Veenendaals dagblad Tussenbalans van Witteveen Uitgever boek Mia Versluis verdween met geld uit Epe Pinksterdrukte op de wegen slaat records Buiten ontving Zuidmolukkers Tedere vriendschap Schiphol niet uitbreiden duivenvoer gevonden Spanning in Iibanon neemt af Prijsstijging in EEG zal aanhouden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei A lleszins redelijk rijstellino; voor Rotterdamse onderwijzers Vrouw tracht Turk te vergiftigen regering wil strengere maatregelen vervoer schadelijke stoffen KOSTUUMS v.a. 110,- JONG POOLS ECHTPAAR VRAAGT ASIEL DEN HAAG De omzetbelasting zal volgend jaar niet zo sterk omhoog gaan als tot nu werd verwacht. Intermezzo Oost-Duitslaiul niet in de W.H.O. NA WEIGERING OM TE TROUWEN MERKWAARDIG Geheim rapport adviseert: Aanleggen van tweede luchthaven verdient verreweg voorkeur IN AMSTERDAM dsA 5L Twentenaren demonstreerden voor kunstijsbaan Klacht tegen Staatsmi jnen Jfe*. voor nóficm am admintorstta Bernhardlaan 28, Veenendaa?. 08385-10550 (adm.), 10757 an (rod.). Giro 1321600. Toeaa nummera 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m.. 13.10 p k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 16 MEI I970 - 44e JAARGANG no. 112 BTW hoeft minder verhoogd dan werd verwacht Uit de „tussenbalans" van minister Witteveen (Financiën) over de uitvoering van de begroting blijkt dat, in tegenstelling tot 1969, de opbrengsten van de B.T.W. niet meer achterblijven bij de ramingen. De fractievoorzitters van de rege ringspartijen in de Tweede Kamer heb ben indertijd beloofd dat zij geen be zwaar zouden maken tegen een extra verhoging van de tarieven van de om zetbelasting als de opbrengsten ook dit jaar lager zouden zijn dan de verwach tingen. Bovendien zouden andere extra uitgaven uit deze verhogingen kunnen worden betaald. POLITIE-ONDERZOEK NA KLACHT MIA'S VADER EPE De 33-jarige uitgever M. >V. uit Epe is met zijn vrouw spoor loos verdwenen. Hij wordt door de politie gezocht na een klacht van de heer Versluis, de vader van Mia Ver sluis, het meisje uit Enschede dat, na een lichte operatie, al vier jaar be wusteloos is. W. is de uitgever van het boek, dat de heer Versluis schreef over de ge beurtenissen rond zijn dochter. Volgens de heer Versluis heeft de uitgever zich geld toegeëigend dat ge stort zou worden in het fonds dat voor zijn dochter is opgericht. Nu die opbrengsten althans de eer ste maanden van dit jaar niet lager zijn dan was verwacht, ziet het ernaar uit dat alleen extra uitgaven moeten worden gefinancierd door een tariefs verhoging. Deze zal gering kunnen zijn. Het parlement heeft echter al wel een verhoging op 1 januari 1971 van 4 tot 4,5 en van 12 tot 13 procent goedge keurd. ROTTERDAM Dienstplichtige Rot terdamse onderwijzers hebben van het ministerie van Defensie uitstel van mi litaire dienst gekregen. Het uitstel geldt voorlopig tot 1 sep tember 1971 en wordt verleend op voor waarde dat de vrijgestelde onderwijzers in Rotterdam blijven werken. Het gaat om 66 onderwijzers bij het gemeentelijk en zestien bij het bijzon der onderwijs. ¥n vroeger eeuwen placht men uit dom bijgeloof door het blader dak van een door rupsen bezochte boom een pistoolschot te lossen, zo dat de eitjes, die het leven schen ken aan het kwade gedierte, zou den barsten door de knal. Onge veer vijf eeuwen geleden wendde de bisschop van Lausanne een nog veel dwazer middel aan, om de larven van meikevers (de zeer schadelijke