Veenendaals dagblad Buiten Weduwe geëxecuteerdè aan lot overgelaten Studenten hielden zit-actie Britten juni waarschijnlijk in naai* stembus TWEEDE KAMER TELT THANS 15 FRACTIES union hgunstige] aanloop Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Initiatief van minister Luns voor conferentie Noord- Vietnam-Cam bod ja Fusie van 5 CNV-bonden op komst Vrij warm VOETBAL IN BEVECHT ONTAARD L" "at een makkelijke verf „Stiefmoeder boeide me en gooide me in de Am stel" Steenfabriek in moeilijkheden Scheuring in PvdA definitief POLY SELECT matras IvrölJer Müller «aal jaar dicht Jan (taartman vocht vier dagen in Rotterdam In de mei-dagen van 1940 werd Jan Hubert Gaartman in Moordrecht door een overspan nen Nederlandse luitenant dood geschoten. De weduwe verkeerde aanvan kelijk in de waan dat haar man was gesneuveld. Nu weet zij beter. Portugees meisje vertelt politie: 8ur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28.' Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., f 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht ih 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 14 MEI I970 - 44e JAARGANG no. MO Kamer kritiseert houding regering tegenover V.S. Hij militair duel Ipeldoorn in APELDOORN De gisteren op het terrein van Robur et Velocitas gespeel de en als „vriendschappelijk" aange kondigde wedstrijd tussen het Neder lands militair elftal en de Belgische militairen is geëindigd in een 2-1 over winning voor de oranjeformatie. Trai ner Jan Zwartkruis van het Nederland se team toonde zich na afloop, niet ten onrechte, verontwaardigd over de kei harde en dikwijls onsportieve wijze, waarop de Belgen speelden. „Het was bijna nog erger, dan de laatste wed strijd in Turnhout", aldus Zwartkruis. Aanstichter vanhet kwaad was in eerste instantie de Belgische rechtsback Smets van FC Mechelen, die het aan vankelijk aan de slok had met linksbui ten Bosman van SC Drente en zijn oor logshandelingen daarna richtte op Bos kamp van Holland Sport. Er werden gerriene trappen en stom pen uitgedeeld, waarbij de Nederlan ders zich uiteindelijk ook niet helemaal onbetuigd lieten. Scheidsrechter Boog- aerts gaf Smets en diens clubgenoot Van der Voorde een officiële waar schuwing, terwijl Bosman een verma ning kreeg. Na het eindsignaal was het vuur nog niet gedoofd. In de gangen naar de kleedkamers onder het clubhuis begon nen enkele Belgen een complete vecht partij met enige Nederlandse spelers, die zich schoppend en stompend ver weerden. Men zie voor hel wedstrijd verslag de sportpagina VEEN WOUDEN Het bijna twee jaar oude dochtertje van de familie Van der Tuin uit Buitenpost is gisteren in een wasketel verdronken. Het meis je moet er spelend voorover in zijn ge vallen. Bosplaag I yïïerhaaldelijk hebben wij 't in ons natuurkalendertje over het nut der insekten-etende vogels in bos, park, boomgaard en tuin ge had. Langzamerhand is het door gedrongen, dat toe hen moeilijk kunnen missen, al weten we even goed, dat sommige soorten zowel schadelijk als nuttig kunnen wezen. En omdat het nadeel altoos het eerst in 't oog springt, staan we maar dl te gauw en lichtvaardig met ons oordeel klaar. Wijlen prof. dr. J. Ritzema Bos zegt er in zijn bijna honderd jaar oude ,,Land- bouwdierkunde" o.m. het volgende van: Wanneer door de werking van dezelfde roeken, die den boer schade toebrachten, het aantal en gerlingen, ritnaalden en emelten krachtig wordt verminderd, wat merkt hij er in den regel van? Hij meent zich verdienstelijk te maken, door zooveel mogelijk die roeken te verdrijven, ook wanneer zijn be lang zou medebrengen, dat hij ze rustig liet begaan." Ten slotte wil de schrijver ieder landbouwer op het hart drukken, steeds de