Bezit douche al lang geen luxe meer BADGELEGENHEID ook goed in te richten leefruimte Jdet .staat er a BR UIDSPAAR Geboortemaand heeft invloed op ziekten jurk is niet langer voorrecht van vrouw Psycholoog dr. G. A. de Wit: KILLE SFEER VAN BADCEL VERDWIJNT Achterstand Luxe Plezierig Mengkraan I Kosten „Vast en zeker" is handig boekje over sociale verzekering Het is weer voorjaar, wat betekent dat velen van ons druk bezig zijn in hun woning veranderingen en vernieu wingen aan te brengen. Ik zou u willen adviseren dit jaar eens niet aan de badkamer voorbij te gaan. Heeft u zojuist een nieuwe flat of woning betrokken? Betrek dan bij dc inrichting tevens de aanwezige douche ruimte of als u een geluksvogel bent badkamer. Gaat u verbouwen, herbouwen, aanbouwen, bijbouwen of opbouwen? Dan heeft u nü de kans in uw verbouwing een badkamer te creëren. We hebben in Nederland op dit ge bied nog wel wat in te halen. Enkele cijfers: 20.000 huizen zonder keuken. 86.000 keukens zonder stromend water, in bijna een miljoen woningen nog geen douche of badkamer. Deels hebben wij deze achterstand te danken aan de ont wikkeling in het verleden en deels aan het woningbcleid zoals dat na de oorlog in Nederland is geweest. De huizen die in het verleden zijn ge bouwd hadden meestal één wasgelegen heid en dat was als regel de tapkraan boven de gootsteen en het duurde tot na de Tweede Wereldoorlog voordat men in Nederland alle huizen ging uit rusten met een bad- of douchegele genheid. In de meeste gevallen was dat een doucheruimte of een ruimte met een lavet. Er is de laatste tijd een ge weldig toenemende belangstelling waar te nemen voor betere doucheruimten en badkamers. De macht van het bleke, vormloze sanitair is aan het tanen. De nuchtere, kille sfeer van dé zogenaam de „badcel" verdwijnt. Veel meer men sen gaan de badruimte erkennen als een volwaardig vertrek van de woning. Een vertrek dat evenveel aandacht ver dient als elke andere kamer. Hoe is dat te verklaren? Wordt deze ontwikkeling in de hand gewerkt door onze groeiende welvaart? Zeker, maar zij ontspruit ook uit de behoefte om gebruik te maken van eigentijdse hulpmiddelen. De mo derne mens die in werkkring en bedrijf voortdurend geconfronteerd wordt met het nut van moderne apparaten, neemt ook in zijn huishouding niet langer ge noegen met verouderde toestanden. Is het bezitten van een douche of hadkamer luxe? W'ie noemt een koel kast nog luxe? Een goed ingerichte keuken? Een volautomaat voor de was? Als dit alles geen luxe is, is een badka mer dan luxe als het gaat om een stuk hygiëne en levensgeluk? Beide ja, want men is in gaan zie'n dat de aanwezig heid van een douche of badkamer niet alleen als pure noodzaak beschouwd moet worden omdat een mens zich nu eenmaal wassen moet. maar ook func tioneert als een vertrek waarin een mens zichzelf verzorgt. Is Er is een heel verschil tussen li chaamsreiniging en -verzorging. Als een douche- of badruimte tevens gaat dienen als een bewoonbare leefruimte waarin men zichzelf een beetje ver went, betekent dat óók dat wij aan de inrichting ervan meer zorg besteden. Een fijne badkamer dient een inte rieur te hebben net. als uw keuken en andere kamers. Het inrichten van een badkamer is een plezierige bezigheid. Het aansluiten van sanitaire apparaten, alsmede gas- en elektrische toestellen blijft natuurlijk iets voor de installa teur. Nog maar al te vaak lezen we dat mensen verongelukken door