Ballonprotest legt startbaan op Schiphol kwartier lam Synodepraeses: „Dit was Boeiende AKV krijgt nog vervolg Verkeer eist met Pinksteren twintigtal doden Beschonkene steekt in café man neer dan scheert u zich elke dag bliksemsnel schoon. Uitwijzing kwam niet onverwacht Meer subsidie verbetering van woningen Voor jonge onderzoekers halve ton aan prijzen Uw volgende shaver (weer) een Philishave ACTIE TEGEN GELUIDSHINDER BEGON MET BLOKKADE MAN PROBEERDE ECHTGENOTE TE OVERRIJDEN PROTEST TEGEN LAGE STRAF VOOR DOORGEREDEN ADMIRAAL Door doping geen vergroting van uithoudings vermogen maar tvel van waakzaamheid Cuba laat A.L.M.-toestel en vliegers vertrekken ANDERE BAAN DIPLOMAAT LIT MOSKOU ISRAËL 7\ WINTERMAANDEN. OECUMENE BELIJDEN GELOOFSCRISIS FRONTAAL Invalide verdronk door weigeren remmen wagentje De vele, vele mannen die zich elektrisch scheren, weten allang dat bliksemsnel schoon scheren pas kan met ronddraaiende mesjes. De Philishave 3 heeft liefst 3x6 18 vlijmscherpe mesjes van bikkelhard edelstaal. Genadeloos voor elk haartje, dun, dik, kort, lang. Met een vaart van 5000 toeren gaan ze onder het mes De man die van scheren weet scheert zich dus met een Philishave 3. Geen haar op zijn gezicht die nog aan een andere shaver denkt. VINGERAFDRUKKEN DINSDAG 19 MEI 1970 AMSTERDAM Honderdvijftig ballonnen werden gistermiddag in Zwanen burg opgelaten om daarmee te proberen het luchtverkeer op Schiphol lam te leggen. Dit optreden van „De lastige Zwanenburger", een actiegroep tegen de geluidshinder van de luchthaven, had tot resultaat dat de voor Zwanenburg meest hinderlijke baan van Schiphol ongeveer een kwartier niet in gehniik is geweest De actiegroep heeft voor de komende dagen opnieuw acties aangekondigd. Zij was er zaterdag mee begonnen. Mer. probeerde met auto's de toegangs weg naar Schiphol te blokkeren. Kraanwagens van de luchthaven sleepten de auto's weg. Passagiers, per soneel en bezoekers die door de barri cade in een enorme file strandden, zet ten de tocht naar Schiphol - circa een kilometer - te voet voort. Er waren geen vertragingen in het luchtverkeer. De politie had na ruim een half uur een rijbaan weer vrijge maakt. Over het effect van de ballonnen was het commentaar op Schiphol: ..De Zwanenburgbaan is uit veiligheidsover wegingen buiten bedrijf gesteld. Er is gedurende een kwartier een andere baan gebruikt. Dat is niets bijzonders, want er wordt wel vaker om andere re denen van baan gewisseld". In Zwanenburg is men evenwel nogal tevreden over de demonstraties. „Het is in jaren niet zo rustig geweest in het AMSTERDAM Mr. M. P. van Soest, de uitgewezen eerste secretaris van de Nederlandse ambassade in Mos kou. heeft zondag bij zijn aankomst op Schiphol gezegd, dat voor hem de uit wijzing niet onverwacht kwam. Hij beschouwt het als een antwoord van Rusland op de uitwijzing van de twee van spionage verdachte Sovjet vertegenwoordigers uit ons land. „We wisten na de uitwijzing in Ne derland bijna zeker, dat ons ook een dergelijke maatregel te wachten stond. Het was alleen nog de vraag wie zou moeten vertrekken. Dat ik het ben ge worden beschouw ik als een breuk in mijn carrière", aldus mr. Van Soest Kort na zijn aankomst. De Nederlandse ambassadeur in Mos kou. mr. G. Beelaerts van Blokland kreeg donderdag kort na uitwijzing van de beide Russen in Nederland van de, Sovjet-autoriteiten te horen dat mr. Van Soest het land moest verlaten. Motief: „het bedrijven van activiteiten, die niet passen bij de diplomatieke sta tus". Welke activiteiten bedoeld wer den, is niet bekend gemaakt. Het behartigen van de Israëlische be langen door de Nederlandse ambassade In Rusland heeft volgens mr. Van Soest per se niets met de uitwjjzng tci maken. De ambassadesecretaris hield zich on der meer bezig met aanvragen van Russische joden, die naar Israël wilden emigreren. Mr. Van Soest, die met zijn vrouw werd verwelkomd door enkele verte genwoordigers van het ministerie van buitenlandse zaken maakte een ver moeide en nerveuze indruk. „Wij had den maar net gelegenheid om onze spui ten te pakken. De weinige Russische, kennissen en relaties waren onthutst en bedroefd toen zij van de uitwijzing hoorden." DEN HAAG Het rijkssubsidie voor verbetering van woningen en woon buurten zal met 20 procent worden ver hoogd voor werkzaamheden die uitge voerd worden in de periode 1 november 1970 tot 1 maart 1971. Minister Schut (Volkshuisvesting) heeft dit besluit (als proef) mede geno men omdat hij verwacht dat daardoor een deel van deze werkzaamheden naar de winterperiode zal worden verscho ven; dit zou dan ten goede komen aan de bezetting van de nieuwbouw gedu rende het seizoen met veel werkbare uren. De maatregel zal vooral effect kunnen hebben voor de grote aantallen gevallen van individuele woningverbe tering waarvóór geldelijke steun wordt toegekend. Het rijksaandeel in het subsidie zal met 20 pet verhoogd worden en aan de gemeenten wordt overgelaten of zij hun aandeel 1/5 van het totaal eveneens met 20 pet willen verhogen. dorp. Het lijkt wel of er helemaal niet gevlogen wordt. Nu zie je maar, alleen het gebruik van een andere baan maakt voor ons het leven hier al heel wat draaglijker". DRIEBERGEN De deelnemers aan de slotzitting van de Algemene Kerkvergadering van de Nederlandse Hervormde Kerk die van zaterdag morgen tot gisteravond in de gebouwen van Kerk en Wereld in Driebergen ge houden is. hebben maandagmiddag na langdurige, intens doorleefde en soms bewogen discussies besloten de zitting niet te sluiten maar tot het najaar te schorsen: de praeses van de generale synode, ds. J. A. G. van Zanten (Was senaar) verklaarde zich hiermee ..van harte akkoord". Na een uiterst moeizame zaterdag vergadering waarin heel lang over de procedure gepraat moest worden, niet minder dan veertig deelnemers het woord voerden over „Het spreken van de kerk in haar betrokkenheid op de samenleving" cn een lawine van moties op de uit 307 mensen bestaande AKV neerdaalde kwam men zondagmiddag na de Eurovisiedienst in de Utrecht se Janskerk tot een veel rustiger en bevredigender aanpak die gisteren tot het beoogde resultaat leidde. Behalve de deelnemers (gedelegeer den van de kerkprovincies, gekozen na honderden inspfaak-vergaderingen die plaatselijk en regionaal georganiseerd werden) waren er ook tal van leden van de generale synode, adviseurs en gasten uit andere kerken (onder wie de r.