Nu is het tijdvoor Beschuit met aardbeien. Geringe oogst verwacht door slecht voorjaar Vloerbedekking kopen volgens het boekje. UJat urilt u of een Bk? romiqste koffiemelk Kamerdebat over „VS en Cambodja" Honderdduizend geblakerde bomen moeten omgezaagd Balamundi vloerbedekkingen van defensie Prof. Haspels waarschuwt tegen .pil-paniek' /f ook nutrqen li een t kortinq mlwm Hoop op vergoeding AS VA dreigt weer met bezettingen Minister wil gesprek met ex-generaal over executie Beheerder Deelerwoud niet „kapot" van de brandmaar wel bezorgd over gevolgen Voorzitter Gelderse Mij. v. Landbouw: ONTWERP STANDB KONINGIN WILHELMINA /OP n mterflés Voortman sprak met Den Toom VOORBARIG Amsterdam stelt onderzoek in naar optreden politie op 5 mei DONDERDAG 14 MEI 1970 ADVERTENTIE RHEDEN Beheerder J. G. Sein- ler (49) van het Deelerwoud bij Arn hem is er niet kapot van, dat loeiende vlammen eergisteren een belangrijk deel van dit roemruchte natuurmonu ment hebben vernield. „Zoiets komt wel meer voor. Boven dien had dit deel van het bos nauwe lijks waarde voor de wetenschap. Het beroerde is, dat je na zo'n brand sta pels extra werk krijgt en van de ene vergadering naar de andere rent". De brand ontstond dinsdagmiddag, toen een Amerikaanse straaljager-in- nood boven het Deelerwoud een brand stoftank afgooide. De gevolgen: een oppervlakte van ruim twintig hectaren met honderddui zend denne- en sparrebomen werd gron dig verkoold. Zo'n honderd militairen en brandweermannen hadden anderhalf uur de handen vol om het verder om zich heen vretende vuur te temmen. „Gelukkig" zegt de heer Semler, „bleef de wildbaan, het deel van het bos waar het wild zich ophoudt, onbe schadigd". Maar de chaos is toch monstrueus. En lopend door dit troosteloze maanland schap van wat eens een schitterend bos was, vraagt de heer Semler zich af, hoe hij deze wereld van zwarte staketsels en stuivende rietmassa's ooit weer te boven zal komen. „Alle honderdduizend geblakerde bo men moeten worden omgezaagd. Wie zal dat doen? Er is geen industrie die nog belangstelling heeft voor dit half verbrande hout. Het grootste probleem is, hoe ik al die bomen weg krijg. En dan komt natuurlijk nog de herbebos sing. Voordat dit deel van het bos weer enigszins op orde is zijn er tenminste twee of drie jaren voorbij". Dit extra werk, dat de heer Semler voor zich ziet, zal volgens hem ook worden veroorzaakt door de duizenden toeristen, die deze zomer naar het Dee lerwoud zullen komen. „Zo'n brand in een bos, waar over enkele jaren geleden zo veel te doen was, wordt voor duizen den dagjesmensen een trekpleister. Wij zullen de komende zomer dan ook extra toezicht gaan houden in het bos". Zoals bekend kwam het Deelerwoud ln 1967 in het nieuws, toen de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonumen ten in Nederland het ruim elfhonderd hectaren grote bos, dat eigendom was van particulieren, wilde kopen. De vereniging moest er acht miljoen gulden voor op tafel leggen. Het Ne derlandse publiek voerde toen acties om de twee miljoen gulden bij elkaar te brengen, die de vereniging te kort kwam. Vraag is, wie de brandschade zal gaan betalen. Ook voor de heer Semler en zijn superieuren van de vereniging is dat nog een grote vraag. „De chaos is zo groot, dat wij zelf niet durven schatten hoe groot de schade is. Dat la ten wij over aan de Nederlandse Heide maatschappij. Maar het is duidelijk dat de schade in de tonnen loopt". „Wij hopen natuurlijk", zegt de heer Semler, „dat het ministerie van Defen sie de schade zal betalen. Uit alle con tacten die wij na de brand met de le gerleiding hebben gehad, bleek ons, dat het leger bang is voor complicaties. Men vreest dat het Nederlandse publiek zal gaan ageren, te meer omdat het bos met gemeenschapsgelden werd ge kocht". Beheerder J. G. Semler bij de troos teloze ravage in het Deelerwoud. „Maar het grote probleem is natuur lijk", aldus de heer Semler, „dat de straaljagerpiloot die de brandstoftank heeft afgeworpen, zich zal beroepen op overmacht. Daar heeft die man gelijk in. Je kunt van zo'n vlieger niet ver wachten dat hij zijn