romiqste koffiemelk Kans op landelijk onderzoek naar hartziekten uiterst gering Beschuit met aardbeien. Drug-gebruikers in Breda toch vervolgd Jeugdleider krijgt nu toch baan bij rijksinternaat Incident in Kampen op BRAAT! Admiraal reed door na botsing: boete ook nuwqen Geènt kor\ l&literrièi „Besluit was moeilijk Ravage op rijksweg 12 KEUKENS? KAMERLID GOEDHART OVER P.v.d.A.: Voor opvolging bisschop van Rotterdam nu 8 kandidaten Stiefmoeder Portugees meisje bekent X'JjJJjL Grote fracties Tweede Kamer zijn vol begrip voor Deventer AANLEIDING Geen antwoord op vraag naar basis Steenwijkerwold VERDOEZELEN Brief aan Den Uyl ARBEIDSVERLIES Ondanks afwijzend advies DRUGTEAM VOORWAARDE NEDERLAND EET STEEDS MINDER BROOD „Ik wist niet dat dat niet mocht VRIJDAG 15 MEI 1970 Streven naar „kreupel" PAK m'n hoofdbezwaar DEN HAAG „Natuurlijk is ons vertrek wat anders dan wanneer Drees en Mansholt met de partij zouden breken. Wij zijn maar kleine manne tjes, al mogen wij toch zeggen dat wij niet geheel onbekend zijn. Toch kan ons besluit velen in de P.v.d.A. aan sporen om ons voorbeeld te volgen". Na bijna 25 jaar ononderbroken Ka merlidmaatschap voor de Partij van de Arbeid heeft de heer Frans Goed hart (66) gisteren afscheid genomen van de partij die hij destijds zelf mee heeft helpen oprichten. Het besluit dal politiek Den Haag al lang had zien aan komen, heeft de heer Goedhart, zoals hij zegt, tegelijkertijd bedroefd maar ook bevrijd. De heer Goedhart: „Er is na al die ja ren een band geslagen die men niet zo gemakkelijk verbreekt". Aan de andere kant waren de politie ke menigsverschillen de laatste jaren steeds groter. Ik voelde mij machteloos in een partij, waarop Nieuw Links een onevenredig grote greep heeft. Het ver trek heeft mij opgelucht. Hebben meer fractieleden op het punt gestaan om met de partij te bre ken? De heer Goedhart: „Ik noem liever geen namen, maar ik verzeker u dat wij niet alleen staan. Je kunt beslist niet zeggen dat de fractie tot Nieuw Links behoort. Er zitten mensen in die ik met bijzonder veel genoegen in een grotere toekomstige DS'70 -fractie terug zal zien." Wat was de aanleiding tot de breuk? De heer Goedhart: „Het zal al een hele tijd in de lucht. De directe aanlei ding was een foto in de krant met o.a. partijvoorzitter Vondeling die bij de Amerikaanse ambassadeur protesteerde Geheime lijst uitgelekt Van een onzer redacteuren ROTTERDAM De geheime lijst van kandidaten voor de opvolging van mgr. M. A. Jansen als Vbóms-katholiek bisschop van Rotterdam is tóch bekend geworden. Maandag heeft de pastorale diocesane raad van Rotterdam in Delft uit deze lijst vijf kandidaten gekozen die aan het kapittel van het bisdom voorgedragen worden. Het kapittel geeft op zijn beurt aan de hand van déze lijst drie namen door aan het Vati- caan. Ook het episcopaat en de pro nuntius brengen een voordracht uit. De via een uitgebreide inspraakpro cedure opgestelde lijst van acht kandi daten die aan de pastorale diocesane raad is voorgelegd bevat (in alfabeti sche volgorde) de volgende namen: drs. Th. Beemer, lector te Nijmegen, dr. C. Br un MSC. vicaris-generaal van het bisdom Rotterdam, drs. W. van den Ende, eveneens vicaris-generaal van dit bisdom, drs. Th. Geraets SJ, deken van Den Haag, J. Sul, deken van Delft, dr. H. Kuypers, vicaris van het bisdom Haarlem, drs. A. van Oosterom, hoogle raar aan de KTH te Amsterdam en dr. A. J. Simonis, kapelaan in Den Haag. Pro-nuntius mgr. A. Felici had de pastorale diocesane raad dringend ver zocht de lijst geheim te houden; de di plomatieke vertegenwoordiger van het Vaticaan had als argument o.a. aange voerd dat de voor te dragen personen