Officiële start van bouw Leersums Meisje (6) 11a val in ziekenhuis voor Bosbad Rijk geeft subsidies aan zelfbouwers V olksdansen in Rhenen Veilig wandelen op nieuw pad Eist Burgemeester zag haar antiek bij werkster staan Heropening met veel muziel TWEE ZWEMBADEN BIJ THIJMSE BERG RHENEN r Wam precies haiujtin VeméndaaJ dej(moe mode? „Beinvan Schappen boutiques' Daartieeft Rein van Schuppennu alle jonge wtenM] elkaar gehangen. Dimgeniaten, jöngeliinen, lOngeWeuren, apart in de Hernam Sdüipm de nieuwe tfdebwwmj Rein van Schuppen, inde Hoofdstraat. ai-m Om het u makkelijken plezierig en ovmiéitelijk temaken. Eigen huis soms goedkoper dan huurwoning Buiteling op \Natrm,H beëin Boompjesgoed vlag „Open Deur" voor 't eerst in Cunerakerk Koningin der Rivieren hij mist geramd Bijna duizend Veroordeeld voor doorrijden na ongeluk Bekendmaking: Spreekuren Politierechter milder dart officier HOGER EN LAGER KOSTEN BELASTING GARANTIE DINSDAG 19 Mfcl 19/0 VEENENDAAL Op 't Boompjes- goed sloeg in de nacht van vrijdag op zaterdag een auto enige malen over de kop. De bestuurder, Van H. uit Opheus- den en zijn echtgenote bleven onge deerd, maar de wagen was total loss. De buiteling moet volgend de politie zijn ontstaan doordat Van H. met een voorwiel tegen de ter plaatse hoge trot toirband botste. De auto belandde uit eindelijk in het bouwland langs de weg. VEENENDAAL Op tweede Pink sterdag moest de zesjarige Karin de R. naar het Julianaziekenhuis worden overgebracht, na een valpartij met haar autoped. Het kind liep een vrij zware hersenschudding op, toen zij in de Bon gerd kwam te vallen terwijl haar broertje haar op de fiets aan een touw voorttrok. RHENEN Zondag 24 mei zal in de Cunerakerk 's avonds om 7 uur voor de eerste maal in Rhenen een „Opendeur- dienst" worden gehouden. Deze dienst gaat uit van de Hervormde en de Gere formeerde kerk. Als spreker zal aan wezig zijn de heer Cornell Wismeyer, landelijk promotor van het opendeur- werk, die zal spreken over het onder werp: „Wat God er in ziet". Muzikale medewerking zal onder meer worden verleend door het bekende mannenkoor „De Veenzangers" uit Veenendaal. RHENEN De collecte, die op 5 mei in de Cunerakerk werd gehouden na de bevrijdingsdienst met oudstrijders van de Grebbeberg, heeft 972,60 opge bracht. Dit bedrag is bestemd voor de bond van militaire oorlogsslachtoffers. VEENENDAAL Zelf bouwen, of een kant en klaar huis aanvaarden en maandelijks een telkens stijgende huursom op tafel leggen. Afhankelijk blijven van de huurbaas, zonder in feite iets helemaal „van jezelf" te hebben, of stre ven naar eigen bezit, met in het achterhoofd een appeltje voor de dorst of een mooi cadeau aan trouwlustige kinderen. De beslissing over de keus tussen die mogelijkheden wordt voortdurend actueler, en stelt zelfs sommige gezinnen en niet alleen de piepjonge -r- voor levensgrote dilemma's. Meestal ziel men op tegen de kosten wanneer men overweegt zelf een huis te laten neerzetten. Toch is het mogelijk, ook voor de man met de bepaald niet uitpuilende beurs, zonder vreselijk hoge kosten in vergelijking met de huishuren, na zo'n dertig jaar een huis te bewonen dat hij kan beschouwen als onbezwaard eigendom. Dat is mede mogelijk doordat het Rijk zelfbouwers vrij royale subsidies geeft in de stichtingskosten. De geldelijke steun die het Rijk verleent aan inensen die liever een koop huis dan een huurwoning betrekken, komt in dit vierde en laatste artikel in de vorige week gestarte serie over woning(-bouw)perikelen aan de orde. De drie voorgaande artikelen behandelen respectievelijk de „doorstro ming", de „krotontruiming en krotopruiming" en de „woningverbetering". LEERSUM Onder ruime belangstelling hees zaterdag Leersums burge meester mevrouw C. M. s' Jacob-des Bouvrie de vlag in top op het terrein waar gewerkt wordt aan het lang verbeide bosbad „De Utrechtse Heuvelrug". Er is al enkele maanden bedrijvigheid, maar met het vlaghijsen werd het officiële start sein gegeven. Burgemeester s'Jacob herinnerde