Demonstraties bij Duits topgesprek Panagoelis overleden Theodorakis uit kritiek op politiek van Moskou Britse regering verbiedt gebruik levende foetussen Kent u de'luchtpost voor een kwartje'? Nadeel Over de grenzen Strijd in Midden-Oosten feller QïatiS oudecprent bifBoldoot deodoraijt Venkcuh koek Suenens: Ik blijf bij mijn verklaring Prijs in Cannes voor Y.S. Pinksteren in Ulster onrustig Protestmars in Zuid-Afrika TORPEDOBOOTJAGER VERNIETIGD Russen vragen Japan hulp hij houw van vrachtautofabriek JORDANIË Schrijver lialchin overleden ONDANKS „BERISPING" 597ste Staatsloterij TSJECHISCH DIPLOMAAT OVERGELOPEN Rel rondom abortus-klinieken Duur om elke week naar de kinderen in Canada te schrijven? Duur om een snel krabbeltje naar Chili te sturen? Welnee, u kunt voor een kwartje vliegensvlug de wereld rond met een briefkaart of ansichtkaart. Want die vragen geen luchtrecht en reizen toch altijd per vliegtuig. Gewoon een postzegel van 25 cent erop en een 'par avion' strookje. En u kunt heel wat kwijt op zo'n kaart! PTT voor 120 winnaars samen 720 pakketten Verkade artikelen van f 25.-. Voor elke winnaar 6 pakketten, een half jaar lang. Maak een tekst bij dit grapje (max. 10 woorden). naam:. straat: plaats:T Knip het grapje uit, stuur het met uw tekst, naam en adres en één uitgeknipte naam van een Verkade koek in een envelop (postzegel 25 ct) naar: Verkade-postbus 666-Zaandam. U kunt iedere week meedoen! mals en geurig met boter... mmm! Pagina 9 DINSDAG 19 MEI 1970 ISRAEL SLAAT TERUG TEGEN EGYPTE ADVERTENTIE Bij elke Boldoot deodorant nu een aantrekkelijke oude prent (25 x 35 cm) uit de twintiger jaren. Helemaal gratis! Er zijn 5 verschillende prenten. Stuur het gouden zegel (op elke deodorant) met uw naam en adres op een briefkaart aan Boldoot, Postbus 8068, Amsterdam. U ontvangt de prent van uw keuze per omgaande thuis. BONN In West-Duitsland zijn ten minste vijf demonstratie:, aangekon digd ter gelegenheid van het tweede In- terduitse topgesprek dat donderdag in Kassei zal worden gehouden. De politie zal zeer waarschijnlijk toestemming ge ven voor de demonstraties, hoewel er een grote macht op de been zal zijn om eventuele incidenten te voorkomen. In de nacht voor de ontmoeting tus sen Brandt en Stoph zal Adolf von Thadden, leider van de neo-nazi's NPD, een bijeenkomst in Kassei voorzitten. Men verwacht dat ongeveer 1500 partij leden aanwezig zullen zijn. „Deze bij eenkomst is bedoeld als demonstratie tegen de doelstellingen en thema's van deze discussie", zei Von Thadden. Hij zei erbij niet van plan te zijn tijdens het gesprek in Kassei te blijven. Na de groep van Von Thadden zal de jongerenvereniging van de CDU een stelle protestmars houden door het cen trum van Kassei. Dit voorbeeld zal worden gevold door, 5000 vluchtelingen CANNES De niets ontziende, ge waagde, sexy Amerikaanse anti-esta- blishment film „MASH" heeft de in ternationale Grand Prix van het film festival van Cannes gewonnen. De tweede prijs ging naar de Italiaanse produktie „onderzoek naar een burger, die buiten verdenking staat." Marcello Mastroianni werd onder scheiden voor zijn rol in „jaloezie-dra ma" en Ottavia Piccolo voor haar rol in de Italiaanse film Metello. van Oost-Duit&land en andere Oosteu- ropese landen. Deze mars zal beginnen op het moment dat Willi Stoph in Kas sei aankomt. Duitse jongeren van de „verloren ge bieden in het