„Zusterstad" Lusaka zwijgt in alle talen na brief van burgemeester Plan ontwikkelingshulp geen haalbare kaart K. Hartveld: „Gemeente vat laak te eng op" r Bijdrage voor krotopruiming en- ontruiming Maximaal 1500 gulden Onó tuinbouwlioeh Driemaal Ederveeii in de raad P arkeerschijven nu toch ook op politiebureau verkrijgbaar Kleuter vrij ernstig gewond Duizend „pop" voor bejaardentocht DUIDELIJKHEID HOFFELIJK Wijntje en Trijntje in N.V.V.-gebouw VERGOEDING 1500 GULDEN AANVRAAG DONDERDAG 14 MEI 1970 advertentie \Z"EENENDAAL Het in 't afgelopen najaar door drie jonge Veenendalers geïntroduceerde plan voor ontwikkelingssamenwerking is een mislukking geworden. De als zusterstad gepropageerde Zambiaanse hoofdstad Lusaka zwijgt in alle talen sinds Veenendaals burgemeester P. Bode zijn collega daar een brief stuurde, in antwoord op een schrijven, waarin Lusaka's burgemees ter zich vrij enthousiast toonde voor het zusterstad-idee. De woordvoerder van de Veenendaalse werkgroep, de heer K. Harteveld zegt bij het ter ziele gaafi van het plan: ..De gemeente had de toegestoken hand uit Lusaka wat fermer kunnen grijpen". Volgens de heer Harteveld heeft de werkgroep waarschijnlijk zelf ook fou ten gemaakt, maar hij houdt ernstig rekening met de mogelijkheid dat juist de brief van Veenendaals burgemees ter een negatieve invloed heeft gehad op het enthousiasme in Lusaka. Zijn kritiek op Veenendaals gemeen tebestuur: „Men heeft een te enge op vatting van zijn taak, en geen oog voor het nieuwe. Misschien was men ook bang dat wij geld van de gemeente zou den vragen, maar die bedoeling heeft nooit voorop gestaan. I)e burgemeester heeft ons slechts „morele steun" toege zegd, maar de gemeente weigerde ons vergaderruimte ter beschikking te stel len." In een later stadium geeft hij echter toe dat de werkgroep verdei nooit een beroep heeft gedaan op de steun van de gemeente, in welke vorm dan ook. De heer Harteveld is overigens ook bereid de hand in eigen boezem te ste ken: „Misschien hebben wij zelf ge faald", zegt hij, met wie hij dan zijn medewerkers van het eerste uur be doelt, de heren Th. Tuinstra en G. Brink, en ook de overige leden van de uit tien personen bestaande werkgroep. „Toch blijf ik op het standpunt staan dat het een goed plan is, dat eigenlijk had moeten lukken. We staan nu voor een feitelijke onmogelijkheid, en dat is erg jammer en teleurstellend." Dit alles wil echter niet zeggen, dat de actie geen resultaat heeft gehad: „Er is wat duidelijkheid geko men, in die zin dat ons is gebleken dat ontwikkelingssamenwerking de mensen niet zo na aan het hart ligt, als soms wel wordt aangenomen. Men moet eerst veel doden of verhongerende mensen op de televisie zien, wil men al naar z'n portemonnee grijpen..." Harteveld over mogelijk eigen fou ten: „Misschien is het verkeerd geweest om de gemeente en alle overige bena derde instanties (waaronder de politieke partijen - red.) voor een min of meer voldongen feit te stellen. Misschien ook is de brief uit Lusaka aan onze burge meester verkeerd geweest. Wij weten het niet, want er is geen vergelijkings materiaal voorhanden. Dat neemt echter niet weg dat Vee- nendaal zich wat belangstellender had kunnen tonen. De gemeente had bij voorbeeld kunnen voorstellen de we derzijdse contacten in het vervolg van gemeentehuis tot gemeentehuis te laten lopen. Dan hadden wij dat werk nog wel willen doen. Dat zou volgens mij ook een stimulans hebben kunnen zijn Bij de verzorging van kamerplanten is het ook al precies als met alles wat onze liefde heeft. Steeds de no dige tijd er aan besteden. Niet gauw-gauw"haast je, rep je" langs de planten rennen, water ge ven... Enfin, we weten hoe het maar al te vaak gebeurt. De verzor ging zegt alles. Zie de kamerplan ten bij hen die met geduld en inte resse de planten verzorgen, zij krij gen loon naar werken. De planten staan er gezond en florissant bij. Zij, die daarentegen ,,luk-raak" in grote haast te werk gaan, kijken te gen kwijnende florakinderen