent op de bevordering van de bouw van kleine woningen en flats voor bejaarden en alleenstaanden. Daaraan koppelde hij een actieve grondpolitiek door vroegtijdig aankopen en voorkomen van vermogenswinsten in de toekomst ten koste van de ge meenschap, door invoering van uitgifte in erfpacht van de grond in nieuwe uitbreidingsplannen De federatie van de Partij van de Arbeid staat in het verkiezingsprogram ook de bevordering voor van een juiste distributie van de beschikbare wonin gen door een doorstromingsbeleid dat erop gericht is bewoners met ruime fi nanciële draagkracht goedkope huur woningen te laten ontruimen en kleine en onvolledige gezinnen grote huurwo ningen te laten ontruimen, alhoewel hierbij uitdrukkelijk wordt gesteld dat deze doorstroming volledig op vrijwil ligheid moet berusten. Verder moet het gemeentebestuur voorkomen dat er sprake is van discri minatie bij de distributie van woningen. Ook aan dit punt wil de PvdA grote aandacht besteden. „Landspolitiek en gemeentepolitiek zijn overbrekelijk met elkaar verbon den. Het huidige regeringsbeleid dwingt de gemeenten in een keurslijf, waar binnen het voeren van een vooruitstre vend beleid steeds moeilijker wordt", aldus de heer Veenstra, die de rege ringspartijen daarvoor verantwoorde lijk stelde. „De vertegenwoordigers van die partijen in de gemeenteraad van Rhenen kunnen zich niet onttrekken aan hun medeverantwoordelijkheid voor het huidige politieke klimaat in ons land. Zonder een duidelijke koers verandering in de landspolitiek zal het gemeentebeleid steeds verder in het slop raken. De PvdA vraagt daarom de kiezers zich nu ook uit te spreken voor een aantal beslissingen, die landelijk moeten worden genomen in het belang van alle gemeenten. De PvdA zal in de nieuwgekozen raad bij de wethoudersverkiezingen zorgvul dig overwegen of zij medeverantwoor delijkheid voor het dagelijks bestuur van de gemeente kan blijven dragen. Het is denkbaar dat dit bestuur volledig voor de verantwoordelijkheid moet ko men van degenen, die het huidige con servatieve beleid in ons land willen handhaven. Een duidelijke uitspraak van de kiezers voor een vooruitstrevend beleid zal de PvdA met alle kracht wil len uitvoeren." Tijdens de persconferentie werd ook aandacht besteed aan de burgemeester. „De PvdA in Eist en Rhenen is, in af wachting van een grondwetswijziging die de verkiezing van een burgemeester mogelijk maakt, voor benoeming en herbenoeming van de burgemeester op aanbeveling van de raad. De PvdA stelt daarbij o.m. als voorwaarde, dat de burgemeester voornamelijk aandacht besteed aan de eigen gemeente". Voor wat betreft de democratisering vermeldt het verkiezingsprogram van de PvdA zeven punten, namelijk Openbaarheid in het gemeentelijk bestuur tot vaste regel maken en ge heim tot uitzondering, met name ten aanzien van commissievergaderingen en overheidsstukken; tevens openbaarheid van adviezen door niet-ambtelijke in stanties aan het gemeentebestuur uitge bracht; De burgers inspraak geven bij het bepalen van het gemeentelijk beleid, met name door hearings; voor burgers belangrijke plannen vanaf het eerste planstadium ter discussie stellen en de definitieve plannen afstemmen op de wensen van de burgers; Zoveel mogelijk de burgers bij het besturen inschakelen, met name door het instellen van adviesraden en ad viescommissies en gekozen dorpsraden voor Eist en Achterberg; De gemeentelijke voorlichting erop richten de burgers tijdig en zo intensief mogelijk bij het bestuur te betrekken; RHENEN Traditiegetrouw gaat de vereniging 8 RI 1940 op tweede Pink sterdag op de militaire begraafplaats van de Grebbeberg de jaarlijkse doden herdenking houden. Het tijdstip van aanvang is bepaald op 12.00 uur precies. Als sprekers zullen optreden de voorzitter van de vereni ging de heer J. H. F. Kievit, de oud aalmoezenier van 8 RI pastoor Joosten en de voormalige kapitein