Veenendaals dagblad EEG verheugd over beslissing Buiten Drukte op wegen brak alle records Jaloerse man wurgt vrouw met shawl Zuid-Vietnam in Laos actief Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Zonnige perioden Duiven wreed mishandeld Dwarsgebakken lekker! BEVRIES ARTIKEL 8 OMWILLE VAN LOON- OVERLEG" 735.000 BUITENLANDSE TOERISTEN Balaguer werd herkozen Ruim honderd autobanden vernield Uitgever van Mi a Versluis" terug in Epe Huren worden vrij in meeste gemeenten in Gelderland Aanklacht tegen ex-generaal Harberts nu ingediend springende dolfijnen... Pakje 2 cent duurclei margarine Supardjo werd geëxecuteerd VIER JONGELUI GEARRESTEERD In t groen LONDEN De Britse premier Wilson heeft algemene verkiezingen uitgeschreven voor 18 juni. Dit is op tweede Pinksterdag bekendgemaakt, nadat Wilson op Bucking ham Palace koningin Elizabeth II van zijn plan op de hoogte had gesteld. De Labourregering kon officieel nog een jaar aanblijven, maar recente opinie-peilingen vielen voor Labour zo gunstig uit, dat Wilson besloot de ver kiezingen te vervroegen, ervan uitgaande dat zo'n kans om een grote meerderheid te behalen zich misschien niet meer zou voordoen. ZEER STERK GEREED RUZIES DOLFINARIUM VTBN.V. ZEIST ORGANISEERT NACHT WACHTDIENST Bye. voor roóacto en admtntatrattoi Prmo Bernherdlaan 28. Veenendaat. THef. 08385-10550 (adm.), 10757 en >0056 (red Giro 1321600. Loeee nummers 0,25; Abonnement 1,03 p4,40 p.m., 13,>0 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.. Wegener s Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag DINSDAG 19 MEI 1970 - 44e JAARGANG no. 113 ENGELAND 18 JUNI NAAR STEMBUS UTRECHT De Utrechtse politie heelt in de nacht van zaterdag op zondag twee jongens van achttien en zestien, en twee meisjes van achttien en zeventien jaar gearresteerd wegens d i erenmishandeling. Zij waren zaterdagavond de steigers rond een kerk opgeklommen en had den er een aantal duiven doodgesla gen. Ook bonden zij duiven met louwtjes aan elkaar en hielden de die ren boven een brandende kaars. ALMELO Bij de officier van jus titie in Almelo is een aanklacht inge diend tegen generaal b.d. Harberts, die in mei 1940 het doodvonnis bekrachtig de van sergeant Meijer uit Dieren. De aanklacht is ingediend door de heer Oldersma uit Almelo, secretaris van het actiecomité dat eerherstel wil voor de in mei 1940 geëxecuteerde ser geant. De heer Oldersma wil strafvervol ging tegen de generaal omdat hij zich neerbuigend zou hebben uitgelaten over de kracht van het Nederlandse leger in de mei-dagen. De astronaut Neil Armstrong; die als eerste mens voet zette op de maan, is benoemd tot plaatsvervangend onder directeur van het Amerikaanse lucht en ruimtevaartbureau Nasa de benoe ming gaat 1 juli in. ADVERTENTIE Vt/e hebben gezien, dat de alge mene presentie van het beu kenwoud een gevoel van grote len- teheerlijkheid schenkt en wie veel door de bossen wandelt, zal het meteen getroffen hebben, dat er 'n merkbaar verschil met de berken bestaat. De beuken immers stra len zonnig en lucide als een aure ool of nimbus door de uitspreiding van miljoenen waterige lovertjes in charme-greendie een geheel ander effect maken dan het petit- point, dat haast schaduwloos om de i berken spikkelt en dit onderscheidt zich weer hemelsbreed van het ming-groen van de nieuwe jurkjes der larixen. Zo komt er een aange name verscheidenheid voor oog en hart. Bij het vorderen van mei le ken de berken langs de okerkleu- rige hei op springfonteinen, die prachtig contrasteren met de opa len lucht, het stemmige veld, het Napelsgeel der stuifzanden en het omber van de pijpestraatjes. Maar vooral tegen de achtergrond van 'n ultramarijnen hemel, die met drei gend-donker indigo schaduwt over het verschiet, steken die lichtende