engerlingen) te verdrij ven. Er werd iemand verzocht de engerlingen formeel voor de recht bank aan te klagen en op een be paalde dag werden er inderdaad een paar der boosdoeners voor de rechter gebracht, ja er werd de larven zelfs een advocaat als ver dediger toegevoegd, terwijl voorts klacht en verdediging geschiedden als bij andere processen. Een ver banning svonnis werd uitgesproken. Dit geschiedde in plechtige optocht op het kerkhof, waar de engerlin gen, die een plaag van hun soort genoten moesten boeten, officieel werden toegesproken, o.m. met de ivoorden ,Uws gelijke is in de ar- ke Noachs niet geweest; in naam mijns genadigen Heeren, den Bis schop gebied ik U en een iegelijk binnen zes dagen te vertrekken van alle planten, op dewelke groeit of ontspringt voedsel voor mensch of vee". Wie van de larven tegen het vonnis nog wat had in te brengen, moest op de zesde dag daarna in persoon voor de bisschop ver schijnen en ten soltte deed deze de definitieve uitspraak: ,,Wij Bene- dictus van Montferrand, bisschop van Lausaune, verbannen en ver vloeken de engerlingen als schade lijke wormen. Dat van hen niets overblijve, dan wat tot gebruik des menschen kan dienen". Als tegen- hanger van de moderne bestrij- dingsmiddelen, die telkens in de i pers aandacht krijgen, moge dit i oude proces aan de vergetelheid ontrukt worden. 16 mei '70 A. B. WIGMAN iWWNVWWWW DEN HAAG De rijkspolitie heelt nog nooit zo'n enorme drukte op de wegen meegemaakt als op deze vrij dagavond voor Pinksteren. Ontstellend druk noemde de verkeerscentrale in Driebergen het. Nu is de vrijdagavond voor Pinksteren traditioneel al de avond met de grootste drukte op de wegen, die door geen enkel ander va- kantie-weekeindecijfer wordt overtrof fen, maar deze avond heeft alle re cords geslagen. Om Ijalf vier gistermiddag begon *t weekeindeverkeer op gang te komen. Al spoedig was het zo, dat de auto's van hen. die de randstad ontvluchtten om hun vertier elders in het land of over de grens te zoeken, één lange file vormden, die langzaam van west naar oost schoof. De verkeerspolitie heeft gistermiddag omstreeks vier uur het verkeer in oostelijke richting op het wegstuk tussen Waddinxveen en Utrecht geteld en kwam tot een ge middelde van 65 auto's per minuut, waarmee de capaciteit van deze ver keersader tot het maximum was benut. Is de rijtijd Den Haag-Driebergen nor maal een uur. gisteravond deed men er drie uur over. In omgekeerde richting, dus naar de kuststreek e.o., was het verkeer ook be hoorlijk druk, maar minder omvangrijk dan dat in de richting west-oost. Aan de grens was gistermiddag om half drie al een vrij groot verkeersaanbod te con stateren. maar de rijkspolitie had toch, de indruk, dat het aantal Duitsers, dat zich in de richting van de kuststreek begaf om van de zee of de bollen te genieten, toch maar ongeveer een tiende uitmaakte van dat van de Nederlandse bezoekers van buiten de randstad. GENèVE De beslissing of Oost- Duitsland zal worden toegelaten als volwaardig lid van de wereldgezond heidsorganisatie, waarvoor het een aan vraag had ingediend, is door de algeme ne vergadering van deze organisatie op haar zitting in Genève tot volgend jaar uitgesteld. Een desbetreffend voorstel van Urugay werd met 70 tegen 26 stemmen aangenomen. Negentien lan den onthielden zich van stemming. Tegen uitstel van het besluit waren alle zeventien landen die die opneming van de DDR in een door Hongarije