dieren bij hun doen en laten in de natuur nauwkeurig gade te slaan", en daarin zit vaak de kneep. Niet alleen de vogels sterk in aantal toegenomen door de nest kastjes zijn van belang, ook de zg. .natuurlijke vijanden" vormen een niet te versmaden voorbehoeds middel tegen schadelijk gedierte, omdat ze niet zelden in staat zijn, de vermeerdering ervan binnen toelaatbare of gewenste grenzen te houden. Hiervan zijn vele voorbeel den, o.m. die van een tientallen ja ren geleden uitgebroken plaag van de beruchte Gestreepte Dennerups, die in Gelderland niet minder dan 2270 ha naaldhout aantastte, waar van er bijna 1000 geheel werden vernield. Zij kon te elfder ure wor den gestuit door parasietvliegen, met wier werk we nog nader ken- s nis zullen maken. s m< nii fcwwv DEN HAAG De meeste Tweede-Kamerfracties hebben gistermiddag de houding van de Nederlandse regering te genover het Amerikaanse optreden in Cambodja kritisch beoordeeld. Het meeste begrip toonde eigenlijk het (ex- P.v.d.A.)-Kamerlid Goedhart. Minister Luns (Buitenlandse Zaken) heeft elf landen gevraagd om gezamenlijk en op korte termijn te proberen de strijdende partijen in Vietnam en Cambodja aan de conferentietafel te krijgen. Die elf landen zijn: België, Luxemburg, Ierland. Denemarken. Italië, Noorwe gen. Roemenië. Joegoslavië, Zweden, India cn Canada. ARNHEM De bij hel CNV aangeslo ten „Christelijke bedrijfsbond voor de metaalnijverheid en elektrotechnische industrie (CMB) voert met vier an dere CNV-bonden besprekingen over een fusie. Dit .ïeeft de voorzitter van de CMB. de heer C. van Dijk, donderdagochtend meegedeeld in zijn openingsrede voor het congres van zijn bond in Arnhem. Bij de besprekingen zijn goede vorde ringen gemaakt. Bij het fusiegesprek zijn voorts betrok ken de Christelijke bedrijfsgroepen- centrale" de „Christelijke bond van werknemers in de agragische en ta- baksbedrijven" (CBAT). „Voedings- en genotmiddelenbed rijven" (NCVGB). Als de fusie doorgaat, zal een bond ontstaan van 100.000 leden oftewel bijna de helft van het ledental van het CNV. De heer Van Dijk vindt dat de structuur van het CNV zal moeten worden gewijzigd als deze CNV- mammoetbond eenmaal van de grond is gekomen. Overigens blijft de CMB voorstander van één organisatie. De thans bestaan de 20 afzonderlijke bonden en hond jes zouden tot een volledige fusie moeten komen, vindt de heer Van Dijk. Dan wordt iedereen rechtstreeks lid van het CNV, hetgeen tevens overeenstemt met de gevoelens van de meeste CN V-leden. JAN GAARTMAN MEVR. GAARTMAN-REJEK HAARLEM In een van de mistroostigste sloppen van Haarlem, in een on bewoonbaar verklaarde woning aan het doodlopende steegje van de Tuinstraat, woont sinds 23 jaar Viktoria Gaartman-Rejck: de weduwe van soldaat Jan Hubert Gaartman. die op 14 mei 1940 in Moordrecht door een overspannen luitenant werd doodgeschoten. Een aantal staten heeft positief ge reageerd deelde de minister gisteravond in de Tweede Kamer mee. Hij wilde niet de verwachting wekken dat er spoedig een snelle aktie zal kunnen worden genomen. Er is ook nog een Frans initiatief, dat al eerder is ingediend en waarop met name België en Luxemburg willen wachten. De Fransen, zei minister Luns gister avond, tijdens het debat (voor verslag hiervan zie men pag. 5) voelen meer voor een uitbreiding van de tegenwoor dige Parijse besprekingen dan voor een hernieuwde Geneefse conferentie. Frankrijk heeft van de Verenigde Staen maar niet van China, dat geen antwoord gaf al positieve reacties gehad. Minister Luns zal ondankfs zijn eigen plan het Franse initiatief niet in de wielen rijden. Minister Luns noemde gisteren de be nadering van de regeringsnota door de oppositie duidelijk eenzijdig. Een