Wilson hield beslissing nog in petto Thant wil politie om wereld schoon te houden Nieuwe geheime politie in China trekt van leer rrico wm Stangls echtgenote als nutteloze getuige naar Dusseldorp EKHEJ Dóórgroei-kamera Machtsstrijd Over de grenzen Postbode per bootje OP EEN MOOIE PINKSTER DAG. 42 Ha fijn-een borrel van floryn! Exakta RTL1000 GEVANGENE IN BERLIJN MET GEWELD BEVRIJD Roemenië doet niet mee met „rode" investeringsbank Verfilming van ,De Kleine Ark' Gratis reizen twee dagen in mei op uw 65+ kaart Apoilo-14 gaat later CONFERENTIE Nieuwe arrestaties in Griekenland Priesterjubileum van paus voordelig uit met NS BOBBY'S BLIJVEN ONGEWAPEND DA'S PAS FIJN! (Iceftcling Hij is al bij uw fotohandelaar! VRIJDAG 15 MEI 1970 NIEUW OFFENSIEF ZUIDVIETNAMEZEN IN CAMBODJA SAIGON WASHINGTON PA- RIJS Het ministerie van Defensie in Saigon heeft in een kort communi qué bekendgemaakt, dat het Zuidviet namese leger een nieuwe actie op Cam- bodjaans grondgebied is begonnen. Eenheden van de 22e infanteriedivisie en pantservoertuigen hebben opdracht gekregen 17 km diep in Cambodja binnen te dringen tot in de provincie Ratanakiri ten zuidwesten van Pleikoe. De operatie is het begin van de tweede fase van de actie die op 5 mei samen met de 4e infanteriedivisie van de Amerikanen in het hoogland van Cam bodja werd uitgevoerd. Volgens militaire kringen is de ope ratie bedoeld om het algemeen hoofd kwartier van de Noordvietnamezen in het hoogland op te sporen en te ver nietigen. Dit hoofdkwartier zou zich moeten bevinden in de nabijheid van het „drielandenpunt" (waar grenzen van Laos, Cambodja en Zuid-Vietnam bijeenkomen) op het „Sihanoek-pla- teau". In het communiqué wordt niet aangegeven of de operatie samen met Amerikaanse troepen wordt uitge voerd. Intussen hebben andere Zuidvietna- mese eenheden het strategisch belang rijke veer bij Neak Leoeng verlaten en trekken ze nu langs de hoofdweg num mer 1 op in de richting van de Cam bodjaanse hoofdstad Phnom Penh. Een militaire woordvoerder zei niet te we ten of de eenheden ook naar Phnom Penh zullen gaan, maar hij voegde er aan toe: „Van Neak Leoeng naar Phnom Penh is niet zo-ver, slechts 50 of 60 kilometer". De fractieleider van de democraten in de Amerikaanse senaat Mike Mansfield is er kennelijk nog niet zo van over tuigd dat de interventie van de Ameri kanen in Cambodja begrensd is. Mans- field sprak donderdag de waarschu wing uit dat na de terugtrekking de Amerikanen toch indirect betrokken blijven bij de strijd van de Zuidvietna- mezen. Hij verwees hierbij naar uitla tingen die de Zuidvietnamese vice-pre sident generaal Cao Ky eerder deze week had gedaan en die er op neer kwamen dat de Zuidvietnamezen niet gebonden zijn aan de plannen van Nixon alle Amerikaanse troepen uit Cambodja terug te trekken voor 30 juni. Zoals bekend lieten ook de minis ters van Buitenlandse Zaken Rogers, en van Defensie Laird, tijdens enkele da gen geleden gehouden persconferen ties de mogelijkheid open dat de Zuid vietnamese troepen in Cambodja zullen blijven. Gisteren werden weer grote hoeveel heden wapens en ander materieel buit gemaakt. Daaronder waren twee sten cilmachines, een grote partij inkt, twee schrijfmachines en een aantal vellen papier met gegevens van een computer. „Als je gegevens van een computer in handen krijgt, dan ben je niet ver van een hoofdkwartier", zei brigade-gene raal Greene, commandant van de 25ste Amerikaanse infanterie-divisie. Als gevolg van de acties in Cambodja waren de verliezen van Amerikaanse militairen vorige week hoger dan ooit in de afgelopen acht maanden. De Zuidvietnamese verliezen waren de hoogste uit de hele Vietnamese oorlog. De Amerikanen verloren vorige week 168 man. Er sneuvelden 863 