in haar toespraak aan de oprichting van de stichting Bosbad, en zei dat een en ander eigenlijk wel wat lang heeft moeten duren. Ze was evenwel van me ning dat dit niet het gevolg is geweest van een gebrek aan ijver, maar van het slechte weer. Zij vertelde getuige te zijn geweest van de voorbereidende werkzaamheden, die tussen sneeuw- en hagelbuien door de hele winter hebben plaatsgehad. De verwachting is nu, dat volgend jaar in Lersum kan worden ge- zwommem. Drs. C. A. Buhning, voorzitter van de stichting zei dat de bevolking van Leer- sum zeer bevoorrecht is. „Als wij naar de grote steden kijken, waar de lucht vervuiling steeds ernstiger wordt, mo gen we ons gelukkig prijzen dat hier de lucht nog zuiver is", zei hij. „Het zwembad is niet alleer. voor Leersu- mers bedoeld, maar ook om inwoners van diverse grote steden straks moge lijkheid recreatie te bieden". Het Leersumse zwembad krijgt ver scheidene bassins: een diep bad met springkuil, een ondiep gedeelte, en een apart diep bassin, aansluitend bij de springkuil. Voorts komen er twee kleu- terbaden, waarin de kleintjes, geheel gescheiden van de overige bassins, kun nen ploeteren. Het slot van de ceremonie kwam za terdag in hotel Damlust, waar het ge zelschap onder het genot van een kop koffie nog enige tijd bijeen' bleef. Natuurlijk moet aan een aantal voor waarden worden voldaan voor men voor de rijkssubsidies en een bijbe horende gemeentelijke garantie in aanmerking komt. Om de verhouding tussen de kosten van een nieuwe huur woning en een op deze wijze verworven eigen huis weer te geven eerst de vol gende vergelijking. Uitgangspunt is dat iemand een huis laat bouwen met als zgn. stichtingskos ten 43.000,Een redelijke veronder- SCHERPENZEEL - Een 34-jarige produktieleider uit Scherpenzeel, W. W., moest verschijnen voor de Utrecht se politierechter, mr. J. F. J. de Kort, omdat hij in december 1969 te Amers foort zou zijn doorgereden nadat hij een aanrijding had veroorzaakt. Hij werd veroordeeld lot een geldboete van f 150,subs, vijftien dagen en vier maanden ontzegging van de rijbevoegd heid. RHENEN De Stichting Jeugdzorg- werk te Rhenen gaat cursussen in volksdansen organiseren onder leiding van de jeugdleider de heer Veen- brink. Er zullen minstens twintig lief hebbers voor moeten zijn. Zij kunnen zich aanmelden bij de instuif in „Bella Vista". ELST Vorige week is het wandel pad langs d'e zuidkant van de Rijks straatweg in Eist gereedgekomen, dat in opdracht van de gemeente Rhenen en de Rijkswaterstaat is aangelegd. Het project is ten uitvoer gebracht op ini tiatief van de stichting Dorpsbelang in het belang van ouden van dagen en schoolkinderen, die anders van de drukke en zeer gevaarlijke Rijksstraat weg gebruik moesten maken. „Aanvankelijk lag het in de bedoeling een voetpad langs de noordkant van de Rijksstraatweg te leggen", aldus de heer Drost, voorzitter van de stichting Dorpsbelang. „Na overleg met de bur gemeester, die onze bemiddeling vroeg inzake het afstaan van een deel der voortuinen hebben wij ook nu de be trokken bewoners om hun medewer king gevraagd. Iedere betrokkene stond er positief tegenover, op enkele bewoners na. De zen wilden beslist geen stukje tuin voor dit doel missen, zodat het plan niet ten uitvoer kon worden gebracht. Daarom hebben we onderling overleg gepleegd en de vraag opgeworpen: „waarom geen voetpad langs de zuid kant van de Rijksstraatweg?" De kin deren, die de OL-School bezoeken, moe ten immers toch eenmaal oversteken! Ik wil hierbij aantekenen, dat het wandelpad er mede dank zij de bereid willigheid van stichting De Boom in Leusden, die het desbetreffende bosge bied in beheer heeft, is gekomen. Het liefst hadden wij het pad nog wat breder gezien, maar we zijn al te vreden, dat de situatie, zoals die thans is, de veiligheid aanzienlijk heeft be vorderd. Om het zo idyllisch mogelijk te houden, hebben we moedwillig geen trottoir met tegels gekozen, maar een echt landelijk wandelpad, waarvoor ge broken puin is gebruikt, en