nanciele notities Claimemissie ABN afgelast Fondsen IOS onder Amerikaans toezicht CONTOUREN VAN HET KOMENDE DECENNIUM Sociale evolutie moet gelijke tred houden Wernink niet hang voor een overval MOEILIJKHEDEN IN PLUIMVEEHOUDERIJ Dividend „De Nieuwe Maasstad Gedaan om vertrouwen publiek te herstellen LIQUIDITEITSFOSITIE GOED ZUIDHOLLANDSE TUINDERS MAAKTEN REDELIJKE WINST RUSSISCHE ORDER VAN f 30 MILJOEN VOOR PRINS nv TARIEVEN SCHILDERS OMHOOG West-Europa groeit naar economische grootmacht Teruggang bij Shell-Oil-Comp. ALBERT HEIJN BOEKT GOEDE RESULTATEN Waterhoogten ISLüh PILOOT STORM TEKKO TAKS RECHTSTREEKS GEWOON BLIJ Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel BREDE BASIS THUISMARKT SOCIALE EVOLUTIE NIET NAAR BUITENLAND BUITENLAND INVOER UIT DERDE LANDEN GEEN OORZAAK Pagina 2 Jmtm DINSDAG 19 MEI 1970 172 Olegs gezicht vertrok in een scheve grijns. „Ik ben de wereld haast uit", zei hij. „Wat is je vak?" „Heb ik niet". „Getrouwd?" „Nee". „Des te beter", zei de komendant vol overtuiging. „Die ballingschapshu welijken lopen bijna altijd op een scheiding uit en dat is maar een peni bele zaak. Als ze je vrijlaten, kun je teruggaan naar waar je vandaan komt en daar trouwen". Trouwen... „Wel, in elk geval bedankt". Oleg •tond op om te gaan. De komendant knikte goedmoedig, maar stak Oleg geen hand toe. Terwijl hij door de twee vertrekken naar buiten liep, dacht Oleg na over de komendant. Zou hij altijd zo zijn geweest, of lag het aan de kentering ip de tijd? Was het een vaste, of een tijdelijke? Of stelden ze tegenwoordig expres mensen van dat slag aan? Als je daar achter kon komen, was je een stuk wijzer. Maar hij kon nu moeilijk meer teruggaan. Stevig aanstappend, kwieker en ge lijkmatiger dan eerst, liep Oleg weer door de lange straat met de vele fa brieken, langs de barakken, over de spoorbaan, langs het kolengruis. Al gauw moest hij zijn overjas uitgooien door de warmte en langzamerhand doorstroomde het emmertje vreugde, dat de komendant in hem had leegge goten, zijn hele wezen. Pas geleidelijk aan begon hij zich te realiseren wat het allemaal kon betekenen. Geleide lijk aan, want hij had zijn vertrouwen in lieden achter schrijfbureaus allang verloren. Hoe kon hij de leugens over een in voorbereiding zijnde amnestie voor politieke gevangenen, die in de jaren na de oorlog door ambtenaren, kapiteins en majoors opzettelijk wa ren rondgestrooid, ook vergeten? Alle „politieken" hadden ze onvoorwaarde lijk geloofd. „De kapitein heeft het me zelf verteld!" Maar ze hadden de ambtenaren gewoon opdracht gege ven, het moreel onder de gevangenen te verhogen om hen zover te krijgen, dat ze het bijltje er niet bij neergooi den, maar aan de normen bleven vol doen, en hun bovendien iets te geven om naar te streven en voor te leven. Maar wat die Armeniër aanging: het enige verdachte aan hen was mis schien dat hij te veel wist, meer dan zijn functie wettigde. Overigens: had hij, Oleg, zelf ook niet iets verwacht na wat er nu en dan aan Spaarzame berichtjes in de kranten had gestaan? Het werd, godbeter't tijd ook! Het was ver over tijd zelfs! Het kon toch niet anders: als één mens al bezwijkt aan een tumor, hoe kan een land dan met zulke gezwellen als dwangarbei derskampen en bannelingen in leven blijven? Oleg voelde zich weer gelukkig. Ten slotte was hij er niet onderdoorge- gaan. En binnenkort kon hij als hij dat wou een kaartje nemen naar Le ningrad. Leningrad! Zou hij daar wer kelijk heen kunnen en een van de zui len van de St. Izaak aanraken? Zijn hart zou breken. Maar wat kon hem eigenlijk de St. Izaak schelen? Tussen Vega en hem ging nu alles veranderen. Zijn hoofd begon ervan te duizenelen. Als hij eens werkelijk... als hij serieus... nee 't was niet langer louter fantasie. Hij zou hier kunnen blijven, met