Honderdtal bezetters „Beverwijk" komt voor de rechter Getuigen nooit over executie ondervraagd De Kabouters eten ook 'kaas uit 't vuistje'. Ze hebben geen alternatief. Vergaderingen van Statencommissies wellicht openbaar ook moraen romuiste koffiemelk Beschuit met e Nieuw oefenterrein voor landmacht in Duitsland w Zonder bos blijven wij zo bleek99 Kamer achter hogere AOW en AWW tl cassis pK Bernard Drukker geridderd Na Z.-Holland ook Gelderland Bedrijfsleider moest geërfde boerderij verkopen P.v.d.A. wil niet samen met CPN Cambod ja-dag organiseren Kamer boekte vragenrecord Auto botste tegen trein, chauffeur en eega dood Sex op tv geeft velen aanstoot Geheim rapport zaait onrust onder Leidse ambtenaren Vrouw zat in lift 7V2 uur opgesloten DRUPPEL OP GLOEIENDE PL AAT EVACUÉS SPULLETJES Friese boeren richten verzets- op organisatie KABOUTERPROTEST INVALIDEN ivAA/-H JVI IA. WOENSDAG 13 MEI 1970 Capelle a/d IJssel. Gisteren is de ham mondorganist Bernard Drukker in zijn woonplaats Capelle aan de IJssel ge huldigd ter gelegenheid van zijn veer tigjarig artiesten jubileum. Hij werd Ridder in de orde van Oranje Nassau. HAARLEM De bezetters van de Katholieke Pedagogische Academie in Beverwijk zullen voor de Haarlemse politierechter verschijnen wegens lo kaalvredebreuk. Aan de geruchtmakende bezetting van de school werd deelgenomen door ongeveer zestig studenten van de aca demie en een aantal sympathiserenden, onder wie Jacques Vroemen, adjunct hoofdredacteur van de Nieuwe Linie, de studentenleider Ton Regtien, de so ciaal-psycholoog dr. Milikowski en twee Beverwijkse raadsleden.. De ongeveer honderd verdachten hebben inmiddels contact opgenomen met hun juridische adviseurs, drs. R. van de Velde en mr. J. van der Meulen, die zich hiervoor tijdens de bezetting al hadden aangeboden. Om zich op de processen te kunnen voorbereiden, is een comité opgericht van ongeveer dezelfde samenstelling als voor de bezetters van het Maagden huis optrad. Eén van de leden is de au teur Jan Wolkers. Getracht zal worden aan het comité enkele prominente Be- verwijkers toe te voegen. Voorts zullen door middel van adver tenties oproepen worden gedaan om fi nanciële steun voor de verdediging van de bezetters. De processen zullen waar schijnlijk begin juli beginnen. De bezet ters zulen elkens in kleine groepjes voor de politierechter moeten verschij nen. MOORDRECHT De thans ge pensioneerde heer K. H. Brandt in Den Haag, die in mei 1940 burge meester van Moordrecht was, herin nert zich nog slechts vaag dat in Moordrecht een Nederlands militair standrechtelijk is doodgeschoten. „Ik werd in de middag van de 14de mei 1940 gewaarschuwd, dat bij café Het Posthuis een man was neergeschoten. Ik ben toen gaan kij ken en ik vond daar inderdaad het lijk van een man. Hij kon niet door oorlogshandelingen zijn omgekomen, want in Moordrecht is tijdens de vijf meidagen niet gevochten". „Ik kan met niet meer herinneren hoe hij was gekleed, maar ik weet bijna zeker dat hij niet het uniform van de huzaren droeg. Ik weet bijna zeker dat hij burgerkleding droeg. Omwonenden hebben mij later ver teld dat er onenigheid was ontstaan tussen een of meer militairen en de mannen in de burgerkleding. Hpe het verder precies is gegaan, weet ik echt niet". „Of er later een onderzoek is ge weest? Niet dat ik weet. Eerlijk ge zegd had ik in die dagen wel wat anders aan mijn hoofd. Ik zat in Moordrecht met honderden evacués uit Wageningen en ik had dinsdag middag 14 mei al sinds het uitbreken van de oorlog mijn bed niet gezien". Moordrecht was in mei 1940 een kleine plattelandsgemeente met nau welijks drieduizend inwoners. Toen Wageningen tijdens de gevechten op de Grebbeberg moest worden ont ruimd, stroomden duizenden eva cués naar Zuid-Holland, waar zij voornamelijk in Moordrecht en Ze venhuizen werden ondergebracht. Militair was Moordrecht wel be langrijk, want het dorp lag op het kruispunt van de spoorlijnen Utrecht, Den Haag en