aan. Er zijn veel fraaie planten voor de kamer. De laatste tijd treft men weer meer de fijnbladige vinger- plant aan, die met haar fijn inge sneden bladeren zich in alle opzich ten tot een zeer bijzondere verschij ning verheft. Haar Latijnse naam luidt voluit ,,Dyzygothea Azalia ele- gantissima"hetgeen er op duidt dat het een fraaie en elegante ver schijning is. Het is bij deze schone plant opletten geblazen; bij een te hoge tempera tuur en een te droge kamerlucht laat zij haar blad vallen. Dit kan voorkomen worden door haar enige malen per dag te besproeien en haar niet op de warmste plaats te zetten, volop licht te geven doch voor al niet in de volle zon te zetten. Geef in de zomermaanden normaal wa ter en om de veertien dagen bemes ting. In de winter niet bemesten, minder water, doch let op dat de potkluit niet te sterk uitdroogt. Ook de Cleyera japonica maakt met haar geel-bonte bladeren een heel mooi effect. In België zag il<; deze plant in vele bloemenwinkels aan geboden. Ook in ons land kan men deze fraaie kamerplant bij ver schillende bloemisten kopen. Deze plant wordt nog wel eens ,,Eurya la tifolia" genoemd, dit is haar oor spronkelijke oude naam. Bloemis ten kennen haar zeker nog wel on der die naam. Bescherm deze plant tegen felle zon, om verbranding der bladeren te voorkomen. Geef om de twee weken bemesting en zet haar in een matig verwarmde kamer. Ik neem aan dat de Caladium geen onbekende plant is. Een prachtige sierplant! Het is eigenlijk een knol gewas, verlangt een normaal ver warmde kamer. In voedzame pot grond brengt de knol spoedig de on gemeen fraai gekleurde bladeren te voorschijn. Er zijn Caladiums in al lerlei kleuren en schakeringen, met grote en met kleine bladeren. Zij moet beslist volle zon hebben, t' is 'n van de weinige kamerplanten die de volle zon prefereren. Zij verlangt een vochtige atmosfeer. Dus vaak besproeien. Wanneer de bladeren afsterven, dan geen water meer geven. Zet de knol met pot en al in een droge kast en kijk er ge woon niet meer na om. In februari verwijdert men al de de droge grond en pot de plant opnieuw op in goede potgrond. In d? warme ka mer komen de nieuwe, fraaie blade ren spoedig te voorschijn. Een mooie en rijkbloeiende plant met bijzonder fraaie blauwe bloemen, een soort blauw dat bij weinig bloe men wordt aangetroffen, is zeer ze ker de ,,Brunfelsia"Ik raad u sterk aan deze kamerplant aan te schaffen. Het is een meer heester achtige plant, die na de bloei enige weken rust moet hebben. Dus, dan zuinig water geven en de bemesting stop zetten. Na de rusttijd begint de nieuwe groei periode en is het ten zeerste aan te bevelen om de toppen van de plant ter lengte van 3 a 5 cm weg te ne men. Tegelijkertijd wordt de plant verpot in zeer goede potgrond, in de zomermaanden mag de plant ook wel met pot en al buitengezet wor den. De pot tot aan de bovenrand in de grond zetten op een plaats waar het licht volop komt, maar tegen felle zon moet zij beschermd wor den. In de kamer houdt zij van ma tig warm en moet tweemaal per dag besproeid worden. Meestal bloeit de Brunfelsia in het voorjaar of in de voorzomer. Het is echt iets bijzonders voor de kamer en past wonderwel bij het interieur. Opgeruimd staat netjes". Jawel maar dit gevleugelde woord mag er niet toe verleiden om bij het netjes in orde brengen van de tuin(tje) het loofgroen van de vroege voorjaars boden, zoals Sneeuwroem, Sneeuw klokjes, krokussen e.d., nu uitge bloeid zijn, af te knippen. Dat zou een al te letterlijke opvatting zijn van opruimen". Dat mag absoluut niet gebeuren! Laat het loof van deze bolgewasjes geheel vrij uitgroeien, want het loof is zeer waardevol. Het werkt sterk mee om de bolletjes in de grond re- servevoedsel op te doen nemen en deze vast te leggen. De functie van het loof is er op gericht mede te helpen aan het opnieuw verzame len van krachten voor de volgende bloei. Over een tijdje is het loof af gestorven en dan kan het opge ruimd worden. U weet: tuinieren is evenals regeren