Zuidvietna mese militairen. De Viet-Cong en de Noordvietnamezen zouden 5898 man verloren hebben. Morgen begint in Djakarta een con ferentie van een aantal Aziatische lan den over de situatie in Zuidoost Azië. Cambodja heeft laten weten dat het daar zal aandringen op wapenleveran ties. Indonesië, Japan, de Maleise Federa tie, Singapore en de Philippijnen, die aan de conferentie in Djakarta zullen deelnemen, hebben verklaard dat zij geen wapens naar Cambodja zullen stu ren. ADVERTENTIE kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. De postbode bezorgt de brieven en pakjes per rubberboot, nadat sommige wijken van de stad zijn overstroomd. LONDEN Het Lagerhuis kreeg gis teren een voorproefje van wat Enge land in de komende verkiezingsstrijd wacht: premier Wilson werd door een der conservatieve leiders uitgemaakt voor „zwijn". Officieel is de verkiezingscampagne nog niet begonnen, maar het sein ertoe van premier Wilson wordt begin vol gende week verwacht. Misschien doet Wilson de met grote spanning verwach te aankondiging wel tijdens het week einde. Er aan twijfelen dat Wilson de alge mene verkiezingen op 18 juni laat hou den, doet nu niemand meer. De premier wordt er als het ware toe gedwongen door de golf van voor hem gunstige opinie-onderzoeken. Gisterochtend kreeg het kabinet te horen wat Wilson wil. Maar het Lager huis bleef in het onzekere toen de pre mier daar 's middags vlagen beant woordde. De sfeer was geladen en de toejui chingen voor Wilson en Heath, de leider van de conservatieven, waren oorverdo vend. Maar het verlossende woord bleef uit. Wel waren er allerlei sneern, vooral toen Wilson de Tories scheen te verwij ten dat er in hun periode zo veel meer WEST-BERLIJN Twee gewapende mannen, met grote pruiken op het hoofd, hebben in West-Berlijn de 27- jarige journalist Andreas Baader be vrijd, die in 1968 tot drie jaar gevange nisstraf was veroordeeld in verband met de brandstichting in een warenhuis in Frankfort. De twee gingen er met Baader vandoor toen deze zich in het Duitse instituut voor Sociale Zaken be vond, waar hij onder politie-begeleiding naar toe was gebracht om bepaalde do cumenten op te halen. De twee over vallers gooiden traangagsgranaten door de open deur van het instituut, duwden de aanwezigen opzij, schoten een 62- jarige bediende van het instituut in de buik en vuehtten vervolgens met Baa der in een gereedstaande sportwagen. Ze zijn tot nu toe spoorloos. De bediende is ernstig gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Baader, die nog met drie anderen werd veroordeeld, heeft zich om de brandstichting te rechtvaardigen, altijd beroepen op een als links bekend staan de ideologie. ATHENE De Griekse veiligheids dienst heeft in het afgelopen weekein de vijf mensen aangehouden, onder wie de Kretenzische verzetsleider Emma- nual Bandoevas, die in de tweede we reldoorlog van 1941 tot 1944 op Kreta tegen de Duitsers streed. Dit is donderdag van betrouwbare zijde in Athene vernomen. Ondanks het feit dat onlangs de grondwettelijke waarborgen tegen wil lekeurige arrestaties weer van kracht zijn verklaard, is de familie van de be trokkenen niet meegedeeld waarvan de arrestanten worden beschuldigd, aldus genoemde kringen. verkeersongelukken met dodelijke af loop waren dan tijdens zijn bewind. Dit leverde hem de betiteling „zwijn" op. Maar de premier was niet van zijn stuk te brengen. Hij hield de conserva tieven tergend voor dat zij gedoemd zijn om nog vele jaren in de oppositie te blijven. WARSCHAU De premiers van de acht landen die de Comecon, de Oosteu- ropese organisatie voor wederzijdse economische hulpverlening vormen, hebben hun overleg over de toekomst van de organisatie beëindigd. De be sprekingen hadden