berken, guirlanden zolang ze zelf in de zon staan kostelijk af en zulk een gesteldheid pakt mij eerlijk gezegd nog meer dan het jonge saladegroen, dat de beuken omwaast en dat weldra genade loos alle licht onderschept. Overi gens heb ik weinig voorkeurtjes en ben ik niet vooringenomen of piet luttig. Immers alle aspecten tonen hun bijzondere charme en elke de monstratie van Moeder Natuur is origineel. Haar uitstallingen wisse len in de loop der seizoenen voort durend en haar showroom bevat slechts oorspronkelijke zaken. En doarbij zijn toch de nieuwste snuf jes zo oud als de wereld. 19 mei 1970 hwwwwumumMw A. B. Wigman De uitslag van de opiniepeiling was labour 47.2 procent, conservatieven 44.5 pro cent en liberalen 6,6 procent. Deze voorsprong komt neer op een meerderheid van ongeveer 60 zetels. 64 procent van de ondervraagden was van oordeel, dat labour een overwinning te gemoet gaat. Slechts 21 procent zag in de conservatieven de komende overwin naars. Intussen hebben 74 Lagerhuisleden meegedeeld, dat ztf zich niet herkiesbaar stel len. Onder hen bevindt zich de 86-jarige Emmanuel Shinwell, die al sinds 1922 zitting heeft in het Lagerhuis. Wilson is sinds 15 oktober 1964 aan het bewind. Bij de vervroegde verkie zingen van maart 1966, behaalde hij een absolute meerderheid van 97 zetels, die inmiddels door tussentijdse verkiezin gen geslonken is tot 63. Diplomatieke kringen in Brussel en Parijs toonden zich ingenomen met het besluit van Wilson. In EEG-kringen is lang gevreesd dat de onderhandelingen over het Britse lidmaatschap van de Euro-markt in twee fasen uiteen zou den vallen een voor en een na de verkiezingen. De onderhandelingen moeten op 30 juni beginnen. Het risico dat de „zes" eerst met Labour en ver volgens met de conservatieven zouden moeten gaan praten, is nu van de baan. „Iedereen scheen vervroegde verkie zingen te wensen" zo heeft premier Wilson maandagavond verklaard, toen men in een televisievraaggesprek vroeg, waarom er op 18 juni verkiezingen zul len worden gehouden. Hij noemde het ook praktisch, om in het begin van :1e zomer naar de stembus te gaan, gezien een reeks belangrijke problemen die om een oplossing vragen, zoals b.v. de on derhandelingen over de toetreding van Engeland tot de EEG. De eerste-minister legde er de nadruk op, dat de economische positie van het land zeer sterk is en dat de handelsba lans een overschot van 500 miljoen pond te zien geeft. Op de vraag of de snelle verhoging van de salarissen de economie van het land niet in gevaar zal brengen antwoordde Wilson te gelo ven, dat men er elders in Europa heel wat ernstiger voorstaat. De stijging van de sympathie voor Labour zag Wilson als een gevolg van het feit, dat de natie zich „trots voelt, omdat zij zich nu op de been houdt, na de moeilijke jaren". „Dat is goed nieuws. Wij zijn gereed en zullen winnen", zo luidde de eerste reactie van oppositieleider Edward Heath op de bekendmaking. Heath was door Wilson ingelicht kort na diens te rugkeer van Buckingham Palace. Ter wijl de premier met de koningin sprak, waren Heath en zijn naaste medewer kers in het „schaduwkabinet" bijeenge komen om „krijgsraad te houden". Zij beraadslaagden speciaal over hun ver kiezingsprogram en de strategie voor de De „Tories" voorspellen een felle verkiezingsstrijd met een nek-aan- nek-race. Zij zeggen dat hun eigen opi niepeilingen een ander beeld van de si tuatie geven dan die waar Labour van uitgaat, en dat er met name in de fel omstreden kiesdistricten een duidelijke kentering ten gunste van de conserva tieven valt waar te nemen. Enkele uren voor de bekendmaking van de verkiezingsdatum was nog een kabinetslid afgetreden; minister van Woningbouw Anthony Greenwood, die meedeelde dat hij de politiek ging ver