vooruitzien"Wil men volgend jaar Duizendschonen (Dianthus bar- batus) in de tuin in bloei hebben staan, dan moet men in deze maand daar reeds aan denken. Zo is het ook gesteld met de Althéa ro sea Plena oftewel de .stokroos". Zeker, het zijn ouderwetse planten, doch ze staan heel sierlijk in een bloemenborder op de achtergrond. Neem voor de stokroos de dubbelbloe- mige soort in gemengde kleuren. Zaai deze in mei in zeer ondiepe geultjes op rijtjes. Zaai vooral niet te diep, het zaad precies even onder de grond. Zijn de plantjes handel baar dan verspenen (verplanten). Begin oktober worden ze op de voor hun bestemde plaats uitgeplant. Het is en blijft voor de liefhebbers een mooi werk door zelf kweken in het bezit te komen van twee- of meerjarige planten. uw Lathyrus (siersoort) flink aan de groei? Knijp dan het kopje uit de scheuten. Dit komt de ontwikkeling van de planten zeer ten goede en het geeft t.z.t. veel meer bloemen. Geef de plantjes een overbemesting met Asef-korrelmest. E. J. GRIJSEN-RHENEN voor de bevolking, die nu eigenlijk nau welijks op ons plan heeft gereageerd." Het „oer-idee" van het zusterstadpro ject behelsde de oprichting van een stichting die contacten met een zuster stad had moeten kanaliseren. Het ideaal van de initiatiefnemers was indertijd dat iedere Veenendaler de stichting zou gaan steunen, zodat de hele gemeen schap erbij betrokken zou raken. Po gingen om dit te bereiken zijn inder daad gedaan, maar noch van verenigin gen, noch van het onderwijs, noch van het bedrijfsleven kwamen bijster be moedigende reacties. Via de voorlichtingsdienst gaf de gemeente gisteravond het volgende commentaar: „Het gemeentebestuur is van mening, dat de brief van Lusaka's burgemeester zeer hoffelijk is beant woord. Het stelde daarin dat het 't prijs zou stellen als de verdere contacten via het Veenendaalse comité zouden lo pen. Daarmee werd tevens tot uitdruk king gebracht dat de gemeente alle mo gelijke medewerking zou geven. Dat de gemeente een gereserveerde houding zou hebben aangenomen uit angst dat het comité om gelden zou vragen is niet juist. Het comité heeft bovendien in de eerste bespreking met het gemeentebestuur al vooropgesteld dat geld niet in de eerste plaats zou worden verlangd. Wat het niet beschikbaar stellen van vergaderruimte betreft, kan worden op gemerkt, dat men had gevraagd om ge bruik van een zaal in het raadhuis. Dat is inderdaad geweigerd, maar daarmee werd één lijn getrokken met beslissin gen over andere verenigingen met ideële doelstellingen, wanneer die in het verleden een dergelijk verzoek indien den. Wanneer dit wordt toegestaan komt de eigenlijke functie van het ge meentehuis in het gedrang". Napraten helpt niet meer. Het plan is van de baan. Harteveld wil graag de fout bij zichzelf zoeken, en bekend dat de mislukking hem en de werkgroep een morele klap heeft bezorgd, maar: „Wij zijn geslagen, maar niet versla gen", zegt hij, niet vrij van pathetiek. Achteraf lijkt het hem onjuist zich bezig te houden met de „schuldvraag". Als suggestie ter stimulering van de be langstelling voor ontwikkelingssamen werking onder de Nederlandse bevol king zegt hij: „De krantei. zouden meer achtergrondverhalen moeten brengen over de ontwikkelingshulp, en gedegen verhalen over de handelspolitiek..." VEENENDAAL De komst van de blauwe zone in het centrum van Vee- nendaal gaat met de nodige kinderziek ten gepaard. Nadat aanvankelijk was besloten om de uitgifte van de parkeerschijven toe te vertrouwen aan de centrumwinke liers en de politie hiervan uit te sluiten, heeft B. en W. besloten de schijven ook verkrijgbaar te stellen bij het bureau van gemeentepolitie. De parkeerschijven zullen daar tot uiterlijk 31 december van dit jaar door automobilisten gratis kunnen worden afgehaald. VEENENDAAL Gisteravond liep het 5-jarig zoontje van de familie S. uit de W. C. Beeremanstraat met zijn fietsje plotseling de ryweg op, waarby hij werd aangereden door een personen auto bestuurd door een inwoner van