stroom of gasvergiftiging omdat een gasapparaat niet goed was aangesloten of dat men ging baden met een elektrisch kacheltje in de badkamer. Voor de rest kunt u naar hartelust uw gang gaan. De toon zalen van de sanitairgroothandel staan vol met het fraaiste wat de sanitair- industrie momenteel te bieden heeft. En dat is nog al wat. Voordat u tot het inrichten van uw badruimte overgaat is het zinvol te we ten waar u bij uw keus op moet letten. Laten we eens beginnen met de wasta fel. Er zijn heel eenvoudige witte kera mische wastafels, wat luxere in kleur en op een zuil of poot en heel „en vogue" zijn de ingebouwde wastafels, d.w.z. dat men om de tafel heen één of meer kastjes heeft gebouwd, soms tot complete wandmeubels toe. Luxe badkamer met ingebouwde was tafel, daarboven een grote toiletkast met spiegels, een bad, douche, bidet en vele accessoires. Wastafels van geëmailleerd plaat staal in fraaie vormen verheugen zich in een groeiende belangstelling. En ze zijn te koop in de fraaiste kleuren. Het is gebruikelijk om boven de wastafel een spiegel te bevestigen met daaronder een planchet waarop men toiletartikelen kan plaatsen. Een wat luxere opvatting is de toiletkast met glazen schuifdeuren of drie draaibare spiegels. Deze kaften hebben vaak verlichting, een aparte make-upverlichting en een scheerstop- contact. Alle toiletbenodigdheden kun nen er ruimschoots in opgeborgen wor den. Zanger-acteur-showmen Sammy Davis Jr. is voor de derde keer in het hu welijk getreden. De bruid is de 23-jarige Altavisa Gou, een van de danse ressen in Sammy Davis' eigen revue. De huwelijkssluiting vond plaats in Nherry Hill in New Jersey. Na afloop poseerde het paar even voor de ver zamelde fotopers, daarna moest er gerepeteerd worden voor de show. Vaak zien we op wastafels nog twee kranen gemonteerd, een voor warm en een voor koud water. Onpraktisch na tuurlijk want op die manier kunt u nooit water van een mengtemperatuur krijgen, tenzij u de wasbak afsluit. Een mengkraan is veel moderner, een weinig duurder, maar in de praktijk veel com fortabeler. Vraag dus naar een meng kraan. Douchebakken. Deze worden vervaar digd van geëmailleerd plaatstaal, ge- mailleerd gietijzer en kunststof. Als u zich een douchebak aanschaft, let er dan op dat hij een brede zitrand heeft, dat is heel praktisch voor voeten- wassen e.d. Als u iets meer ruimte ter beschikking staat kunt u al gaan den ken aan een zogenaamd voet/zitbad, dat is eigenlijk een klein badkuip.je waarin men kan zitten. Dat staat veelal op hoge poten en wordt door moeders erg gewaardeerd omdat men er zo gemak kelijk kinderen mee in het bad kan doen. Als u werkelijk ruimte heeft schaft u dan een heerlijk ligbad aan. Ze zijn leverbaar in plaatstaal, gietijzer en kunststof. Boven zo'n kuip kunt u een badmengkraan met omstelinrichting la ten monteren zodat er ook gedoucht kan worden. Laat de handdouche via een glijstang lopen zodat u haar op elke hoogte kunt stellen. Makkelijk om zit tende of staande te douchen, voor de kinderen en de coiffure van mevrouw. Een douche duurt gemiddeld 10 mi nuten en verbruikt dan ongeveer 50 li ter water van ongeveer 40 graden. Dit bereikt u dan met een keukengeisertje van 135 k/cal. Voor een ligbad heeft u een badgeiser van 250 of 350 k'cal. of een elektrische of gasboiler nodig, want een ligbad neemt ongeveer 125 li ter water. Toch zal zo'n bad u aan wa ter- en gasverbruik nooit duurder dan 15 cent kosten. Het