KETTINGPLOEG SPEELDE HET SPEL GOED Onervaren Frits Schür winnaar Olympiads Ronde door Nederland Ritzege voor Ben Kooken P.S.V. weer in strijd om Europa Cup II PSV moeizaam langs GVAV Ajax versperde FC Twente weg naar bekerfinale Jhr. van Karnebeek vice-president IOC Haarlem gaf Feijenoord goed partij: 1-2 Het komt aan op: de dagelijkse vervoerskosten Niet op eenmalige aanschaffingskosten automobilisten verdien 2.75 2 grote flakons Wash and Shine +speciaalspons tijdelijk 575 •s JL Haarlem rekent op twee ton Om schaaktitel voor dames Tom Okker in halve finales Piet de Wolff trainer bij Fortuna VI. Penerol won Renners naar buitenland Nederlaag voor dames-volleybal GEEN SCHADUW Speek's Automobiel Maatschappij N.V. Voor 40 snelle was- en glansbeurten van uw auto Dames-tennisteam heeft voorsprong Loonakkoord in Italië VRIJDAG 15 MEI 1970 s/) ort AMSTERDAM Licht verbaasd stelde Frits Schür in de drukte van Amsterdam na de ritzege van Ben Kooken vast, dat de verdediging van zijn leiderstitel niet bar moeilijk was geweest. „Onze ploeg kon het tempo vrij makkelijk aangeven en eigenlijk zijn we geen moment ernstig bedreigd". Hij zei het als triomfator van Olym piad ronde van Nederland, die pas op de zevende en laatste dag min of meer tot rust was gekomen. De renners van Ketting, stuk voor stuk vechtend voor behoud van de top- SiSi Sinas 3 bekertjes of driekantjes voor 99. ADVERTENTIE ROTTERDAM PSV zal dit jaar Nederland vertegenwoordigen in Europa Cup II, het Europese toernooi voor be kerwinnaars waaruit het dit seizoen door het lot na de wedstrijden tegen AS Roma werd gewipt. PSV bereikte dit resultaat door zelf met 10 van GVAV te winnen en door de assistentie van Ajax, dat in de twee de halve finale om de Nederlandse voetbalbeker FC Twente met 40 uit schakelde. Ajax, dat nog slechts één punt nodig heeft om landskampioen te worden, zal dan inschrijven voor Euro pa Cup I, het toernooi voor landskam pioenen. PSV is als finalist dan gerech tigd deel te nemen aan Europa Cup II. Die landstitel had Ajax gisteren al kunnen toevallen als Feijenoord in zijn inhaalwedstrijd tegen Haarlem één punt had verspeeld. Zover kwam het niet. De winnaar van Europa Cup I versloeg Haarlem met 21. NIJMEGEN Zonder tot een grote en goede prestatie te komen heeft PSV zich geplaatst voor de finale van de Nederlandse voetbalbeker. In het Nij meegse Goffertstadion won PSV van een wel wilskrachtig, maar technisch tekortschietend GVAV. Voor 9000 toe schouwers schoot Van der Kuylen PSV naar 10. Ruim 3500 supporters vergezelden PSV naar Nijmegen om hun club bij te staan in de halve finale. De Eindhove- naren, die hunkeren naar meer beker- roem, waren maar voor één man be vreesd: Tony van Leeuwen. De Gro ningse doelman is in dit bekertoernooi nog niet eenmaal gepasseerd. Met de uitvoering van een conse quente mandekking, Koeman als solide laatste verdediger, en tergende, vertra gende terugspeelballen, trachtte GVAV AMSTERDAM Met een minimum aan geestdrift heeft Ajax gisteravond FC Twente de weg versperd naar de fi nale van het toernooi om de Nederland se voetbalbeker. In een nogal mat duel, waarin de machteloosheid van de En- schedese ploeg, die verledten jaar zo veel furore maakte, duidelijk aan het daglicht kwam, wandelden de Amster dammers moeiteloos naar een gladde overwinning met 4-0. Johan Cruyff en Dick van Dijk schonken Ajax al voor rust een com fortabele voorsprong (2-0) en in de tweede helft voerden Cruyff via het been van Ten Donkelaar en