oosten", zijn van plan een krans te leggen in het centrum van de stad ter ere van de burgers die in de tweede wereldoorlog omkwamen. De enige linkse demonstratie is tot nu toe aangekondigd door verschillende communistische groepen, die hopen eni ge duizenden mensen bijeen te krijgen om Willi Stoph te begroeten. TOKIO De Russische minister van automobielbouw, A. M. Tarasof, heeft Hino Motor Company, een Japanse vrachtautofabriek, hulp gevraagd voor de bouw van een grote vrachtautofa briek in de Sovjet-Unie. De minister staat aan het hoofd van een Russische delegatie die een bezoek aan Japen brengt en onder meer de fabrieken van Hino heeft bezocht. Volgens een woordvoerder van Hino, wil de Sovjet-Unie een fabriek bouwen die per jaar 150.000 acht-tons en twaalf-tons vrachtauto's kan maken. Hino zal een groep technici naar de Sovjet-Unie sturen, om het Russische plan te bestuderen. Daarbij zal worden samengewerkt met andere Japanse au- tofabrieken. Zoals bekend heeft Ford een Rus sisch verzoek om hulp bij de bouw van een vrachtautofabriek afgewezen. TEL AVIV Israëlische Phantom straaljagers hebben in de Rode Zee een Egyp tische torpedobootjager en een kanonneerboot tot zinken gebracht. De Israëlische actie was een vergelding voor het tot zinken brengen van een Is raëlische vissersboot door Egyptische kikvorsmannen in de haven van Eilat. Egypte geeft het verlies toe. Boven het Suez-Kanaal hebben "zich gisteren weer verscheidene luchtge vechten voorgedaan tussen Egyptische en Israëlische vliegtuigen. De verscher ping van de strijd langs deze bestands lijn zou een gevolg zijn van Egyptische pogingen om langs het Kanaal bases in te rchten voor Russische SAM-3 raket ten. Naar „Aviation week" meent te we ten, hebben de Russen de sterkste van hun korps luchtmacht- en legeradvi- seurs gebracht op 15.000 man. Daar naast bevinden zich nog ongeveer 5.000 Russische burgeradviseurs in Egypte. Voor patrouilles boven de Rode Zee zouden de Russen te Assoean vier ver kenningsvliegtuigen van het type Toe- polef-16 hebben gestationeerd. Ook zou er een onderzeebootjager zijn gezonden naar de kust van de Sinai „teneinde Egypte direct te waarschuwen voor Is raëlische luchtactiviteit". Het vervoer overzee en door de lucht van de Sov jet-Unie naar Egypte zou de grootste omvang hebben bereikt sinds het einde van de zesdaagse oorlog van 1967. De drie militaire vliegvelden in Egyp te die geheel onder Russisch gezag zou den staan, zijn die van Insjas, op 50 km ten noordoosten van Cairo, van Jijan- klis, op 110 km te noordwesten van Cairo, en van Mansoera, op circa 110 km ten noorden van de hoofdstad. De Israëlische luchtmacht heeft maandag gedurende meer dan drie uur aanvallen uitgevoerd op Iraakse en Arabische batterijen in het noorden van Jordanië. Deze aanvallen volgden op de jongste aanvallen op Israëlische dorpen in dit gebied, aldus een militaire woordvoer der n Tel Aviv. Hij ontkende dat een Is raëlisch toestel was neergeschoten, zo als Amman had verklaard. Eegyptische vliegtuigen hebben maandag getracht Israëlische stellingen op de oostelijke oevei van het Suez-Ka naal aan te vallen. Zij werden echter door Israëlisch luchtafweergeschut ver dreven, aldus de woorvoerder in Tel Aviv. ATHENE Luitenant-kolonel Vas- sailios Panagoelis, die na een bomaan slag op premier George Papadopoelos ter dood was veroordeeld, is zaterdag in de