in gediende ontwerpresolutie hadden ge steund. DORDRECHT De 33-jarige ge scheiden vrouw J. R. uit Dordrecht is aangehouden op verdenking van po ging tot moord op de Turkse gastarbei der M. A. (24), met wie ze al ruim een jaar samenwoonde. De vrouw gaf de Turk maandag dagavond een bord yoghurt te eten, waarin enkele slaaptabletten waren op gelost. De Turk nam er slechts een paar happen van, omdat hij het voedsel te bitter vond. De volgende dag voelde hij zich ziek en meldde hij zich bij een dokter. Toen bleek dat er slaaptablet ten in de yoghurt hadden gezeten. Met de arrestatie van de vrouw is een einde gekomen aan een bijzonder merkwaardige verhouding. De vrouw heeft op alle manieren geprobeerd de Turk tot een huwelijk te bewegen. Aan vankelijk stemde de Turk toe, maar later kwam hij hierop terug. De vrouw ging toen andere wegen be wandelen. De Turk werd enkele malen door de kamer geslagen. Hij verliet daarop de woning en trok in een pen sion. Later bracht hij haar toch weer een bezoek, waarbij de vrouw hem de yoghurt voorzette. Toen de Turk de volgende dag begreep dat de vrouw hem had willen vergiftigen, ging hij opnieuw naar haar toe. Ditmaal kwam het tot een handgemeen, waarbij de vrouw de Turk met een ijzeren staaf op het hoofd sloeg. De man liep een bloedende hoofdwond op. Inmiddels is bekend geworden, dat de vrouw enkele jaren geleden haar ex- echtgenoot zou hebben willen vergif tigen. Deze kreeg toen cake waarop rat- tengif was gesmeerd. De zaak mislukte doordat de man tijdig argwaan kreeg. Door gebrek aan bewijs is de zaak des tijds niet vervolgd. SOEST DIJK Koningin Juliana heeft vrijdagmiddag op paleis Soest- dijk een vrouwelijke delegatie uit de Zuid-Molukken ontvangen ter gelegen heid van het feit dat de Am hone se gemeenschap 20 jaar in Nederland woont. Op de foto: de delegatie biedt de koningin een prauw aan die ge maakt is van kruidnagelen. DEN HAAG De regering wil strengel e maatregelen nemen voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Zij wil het risico van ongelukken waarbij slachtoffers kunnen vallen, tot het minimum beperken. De Spoorwegen moeten tijdig kun nen vaststellen of goederentreinen zijn beladen met gevaarlijke stoffen. Ver zenders van die stoffen moeten mee werken aan een juiste toepassing van de te treffen veiligheidsmaatregelen. BRISBANE. De Canadese premier Pierre Trudeau, die op het ogenblik een bezoek» aan Australië brengt, maakte gisteren kennis met een Koala-beertje. Zo te zien verliep de kennismaking wederzijds in tedere vriendschap AMSTERDAM Alles pleit voor de aanleg van een tweede luchthaven in ons land. Niets pleit daarentegen voor uitbreiding van Schiphol niet een vijlde en zesde baan. Dat blijkt uit een geheim rapport van de Commissie Planologie Luchtvaartter reinen onder voorzitterschap van ir. C. A. Falkenhagen. Het rapport is gisteravond in Amsterdam onder protest van de autoriteiten op een bijeenkomst van de Commissie Geluidshinder Zwanenburg-Halfweg be kendgemaakt De bijeenkomst werd bijgewoond door een aantal Kamerleden en andere po litici. Het belangrijkste nadeel van uitbrei ding van Schiphol is dat de geluids hinder rond Schiphol aanzienlijk zal toe nemen. De Commissie geluidshinder heeft het rapport bekendgemaakt om te voorko men dat het in de doofpot zou worden gestopt. „Dat is al eens eerder gebeurd met een dergelijk rapport. Toen ging het om de aanleg van een vierde baan, die klaar