de Deen Söndergaard d'e produktie spelen derwijs op tot 4-0. Dat het Nederlandse bekergebeuren een treurige en weinig enerverende zaak is en blijft, werd ook gisteravond in Amsterdam nog eens nadrukkelijk onderstreept. Ajax, al lang dik tevreden met de landstitel, die het voor het grijpen heeft en die de Amsterdammers de toe gang zal verschaffen tot het toernooi om de Europa Cup I, verrichtte zijn werk weliswaar zonder morren, maar HAARLEM De eredivisieclub Haar lem zal, indien de gemeenteraad daar toe besluit, een renteloos voorschot van 200.000 gulden ontvangen. Met deze le ning, waarop Haarlem de eerste vijf jaar niets behoeft af te lossen, hoopt men te bevorderen, dat de vereniging zich in de eredivisie zal kunnen hand haven. ARNHEM De uitslagen van de donderdag te Arnhem gespeelde par tijen voor het Nederlands kampioen schap schaken voor dames zijn: Fenny Haak-Jeanette Mulder VtV«; Mevr. Roodzant-mej. mr. P. C. de Klerck 01; Corry Vreeken-Ada v.d. Giessen 10; Carla v.d. Griendt-Fenny Haak 10; Jeanette Mulder-Rie Timmer 01; De stand, met nog één ronde te spe len, is: 1. Vreeken en Timmer 41/* pun ten; 3. v.d. Giessen en v.d. Griendt 4; 5. Mulder 3. van enige geestdrift was meestal toch geen sprake. Toch waren de Amster dammers sterker. Al in het priMe begin waren ze een paar keer moeiteloos het Enschedese strafschopgebied binnengedrongen en hadden ze zich twee zeer reële kansen geschapen. Maar toen dat niet meteen resultaat opleverde, leek de Amster damse animo helemaal te zullen wegeb ben en kon Twente, waarvoor die Ne derlandse beker een aanzienlijk grotere waarde vertegenwoordigde, zelfs bru taal aan serieuze tegenacties gaan den ken. De flauwe hoop, die de Enschedeërs in die periode ondanks hun machteloos heid misschien toch heel even hebben gekoesterd werd na een klein halfuur tje echter de bodem ingeslagen. Uit een hoekschop van Keizer stapte Sönder gaard over de bal heen en frommelde Cruyff hem er in. Dat was 1-0. En toen Van Dijk er een paar minuten uit een voorzetje van Cruyff 2-0 van maakte, was de zaak in feite wel bekeken. En omdat Ajax niet bereid bleek om, met het kampioensfeest in het vooruit zicht, het uiterste van zichzelf te vra gen, was deze halve finale na die twee treffers lange tijd overwegend saai. Twente kon niet, Ajax wilde niet. Slechts zeer incidenteel, wanneer al les een beetje meezat en er geen boven menselijke inspanning werd vereist, werd de geest over de Ajacieden vaar dig. Op een van die zeer schaarse momenten werd ook Ajax' derde tref fer geboren. Johan Cruyff gleed toen plotseling langs drie verdedigers, waag de vanuit een onmogelijke positie een schot en zag hoe Ten Donkelaar de bal zelf in eigen doel liep3-0. Vijf minuten later werd Cruyff ver vangen door Hulshoff. Op dat moment stond het al 4-0 door een doelpunt van Söndergaard. Ajax: Stuy; Suurbier, Suurendonk, Vasovic en Krol; Söndergaard en Rijn- ders; Swart, Cruyff (Hulshoff), Van Dijk en Keizer. FC Twente: Schrijvers; Van Ierssel, Huve, De Vries en Ten Donkelaar; Ach terberg en Jeuring; Nagy (Van Oranen), Blotenberg, Pirard en Pahlplatz. Scheidsrechter Van Ravens. Toe schouwers 10.000. het ritme van PSV te verstoren. In eerste instantie slaagde het Gro ningse team uitstekend. Koelbloedig ving GVAV elke aanval op, ook nadat Van Vlierden bij een botsing met Van der Kuylen het veld met een bloedige hoofdwond had moeten verlaten. Het eerste gat in de verdediging van GVAV viel na precies een kwartier. Een pass van