Alleen maar hoog water... -Arrow- Buiten Fongers ontslaat 160 man MAN VERMIST NA BRAND Brand in papierfabriek bracht niiljoenenschade maak van elke feestda een échte vlees Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Maatregel geen verrassing na affaire Sovjet-spionnen uur werd aangestoken 2 studenten door politie in de V.S. neergeschoten Gewelddaden en branden in Frankrijk (overgenomen door Batavus) WONDER Apeldoornse jongeren verstoorden raadszitting HARBERTS NAM DE WIJK NAAR ENGELAND Heerlijke ijstaarten MAIS0N KRAMER Boter duurder zingende dolfijnen... Ambassade-secretaris Van Soest arriveert zondag in ons land DEN HAAG Mr. M. P. van Soest (35), eerste secre taris van de Nederlandse ambassade in Moskou, moet Rusland verlaten. Hij is persona non grata verklaard. Bosplaag II DIPLOMATIEK GETROUWD wonder boven wonder en toch... staat aan de top Jongelui op feestje redden zich dooi cïit ramen te springen goed idee DOLFINARIUM VTB n.v. Veranderlijk weer met Pinksteren Dezelfde Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Teief. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers f 0,25: Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,.De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.Wegener's Couranten Concern n.v Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 15 MEI I970 - 44e JAARGANG no. I I RUSSEN WIJZEN NEDERLANDSE DIPLOMAAT UIT Zondag wordt hij op Schiphol verwacht. Mr. Van Soest moet de Sovjet-Unie binnen de daarvoor gestelde termijn van tweemaal 24 uur hebben verlaten. De Russische regering heeft ambassadeur jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland officieel meegedeeld dat zijn secretaris het land moet verlaten, omdat hij „ac tiviteiten heeft ontplooid die niet zijn te verenigen met zijn officiële status". Van Nederlandse kant is de beschul diging van de hand gewezen. JACKSON Verkeerspolitie en agenten van de politie van Jackson (Mississippi) hebben vanmorgen het vuur geopend op een studentenhuis voor vrouwelijke studenten op het ter rein van Jackson State College. Twee studenten werden gedood. Elf studenten werden na het salvo ■it het huis gedragen. Zii waren ge wond door het geweervuur. Volgens de politie was vanuit het ge bouw op hen geschoten. ADVERTENTIE SHIRTS Hoofdstraat 75 Veenendaal. C^luipwespen, roofinsekten en pa- rasietvliegen zijn de goede vrienden van boseigenaar en hout teler, al verrichten deze kleine hel pers hun werk veel minder opval lend dan mezen, boomkruipers, tak- voedende sylviden e.v.a. vogels op de schors en in de kroon. Zulke J vliegen leggen haar eitjes op de rupsen van in ons geval de j gestr. dennerups en de spoedig ver- schijnende maden leven in het li- chaam daarvan. Echter blijven de voor het leven noodzakelijke inge- 5 wanden onaangetast: pas als de s maden volwassen zijn. sterft hun s hospes en verpoppen zij zich in de grond onder de dennen of in het mos. Na enige tijd komen de vlie gen te voorschijn, om met hun ze genrijk werk te starten. Treffen zij het met gunstige weersomstandig- heren, dan kunnen ze een beginnen de plaag van de vraatzuchtige den- nerupsen hopelijk wel de baas anderzijds verpoppen er vele, die de r dans ontsprongen, onder het mos en zullen in maart heel wat vlin- j ders (z.g. ..uiltjes") leveren. Ze vertonen zich als dikke korte uil- tjes in de schemering na plm. medio maart, maar veel zien we er zelden van, want graag bewegen 2 ze zich ongezien in de kruinen der dennen, maar ook vinden we hen 5 aan de stammen. De in de loop van april uitkomende rupsjes knagen aan de jonge naalden alsook aan het lot van mei. Evenmin versma den ze later oude naalden. Ze zijn groen met 3 witte lengtelijnen. Spreeuwen, mezen en parasietvlie- gen zijn de helpers tegen dit gevaar voor onze dennebossen, doch ook mieren en duizendpoten. Vroeger placht men wel varkens het bos in te jagen, die de poppen opdolven. Eertijds namen de wilde zwij^am deze taak over: zij zuiverderf^Fe bodem van vele schadelijke insek- ten de gestreepte dennerups of •uil is er slechts ééntje van! 5 maar zijn allang slechts in enkele Veluwse bossen meer thuis. 