haar. Bij Vega blijven! Samen zijn! Al leen al bij de gedachte barstte zijn borstkas haast uit elkaar. Wat zou ze blij zijn als hij nu naar haar toe ging en het haar vertelde. En waarom zou hij het haar niet vertellen? Waarom ging hij niet naar haar toe? Wie ter wereld kon hij het beter vertellen dan haar? Wie anders interesseerde zich voor zijn vrijheid. Hij stond bij de halte. Nu kwam de keus, welke tram hij zou nemen die naar het station, of de andere naar Vega. De zon hing al laag aan de he mel. Opnieuw begon hij zich opge wonden te voelen, weer trok zijn hart hem naar Vega. Van de overtuigende argumenten, die hij op weg naar de komendant had bedacht, bleef niets over. Hij was niet schuldig had zich niet in vuil gewenteld, waarom zou hij haar ontlopen? Ze had immers gewe ten wat ze deed, toen ze hem die be handeling gaf? Was ze niet stil ge worden, had ze het toneel niet verla ten toen hij met haar kibbelde en haar smeekte de bestralingen stop te zetten? Waarom zou hij niet gaan? Ze kon den toch proberen boven het gewone peil uit te stijgen? Waarom zouden ze niet hoger mikken? Ze waren ten slot te mensen. Vega ten minste. Hij werkte zich al tussen de wach tenden door naar de tram. Er stond een hele menigte bij de halte, alles domde naar voren, moest met dezelf de lijn mee als hij. Oleg had zijn overjas in zijn ene hand, zijn plunje- zak in de andere, hij kon zich niet aan de leuning vastgrijpen. Hij werd plat gedrukt, in het rond gedraaid en ten slotte het achterbalkon opgeschoven en de wagen in geduwd. Van alle kanten persten de mensen zich stijf tegen hem aan. Hij stond achter twee meisjes, die eruit zagen als studenten. De ene was blond, de ande re vrij donker. Ze waren zo vlak bij hem, dat ze zijn adem wel moesten voelen. Zijn naar opzij getrokken ar men zaten allebei klem; hij kon niet eens de woedende conductrice betalen eigenlijk kon hij geen vin verroe ren. Zijn linkerarm, met de jas, leek het donkere meisje te omvangen en heel zijn lichaam was tegen de blonde gedrukt. Hij kon haar helemaal voe len, van zijn knieën tot zijn kin en hetzelfde moest bij haar het geval zijn, hem ontwijken was ondoenlijk. De felste hartstocht had hen niet in niger aan elkaar kunnen smeden dan die mensenmassa. Haar nek, haar oren en haar krulletjes naderden hem dichter dan hij ooit voor mogelijk had gehouden. Door zijn oude, versleten kleren heen ademde hij haar warmte in, haar zachtheid, haar jeugd. Het donkere meisje babbelde nog tegen haar vriendin over het een of andere voorval op de universiteit. De blonde gaf geen antwoord meer. In Ush-Terek waren geen trams. Alleen in de granaattrechters had hij wel eens zo dicht op andere mensen gepakt gestaan, maar daar waren niet altijd vrouwen bij geweest. En nu doorstroomde hem een gevoel dat hij al in geen tientallen jaren meer had gehad, waarvan hij het bestaan niet meer kende en dat daardoor des te primitiever, des te sterker was. 't Was iets heerlijks, maar het deed ook pijn. Je voelde in die gewaarwor ding een grens waar je niet overheen kwam, over hoeveel zelfsuggestie je ook beschikte. Ze hadden hem immers gewaar schuwd! Het libido blijft het libido, maar verder niets... Ze passeerden een paar haltes. Het gedrang hield aan, maar er werd niet langer zo van achteren tegen hem aan gehangen. Oleg had wat opzij kunnen gaan, maar deed het niet; hij had niet de wilskracht, een eind te maken aan deze zalige kwelling. Zijn enige wens was op dat moment, nog even zo te mogen staan, al bracht de tram hem helemaal terug naar de Oude Stad, al werd het vehikel krankzinnig en bleef rammelend met hem rondrijden tot de avond viel. Zelfs al ondernam het een wereldreis, dan miste Oleg nog de moed, als eerste eruit te sprin gen. Zich vastklampend aan dit beetje geluk, het