Rotterdam. Moordrecht had tijdens de korte oorlog een vrij grote militaire bezet ting gekregen, maar oud-burgemees ter Brandt kan zich geen narrïen van onderdelen meer herinneren. Hij zegt: „Als burgemeester had je in die dagen helemaal niets te ver tellen. Alles werd geregeld door de militairen en je moest maar af wachten wat zij deden. Ik heb me dan ook weinig met het geval be moeid en later heeft geen enkele autoriteit mij om inlichtingen ge vraagd". In elk geval moeten er op de 14de mei 1940 militairen van het derde regiment infanterie in Moordrecht zijn geweest; tot dit onderdeel moet de luitenant hebben behoord die het fatale schot heeft gelost. De heer Brand: „Zover als ik weet is er van die schietpartij nooit een officieel rapport opgemaakt. Ik heb wel een overlijdensakte laten opstel len met daarin als persoonsaandui ding „een onbekende man". „Ik herinner me dat enkele weken later familie van de doodgeschoten man naar Moordrecht is gekomen. Er zijn toen wat spulletjes die op het lijk waren gevonden, bij de politie opgehaald. Ja, dan moet dus de naam van de doodgeschoten man be kend zijn geworden, maar die herin ner ik mij niet meer. Ik weet ook niet of de overlijdensakte is aange vuld toen de naam bekend werd". De heer H. C. Vermaat, sinds het vertrek van de heer Brandt in 1952 burgemeester van Moordrecht, be loofde ons op de secretaire een on derzoek naar de overlijdensakte te laten instellen. Mevrouw J. van der Kuy-Lugt- hart, de eigenaresse van café Het Posthuis in Moordrecht herinnert zich de zaak nog vrij duidelijk: „Het was omstreeks 2 uur in de middag van 14 mei 1940. De luitenant lag boven in het café te slapen. Neen, ik weet niet hoe hij heette, er liepen in die dagen zoveel militairen door Moordrecht en bij ons in het café rond. Hiertegenover, achter dat bruine hek, stond een groepje man nen. Neen'ze waren niet in uniform, ik meen me te herinneren dat zij overalls droegen". „Wat er nu precies aan de hand was, is me nooit duidelijk geworden. Plotseling liep de luitenant opge wonden het café uit en rende op het groepje mannen af. Er ontstond een korte woordenwisseling en toen schoot de luitenant met zijn revolver een van de mannen dood. Tien mi nuten later werd de luitenant door een kapitein met een auto opge haald. Ik heb hem nooit meer terug gezien". „Het lijk van die doodgeschoten man is later opgehaald, ik dacht door de politie. De man is toen be graven op het gemeentekerkhof". „Enkele weken later kwam hier in het café een vrouw met een wat vreemde tongval, die zei de echtge note van de doodgeschoten man te zijn. Ik heb haar toen gezegd naar het gemeentehuis te gaan. want ik kon haar ook weinig vertellen. Het lijk is toen opgegraven en naar el ders gebracht; waarheen weet ik niet. Nooit heeft iemand mij, of mijn enkele jaren geleden overleden man, over deze kwestie een verhoor afgenomen". Een soldaat van het derde regi ment infanterie, die onbekend wenst te blijven: „Op 14 mei 1940 is te Moordrecht een gevluchte wacht meester van de huzaren door luite nant B. neergeschoten. De luitenant stelde hem zes vragen en schoot hem toen ter plaatse met zijn revolver dood". ADVERTENTIE De Kabouters willen een alter natieve maatschappij. Ze hebben nieuwe en andere ideeën over wonen, werken, eten. Erg boeiend allemaal, maar 't zat ons wel even hoog. Gelukkig hebben ze ons gerustgesteld: ze willen en weten geen alternatief voorkaai Dat was een pak van ons hart. Niet dat we onszelf Kabouters willen noemen, maar eigenlijk hebben we niet altijd 'kaas uit 't vuistje' gepropageerd als V* een alternatief hapje? ADVERTENTIE (Van een onzer redacteuren) ARNHEM De kans is vrij groot dat de nieuwe Provinciale Staten van Gel derland spoedig zulen besluiten de ver gaderingen van hun commissies van ad vies en bijstand voortaan (in het alge meen) openbaar te doen zijn. Op het ogenblik is de „commissie werkwijze van de Staten bezig met de formulering van voorstellen ten aanzien van de ma nier waarop de nieuwe Staten zouden kunnen werken; de commissie heeft uitvoerig over het openbaar maken van de vergadering van de Staten-commis- sies gesproken. Als de Gelderse Staten tot het openbaar maken van de commissievergaderingen besluiten zullen zij niet de eerste zijn; dezer dagen heeft het provinciaal be stuur van Zuid-Holland daartoe al het (naar onze mening goede) voorbeeld ge geven. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben daarmee gevolg gege ven aan een motie die ingediend werd door leden van de fracties van PvdA, VVD, PPR. en CPN. Voorstanders van de openbaarheid van de Statencommissievergaderingen zijn van mening, dat hierin een moge lijkheid ligt het werk van de Staten dichter bij de burgerij te brengen. Sta tenvergaderingen bieden vaak weinig boeiends, mede omdat de bezoekers van de vergaderingen dikwijls de indruk krijgen dat tal van zaken al in de com missies doorgepraat zijn. Nu er een nieuwe Staten-periode aanbreekt (de leden worden 3 juni geïnstalleerd lijkt ook voor de Gelderse Staten het moment gekomen om de deuren vaker te openen. „In ieder ge val is het de moeite waard om er eens mee te experimenteren," zei ons een (nieuw) Statenlid. De commissie werkwijze is samenge steld uit leden van de oude Staten; zij. wordt voorgezeten door AR-fractie- voorzitter P. M. Oostlander. Binnen en kele weken hoopt zij met haar werk ge reed te zijn. JELSUM De 38-jarige bedrijfslei der P. Sinnema uit het Friese Jelsum die vorig jaar een kapitale boerderij erfde en daarmee miljonair werd, heeft de boerderij moeten verkopen om de successierechten te kunnen be talen. De heer Sinnema eri zijn vrouw werk ten veertien jaar op de boerderij van mevrouw R. Wassenaar-Boelstra. Toen zij stierf erfde het echtpaar het bedrijf, 65 koeien, veertig stuks jong vee en vier stieren, stamboek van de hoogste kwaliteit. De Levensverzekeringmaatschappij Utrecht heeft de boerderij nu van de heer Sinnema gekocht, die er als be drijfsleider zal blijven werken. AMSTERDAM Het partijbestuur van de PvdA heeft een uitnodiging van de CPN om „samen en in eenheid" een landelijke strijddag. tegen het Ameri kaanse optreden in Indo-China vast te stellen, van de hand gewezen. De CPN stelde zich voor op die dag op massale schaal in het land gezamenlijke demonstraties en bijeenkomsten te hou den en andere activiteiten te ontwikke len. Het partijbestuur van de PvdA heeft echter laten weren er geen ehkele behoefte aan te hebben om ook maar iets te ondernemen samen met het be stuur van een ondemocratische partij als de CPN. De PvdA licht toe: „Het CPN-voorstel is huichelachtig, gelet op de goedkeu rende of passieve houding van de CPN in verscheidene gevallen van gewapend optreden van communistische landen, dat zelfbeschikkingsrecht van andere landen en volken volkomen vernietigt". Aanleiding tot haar aanzoek had de CPN gevonden in cle brief, die de PvdA met enkele andere oppositiepartijen on langs naar president Nixon stuurde uit protest tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam en Cambodja. De CPN zag in die brief een „belangrjke verande ring in de politieke toestand in ons land wat betreft de beoordeling van het Amerikaanse optreden". DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren een record geboekt: de duizendste schriftelijke vraag van dit zittingsjaar werd aan de regering ge steld. Vorig jaar kwam de duizendste pas op 15 augustus. Het beantwoorden van een vraag kost zo'n duizend gulden. Topscorer is de socialist Laban met 45 vragen. De socialisten vuurden de meeste vragen op de ministers af. ROTTERDAM Beide inzittenden van een auto, die gisteren tegen een goederentrein in de Rotterdamse wijk Charlois botste, zijn omgekomen. De in zittenden waren de heer en mevrouw Hagendijk-Schouten uit Rotterdam. Door onbekende oorzaak reed de be stuurder de met knipperlichten bevei ligde overweg op. De machinist kon de goederentrein, die 55 kilometer per uur