achter gesloten deu ren plaats en betroffen vooral een ver dere economische integratie. Er zijn ontwerpresoluties cn andere documen ten inzake het werk van deze 24ste Co- mecon-conferentie opgesteld die aan de plenaire vergadering werden voorge legd, aldus het Poolse persbureau PAP. Na afloop van de zitting werd een communiqué uitgegeven waaruit blijkt, dat Roemenië zijn steun heeft onthou den aan een ontwerpovereenkomst voor de oprichting van een internatio nale investeringsbank, die tot taak krijgt specialisatie- en samenwerkings projecten in de Comecon-landen te fi nancieren. Zeven lidstaten De Sov jet-Unie, Polen, Bulgarije, Tsjecho-Slo- wakije, Oost-Duitsland, Hongarije en Mongolië hebben de overeenkomst aanvaard en hebben toegezegd haar voor 10 juli van dit jaar te zuilenonder tekenen, zo zegt het communiqué. NEW YORK De secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties Oe Thant, heeft opgeroepen tot het in stellen van een wereldgezag ter be scherming van het leefmilieu van de mens. Een dergelijk gezag moet vol gens Thant beschikken over dwin gende bevoegdheden en het daarmee gepaard gaande recht tot politiële acties. Thant dringt er bij de soevereine landen op aan de moed en het in zicht te hebben, zo'n gezag op te richten en te steunen omdat hij het, naar hij zei, betwijfelt of minder krachtige maatregelen voldoende zijn om de uitdaging waarvoor de wereld zich thans gesteld ziet met succes te kunnen aannemen. In een toespraak die bedoeld was als voordracht voor de universiteit van Texas in Austin zegt Thant, dat de wolken en de stromen van ver vuiling al lang niet meer een pro bleem zijn van enkele landen. Het is volgens hem absoluut noodzakelijk dat alle landen en volken zich van meet afaan aaneensluiten om het hoofd te bieden aan wat wel eens de ernstigste bedreiging van de gehele mensheid kan worden. Er zou dan ook een evenwicht be reikt moeten worden tussen ener zijds de economische ontwikkeling en de menselijke en sociale behoef ten en anderzijds tussen de bevol kingsontwikkeling en de controle op het leefmilieu. De secretaris-generaal wijst op de groeiende bezorgdheid van de Ver enigde Naties voor dit probleem dat onder meer zal worden besproken op een internationale conferentie in Stockholm in 1972. Hij besteedt ook veel aandacht aan de uitlaatgassen en wolken rook die door de vliegtui gen worden, uitgestoten en aan de „aanslagen" die olie op het water van de zeeën pleegt. „Deze beroving, bevuiling, en ver nietiging is al te ver gegaan, dan dat de mens nog een beroep kan doen op vrome hoop, beloften achteraf en dralende pogingen om zelf-discipll- ne op te brengen", zegt Thant. ADVERTENTIE Sucrosa.de kaloncbesparende zoetma- ker zonder bijsmaak, zonder nasmaak. ROME Aanstaande zondag zal Paus Paulus het feit herdenken dat hij 50 jaar geleden tot priester werd gewijd ofschoon de officiële datum 29 mei is. Die dag zal hij 300 jongemannen, af komstig uit de hele wereld, tot priester wijden. De plechtigheid zal gebeuren op het plein van de St. Pieter. Paus Paulus zijn wereldse naam luidt Giovanni Battista Montini werd zelf gewijd in de kathedraal van Brescia. Hij was toen 22 jaar oud. ADVERTENTIE HONGKONG Uit China komen be richten binnen, over de oprichting van een nieuwe machtige geheime politie en een snel toenemend aantal gevallen van zelfmoord. Het avondblad Wing Pao Wan Pao meldde, dat de nieuwe geheime politie, welke opgericht is door voorzitter Mao-Tse-Toeng, uitgebreide arrestatie- bevoegheden heeft. De leiding zou in handen zijn van Kang-Sjeng een lid van het politbureau van het centrale partijcomité, en Wang Toeng-Hsing, de chef van de persoonlijke lijfwacht van Mao. Het was deze nieuwe organisatie wel ke de