hoogste waarnaar hij nog kon reiken, haalde hij zich dankbaar de blonde krulletjes in de meisjeshals voor de geest. Van haar gezicht had hij niet eens een vluchtige glimp op gevangen. Ze maakte zich van hem los en liep naar voren. (wordt vervolgd) wmmmmi 4425. Geen seconde te vroeg schakelde Faldar zijn beschermende krachtveld in, dat zich als een ondoor dringbaar pantser rond zijn machine hulde. Vrijwel onmiddellijk daarna ketsten de eerste projectielen van Grepans jager op dat schild af. Er was geen ogenblik te verliezen. Hij achtte de drieste officier in staat om zich met een zelfmoordduik op hem te storten. Faldar wenste zich op een veiliger afstand van die dolleman zeker met zo'n lieve last als, onbewust van dit alles, achter hem in diepe slaap lag. Rona zou de verrassing van haar leven hebben, als zij straks ontwaakte. Nu hij eenmaal zo vermetel geweest was om haar uit het kasteel van haar vader te kidnappen, wilde hij er geen half werk van maken. Waar hij het meisje ging bren gen, zou niemand haar ooit zoeken, laat staan vinden. Terwijl Grepan in duikvlucht over de torens van de burcht heenschoot, bracht Faldar zijn machine in be weging. Met toenemende snelheid raasde hij laag door het dal op de bergen toe, maar meteen zette zijn ri vaal de achtervolging in... 91. Zodra Tekko zijn aansteker echter aangeknipt had en het kleine vlammetje zijn eerste flauwe schijnsel verspreidde, sloegen de wilden met hels spektakel, alarm. Tegelijkertijd zoefde een ware regen van pijlen in de richting van onze vriend maar deze wist zich nog door een overhaaste vlucht in veiligheid te brengen. Een korte spurt en hupla, daar dook hij alweer in het bescherming biedende water. Gevolgd door Terry zwom hij snel naar de bodem, die nu vrij goed verlicht was en oriënteerde zich snel. „Daarheen!" wees hij zet was met schelpen en waterplanten, glinsterden puur gouden dubloenen hun aanlokkelijk tegen. zijn vriend en samen zwommen zij vlug verder Plotseling greep Terry Tekko bij de arm en hielden zij hun vaart weer in. Tekko keek in de aangewezen richting en ja hoor... toen zag hij het ook. Niet ver voor hen uit, half verwaasd door de groenige schemer van het water lag de schat van „Foukje Ade- ma". Door de kieren van de half vergane kist die be de 95 de van DEN HAAG Het bestuur van NV Maatschappij tot exploitatie Onroerende Goederen „De Nieuwe Maasstad" deelt mee, dat aan de op 13 juni te houden algemene vergadering van aandeelhouders zal worden voorge steld, het dividend over 1969 te bepalen op elf procent (onv.). AMSTERDAM De raad van be stuur en de raad van commissarissen van de Algemene Bank Nederland NV hebben heden besloten de eerder be kend gemaakte voorgenomen uitgifte van gewone aandelen met recht van voorkeur voor aandeelhouders in de verhouding 1:10, met het oog op het beursklimaat, geen doorgang te doen vinden. Besloten is per aandeel van 100 no minaal een interimdividend uit te ke ren van 8 (als v.j.) in contanten, be taalbaar op 1 juli 1970, met dien ver stande, dat aandeelhouders tot 1 okto ber a.s. te hunner keuze in plaats van contanten kunnen ontvangen noninaal ƒ5,- in gewone aandelen ten laste van de agio-reserve. De nieuw uit te geven aandelen zijn gerechtigd tot het slotdi- vidend over 1970. DEN HAAG De waterhoogten van hedenmorgen zijn: Konstanz 422 +1; Rheinfelden 373 -7; Straatsburg 450 -8; Plittersdorf 627 on veranderd: Maxau 726 -7; Plochingen 197 -12; Mannheim 649 -13; Steinbach 228 -18; Mainz 555 -17; Bingen 443 -19; Kaub 548 -28: Trier 549 -26. Koblenz 564 -35; Keulen 611 -35; Ruhrort 824 -42; Lobith 1449 -36; Nijmegen 1210 -26; Arnhem 1166-26; Eefde IJssel 720 -2; Deventer 590 +6; Monsin 5478 -20; Borgharen 4085 -41; Belfeld 1282 -31; Grave beneden de sluis 563 -21. FRANKFORT King Resources Company