was toen het rapport uit de Iade werd gehaald", aldus de heer F. G. Brouwer, secretaris van de Commissie Geluidshinder Zwanenburg Halfweg. AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft vrijdagavond een waar schuwing uitgegeven voor de bewoners van de rivierenbuurt in Amsterdam Zuid, waar op straat in parathion ge drenkt duivenvoer is aangetroffen. De aanleiding hiervoor is het op 17 april en 11 mei vinden van een aantal dode duiven in de Maasstraat, waarbij het onderzoek uitwees dat de dieren waren gedood door het eten van in para thion gedrenkt duivenvoer, dat toen zo wel op straat als in de krop van de dode duiven werd aangetroffen. Op 11 mei werden 15 dode duiven gevonden. Hoe groot het aantal op 17 april was is niet bekend omdat veel duiven reeds wegge haald bleken te zijn. Het onderzoek naar de dader(s) heeft nog geen resultaat ge had. Volgens de politie is het gevaar groot, dat deze gevallen van vergiftiging van duiven zich zulen herhalen en dat het op straat achtergebleven duivenvoer in handen van kinderen komt. Ook voor honden en katten bestaat dit gevaar. Hoofdstraat 75 - Veenendaal Een groep die zich de Lastige Zwa nenburger noemt heeft bekend gemaakt vandaag een blokkade voor Schiphol op te zullen gaan werpen uit protest tegen de geluidshinder. Men is van plan be langrijke aan- en afvoerwegen naar Schiphol af te sluiten, zodat passagiers de luchthaven niet meer of moeiljjk kunnen bereiken. BEIROET De spanning in Libanon, veroorzaakt door berichten over de mas sale binnenkomst van Syrische troepen, sch(jnt af te nemen. Van doorgaans welingelichte zijde is de lezing bevestigd van minister van binnenlandse zaken Joemblatt, volgens welke de Syriërs niet enkele duizen den zoals oorspronkelijk gemeld maar circa vijftig een Palestijnse comman do-eenheid naar een basis in Zuid-Liba- non hadden begeleid en vervolgens naar hun land waren teruggekeerd. Dat laat ste zou echter met enige vertraging ge paard zijn gegaan, waardoor al spoedig allerlei geruchten de ronde deden. Het Libanese kabinet, dat donderdag avond laat naar aanleiding van deze kwestie in spoedzitting bijeenkwam, heeft vrijdag zijn beraadslagingen vport- gezet naar verluidt om het negln van een crisis te smoren. DEN HAAG Het jonge Poolse acro baten-echtpaar Czeslaw en Krystyna Jasminski heeft gisteren in Nederland politiek asiel gevraagd. Het echtpaar was met een groep Poolse circusarties ten na een tournee van vier maanden door Japan op weg van Tokio naar War schau. Op Schiphol de laatste lan dingsplaats voor de Poolse hoofdstad verliet het paar het gezelschap. De acrobaten, die een voorlopige ver blijfsvergunning hebben gekregen, heb ben onderdak gevonden bij circus Bol- tini. Gistermorgen vroeg het paar politiek asiel aan de Rijkspolitie op Schiphol. Na enige uren overleg op hoog niveau stuurde de Rijkspolitie het echtpaar door naar Den Haag, waar Circus Bol- tini graag bereid was de twee komische acrobaten aan het Nederlandse circus toe te voegen. In Alaska had donderdag al een Pool het gezelschap verlaten, omdat ook zich politiek niet meer thuisvoelde in Polen. De laatste landingsplaats vóór War schau werd door het circusechtpaar be nut. Na aankomst, vrijdagmorgen om streeks acht uur, hadden zij een wacht tijd van drie uur. Ruimschoots voldoen de om politiek asiel te vragen en ook voldoende tijd voor de Rijkspolitie van Hoofddorp om contact op te nemen met de Haagse