WACHT NIET LANGER Vannacht komen de Duitsers Korp. Diepeveen vocht in Grebbelinie Staatssecretaris Grosheide: „Uitdaging voor gewoon lager onderwijs Ultra moderne school voor imbecielen op „Heimerstein,, GRATIS BANDEN CONTROLE Schoolhoofd wil ook nog zwembad VEENENDAAL LAAN DER TECHNIEK 6 TELEFOON 08385-11395 OQK IN AMSTERDAM EN HILVERSUM Onbetrouwbaar Berouw 30 jaar geleden door Rik Valkenburg Mobilisatie Als een vader Collecte voor langdurig zieken Groei van Raif- feisenbank zette door MARKTEN TINGEL ONJUIST V.A.B. KIRPESTEIN VRIJDAG 15 MEI 1970 ADVERTENTIE Pluimveemarkt Barneveld 14/5 (prij zen in f per Kg) Aanvoer: ca. P.000 stuks, handel kalm. Slachtkippen, licht 0.80—0,90. zwaar 1,10—1,35. Coöp. Veluwse eierveiling Barneveld. \anvoer: 2.158.947 stuks, stemming rus tig. Prijzen (in f per 100 stuks) eieren van 53-54 gram 7.017.39;56-57 gram 7.50—8.09; 60-61 gram 7,92—8,27; 04-85 ..Het nas 9 mei 1940. 's Avonds gram 8.358,63. Eierveiling Barneveld. Aanvoer: 653.586 stuks, stemming rustig. 51-52 gram 6,697,35; 56-57 gram 7,618,04; 61-62 gram 7,99—8,37; 66-67 gram 8.98- 9,46. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer; ca 2.500.000 stuks, handel traag. 50-58 gram j 7.35—8.25. kg-prijs f 1,47—1,42; 59-65 gram 8.459.40. kg-prijs f 1,43—1.45 J Wrtte eieren 25 tot 50 cent per 100 lager. Varkensmark' Barneveld. Aanvoer. 70 stuks, handel redelijk. Prijzen (in guldens per stuk): biggen 98-lÓB. Een groepje strijdmakkers van Willem Diepeveen anno 19.76 toen er van oorlogsdreiging nog geen sprake was. Tweede van rechts is Willem Diepeveen. Deze kapitein was als een vader voor mij. Een man voor wie je door het vuur wou gaan". Diepeveen en z(jn makkers zouden voor hun kapi tein door het vuur gaan... Er werden voorbereidingen ge troffen tegen een mogelijke aanval van vijandelijke zijde. Wie geloofde echter, da*t er gevaar op handen was. Hadden de grote mogendheden in de Eerste Wereldoorlog onze angstvallig bewaarde neutraliteit niet gerespec teerd? Zouden ze nu niet hetzelfde doen? Nee. zo'n vaart zou het niet lopen. Er kwamen wel verontrusten de berichten uit Duitsland, maar bleken die niet steeds ongegrond? „Toen ik die avond van de 9de mei op de boerderij terugkwam, ging ik niet naar bed. Mijn makkers vroe gen. waarom ik op bleef lopen. Zij wisten het niet, maar vermoedden wel iets, geloof ik. Zij deden ook nauwelijks een oog dicht.. Midden in de nacht kwam de oudste lichting, die was afgezwaaid, weer op. We hoorden door de radio: „Hier lucht - wacht Nederland. Vreemde vliegtui gen boven ons land". We dachten, dat ze een grootscheepse aanval op Engeland ondernamen... Toen het nog donker was, moesten we buiten aantreden bij de boerderij van Toon van Ginkel. De kapitein deelde ons mee, dat Nederland in staat van oorlog met Duitsland was. Hij wist, dat sommigen van ons on betrouwbaar waren (er waren zelfs NSB'ers bij). Hij noemde hen bij name. Hij wilde hen nog niet in ar rest stellen, maar zou dat wel bij het minste of geringste doen". De kapitein verdeelde de taken, terwijl zijn mannen daar stonden. In het schemerdonker van de 10de mei 1940. Diepeveen kreeg opdracht met een paar makkers de twee lucht doelmitrailleurs op het dak van de meelfabriek van Van de Brandhof in stelling te brengen. Bij het licht worden zagen ze in de richting Renswoude de Infanterie bezig met mijnen leggen. Een vliegtuig zwenk te