heeft reeds een aanzienlek bedrag overgemaakt aan Investors Overseas Service Ltd. Dit is gedaan om het vertrou wen van het publiek in IOS te herstellen. De vice-president van IOS, James Roosevelt, heeft dit gisteren meegedeeld op een persconferentie in Frankfort naar aanleiding van de totstandkoming van een definitieve financieringsovereenkomst met John M. King. De storting is het eerste deel van het totale bedrag van 40 mil joen dollar dat op grond van de overeenkomst in de komende drie jaar door een consortium onder leiding van King aan IOS beschikbaar zal worden gesteld. Een van de ontsnappingsclausules die voor beide partijen in de overeenkomst zijn opgenomen is dat King de partners voor het consortium eerst moet voor dragen aan het bestuur van IOS. Volgens de overeenkomst zal IOS verder 51 procent van het stemgerech tigde kapitaal onderbrengen in een spe ciaal fonds dat zal worden beheerd door het bestuur, waarin King en zijn partners gedurende drie jaar een meer derheid zullen hebben. Roosevelt zei, dat, als een partij haar verplichtingen niet geheel nakomt, de andere partij het recht heeft de overeenkomst ver vallen te verklaren. Zou de overeenkomst vervaillen, dan zou dit niets veranderei wat betreft het grote bedrag dat reed*. aan IOS is overgemaakt. Waarover Roosevelt verder niets zei, maar wat gisteren wel werd meege deeld in een communiqué van King en IOS, is dat de deelnemers aan de fi nancieringsovereenkomst rechtstreeks preferente aandelen kunnen kopen en opties kunnen verwerven op de aan koop van nog meer preferente aandelen in de periode van drie jaar. De aanko pen van de aandelen en de opties zullen geschieden tegen vier dollar per aan deel. Roosevelt zei op de persconferentie verder dat de fondsen zullen worden beheerd volgens de bepalingen van de Amerikaanse Securities and Exchange Commission, die toezicht houdt op de effectenhandel. De clausule die voor dit laatste in de overeenkomst is opge nomen, bepaalt ook dat geen enkele on derlinge transactie tussen belangen van IOS of van King resources mogelijk is. DEN HAAG De glastuinbouwbedrijven in het Zuidhollandse glasdistrict hebben in 1969 gemiddeld een netto-overschot behaald van 8900,dat was acht procent van de kosten. Het Landbouweconomische Instituut heeft dit bfj een onderzoek bij 144 bedrijven ontdekt. Het positieve resultaat was te danken aan de bedrijven met verwarmd glas: die haalden een netto-overschot van 14.400,of 11 procent van de kosten, terwijl de „koude" bedrijven f 400.of zes procent verloren. In de kosten zijn begrepen vergoedingen voor handenarbeid van ondernemer en gezinsleden, en 6,5 procent rente voor het in het bedrijf geïnvesteerde vermogen. Voor 63 procent van alle onderzochte bedrijven werd een positief resultaat berekend. Zij vertegenwoordigen 79 procent van de totale opbrengsten. Het inkomen per ondernemer bedroeg gemiddeld voor alle bedrijven 28.100, voor de bedrijven met verwarmd staand glas 33.000,Dit ondernemersinkomen bestaat uit het netto-overschot per ondernemer, de rente van zijn in het bedrijf geïnvesteerde vermogen en de vergoeding voor zijn handenarbeid. Het aantal ondernemers per bedrijf is gemiddeld 1,12. Van het aantal ondernemers had 24 procent een inkomen van 40.000,of meer, 26 procent tussen 25.000,en 40.000,50 procent minder dan 25.000, Tot de consortiumleden van het ge wijzigde bestuur zullen ook onafhanke lijke bekende buitenstaanders behoren die geen enkele binding hebben met IOS of haar belangen. Op de vraag hoe IOS haar verklarin gen dat de liquiditeitspositie zeer goed is, kan rijmen met het beschikbaar stel len van 40 miljoen dollar door King en DEN HAAG Het door Prins NV te Dokkum ontwikkelde systeem van kas senbouw bestaande uit geprefabriceer de metalen profielen heeft in