derge lijke houding zéi hij niet bij de rege ringspartijen te hebben opgemerkt. Hij is er overigens vast van overtuigd dat de Amerikaanse troepen eind vol gende maand weer uit Cambodja zullen vertrekken. De Zuitvietnamese troepen zullen er echtei langer blijven. Minister Luns voegde hieraan toe dat Westerse landen het nationalisme in Azië niet al tijd even goed onderkennen. Minister-president De Jong herhaalde nog eens de verklaring die hij begin deze maand na een vergadering van de ministerraad aflegde. De regering was afgegaan op de rede van president Nixon. Deze had verzekerd dat de in terventie van beperkte duur zou zijn en geen uitbreiding van de Vietnamese oorlog zou betekenen, maar noodzake lijk was om de strijd in Indo-China in te krimpen. In dat licht moet 't „begrip" van de Nederlandse regering voor het Amerikaanse optreden in Cambodja worden opgevat, aldus premier De Jong. Minister Luns ried zijn partijgenoot mr. Mommersteeg aan van de Aziati sche conferentie in Djakarta geen spec taculaire dingen te verwachten. De mo tie van de KVP-afgevaardigde over het hulpplan voor Indo-China kreeg de steun van de minister. De moties van de oppositie, waarin het Amerikaanse optreden sterk werd afgekeurd, echter niet. (Zie verder pag. 5). AMSTERDAM Ongeveer vijfhon derd studenten hielden gistermiddag een zitactie op het Spui voor het Maagdenhuis in Amsterdam. De korte actie was het einde van een demon stratieve optocht van de studenten van de Amsterdamse universiteit te gen de wet-Veringa. Uit voorzorg had het universiteits bestuur het personeel van het Maag denhuis 's midags om drie uur naar huis gestuurd, zodat de groep voor ge sloten deuren kwam te staan. LONDEN Premier Wilson heelt woensdag vele politieke waarnemers te leurgesteld, door op het vrouwencon gres in Hastings niet te zeggei. wanneer hij verkiezingen denkt te laten houden. Men had dit wel verwacht, nu Labm>. zich volgens de opiniepeilingen en ook op grond van de uitslagen van recente tussentijdse verkiezingen, in toenemen de mate in de gunst van de kiezers mag verheugen. De Londense avondbladen namen woensdag als vrijwel vaststaand aan, dat de verkiezingen in juni zouden worden gehouden. Uit de tweede opiniepeiling over de Labour Party in twee dagen lijds blijkt dat zij een voorsprong heeft op de con servatieven. De Daily Mail meldt he den, het resultaat van die laatste pei ling; Labour 47.6; Tories (conservatie ven) 44.4 procent een voorsprong dus van 3.2 procent. Het resultaat van de Gallup Poll van gisteren pakte nog beter voor Labour uit, namelijk met een voorsprong van 7.5 procent. Minister-president Wilson zal van daag met zijn kabinet gaan beraadsla gen over het houden van vervroegde al gemene verkiezingen, nu hij wind in de zeilen heeft. In welingelichte kringen gelooft men, dat de beslissing in het begin van de volgende week zal vallen. Kiest Wilson voor juni of juli, dan kan hij in elk geval profiteren van een over het algemeen gunstige publieke mening over de wijze waarop Labour de economie heeft hersteld. Wacht hij tot de herfst, oktober of november, dan hoopt hij op een sterker groei van de Labour-aanhang te kun nen incasseren. Met het wachten tot maart, april of mei volgend jaar, ingeval een onver wachte, ongunstige ontwikkeling tijd voor herstel vereist, loopt hij het risico een gunstige gelegenheid te hebben la ten schieten. Bij wijze van aanmoediging voor een keuze in de zomer, maakten de Londen se bookmakers hekend, dat zij Labour als 6 tegen 4 favoriet hebben geno teerd. GAMEREN De steenfabriek ..De Ruijterswaard" in Gameren verkeert in ernstige financiële moeilijkheden. Er werken ongeveer 60 man. De fabriek draait in ieder geval