laag over het dak van de meelfa briek. Het werd geraakt door het luchtafweergeschut bij de Heule. Even later stortte het in Amerongen in een baaierd van vlammen neer. Daar kwam een zware Duitse bommenwerper over. Zo laag. dat Diepeveen en de zijnen er vanaf het dak gericht op konden vuren. Ze knalden de ruitjes van het vliegtuig van voor naar achter in gruzele menten. Maar... het vliegtuig draai de! Het zwenkte weer in de richting van de meelfabriek. Het vuurde het dodelijk venijn vanachter uit de staart. Eén van de mannen op het dak werd dodelijk getroffen. Hij rolde van het dak on kwam leven loos op de grond terecht. Het eerste slachtoffer. Wie zouden nog volgen? Kapitein Rozendaal jhri geerde zijn mannen nu naar de Nieuweweg. Daar betrokken ze de stellingen. Ze zagen hoe de bevolking evacueerde. Daar kwam de heer Wesselo langs. Korporaal Diepeveen vroeg hem. zijn broer Garrit te berichten, dat hij hier lag. Al gauw was Garrit er met de vrouw van korporaal Diepe veen. „Ik heb afscheid van hen ge nomen. Mijn vrouw was in verwach ting. Nooit had ik spijt getrouwd te zijn. Toen had ik ..berouw". Nee. voor mij zelf was ik niet bang, maar hoe zou het héér vergaan- (Volgend artikel: De strijd op Prat- tenburg) om een uur of zeven. Ik liep wat rond op het erf van de boerderij op Emmikhuizen. waar ik ingekwar tierd was. Er kwam een soldaat naar me toe en zei, dat ik bij de kapitein moest komen. Ik moet toe geven. het gebeurde wel vaker, dat ik bij de baas op het matje werd geroepen. Dit keer was ik me ech ter van geen kwaad bewust. Ik meldde me bij de kapitein op mili taire wijze. Aan zijn gezicht zag ik al dadelijk, dat er iets bijzonders aan de hand was. Zo keek hij an ders niet, 7.0 diep-ernstig. Met een vorsende blik monsterde hij mij eerst nog. Toen sprak hij: „Diepe veen. vannacht komen de Duitsers. Ik wil dat jij het weet, maar vertel het niet aan de anderen". Ik vroeg hem van mijn vrouw afscheid te mogen nemen. Hij stond het toe on der één voorwaarde: ik mocht mijn vrouw niets van het onheilspellende nieuws vertellen. Ik ging naar haar toe. Zij natuurlijk verrast. Maar ik droeg die vreselijke wetenschap. Het was misschien de laatste avond...". De heer W. Diepeveen. woonach tig aan de Savornin Lohmanstraat loopt niet te koop met zijn emoties. Het is niet op heftige wjjze, als hij vertelt over dc meest dramatische episoden uit zijn leven. Op haast vlakke toon vertelt hij zijn verhaal. Soms is daar een lichte accentuering van de woorden, een korte pauze, een herhaling, die doen vermoeden, dat de emotionele betrokkenheid bfó die gebeurenissen veel sterker is dan men uit de schijnbare nuchtterheld zou afleiden. Op 8 juli 1916 werd hij in Gelders Veenendaal geboren. Op zijn twin tigste moest hij „voor zijn nummer" in militaire dienst. Hij werd inge deeld bij het 4e regiment van de Veldartillerie te Ede. Na zes maan- Het kersverse echtpaar Diepe veen kreeg bij het verlaten van het gemeentehuis een militaire fe licitatie. tussen Diepeveen en zijn predikant. Op een goede dag moest Diepeveen bij de kapitein komen. Wie daar zat? Wel, zijn predikant! Hij stond op en reikte Diepeveen de hand. Diepeveen negeerde de uitgestoken hand en hield zijn handen in de zak. „Toen heeft de kapitein me goed de waar heid gezegd. Hij vond mijn wijze van optreden bijzonder ongepast. Nadat hij mij de mantel had uitge veegd, vertelde