Wiersinga. Er wordt gewijde muziek en gewijde zang ten gehore gebracht, twee minuten stilte worden in acht genomen en er worden kransen gelegd. De plechtigheid, die wordt gehouden rond het 8 RI-monument, wordt beslo ten met het Wilhelmus (door harmonie en koor) en een rondgang langs de gra ven. De herdenking wordt vooraf gegaan door een stille tocht vanaf hotel „De Grebbeberg". Scheppen van een mogelijkheid voor ste. het publiek om zich met vragen tot de raad te richten; Een zitdag van een ambtenaar van de secretarie te Eist voor het verlenen van bepaalde administratieve diensten; O Modernisering van de algemene po litieverordening, waarbij het mogelijk moet worden, dat de burgemeester als hoofd van de plaatselijke politie in be paalde belangrijke gevallen verant woording schulding is aan de raad. Op het vlak van het onderwijs wil de PvdA het instellen van een regionale schoolverenigingsdienst voor een betere begeleiding van het onderwijs; een blij vende druk uitoefenen op de rijksover heid teneinde vervanging van de oude openbare Rijnschool in Eist te bewerk stelligen, het ijveren voor een school voor kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden en het instellen van kleuterdagverblijven. Op het gebied van de vrijetijdsbeste ding heeft de PvdA voor de komende zittingsperiode 'n enorme waslijst. Enke le belangrijke punten uit die lijst zijn wel het bevorderen van een zwemgele- genheid op redelijke tijden en tegen re delijke prijzen en het meewerken aan het stichten van een kunstijsbaan op korte afstand van Rhenen. In zes punten zet de partij de verkie- zingspunten uiteen voor het te voeren sociaal beleid; daarvan zijn het inrich ten van een dienstencentrum voor be jaarden en het stimuleren van buurthui zen dat cultureel en maatschappelijk- werk ten behoeve van de jongeren en volwassenen omvat, wel de belangrijk- ELST Op initiatief van het voorlopig bestuur van de vorig jaar opgerichte af deling van de Vereniging van Vrienden van de Nederlandse Hartstichting te Rhenen, vond dinsdagavond in het wfjkgebouw, onder voorzitterschap van mr. J. D. Koster uit Rhenen, een propaganda-avond van de Hartstichting plaats. Als sprekers waren uitgenodigd dr. Rienstra uit Rhenen, huisarts, mej. Bazel uit Utrecht, diëtiste en de heer Van der Linden uit Rhenen, fysio-therapeut. RESTEREN In de nacht van maandag op dinsdag is in een schuur op het land „De Hooghe Wei" ingebroken. Door het slot te forceren, wisten de daders binnen te komen. In totaal is er ongeveer voor 500,aan materiaal en bestrijdingsmiddelen meegenomen. RHENEN Gistermiddag vond ten gemeentehuize van Rhenen de loting plaats voor de kandidatenlijst van de verschillende politieke groeperingen die deelnemen aan de gemeenteraadsver kiezingen op 3 juni. De uitslag van deze loting was als volgt: 1. Partij van de Arbeid; 2. Christelijk Historische Unie; 3. Vrije Partij; 4. Staatkundig Gereformeerde Partij5. Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie; 6. Anti-Revolutionaire Partij; 7. D'66/PPR. VEENENDAAL De EVPV „De Luchtreiziger" nam afgelopen week deel aan de wedvlucht vanaf St. Chis- lain Horner. Afstand 213 km. De dui ven werden gelost om 7.10 uur. De eer ste duif meldde zich bij de heer B. H. C. Schuurman om 10.53.01 uur. De verdere uitslag is: B. H. C. Schuur man 1,3,11,24,25,29,32,38; A. v. Barneveld 2,9,14,16; A. v.d. Bovenkamp 4,15,28,34,35,37; Gebr. Spies 5,26,41; C. v. Ginkel 6,7,10,19,20,30; R. J. v. Kooten 8,40; W. Slotboom 12; H. v. Kooten 13,17,36,42; W. J. v. Dam 18,21,39; J. v. Kooten 22; G. Mulder 23; J. W v. Schalk 27; G. Fasse 31,33. Na een welkomstwoord en een korte toespraak van mr. Koster, waarin hij o.m. verduidelijkte, dat deze avond er in de eerste plaats op was gericht leden voor de vereniging te werven, terwijl de tweede fase bestaat uit een jaarlijk se collecte in de gemeente, gaf dr. Rienstra een interessante