leven zal wagen voor een paar dennebomen". ARNHEM Het ziet ernaar uit dat de opbrengsten van de komende oogst door het lange natte en koude voorjaar aanzienlijk lager zullen zijn dan wij de laatste jaren gewend zijn. Verwacht wordt dat de suikerbieten door de late inzaai zeker 10 tot 15 procent minder zullen opbrengen. Een lagere opbrengst dus voor de akkerbouwers, maar ook een schadepost voor de veehouder die het ee langer op stal moest houden en extra voer moest bijkopen. Dat trieste beeld van de landbouw ADVERTENTIE Ja. waarom zou u 't uzelf moeilijk maken door winkel-in winkel-uit te rennen als je thuis op je gemak de juiste vloerbedekking kunt uitkiezen met de gratis Balamundi Omnibus. In dat handige boek vindt u alles wat er zo'n beetje aan woonplezier te koop is. Van stoei-proof Balatred vinyl tot leefgraag Mundiana tapijt. Uitgekiend gerangschikt, kleur bij kleur. En reuze schappelijk geprijsd. Weet u tenminste waarover u praat als u straks voor de Grote Beslissing staat. Dus handel één keertje gewoon Vblgens het boekje en vul even de bon in. Voor't gemak. schetste de voorzitter van de Gelder- sche Maatschappij van Landbouw, de heer W. J. Lokhorst, in zijn openingsre de tot de algemene ledcnraadsvergade- ring, die vanmorgen ir» hotel Haarhuis in Arnhem werd gehouden. De onzekerheid wordt voor de boer steeds groter, aldus de heer Lokhorst, die wees op het grote verlies dat vooral door de fruittelers is geleden in het af gelopen jaar. Dat kan volgens hem ze ker op rond de 65 miljoen gulden wor den geschat. Hij betreurde het dat door de overheid geen krachtiger maatrege len werden genomen tot steun en dat de mogelijkheden die op nationaal niveau liggen niet beter zijn benut. In EEG- verband dienen produktie en vraag be ter met elkaar in overeenstemming te worden gebracht. De toezeggingen van de minister van Landbouw geven ech ter allerminst reden tot juichen'. De grote moeilijkheid waarvoor vele boe ren, maar met name de fruittelers zijn gesteld, is dat men geen middelen meer heeft om het tot de volgende oogst uit te kunnen zingen. Gevoelens van onmacht en onzeker heid bij de boer belemmeren het nemen van beslissingen tot verdere bedrijfs- modernisering. Sprekende over de overschotten, waarvan het probleem thans tegen de landbouw wordt uitgespeeld, merkte de heer Lokhorst op dat door aankopen vanuit Oost-Europa de tarwe- en suiker overschotten aanzienlijk zijn geslon ken terwijl ook de zogenaamde boter berg beneden het niveau van vorig jaar is gedaald. Bovendien daalde de melk- produktie met ruim 1 procent terwijl het melkverbruik in de EEG met 2,5 procent is gestegen. De heer Lokhorst waarschuwde tegen de plannen om tot produktiebeperking te komen door prijsverlaging van land- bouwprodukten. Hij achtte dat sociaal gezien onjuist en economisch gezien van de onkosten zag de heer Lokhorst als grote gevaren voor de landbouwon derneming. Die veroorzaken een sterke achteruitgang van het inkomen van de boer. Ook in dit licht gezien zouden prijsaanpassingen onaanvaardbaar zün. De Nederlandse agrarische bedrijfs tak vraagt met nadruk maatregelen waarin de boer vertrouwen kan hebben en waaruit tevens een erkenning blijkt voor zijn huidige positieve bijdrage aan onze nationale economie, zo besloot de heer Lokhorst zijn rede. UTRECHT Prof. dr. A. A. Haspels, hoogleraar in de verloskunde en gynae cologie, vindt -de paniek schadcijk die bjj veel pilgebruiksters is ontstaan na de recente publikaties over dit voorbe hoedmiddel. „Er zullen onvermijdelijk naast aller lei spanningen in huwelijken en relaties ongewenste zwangerschappen door die paniek ontstaan, met als gevolg een toe vloed van aanvragen om arbortus", al dus de Utrechtse hoogleraar, die in New York het zesde wereldcongres verloskunde en gynaecologie heeft bij gewoond. Op dat congres constateerde hij een opleving van de discussie over de gevaren van het gebruik van de pil. Het verband tussen het gebruik van de pil en het optreden van trombose wordt wel aangenomen, maar deze complicatie wordt zeldzaam geacht. Af hankelijk van de leeftijd kan men per jaar anderhalf tot drie sterfgevalleen per honderduizend verwachten. Maar moedersterfte bij zwangerschap is ho ger, in Nederland bijvoorbeeld 21 sterf gevallen per honderdduizend geboorten per jaar. Bij voorkeur zal een pil moeten wor den voorgeschreven met minder dan honderd mocrogram oestrogenen. ADVERTENTIE -é&l 'Ly (r tytSp&l- BicCristalf zichtbaar inktniveau/ blauw, rood, zwart, groen nURLUOOR Het kabinet-De Jong kreeg nog de grootste steun van de scheidende P.v.d.A.