Israëlische actie tegen Libanon „volgens plan" Watersnood teistert Z.W.-Duitsland Brandt: niet slechts één land mengt zich in Indo-China Op wacht na onlusten Gasgeur in Oostende op plaats zonder leiding Spionne op vrije voeten rotterdam heeft de kleinste haven ter wereld... Altsaxofonist Hodges (63) overleden Kom, zwartkijker Zware verliezen EI Fatah V-RAAD NOG NIET TOT BESLUIT Comecon bijeen in Warschau Hitler in Spanje herdacht Veroordelingen in Griekenland Poolse generaal Anders overleden Explosie in Bordeaux Historisch gebouw in Parijs verbrand Veroveraar Monte Cassino Opperrechter Blackinuii gekozen ga naar het postkantoor en geef uwTVaan WOENSDAG 13 MEI 1970 A Een politieman met karabijn heeft de wacht betrokken bij een plaatselijk ziekenhuis, in Augustan Georgia nadat vier negers waren dood gescho ten. Een menigte trok plunderend en brandstichtend door de binnenstad, waarna de nationale garde werd ingezet. i HAMBURG In het zuidwesten van de Duitse Bondsrepubliek zijn verschei dene rivieren, de boven-Rijn, de Neckar en de Moezel en enige kleinere, buiten hun oevers getreden. In de Saar werd na hevige regenval de hoogste water stand sinds 1948 bereikt. De scheep vaart is gestaakt. Verwacht wordt dat de waterstanden heden en donderdag hun hoogste peil zullen bereiken. Het peil van de Saar bij Saarbrücken bereikte dinsdag de acht meter. Bij Mainz wast de Rijn per uur drie tot vier centimeter. Blieskastel in Rijnland-Paltz is door het water af gesneden. De straten staan er een meter onder water. Op de Moezel, die een peil van 8,80 meter heeft bereikt, liggen tussen Thinville (Frankrijk) en Koblenz ongeveer .160 vrachtschepen vast. Tegen de avond had de Saar het kri tieke punt van 8,50 meter bereikt en werd alarm geslagen in Saarbrücken en Saarlouis. Brandweer, politie en ande ren hebben handen vol werk aan het leegpompen van ondergelopen kelders. De Westduitse minister van Binnen landse Zaken, Genscher, heeft hulp- BORDEAUX Bij de woning van het Franse parlementslid Aymar Achil- le-Fould in St. Laurent de Médoc bij Bordeaux is dinsdagavond een bom ontploft die schade aanrichtte aan deur en ramen. Het is de jongste van een se rie bomaanslagen en brandstichtingen die zich de laatste tien dagen in Frank rijk hebben voorgedaan. Achille-Fould is een van de centrumleden die zich achter Pompidou hebben geschaard. maatregelen opgedragen. In de nacht van dinsdag op woensdag zullen eenhe den van de technische hulp met 50 mo torboten en 30 zware pompen op de ri vier worden in gezet. Speciale maatre gelen ter bescherming van olietanks zullen worden genomen. De autoweg driehoek bij Karlsruhe is dinsdag on der water komen te staan en is geslo ten. In het zuiden van Beieren heeft dinsdagochtend een storm met wind snelheden tot 16o m per uur gewoed. Winkeliers in de binnenstad van Saar brücken zijn bezig met het in veiligheid brengen van hun voorraden. Het peil van de Rijn is bij Koblenz in 14 uur tijd vier meter gestegen. TEL AVIV/BEIROET „De taak van de Israëlische strijdkrachten in Li banon is voltooid. Zij bereiden zich nu op hun terugtocht voor". Dit deelde een militaire woordvoerder m Tel Aviv dinsdag tegen het vallen van de asond mee, nadat in het zuiden van Libanon de gehele dag een felle strijd had ge woed tussen Israëlische gepantserde strijdkrachten en Arabische commando's, gesteund door Libanese troepen. De Israëlische militaire operatie, die officieel een zuiveringsactie werd genoemd tegen een Libanees grensgebied van waaruit de plaagstoten van