-k. prof. dr. J. F. Lescrauwaet, voorzitter van de pastoraal-concilie commissie en lid van de pauselijke theologencommis sie, de gereformeerde ds. H. C. Ende- dijk uit Arnhem, de rominstrant dr. J. van Goudoever en de lutheranen prof. dr. J. P. Boendermaker en drs. J. Kooi man). Ook ds. A. H. van den Heuvel, hoofd van het communicatiedeparte ment van de Wereldraad van Kerken te Genéve maakte de hele slotzitting mee. Een van de interessantste uitspraken van de AKV was dat zij de oprichting van een „Nederlands concilie" wenst waarin vertegenwoordigers van zoveel mogelijk kerken zitting kunnen nemen. De met grote meerderheid aanvaarde motie luidt zo: „De AKV dringt er bij de synode op aan de Raad van Kerken te vragen onmiddellijk voorbereidingen te treffen dat een conciliaire vorm van gemeenschap tussen de kerken in Ne derland, zowel landelijk als regionaal en plaatselijk, tot stand komt". Ook was de AKV van mening dat de hereniging met de Gereformeerde Ker ken zich uiterlijk binnen vijf jaar moet voltrekken, „maar dit mag niet in min dering komen op de gesprekken die moeten leiden tot één Evangelische Kat holieke Kerk in Nederland". De Raad van Kerken moet meer dan tot nu toe in het openbaar optreden als lichaam „dat dienstbaar is aan de zichtbaarwor ding van de eenheid van de kerk waaruit Gods bedoeling ten aanzien van de ene wereld en broederschap van alle mensen is af te lezen". De AKV sprak ais haar mening uit dat de synode allerlei experimenten om tot oecumenische gemeente vormen te komen moet bevorderen. Groot was vooral uit Gelderland werd dit met klem naar voren gebracht haar be hoefte om tot uitdrukking te brengen dat. er iets aan het vraagstuk van de minderheidsgemeenten (de buitengewo ne wijkgemeenten in wording) en de minderheidsgroepen die daartoe nog niet in staat gesteld worden, gedaan wordt. Krachtig vroeg zij de syno de uitspraken te doen, met name waar tekort gedaan wordt aan het totale menszijn. Volgens de AKV moet er een nieuwe, korte formulering van het belijden van de Ned. Herv. Kerk „in de tijd van nu" komen. Daarnaast dienen de oude belij denisgeschriften als monument van het belijden van de kerken in de geschiede nis onaangetast te blijven bestaan. Groot was de meerderheid voor de uit spraak dat de Ned. Herv. Kerk in haar dialoog met de R.-K. kerk principieel bereid moet zijn haar belijdenisgeschrif ten ter discussie te stellen. Een speciale uitspraak werd gedaan over het zéér oude zeer van de ontzet-stond nu niet op de agenda): de vr ting uit het ambt (van emeritus-predi kant) van prof. dr. P. Smits, nu hoogle raar te Leiden en voordien voorganger van de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden in Den Haag; de AKV wil dat uit haar midden een commissie be noemd wordt die de wegen moet effe nen waarlangs een oplossing in deze zaak bereikt wordt. Alle uitspraken van de AKV zijn maandagmiddag door voorzitter mej. drs. N. H. Voltelen (directrice van Oud-Poelgeest te Oegstgeest) die met haar mede-voorzitters ds. G. Samsom uit Rotterdam en R. Wijkstra uit Den Haag voortreffelijk geleid heeft, aan de synode aangeboden als „aanbevelin gen die gericht zijn op de toekomst van de kerk". Zij werden in ontvangst ge nomen door een duidelijk bewogen sy nodepraeses ds. Van Zanten die ver klaarde dat de aanwezige synodeleden bijzonder onder de indruk waren geko men van wat zij op deze slotzitting hadden meebeleefd. „Wij zijn onder de indruk van wat u uitgesproken hebt en van wat er gezegd is maar niet zo duidelijk is vastgelegd", aldus ds. Van Zanten die een dikke streep zette onder een fundamentele zaak die telkens weer in de discussies naar voren gekomen is maar in de na jaarsvergadering van de AKV nader aan de orde moet komen (de vraag naar God en de geloofscrisis die dé, r- mee nauw verbonden is. „Met u voelt: wij als synodeleden de aanwezighek: van een