vroegere commissaris van de luchtmacht, Joe Li-Tsjin, en generaal ADVERTENTIE niet vergeten^. Fricoeten J FRICO, KAAS MET EEN GROTE K Tsjen Tsai-Tao, de commandant van het garnizoen Woe Han, hebben gear resteerd, die later beschuldigd zijn van activiteiten tegen Mao. Mao zou de nieuwe geheime politie hebben opgericht, omdat hij de geheime politie afdeling van het departement van openbare veiligheid wantrouwde. De nieuwe organisatie zal ook Mao en zijn echtgenote Tsjiang-Tsjing moeten beschermen, aldus het blad. Een reiziger uit China heeft verteld, dat veel inwoners uit Kanton zelf moord hebben gepleegd, omdat zij ge noeg hadden van de communistische onderdrukking. Hij zei dat een groot aantal mensen zich voor treinen had geworpen of van bruggen of hoge ge bouwen was gesprongen. Dit was ook gebeurd bij de voorjaars- beurs van Kanton om bezoekende be zoekers uit het buitenland te wijzen op het onverdraaglijke regime. Een andere reiziger vertelde dat tien tallen mensen ter dood veroordeeld zijn na openbare vergaderingen in Kanton, waar zij werden aangeklaagd en dat zij in het openbaar op pleinen en in sta- dionS'Werdèh terechtgesteld. HOLLYWOOD Op het ogenblik worden in Hollywood voorbereidingen getroffen voor een verfilming van Jan de Hartogs boek „De Kleine Ark". De film, die geproduceerd wordt door Robert Radnitz, zal geheel in Neder land worden gemaakt. De opnamen gaan in juli van start. „De Kleine Ark" gaat over twee kin deren en vier dieren, die op een boot gevangen zitten tijdens de watersnood ramp van 1953. Het is de bedoeling, dat de technische staf van de film, behalve uit Engelse cameralieden, uit Nederlanders zal be staan. De twee hoofdrollen zullen wor den vervuld door een Amerikaans en een Aziatisch kind, Wanneer? Kies uit 12 dagen in mei 2, 5, 9.12,13, 20, 21, 23, 26, 27, 28 of 30 mei. Hoe? Door uw kaart aan het loket te laten afstempelen. Ie Klasse tegen bijbetaling. Strooibiljet aan het loket. 3-maandskaart f 20.-, echtpaar f 30.- Jaarkaart f 50.-, echtpaar f 75.- LONDEN In weerwil van de toe neming van misdaad en geweld in Groot-Brittannië, zullen de agenten, de „Bobbies", zo genoemd naar de stichter van het Londense agentenkorps Sir Robert (Bob) Peel, ongewapend blijven. Völgerls de „Police Review" zoti het wa penen van de politie zonder twijfel leiden tot een toeneming van het dragen van wapens en het daarvan gebruik ma ken, door criminele elementen. ADVERTENTIE attracties in kaatsheuvel (Van een speciale verslaggever) DUSSELDORP Het Treblinkapro- ces in het Westduitse Dusseldorp be leeft volgende week een eerste drama tisch hoogtepunt, als de echtgenote van verdachte Franz StangI in de getuigen bank zal plaatsnemen. Thérèse StangI treedt dan op als ge tuige a décharge en komt daarvoor op kosten van de Westduitse regering, uit Brazilië. Het is de eerste keer in de ge schiedenis van de na-oorlogse nazipro cessen, dat de vrouw van een terecht staande kampcommandant als getuige optreedt. Het is overigens voor ieder die bij lui Treblinkaproces betrokken is, een raadsel welke verzachtende om standigheden zij zal weten aan te voe ren, zodat de aan haar echtgenoot ten laste gelegde misdrijven moord op 400.000 Treblinkagevangenen in een wat milder licht zouden komen te staan. De belangstelling voor het proces te gen de oud-SS-er en kampcommandant Franz StangI is in West-Duitsland niet bijster groot. Alle kranten hebben er donderdag wel aandacht aan besteed, maar de beperkte omvang van de ver- ADVERTENTIE slagen doet vermoeden, dat de West duitse journalistieke belangstelling voor StangI en zijn misdaden spoedig ver dwenen za-1 zijn. In verhouding sterk vertegenwoor digd zijn de Nederlandse en de Poolse nieuwsmedia. Cameralieden van de