Arabische guer rillastrijders tegen Israëlische nederzettingen steeds veelvuldiger werden, begon dinsdag by het ochtendgloren. Tanks en andere rupsvoertuigen ter sterkte van een brigade trokken Libanon binnen en stootten vanuit de door Israël bezette hoogten van Golan door naar de op de zuidelijke helling van de berg Hermon ge legen dorpen Sjebaa, Ras ja ja Foekhar, Kfar Sjoeba en Kraybeh. Intussen be stookten Israëlische Mirages en Skyhawks stellingen van het Libanese leger en van de Arabische guerrilla's. In verklaringen van het Libanese leger en van de commando's werd gezegd, dat de Israëliërs in de omgeving van d«ze dorpen tot staan waren gebracht, soms na gevechten van man tot man. Volgens betrouwbare bronnen In Amman, is Jasser Arafat, hoofd van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie en van de El Fatah-guer- rillabeweging, naar Libanon gegaan leiden. om zelf het verzet van de commando's te De Israëlische actie volgde op een se rie overvallen door Palestijnse com mando's op Israëlische nederzettingen, waarbij in de afgelopen dagen zeven burgers om het leven kwamen en acht tien werden gewond. Israël antwoordde in het afgelopen weekeinde met lucht aanvallen en artilleriebeschietingen te gen de commando-bases in Libanon. Verscheidene malen werd Libanon ge waarschuwd dat het de gevolgen zou moeten dragen voor zijn stilzwijgende toestemming dat de commando's vanaf zijn grondgebied tegen Israël opereer den. Hierdoor gewaarschuwd, waren de guerrillastrijders al enkele dagen in af wachting van een grootscheepse aanval. Dit is vermoedelijk de oorzaak van het onverwacht felle verzet, waarbij de commando's niet alleen steun van het Libanese leger kregen, maar ook van Syrische en Iraakse artillerie en vlieg tuigen. De verliezen die de Israëliërs zouden hebben geleden, worden van Libanese en Palestijnse zijde opgegeven als onge veer zes tanks en vier andere pantser voertuigen. Terwijl de Israëliërs transport voertuigen inzetten om hun bescha digde tanks achter de linies te brengen en helikopters boven het gevéchtster- rein zweefden om gewonden en ge sneuvelden op te halen, mengden Syri sche en Iraakse artillerie zich in de strijd. Een woordvoerder in Damascus zei, dat Syrische vliegtuigen Israëlische posities hadden aangevallen en dat Sy rische troepen artillerie- en tankge- PARIJS Een historisch gebouw in Parijs is dinsdagmiddag in een kwartier tijd in de as gelegd. Het was een blok studio's in Montmartre, „Bateau La- voir" genaamd, waar Picasso en andere moderne kunstnaars hebben geschilderd in het begin van deze eeuw. Twee vrou wen hebben lichte verwondingen opge lopen. Tientallen brandweerlieden hebben getracht de brand te blussen, maar het vuur greep snel om zich heen in het houten gebouw. Twee aangrenzende panden zijn licht beschadigd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend, De „Bateau Lavoir" lag dicht bij de Sacré Coeur, waar zondag een poging tot brandstichtingen en bomaan slagen gepleegd. Het verwoeste gebouw was vooral bekend als geboorteplaats van de cubis- tische kunst en centrum voor dichters. Vorig jaar december kocht de stad Pa rijs het pand als historisch monument. De naam betekent „wasserijboot". Het gebouw leek op een van de boten waar in vroeger op de Seine werd gewassen. BRUSSEL Verscheidene inwoners van Oostende zijn dinsdagmiddag on passelijk geworden van een buitenge woon sterke gasgeur die in een be paalde wijk van de stad hing. Brand weer en de technische diensten van het plaatselijk gasexploeitatiebedrijf