Brandt streeft naar een verdag met Stoph geslaagdeen nieuwe fiets... een prachtbeloning! Grondspeculatie België jaagt prijs in op s „Fotograferen in het weekend? Ik heb wel wat anders te doen." San Domingo Wajang in-'t-kuipje. 58ct Hoongelach in de rechtszaal Dubcek door Fransen verraden sinas Over de grenzen I Driehonderd huizen moeten weg voor hogere «lijk Nederlander op Himalayatop Tijdelijk elke fles Cricketdebat in Lagerhuis FLUS Te gruwelijk voor details Japanners op Ml.Everest GESTAPO GEEN WONINGNOOD. WEL KROTTEN Maakin't weekend géén foto's... U mocht er eens plezier in krijgen. DONDERDAG 14 MEI 1970 STANGL BEWEERT DAT HIJ ONSCHULDIG IS (Van een speciale verslaggever) DUSSELDORP „Ik heb niets op mijn geweten. Ik heb alleen maar mijn plicht gedaan". Iranz Stangl (62). door nazi-jager Simon Wiesenthal tot de allerbe langrijkste oorlogsmisdadigers gerekend, zegt dit bijna verontwaardigd tot de leden van het „Landesgericht" in Dusseldorp, voor wie hij zich moet verant woorden voor een serie gruwelijke misdaden, die hij als hoge SS-officier in de Tweede Wereldoorlog pleegde. Hoewel Stangl's verklaring bijna een cliché is tientallen nazi-misdadigers na de oorlog deden voor hun rechters dezelfde uitspraken zorgt het voor hoon gelach in de overigens slecht bezette rechtszaal van het Dusscldorpse paleis van justitie. Sinion Wiesenthal. de man die na jarenlang speuren Stangl in Brazilië vond en hem liet arresteren, schudt het hoofd. Hij zit op de eerste rij van de publieke tribune, samen met de Nederlandse consul-generaal in Dusseldorp. A De massamoordenaar Franz Stangl in de beklaagdenbank van het ,,Lan- desgericht" in Dusseldorp. S/VARBRüCKEN Bondskanselier Brandt heeft op het partijcongres van de socialistische partij gezegd, dal hij de volgende week de Oostduitse minis ter-president Stoph ..concrete voorstal len" zal doen als men. op 21 mei, in het Westduitse Kassei bijeenkomt. Deze voorstellen, waarvan hij de in houd niet openbaarde, zouden de grondslag kunnen vormen voor een verdrag over de formele betrekkingen tussen de twee Duitslanden. Het eerste gesprek tussen Brandt en Stoph vond op 19 maart plaats in hel Oostduitse Erfurt. Mocht men tot een overeenkomst met Oost-Berlijn komen dan. zei Brandt, moet deze precies, zo bindend zijn als die met welk ander land dan ook. Maar de Bondskanselier maakte het wel duidelijk, dat hij niet van plan was in le gaan op de Oostduitse eisen dit land formeel te erkennen. Over de plannen tot uitbreiding van de EEG zei Brandt, dat Groot Brittan- nië. Ierland. Denemarken er. Noorwe gen zich voor 1980 bij de gemeenschap moeten hebben aangesloten. Die ge meenschap telt dan 270 miljoen inwo ners, en „de economische kracht van deze grote Europese combinatie moet leiden tot vooruitgang in de maatschap pelijke positie der Europeanen". De bijeenkoms tc Saarbrücken was historisch. Brandt is de eerste socialisti sche bondskanselier in 40 jaar. Het partijcongres was vermoedelijk ook het natste ooit gehouden. Saarbrüc ken dat dicht bij de Franse grens ligt, was vrijwel omringd door water, af komstig van de sterk gezwollen Saar en de zijrivieren daarvan. Het partijcongres heeft al drie afge vaardigden een hartaanval bezorgd. Maandag werden met spoed twee pa tiënten weggevoerd en dinsdag volgde een derde afgevaardigde. Bovendien moest in vijf gevallen eerste hulp wor den verleend aan slachtoffers van een flauwte. NIEUW DELHI Drie leden van de eerste Japanse expeditie naar de Mount Everest hebben in de loop van gisterochtend de top van 's werelds hoogste berg bereikt. Bij de beklimming hebben twee leden van de expeditie het leven verloren Het is de vijfde maal dat een expedi- tie de top van de Mount Everest heeft bereikt. ADVERTENTIE De bijzonder grimmige Wiesenthal. blijkt woensdag kort voor het proces nog enig nieuw en zeer