-er Goedhart, die de Ameri kaanse interventie door dik en dun verdedigde. Voor de socialistische fractieleider drs. Den Uyl was dat aan leiding om onmiddellijk daarna te ver klaren dat „het optreden van de heer Goedhart buiten verantwoordelijkheid van de fractie viel". Hijzelf vroeg in een door D'66, PSP en PPR gesteunde motie het optreden van de VS in Cambodja af te keuren. De regering zou alles in het werk moeten stellen om alle strijdende par tijen in Indo-China naar de conferen tietafel te krijgen. Zich beperkend tot de regeringsnota zei drs. Den Uyl: „De regering dekt daarin de invasie. Ik betreur dat. De Amerikaanse regering is niet gediend met een dergelijke gecamoufleerde steun. Zij heeft er recht op dat de Ne derlandse regering duidelijk zegt dat zij voor een consequente inkrimping van de strijd in Indo-China is". Mr. Mommersteeg (KVP): „Waarom juist nu deze ingreep? Waarom niet ge wacht op de Aziatische conferentie in Djakarta?" Wat mr. Mommersteeg verontrust is de zuiver militaire argumentatie van president Nixon met als sluitstuk de overweging dat de VS geen tweede rangsnatie mogen worden en niet de eerste nederlaag sinds 190 jaar mogen lijden. De KVP-afgevaardigde nam aan dat de regering ook verontrust is, al toonde zij dan ook zo snel begrip voor het op treden van Washington. Hij diende een motie in voor een internationaal hulp plan voor Indo-China. „Te juister tijd" zou hij een missie naar Noord-Vietnam willen zenden. De AR-fractieleider mr. Biesheuvel wilde niet uitsluitend de vinger richten naar de Verenigde Staten. Toch noemde hij de eerste verklaring van premier De Jong „op zijn minst voorbarig". Bij zijn fractie is geen begrip voor het optreden van de Amerikanen aanwezig. De be zorgdheid op lange termijn overheerst. De heer Mellema, fractieleider van de CHU, zei dat zijn fractie geen be hoefte heeft om in een zaak die zo moei lijk ligt, de Amerikaanse president af te vallen. Volgens de liberaal mr. Berkhouwer is een politieke conferentietafel de eni ge oplossing om uit de Indochinese impasse te komen. Hij wilde de Nederlandse regering geen verwijten maken. De communist Hoekstra en de paci fist Van der Spek hadden voor de grensoverschrijding van Cambodja geen goed woord over. Zij verlangden dat de Amerikanen binnen de kortste keren Zuidoost-Azië zouden verlaten. De re gering zou dat ook aan Washington moeten zeggen. Drs. Visser (D'66) meende dat de ne- derlandse regering na de blunder van de minister-president op 1 mei de inval duidelijk had moeten afwijzen, maar men „kan hoog of laag springen minis ter Luns zal tegenover Washington toch niet kritisch zijn". Mej. Kessel (PPR) nam duidelijk afstand van het begrip van het kabinet-De Jong. De heren Harmsen (Binding Rechts), Koekoek (Boeren) en Van Dis (SGP) steunden over het algemeen de nota van de rege ring. I 1 Stuurons maar zo'n gratis kijkboek. Je weet nooit waar het goed voor is. f Naam:. Adres:.— Plaats Uilknippen Opsturen, (maar alsjeblieft geen postzegel plakken) naar Balamundi Nederland N.V., Huizen Nh Antwoordnummer 21 Minister W. den Toom, rechts, op het ministerie van Defensie in Den Haag in gesprek met de voorzitter van het actie-comité dat eerherstel voor de in de meidagen gefusilleerde sergeant Chris Meijer nastreeft, de heer G. Voort man uit Deventer. O AMSTERDAM Waarschuwingsbe zettingen en stakingen in verschillende faculteiten zijn gistermiddag door A. S. V. A.