toelichting over de hart- en vaatziekten in ons land. .Naarmate Nederland welvarender is geworden, zijn de hart- en vaatziekten in snel tempo toegenomen. Zoals de si tuatie vroeger was met tuberculose-pa- tiënten, zo is het nu met hartpatiënten nl. men kan de symptonen bestrijden, maar van de oorzaak is de wetenschap nog niet volledig op de hoogte. Er is momenteel al een beangstigend groot aantal jonge mensen (25-30 jaar) die een hartinfarct hebben, als gevolg van de groeiende welvaart in Nederland. Teveel roken, drinken en eten plus te weinig lichaamsbeweging (iedereen rijdt tegenwoordig auto en heeft daarnaast nog zittend werk) kunnen hiervan de oorzaken zijn", aldus dr. Rienstra. Aan de hand van een modelhart werd de aanwezigen getoond, hoe een dergelijke ziekte kan onstaan. Diëtiste mej. Bazel, gaf richtlijnen over de meest gezonde eetgewoonten. Zij vertelde „wij moeten, als we een gezond leven willen leiden, ons aan be paalde voedingsstoffen wennen. De ge zellige avondjes, zoals tv kijken met gebakjes, veel koffie, pinda's e.d. zijn sterk toegenomen. Als men al nagaat, hoeveel verborgen calorieën een portie pinda's bevat, schrikt men als men hoort, dat dit evenveel is als een gewone warme maaltijd. Het overmatige vetgebruik is zeer on gezond voor onze bloedvaten". Aan de hand van enkele voorbeelden, die zij „de groep van vijf" noemde, toonde mej. Bazel, welke voeding de meest ge zonde leefwijze garandeert. „Per per soon is niet meer dan 35 gram vet nodig en bijv. drie eieren per week is ook ruim voldoende. Natuurlijk mag men wel een een gebakje of iets dergelijks nutti gen tijdens een of andere feestelijke bijeenkomst, maar maak er geen ge woonte van", besloot zijn. Ten slotte kwam de heer van der Linde, fysio-therapeut aan het woord. „Mijn werk bestaat o.m. uit de patiënt over zijn angst van „wat mag ik wel, wat mag ik niet" heen te helpen en hem erop voor te bereiden, hoe hij, na een bepaalde revalidatietijd, zich weer in de maatschappij kan aan,passen. Deze mensen zijn natuurlijk ook psy chisch erg zwak geworden en hebben begeleiding hard nodig". Aangepast aan de aard van hun ziek te en hun leeftijd wordt een leefwijze voorgeschreven, die vaak positieve re sultaten heeft, zodat de patiënt dikwijls weer in zijn beroep kan terugkeren. Natuurlijk moet zij zich dan een lager tempo dan hij gewend was eigen ma- RHENEN De heer Adriaan P. de Kleuver, excursieleider van de VW- Rhenen, die na een langdurige ziekte in de afgelopen winter weer zover was hersteld, dat hij het excursie-programma 1970 volledig voor zijn rekening kon nemen, heeft plotseling een inzinking gekregen. De artsen achtten opname in een ziekenhuis noodzakelijk. In verband hiermee heeft het bestuur van de Rhenense VW noodgedwongen het reeds aangekondigde excursieprogramma voorlopig moeten opschorten. Zodra de heer De Kleuver zover hersteld is, dat hij de draad weer kan opnemen, zal daar aan op brede schaal bekendheid worden gegeven. ken. „Ten slotte geldt voor ieder gezond mens: niet overmatig werken en op tijd rusten", aldus spreker. Een der organisatoren, de heer Kneg- jens, sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de opkomst voor deze zo be langrijke vergadering zeer teleurstel lend was. Van de 23 bezochte vereni gingen waren acht afvaardigingen aan wezig. Voor deze avond waren alle plaatse lijke verenigingen, alsmede het onder wijzend personeel te Eist uitgenodigd met het doel de inwoners te stimuleren zich aan te sluiten bij de Nederlandse Hartstichting. RHENEN De Rhenense bak ker v.d. G. aan het Fred. v.d. Paltshof vond gisteren twee wild vreemde vrouwen op z'n slaapka mer. Ze spraken niet eens zijn moedertaal, maar hoofdzakelijk Duits. Volgens de gealarmeerde politie waren de vrouwen zigeuner typen, afkomstig uit Duitsland, en onderweg van Engeland naar onze oosterburen. Er kon de da mes niets ten laste worden ge legd. De