belastend mate riaal tegen Stangl bij de openbare aan klager te hebben gedeponeerd. Het gaat hierom tot nu toe niet bekende misdrij ven. die Stangl in Italië pleegde. Wie senthal verschafte de openbare aankla ger het bewijs, dat Franz Stangl korte tijd leider is geweest van een kamp na bij Triëst in Italië, waar tweeduizend Italiaanse Joden werden afgemaakt. Stangl leidde deze actie, nadat hij als commandant van de moordenaarsschool „Hartheim" in Oostenrijk en als kamp commandant van de vernietigingskam pen ..Sobibor" en „Treblinka" in Polen had meegewerkt aan de dood van hon derdduizenden Europese Joden, onge neeslijke zieken en geestelijk gestoor den. Een belangrijk onderdeel van de eer ste procesdag de zaak tegen Franz Stangl zal maanden duren is de be lichting van de persoon Stangl en zijn levensloop. Franz Stangl doet zelf het woord en president dr. Heinz Meven hoeft hem maar af en toe bij het ver tellen van zijn verhaal te helpen. Franz Stangl, 62 jaar geleden geboren in het Oostenrijkse Almünste, verdient zijn eerste brood als wever. In oktober 1936 trouwt hij met de plaatselijke schone Therèse en ze krijgen drie doch ters. Zowel zijn vrouw als de drie doch ters wonen op het ogenblik nog in het Braziliaanse Sao Paulo. de stad waar Stangl veilig dacht te zijn, maar waar hi.i drie jaar geleden toch nog werd ge pakt. Kort nadat de Duitse legers Oosten rijk hebben bezet, sluit Stangl tot ADVERTENTIE U kunt er ook een winnen. Hoe9 Vraag dat aan uw fietsen-handelaar of lees de advertentie in uw damesblad. BRUSSEL De Belgische minister van Volkshuisvesting, Breyne, heeft in dé Senaat verklaard, dat de 3.188.000 gezinnen die België telt, de beschikking hebben over 3.494.000 woningen. Wo ningnood kent België dan ook niet. Desondanks is de Belgische woning situatie verre van schitterend. In het to tale Belgische woningbestand zitten na melijk 400.000 niet te herstellen knKten waarbij dan nog 600.000 huizen komen die zo vervallen zijn dat een deel ervan eveneens moet verdwijnen en een ander deel ingrijpend gerestaureerd moet worden. Minister Breyne rekende de Senaat voor, dat als zijn land het onroerend goed op peil wil brengen, het. behalve nieuwe woningen bouwen, ook vijftig jaar achtereen elk jaar 20.000 krotten moet slopen en 3000 onaangepaste hui zen moet verbeteren. De bouwprijzen in België zijn in de laatste tien jaar met 50 tot 60 procent gestegen. Als hier niet onmiddellijk wordt ingegrepen, zie ik niet hoe men er ooit in zal slagen een goede woning binnen het bereik van de minder gegoe den te brengen, behalve dan dat een steeds zwaarder beroep op financiële hulpverlening door de openbare over heden gedaan moet worden. Minister Breyne concludeerde dat om de kost prijzen in de bouw te stabiliseren, er een uitschakeling van de grondspecula tie noodzakelijk is. De bewindsman heeft de Senaat ver der op de hoogte gebracht van zijn plannen om twee .expo-dorpen" te laten inrichten die het beste te zien zullen geven .van wat de nationale industrie presteert op het stuk van de woning bouw. Die dorpen dienen een tweeledig doel: objectieve voorlichting aan het publiek en stimulering van de indus trialisatie in de bouwnijverheid. De dorpen komen in Heijst aan Zee en in Lima. SLIEDRECHT In Slicdrecht moe ien ongeveer driehonderd huizen wor den afgebroken omdat een d(jk langs de Mcrwede moet worden verhoogd. Die verhoging is nodig om de Delta werken te kunnen uitvoeren. Van die driehonderd woningen ver keren er honderd in een slechte staat. dan verkeersagent bij de Oostenrijkse politie zich aan bij de Gestapo In Linz. Hij wordt dan ook lid van de na zipartij, waarvan hij tot dan toe van wege hel verboden karakter alleen maar illegaal lid was. In november van het jaar 1940 begint Stangl's moorde naarscarrière eigenlijk als hij akkoord gaat met een overplaatsing