laten om als president op te gaan tre den van de Gemenebest-ontwikke- lings-maatschappij. DR: ZIJLSTRA HAROLD WILSON proberen UTRECHT Dr. J. Zijlstra. de president van de Nederlandse Bank. acht herstel van hel centraal loon- overleg van het allergrootste belang voor de bestrijding van de inflatie. Zoals bekend nemen NVV en NKV na de aanvaarding van de Loonwet en met name van het door hen ge wraakte artikel 8 dat de regering dc mogelijkheid biedt, in le grijpen in afzonderlijke c.a.o.'s, niet meer aan dit overleg deel. In „Kuini Zicht", het officiële or gaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond, zegt dr. Zijlstra dat hij als enige mogelijkheid /.iet dat men het centraal loonoverleg weer begint en bij een redelijk bevredigende uit komst voor de overlegpartners en dc regering bij wijze van gentlemen's argreement afspreekt, artikel 8 gedu rende de betrokken periode huiten toe passing te laten. Dr. Zijlstra wilde geen oordeel uit spreken over de standpunten van NVV en NKV in deze zaak. Wel zou hij graag hebben gezien, dat deze twee vakcentrales het standpunt van het Cyy 'telden kunnen delen. Het CNV is. ondanks zijn bezwaren tegen de Loonwet, wel bereid om deel te ne en aan het centraal overleg. Het op nieuw op gang brengen van het over leg is volgens dr. Zijlstra in het be lang van allen, ook in dat van de werknemers. Filevorming bij het einde van het Pinkster weekeinde hij Oudenrijn in de richting Arnhem, vanuit de richting R otterdam -G oud a DEN HAAG Een recordaantal buitenlandse loensten heeft het pinkster- weekeinde ons land bezocht. Zaterdag, zondag en maandag kwamen naar schatting 735.000 buitenlanders ons land binnen. Alleen met Pasen 1962 is tot dusver het toeristenbezoek hoger geweesttoen kwamen er 750.000. ALKYIAAR L'it jaloe/.ie heelt de 58-jarige metaalbewerker A. uit Alk maar op eerste pinksterdag de vrouw met wie hij ruim vijftien jaar samen woonde. de 49-jarige mevr. M. A. Broertjes, met een sjaal gewurgd. De man, die na zijn daad een grote hoeveelheid slaappillen innam, is be wusteloos opgenomen in het zieken huis. Een schoonzoon van het slachtoffer ontdekte het drama. Hij vond de man op de keukenvloer. De vrouw lag met een shawl om haar nek in de kamer. Op de tafel lag een briefje met een ver klaring van de man. Hij bleek zijn vrouw te wantrouwen. Er werd gesuggereerd dat een andere met name genoemde man in wezen de schuldige van het gebeurde zou zijn. De politie is na een verhoor tot de conclu sie gekomen dat door bepaalde omstan- dighgeden het wantrouwen dat A koes terde moet zijn versterkt. Sinds zijn opname in het ziekenhuis is A nog rliet bij kennis geweest De wurging had plaats na een dag van spanningen en ruzies. Omdat de ADVERTENTIE ...in bel dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen zietu een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VEUIWESTRAND Tel. 03410-2569. SANTO DOMINGO President Joa chim Balaguer van de Dominicaanse Republiek heeft met ruime v< rsprong de zaterdag gehouden presidentsverkie zingen gewonnen. De 62-jarige Balaguer veroverde hier mee een tweede ambtstermijn van vier jaar. Slechts in één van de 27 provincies en in één van de 96 steden verloor Bala- guers Hervormingspartij de meerder heid. Zowel in de Senaat als in het Huis van Afgevaardigden krijgt Balaguer een absolute meerderheid. DEN HAAG Met ingang van van daag is de prijs van een pakje margari ne van 250 gram met 2 cent verhoogd. Oorzaak is de sterke stijging van de grondstoffenprijzen, die sinds mei vo rig jaar 30 tot 50 procent omhoog zijn gegaan. SCHIPHOL De uitgewezen eer ste secretaris van de Nederlandse am bassade van Rusland kon ook nog mee profiteren van de vriendelijke bloe- mengeste van Schiphol ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan. Op