Poolse-tv moesten woensdag, tijdens de eerste procesdag, overigens een teleur stelling incasseren toen de president, kort nadat hij het proces had geopend, opdracht gaf een in de zaal opgestelde camera van de Poolse-tv te verwijde ren. De Polen hadden er duidelijk op gerekend, dat ze in de rechtszaal zou den mogen filmen. In West-Duitsland is aan cameramensen en fotografen al leen toegestaan enkele minuten voor het begin van de zitting in de rechtszaal te werken. In Nederland wordt ook tij dens de zitting (alleen kan de recht bankpresident daarvan afwijken) niet gefotografeerd of gefilmd. Het proces zal tot ver in de maand september duren. Er zijn gemiddeld twee zittingsdagen per week (woensdag en vrijdag). Voorts zijn er enkele pau zes ingelast van ongeveer tien a elf da gen. In deze periode zullen de rechters getuigen in Amerika en Israël gaan be zoeken. Het betreft hier enkele van de weinige overlevenden van de vernieti gingskampen Sobidor en Treblinka, waarvan Franz StangI destijds com mandant was. Veelal door ziekte zijn deze getuigen niet in staat om naar Dusseldorp te komen. Aan het proces tegen Franz StangI kleven enkele juridische bijzonderhe den, die volstrekt nieuw zijn in de Westduitse rechtspraak. Nadat Franz Strangl, na jaren speur werk van Simon Wiesenthal, in Sao Paulo was gepakt, wilde de Braziliaan se regering alleen meewerken aan een uitlevering als de Westduitse autoritei ten de garantie konden geven dat StangI voor zijn misdaden niet zwaar der jou worden zestraft. dan volgens de Braziliaanse men. Indien StangI levenslang zou krijgen, dan is de pre mier van de deelstaat Noordrijnland- Westfalen verplicht, dit vonnis in een tijdelijke straf te veranderen. Ook dit was een eis van de Braziliaanse autori teiten. Als namelijk Franz StangI niet levenslang wordt opgesloten, maar op jaren wordt gesteld, bestaat de moge lijkheid dat hij na verloop van tijd als zijn Westduitse straftijd voorbij is aan Oostenrijk kan worden uitgele verd. De Oostenrijkse justitie toont name lijk ook grote belangstelling voor Franz StangI, in verband met zijn misdaden als commandant van de moordenaars- school Hartheim bij Linz. ADVERTENTIE Waarom zou u geld steken in een wel aardige systeemkamera die straks toch "HO" zegt tegen uw groeiend fototalent. Kies liever een kamera die er helemaal op gebouwd is om uit te groeien tot een werkelijk kompleet kamera-systeem. Dat is nu al mogelijk voor 569,- met de nieuwe Exakta RTL 1000 Exakta kamera's: beroemd van oudsher gebouwd op de toekomst! Enkele van de vele eigenschappen: 1/1000 tot 8 volle se- konden, 3 verwissel bare zoekersystemen, synchroomflitsen tot 1/125 sek., etc. etc. Orwo Foto N.V. - Postbus 127 - Hilversum Tn de Amerikaanse senaat is giste- ren het debat begonnen over een voorstel van twee senatoren om toe komstige militaire acties in Cambodja te voorkomen, door er geen gelden voor beschikbaar te stellen. Het de bat, dat naar verwachting zeer verhit wordt en dat wel tot diep in de vol gende week duurt, zal alle facetten behandelen van de omstreden Ameri kaanse inmenging in Indo-China. „Het sturen van zelfs maar een gering aantal Amerikaanse troepen naar Cambodja kan er gemakkelijk toe lei den dat de Verenigde Staten de ver dediging op zich nemen van nog een land in Zuidoost-Azië". Dit zei de de mocratische senator Frank Church uit de staat Idaho die het voorstel met de republikein John Sherman Cooper uit Kentucky heeft ingediend. Achter deze actie, een van de vele, waarover gesproken is, nadat president Nixon besloot Cambodja binnen te vallen, zit de nare smaak, die het Congres heeft gekregen, om dat Nixon het parlement in het ge heel niet geraadpleegd heeft bij zijn besluit Cambodja binnen te