Zeist. Op advies van de arts die voor het verlenen van de eerste hulp was ont boden, werd de kleuter naar zijn ouder lijke woning overgebracht. Later op de avond achtte men het raadzamer hem per ambulance naar het Julianazieken- huis over te brengen. Hij bleek een zware hersenschudding te hebben opge lopen. VEENENDAAL Het Katholiek Vrouwen Gilde afdeling Veenendaal be legt hedenavond een vergadering in het NVV-gebouw. Tijdens deze bijeenkomst wordt voorlichting gegeven over wijn en alles wat daarmee samenhangt, door een vertegenwoordiger van een Amster damse wijnfirma. Het zal overigens niet alleen bij het gesproken woord en dia's kijken blijven. Het onderwerp van ge sprek zal ook in concreto aanwezig zijn om voor een vrolijk Trijntje te zorgen. VEENENDAAL De organisatoren van de popfestivals in Veenendaal, op Koninginnedag en Bevrijdingsdag heb ben uit de recettes duizend gulden ge- schonkend voor de jaarlijkse tocht voor ouden van dagen. De heer K. Harteveld, student in Wageningen. woordvoerder van de werkgroep die zich met de ontwikke lingssamenwerking wilde gaan bezig houden: ,,Ook hand in eigen boezem". Het vignet, dat de werkgroep inder tijd liet ontwerpen (zie boven) voor de begeleiding van haar activiteiten, kan nu worden opgeborgen. EDERVEEN De Edcse gemeente raad praat volgende week woensdag driemaal over Ederveen. Eerst moet een krediet op tafel komen voor riolering bij de nieuwe chr' lagere sehool aan de Hoofdweg. Vervolgens wordt een voor stel behandeld om een strook grond gratis te aanvaarden van de Stichting. Chr. Kleuteronderwijs bi„ het nieuwe gymnastieklokaal, en tenslotte staat de aankoop van een stukje grond op de agenda. Met de aankoop van die grond zal volgens het voorstel van burgemeester en wethouders een bedrag van 15.000 gemoeid zijn. Het gaat om 2661 vier kante meter, eigendom van E. van Veldhuizen. Deze had oorspronkelijk het plan om er te gaan bouwen. Sinds 1953 geldt er echter de bestemming cultuurgrond met bebouwing", zodat geen vergunning kan worden gegeven voor het bouwen van burger- en winkel woningen. B. en W. vinden dat de agra rische bestemming moet worden ge handhaafd. In het verleden echter deed de gemeen te (1941) de toezegging dat op het per ceel te allen tijde mocht worden ge bouwd, en daarom vindt het college dat men er niet zonder meer aan voorbij kan gaan. Op deze basis bereikte men over eenstemming over de kooptransactie. Meer dan 31.000 gulden moet be schikbaar komen voor riolering en ver harding van de toegangsweg naar de nieuwe chr. school en het gymnastiek lokaal bij de Hoofdweg. Het geraamde bedrag perkt zich tot de eerste fase van het totale werk. Krottenwijk is nog het blokje van vijf woningen aan de Geer- seweg, waarvan er nog een be woond wordt. Het blok tekent schril af bij de moderne flats aan de over kant van de weg in de Molenbrug en is gedoemd te verdwijnen zodra het laatste huis ook is verlaten. hoofdstraat 90 veenendaal tel!2163_ VEENENDAAL Naast de doorstromingsregeling is er nog een andere moge lijkheid om bij verhuizing een uitkering te krijgen van de overheid. Op grond van de krotontruimingsverordening. Niet te verwarren met krotopruiming, waarover aan het eind van dit artikel nog het een en ander. Hoewel op de krotontruimingsverordening veel minder een beroep zal worden gedaan dan op de doorstromingsverordening is het toch wel de moeite waard om deze regeling uit de doeken te doen. Vandaag de derde in een serie van vier artikelen over bijdrageregelin gen die per 1 januari van kracht werden. Ditmaal een antwoord op vragen wie voor een bijdrage in aanmerking komen bij krotontrui ming en -opruiming. In principe komt men dus voor een uitkering in aanmerking als men uit een krot gaat. Onder een krot wordt ambtelijk uitgedrukt verstaan: een woning welke ongeschikt is ter bewo ning en waarvan de gebreken niet door het treffen van lonende voorzieningen kunnen worden weggenomen. Populair gezegd: een huis dat zo bouwvallig is, dat het de naam „wo ning" gerekend