verschil lende landen de vraag naar de bouw van complete fabrieken voor de ver vaardiging van kassen volgens dit sys teem van dergelijke projecten heeft ring van dergelijke projecten heeft Prins NV uit het buitenland al drie aanvragen in behandeiine. Een aanvrage uit Rusland heeft in middels geleid tot de opdracht voor de bouw van een complete fabriek met een capaciteit van 250 ha per jaar. Met deze opdracht is een bedr\ x van ruim 30 min. gemoeid. De voor Rusland bestemde fabriek zal in de loop van 1972 in bedrijf wor den gesteld. Prins NV kan'behalve de machines en de volledige „know how" voor deze fabriek ook de bij de kassen behorende apparatuur leveren. Voor de uitvoering van deze opdracht zal Prins nv ook gebruik maken van toe leveringsbedrijven m binnen- en bui tenland. DEN HAAG In de Staatscourant van 14 mei 1970 is afgekondigd de prij- zenbeschikking schilderswerkzaamhe den 1970. waarbij mogelijk wordt ge maakt de uurtarieven voor schilder werk welke op 1 januari 1970 wettelijk toelaatbaar waren, met 10 pet. te verho gen. mede om de in 1969 gestegen kos ten alsnog op te vangen. OSAKA Tijdens de handels- en transportdag in 't Nederlandse paviljoen op de wereldtentoonstelling in Osaka heeft de secretaris-generaal van het Nederlandse ministerie van Economische Zaken; drs. G. Brouwers, een rede gehouden over de contouren van het komende decennium. Aan zijn betoog wordt het volgende ontleend zoals Japan naast de Ver. Staten groeit tot een van de economische grootmachten in onze wereld, zo is in West-Europa een analoog proces in gang gezet. Europa, eens het centrum van de we reld, had zich in de eerste helft van deze eeuw, door onderlinge twisten ver deeld, op de rand van de afgrond ge bracht. Het heeft zich daarvan in 1945 nog juist bijtijds hersteld. De EEG heeft daarna de er in verbonden naties dichter bijeen gebracht dan zij eeuwen zijn geweest. De toetreding van Groot- 209 „Hé! Kijk nou 'es!" riep Ouwe Murk. „Zient je dai, snijboon? Nou breekt me de fokkemast! Hij wees naar de klotsende en rollende branding en speurder Drabbelkoek keek in dezelfde richting. „Gundt!" zei Dieks. „Daar staat een mannetje op, die een soort glazen helm draagt! Kijk, hij komt hierheen lopen. Jonge, jonge, jonge, wat ziet-ie er uitgeput uit. Hij komt precies op ons af!" - Zo was het ook. want de kleine Asman liep met vermoeide passen het droge strand op om vlak voor de twee mannen op zijn knieën neer te vallen. „Wat een raar ventje is dat", hernam Dieks Drabbelkoek. „En wat een raar pak heeft-ie aan. Het lijkt wel een ruimtekostuum. Zou het een mannetje van Mars zijn?" - „Niets ruimtekostuum en niks mannetje van Mars", viel Ouwe Murk kwaadaardig uit. „Ik kent hem wel! Hij is een levensgevaarlijke boeft. Arresteert hem, snijboon! Slaant hem in de boeien en schrijf op, dat hij een van die namaak-padvin- ders is, die mijn hebben vastgebonden, daar boven op de rotsens!" - „Wat zeg je me nou?" riep de be kwame speurder uit. „Is hij een van die namaak - padvinders, die jou je gouden kroon hebben afge pikt? En is hij een van die twee schelmen, die in een soort duikerpak bij jou in die kille kelder heb ben gestaan? Jong, jonge, jonge, dat moet ik note ren!" - Intussen draaide Ouwe Murk voor alle ze kerheid de glazen helm van Asmars duikerpakje al en toen kwam natuurlijk het kopje van de dwerg in al zijn akeligheid te voorschijn. - „Asjeblieft!" ze Murk. „Wat heb ik je gezegd? Hij is het! Smijt hem de bak in, snijboon!" - Asmar, die nog steeds op zijn knieën in het zand zat, barstte nu in luid gewee klaag uit en liet zijn tranen de vrije loop. „Ik ben een slechtaard!" riep hij uit, „Ik beken alles!" Brittannië en de bekroning van de Eu- romarkt met een monetaire unie, twee belangrijke doeleinden op de recente topconferentie van