vreemdelingenpolitie. Het echtpaar, waarvan de man 36 en de vrouw 22 jaar oud is, werd in Den Haag liefdevol ontvangen. Keurig per auto vervoerd door de Rijkspolitie, ar riveerde het echtpaar in Den Haag waar het onmiddellijk door Circus Boltini een contract kreeg aangeboden voor de rest van het seizoen. In overleg met de Rijkspolitie van Schiphol heeft de Haagse vreemdelin genpolitie het echtpaar een voorlopige verblijfsvergunning verleend. Na Pink steren zal worden uitgemaakt of politiek asiel mogelijk is. LUXEMBURG De opwaartse druk die de prijzen in de landen van de Eu ropese Economische Gemeenschap on dervinden zal dit jaar erg groot blijven en de produktiekosten zullen bljjven stjj- gen. HENGELO Honderden Twentena- naren hebben gisteravond in het stads centrum van Hengelo, vooropgegaan door schaatskampioene Atje Keulen, ge demonstreerd voor een kunstijsbaan in Twente. De stoet, die door muziekkorpsen werd begeleid, trok het stadhuis binnen, waar het Hengelose bestuur allen ont ving. Het bestuur van het samenwer kingsorgaan van twintig Twentse ge nieenten, de Twenteraad, kreeg een pe titie aangeboden waarin gevraagd werd om een snelle gunstige beslissing inzake de kunstijsbaan, waarvoor men het zo spaarzaam gebruikte stadion Veldwijk in Hengelo bestemmen wil. Burgemeester jonkheer mr. L. M. E. von Fisenne zegde de demonstranten de steun van het Hengelose gemeente bestuur toe. Meegedeeld werd dat ge tracht zal worden uit de bevolking eeD half miljoen gulden te krijgen. MAASTRICHT De 42-jarige Kerk- raadse technicus N. Nivelstein heeft by de Rijkspolitie van Schaesberg een klacht ingediend tegen de directie van de Synthracietfabriek van de Staatsmijn Wilhelmina. Volgens de heer Nivelstein heeft de schoorsteen van de fabriek enkele dagen lang stoffen verspreid die zeer schade lijk zijn voor de gezondheid. Dit heeft vice-voorzitter Raymond Barre van de Europese Commissie vrij dag gezegd in een bijeenkomst van het raadgevend comité (van producenten, verbruikers en handelaren) der Europe se Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS). Barre verwacht dan ook dat de economische toestand van de gemeen schap aan het einde van dit jaar min der bevredigend zal zijn dan aan het begin. Hij zei te verwachten dat de indus triële produktie in Italië met ongeveer 11 procent zal toenemen, in Nederland met tien procent, in België met negen procent, in West-Duitsland met acht procent, in Frankrijk met zeven en in Luxemburg met zes procent. Barre, die belast is met de economische en mone taire aangelegenheden van de Europese Commissie, bleek voorts van mening dat de handelsbalansen van verscheide ne landen, vooral West-Duitsland en Italië, dit jaar een ongunstige ontwik keling zouden kunnen vertonen. (Van onze weerkundige medewerker) We krijgen redelijk Pinkster weer. Er komen zonnige perioden en de neerslag blijft beperkt tot een dood enkele bui in de Achterhoek of Twente. De middagtemperaturen zullen 15 tot 18 graden zijn. maandag misschien wat hoger en l dat is zeker aanvaardbaar, gelet op de tijd van het jaar. De gunstige ontwikkeling is 't ge volg van hei naar het zuiden weg drukken van een regen- en onweer depressie van Het Kanaal tot West- Duitsland. Dit gebeurt door een nieuwe atlantische hogedrukzone ten westen van de Britse eilanden die geleidelijk dichterbij komt. Morgen: Zon op: 04.44, onder 20.30. Maan op: 16.27. onder: 02.57.

De Vallei | 1970 | | pagina 1