2 J5 mei '70 A. B. WIGMAN In Den Haag is niemand verbaasd over de uitwijzing. Zij kon worden ver wacht sinds de Nederlandse regering vorige week de tweede secretaris van de Russische ambassade in Den Haag, Boris Netrebski (34) uitwees en de am bassadebode Vladimir Sharovatov (41) geen toestemming gaf uit Moskou naar Nederland terug te keren. Beiden wer den beschuldigd van spionage. De uitwijzing van mr. Van Soest wordt in Den Haag gezien als een te genmaatregel. De reden voor de uitwij zing is, in diplomatieke taal. precies de zelfde als die Den Haag destijds gaf voor het gedwongen verdwijnen van de twee Russen. Ook toen protesteerde de Rus sische regering tegen de maatregelen. Hoewel daarover nog geen beslissing is genomen kan worden aangenomen, dat mr. Van Soest op de ambassade in Moskou zal worden vervangen. De ver vanging staat formeel los van de vraag of de Russen Netrebski en Sjarovatov zullen vervangen. Ook daarover is nog niets bekend. Mr Van Soest is sinds januari 1968 verbonden aan de ambassade in Mos kou. Hij werd na enkele jaren op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag te hebben gewerkt in ok tober 1963 voor enkele maanden gede tacheerd bij de ambassade in Warschau (Polen). Mr. Van Soest is in januari van dit jaar getrouwd. Hij verklaarde er zelf geen idee van te hebben waarom hij is uitgewezen. Mr. Van Soest behandelde de aanvra gen van Joden die uit de Sovjet-Unie naar Israël wilden emigreren. Hij moest dat doen omdat de Nederlandse ambas sade in Moskou de Israëlische belangen in Rusland behartigt. Mr. Van Soest zei echter geen direct verband te kunnen zien tussen zijn taak en de uitwijzing. Mevrouw L. van Soest-Wemmers uit Den Haag, de 75-jarige moeder van de uitgewezen diplomaat, maakt zich aller minst ongerust. „Mijn zoon en zijn vrouw Ria, 34 iaar, zijn beiden flinke mensen", zegt ze „Och ik had het wel verwacht toen ik over de uitwijzing van de twee Russen las. Mijn zodn heeft geen schuld, hij heeft in de anderhalf jaar tijd, dat hij in Moskou heeft gewerkt, veel goed werk verricht. Er zijn veel Nederlan ders, veel zakenlieden naar dit land ge komen. Mijn zoon heeft er een groot aandeel in gehad". GRENOBLE Aanslagen en bran den teisteren heel Frankrijk. In de stad Grenoble is vanochtend een kneedboom ontploft in de hal van het kantoor van het gas- en elektriciteitsbedrijf. Het was de tiende bomaanslag deze maand in deze stad. De hal werd beschadigd en honderden ruiten in de omgeving gin gen aan scherven. Het dak en de twee bovenste verdie pingen van het wetenschappelijk insti tuut van de universiteit in Grenoble zijn gisteren door een hevige brand vol komen verwoest. Vanochtend vroeg is in Poissy, een westelijke voorstad van Parijs, een su permarkt van meubelen en huishoude lijke artikelen uitgebrand. Het was een gebouw van drie verdiepingen. Het blussingswerk werd bemoeilijkt door ontploffende gasflessen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorge daan. Veel schade ontstond in Toulon, waar een kneedboom ontplofte in een ge bouw van de sociale dienst, en in Cha- tenay-Malabry bij Parijs, waar brand werd gesticht in een belastingkantoor. In de Zuidfranse stad Sète werd een bom geplaatst op het dak van een steunzender, doch de helse machine werd bijtijds ontdekt. In Parijs werden stenen gegooid door de ruiten van het warenhuis „PHntemps". Elders in de stad werden jongelui aangehouden, die in het bezit