met heuvel tjes en bochtjes", aldus de heer Drost. Op aandrang van deze voor Eist vooruitstrevende stichting, is enige tijd geleden ook al het bord van de bushalte Utrecht/ Arnhem enige meters ver plaatst. Deze bevond zich eerst even voorbij de voormalige groenten handel Van Viegen, op de hoek van de Rijks straatweg, hetgeen het uitzicht op het verkeer ernstig belemmerde. Het wandelpad is aangelegd van het LEERSUM Een verjaarsvisite, die de burgemeester van Leersum, me vrouw s' Jacob des Bouvrie op 15 fe bruari vorig jaar aan haar werkster bracht, leidde tot de voor de jarige nog al pijnlijke ontdekking, dat zij van diefstal werd beticht. Want mevrouw s' Jacob zag in de woning een aantal za ken voornamelijk antiquiteiten en kostbaarheden die haar bijzonder bekend voorkwamen; bij nader inzien bleken het een paar persoonlijke eigen dommen te zijn, die de hulp in de huis houding had overgeheveld naar haar eigen woning. De hulp in de huishouding, de 25-ja- rige mevr. K. uit Rhenen, werkte al ge ruime tijd bij de burgemeester. Aan vankelijk intern, maar na haar huwe lijk in september 1968 extern. Vanaf die tijd begonnen de oneerlijkheden. Zij nam allerlei spullen weg. „Ik hield zo van antiek", verklaarde zij tegenover de Utrechtse politierech ter. mr. J. F. J. de Kort. Later voerde ze als verweer aan. dat ze over zo weinig uitzet had beschikt toen ze was ge trouwd. Maar dat argument verwierp mr. De Kort. „U hebt praktisch alleen maar kunstvoorwerpen weggenomen en dat zijn toch geen dingen, die bij een uitzet horen." Het huis van de burgemeester stond erg vol met allerlei kostbare voorwer pen en antiquiteiten. Voor een groot deel erfstukken, waaraan zij erg was gehecht. Maar zoals men in het veen een turfje niet mist, zo had mevrouw s' Jacob er geen erg in, als er zo af en toe eens wat verdween uit haar woning Misschien zou het nog lang „goed" zijn gegaan, als niet die bewuste ver- jaardagsvisite er tussen was gekomen. Het was toen een beetje een vreemde gewaarwording voor mevrouw s' Jacob om zoveel bekende voorwerpen in een andermans huis te zien. Toen zij er vragen over stelde, viel haar hulp vrij snel door de mand. De officier van justitie, mr. J. C. van den Berg, sprak van een schandelijke misbruik van vertrouwen; hij had wei nig goede woorden voor de oneerlijke hulp in de huishouding. Zijn eis luidde dertig dagen gevangenisstraf, waarvan vijfentwintig voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Dat viel verdachte tegen. Zij snikte, dat ze het nooit meer zou doen en dat ze erg veel spijt van had. Mogelijk was de politierechter een beetje onder de indruk van die spijtbetuigingen. Zijn vonnis viel milder uit dan de door de officier gevraagde straf, want hij ver oordeelde haar tot twintig dagen ge vangenisstraf, waarvan echter achttien dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. stelling is dat de man een lening krijgt van negentig procent ƒ38.700,tegen een rente van acht procent. De aflos sing geschiedt in dertig jaar op annuï teitenbasis, wat jaarlijks neerkomt op 3438,De belasting en de verzeke ringen vragen per jaar 200,— en voor oonderhoud moet 400.gereserveerd worden. De totale lasten in 't eerste- jaar worden dan 4038,Nu komt het rijk met zijn bijdrage: in dit geval 2525,waardoor de eigenaar 1513.uit eigen portemonnaie op ta fel moet brengen, en dat is per maand 126.—. Als dezelfde man een nieuw huis zou kunnen huren, zou hij waarschijnlijk maandelijks een aanmerkelijk hoger bedrag kwijt zijn. Op den duur wordt de eigen woning natuurlijk ook duurder dan 126,per maand, omdat de resulteert in het bereiken van het be drag dat anderen al lang iedere maand als huur hebben betaald. De zelfbouwer heeft echter een voorsprong, omdat hij tien jaar lang zij het achteraf heeft gespaard. Na nog twintig jaar volgens hetzelfde stra mien is het huis zijn onbezwaard eigen dom. rijksbijdrage elk jaar tien procent lager wordt, maar daar staat tegenover, dat men niet inééns voor de hoge maande lijkse lasten