reed, niet op tijd tot stilstand brengen. Het treinverkeer was tussen zeven en acht uur gestagneerd. Van de auto bleef weinig over. LEEUWARDEN —In Friesland is een ondergrondse boerenverzetsorgani- satie (OBVO) opgericht. De organisatie beschikt over „mensen die niet terug deinzen en niet praten. De toestand is slechter dan men denkt. De meesten staat het water tot aan de lippen", al dus een schriftelijke bekendmaking aan het hoofdbestuur van de Friese maatschappij voor landbouw. „Ik weet niet of het belangrijk is. We wachten maar rustig af tot er een actie komt," reageerde de secretaris van het bestuur de heer Swierstra. AMSTERDAM Van 1053 door het Nederlands Instituut voor de Publeke Opinie (Nipo) ondervraagde Nederlan ders heeft 37 pet. wel eens aanstootge vende sex op de televisie gezien; 22 pet. zag iets dergelijks in een film en 29 pet. in een krant of tijdschrift. Meer vrouwen dan mannen en meer ouderen dan jongeren namen aanstoot aan het getoonde. De ondervraagden die tot een kerkgenootschap behoren zagen vaker sex dat als aanstootgevend erva ren werd dan ondervraagden zonder kerkelijk gezindte: rooms katholiek 39 pet, hervormd 40 pet, gereformeerd 45 pet. en niet kerkelijk 72 pet. ADVERTENTIE i LEIDEN In het Leidse gemeente lijke ambtenarenkorps is grote onrust ontstaan over een geheim rapport, waarin onder andere een beoordeling van het werk van de ambtenaren is op genomen. Dit rapport is opgesteld door een ef- ficiencydeskundige, die onlangs door B. fen W. is ontslagen. De deskundige over weegt een procedure tegen het plotse linge ontslag. Behalve een beoordeling van de amb tenaren zou het rapport ook een aantal onthullende gegevens over financiële manipulaties bij de bouw van de ge meentelijke veemarkthal bevatten. Uit de gemeenteraad is maandagavond sterke aandrang uitgeoefend om de in houd van het rapport bekend te maken. Enkele ambtenaren zouden daarvan zo zijn geschrokken, dat zij een drin gend beroep op het college van B. en W. hebben gedaan het rapport volstrekt geheim te houden. B. en W. hebben inmiddels verklaard dat het rapport fouten bevat en ver keerd is opgesteld, waardoor de uitein delijke gegevens onjuist zijn. Volgende week dinsdag zal de ge meenteraad nader op deze zaak terug komen. ROTTERDAM De Rotterdamse ka bouters dromden gistermiddag met witgemaakte gezichten samen om mr. C. Baron de Vos van Steenwijk uit Wassenaar, voorzitter van de com missie die in het Staelduinse bos een golfterrein wil aanleggen. „Zonder bos", riepen de kabouters in koor, „blijven wij zo bleek. Bos is be ter!" Spandoeken die dreigden aanleg van de golfbanen onmogelijk te ma ken („wij laten dolle mollen los") on dersteunden hun taal. Het tafereel speelde zich af voor het sjieke restaurant Old Dutch, waar de baron met kabouters uit Hoek van Holland over het golfterrein had ver gaderd. „Ik ben onder de indruk van uw actie", zei hij, zich soepel losmakend van de menigte. „Golfterreinen", zo voegde hij er later aan toe, „zijn de mooiste natuurgebieden die je maar kunt denken. Wij zijn echt geen natuur- vernielers en ik geloof dat de kabou ters dat hebben begrepen". Jan Knippenberg, lid van de kabouter delegatie, bleek dat allerminst te heb^- ben begrepen. „We zaten gewoon op verschillende golflengte te praten", zei hij. Het gesprek heeft weinig zin gehad. De baron deelde mee dat zo snel moge lijk met de aanleg van de golfbaan zal worden begonnen; de kabouters lieten weten dat onmogelijk te zullen maken (bijvoorbeeld) door middel van een nachtelijke spitwedstrijd temid den van het omstreden geboomte. AMSTERDAM De 45-jarige me vrouw P. Goudsmit-Klein heeft zeven en een half uur opgesloten gezeten in de lift van haar huis in de Amsterdam se Gerrit v.d. Veenstraat. De lift stopte halverwege omdat er een zekering doorsloeg. Hoewel fciet ge bouw vier etages telt, duurde het zeven en een half uur voordat er opnieuw ie mand van de lift gebruik wilde maken. Dat was de echtgenoot