ik mijn predikant wat me zo dwars zat. Het conflict was toen spoedig uit de wereld ge holpen". In de mobilisatietijd trad Diepe veen in het huwelijk. Het scheelde maar een haartje, of het was niet door gegaan. „Ik had een feestje gehad. Het was laat geworden. Na den zwaaide hij af. Drie jaar later moest hij opnieuw in dienst. De inernationale spanningen na men hand over hand toe. De Nederlandse regering besloot tot algehele mobilisatie. „Ik moest de 28ste of 29ste augustus, de pre- ciese datum weet ik niet meer. op komen. Wel weet ik nog goed, dat we enkele dagen later, op Konin ginnedag. een sinaasappel kregen. Mijn mobilisatiebestemming was de Van "Essenkazerne te Ede. Toen ik daar kwam. was er nauwelijks iemand te bekennen. Ik meldde me bij een officier, die me naar een boerderij op de straatweg tus sen De Klomp en Ede stuurde. Daar kregen we paarden, die op het station van Ede gehaald wer den. Tenslotte kwam ik op mijn inkwartieringsadres in de boerde rij van Joh. va«n de Brandhof op Emmikhuizen. Daar werd ik kwartiercommandant". Met nog steeds veel waardering spreekt Diepeveen over zijn kapi tein, de reserve-officier J. Th. L. Rozendaal, tandarts in het. burgerle ven. Eens was er een misverstand middernacht. Ik had verwacht niet zo vroeg op mijn inkwartierings adres terug te zijn en daarom had ik mijn makkers gevraagd een stropop in mijn bed te leggen. Ik hoopte, dat bij het avondappèl mijn afwezigheid dan niet zou worden ontdekt. Toen ik het erf opkwam, niet voor honderd procent nuchter, zag ik ie mand lopen. Ik dacht, dat het de boer was. Ik liep op hem af en gaf hem een stevige klap op de schou der. „Ouwe jongen, hoe gaat het er mee", zei ik. Nog voor ik uitgespro ken was lag ik op de grond. Ik had een hevige oplawaai gekregen. Toen zag ik plots, dat het onze luitenant was. Het boterde tussen ons nooit zo best. In mijn drift betaalde ik hem met gelijke munt. Natuurlijk moest ik de volgende dag bij de kapitein op rapport ko men Het was een geval van insub ordinatie. Eigenlijk een zaak voor de krijgsraad Maar de kapitein deed het krijgstuchtelijk af. Hij gaf mij 14 dagen streng arrest. Op de 14de dag was juist onze trouwdatum be paald! Gelukkig was do kapitein zo welwillend er een dag af te doen. Ik heb heel wat straf van onze kapitein gehad, maar dan had ik het er ook naar gemaakt. Als hfj strafte was het rechtvaardig. Toen ik vijf jaar was. verloor ik mijn vader. RHENEN Staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen, mr. J. H. Grosheide opende gistermorgen in Rhenen de ultramoderne „L.A. van Doorn-school" van het internaat voor zwakbegaafde kinderen Heimerstein. De nieuwe school heeft ruimte voor 96 pupillen en kan voorzien in de be hoefte aan diverse soorten van aange past onderwijs. Het uit twee ruime vleugels bestaande gebouw bevat o.a. een eigen kleuterschool, een afdeling voor technisch onderwijs, en een ..nij verheidsschool voor meisjes". De school is genoemd naar de huidige ere-voorzitter. en een der oprichters van de André Stichting. De heer Van Doorn was bij de openingsceremonie aanwezig, en werd door diverse spre kers gehuldigd. In zijn toespraak merkte de staatsse cretaris op, dat de prestaties van het buitengewoon onderwijs momenteel een uitdaging vormen voor het gewone la ger onderwijs, omdat daar tot dusver in veel mindere mate rekening kon wor den gehouden met de individuele