beschermd moesten worden. Met 14 te gen 8 stemmen besloot de raad tot ge heimhouding, zij het niet zonder tegen zin. Het is de eerste keer dat op zo'n ruime wijze inspraak is gegeven, hoe wel ook bij de voorbereiding van de be noeming van de bisschop van Gronin gen al een poging gewaagd werd. Uiteraard is het bisdom benieuwd of het Vaticaan aan zijn wensen tegemoet zal komen. Van verscheidene zijden zei men ons het „psychologisch bijna on aanvaardbaar" te vinden als het Vati caan alsnog buiten deze „royale lijst" een nieuwe bisschop zou benoemen. Verdringkingspoging AMSTERDAM De 33-jarige Portu gese vrouw C. C. P. D. heeft bekend haar 15-jarige stiefdochter Maria P. aan handen en voeten geboeid in de Amstel te hebben gegooid. De vrouw, die woensdag door de Am sterdamse politie werd gearresteerd, had aanvankelijk ontkend. De nacht te voren was het meisje door een buurtbe woner uit de Amstel gered. Volgens de verklaringen van de ver dachte had Maria haar ernstig beledigd toen zij het meisje verweet een tv-toe stel te hebben vernield. Maria liep hier na woedend het huis uit. De vrouw ging haar achterna en legde de ruzie al wan delend bij, maar ter hoogte van de Stadhoudersbrug over de Amstel pro beerde zij later haar dochter te ver drinken. Een eerdere poging om haar stief dochter te verdrinken in het havenge bied, ontkent de Portugese verdachte. De politie zet het onderzoek volgende week voort. Het meisje, dat twee maan den geleden voor een oogoperatie naar Nederland kwam, is m een kindertehuis bi de hoofdstad ondergebracht. tegen de Cambodja-politiek van Nixon. Toen liep mijn gal over". Wat is zijn voornaamste bezwaar te gen de huidige PvdA? De heer Goedhart: „Dat zit in het streven naar een progressief akkoord. Het is op zich zelf een heel gezond idee, maar wat blijft er van de identi- tiet van de PvdA over als men zich in de armen stort van twee kreupele par tijtjes als de PSP en de PPR? Op die manier komt er nooit een regerings meerderheid." Volgens de heer Goedhart is er in ons land plaats voor een gematigde demo cratisch socialistische partij. De heer Goedhart: „Wij willen als fractie de belangen van de grote massa centraal stellen. Wij zijn voorstander van een realistische nuchtere buiten landse politiek. Wij willen als DS'70 een partij die duidelijk afsteekt tegen het onrijpe en ongezonde radicalisme van een langzamerhand in extremistisch vaarwater komende links-radicale so cialistische partij." De heer Goedhart: „De enige moge lijkheid om veel te doen voor grote groepen van de bevolking is zich open te stellen voor samenwerking. Je moet je zelf niet doemen tot eeuwige opposi tiepartij. De PvdA worstelt nog steeds ADVERTENTIE DEN HAAG Het belang van de staat verzet zich tegen de beantwoor ding van de vraag of zich in of by Steen wijkerwold een militaire basis onder Amerikaans commando bevindt. Dat antwoordt minister Den Toom (de fensie) op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP). met emotionele banden met de Nacht van Schmelzer toen de KVP de PvdA in de steek liet." Behalve over de PvdA maakt de heer Goedhart zich ongerust over partijen als de KVP en de ARP, waarin volgens hem eveneens oppositionele groepen zich steeds meer anti-Amerikaans opstellen en de tegenstellingen tussen het com munisme en het Westen vrdoezelen. De heer Goedhart: „Ik ben blij als men voorstander van een progressieve sociaal economische politiek in eigen land is, maar men moet de ogen niet sluiten voor de werkelijke situatie el ders in de wereld. Dat is volgens mij de dubbelzinnig heid in de Nederlandse politiek". Frans Goedhart was vóór de oor log overtuigd communist. Hij