is natuurlijk niet mogelijk u in zo'n kort bestek alles over de badkamer te vertellen. Bezoekt, voordat u een plan gaat maken enige showrooms en laat u daar door vakkundige mensen voorlichten. U kunt ook schrijven naar: Stichting Sanitair Fonds, Van Stolkweg 6, Den Haag, om een gratis voorlich tingsbrochure „Waterweelde". Zojuist is voor de tweede maal een boekje verschenen als uitgave van "het Voorlichtingscentrum Sociale Ver zekering en het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid waarin een aantal actuele teksten is verzameld op het terrein van de sociale verze- kring. In de uitgave vindt men een bunde ling van een aantal teksten van de ra diouitzendingen die voorlichtingscen trum en ministerie sinds 1967 elke vier weken verzorgen. Begrijpelijkerwijs kan praktisch iedereen hiermee zijn voordeel doen. Het boekje, dat er keurig uitziet en tot op vandaag bij is, kan men bestellen bij het VSV, Rhijnspoorplein 1, Amster dam. De prijs is 1,75. NEW YORK Dr. S. W. Tromp, een Nederlandse geleerde, heeft verklaard dat de geboortemaand een aanwijzing kan geven voor ziekten die men later zou kun nen krqgen. Bjj onderzoekingen in de Verenigde Staten en Europa is gebleken dat er verwantschap bestaat tussen het weer, het klimaat en de geboortedatum enerzijds en bepaalde ziekten waaraan de patiënt lijdt anderzijds, aldus dr. Tromp, algemeen secretaris van de internationale vereniging voor biometeoro- logie. Biometeorologie is de wetenschap die de gevolgen bestudeert die het weer en het klimaat op mensen, dieren en planten hebben. „Statistisch gezien", zei dr. Tromp, i tijdens een congres van de New Yorkse academie voor wetenschappen, „wordt er in januari, fébruari en maart een groter percentage schizophrenen gebo- ren". Uit een onderzoek van de Columbus State school waarin de geboortemaand van geesteszieke kinderen, die geboren werden tussen 1913 en 194B, werd beke ken, bieek dat in de maanden januari, februari en maart beduidend meer scnizophrenen werden geboren dan het maandelijks gemiddelde in de Verenig de Staten. Ook een onderzoen van een Neder lands psycniater van ö.uuu Nederlandse en 7.UUU Britse schizophreniepatiènten wees un uai net aaniai dat in xëbruari en maan geboren was hoger was dan net gemiuueioe, terwijl nel aarnai in juni en jui. geboren patiënten lager was uan net gemiddelde. De oor zaan van dit Jioger gemiddelde van schizopnreruepa tien ten was vol gens dr. i'romp gelegen in de periode <.es maanoen vota de geboorte, ue war me zomermaanden. De derde maand na ue conceptie is de periode waarin de hersenscnors van het kind wordt ge vormd. Voigens de namens leners van net rappoi i over net onderzoen te Unio zou de zeer noge temperatuur gedurende ueze maanueii en ue vermmuerde opne ming van proieine een van de oorzaken van een dergelijk irauma Kunnen zijn. Üok merkte men op dal net aaniai ge- oorenen met gees ten jne aiwijKnigen hoger was na zeer warme zomers dan na noeiere zomers. voigens dl", riornp zou het percentage in oe maanden ja- nuai i-maai t na uijzonuer warme zo mers zeiis Kunnen opiopen tot iU pet. van ane geooorten. n.en onderzoen dij kannerpaiiénten deed ook een veroanu vermoeder lussen de geuooi leciaium en het voorkomen van deze ziekte. Neder- ianuse onoerzoeKingen toonuen aan uai de meesie gevallen van kanker op het noorueiijk uaurond voornwamen bij patiënten geboren in de maanden de- cember-maart. Het aantal kanne* pa tiënten