capa citeiten van het kind. Mr. Grosheide kende aan het buiten gewoon onderwijs in Nederland grote waarde toe. en memoreerde dat het zich een pioniersfunctie heeft verworven. Hij noemde het een pluspunt dat de zorg voor het gehandicapte kind in de sfeer van het onderwijs is gebracht, en niet alleen in die van het maatschappe lijk werk. „De functie van een dergelij ke school is belangrijker naarmate het kind zich later zelfstandig moet kunnen handhaven in de maatschappijzei hij. ..een school voor imbeciele kinderen leert de plichten in het leven uit te voe ren. en essentiële voorschriften na te leven". De staatssecretaris sprak zijn over tuiging uit. dat op Heimerstein een zet is gevonden, die veel belooft, en waar aan een moderne visie ten grondslag ligt. Door middel van individuele bena dering van de leerlingen, worden deze geschoold tot mensen die harmonieus geleerd hebben zich aan te passen. Het werkplan van de Van Doornschool tole reert niet de traditionele vertraagde verwerking van een pakket leerstof. Mr. Grosheide zei dat het tijd is zich opnieuw af te vragen waarin eigenlijk het wezenlijke verschil met het gewone onderwijs ligt. Gelukwensen kwamen vervolgens A an Rhenens burgemeester mr. L. H. N. M. F. Bosch ridder van Rosenthal, aan het adres van de André Stichting die Heimerstein beheert, aan de dierecteur van het internaat de heer Kaper, en aan het hoofd der school de heer Zou tendijk. „Een land kan worden beoor deeld naar de wijze waarop het met ge handicapten omgaat", stelde de burge meester. „het is een gelukwens waard dat het bestuur van de stichting mensen gevonden heeft met zoveel kracht en liefde voor de gehandicapte mens." Architect St.S. van der Zee uit Velp gaf een uiteenzetting van de indeling van de nieuwe school, die in 124 dagen kon worden gebouwd, door veel gebruik te maken van prefab-elementen. Na mens alle aannemers en onderaanne mers bood hij een carillon aan, dat hij de originele naam meegaf, die nogal wat hilariteit veroorzaakte: „Vlakge- kleurd aluminium-messing-staal appa raat met geïsoleerd plastic rollerings- band prefab-timmer tingelsysteem", en waarin alle materialen van alle mede werkende everanciers zijn vertegen woordigd. Hij overhandigde stichtingsvoorzitter A. C. Verhoef het apparaat dat ge bruikt moet worden om de „geluidsban den" voor het carillon te geleiden. Voordat het talrijke gezelschap van genodigden naar „de city" een open ruimte tussen de twee vleugels van de school wandelde om de klanken van het klokkenspel te bewonderen hield ook de heer Zoutendijk als hoofd van de school een toespraak. Van de aanwe zigheid van de staatssecretaris maakte hij gebruik door nog een resterende wens van Heimerstein te uiten: een ei gen overdekt zwembad. Er ligt hier nog een geschikt stukje grond", merkte hij op. en ik heb goede hoop in dit opzicht, want het is tegen woordig zo. als je zegt dat je wilt esca leren. dat in het kabinet wordt gezegd: wij hebben er begrip voor..." De heer Zoutendijk beklemtoonde dat het buitengewoon onderwijs geen „slap aftreksel" van het gewone lager onder wijs moet zijn ...Wij moeten werken aan de opvoeding van harmonische im becielen. en niet aan die van pseudo- normalen", stelde hij. Aansluitend lan ceerde hij een aanval op de nog vrij jonge wet Sociale Werkvoorziening, die volgens hem een onjuist beloningssys teem impliceert voor gehandicapten