van de gevange ne, die als bevrijder optrad. Mevrouw Goudsmit heeft al die tijd haar ziel in lijdzaamheid bezeten, omdat ze wist dat haar man omstreeks die tijd thuis zou komen. DEN HAAG De Tweede Kamer gaat graag akkoord met het wetsont werp van minister Roolvink (soc. zaken en volksgezondheid) om de uitkeringen krachtens de aow en aww met drie pro cent te verhogen en om een vakantie toeslag te geven van drie procent dit jaar en van zes procent in 1971 en late re jaren. Dit blijkt uit het voorlopig verslag op het wetsontwerp. Toch staan in het verslag een groot aantal vragen. Verscheidene Kamer fracties willen bijvoorbeeld weten wat de regering doet met het geld,- dat ze „verdient", omdat een optrekking van aow en aww een verlaging van de bij standswet met ?ich brengt. De KVP voelt ervoor om dit geld te gebruiken voor het optrekken van de uitkeringen aan de „oude invaliden". Het gaat om mensen, die invalide wa ren voordat de wettelijke arbeidsonge schiktheidsverzekering (wao) in wer king trad en die dientengevolge minder geld in handen krijgen dan zij, die wél onder de wao vallen. De AR pleit ervoor om het geld over te hevelen naar het algemeen ouder- domsfonds, zodat de premie voor de voorgestelde verhogingen iets minder dan 0,8 procent zal behoeven te zijn. Die 0,8 procent zit de anti's overigens niet lekker. Ze herinneren er aan, dat de Sociale Verzekeringsbank op een iets hoger percentage is uitgekomen. De KVP heeft bezwaar tegen de in dertijd gedane suggestie dat de premie maar 0,4 pet. omhoög zou behoeven te gaan. Het blijkt het dubbele te zijn. Wil minister Roolvink er voor zorgen, dat dit in de toekomst niet meer gebeurt?, vragen de Katholieken. ADVERTENTIE Ook de oude Centurion-tanks (die voor een groot deel door Leopards zullen worden vervangen) doen het nog goed in het zware oefenterrein hij Hal- tern. (Van een onzer redacteuren) HALTERN bij Munster De Koninklijke Landmacht, die voor het oefenen met rups voertuigen en tanks door ver schillende legeronderdelen nog steeds zit te springen om ge schikte oefenterreinen, heeft sinds kort de mede-beschik king gekregen over een nieuw terrein ten oosten van Haltern in Westfalen, een ruw en ruig gebied, voor een groot deel ge schikt voor zwaardere voer tuigen. Het is het circa 20 vierkante kilometer grote En gelse Army Training Area Borkenberge, een oud Duits schietkamp dat weliswaar in cidenteel, maar toch zeker een keer of zes, zeven per jaar door onze troepen kan worden benut. Op de jaarlijkse Nato Range Conference, de bijeenkomst waarop de in de Nato-landen beschikbare oefenterreinen zo eerlijk mogelijk worden ver deeld, is vorig jaar het oefen terrein Haltern voor deel-ge- bruik aan Nederland toegewe zen. „We zijn met dit terrein, dat niet zo ver van onze thuisba sis ligt, natuurlijk wel blij", zegt luitenant-kolonel J. Ver meulen, de commandant van 41 Pantserinfanteriebataljon, het legeronderdeel dat het eerst van het nieuwe kamp gebruik heeft kunnen maken. De huisvesting, waarvoor een paar oude barakken beschik baar zijn gesteld door de En gelse kampcommandant ma joor Robinson, is weliswaar heel eenvoudig, maar men heeft in ieder geval een dak boven het hoofd. Voor een week kan het wel. Bovendien ligt op een kilometer of zes afstand het pittoreske stadje Haltern waar het goed toeven is in de vrije tijd. Het oefenterrein, dat wij dank zij de medewerking van majoor E. Toroop met een AMX-commandovoertuig in een urenlange rit hebben kun nen bezichtigen, bestaat voor een groot deel uit bossen, zan derige vlakten, een paar grote heuvels en, naar het westen uitlopende, in de richting van de „Halternsee" ook nog uit moerasgrond. Er kan met één compagnie worden geoefend, dus in kleiner verband. Als we dan nog een verzorgingsdeta chement er bij tellen, dan zijn de mogelijkheden wel volledig benut. Dit kamp is dan ook, hoe welkom ook, in wezen maar een druppel op een gloeiende plaat.

De Vallei | 1970 | | pagina 7