geboren tussen juni-juli was het laagst. „De praktische conclusie uit deze be vindingen is dat, indien alle kinderen met aanleg tot kanker worden geboren in de gunstige zomermaanden op het noordelijk halfrond, er zeven tot elf procent minder gevallen van kanker zouden kunnen worden verwacht, ver- kaarde de Leidse biometeoroloog. Hjj vertelde verder dat hjj op het ogenblik een onderzoek instelt naar de geboortemaand van 2500 suikerziekten in Nederland. Reeds zou zijn gebleken dat de spreiding van geboortedata van suikerzieken afwijkt van de normale spreiding van geboortedata. Eigenlijk moest ik haar eens een brief schrijven, zei mijn bezoekster wat bedrukt. Maar ik zie er wat tegenop, vooral omdat ik haar in jaren niet gezien of gesproken heb. Ach, hoe gaat dat als je trouwt en naar het andere eind van het land vertrekt. Dan blijft het bij een: Doe haar de groeten als je haar soms ziet. En dat terwijl wij vroeger zoveel met elkaar optrokken, want wij zijn volle ichten en nagenoeg van dezelfde leeftijd. Maar sinds zij voor de tweede keer getrouwd is, nu alweer twintig jaar geleden, heb ik haar uit het oog verloren. Jammer genoeg, want zij was een type dat eruit liep. Zo eentje, die wist wat zij wilde en dat gedaan kreeg ik heb haar daar wel eens om benijd. Ik was dan ook stomverbaasd toen iemand van de familie mij schreef, dat zij er zo zielig had bijgezeten bij de crematie van haar tweede man. Zij en zielig. Zij was de oudste van vier zusters, en lang niet de knapste. Trouwens, om haar uiterlijk maakte zij zich weinig kopzorg: zij trok aan wat gemakkelijk zat en weinig onderhoud vroeg tot ergernis van haar moeder. Die was, wat de Engelsen noemen: a born needle-woman handig met de naald in alle opzichten. Zij had er aardigheid in haar klaverblad zo lang mogelijk in gelijke jurkjes en manteltjes uit te dossen, tot ooms innig genoegen. Die had tenminste een groot portret van zijn aangebeden dochters boven zijn schrijfbureau hangen, want het was van een formaat, dat je moeilijk kon neerzetten. Vier lachende bakvisjes uii de twintiger jaren, in lichtblauw crêpe-de-chine met grote kanten kraag. Dat flanste tante zo eventjes op een achtermiddag in elkaar, de snit van iedere nieuwe mode had zij onmiddellijk in de vingers. Ik zie haar nog in alle staatsie uitzeilen, een schip onder vol tuig: grote hoed, getailleerd mantelpak, blouse met, jabot, veren boa en parasol. Zo toog zij met haar viertal op de wandeling, naar een concert of, nieuwste attractie, een film. Een royale vrouw, van uiterlijk en karakter. Alles was royaal in dat gezin, de behuizing, de garderobe, de tafel, de meubilering met een overvloed van fraai antiek. Merkwaardig dat zij er al spoedig uitliep, zodra zij op eigen benen stond. Zij gaf niet om kleren maar kon niettemin aanbidders bij de vleet krijgen. En moest natuurlijk haar zinnen zetten op een jonkman die bij papa, hoe breed van opvatting en gul van hart ook, geen genade kon vinden. Niet zozeer vamoege zijn persoon als wel om zijn eenvoudige maatschappelijke positie. En de vrijage was misschien vanzelf op niets uitgelopen als vaderlief zich er niet zo tegen gekant had. Toen werd het voor dochterlief een erezaak om aan het langste eind te trekken en zij kreeg haar zin, toen hij een aardige baan veroverd had. Waarin hij zich letterlijk, nog voor hun koperen bruiloft, had doodgewerkt. De jonge weduwe met. drie kinderen en een schraal pensioentje sloeg