Van den Dungen be reikte de ver opgekomen Radovic. Na zich van Koeman te hebben ontdaan schoof hij de bal beheerst naar Van der Kuylen die vlammend raak schoot: ,10. Het sterk vertragende spel van GVAV leidde ertoe, dat er daarna wei nig meer viel te genieten. Een tweede verkeerde terugspeelbal van Schipper bracht GVAV in grote moeilijkheden. Van Leeuwen pakte echter bekwaam de bal van de schoen van Veenstra. De tweede helft begon nauwelijks beter. Weinig variatie in het spel van PSV, hoge, verre trappen van de verde diging van GVAV uit. Slechts Fritsen reikte met enkele gedurfde solo's naar een aanvaardbaar niveau. Het hardwerkende GVAV verkreeg wel evenwicht en bij vlagen ook over wicht. Door PSV in de hand gewerkt, omdat het zich angstig terughield om de voorsprong te behouden. Die voorsprong kwarm ernstig in ge vaar toen Radovic miste en Van Vlier den vrij voor Doesburg verscheen. Doesburg redde fraai door tijdig uitlo pen. Na een afwezigheid van vele maanden vierde Daan Schrijvers zijn rentree in het eerste elftal van PSV. Hij verving de volledig falende Schmidt Hansen. PSV: Doesburg; Van den Dungen, Van Stippent, Radovic en Kemper; Bjerre en Strik; Schmidt Hansen (Schrijvers), Van der Kuylen, Veenstra en Ressel. GVAV: Van Leeuwen; Schipper, Cor- nelis, Koeman en Van Vlierden (Guns); Roossien, Bovenkamp en Oosterwold; Jensen, Fritsen en Eimers. Scheidsrechter Dorpsmans. Toeschou wers 10000. BRUSSEL Tom Okker heeft zich in Brussel geplaatst voor de halve finales herenenkelspel van de open internatio nale Belgische tenniskampioenschappen. Okker versloeg zijn Amerikaanse dub- belpartner Marty Riessen met 6-3, 1-6, 6-0, 6-4. Bob Hewitt versloeg Santana in drie sets: 6-4, 6-3, 6-0. positie en bekwaam gestimuleerd door stalbaas Ton Ketting, die achteloos da gelijks de verdiende premies verdub belde, hadden schitterend stand gehou den. Een stevige stimulans hadden zij al ontvangen in de vroege middaguren. Frits Schür, na de mislukte machts greep van Kuiper snel benoemd tot kopman, had in de individuele tijdrit een formidabele prestatie geleverd. In het J6 km lange gevecht tegen het hor loge reikte Schür in de derde tijdrit van zijn leven tot een tweede plaats. Achter triomfator Popke Oosterhof, doch vóór Fedor den Hertog, die een handvol seconden verspeelde door een defecte ketting. En ook voor de concur renten van het laatste uur: Andresen, Matthijs de Koning en de prachtige frontstrijder Jo van Pol, die na zijn pijnlijke val van een dag tevoren nu kostbare tijd verspeelde door een ver keerd weggetje in te slaan. Hij kwam als tweede in het algemeen klassement op een achterstand van ruim 2 Va minuut te staan. De Kettingrijders konden voldaan be ginnen aan de laatste rit over 95 km van Wieringen naar Amsterdam. Maar eerst trokken zij zich terug in de stilte van een camping, waar zij in zomer huisjes de nacht hadden doorgebracht. Daar, maakte Ton Ketting, die voor het veroveren van de eindzege duizend gulden extra over had, zijn plan. Niet vergetend ruime inspraak te geven, waarbij vooral geluisterd werd naar de dirigent in de ploeg: Henk Nieuw- kamp (27), bezig aan zijn zesde ronde van Olympia. Schür, in die bosrijke omgeving: „Er wordt elke dag gefietst als in een klas sieker. Vooral daarom houd ik er niet van om optimistische voorspellingen te doen. Je hebt het aan Bravenboer ge zien. Iedereen dacht, dat hij de ronde al had gewonnen. En kijk naar Den Her tog. Hij zou volgens veel mensen niet van de trui af te