de foto: Mr. M. P. van Soest en zijn vrouw nemen de boeketten in ontvangst. zie ook elders in dit blad.) DJAKARTA De Indonesische bri gade-generaal Supardjo. die drie jaar geleden op beschuldiging van mede plichtigheid aan de mislukte communis tische staatsgreep van 1965, ter dood was veroordeeld, is in het afgelopen weekeinde in West-Java door een vuur peloton terechtgesteld. Tot dusver zijn acht personen in verband met de staatsgreep doodgeschoten. Generaal Supardjo was commandant van de strategische troepen van het le ger. Toen hij zich voor een speciale krijgsraad moest verantwoorden, ver klaarde hij dat verscheidene Indonesi sche generaals verantwoordelijk waren voor het doden van een half miljoen mensen na genoemde staatsgreep. ZEIST Meer dan honderd auto's in Zeist hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag op onverklaarbare wijze een lekke band gekregen. Ook in de nacht van zondag op maandag stond weer een aantal banden leeg, o.m. van ziekenauto's van de Gemeentelij ke Geneeskundige Dienst. De biygerij van Zeist is inmiddels begonnen met het organiseren van nachtwachtdien sten. In veel gevallen zaten er gaten in de banden, die volgens de politie niet door messteken zijn veroorzaakt. Vaak leken de gaten op kogelgaten. De politie had gisteravond nog geen spoor van de vandalen. moeilijkheden niet schenen te kunnen worden opgelost informeerde de schoonzoon van mevrouw Broertjes de heer Ledding. op Eerste Pinksterdag op het politiebureau hoe de man uit het huis van zijn schoonmoeder was te krijgen. Die dag was de situatie zo gespannen, dat de vrouw overstuur in het huis van haar dochter en schoonzoon haar toe vlucht had gezocht. A. kwam haar ach terna, en ook daar werd weer ruzie ge maakt, die eindigde met het vertrek van A. Omstreeks vier uur ging mevrouw Broertjes weer naar huis. Om half zeven kwam de heer Ledding nog eens langs, maar op zijn herhaald bellen werd niet opengedaan. Met hulp van de buren slaagde hij erin aan de achter kant het huis binnen te dringen, waar na hij zijn gruwelijke vondst deed. EPE De eigenaar van de uitgeverij „Het Medium", de 32-jarige M. W. uit Epe, tegen wie de vader van het meisje Mia Versluis een klacht wegens ver duistering had ingediend en die daarna voorvluchtig zou zijn, heeft zich zelf na het lezen van het betreffende pers bericht bij de politie gemeld en vrijwil lig zijn boekhouding voor een onder zoek ter beschikking gesteld. Na overleg met de officier van justi tie te Zutphen heeft de politie voorals nog geen aanleiding gevonden enige maatregelen te nemen tegen de heer W„ die zich nu in zijn woning in Epe be vindt. De moeilijkheden tussen de heer W. en de heer Versluis vinden hun oorzaak in de minder succesvolle verkoop van het boek „Mia Versluis, dossier van een medisch drama" dat door vader Ver sluis is geschreven en door de heer W. is uitgegeven. De heer Versluis heeft zich financieel garant gesteld voor deze uitgave, waarvoor mr. dr. Benno Stok vis een voorwoord schreef. Volgens de heer Versluis zou W. zich geld hebben toegeëigend dat, volgens afspraak, in een fonds gestort zou wor den. Aangezien ook grote aantallen Neder landers in eigen, uitbundig bloeiend land op stap zijn gegaan, brak de ver keersdrukte alle tot dusver bestaande records. Nimmer tevoren werden de Nederlandse wegen overspoeld door zo'n gigantische stroom auto's. De capa citeit van de autosnelwegen werd ruim overtroffen. Vrijdagavond tijdens de top van de drukte kon er niet harder worden gereden dan dertig kilometer per uur. Met gebruik van dé reserve van par ticuliere noodadressen en van uitwijk mogelijkheden elders in het land is het de plaatselijke VVV-kantoren gelukt alle toerististen logies te bezorgen. Het aantal