groot stuk onmacht en vertwij feling." Na afloop van de AKV-zitting zei de secretaris-generaal van de Ned. Herv. Kerk ds. F. H. Landsman: „We heb ben ons afgevraagd: is dit nu ge weest wat wij als synode bedoelden toen we vorig jaar tot de AKV beslo ten? Het is „minder" en „meer" ge worden. Misschien minder in de zin dat wij als synode graag concreet ge holpen worden bij onze beslissingen voor de kerk in de zeventiger jaren. Maar dit is gaandeweg beter gewor den en het wordt helemaal overscha duwd door het „meer"; wij zijn onder de indruk gekomen van de veel gro tere geestelijke dynamiek dan wij hadden durven hopen. Dit was ont roerend, wij zijn heel erg dankbaar". Ds. Van den Heuvel uit Genève sprak van een „uniek experiment" dat ook buiten Nederland inet grote aandacht gevolgd wordt (vandaar de Eurovisie- dienst). Ds. Landsman verzekerde on« nog dat de uitspraken van de AKV be slist niet in de kerkelijke ijskast ko men." In de juni-synode zullen we de AKV al ter sprake brengen". Ds. J. C. H. Jörg (Apeldoorn) vertelde dat het moderamen dit najaar ook al om de communicatie te verbeteren bezoe ken zal brengen aan de classicale ver gaderingen. DRIEBERGEN De pinkster- drukte heeft de afgelopen drie dagen ten minste twintig doden cn vele zwaar gewonden geëist. In Nunspeet botste een auto uit Hoogvliet met vier inzittenden tegen een boom. Om het leven kwamen mej. H. H. v.d. Dussen (20) en mej. A. F. Bijl (17). De beide andere inzittenden wer den gewond. Twee meisjes kwamen zondagnacht in Heerhugowaard om toen zij werden aangereden door een auto die met grote snelheid reed. De meisjes, de vijftienjarige C. M. Dekker en de zestienjarige M. Groen land zaten een halve meter van de weg op een brommer te praten met een aan tal jongens. De bestuurder van de auto werd zwaar gewond. Op de rijksweg Krooswijk-Numans- dorp kwam het Oud-Beijerlandse echt paar P. Streefkerk en T. Streefkerk- Schalkoor, beiden 43, om het leven door een botsing na een inhaalmanoeuvre van een tegenligger. In Lichtenvoorde kwamen zondag nacht een Nederlandse en een Duitse auto frontaal in botsing toen beide gin gen inhalen. De beide bestuurders, 28- jarige H. Keen uit Hengelo en de 24-ja- rige F. J. Mersmann uit Bocholt werden gedood. De twintigjarige mejuffrouw H. H. van der Dussen en de zeventienjarige mejuffrouw Bijl (beiden uit Hoogvliet) verongelukten zondagmorgen toen de auto waarin zij zaten door onopgehel derde oorzaak tegen een boom reed. Twee andere inzittenden van de auto werden zwaar gewond. Verder kwamen nog om: De 64-jarige M. van Kraaij uit Oss, de negentienja rige Chr. B. M. van Daal uit Heeswij k- Dinter, de achtjarige J. P. Thiboudier uit Bakhuizen, de zestienjarige M. op den Dijk uit Muntendam, de negentien jarige J. Post uit. Den Helder, de 74-ja- rige mevrouw C. P. W. Versluis-Ver- ploeg uit Zwolle, de driejarige Bernd Hinkelmann uit Enschede, de 36-jarige C. Mulder uit Week uit Vlagtwedde, de 57-jarige F. Mulder uit Bellingwolde, de 59-jarige J. Kuipers pit Bellingwolde. de 43-jarige H. Leeuwarden, de 53-jari ge mevrouw Pot uit Gieten en de zes tigjarige J. H. Boei jink uil Winterswijk. In Retranchement (Zeeuws Vlaande ren) verongelukte een Belgische toeriste uit Antwerpen, toen de auto waarin zij zat slipte en tegen een boom reed. Haar man werd zwaar gewond. ADVERTENTIE kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. DEN HAAG De 25-jarige kantoor