naar Ber lijn. Daar wordt hij ingedeeld bij de afdeling T-IV, waar hoogstgeheime „Reichssachen" omgaan. De nieuwe af deling van Stangl houdt zich bezig met euthanasie en massamoord op Joden. Dan nog grotendeels in theorie, maar luttele maanden later in de praktijk. Een jaar later, in 1941 dus, gaat Stangl naar zijn geboorteland terug om daar nabij Linz de leiding op zich te nemen van kasteel Hartheim. een insti tuut waar zieken en geestelijk gestoor den worden gedood, waar studies wor den gemaakt om de meest snelle en ef fectieve moordmethodes te vinden en waar massamoordenaars worden opge leid. „Ik denk dat in het jaar dat ik daar was tussen de 24.000 en 28.000 mensen werden vermoord", zei Stangl woens dag. Hij voegt daar echter onmiddellijk aan toe dat hij met deze moorden niets te maken had en dat hij zich in Hart heim alleen maar bezig hield met ad ministratieve zaken, als het schrijven van overlijdensverklaringen en het in lichten van de nabestaanden. „Ik wist wat er op Hartheim gebeurde, maar ik had er niets mee le maken", zegt Stangl. 400.000 Stangl staat in Dusseldorp terecht voor moord op meer dan 400.000 gevan genen van het Poolse vernietigings kamp Treblinka. Openbaar aanklager Alfred Spicz heeft hem zijn misdrijven in het moor- denaarsslot Hartheim, waar 34000 Duit se en Oostenrijkse zieken en geestelijk gestoorden in het kader van Hitiers „euthanasic"-systecm werden vermoord cn in het vernietigingskamp Sobidor niet ten laste gelegd. Alleen de „affairc"-Treblinka waar Stangl met behulp van 40 SS-ers en honderd ondergeschikten uit de Oekra- ine tijdens zijn bewind van auguAus 1942 tot augustus 1943 meer dan 400.000 gevangenen ter dood bracht, wordt hem verweten. Gruwelijk zijn de feiten die ober- staatsanwalt Spiez verzamelde. Te gru welijk voor de openbaarheid en dr. Spiez spreekt er in zijn aanklacht niet over. Wel zegt hij, de tegenover hem zit tende Stangl strak aankijkend: „deze man voerde de opdrachten tot massa moord perfect uit en tot volle tevre denheid van zijn opdrachtgevers". In de aanklacht van dr. Spiez wordt Stangl „de beste commandant van een vernietigingskamp" genoemd, die het grootste aandeel had in de actie PARIJS Franse communisten heb ben het huidige Tsjechische bewind de stukken in handen gespeeld, nodig om Dubcek in de „Praagse lente" de nek te laten breken. Deze bestonden uit het stenogram van een vertrouwelijk gesprek tussen de communistische vernieuwer Dubcek en de Franse communistische leiders, Waldeck-Rochet en Jean Kanapa te Praag op 19 juli 1968. De Fransen waren juist teruggekeerd uit Moskou na een zogenaamde bemid delingspoging om een Russische inval in Tsjecho-Slowakije te voorkomen. Dit welhaast ongelooflijke verraad is aan het licht gebracht door de onlangs uit de Franse communistische partij ge stoten filosoof, Roger Geraudy. Het heeft in Frankrijk een geweldige sen satie gewekt. Dubcek, die op het ogenblik van dit gesprek de grote Tsjecho-Slowaakse lei der was en zich gesteund wist door zijn volk, heeft niet gewild, dat er van het gesprek een bandopname werd ge maakt. Hij beschouwde het pèmelijk als strikt persoonlijk. Wel stond hij na aandringen van Waldeck-Rochet toe, dat Jean Kanapa aantekeningen maak te, zogenaamd terwille van het archief van de Franse communistische partij. In dit gesprek stortte Dubcek zijn hart volledig uit omdat hij geloofde aan de goede trouw van de Fransen. Kanapa maakte niet alleen enkele aantekeningen maar stenografeerde het geheel, dat later ter kennis van de Rus sen en de orthodoxe Tsjecho-Slowaakse communisten, en Moskou werd ge bracht. KATMANDOE Een Nederlander en drie Nepahe gidsen hebben op 5 mei met succes de ruim 7100 meter hoge noordoostelijke top van de Himal Chuli beklommen. De ploeg onder leiding van de 52- jarige dr. D. Noordijke is op 27 maart in Nepal