zich, met hulp van de oudelui, kranig door het leven. Zij kon weer in haar vroegere baan stappen, en oma zette opnieuw de schaar in een lap mantelstof voor haar kleindochters zolang de puntenvoorraad strekte. Het ouderlijk dak was er nog altijd, en het vrolijk gezinsleven, waarin gezongen en gemusiceerd werd en gasten altijd welkom waren. Totdat de bezetting ook dit gezin uit elkaar sloeg, de ouders hun huis op korte termijn moesten ontruimen, ten gerieve van de Westwall. Toen was het op haar beurt de oudste die, na de bevrijdingsdag, de haar toegewezen woning deelde met de oude mensen, die onderaan op de urgentielijst waren terechtgekomen. Een achterkamer en een slaapvertrekje was alles wat hun, na een riant herenhuis, aan woonruimte was gebleven. Hun prachtige inboedel stond grotendeels opgeslagen op hoop van zegen, die nooit kwam. En dan, na zoveel jaren van eenzame nachten en overvolle dagen, ontmoet die dochter een evn eenzaam man, die naar een eigen huis en gezinsleven hunkert. En weer lijkt ook deze kans op laat geluk onbereikbaar voorlopig. Het kost haar maanden en maanden van verdrietig wachten eer zij eindelijk in alle stilte kan trouwen. De oude mensen, die argwanend de gang van zaken hebben aangezien hun toestemming was niet meer nodig, hun instemming zoveel temeer moeten toegeven: zelden hebben wezen een beter stiefvader gehad. En nu, als oudere vrouw, al haar kinderen de deur uit en eindelijk tot rust en welstand gekomen zit zij verslagen bij de crematie van haar tweede levensgezel in het vooruitzicht van een spoedig vertrek naar het ziekenhuis. De voorlopige diagnose lijkt niet zo gunstig: zij blijkt de kwaal geërfd te hebben, waaraan haar struise moeder als een hulpeloze verlamde is bezweken. Wie had dat gedacht van het kordate persoontje, dat altijd haar willetje doorzette en als grootmoeder nog haar rijbewijs haalde. Ik móet haar echt wel schrijven, maar het is zo moeilijk om zo'n brief voor elkaar te krijgen. Waaromvroeg ik. Je hebt minstens al twee kantjes vol. En toen zij haar wenkbrauwen optrok: Wel zeker! Met alles wat je zojuist verteld hebt. Haar heerlijke jeugd, haar gelukkig huwelijksleven met twee beste mannen. Het heden is droevig genoeg voor haar, en de toekomst dreigend en onzeker. Wat kun je beter doen dan hel verleden met. jullie beider vrolijke en zonnige herinneringen voor haar op te roepen? Laat haar nog eens aan tafel zitten in het oude huis, zingen bij de piano. Dat zal haar meer opbeuren dan een hele bloementuin naast haar bed. Wanneer de Nederlandse man in de toekomst een lange jurk gaat dragen, zal dr. G. A. de Wit zich hierover niet verbazen. HU weet dat het kledingstuk dan aan een belangrqke eis voldoet. „De lange jurk geeft de man in die verre toekomst het uiterlUk van ge waardeerd lid in die maatschappü te zqn. Hetzelfde effect bereikt htf nu door zich in een stemmig grU» of blauw pak te hullen". „Een rok of een jurk is geen kle dingstuk dat speciaal voor vrouwen ge reserveerd blijft. Kijk maar naar de rochter of de pastoor. Kijk maar naar dc Schot, de Griekse beroepssoldaat of de bedoïenen in de Sahara. Er is niets vrouwelijks aan het uiterlijk van deze mannen", zegt de heer De Wit, die als psycholoog verbonden aan de Economi sche Hogeschool in Tilburg, vüf jaar lang een oriënterend onderzoek heeft verricht op het gebied van de psycholo gie van de mode. Waarom kleedt een man of een vrouw zich? „Ik heb lang naar een