werkte als journalist o.a. bij het communis tische dagblad De Tribune. In de meidagen van '40 vlak na de Nederlandse capitulatie schreef Goedhart onder het pseudo niem Pieter 't Hoen zijn eerste ille gale nieuwsbrief. Daaruit ontstond later het dagblad Het Parool. Tijdens een vluchtpoging in Sche- veningen werd Goedhart gegrepen door de Duitsers en ter dood veroor deeld. Vlak voor zijn executie in Vught wist hij te ontkomen. Na de oorlog behoorde Goedhart tot de oprichters van de Partij van de Arbeid, waarvoor hij spoedig in de Tweede Kamer kwam. Hij pro testeerde in die functie o.a. heftig tegen de Indië-politiek van de toen malige Nederlandse regering. De Tweede-Kamerleden van de PvdA F. Goedhart en W. J. Schuitemaker die gisteren hebben bedankt voor het lidmaatschap van fractie en party hebben zich aangemeld by de nieuwe party Democratische Socialisten '70 en zulen voortaan een aparte fractie vormen. i Behalve PvdA-fractieleider drs. Den Uyl is gisteren ook de voorzitter van de Tweede Kamer. mr. Van Thiel, van het besluit op de hoogte gesteld. Hoewel de nieuwe fractie officieel groep-Goedhart zal heten, heeft de heer Goedhart al laten weten, zich als fractie van DS'70 te beschouwen. De Kamerleden Goedhart en Schui tenmaker hebben de heer Den Uyl ge schreven dat hun besluit niet gemak kelijk is genomen, maar dat de ontwik keling in de PvdA van de laatste tijd hen ertoe heeft gedwongen. In een brief aan de heer Goedhart verwijt de heer Den Uyl zijn oud-frac tiegenoot dat deze hardnekkig opereert met voorstellingen uit de jaren vijftig. „Voor jou is er weinig of niets veran derd in de wereld. Niet de Partij van de Arbeid maar jij isoleert je in de werke lijkheid van vandaag", aldus de heer Den Uyl. Drs. Den Uyl wijst er in zijn brief op dat ook de PvdA niet beweert dat alles wat zich aandient als vernieuwing, ideaal of utopie, direct moet worden geloofd. „Maar wanneer vrijwel elke nieuwe ontwikkeling met achterdocht tegemoet wordt getreden, ontvalt de grondslag voor een doeltreffend, op de toekomst gericht politiek handelen", meent de fractieleider van de PvdA. Tenslotte bedankt de heer Den Uyl de heer Goedhart voor wat hij als „onbe wimpeld en onvervaard lid" van de fractie van de Partij van de Arbeid heeft gedaan. Grenswijziging met spoed behandelen99 Van een onzer redacteuren DEN HAAG Het gemeentebestuur van Deventer mag goede hoop hebben dat de Tweede Kamer het wetsontwerp waarin de nieuwe grenzen van deze in ernstige ruimtenood verkerende stad geregeld worden het grondgebied van de gemeente Diepenveen zal waar schijnlijk voor het grootste deel naar Deventer en voor een klein deel naar Bathmen gaan met zeer grote spoed zal behandelen. Twee grote fracties, die van de KVP en de PvdA, hebben al la ten weten dat zij deze zaak „zeer ur gent" vinden. Dezer dagen hebben enkele socialisti sche Tweede-Kamerleden Deventer be zocht om zich van de urgentie op de hoogte te stellen. Zij waren van mening dat deze IJsselstad in een hoogst on aangename situatie verkeert waaraan zo spoedig mogelijk een eind gemaakt moet worden en vonden het helemaal niet onmogelijk dat het wetsontwerp nog dit jaar met het fiat van de Twee de Kamer naar de Senaat gaat zodat de wet nog in het voorjaar van 1971 in het Staatsblad kan komen. „We moeten voorkomen dat Deventer pas in 1973 effectief op ruime schaal zijn woningbouw kan voortzetten; dan zou nl. een achterstand ontstaan zijn van tweeduizend woningen en dat is onaanvaardbaar", aldus de socialisti sche Kamerfractie. Deze mening wordt, naar wij vernemen, door de KVP-frac- tie gedeeld. Aangenomen wordt dat het betref fende wetsontwerp van de ministers