bediende, H. van den B.. uit. Den Haag heeft bekend de brand - te hebben ge sticht in een woning aan de Tromp straat waarbij vorige week de 22-jarige Willem Greling om het leven kwam en zeven mensen werden gewond. De kantoorbediende kon geen motief voor zijn daad opgeven. SINT MICHIELSGESTEL In café de Driesprong tc Sint Michielsgestel is zaterdagavond de 42-.jarige Bosschenaar Koos de Cort door de 58-jarige Keesje STEENBERGEN Zaterdag heeft de 22-jarige mevr. A. van H-de B. uit Steenbergen bij de rijkspolitie aldaar aangifte gedaan, dat haar echtgenoot B. van H., van wie zij al enkele weken ge scheiden leeft, tot tweemaal toe een poging heeft ondernomen om haar met zijn auto aan te rijden. Enige dagen ge leden zou Van H. in Roosendaal tever geefs getracht hebben zijn vrouw te overrijden. Donderdag reed zij met haar bromfiets over de provinciale weg naar Steenbergen, waar zij door een passerende automobilist in de berm werd gedrukt en kwam te vallen. Ook dit bleek haar echtgenoot te zijn. Door de val liep zij een dubbele armbreuk op. De Steenbergse rijkspolitie probeert de man, die vermoedelijk in België ver blijft, op te sporen. van D. uit Sint Michielsgestel met een mes in de hals gestoken, en op weg naar het ziekenhuis overleden. Kees van D. is gearresteerd. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Er was geen enkele wanklank in het café gevallen. Plotseling werd Keesje van D.. die onder invloed was niettemin kwaad op zijn metgezel Koos de Cort. Voordat iemand wist wat er aan de hand was. lag Koos de Cort met een mes in zijn hals op de grond. Hij was in de halsslagader geraakt. Keesje van D. staat in St. Michielsge stel bekend als een vechtersbaas, vooral als hij veel gedronken heeft. Hij zal worden vervolgd voor doodslag. HEERLEN De PSP-Limburg heeft minister Den Toom maandag een tele gram gestuurd naar aanleiding van het vonnis van de zeekrijgsraad over de vi- ce-admiraal mr. A. N. baron de V. van S„ die eerder vorige week terechtstond wegens het veroorzaken van en het doorrijden na een aanrijding. Voor deze feiten werd de vice-admiraal veroor deeld tot resp. 100 gulden of tien dagen en een boete van 250. Volgens de PSP is er in het militaire strafrecht van dis criminatie sprake omdat de vice-admi- raal een boete kreeg, terwijl een met name genoemde korporaal uit Geleen zonder dat er van doorrijden sprake was drie weken strafkamp kreeg. ADVERTENTIE NIJMEGEN. Doping heeft geen nut wanneer een sportman tot het uiter ste van z^jn mogelijkheden moet gaan maar wel wanneer hij. tussen perio den van maximale inspanning in, waakzaam moet blijven. Dit deelde prof. dr. J. E. Hueting van de Vrije Universiteit van Brussel zater dag mede in het congres Lichamelijke vorming, sport en wetenschap in Nij megen. Uit proeven met vrijwilligers is geble ken, aldus prof. Hueting, dat doping geen invloed heeft op het uithou dingsvermogen maar wel op de waakzaamheid. Hij meende daarom dat een wielrenner voordeel van het gebruik van doping zou kunnen hebben wanneer hij. op zestig of zeventig procent van zijn maximale kracht in een peloton rij dend, zijn naaste concurrenten in de gaten wil houden. Dr. ,J. F. de Wijn, van het Centraal in stituut voor voedingsonderzoek, maakte bekend dat de laatste drie ja ren 'n toeneming is waargenomen van lichaamsvel bij Nederlandse school kinderen. Voor het tegengaan van vervetting acht dr. De Wijn een goede voeding