houden zijn". Henk Nieuwkamp sprak woorden ter geruststelling: „Wij moeten het tempo steeds heel hoog houden, zodat er geen HAARLEM Haarlem heeft het Feijenoord heel wat moeilijker gemaakt dan de Rotterdammers hebben kunnen voorzien. De ploeg van Barry Hughes was er enorm op gebrand om Europa's sterkste formatie een verrassing te be reiden, al was het maar in de vorm van een gelijk spel. Vooral na de rust toen Haarlem mas saal opdrong, kwam Feijenoords krappe 2-1 voorsprong dusdanig in gevaar, dat het maar heel weinig scheelde of Ajax had gisteravond, zonder zelf in de com petitie te spelen, de nationale titel bin nengehaald. De zeventienduizend kijkers kregen een aantrekkelijke partij te zien waar bij Haarlem het verschil in klasse door een veel grotere inzet compenseerde. Halverwege de eerste helft werd de weerstand van Haarlem echter gebro ken, toen KindvaLl binnen enkele minu- den tweemaal raak schoot. Feijenoord kreeg toen met vloeiende acties het juiste ritme te pakken en gaf de Haar lemmers in het resterende gedeelte voor de pauze les in voetbal, waar geen speld was tussen te krijgen. Een schitterend doelpunt van De Jong in de eerste minuut na de hervat ting bracht de spanning echter weer volledig terug. Opgezweept door het publiek herkreeg Haarlem zijn zelfver trouwen en dat ging gepaard met een reeks omstuimige aanvallen. Burgers en Oosthuizen kregen reële kansen op de gelijkmaker, maar vuur den rakelings naast de paal. Feijenoord, dat Romeijn vervangen had door Haak, kon zich in de opwindende slotfase slechts met de allergrootste moeite staande houden. HAARLEM: Paternotte; Wentink, De Haan, Peys en Koopman; Burgers en Fransz; De Jong, Couperus (Oosthui zen), Boszl :rdt en Van Slooten. FEIJENOORD: Pieters Graafland; Romeijn (Haak), Israel, Laseroms en Van Duivenbode; Jansen, Van Hanegem en HasilWery, Kindvall en Moulijn. Scheidsrechter Aalbrecht. Toeschou wers 16000. AMSTERDAM Jhr. H. A. van Kar nebeek, voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité, is donderdagavond in Amsterdam gekozen tot vice-voorzit- ter van het Internationaal Olympisch Comité. Ook de Fransman graaf Jean De Beaumont werd vice-president van het IOC. De nieuw gekozenen volgen de Rus Konstantin Adrianov en de Mexi caan generaal José Clark op. Jhr. Van Karnebeek is sedert 1964 lid van het IOC en na het congres van 1968 in Mexico-stad lid van het dagelijksbe- stuur van deze organisatie. Graaf De Beaumont maakt vanaf 1951 deel uit van 't IOC en werd eveneens in 1968 gekozen in het dagelijks bestuur. Er waren vijf gegadigden voor de twee vacatures van vice-president. Na stemmingen vielen Vladimir Stoytchev (Buig), Gabriel Gemayel (Libanon) en Syad Ali (Pakistan) af. Graaf De Beaumont werd bij de eerste stemming gekozen. Voor de tweede vacature moest opnieuw worden gestemd. Als nieuwe leden van het IOC-be- stuur werden donderdag in Amsterdam benoemd Konstantin Adrianov (Rus land), Juan Samaranche (Spanje), Ma- galkaes Padilha (Brazilië) en de Japan ner prins Takeda. Een verrassing was de niet-verkie- zing van Willi Daume, voorzitter van het Duitse Olympische Comité en van het organisatie-comité van de Olympi sche Spelen van München. Vertegenwoordigers van de Interna tionale Ski Federatie (FIS) hebben langdurig vergaderd met het IOC-be- stuur. Onderwerp van gesprek was het al dan niet afvoeren van het onderdeel alpine-skiën van het programma der Winterspelen. Mare Hodl, voorzitter van de FIS, was zeer optimistisch over de