staan overigens voor een raadsel wat betreft de herkomst van die geur. Toen beide diensten, gealarmeerd door verontruste burgers, ter plaatse arriveerden, konden ze namelijk al leen maar constateren dat in de oni- geviing waar de gasgeur het sterkste was, helemaal geen gasleidingen be staan. Van een lek kon dus geen sprake zijn. Na een uur of drie is de gasgeur van zelf verdwenen. Een ingenieur van het gasbedrijf meent dat de moge lijkheid bestaat dat het produkt dat ADVERTENTIE door het gasbedrijf aan het gas wordt toegevoegd om het een geur te geven (aardgas zelf is reukloos) op de een of andere manier ter plaatse ge komen is. Dit produkt is normaal in de handel. In Oostende blijft men echter voorlopig nog naar een oplossing voor het raad sel zoeken. WARSCHAU Eerste ministers en deskundigen uit de acht communisti sche landen in Oost-Europa die samen de Comacon vormen zijn in Warschau begonnen aan een driedaagse conferen tie over economische integratie. De Co mecon is de Oosteuropese organisatie voor wederzijdse economische hulpver lening en wordt wel beschouwd als de communistische tegehanger van de Europese Economische Gemeenschap. Premier Jozef Cyrankiewicz van Po len voerde als eerste het woord. Hij zei onder meer dat de enige manier om de intehnationale wetenschappelijke en tech nische ontwikkeling bij te houden be staat uit een steeds verdergaande inte gratie. Dat is naar zijn mening een pro ces dat lang zal duren. Hij zei: „We moeten de huidige vraagstukken en moeilijkheden van een zekere afstand beschouwen, ons losmaken van kort stondige kleine belangen en ons baseren op het visioen van een verdere toe komst". Hij wees erop dat economische, we tenschappelijke en technologische sa menwerking ..een fundamentele factor voor multilaterale vooruitgang van elk socialistisch land en een onmisbare voorwaarde voor versterking van de eenheid en saamhorigheid van de hele socialistische gemeenschap" is. Aan de besprekingen wordt deelgeno men door ministers van Financiën en Buitenlandse Handel, presidenten van staatsbanken, hoge economische func tionarissen en andere ter zake kundi- gen. De Russische delegatie wordt geleid door prémier Kosygin. vechten met de Israëliërs leverden. Radio-Bagdad maakte melding van het beschieten van Israëlische posities door Iraakse strijdkrachten aan het oostelijk front vermoedelijk werd daarmee Syrië bedoeld, waar sinds ge ruime tijd Iraakse eenheden gelegerd zijn. Volgens Israël zijn bij luchtgevechten drie Syrische Mig-toestellen vernietigd, hetgeen in Damascus werd toegegeven. Daar werd echter ook gezegd, dat de Is raëliërs eveneens drie toestellen hadden verloren. Bij de strijd op de grond zijn, aldus opgaven uit Tel Aviv, zeker 150 guerril lastrijders gedood en een groot aantal gevangen genomen. De Israëlische verliezen zouden slechts zeven gewon den bedragen. Israël ontkent voorts het verlies van vliegtuigen. Het Libanese leger maakte later be kend dat in de acties zes militairen wa ren gedood en 15 gewond. Ook waren twee Libanese tanks vernietigd en vier beschadigd. In Beiroet is de Egyptische stafchef van het leger, generaal Mohammed Sa- dek, aangekomen, om namens president Nasser Libanon de „volledige steun" van Egypte aan te bieden. Hij heeft in middels besprekingen gevoerd met president Charles Hélou en met hoge Libanese officieren. Een Israëlische woordvoerder maakte bekend, dat de operatie volgens plan is verlopen. De woordvoerder ontkende Arabische beweringen, dat zich hevige gevechten met Libanese