bleken te zijn van een zelf gemaakte bom. Het was hun bedoeling deze tot ontploffing te brengep in een I supermarkt of op een bouwterrein. GRONINGEN De Rijwielindustrie Phoenix-Fongers-Germaan in Gronin gen gaat dicht. Het bedrijf wordt per 1 september overgenomen door Betavus in Heeren veen. De 160 personeelsleden van Fon gers worden geleidelijk ontslagen. Batavus wordt met de overname van Fongers de grootste producent van tweewielers in ons land. Fongers maak te de afgelopen jaren gejniddeld 60.000 fietsen per jaar. Ten minste 110.000 rij wielen zouden moeten worden gemaakt om rendabel te draaien. Fongers is ten onder gegaan aan de scherpe concurrentie en versnippering van de Nderlandse rijwielindustrie. In ons Iapd worden per jaar ongeveer 750.000 fietsen en bromfietser ge maakt. Dat is nog minder dan in de kleinste Duitse rijwielfabriek. ADVERTENTIE DEN HAAG De 22-jarige W. Gieling uit Den Haag wordt sedert een brand, die vannacht een groot woonhuis in de Trompstraat in Den Haag verwoestte, vermist. Zeven personen werden bij de brand gewond. Twee personen bleven /.onder letsel. De brandweer schat de materiële schade op f 125.000,De politie ar resteerde op aanwijzing van getuigen de 20-jarige J. M. van de B. V., die de brand zou hebben veroorzaakt, maar dit ontkent. Dat de brand niet meer en ernstiger gevolgen heeft gehad is eraan te dan ken dat in het herenhuis op de derde en zolderetage een partijtje werd gegeven in de kamer van de 21-jarige niej. M. H. de Fraan. De brand is ontstaan, DOETINCHEM Een felle brand heeft gisteren een schade va.i drie tot vier miljoen gulden aangericht aan Vromen en Papierfabriek „Doetin- chem", NV. Twee loodsen, waarin grondstoffen en papiervoorraden waren opgeslagen werden in de as gelegd. Naar schatting achthonderd ton papier is in vlammen opgegaan. De brand is vermoedelijk ontstaan De enorme rookkolom was tot ki lometers in de omtrek zichtbaar. toen een ijzeren balk los raakte en op de grond van de'grondstoffenloods von ken meetrok. Het vuur dat mei 45 stralen werd be treden. was na twee uur onde> controle. Het nablussingswerk heeft de hele nacht in beslag genomen. doordat voor de voordeur van het pand een bromfiets in brand was gestoken, naar wordt aangenomen door de aange houden jongen, die in het aangrenzende pand, een kamerverhuuronderneming voor mannen, woonde en die met zijn medebewoners in onmin leefde. Toen de deur was doorgebrand ver spreidde het vuur zich in een oogwenk via 't trappenhuis door het gehele pand waarop de nog in het huis aanwezige gasten van mej. De Graan alarm sloe gen en de enige bewoonster, die niet op het partijtje was, de 26-jarige mej. T. P. Kool, wekten. Daar niemand het pand meer via de trappen kon verlaten zocht iedereen een heenkomen door uit ramen te springen. Mej. De Graan sprong vanaf de zolder etage in de achter 't huis liggende tuin. (Mej. De Graan is de verloofde van de vermiste man). Zij werd zeer ernstig gewond. De 22-jarige mej. M. T. de Groot sprong van de tweede etage en liep o.m. een gebroken pols op. Een ge broken pols en andere verwondingen kreeg ook de 20-jarige Lincy Kent uit Droydon. Engeland. Mej. Kool werd door de politie gered. Zij stapte uit haar kamer aan de voor zijde van het huis door een raam en liep via een richeltje van een paar cen timeter naar een aangrenzende woning.. Zij had brandwonden gekregen. Door een paar jongens geholpen werden de 23-jarige mej. G. M. Broster uit Molte- no. Zuid-Afrika en de 21-jarige mej. Patricia Lemmer uit Bognor Regis in Engeland, aan de straatkant uit de ra men getild. Mej. Lemmer kreeg hierbij diverse lichte verwondingen. Mej. Bros ter kwam er heelhuids af. De 21-jarige J. A. van Ede en de 22- jarige H. F. van Otterloo, beiden uit Den Haag, hadden met de