naar de huidige maat staven niet meer verdient. Boven dien moet het de kosten van het op knappen niet meer waard zijn. Als krotten worden ook aangemerkt: noodwoningen, woonwagens, woonketen en soortgelijke bouwsels. Overigens heeft men niet zelf uit te maken of men in een krot woont; dat beoordelen burgemeester en wethouders op advies van de deskundige ambtenaren van de dienst van gemeentewerken. De bijdrage wordt pas gegeven als het krot werkelijk ontruimd is. Dat wil niet zeggen, dat men de uitkering niet voor de verhuizing kan aanvragen. Het krot moet een jaar lang voor de ontruiming bewoond zijn geweest en er moet vaststaan dat het op korte termijn wordt afgebroken of dat het blijvend niet meer als woning zal worden ge bruikt (bijvoorbeeld door er een opslag plaats van te maken). Hoe groot is nu de bijdrage die men kan ontvangen? Als tegemoetkoming in de verhuiskosten en de kosten van in richting van het „nieuwe" huis: 750 gulden. Dit is geen maximum-bedrag zoals geldt bij de doorstroming. Ook al zijn de werkelijke kosten van verhui zing en inrichting lager geweest; men krijgt altijd 750 gulden. Overigens zal men niet makkelijk berieden dit bedrag klaar komen. Boven dit bedrag van 750 gulden komt nog een bedrag van 52 x het ver schil tussen de „oude" huur (dus van het krot) en de „nieuwe" huur. Dit be drag van 52 x het huurverschil is ge bonden aan een maximum. Men krijgt nooit meer dan 750 gulden, maar men kan wel minder krijgen, namelijk als 52 x het huurverschil minder is dan 750 gulden. Onder huur ook hier weer te verstaan de zogenaamde kale huur per week (dus zonder kosten van water, glasver zekering of dergelijke). In totaal kan men dus hoogstens 1500 gulden ontvangen. Deze regeling geldt voor alle krotten, d.w.z. niet alleen die eigendom van de gemeente zijn, maar ook de krotten in particuliere handen. Dit dus wat betreft de krotontrui ming, waarvan de kosten voor 80 pro cent voor rekening komen van het rijk: de rest betaalt de gemeente. Iets anders is de krotopruiming, waaronder wordt verstaan het afbre ken van krotten. Ook hiervoor worden bijdragen gegeven, die geheel voor re kening van het rijk komen. Per af te breken krot wordt een vergoeding van 1500 gulden in de sloopkosten verleend. Uiteraard kan hierop alleen de eigenaar aanspraak maken. Als voorwaarde heeft de minister ge steld, dat het krot binnen twee jaar na toekenning van de bijdrage moet zijn gesloopt. Het kan natuurlijk voorkomen, dat een bewoner van een krot daar tevens de eigenaar van is. Als hij eruit gaat en het vervolgens sloopt komt hij dan in aanmerking voor twee uitkeringen? Na melijk en op grond van de krotontrui mingsverordening en op grond van de krotopruimingsregeling? Dit is niet het geval. In zo'n geval krijgt de eigenaar/be woner alleen de bijdrage van 1500 gul den voor het slopen. Maar in één geval zit er voor de eigenaar/bewoner nog een extra voordeel aan vast. Bouwt hij na melijk op dezelfde plaats een nieuw huis en gaat hij dat zelf bewonen dan ligt de jaarpremie die het rijk geeft in de bouwkosten 50 procent hoger dan normaal. Over de rijkspremies bij nieuwbouw later meer. Misschien is het nog wel nodig te zeggen, dat men niet te driftig te werk moet gaan. Het is bepaald niet zo dat men een krot maar zo op eigen houtje kan afbreken en dan bij de gemeente de hand op gaat houden om 1500 gulden te vangen. Zelfs het gemeentebestuur beslist niet eigenmachtig wat voor sloop en dus voor een uitkering in aanmer king komt. Dat doet de minister. Wel moet de aanvraag worden ge richt tot het gemeentebestuur. Hiervoor kan men in het raadhuis terecht. Op kamer 313. Dat geldt ook voor de krot ontruiming. Voor beide gevallen zijn aanvraagformulieren verkrijgbaar. Zowel de krotontruimingsverordening als de regeling voor het slopen van krotten is ingegaan op 1 januari van dit jaar. Dat betekent dat krotten die voor 1 januari zijn ontruimd of -gesloopi geen aanspraak meer geven op een bi; drage.

De Vallei | 1970 | | pagina 3