de eerste weken nog door. Tijdens een gis termiddag in Zaltbommel gehouden crediteurenvergadering is besloten, dat een driemanscommissie uit de crediteu- rengroep in samenwerking met een ac countant het bedrijf zal doorlichten. ADVERTENTIE 70 A. B. WIGMAN IWWWttHWW»»»»»» DEN HAAG De socialistische Tweede-Kamerleden F. J. Goedhart en W. .1. Schuitmaker hebben het partij bestuur schriftelijk meegedeeld, dat zij hebben bedankt voor het partijlid maatschap. Zij zijn toegetreden tot de nieuwe ïïfr:partij Democratisch Socialisten '70. Vanaf vandaag vormen zij een zelf standige fractie in de Tweede Kamer de vijftiende. Dit zijn de feiten zoals mevrouw Gaartman-Rejek ze kent: De 26-jarige militaire chauffeur Jan Gaartman werd op 10 mei 1940, bij het uitbreken van de oorlog van zijn garnizoensplaats Haarlem naar Rotter dam gestuurd. Daar vocht hij vier volle dagen aan de Maaskant tegen de Duitsers in Rot terdam-Zuid. Toen Rotterdam capitu leerde na het bombardement, zei zijn commandant: „Jongens, wij gaan hier weg. Trek je vuile uniform uit; hier hebben jullie overalls". In die overal kwam Jan Gaartman Moordrecht bin nenrijden met een stuk of tien solda ten. Hij stopte voor café Het Posthuis. Daar had juist een luitenant opdracht gekregen met een aantal recruten naar de Grebbeberg te gaan. De luitenant raakte overstuur, zag de soldaten in overall en rende met het pistool in de aanslag naar buiten. Jan Gaartman vergiste zich in de rang en sprak de luitenanl aan met kapitein. Dat was voldoende voor de luitenant: hij schoot de 26-jarige jongen dwars door het hoofd. Aldus het verhaal van de weduwe en de zuster van soldaat Gaartman. De familie werd aanvankelijk in de waan gelaten dat Jan Gaartman was gesneuveld. Toen zij achter de waar heid kwam, is men naar de luitenant toe gegaan, die de weduwe van de door hem neergeschoten soldaat wilde troos ten met spiritische beloften. Toen de vrouw tijdens de oorlog in financiële nood kwam en hem een brief schreef, antwoordde hij: „Ik heb met u niets te maken". Nooit is naar deze zaak een onder zoek ingesteld. Nooit heeft de weduwe of de andere familie officieel de juiste toedracht vernomen. De zuster van Jan Gaartman zeg: „Ze hebben de vrouw van Jan volkomen aan haar lot overge laten". ADVERTENTIE W DR. SCHUITEMAKER Voor wie zichzelf het beste gunt GOEDHART De breuk met de PvdA was al ge ruime tijd te voorzien. De heren Goed hart en Schuitemaker hebben zich her haaldelijk verzet tegen de invloed van Nieuw Links in partij en fractie. De verschillen liggen vooral op het errein van de buitenlandse politiek, /.oals gisteren tijdens het Cambodja-de- hal duidelijk bleek. De heer Goedhart nam scherp af stand van de veroordeling van fractie leider Den Uyl van de Amerikaanse po litiek. De heer Goedhart (66), die al sinds de oorlog voor de PvdA in de Kamer zit, heeft de laatste jaren voortdurend ge ageerd tegen het standpunt van de frac- ic in onderwerpen van buitenlandse politiek en defensie. De heer Schuite naker (52) was sinds enkele maanden Kamerlid. Binnenkort zal de nieuwe fractie, die waarschijnlijk de naam Groep Goedhart krijgt, worden uitgebreid niet mevrouw Van Veenendaal, die lid is van DS'70. Mevrouw Van Veenendaal volgt het PvdA-Kamerlid dr. Tans op. Fractieleider drs. Den Uyl zei gister avond de breuk te betreuren. Grote po litieke gevolgen voorzag de heer Den (Jyl niet. „Het betekent nauwelijks meer tan een rimpeling", meende hij. De heer Den Uyl herhaalde echter zijn standpunt het „niet fraai" te vinden als mevrouw Van Veenendaal als niet P.v.d.A.