aangekomen. „Rheinhart", de actie die voorzag in het uitroeien van de Poolse Joden uit het ghetto van Warschau. Stangl's superieuren waren in de tweede wereldoorlog zo tevreden over zijn prestaties dat zij hem, behalve een bevordering tot obersturmfuhrer der SS ook het oorlogskruis eerste klasse met de zwaarden gaven. Brazilië had als voorwaarde voor Stangl's uitlevering gesteld, dat een eventuele doodstraf niet zou worden uitgevoerd maar verminderd zou wor den tot een lichtere straf. Na deze straf te hebben uitgezeten, moet hij aan zijn geboorteland Oostenrijk wor den uitgeleverd om daar terecht te staan. Tijdens de eerste procesdag komen maar weinig nieuwe feiten over Stangl's doen en laten naar voren. Stangl houdt zich, onder leiding van zijn (toegevoegde) advokaat. op de vlakte. Toch komt er een onthulling. Stangl zegt: „al in 1964 wist ik dat, Wiesenthal op de hoogte was van mijn verblijf plaats in Sao Paulo. Mijn zwager had mij daarvoor gewaarschuwd". De president: „als u dat wist, waarom vluchtte u toen niet". Stangl: „ik had niets op mijn gewe ten". Aan het eind van de eerste zittings dag komt even een van de vier neven aanklagers aan het woord. Zijn optre den wekt ontroering in de rechtszaal. Dr Rudolf Pieck zegt: „Wij nevenaan klagers spreken namens de zeer weini gen die door een wonder uit de hel van Treblinka zijn gered, maar ook namens de honderdduizenden doden in de mas sagraven. Wij willen spreken over het onmenselijke leed dat daar in Treblinka is gelegen. Wij doen dat niet uit wraak, maar uit wens naar gerechtigheid". Het proces wordt vrijdag aanstaande voortgezet. ADVERTENTIE SiSi Sinas rv.- J LONDEN Het Britse Lagerhuis zal heden een spoeddebat wijden aan de voorgenomen tournee van het Zuid- afrikaanse, geheel blanke cricketteam, welke dreigt uit te lopen op geweldda dige demonstraties tegen de apartheids politiek van Zuid-Afrika. Premier Wilson heeft bij de leidende cricket-autoriteit, de MCC (Marleybone Cricket Club) aangedrongen op afgelas ting van de tournee, en zich voorstander van geweldloze betogingen tegen de testmatches verklaard, maar geweigerd de tournee botweg te verbieden. Het parlement kan hem daar echter toe dwingen op grond van bedreiging van de openbare orde. Het Labour-La- gerhuislid Philip Noel-Baker heeft daar op aangedrongen, omdat hij vreest dat de cricketwedstrijden tot „ernstige ras- senspanningen" zullen leiden die op lan ge termijn „rampzalige gevolgen voor de betrekkingen in het Britse Gemenebest" kunnen hebben. ADVERTENTIE Bestaat uw weekend óók uit uitslapen, 'n tukje doen, even uitrusten om ver volgens (na een uiltje geknapt te hebben) van een welverdiende nachtrust te gaan genieten? Om de drommel niet, roept u kregel, kwiek uit de veren, autootje wassen, supermarktje met m'n vrouw, wande lingetje met de kinderen, cn 's avonds een kaartje. 's Zondagsmorgens met het hele gezin erop uit, dan naar voetbal Ien, televisiekijken en hups naar bed, want het is morgen weer vroeg dag. Bovendien - en u kijkt ons wat mede lijdend aan ik maak héél graag foto's. En daar liggen de dozen vol vakantiefoto's al op tafel. Kijk maar, hier op Majorca. En daar in Bergen. En dit is de Lorelei, van de boot af gezien. Bravo! Slechts één geniepig vraagje: als u in uw grote vakantie blijkbaar filmpjes vol schiet, waarom dan niet in uw mini-vakantietjes, de weekends? Die zitten toch ook mudvol schokkende, vertederende en malle gebeurtenissen. Zoveel moeite kost 't niet. Zorgen dat er een filmpje in uw camera zit. Ver volgens dat u die camera ook bij u heeft. En dan gaat 't alleen nog om die druk op de knop. Simpel nietwaar? Haal dus dat filmpje in huis. Zorg het hele jaar voor'n geladen fototoestel. Want filmen is uw enige excuus om in het weekend geen foto's te maken. Trouwens, wie bewijst later, dat u inderdaad niet al uw