de zes in principe overeengekomen, zullen de kracht van de gemeenschap nog vergroten. De homogene Europese markt zal niet slechts de brede basis scheppen voor de produktie- en marktvormen welke de vlucht van de huidige en de toekomsti ge techniek vereist, zij zal daarnaast iets veel fundamentelers doen. Zij zal Europa politiek zo aaneenklinken, dat het niet meer losgewrikt kan worden. De economisch-monetaire unie mondt wetmatig in een federatief Europa uit. Een der belangwekkendste verschijn selen van de jongste economische ge schiedenis is dat de internationale spreiding van de industriële activiteit niet gepaard is gegaan met een relatie ve vermindering van de internationale handel doch met een relatieve vergro ting. De stijging van de export van Ja pan en van de Euromarkt lag aanzien lijk hoger dan de stijging van hun na tionale inkomen. Met de internationale spreiding van de industrie nam de in ternationale arbeidsverdeling binnen de afzonderlijke industriële sectoren toe. In Europa accentueerde de gemeen schap dit verschijnsel. Het interne handelsverkeer van de Euromarkt steeg sedert haar ontstaan nog sterker dan haar totale export. De onderlinge economische afhanke lijkheid groeide. De Euromarkt heeft in menig opzicht reeds het karakter van een nationale thuismarkt aangenomen De creatie van deze omvangrijke thuismarkt heeft een tweede gevolg. Zij bevordert de schaalvergroting die het kenmerk is van de moderne pro duktie- en markttechniek. Terwijl na tionaal de concentratiebeweging in de industrie reeds een grote vlucht heeft genomen, gaat zij zich nu geleidelijk ook over de intragrenzen van de Euro markt voltrekken. De invoering van de economische unie in de zeventiger jaren met de vol ledige harmonisatie der economische politiek die daarvan het kenmerk is en met als sluitstuk de schepping ener Eu ropese valuta, zal dit proces voltooien. De geleidelijke toepassing van 'n Euro pese wetgeving, de gelijkmaking der fis cale systemen, het ontstaan van een Europese kapitaalmarkt, de mogelijk heid maar ook de onvermijdelijkheid van een Europese conjunctuur- en structuurpolitiek zullen de Europese economieën voor het eind der zeventi ger jaren tot een geheel doen samen smelten. De economische en politieke evolutie zal echter niet plaatsvinden wanneer zij niet vergezeld gaat van een even snelle sociale evolutie, die het deelgenootschap van de verschillende sociale groepen in onze samenleving ook in het bedrijfsle ven tot uitdrukking brengt. Zij zal niet plaatsvinden wanneer de democratie niet in volle omvang tot een feit wordt. Zij zal ook niet plaatsvinden wanneer men wel technisch maar niet organisa torisch tegen de uitdaging van deze nieuwe gecompliceerde maatschappij is opgewassen. zijn partners antwoordde RooseveR met nadruk dat er bij IOS geen geld hoeft te worden ingepompt, maar dat het concern wel blij is het gewoon beschik baar te hebben. Volgens Roosevelt zal het geld dat King reeds heeft gestort worden gesto ken in vaste-rentedragende obligaties, waarschijnlijk op de Europese kapitaal markt. Het bedrag zal niet onmiddellijk in de boeken worden opgenomen. Me dedelingen over de deelnemers aan de financiering en over hun vertegen woordiging m de raad van commissaris sen van IOS zullen volgens het commu niqué dat gisteren door IOS en King werd verstrekt in de komende weken worden gedaan. ROTTERDAM Het nettoresultaat van Shell Oil Company, welke maat schappij deel uitmaakt van de Konink lijke/Shell groep, bedroeg over het eer ste kwartaal van 1970 55.034.000 dollar of 82 cents per aandeel, vergeleken met 71.759.000 dollar of 1,06 dollar per aan deel over het eerste kwartaal van het vorig jaar. Dit heeft de heer Denis B. Kemball-Cook, president van de maat schappij, medegedeeld tijdens de gehouden