-lid haar benoeming tot Kamer lid zou aanvaarden. Aan dit .icVi-n herkent u de zaak waar u genist uw schoenen kunt kopen. ARNHEM -*■ De plafondverwarming van het Kröller Müller museum in het nationale park De Hoge Veluwe moet wegens slijtage vervangen worden. Aanvankelijk dacht men hiervoor niet meer dan een half jaar nodig te heb ben. Nu blijkt echter dat het museum voor meer dan een jaar gesloten zal moeten worden. De Hoge Veluwe ontvangt rijkssubsi die en kan van de inkomsten maar net rondkomen. Veel buitenlanders komen alleen voor het museum naar de Hoge Veluwe. De sluiting zal een aanzienlijk verlies opleveren. Onduidelijk is voor lopig nog wat met het 25 man sterke personeel zal gebeuren. Eveneens vaag is de bestemming van de collectie schil derijen. Men hoopt een gedeelte in an dere musea te kunnen onderbrengen. Een ahder gedeelte zal men in de schuil kelder naast het museum opbergen. ADVERTENTIE AMSTERDAM De 35-jarige Por tugese mevrouw G. C. P. D. wordt ervan verdacht gisternacht in Am sterdam haar vijftienjarige stiefdoch ter Maria Pimenla te hebben willen verdrinken. Zij had het zwak begaafde meisje aan handen en voeten gebonden en daarna in de Amstel gegooid. Maria werd door de 27-jarige koopman W. Jansen die op haar hulpgeroep af kwam, uit het water gehaald. De politie verdenkt de stiefmoeder ervan, dat zij eerder deze week haar dochter ook al in het water heeft ge gooid. De vrouw die de beschuldiging van haar stiefdochter ontkent is opgesloten wegens poging tot moord. Zij woont met haar man al anderhalf jaar in Am sterdam. Haar stiefdochter kwam twee maanden geleden uit Portugal naar ons land voor een oogoperatie. Maria ging dinsdagavond met haar stiefmoeder na het tv-programma een eindje wandelen. Van een gevonden stuk touw en een waslijndraad maakte het meisje een springtouw. Op de kade bij de Stadhoudersbrug vroeg de moeder haar: „Zal ik van jou eens een mummie maken?" Haar doch ter antwoordde bevestigend en dacht dat het om een spelletje ging. De stiefmoeder rolde het meisje in het „springtouw" en gooide haar ver volgens ln het water. Omdat het water ter plaatse niet diep is, zag Maria kans zich staande te houden tegen een stei gerpaal. De moeder zou al geruime tijd een hekel aan haar stiefdochter hebben ge had, omdat het kind moeilijk opvoed baar is. Tot voor twee maanden woonde Maria bij een zuster van haar vader in Portugal. Volgens het meisje is zij maandag avond ook al in het water gevallen. Toen zou zij zijn geschrokken van een vreemde vrouw die haar bij de haven liet schrikken. De politie heeft een sterk vermoeden, dat de „vreemde vrouw" ook de stiefmoeder is geweest. (Van onze weerkundige medewerker Er zit. een opgaande lijn in het weer Een zone van wat hogere druk van de Noordzee lot de Alpen geeft, behalve mist in de nacht en ochtend, ook flinke zonnige perio den. Tot regen van betekenis komt het vandaag en morgen in Gelder land niet en de middagtemperatuur zal morgen bij wat oplevende oos tenwind iets hoger worden: 19 tot 22 graden. Een onzeker element ten aanzien van hel pinksterweer vormt een Biscaje-depressie. die vanmorgen in Zuidwest-Engeland al regen ver oorzaakte. Morgen verwachten we er echter in het grootste deel van het land nog weinig storing van. Zeker is al wel. dat de grote ri vieren omstreeks de pinksterdagen een voor mei recordhoge stand zul len hebben. De depressie, die begin deze week dagenlang zware regen val in het Moezel- en Saargebied veroorzaakte, lag vanmorgen bij Bornholm en trakteerde de Denen op verscheidene regen- en onweers buien. FLEX/ Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond: Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige oostelijke wind en in het al gemeen iets hogere temperaturen. Morgen: Zon op: 04.47 onder: 20.27 Maan op: 14.00 onder: 02.38

De Vallei | 1970 | | pagina 1