troepen zouden hebben voorgedaan. Volgens hem was het slechts tot artillerieduels met de Liba- nezen gekomen en waren alleen ge vechten met Arabische commando's ge leverd* Van een felle strijd was in het geheel geen sprake geweest. Israëlische troepen hadden zes dorpen omsingeld en van guerrilla-activiteit verdachte personen ondervraagd. In de loop van de dag kreeg Libanon de morele steun van Jordanië en Saoe- di-Arabië. Koning Hoessein zegde pre sident Charles Hélou in een telefoonge sprek steun toe en de minister van Bui tenlandse Zakeh van Saoedi-Arabië, die op het ogenblik in Beiroet is, ging bij de president op bezoek om hem te ver zekeren dat zijn regering achter Liba non staat. De Libanese president ontbood voorts de ambassadeurs van Frankrijk, Enge land, de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten om hen van de Israëlische aan val op de hoogte te stellen. Later op de dag verzocht zowel Is raël als Libanon om een spoedbijeen- komst van de Veiligheidsraad. Deze kwam nog dezelfde avond bijeen om de kwestie te bespreken. De raad begon met het aannemen van een interim-re solutie. waarin „de onmiddellijke terug trekking van alle Israëlische troepen uit Libanon" werd geëist. Twee amen dementen werden verworpen. De een, van de Amerikaanse gedelegeerde, wil de in de resolutie de eit tot „de onmid dellijke beëindiging van alle militaire handelingen in het gebied" opgenomen zien. een duidelijke verwijzing naar de Palestijnse guerrilla-acties. Het andere amendement kwam van de Russische afgevaardigde, die vroeg om „beëindi ging van de Israëlische agressie". De Veiligheidsraad heeft de spoedbij- eenkomst over de nieuwe crisis in het Midden-Oosten dinsdagavond tegen middernacht voorlopig beëindigd. De zitting word vandaag om 15.30 uur voortgezet. Het kantoor van El Fatah in Beiroet maakte bekend dat tegen middernacht een hefschroefvliegtuig bij Arkoeb is neergehaald en dat de drie inzittenden Israëliërs gevangen zijn genomen. Om een uur in de nacht duurde de strijd nog voort, zo werd gezegd. Een militaire woordvoerder in Cairo heeft meegedeeld dat een Egyptische patrouille dinsdagavond tegen midder nacht het Suez-Kanaal is overgestoken en Israëlische militairen in de Sinai heeft aangevallen. Er zijn volgens hem grote schade en ernstige verliezen toegebracht. Twee militaire voertuigen werden vernield en een tank beschadigd, zei hij. Toen Is raëlische vliegtuigen ingrepen, kwam het tot een gevecht tussen Egyptische artillerie en Israëlische reservestrijd krachten. Bij de actie zijn twee Egypti sche militairen gedood aldus de woord voerder. SAARBRÜCKEN Het congres van de Sociaal-democratische partij van West-Duitsland in Saarbrücken. heeft de „uitbreiding van de oorlog in Vietnam, tot een oorlog in Zuid- Oost-Azië", veroordeeld. Verder werd een resolutie aange nomen, waarin steun wordt betuigd aan de Britse oproep, opnieuw een conferentie van Genève te houden over de situatie in Indo-China. De resolutie werd aangenomen door een overweldigende meerderheid van de 300 afgevaardigden aan het congres. „Een ieder die werkelijk geïnteres seerd is een politieke oplossing moet weten, dat deze oplossing slechts kan worden bereikt door onderhande ling", aldus de resolutie. Tijdens het debat over de resolutie eiste de linkervleugel van de partij, die door de jonge sociaal-democra ten wordt geleid, dat de partij „ge nocide als gevolg van het Ameri kaanse imperialisme" zou veroorde len. Bondskanselier Willy Brandt nam zelf deel aan het debat. Hij herin