die in werkplaatsen zijn geplaatst. Als illustratie gebruikte hij een ge deelte uit het evangelie van Mattheus: ..De laatsten zullen dc eersten, en de eersten de laatsten zijn", waarin ver haald wordt van een heer die arbeiders in zijn wijngaard gelijkelijk beloont, ongeacht het aantal uren dat zij een prestatie hebben geleverd. De L. A. van Doornschool is in eerste instantie bedoed voor pupillen van Heimerstein, maar ook zwakbegaafde kinderen die thuis of elders wonen kunnen er terecht. Er is plaats voor 96 kinderen, terwijl Heimerstein zelf 75 kinderen in de school kan plaatsen. Tot dusver kregen zij onderwijs in een oud gebouwtje, dat nu is voorbestemd om recreatiezaal te worden. De heer Kaper, directeur van Hei merstein vertelde gisteren tevens, dat in juli een begin wordt gemaakt met de aanleg van een kinderboerderij. Eenke- le weken geleden kreeg het internaat hiervoor een aanvangskapitaal van vijfduizend gulden van het comité Kin derpostzegels. RHENEN Van 17 mei tot 23 mei wordt de jaarlijkse collectie gehouden voor de Vereniging „Het Zonnehuis", de christelijke vereniging tot verpleging van langdurig zieken en ernstig invali den van alle leeftijden, ongeacht hun godsdienst of gezindte. Deze vereniging heeft thans vier „Zonnehuizen" in beheer, gevestigd te Beekbergen. Doorn. Vlaardingen en Zuidhorn (Gr). In deze uitstekend inge richte verpleegtehuizen worden onge veer 600 zieken, invaliden en gehandi capten verpleegd. Maar er zijn bouwplannen die na uit voering het mogelijk maken dit aantal te verdubbelen. Deze plannen omvatten de bouw van een „Zonnehuis" te Am stelveen en te Zwolle met respectieve lijk 300 en 160 bedden en van een nieuw „Zonnehuis" te Doorn (160 bed den). De vereniging „Het Zonnehuis ver richt haar werk reeds sedert 1929 en kan haar activiteiten blijven uitbreiden mede dank zij de opbrengsten van de collecten. De behoefte aan gespecialiseerde verpleging van langdurig zieken en ernstig invaliden blijft in ons land nog voortduren. Een feit is dat deze groep hulpbehoe venden zeer lang een „vergeten groep" is geweest, waardoor er een grote ach terstand in de bouw van verpleegtehui zen is ontstaan. VFFNPVDAAL C1TT - MOTORS - BDt Staatssecretaris Grosheide tijdens zijn openingsspeech. ADVERTENTIE RENSWOUDE De ontwikkelingen op de geldmarkt met name ten aanzien van de rente vervullen ons met zorg, omdat de draagkracht van vele krediet nemers in het bijzonder bij de secto ren van het klein- en middenbedrijf binnen en buiten de landbouw een lastenverzwaring nauwelijks toestaat." Deze woorden sprak deze week de voorzitter van de Coöp. Raiffeisenbank „Renswoude". de heer A. P. Wolleswin- kel, tijdens de jaarlijkse ledenvergade ring Anderzijds kon hij optimistische geluiden laten horen over de stijgende spaartegoeden en de tegoeden op sala risrekeningen en rekening courant. De diverse stijgingen liggen ver boven het landelijke gemiddelde. Het balanstotaal van de Coöp. Raif feisenbank „Renswoude" steeg met bij na dertig procent van f 5.088.381.tot f 6.580.821.Hel totale spaartegoed ten bedrage van f 5.140.538.08 was per einde 1969 verdeeld over 1628 rekenin gen. Per 1 januari 1969 waren er 268 spaarrekeningen minder. Als toekomstbeeld schetste de voor zitter tenslotte een toeneming van het persoonlijk contact „bank-eliënt" en een verhoogde serviceverlening.

De Vallei | 1970 | | pagina 5