trekken. Juridisch hoefde Nixon dit inderdaad niet te doen een president is name lijk ook opperbevelhebber van alle Amerikaanse strijdkrachten maar de parlementariërs kunnen het uiter aard moeilijk verteren dat de presi dent zich helemaal niets van hen aantrekt. En zeker wanneer het zoals hier gaat om een zaak die bij het hele volk zo'n belangrijke plaats inneemt. In feite heeft het Congres de (te) grote bevoegdheden van de pre sident op dit gebied aan zichzelf t« danken. In 1964 gaf het de toenmali ge president Johnson uitgebreide vol machten, nadat Amerikaanse oorlogs- RICHARD NIXON tegen senatoren bodems in de Golf van Tonkin door Noordvietnamese schepen zouden zijn beschoten (in sommige kringen wordt beweerd dat dit incident bewust werd opgeblazen, opdat Johnson van het in paniek geraakte Congres min of meer de'vrije hand zou krijgen de oorlog iiF Vietnam naar eigen goeddunken te voeren). Dat was in 1964. Nu is de golflengte van het Ameri kaanse volk meer afgesteld op vrede en terugtrekking uit Indo-China, op dat niet nog meer Amerikanen daar sneuvelen. De volksvertegenwoordi gers zijn meegedraaid en het Congres wil nu allereerst zijn verloren terrein herwinnen. Wat men wil in wezen, is slechts dat men geconsulteerd wordt door de president voordat hjj tot uit breiding van een oorlog overgaat, om wat voor redenen dan ook. De meer drastische voorstellen van de „vredessenatoren" tot grote inperking van Nixons macht maken dan ook weinig kans, temeer daar veel repu blikeinse senatoren zich niet al te ver willen verwijderen van hun republi keinse president. De republikeinse minderheidslcider in de senaat, Scott. heeft zich dan ook al voor de inval in Cambodja uitgesproken, zij het zon der enig enthousiasme. TAe tegenstanders van het ingediende voorstel zullen zeker naar voren brengen dat het de president hindert in zijn grondwettelijke verantwoor delijkheid om de Amerikaanse troe pen te beschermen (Nixons reden voor de interventie in Cambodja was bescherming van de Amerikaanse troepen in Vietnam). Maar de voorstanders antwoorden dan weer dat in een democratische maat schappij het parlement toch zeker zijn goedkeuring aan dit soort acties van de president moet hechten. De verhitte gemoedstoestand van de se natoren blijkt duidelijk uit het feit, dat vijf hunner eergisteren voor een bedrag van maar liefst ruim een kwart miljoen gulden zendtijd koch ten op de televisie waarin zij zich uitspraken voor beëindiging van de hele Indochinese oorlog door de pre sident alle voor de oorlog benodigde gelden te ontzeggen. De vijf zeiden reeds de steun te hebben van achttien andere senatoren. President Nixon heeft reeds laten we ten, elke actie gericht op beknotting van zijn macht met alle wapens te zullen bestrijden. Het zal een felle strijd worden die kie men van een constitutionele crisis in zich heeft. WASHINGTON .De directeur van de NASA, dr. Thomas O. Paine, heeft bepaald dat de Apollo-14 moet landen in het gebied Fra Mauro, het aanvan kelijke reisdoel van Apollo-13. Het ziet er naar uit dat Apollo-14 niet voor 3 december dit jaar kan worden gelan ceerd. De wijzigingen aan de zuurstoftanks in het dienstencompartiment zullen na melijk verscheidene maanden in beslag nemen. „Wij zullen alle tijd nemen die nodig is en geen definitieve lanceer- datum vaststellen, voordat de commissie van onderzoek naar de gebeurtenissen bij de Apollo-13 gereed is met haar werk en aanbevelingen heeft gedaan'', aldus Paine. De Apollo-14 zal worden bemand door gezagvoerder kapitein Alan B Shepard, majoor bij de luchtmacht Stuart A. Roosa, bestuurder van het moederschip, en kapitein-luitenant-ter zee Edgar D. Mitchell, bestuurder van de maanlander.

De Vallei | 1970 | | pagina 13