kampeerders werd geschat op een half miljoen. NS en Wagon Lits hebben in de nacht van zaterdag op zondag nog een slaap- rijtuig beschikbaar gesteld voor zestig Italianen die geen onderdak hadden kunnen krijgen. PER I SEPTEMBER Van een onzer redacteuren DEN HAAG De ministerraad heeft besloten met ingang van 1 september 1970 de huurprüsvoorschriften op te heffen in (o.m.) een groot aantal Gelder se gemeenten. Deze huurliberalisatie houdt in dat de huurprijzen van niet of niet meer gesubsidieerde woningen in vr(j overleg tussen huurders en ver huurders kunnen worden overeengeko men. De maatregel is getroffen voor de pro vincie Gelderland met uitzondering van: Arnhem. Apeldoorn, Barneveld. Brum- men, Culemborg, Doesburg, Doetinchem, Doornspijk, Ede. Elburg, Epe, Ermelo, Groesbeek, Harderwijk, Hattem. Heerde, Hoevelaken, Huissen, Nijkerk, Nijmegen. Oldebroek, Putten, Renkum. Rheden, Rozendaal. Scherpenzeel, Ubbergen. Voorst, Wageningen, Westervoort en Winterswijk. In r1 zeventig gemeenten in deze provincie wordt dus met libera lisatie begonnen. Zoals bekend kan de huurder, bij ge brek aan overeenstemming en een daar uit voortvloeiende huuropzegging door de verhuurder, de kantonrechter vragen de aangezegde ontruimingstermijn ten hoogste driemaal met een jaar te ver lengen. Het besluit van de ministerraad gaat nu naar de Raad van State; daarna volgt het Koninklijk Besluit. Indertijd hebben Gedeputeerde Staten van Gel derland minister Schut een „zeer aarze lend tot vrij negatief' advies over de huurliberalisatie in hun provincie ge zonden. DJAKARTA Zuid Vietnamese troe pen vechten al jaren in Laos. Sinds de Amerikaanse interventie in Cambodja hebben de Zuidvietnamezen hun aan vallen in Laos verhevigd en uitgebreid, vooral op de Ho Tsji Minkweg die er vooral dient clantestiene wapens uit Noord- naar Zuid-Vietnam te transpor teren. Dit zei de Zuidvietnamese minister van buitenlandse zaken, Tran Van Lam, gisteren in Djakarta. Hij ontkende dat Zuid-Vietnam permanente troepen in Laos heeft het doel van de nieuwe aan vallen was om de Noordvietnamezen in Laos te verhinderen via o.m. de Me- kong-rivier versterkingen naar hun landgenoten in Cambodja te sturen. In Cambodja is de strijd tijdens Pinksteren toegenomen. Op de zondag in Djakarta beëindigde Aziatische conferentie inzake Cambod ja hebben de elf deelnemers unaniem alle buitenlandse troepen opgeróepen Cambodja te verlaten. Een geallieerde strijdmacht van meer dan tienduizend Zuidvietnamezen, tweehonderd Amerikaanse adviseurs en Amerikaanse vliegtuigen heeft zondag een aanval gedaan op de meest zuide lijk gelegen schuilplaats van het noord- vietnamese leger in Cambodja. De actie was gericht op het vernietigen van de zone van de eerste Noordvietnamese di visie. Kompong Cham, op twee na de groot ste stad van Cambodja, is nu geheel door Viet Cong-troepen omsingeld. De verbindingen met de rest van Cambodja zijn afgesneden. Duizenden vluchtelin gen begeven zich in een onafzienbare stoet op weg naar Phnom Penh. Een groep van 22 journalisten, die zich in Kompong Cham bevond, heeft Cam bodjaanse t-28 bommenwerpers Viet- Congstellingen rondom de stad zien bombarderen De journalisten werd aangereden zich terug te trekken, om dat de Viet-Cong de stad tot op ander halve kilometer genaderd was. Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: Vanavond en vannacht veel bewol king met plaatselijk enige regen. Mor gen zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot ma tige. aan de kust later mogelijk tol krachtig toenemende wind tussen west en zuidwest. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen als vandaag. Morgen: zon op: 04.40. onder: 18.34: maan op: 20.33. onder: 03.39 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1