later vermis te Willem Gieling deze beide meisjes geholpen het vege lijf te redden. Van Ede en Van Otterloo sprongen vervol gens naar buiten. Zij hadden brand- en snijwonden opgelopen. Alle gewonden werden naar het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag overgebracht. Als bij een echte dijkdoorbraak kolkt het water van de rivier de uiterwaarden bij Rhenen binnen. Het water in de grote rivieren is zo hoog gestegen dat tot grooi verdriet van de boeren die hun vee binnen moeten houden en de hooioogst bedreigd zien de uiterwaarden totaal blank staan. O APELDOORN De Apeldoornse raad heeft vrijdagochtend vroeg met 30 stemmen tegen 4 stemmen een voorstel van B. en W. aangenomen, op grond waarvan voor manifestaties, optochten en m; ssale samenscholingen voortaan 48 ur van te voren toestemming aan de burgemeester moet worden ge vraagd. Jongeren die het met deze maatregel niet eens zijn. kwamen op het gemeen tehuis, dat zij min of meer bezetten, van hun ontsteming blyk geven. Zij trachtten de vergadering te ver storen door met proppen papier en pa pieren vliegtuigjes te gooien. Er zijn wat meubels en deurkrukken gesneuveld. Ter vergoeding van de schade hebben de protesterende jonge lui een inzameling gehouden. De burge meester heeft verklaard het bedrag, dat zij hem aanboden, voor een goed doel te zullen besteden. DEN HAAG Generaal-majoor J. Harberts is ondergedoken. Hij is begin mei met zijn vrouw naar Engeland ver trokken. waar hij onderdak heeft ge vonden bij kinderen van zijn echtgeno te. De generaal-majoor buiten dienst heeft in mei 1940 sergeant Chris Meijer laten doodschieten in de strijd op de Grebbe berg. In een televisie-uitzending enkele weken geleden, herhaalde Harberts nogmaals dat de Nederlandse militairen in die tijd bang waren en vluchtten, iets wat in de ogen van de generaal- majoor een onmogelijkheid was. Ser geant Meijer stierf voor het vuurpelo ton. De telefoon stond na die uitzending niet stil, zeggen de buren. Hij heeft het zwaar te verduren gehad. Het straatnaambordje werd veran derd in Sergeant Meijerstraat, maar dat is van korte duur geweest. ADVERTENTIE Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees,Vleeswaren en Vleesconserven ADVERTENTIE in 4 smaken 8,50 per stuk Kerkewijk2l - Tel. 12365 STRAATSBURG Het Europees Parlement gaat akkoord met verhoging van de Nederlandse boterprijs met 21,72 gulden per honderd kilo (ongeveer vijf cent per pakje). Alleen de socialisten en de communisten stemden gisteren in Straatsburg tegen een desbetreffende motie. ADVERTENTIE in het Dolfinarium Harderwijk sSSSr" In het grootste overdekte Dolfijnen-sta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Dage lijks (ook zondags) om 12.00, 13.30 en 15.00 uur. Tel. 03410 2569 (Van onze weerkundige medewerker) We krijgen dit jaar geen droom- weer met Pinksteren. In plaats daarvan moet gerekend worden op enkele buien. Deze worden geluk- 2 kig geflankeerd door opklaringen, zodat het achteraf nog wel wat kan meevallen, vooral wanneer zich geen nieuwe depressie-ontwikkelin gen voordoen. De temperatuur blijft gematigd of zo men wil vrij laag met in Gelderland geen ho gere uitersten dan 15 a 18 graden. Dat wij het zonder warm en zon nig pinksterweer moeten stellen, is het gevolg van het ontbreken van een all-round hogedrukgebied. Daardoor kan een depressie boven Frankrijk op het weer in Neder- land inwerken. i k\\\\\\\\\\\\\\.\\\\\\\\\\\\W Weersverwachting van het KNMI van vrijdagavond tot zaterdagavond Veel bewolking, maar ook enkele zon nige perioden en plaatselijk een bui. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost en weinig verandering in tempe ratuur. Morgen: Zon op: 4.45; onder: 20.28. Maan op: 15.12; onder: 2.48. temperutu ren

De Vallei | 1970 | | pagina 1