bevredigend antwoord gezocht. Als het alleen maar als bescherming tegen het kli maat was, zou er geen snelle wisse ling in die mode voorkomen. Als het enkel uit üdelheid was, zou het voor een groot gedeelte van de mensen niet opgaan. Bij professor Buytendijk vond ik de regel: de mens kleedt zich uit zelfre spect. Dat is het natuurlijk. De man wil in zijn pak doorgaan voor een gerespec teerd mens in Üe samenleving. De vrouw in haar jurk of in haar jas. De vrouw krijgt voor haar nieuwe jurk de bewondering van de mannen in haar omgeving, waardoor haar zelfre spect stijgt". U heeft zich in uw boek uitvoerig met de mannenmode beziggehouden, maar verwaarloosde de vrouwenmo de. „Dat gebeurde met opzet. Over de mode in dameskleding is veel geschre ven in tegenstelling tot de mode in he renkleding. Bovendien heeft een vrouw het makkelijker. Zij kan op honderden manieren vrouw zijn, dank zij haar steeds wisselende kleren. Zij beschikt over de mogelijkheden om alle nuances van haar karaktertrekken Variërend van wispelturigheid tot huiselijkheid en lichamelijke aantrekkelijkheden tot uitdrukking te brengen. Een man is veel beperkter in zijn mogelijkheden.'Hij beschikt over hoog stens tien pakken. Hij heeft er trou wens niet zo'n behoefte aan. Hij wil een pak waarin hij niet opvalt, maar waarin hij zich vereenzelvigt, met de groep waarin hij maatschappelijk ge zien thuis hoort. Een man wil arrivé zijn. Hij wenst dat anderen hem zien als een flink, moedig en technisch bekwaam mens. Hij houdt eigenlijk van stille sjiek. Al leen een kenner kan aan een rokkos- tuum zien of het maatwerk is of dal het uit een confectie-atelier komt." Is er geen modieus element in d< kleding van de man? „Het enige modieuze is zijn stropdas Al hangen in zijn klerenkast maai drie pakken, dan zijn de stropdassen soms niet te tellen. Het is mij niet dui delijk geworden waarom zo'n ding ge dragen wordt. Ik heb de stropdas in mijn studie vergeleken met de penisko ker van de primitieve volken." Wat denkt u van unisex? „Het verschijnsel dat jongens en meisjes dezelfde kleren dragen, is niets nieuws. Het is een mode van tijdelijke aard, vooral voor jongeren. Wanneer een meisje zich elegant als een dame wil kleden en het lukt haar niet is het gemakkelijk voor haar op de unisex te kunnen terug vallen. Ik heb gemerkt dat het erotisch span ningsveld tussen de sexen, dat opge bouwd wordt door de kleding weder zijds, hier niet onder lijdt. Leeftijdge noten zien in de manier van bewegen en spreken echt wel wie de jongen en wie het meisje is". Vindt u mode belangrijk? „Heel belangrijk zelfs. Ik denk dat de mode meer aan het huwelijksgeluk doet dan de bureaus voor huwelijks moeilijkheden. Het erotische spannings veld tussen man en vrouw kan door een nieuw jurkje of een ander pak gesti muleerd worden." Toekomstbeeld? Zet u de studie over de psycholo gie van de mode voort? „Het onderwerp moet nodig verder uitgediept worden. Ik vind dat ik er te oud voor ben, jongeren moeten dit werk maar van mij overnemen. Ik houd me nu bezig met het analyse ren van het creatieve denken. Er be staan geen centra meer, die de mode voorspellen en beïnvloeden. Iedereen kleedt zich zoals hij vindt dat het goed is. De mode is persoonlijk geworden. Het probleem van de vrouw: wordt de mode maxi, of blijft zij mini bestaa' niet meer. De vraag is voor wie hanger de maxikleren in de winkels en voo1 wie de mini-jurkjes.

De Vallei | 1970 | | pagina 9