kansen, dat de gecommercialiseerde alpine-skisport voor de Spelen behou den zou blijven. De officiële verkla ring, die het IOC donderdagavond uit gaf, was gematigder. Erin wordt ge zegd, dat de beide organisaties het on derwerp later in dit jaar opnieuw zul len bespreken en dat gepoogd zal wor den dit onderdeel van de skisport voor de Spelen te behouden. gevaarlijke mannen ontsnappen. Daar om moet iedereen om beurten het zware werk doen". Nieuwkamp, die zich moeiteloos ahd geschikt in zijn rol van meester knecht, meende er de troeven voor in handen te hebben. Tijdrenners en tem- pobeulen wist hij verenigd in een ploeg, die de afgelopen dagen toch wel ver rassend sterk heeft gekoersd, waardoor zij enkele zeer vooraanstaande forma ties voor schut zette. Al eerder had Nieuwkamp met feilloze precisie voor speld,da t op de Holtenberg (dinsdag) een grote slag zou worden ingeluid. Schür, nog weinig ervaren, acepteer- de zijn ploegmakker graag als raadge ver. De strijd verliep gisteren volgens plan. Met snelheden, die soms opliepen tot tegen de 60 km. per uur, ijlde het peloton met de wind mee naar het ver lossende eind. Angst voor lekke banden, die een achterstand al gauw hopeloos konden maken, was ook weggepraat bij de jonge leider, omdat Nieuwkamp had afgesproken: „In zo'n geval blijven we allemaal op je wachten en wat dacht je, dat er dan gebeuren ging? We hebben toch niet toevallig de ploegenrit gewonnen?" Pas in de buurt van de finishplaats, toen de kettingsrijd ers zich veilig wisten, vluchtten vijf renners, die om de ritzege wensten te sprinten: Alders- hof, John Cornelissen, Niemeyer, Koo ken en de later weggesprongen Van der Kruys. Kooken bleek de snelste. Frits Schür was verreweg de meest voldane ren ner. Zijn lichte verbazing etalerend: „Op een gegeven moment kon ik zelf nog wel uit het peloton wegkomen, maar ik dacht: Waarom zou ik dat doen." Uitslagen Uitslag tijdrit: 1. Oosterhof (Locomo tief Vredestein) 22.23 (met bon. 22.08); 2. Schür 22.32 (met bon 22.22); 3. Den Hertog 22.46 (met bon 22.41); 4. Tabak 22.56; 5. Van de Ruit 22.58; 6. Duyker 23.01; 7. Bravenboer 23.10; 8. Kooken 23.11. 9. Leferink 23.13; 10. Andresen 23.20; 11. Delnoy z.t.; 12. Brussing 23.23; 13. De Koning 23.25; 14. Edwards 23.28; 15. Kellenera 23.29; 16. Van Katwijk 23.32; 17. Van der Kruys 23.35; 18. Stam 23.36; 19. Spetgens 23.37; 20 Jones 23.40. Uitslag tweede halve etappe: 1. Kooken 95 km in 2.01,27 (m. bon 2.01.12); 2. Van der Kruys z.t. (met bon 2.01,17); 3. Cor nelissen z.t. (met bon 2.01,22); 4. Alders- hof z.t.; 5. Niemeyer z.t.; 6. Balk 2.01,39; 7. Janbroers; 8. Van Katwijk; 9. Beden- do; 10. Heeringa; 11. De Vos (allen 2.01.39); 12. Bravenboer 2.01,43; 13. Nieuwkamp; 14. Van Leeuwen; 15. Segato; 16. Westrus; 17. Van de Ruit; 18. Oosterhof; 19. Hassink; 20 Brand (allen 2.01.43). De 25-jarige Noor Torie Andresen kreeg de prestatieprijs voor de gehele ronde. Eindklassement: 1. Schür (Ketting) 24 uur en 56 seconden; 2. Van Pol (Mars) 24.03.32; 3. De Koning (Mil) 24.03.51; 4. T. Andresen (Noor) 24.05.33; 5. Van Kat wijk (Amstel) 24.07.02; 6. Van der Kruys (Tricot Noble) 24.07.15 7. Westrus (Peu geot) 24.07.34; 8. Oosterhof (Locomo tief) 24.07.42; 9. N. Bakker (Amstel) 24.08.30; 10. Tabak (Mil) 24.08,45; 11. Bravenboer (Acifit) 24.11,09; 12. Brüs- sing (Tricot Noble) 24.12,14; 13. Aling (Mil.) 24.14.17; 14. aVn de Ruit (Acifit) 24.14.31; 15 Den Hertog (Amstel) 24.J5.13; 16. Diepenveen (Caballero) 24.15.38; 17 Nieuwkamp (Ketting) 24.15.33; 18. Prinsen (Mars) 24.16.18; 19. Stam (Ketting) 24.19.32; 20 Van der Donk (Tricot Noble) 24.19.53. Algemeen ploegenklassement: 1. Mili tairen 71.43.42; 2. Ketting 71.44.20; 3. Amstel 71.47.37; 4. Mars Flandria 71.49.13; 5. Tricot Noble 71.58.49. Puntenklassement: 1. Bravenboer 87 pt.; 2. Van Katwijk 85 pt; 3. Andresen 82 pt.; 4. Oosterhof 73 pt. 5. Westrus 71 pt. VLAARDINGEN Fortuna VI. heeft Piet de Wolf gecontracteerd als trainer. De Wolf, die o.m. Cambuur en het Ne derlands amateurelftal heeft getraind, volgt Jan Brouwer op, die in dienst van de KNVB is getreden. De tweede-divisieclub NO AD heeft als trainer de 35-jarige Hans Alleman gecontracteerd. Alleman, die drie jaar de zaterdagmiddagclub Kozakken Boys trainde, volgt De Busser op wiens con tract niet werd verlengd. BUENOS AIRES De tweede wed strijd voor de halve finales van het toernooi om de Zuidamerikaanse voet balbeker tussen Estudiantes de la Plata en River Plate is afgelast. Een hevige regenval had het terrein onbespeelbaar gemaakt. De tweede halve finale tussen Pena- rol en de Katholieke universiteit van Chili werd door Penarol met 2-0 ge wonnen. Er moet nu een beslissings wedstrijd volgen, omdat de Chileense ploeg de eerste wedstrijd met 1-0 won. AMSTERDAM Amateurwielrenner Tino Tabak, die enige tijd buiten spel heeft gestaan wegens zijn gedrag tij dens de wereldkampioenschappen wiel rennen 1969 in het Tsjechische Brno, is weer gekozen in een nationale ploeg. Hij maakt deel uit van de formatie, die deze maand deelneemt aan de Ronde van Engeland. Zijn ploeggenoten zijn Duyker, Westrus, Nieuwkamp, De Ko ning en Van Pol. In de Ronde van Oostenrijk zullen deze maand de Nederlanders Schür, Oosterhof, Aling en Pustjens starten. ADVERTENTIE Mercedes-Benz praat u niet naar zó maar een uitvoering toe. Mercedes-Benz past de uitvoering juist hélemaal aan bij uw wensen. Maar dan ook hélemaal. Dat betekent dagelijks: ruimte-winst, tijd-winst, energie-winst. Dus geld-winst. Of: minder kosten per kilometer en bedrijfsuur. Dat telt veel zwaarder dan éénmaal een hogere aanschafprijs. MERCEDES-BENZ Lingeweg 4 TIEL tel. 03440 - 28 77 10 Huldiging van de winnaar van Olympia's Ronde door Nederland, Frits Schur uit Hoogezand. ADVERTENTIE ZEIST De Nederlandse damesten- nisploeg staat na de eerste dag van de wedstrijd tegen Zweden met 31 voor. Betty Stöve was de enige, die in deze oefenwedstrijd voor de Federation Cup niet tot een overwinning kon komen. Zij verloor met 36, 75 en 68 van Christine Sandberg. Uitslagen: Marijke Schaar-Jansen mevr. Brett-Bentzer 36, 97, 64; Trudy Walhof-Groenman Ulla San- duif 62 64; Betty Stöve Christine Sandberg 63 5—7 68; Trudy Walhof- Groenman/Betty Stöve mevr. Brett- Bentzer/Christine Sandberg 86 75. HOOGEZAND Nederland heeft donderdagavond in de openingswed strijd van het vierlanden-volleybaltoer- nooi voor dames een duidelijke 0—3 nederlaag geleden tegen Polen. De set standen waren 615, 715, 1215. De Nederlandse dames waren in deze eerste wedstrijd, die in Hoogezand werd gespeeld, kansloos. Vooral de gro tere lengte van de gasten bleek een ernstig handicap. Truus Tiggele Grun- nekemeijer was de enige Nederlandse speelster, die haar tegenstandsters ten minste redelijk partij kon geven. ROME De vakverenigingen van ambtenaren bij gemeenten en provincies in Italië hebben donderdagavond over eenstemming bereikt met de minister van Binnenlandse Zaken over de sala ris- en bevorderingseisen.

De Vallei | 1970 | | pagina 15