algemene vergadering van aandeelhouders. Deze daling van 23 pet. was voornamelijk te wijten aan lagere prijzen van autobenzine en van enkele belangrijke chemische produkten, als mede aan aanzienlijk hogere belastin gen naar de winst als gevolg van de in 1969 herziene belastingwetgeving in de Verenigde Staten. Meer dan de helft van de winstdaling was toe te schrijven aan de verhoogde belastingen. LEIDEN In de aandeelhoudersver gadering van Wernink's Beton- en Aan- nemingmaatschappij NV in Leiden, vrijdag gehouden, heeft drs. J. F. Pos- thuma, die als president-commissaris werd herkozen, gezegd niet bevreesd te zijn voor het modeverschijnsel van de overval. Daarvoor is naar zijn zeggen een te groot deel van de aandelen in vaste handen. Wel meende hij dat Wer nink zich niet afwijzend zal opstellen als zich een geschikte fusiepartner aan dient. ZAANDAM Het bestuur van Al- bert Heijn NV heeft in de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering over de gang van zaken in het lopende boekjaar (periode januari t/m april) het volgende meegedeeld: de totale omzet van het detailbedrijf steeg in vergelijking mei dezelfde periode vorig jaar met circa 14 pet. Gedeeltelijk is deze omzetstijging te danken aan een verdere groei van de omzet in de reeds langer geopende fi lialen, gedeeltelijk aan de opening van nieuwe filialen in de loop van 1969. De opening van de voorgenomen 18 nieuwe supermarts zal nagenoeg geheel in de 2e helft van het boekjaar vallen. De netto resultaten voor rente zijn circa 7 pet. hoger dan in de vergelijk bare periode v.j. Het restaurantbedrijf boekte eveneens een groei van circa 14 pet. De resultaten voor rente zijn in verhouding duidelijk beter dan in het zelfde tijdvak vorig jaar. Overigens waren in de eerste maanden van hel vorige jaar de resultaten door de in vloed van de invoering van de BTW slecht. De resultaten van het melkbe- drijf zijn ongeveer gelijk. Het totaal resultaat voor betaalde rente en belasting is over de verstreken periode circa 9 pet. hoger dan over het zelfde tijdvak v.j. De nettowinst is eveneens circa 9 pet. gestegen. Het bedrijf heeft op het ogenblik geen contacten meer lopen om met acti viteiten in het buitenland te beginnen. Vorig jaar leken er concrete mogelijk heden te zijn. Het omzetcijfer van de „premie- van-de-maand-club" is 36 min. De kosten werden echter niet geheel goed gemaakt. „Toch is de PMC voor ons geen blok aan het been", zei de heer G. J. Heijn met nadruk. Hij voegde er aan toe, dat het op het ogenblik wel wat moeilijker is ons met spectaculaire aanbiedingen te komen dan in de eerste jaren. De PMC heeft navolging gevonden en grote prijsver schillen zijn niet gemakkelijk te reali seren. De bedrijfspolitiek is er op ge richt om. behouden uitzoneringen, al leen nog supermarkten te openen. (Van onze financieel-economische redactie) Niet de invoer uit derde landen maar een te grote eierproduktie in de EEG is de oorzaak van de huidige moeilijkheden in de pluimveehouderij. Minister Lardinois is dan ook niet bereid om maatregelen in overweging te nemen met betrekking tot deze invoer uit derde landen. De bewindsman vestigt er tevens de aandacht op. dat op grond van de overvoerde eiermarkt het restitutiebeleid reeds werd ver ruimd, waardoor het mogelijk is om eiprodukten naar bepaalde derde landen uit te voeren. In de praktijk worden eieren uit derde landen ingevoerd in het kader van het zogenaamde veredelingsverkeer, d.w.z. met de bestemming na verwerking te worden uitgevoerd naar derde landen, onder teruggave van de verschuldigd<- invoerbelasting. Minister Lardinois is de mening toegedaan, dat deze invoer, met bestemming tot wederuitvoer in verweekte vorm, geen schade kan toebrengen aan de Nederlandse pluimveehouderij.

De Vallei | 1970 | | pagina 2