Beernink en Schut nog vóór het zomer reces ingediend zal worden. ADVERTENTIE ASSEN Het „Deltaplan" van de Utrechtse hoogleraar prof. dr. F. L. Meyier voor een bevolkingsonderzoek naar hart- en vaatziekten, zal waarschüniyk niet door kunnen gaan. Prof. Meyier heeft dit gisteren meegedeeld op de provinciale gezondheidsdag la Assen. Tijdens het overleg over het giganti sche plan is bij overheid en collega's van prof. Meijier te veel weerstand ge bleken. Er zal een bedrag van vijftig miljoen gulden mee zijn gemoeid voor de inrichting van onderzoekcentra. De kosten zullen jaarlijks een even groot bedrag noodzakelijk maken. „Het is veel geld, maar wel de gok waard vind ik", zei prof. Meijier ons later. „Misschien zouden we niet ineens met honderd centra maar met bijvoor beeld tien moeten beginnen". „Ik geef toe dat het maken van elek trocardiogrammen geen waterdichte methode is. Er zijn mensen met een goed elektrocardiogram, die toch afwij kingen hebben. Maar ik vind het maken ervan toch altijd nog beter dan niets doen". „Ik ben het helemaal met de kritiek eens", had de heer Meijier ook gezegd. „Er is geen beginnen aan vier miljoen elektrocardiogrammen per jaar te ma ken! Dat zijn er (bij de tegenwoordige 250 werkdagen) 16.000 per dag. Maar we zouden 40.000 mensen vin den voor wie nader onderzoek en ad viezen nodig zouden zijn". „Onder die veertigduizend mensen zouden we vierhonderd hartinfarcten kunnen voorkomen. Ik weet echt niet of dat al het werk goed zou maken". Bovendien: Nederland heeft niet de mensen om het project uit te voeren. We zouden hen moeten opleiden. Als we vandaag beginnen duurt het vijf jaar voordat het eerste elektrocardio gram bij staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) op tafel ligt. Alleen aan arbeidsverlies, zo werd tijdens het congres gezegd, kosten de hart- en vaatziekten ons een half mil jard per jaar. De verzekeringsgeneeskundige dr. J. H. R. van der Pas vertelde dat hart patiënten die een jaar lang uitkeringen ingevolge de Wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering hebben ontvan gen, moeilijk weer aan het werk zijn te krijgen. Dat geldt voor ongeveer drie duizend gevallen per jaar. Zij zijn de drang om te werken gewoon kwijtge raakt. BREDA „Dit is een soort scherts vertoning, die niets meer met straf recht heeft te maken". Op krachtige wijze luchtte mr. II. Maeijer, raadsman van één van de acht verdachten die voor de Bredase recht bank voor het gebruik van verdovende middelen moesten terecht staan, giste ren zijn verontwaardiging. Hij en de andere verdedigers stelden zich op het standpunt dat hun cliënten geen geval len voor de justitie maar voor de ge zondheidszorg waren. „Ik voel me als een kat in een vreemd pakhuis", begon mr. Maeijer zijn pleidooi voor de 21-jarige Brigitte C. R. M. K. uit Amsterdam die alleen was vervolgd omdat ze hasjiesj had ge rookt. „Ik heb altijd geleerd dat het strafrecht beoogt burgers te bescher men tegen de wandaden van andere burgers. Waarom sta ik hier dan met dit meisje, dat niemand anders wat heeft aangedaan, maar alleen zelf has jiesj heeft gebruikt omdat ze dacht dat dat haar kon helpen bij haar strijd te gen haar alcoholisme. Er wordt hier een jong mens iets aangedaan wat beter had kunnen worden voorkomen". Het drugteam van de Bredase reclas sering had aanbevolen de zaak voor waardelijk niet te vervolgen, maar daar had de officier van justitie, mr. K. M. A. Thijssen niet aan gewild. De advo caat zei daarover: „Ik wil hier duide lijk mijn misnoegen over uitspreken niet gericht tegen deze officier per soonlijk maar tegen het beleid van het openbaar ministerie, dat dit soort zaken