vrijpostige vrouwen wa ren via een achterdeur binnenge komen. In Amerongen opereerden dezelf de dames. Daar waren ze een pas torie binnengekomen. Toen ze de dochter van de dominee tegen het lijf liepen wilden ze haar een be drag voor de missie overhandigen. Vermoedelijk een handige zet om geen argwaan te wekken. De domi neesdochter weigerde echter het geld en ook daar werd de politie ingeschakeld. HIROSJIMA Na een vuurgevecht met de politie, waarbij hij een kogel in de borst kreeg, is de 20-jarige Japanner Moboehisa Kawafoezji, de kaper van de veerboot van Hirosjima, gearres teerd. Hij is onmiddellijk naar een zie kenhuis overgebracht. Daar is hij aan zijn verwondingen overleden. Met zijn arrestatie kwam een einde aan een grootscheepse jacht waaraan een tiental patrouilleboten deelnamen, De jacht was ingezet toen de jonge man dinsdagmiddag gewapend met een gestolen politiepistool en enkele uit een winkel geroofde geweren in de haven Oedjine de veerboot met meer dan 40 personen aan boord kaapte en de schip per dwong te varen .Al schietend ver wondde hij toen een politieman en een burger. Vanmorgen vroeg toen de veerboot in de haven van Matsoejama aankwam om nieuwe brandstof in te nemen liet de kaper de 33 passagiers en 4 beman ningsleden vrij. Met de overige beman ningsleden voer hij terug naar Hirosji ma, waar hij bij aankomst door de poli tie in de borst werd geschoten. Volgens een woordvoerder van de po litie had de jongeman met de kaping willen bereiken, dat een 19-jarige vriend van hem zou worden vrijgelaten die dinsdagmorgen in een gestolen auto was gearresteerd. RHENEN Tjjdens de gisteravond in hotel „De Grebbeberg" gehouden jaar lijkse algemene ledenvergadering van de VVD-afdeling Rhenen bleek dat deze afdeling momenteel een record aantal leden te boek heeft staan. Mevrouw Van Silfout zal gaan optre den als secretaresse van de afdeling in de vacature de heer Van Harten, ter wijl de heer Tekelenburg tot aanvul lend bestuurslid werd gekozen. In het jaarverslag werd het heengaan van wijlen de heer Van de Grift geme moreerd, die vele jaren als penning meester fungeerde. RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis dat hij vrijdag 15 mei 1970 verhinderd is spreekuur te houden. Rhenen, 11 mei 1970 De burgemeester voornoemd, L. Bosch v. Rosenthal KESTEREN Maandag is café „Het Ambtshuis" te Kesteren heropend. De heer J. v. Gesink, de nieuwe eigenaar, zal het bedrijf op de oude voet voort zetten. Wel heeft hij het plan een biljartclub en een klaverjasvereniging op te rich ten. De heer Gesink woont reeds sinds zes weken in Kesteren, maar door, moeilijk heden met de vergunning ingevolge de nieuwe drankwet, kon aan een eerdere opening nog niet worden gedacht. Het „Ambtshuis" zal het vooral van de stamgasten moeten hebben, daar de lig ging voor toeristen wat onopvallend is. Het ligt dan ook in de bedoeling om boven op het gebouw een opvallende neonreclame aan te,brengen. Het café werd jarenlang geëxploi teerd door de heer G. M. van Verser- veld, die onlangs plotseling overleed. RHENEN Gisteravond moest de Rhenense brandweer uitrukken voor een begin van brand in hel in aanbouw zijnde Chinese restaurant aan De Driehoek. De vuurhaard zat voornamelijk in de dakgoot. Toen deze was open gebroken kon den de spuitgasten het blussings- werk snel beëindigen, Omtrent de oorzaak tast men in het duister. RENSWOUDE Het vijfjarig zoon tje van de familie Van de H. aan de Ei kenlaan stak gistermiddag komende uit de Meidoornlaan onverwacht met zijn autoped de Barneveldsestraatweg over en werd aangereden door een wagen van de Coöperatieve Landbouwvereni- ging Renswoude. Nadat eerst de vader zijn zoontje mee naar huis had geno men, moest deze even later toen dr. Ter Velde eerste hulp verleende op diens advies toch naar het ziekenhuis worden vervoerd voor een nader onderzoek. tyiepa'wv

De Vallei | 1970 | | pagina 5