nerde de afgevaardigden eraan, dat zijn partij niet de indruk moest wekken dat slechts EEN land zich had gemengd in de Indo-Chinese oorlog. Tijdens een ander debat over de buitenlandse politiek van de partij werd een resolutie aangenomen, waarin werd verklaard, dat West- Duitsland moet afzien van wapenle veranties aan Griekenland. De Griekse journalist Barsil Ma- thiopoelos, een gast bij het congres verklaarde dat het leven van Diony- sioes Karageorgas, die ter dood was veroordeeld door de rechtband in Athene, was gered door persoonlijke tussenkomst van Brandt. Heden zal Brandt sprekèn over de politiek van de SPD en over de coa litie met de vrije democraten FDP. MADRID Ongeveer 150 sympathi santen hebben gisteren in Madrid een uitvaartmis bijgewoond ter herden king van het feit, dat Adolf Hitler 25 jaar geleden is overleden. De politie bewaking was scherp. Na de mis die een hall uur duurde, werd een jonge man gearresteerd, die „cara al sol", het lied van de Spaanse falanxpartij, bleef zingen.' De politie verbood het nemen van fo to's en nam toestellen In beslag van journalisten. Bij de mis werden geen persoonlijkhe den uit de nazi-kolonie in Spanje ge zien, maar sommigen aanwezigen wisselden de nazi-groet voor het be treden van de kerk. Een aantal droeg het blauwe hemd van de Falanx-par tij, die in Spanje al ter ziele is. Het blauwe hemd was een stille herinne ring aan het feit, dat generaal Fran cisco Franco een „blauwe divisie" Spanjaarden in de tweede wereld oorlog aan de zijde van de troepen van Hitler had laten vechten. Volgens een pamflet was de mis geor ganiseerd door een „groep dankbare Spanjaarden die iedereen tot de mis uitnodigde die gelooft in en hoopt op de onsterfelijkheid van Europa." De mis diende ook om hen „te eren die gestorven waren voor de verdediging van de westerse en christelijke be schaving." NEW YORK De beroemde Ameri kaanse alt-saxofonist Johnny Hodges die bijna 40 jaar een van de steunpila ren in de band van DUke Ellington was, is maandag op 63-jarige leeftijd overle den nadat hy in het huis van een tand arts in elkaar was gezakt. Hodges was een van de eerste grote solisten in de jazz. Met zijn langzame melodische toon, speelde hij in een stijl die onmiddellijk herkenbaar was door duizenden Ellington-fans. „Konijn", zoals zijn bijnaam was, werd 25 juli 1906 geboren in Cambridge, (Massachusetts). Als musicus was hij grotendeels autodidact. Hij kreeg zijn eerste saxofoon van Sidney Bechet, de legendarische jazzman van New Ore- leans. Hodges kwam na met een aantal an dere bands te hebben gewerkt in 1928 bij de befaamde musicus Duke Elling ton. Op een periode van vijf jaar na, in het begin van de vijftiger jaren, toen hij zijn eigen band had, bleef hij bij Ellington. Op tientallen platen van Ellington's band werd hij prominent vermeld en elk jaar van 1940 tot 1949 was hij win naar in de poll van het tijdschrift „Down Beat". Onlangs heeft hij met Ellington een lange tournee gemaakt door het Verre Oosten. Hij laat een weduwe na, Ethel „Cue" A Twee Britten die in 1961 tot vijftien jaar gevangenisstraf werden veroor deeld op beschuldiging van het ontvreemden van Britse vlootgeheimen ten behoeve van de Sovjet-Unie, zijn dinsdag vrijgelaten. Het zijn de 64-iarige oud-marineman Harry Houghton en de 55-jarige secretaresse Ethel Gee, die als tijdelijk typiste op de vlootbasis in Portland de geheime documenten zou hebben weggenomen. Zij hebben verklaard zo spoedig mogelijk te gaan trou wen. Ze stal belangrijke documenten die haar