faliekant verkeerd aanpakt". Mr. Thijssen had tegen Brigitte hon derd gulden boete geëist plus een voor waardelijke gevangenisstraf van twee weken met toezicht van een medisch consultatiebureau De officier antwoordde met geen woord op het pleidooi, evenmin als hij op de betogen van de andere raadslie den had gereageerd. Hij had alleen bij de eerste van de serie zaken als zijn uitgangspunt gegeven: „Ik ben van oor deel dat ook het regelmatig gebruik van hasjiesj gevaarlijk is voor geest en li chaam." Overigens was een aantal van deze verdachten, op 15 juni in Breda gear resteerd bij wat de officier noemde „een inval in een rokershol", al ver slaafd aan de veel ergere opium. De 23-jarige Willem K. spoot zichzelf twee keer per dag in Hij had ook ande ren met opium ingespoten en verdo vende middelen aan vrienden verkocht. Tegen hem klonk de hoogste eis: vier maanden, waarvan één voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht mede omdat hij in Beiroet en Amster dam ook al voor hasjiesj bezit was ver oordeeld. De eisen tegen de anderen va rieerden van drie maanden waarvan één voorwaardelijk tot honderd gulden boete zonder meer. De ernstigst verslaafden waren tij dens het vooronderzoek door de rech- ter-commissaris vrijgelaten op voorwaar de dat ze 'n ontwenningskuur zouden volgen Dat hadden ze gedaan maar bij de 21-jarige Jan M. van der W. had dat niet geholpen. Hij was na een kuur van vijf maanden toch weer onder invloed van opium bij de politie aangekomen. Uit de inrichting waar hij toen was ge plaatst, was hij vorige week weggelo pen. Hier kon mr. Thijssen constateren: „De zorgen van de geestelijke volksge zondheid helpen blijkbaar ook niet al tijd". WAGENINGEN Een enorme ravage ontstond gistermiddag om 12 uur op Rijksweg 12 tussen Wagenin- gen en Ede nadat een grote vracht wagencombinatie eerst de vangrail had geraakt en daarna in de berm be landde. Het verkeer moest twee uur lang over één baan worden geleid. AMSTERDAM De Nederlander is de afgelopen tien jaar een kwart min der brood gaan eten. Het aantal bak keryen verminderde tot de helft: van ruim twaalfduizend naar zesduizend. Om te zien of het zin heeft het brood eten aan te moedigen, hebben de geor ganiseerde bakkers een diepgaand marktonderzoek laten instellen onder een representatief aantal huisvrouwen en alleenstaanden. Dit is gebeurd door de Nederlandse Stichting voor Statistiek. De resultaten worden binnen enkele maanden in een brochure aan alle bak kers toegezonden. Het aantal bakkerijen mag niet verder verminderen, anders komt de voorziening van de consument in gevaar, aldus mr. P. J. Wintels, se cretaris van de Stichting Nederlandse Bakkerij Tentoonstelling. DRACHTEN „Ik heb dit baantje nu wel gekregen, maar het blijft een onbevredigende situatie", zo reageerde Henk Jan Tjassing (25) uit Drachten gisteren nadat het ministerie van CRM hem alsnog toestemming had gegeven als jeugdwerkadviseur te gaan werken op het rijksinternaat Aekinga in Appelscha. Maandag, toen hij op het internaat had moeten beginnen had hij plotseling van de overigens zelf verbaasde direc teur W. L. Frens te horen gekregen dat hij na een antecendentenonderzoek door de BVD niet geaccepteerd kon worden. Een reden werd niet opgegeven maar voor Henk Jan Tjassing stond vast dat een en ander samenhing met zijn veroordeling wegens „belediging van een bevriend staatshoofd" (Hij KAMPEN Een predikant uit Zwartsluis, ds. Van der Wiel, h<eft gis teren tijdens de hogeschooldag van de Gereformeerde Kerken in Nederland, die in Kampen werd gehouden, voor een incident gezorgd. Sprekend over student C. P. Bak ker. die lid is van de Civitas-raad van