-voorzitster Wietske Miedema in het vooruitzicht gesteld. Zij sprak op een algemene universi teitsvergadering in Amsterdam onge veer duizend studenten toe, die deelna men aan de staking, die studenten en stafleden voor gisteren hadden uitge roepen om het verzet tegen de Wet-Ve- ringa kracht bij te zetten. De staking begon gistermorgen aar zelend. In slechts enkele instituten werd door groepjes studenten gediscussieerd over de centralisatieplannen, „die de Universiteit van Amsterdam vanuit Den Haag bedreigen". De demonstratieve optocht van de Oudemanhuispoort naar het Roetersei- land, waar zich de b-faculteiten bevin den, trok slechts tweehonderd deelne mers. In het gebouw aan de Roeterstraat begon om twee uur een algemene uni versiteitsvergadering die plotseling een aanzienlijk groter aantal studenten trok. ADVERTENTIE DEN HAAG De minister van de fensie, de heer W. den Toom, heeft woensdagmiddag de voorzitter van het comité „Grebbe actie Chris Meijer", de heer G. Voortman uit Deventer, op het ministerie ontvangen en met hem In een onderhoud dat ruim een uur heeft geduurd overwogen wat er eventueel kan worden gedaan om de in de meida gen van 1940 gefusilleerde sergeant Chris Meijer uit Dieren posthuum in zijn eer te herstellen. De minister heeft voorts meegedeeld dat in deze zaak al een onderzoek gaande is en dat daar zo mogelijk de zaken van andere, wellicht ten onrechte gevonniste militairen, twee in Breda en één in Moordrecht, bij zul len worden betrokken. Het gesprek tussen de voorzitter van het actie-comité en de minister, dat be trekkelijk kort na het tot stand komen van het comité heeft plaatsgevonden, vond in een prettige sfeer en met veel begrip van de zijde van de minister plaats, aldus verklaarde de heer Voort- man aan de pers, na afloop van het ge sprek in het ministerie. De minister heeft daarbij verklaard, te overwegen de generaal-majoor b.d. J. A. Harberts, die in mei 1940 comman dant was van de troepen die de Greb- bestellingen moesten verdedigen en die tijdens de chaos, tijdens de gevechten ontstaan, zo nodig een voorbeeld wilde stellen uit te nodigen voor een ge sprek over deze zaak, eventueel in te genwoordigheid van de heer Voortman. Als de voormalige generaal zijn ex cuus wil aanbieden voor zijn, naar ve len aannemen, foute gedrag en zijn be lediging van de Nederlandse militairen, die hij lafaard heeft genoemd, terug wil nemen, dan wil het actiecomité daarmee genoegen nemen. „Mede ook gezien 's mans leeftijd, hij is 87 jaar", voegde de heer Voortman daar aan toe. Als het comité niet met de generaal tot een overeenstemming kan komen en als men van de zijde van de huidige minister nul op het rekest zou krijgen, dan overweegt men een aanklacht tegen generaal Harberts in te dienen. Er zul len dan acties in heel het land gevoerd worden voor het eerherstel van de ge- fussilleerde sergeant Chris Meijer en van alle ten onrechte gevonniste mili tairen. Het comité heeft bij monde van voorzitter Voortman de minister ge vraagd een onderzoek naar het vonnis over Chris Meijer in te stellen en naar de destijds plaats gehad hebbende pro cesvoering. Men wil voorts dat de naam van sergeant Meijer, die enige jaren na de oorlog van een gedenksteen op Hei- derust in Rheden is verwijderd, daar weer op wordt aangebracht. De heer Voortman verklaarde bewon dering te hebben voor de wijze waarop minister Den Toom deze voor velen nog steeds pijnlijke zaak heeft willen bena deren en voor zijn bereidheid op korte termijn de nodige onderzoeken te wil len doen verrichten. AMSTERDAM In Amsterdam wordt een onderzoek ingesteld naar het po litieoptreden op de avond van 5 mei. Het aangekondigde onderzoek moet het effect gaan aantonen van de versprei dingsacties, die door de politie werden uitgevoerd. „Er moet ruimte zijn voor een kriti sche begeleiding van de politie. Dat be tekent echter niet dat ik haar verkla ringen over het optreden bij de rellen in twijfel trek. Daar is geen enkele re den voor", aldus burgemeester Samkal- den in de Amsterdamse gemeenteraad. AMSTERDAM Burgemeester dr. I. Samkalden en de beeldhouwster me vrouw Theresia van der Pant bij de maquette van hel ruiterbeeld van konin gin Wilhelmina. Het model werd overhandigd namens de Stichting Comité Standbeeld Koningin Wilhelmina.

De Vallei | 1970 | | pagina 7