staat. Dat is het effect van de rijksbijdragen, wat na tien jaar De voorwaarden om zich te kunnen verzekeren van een rijkssubsidie wan neer men een nieuw huis koopt of laat bouwen zijn' De stichtingskosten (waarover straks meer) mogen niet hoger zijn dan een vastgelegd maximum-bedrag, dat van gemeente tot gemeente kan verschillen: de woning moet voldoen aan de „Voorschriften en wenken voor het ontwerpen van eigen woningen; meru moet het huis gedurende tien achtereenvolgende jaren bewonen; met de bouw mag niet worden begon nen voordat bij het gemeentebestuur een verzoek tot toekenning van een jaarlijkse bijdrage is ingediend, en het rijk subsidie heeft toegezegd. Onder de stichtingskosten van een woning moeten alle kosten worden verstaan die men moet maken om een huis te laten bouwen, of te kopen. In 't algemeen dus de grondkosten, bouwkos ten, architectenhonorarium, cv- en lift- installaties, kosten van meerwerk en risicoverrekening, van dagelijks toe zicht, een bedrag wegens renteverlies tijdens de bouw (één procent van de stichtingskosten), leges en zegelkosten, de notaris- en makelaarskosten, en de aansluitkosten. Voor de berekening van de rijksbij drage wordt de grootte van een woning uitgedrukt in een aantal „verblijfseen- heden". Dat zijn vertrekken, die afhan kelijk van het oppervlak tellen voor een halve, één, en anderhalve verblijfs- eenhrid. Zo is bijvoorbeeld een kamer van 8 m2 en groter 1 V.E., en een ka mer 5 tot 8 m2 een halve V.E. Een hoofdwoonkamer, die tenminste 8 m2 groter is dan het vereiste minimum (va riërend van 16 tot 18 m2) telt voor an derhalve V.E. Als iemand een woning laat bouwen in een gemeente van de „tweede klasse" zoals Veenendaal met in totaal 5 V.E., en met/stichtingskosten van 43.000,—. dan geeft de tabel, die in deze gevallen wordt gehanteerd een jaarlijkse rijksbijdrage aan van 2525,zodls in het al eerder ge bruikte voorbeeld. Dit bedrag wordt be taald nadat het huis een jaar bewoond is. Voor de volgende jaren wordt het steeds tien procent minder, zodat de laatste bijdrage 252,50 zal zijn. In tien jaar ontvangt de zelfbouwer dus 13.887.50 voor zijn woning terug. Eén aspect verdient in dit raam nog even de aandacht: de fiscus beschouwt de bijdragen als inkomen, en zo neemt de overheid weer een stukje terug. Af hankelijk van het totale inkomen zal dat voor de een wat meer zijn dan voor de ander, maar het netto-resultaat zal toch altijd nog de moeite waard zijn. Er zijn overigens ook nog wat af trekposten voor de inkomstenbelasting, zoals de onderhoudskosten het rente bestanddeel van de lening, de kosten van verzekering, de grondbelasting en vijftien procent afschrijving van de huurwaarde. De procedure, die gevolgd moet wor den om de bijdragen te krijgen is van belang, omdat bij niet nakoming daar van de kans al gauw verkeken is. Om te beginnen moet men bij het gemeen tebestuur een aanvraag indienen, vóór met de bouw wordt begonnen. De ge meente stuurt de aanvraag met het bouwplan naar de Directie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid van de provincie. Als alles klopt krijgt men dan een voorlopige beschikking, waarin RHENEN De wethouder van open bare werken en onderwijs der gemeente Rhenen brengt ter openbare kennis, dat hij op 22 en 29 mei 1970 verhinderd is spreekuur te houden. In de plaats daarvan houdt hij spreek uur op donderdag 21 mei van 17.00 tot 17.30 uur en op dinsdag 2 juni a.s. van 11.30 tot 12.00 uur. Rhenen, 15 mei 1970. De wethouder voornoemd. J. Deen. huis van dr. Van Ommeren tot aan de Veerweg en betekent vooral voor ou ders, wier kinderen de OL-School be zoeken, een enorme opluchting. Tegelijkertijd is ook het fietspad aan de noordzijde, vanaf hotel Stuy- venberg tot aan de voormalige garage van v. Eist, aan een herbestrating on derworpen. Wat ook een grote aanwinst betekent voor bezoekers van het post kantoor, is de aanleg van een parkeer plaats. Deze bevindt zich naast het wandelpad, is 30 m lang, 3 m breed en bestaat uit asfalt. Ter completering