de Hoge School, het overleg tussen stu denten -»n hoogleraren, en bovendien lid van de Communistische Partij riep hij: i en. gebruik uw gezag, trap die knul eraf en wel onmiddellijk". Tumult Na het tumult dat hierop ontstond, maakte de leider van de samenkomst, prof. H. N. Ridderbos, bezwaar tegen het woord „aftrappen". „Wij vragen van de studenten dat zij geen rellen schoppen. Predikanten moeten hier ook geen rellen maken", zei hij. In pamfletten die aan het eind van de schooldag door studentei werden uitgereikt, werd opgeroepen tot een i protestvergadering tegen de uitspraak van de Kampense hoogleraren dat het i lidmaatschap van de CPN onverenig- I baar is met het belijden van het chris- I telijk geloof. heeft indertijd bij een Vietnam-demon- stratie de leus Johnson moordenaar meegeroepen). Woensdagavond tegen middernacht kreeg hij van directeur Frens te horen dat hij alsnog mocht komer. werken. Zijn aanvankelijke afwijzing was ont staan door een ..communicatiestoornis", zo had het ministerie laten weten. Op de vraag waar die stoornis uit had bestaan, werd geen antwoord gegeven. Tegenover ons liet het ministerie weten dat de gegevens over de heer Tjassing niet allemaal op de juiste afdeling te recht waren gekomen waardoor een misverstand was ontstaan. Henk Jan Tjassing die na zijn afwij zing contact had opgenomen met zijn juridisch adviseur, het Tweede-Kamer lid mr. Brongersma (PvdA) vermoedt dat het ministerie van de weigering is teruggekomen door de publiciteit die over de hele zaak dreigde los te komen. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK 'S-ZATEftDAGS GEOPEND VAN 9 TOT 12 UUR 99 DEN HAAG „Ik wist niet dat ik na een aanrijding niet mocht doorrij den". Met deze mededeling bracht vi- ce-admiraal mr. A. N. baron dé V. van S., adviseur voor volkenrechtelijke aan gelegenheden der marine de zee-krijgs raad in Den Haag tot opperste verba zing. De vice-admiraal werd voor een der gelijk misdrijf, gepleegd vorig jaar in Wassenaar, veroordeeld tot een boete van 250 gulden en intrekking van het rijbewijs voor vier maanden, wegens het veroorzaken van de aanrijding kreeg hij een boete van honderd gulden of tien dagen. Het ongeluk gebeurde op het kruis punt in de rijksweg Amsterdam-Den Haag in Wassenaar. De vice-admiraal had in Voorschoten gedineerd en wa« op weg naar Den Haag. Bij de maaltijd had hij enkele glazen wijn gedronken. Hij verklaarde niet meer te weten hoe veel. Op het kruispunt reed hij tegen een stilstaande auto op de zogenaamde neutrale strook aan. De verdachte zei de auto, bestuurd door de priester A. Walters ui/t Voor schoten niiet gezien te hebben. De auto yan de prjester liep flinke schade op. De priester en getuigen die het ongeluk zagen gebeuren noteerden het nummer van de auto van de vice-admiraal. Voor de krijgsraad verklaarde de verdachte dat hij was gestopt en na te hebben ge constateerd dat het een lichte aanrij ding was, geoordeeld had dat de verze kering het in orde zou maken. Boven dien zei hij twee dagen later de Wasse- naarse politie te hebben gebeld over de aanrijding. Getuigen verklaarden echter dat de verdachte na de aanrijding onmiddel lijk en met verhoogde snelheid wa« doorgereden na even te zijn gestopt. Verder bleek dat hij de Wassen a ar se politie niet had gebeld om haar over de aanrijding in te lichten maar omdat hij gegevens nodig had voor zijn verzeke ringsformulier. De fiscaal, mr. M. Schampers, oor deelde in zijn requisitoir, dat de vice- admiraal zich op een zeer bedenkelijke manier heeft gedragen en dat zijn ver keersgedrag onbetamelijk moet worden genoemd. ADVERTENTIE t/9 ~'r* i.OSSg f.

De Vallei | 1970 | | pagina 7