vriend Houghton aan de Russische spion Gordon Lonsdale verkocht. Deze liet de inhoud ervan naar de Sovjet- Unie overseinen door het Amerikaans-Poolse spionnen-echtpaar Kroger, dat vorig jaar is uitgewisseld tegen een Brit die in Rusland gevangen zat. De Krogers kregen elk twintig jaar. ADVERTENTIE n.t. Havodam, de 200 meter lange maquette, waar u 'a werelds groot ste haven in het klein ziet. Eén van de attracties van C70. Havens, ache- pen, kranen, bruggen: alles natuur getrouw op schaal nagebouwd en door in beweging te zetten. C70 biedt meerl Een kabelbaan, dwars door het centrum-. Doltlro- dam, Het drijvende dofflnerium... de tot 170 m verhoogde Euromast overdekte oromenadee café s, eethuisjes en winkeltjes midden op straat... Dat alles 5 maan den lang met daarnaast elke dag feestelijke evenementen zoals wijkfeesten, muziekuitvoeringen, dansfestijnen, sportactiviteiten enz. Vraag de agenda b.j de WV. Rotterdam Communicatie 70 Feestelijke ontmoeting van mens en stad ATHENE Vijf directeuren en re dacteuren van drie dagbladen in Grie kenland, zijn ieder tot vier maanden gevangenisstraf en een zware boete veroordeeld, wegens overtreding van de perswet, door gratis boeken aan te bie den in hun blad. Twee andere redacteuren van een on afhankelijk blad werden vrijgesproken. De veroordeelden verklaarden in ho ger beroep te zullen gaan en zijn vrij gelaten. Het zijn journalisten van de dagbla den Eleftheros Cosmos (vrije wereld) Nea Politeia (nieuwe staat) en Ta Sime- ria. (de middag). Volgens de nieuwe perswet, die op 1 januari van dit jaar van kracht werd, mogen geen prijzen of gratis artikelen worden aangeboden via een dagblad,. Hodges, die bij sommige composities met hem samenwerkte, een zoon en een dochter. LONDEN Generaal Vladyslaf An ders, die in de tweede wereldoorlog de Poolse troepen aanvoerde welke aan de zijde van de geallieerden streden, is gisterochtend vroeg in een Londens zie kenhuis aan een hartaanval na een hersenbloeding overleden. Hij was 77 jaar. Anders was de zoon van een hoge ambtenaar uit Lithauen, toen een Russi sche provincie. Na eerst in het leger van de tsaar te hebben gediend, werd hij commandant van een Poolse cavalerie regiment, toen Polen onafhankelijk was geworden. Na de Duitse invasie in 1939. gevolgd door de Russische bezetting van Oost- Polen, kwam Anders in Russische ge vangenschap. Toen de Duitsers in 1941 Rusland binnenvielen, werd hy uit ge vangenschap ontslagen en kreeg hij het bevel over de Poolse strijdkrachten in de Sowjet-Unie. De militairen hiervoor wist hü te werven onder Poolse krygs- gevangenen. Met in totaal vyr divisies trok hy naar het Midden-Oosten. By het geallieerde offensief in Italië in 1944 speelde zyn tweede Poolse legerkorps een beiangryke rol by de verovering van Monte Cassino. waardoor de weg naar Rome openkwam. Na de oorlog vestigde hij zich in Lon den. Hij werd een fel tegenstander van de Sovjet-Unie en het communistische bewind in zijn land. In 1946 verloor hij zijn Poolse nationaliteit wegens „scha delijke activiteit tegen de staat". WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft de door resident Nixon voorgedragen Harry Blackmun gekozen tot lid van het hooggerechtshof. Aan de verkiezing was nauwelijks een debat voorafgegaan. Dit in tegen stelling tot bij de twee vorige kandida ten, de „zuidelijken" Haynsworh en Carswell, wier benoeming na langduri ge en felle debatten door de senaat niet aanvaard kon worden. ADVERTENTIE (dan kijkt u véél prettiger)

De Vallei | 1970 | | pagina 9