van het wandelpad zullen, tegenover de Woudweg, twee rustbanken worden geplaatst. De plaat sing van die banken zal vooral toege juicht worden door een bepaald groepje mannen op leeftijd, dat de gewoonte had, bij redelijk weei* zittend in de kenwal" de dingen van de dag' te be spreken. AMERONGEN De „Koningin der Rivieren" is zaterdagochtend vroeg op de Rijn geramd. De veerpont tussen Amerongen en Eek en Wiel, die deze naam in het Latijn vertaald voert, werd het slachtoffer van een aanvaring in dichte mist. Een ander schip kwam te hulp om hem los te trekken. Toen zeil de de aak echter tegen de pont, die zo veel schade opliep, dat hij tot 's mid dags vijf uur uit de vaart bleef. De „Koningin der Rivieren" is pas kort ge leden geheel vernieuwd. RHENEN Zaterdag voor Pink steren opende burgemeester mr. L. Bosch ridder van Rosenthal de ge moderniseerde er. uitgebreide cam ping „Thymse Berg" onder aan dc Nieuwe Veenendaalseweg in het bg- zijn van honderden cam? ,aslen. die al een aanvang hadden gemaakt met hun Pinkstervakanlie. De mu ziekvereniging „OBK" bracht een klinkende serenade en gaf daarna mooie shows ten beste. Ook de mu ziekvereniging „Ons Genoegen bracht een muzikale hulde en ook •eze vereniging zorgde voor een raaie muzikale show. De Tiroler Lapel van de vereniging speelde 's avonds tot groot plezier van d'e gasten. De camping, die sinds kort is overgegaan in handen van de Rot terdammer A. v. Dijk, is verjongd en gemoderniseerd heropend. I>e groot ste aanwinsten zijn de beide zwem baden, waarin een zuiveringsinstal latie is aangebracht en waarboven verlichting aanwezig is, zodat de gasten ook op zomeravonden een koele duik kunnen nemen. De snack bar is hypermodern ingericht en van alle gemakken voorzien. Kortom deze enige camping in de gemeente Rhenen, voldoet momenteel aan hoge eisen. Burgemeester Bosch sprak zijn bewondering uit voor alles wat door de nieuwe eigenaar is gedaan om de camping nog fraaier te maken dan ze al was. „Als u uit oent, moet u écht het gevoel hebben daf u met vakantie bent", aldus de burgemeester. „Ik heb vroeger wel eens met bewonde ring naar de slakken gekeken. 'Die konden hun huis op hun rug meene men. Wij doen dat tegenwoordig ook, is het dan niet op de rug, dan toch wel achter onze auto. Ik ben er van overtuigd, dat deze camping van veel betekenis zal zijn voor de gas sen". Met het hijsen van de Nederlandse driekleur verklaarde hij de „Thymse Berg" voor heropend. Daarna maak te de heer Van Dijk met zijn gasten, onder wie ook wethouder mr. J. Deen een rondgarfg over het uitge strekte terrein. de al even voorlopig vastgestelde bij drage wordt genoemd. Na ontvangst, als ook de gemeentelij ke bouwvergunning is afgekomen, kan de bouw beginnèn. Zodra het huis ge reed is, of binnen drie maanden daar na, moet dat gemeld worden aan het gemeentebestuur. Aan de hand van de tevens daarop gespecificeerde kosten- kent het rijk dan de definitieve stich tingskosten toe, en na verloop van tijd komt de zaak rond. Met de rijksbijdrage alléén zal de ad- spirant-huiseigenaar niet onder dak zijn. Er zal geld geleend moeten worden bij een hypotheekbank of een levens verzekeringsmaatschappij, die maxi maal zestig procent zal leveren. Als men zelf de ontbrekende som niet heeft kan de gemeente helpen om een grotere lening te krijgen, door middel van een garantieverlening. De lening kan dan worden opgeschroefd tot ne gentig procent van de stichtingskosten voor mensen tot 55 jaar, en tot tachtig procent voor ouderen. Een tip tot slot voor degenen, die ge sterkt door bovenstaande wetenschap in Veenendaal zelf aan 't bouwen willen gaan: bij de binnenkort beginnende tweede fase van houwrijpmaken in het plan Dragonder-zuid komen enkele per celen vrij langs de Vijgendam, bestemd voor particuliere bouw. Het moeten huizen worden van twee onder een kap. Per perceel bedragen de kosten gemid deld veertienduizend guldenv Begin 1971 kan met de bouw worden begonnen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 3