weekends ver slapen hebt? IVaar schatting anderhalf miljoen Dominicanen boven 18 jaar gaan zaterdag naar dc stembus, voor de al gemene en presidentsverkiezingen. Meer dan 20.000 militairen en politie agenten zullen de 3540 stembussen in de Dominicaanse Republiek bewaken in een poging om geweldpleging te voorkomen. In de periode die dc verkiezingen voor afging, zijn al minstens 10 mensen het slachtoffer geworden van dc heftige politieke controversen in het land. Waarschijnlijk zal een delegatie van drie waarnemers van de organisatie van Amerikaanse staten (OAS) toe zicht houden op de verkiezingen. Kiezers, die hun stem hebben uitge bracht, moeten hun wijsvinger in een pot met rode verf dopen en hun pols zal worden kaalgeschoren om te voorkomen dat zij tweemaal van hun stemrecht gebruik maken. president Joaquin Balaguer. die zichzelf weer verkiesbaar heeft gesteld, heeft zijn functie t\jde!Qk overgedragen aan de president van het opperste gerechtshof. Ramon Ruiz Tejada. H(j kwam daarmee te gemoet aan de eis van critici, die meenden dat hij zijn positie mis bruikte, om zijn overwinning veilig tc stellen. Na de verkiezingsuitslag, waarschijnlijk op 21 of 22 mei, zal Balaguer zijn presidentschap voortzetten tot 16 au gustus, de dag waarop de nieuwe pre sident zal worden beëdigd. Vertegenwoordigers van de vijf partij en, die aan verkiezingen deelnemen, hebben zitting in een landelijk stem bureau. dat op de verkiezingsdag het bevel over het leger en de politic zal voeren. IVe vijf kandidaten, die het presi dentschap voor de komende vier jaar nastreven, zijn: De huidige president Joaquin Bala guer, die kandidaat is gesteld door de hervormingspartij en de nationale jeugdbeweging. De huidige vice-president Francis co Augusto Lora, die met Balaguer heeft gebroken. Hij is kandidaat voor de democratische integratiepartij. JOAQUIN BALAGUER herkiesbaar Ex-generaal Elias Wessin y Wcssin. kandidaat gesteld door de Quis- queyan, democratische partij. Alfonso Moreno Martinez, kandi daat van de sociaal-christelijke revo lutionaire partij. Jaime Manuel Fernandez, die het leiderschap van de nationale verzoe ningsbeweging overnam na de dood van oprichter Hector Garcia Godoy. Ex-president Juan Bosch, die vori ge maand na een vrijwillige balling schap van twee jaar in de Domini caanse Republiek terugkeerde, heeft besloten om met zijn Dominicaanse Revolutionaire Partij de verkiezingen te boycotten. Hij meent dat dc kiezers niet vrij hun stem kunnen uitbren gen De vier andere linkse partijen de Dominicaanse communistische partij, de Dominicaanse volksbeweging, de communistische partij van de Domi nicaanse Republiek en de beweging van de 14de juni zijn verboden, en konden dus geen kandidaat stellen. T)e partij van Juan Bosch bezet op het genblik vijf van de 27 se naatszetels en 26 van dc 74 zetels in het huis van afgevaardigden. De overige zetels worden alle ingeno men door de regerende hervormings partij van Balaguer. Bij de presi dentsverkiezingen van 1966 kreeg Bosch 494.570 stemmen tegen 759.887 voor Balaguer. De boycot van dc revolutionaire partij zal waarschijnlijk de herverkiezing van Balaguer verzekeren, en diens hervormingspartij een nog grotere meerderheid in het parlement geven. Juan Bosch heeft openlijk verklaard dat hjj geen vertrouwen heeft in dc parlementaire democratie. Hij is voorstander van een „dictatuur met steun van het volk". Na een recente reis door Zuidoost-Azië heeft Bosch gezegd, dat de commu nistische regering van Noord-Vietnani zijn politiek ideaal het dichtst bena dert. ADVERTENTIE kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. f Wajai^ Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. 't Is geen, pot en 't i§ geen spuit. Er komt mayonaise uit. 't is geen fles en t is geen'bus. 't Is de nieuwe Remia flus J

De Vallei | 1970 | | pagina 11