beter dan meer gymnastiek op school. DEN HAAG De 22-jarige invalide J. W. Ludwig uit Den Haag is zonda gochtend verdronken in het water langs de Zuidwal. De jongeman was nagenoeg verlamd. Volgens de politie werkten de remmen van zijn invalidewagentje niet goed. Familiedleden. die. gealarmeerd over het lange wegblijven, zelf op onderzoek uitgingen, dregden zondagmiddag het stoffelijk overschot bp. De politie vond later het wagentje. HAVANNA De Cubaanse autoriteiten hebben er mee ingestemd, de twee piloten vrij te laten van het lijntoestel van de Antilliaanse Luchtvaartmaat schappij (ALM), dat vorige week dinsdag werd gekaapt. Dit werd maandagavond door een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Havanna meegedeeld. Verwacht wordt dat het. toestel dinsdag met de twee piloten naar Curagao vertrek. De piloten werden sinds vorige week dinsdag vastgehouden in Santiago op Cuba. waarheen de machine onder dwang van zeven Dominicanen koers had gezet. De 21 passagiers en de twee stewardessen waren al kort na de landing op Cuba vrijgelaten. EINDHOVEN Egge Knol, een der tienjarige leerling van het Augustijner College in Groningen, heeft in de twee de Europese wedstrijd van jonge onder zoekers en uitvinders een prjjs van duizend gulden gewonnen. Egge Knol kreeg zijn prijs voor een onderzoek van schelpen op het eiland Terschelling waarmee hy als jongetje van zeven jaar was begonnen. Prof. dr. H. B. G. Casimir reikte za terdag in het Evoluon in Eindhoven achttien prijzen (totaalbedrag 57.000 gulden) uit aan de winnaars van de wedstrijd. Drie leerlingen van een Havo-school in Den Haag. Aat Plugge (.19). Hans Payens (19) en Gerrit-Jan Schultz (17). kregen samen een prijs van duizend gulden voor een onderzoek waaruit bleek dat de overgang van een Mavo- school naar een Havoschool voor som mige leerlingen moeilijker is dan de op stellers van de Mammoetwet hebben aangenomen. In de categorie technische toepassin gen kreeg Patrice Remy, een 17-jarige Belgische gymnasiast, een prijs van duizend gulden voor een geautomati seerde kattebak. Die uitvinding zou uit komst kunnen betekenen voor laborato ria waar grote aantallen proefdieren moeten worden verzorgd. Twee groepen prijswinnaars hebben patent gevraagd op hun inzendingen. Beide groepen kregen voor hun school een prijs van vijfduizend gulden. Elai ne Kinder, Helen Roberts, Elizabeth Fitzmaurce en Linda Brown, leerlin gen van een middelbare meisjessschool in Birkenhead (Engeland) kregen samen een prijs voor een machine voor het aantonen van verschillende graden van kleurenblindheid. Mervyn Hall, Peter Hall. Jeremy Hood. Peter Kitson en David May. leer lingen van een middelbare school in Leicester (Engeland) kregen samen een prijs van duizend gulden voor een ma chine voor het herkennen en rubriceren van vingerafdrukken. De prijswinnaars kwamen uit België. Denemarken, Engeland, Finland, Frankrijk, Griekenland, Italië, Neder land, Spanje, West-Duitsland, Zweden en Zwitserland. Want dat is bliksemsnel, lekker schoon scheren. SAPPEMEER Onder leiding van Fré Meis hebben de actiecomités var werknemers uit de aardappelmeel- en aanverwante industrieën zaterdag de c.a.o. voor deze bedrijfstak verworpen. De loonsverhoging in de nieuwe c.a.o bedraagt, 87 per maand. De actiecomi tés en vakbonden, die er wel mee ak koord gingen hadden een loonsverho ging van 36 tot 40 per week ge vraagd.

De Vallei | 1970 | | pagina 5