gevangenis overleden. Dit is maan dag door zijn familie meegedeeld. Panagoelis was na de aanslag van au gustus 1968 gearresteerd, maar werd enige maanden later in verband met zijn gezondheid weer vrijgelaten. Ern stig ziek hij had onder meer een her senbloeding gehad werd hij in een militair hospitaal opgenomen. Later is hij naar de gevangenis over gebracht. Zijn zoon Alexander, die ook in verband met deze aanslag werd gearresteerd, zou ernstig ziek in een militair hospitaal verblijven. Sinds eind maart heeft hij geen bezoek meer mo gen ontvangen. LONDEN De Britse romanschrij ver Nigel Balchin is zondag op 61-jarige leeftijd in Londen overleden. Verscheidene van zijn boeken werden voor toneel, film of televisie bewerkt. Zijn bekendste werken „Mine own executioner" en „The smalle backroom" werden beide verfilmd. In de tweede wereldoorlog verrichte hij wetenschappelijk werk voor het le- BELFAST (Noord-Ierland) Britse troepen hebben maandagochtend traan gas gebruikt om een groep van vijftig met stenen gooiende jongeren in d'e Noordierse hoofdstad Belfast uiteen te jagen. Drie soldaten raakten gewond. De politie heeft zes arrestaties verricht. De moeilijkheden begonnen toen er een benzinebom werd gegeooid naar een garage in het katholieke district Ardoyne, de wijk waar vorig jaar zo mer enkele hevige botsingen plaats hadden tussen katholieken en protes tanten. De Ierse luchtvaartmaatschappij Aer Lingus heeft onthuld, dat zij vorige week dinsdag heeft geweigerd een zen ding wapens van Frankfort naar Du blin te vervoeren. Er werd niet meege deeld van wie de wapens afkomstig waren. Eerder deze maand ontsloeg de Ierse premier Jack Lynch twee ministers en beschuldigde hen ervan dat zij te ma ken hadden gehad met een poging wa pens naar Dublin te smokkelen uit We nen voor gebruik in Ulster. MECHELEN Kardinaal Suenens, de primaat van België, heeft zondag in de hoofddienst in de Sint Homboutska- thedraal te Mechelen verklaard, dat hij geleden heeft onder de reactie van paus Paulus VI op zijn recente interview met de Franse journalist Henri Fesquet in Le Monde waarin hij de paus gevraagd had het priestercelibaat weer ter dis cussie te stellen. „Ik heb dat interview in geweten en voor de Heer gesproken; ik meende dat het mijn plicht was zo te handelen". Volgens kardinaal Suenens moeten degelijke uitspraken gedaan kunnen worden zonder inbreuk te ma ken op de aan het opperste gezag ver schuldigde eerbied. Nadrukkelijk stelde hij nogmaals vast dat het niet zijn bedoeling geweest is de dienaangaande gedane priesterbelof ten ter diseüssie te stellen, wél om te vragen dat de priesterraden deze zaak kunnen gaan bespreken. De kardinaal betuigde in aansluiting op deze verkla ring zijn „onwankelbare gehechtheid aan de kerk en aan de opvolgers van St. Petrus, inzonderheid aan zijne hei ligheid paus Paulus VI die ik zeer acht". Zoals gemeld heeft paus Paulus kar dinaal Suenens vrijdag een ernstige be risping voor het interview gegeven. ADVERTENTIE 19 MEI 1970 TWEEDE KLASSE Prijzen van f Prijzen van f Prijzen van f Prijzen van i Prijzen Prijzen Prijzen Prijzen van -f van f van f van f 15.zijn gevallen op nrs. eindigende op 50.zijn gevallen op nrs. eindigende op 50.zijn gevallen op nrs. eindigende op 100.zijn gevallen op nrs. eindigende op: 100.zijn gevallen op nrs. eindigende op: 200.zijn gevallen op nrs. eindigende op 400.zijn gevallen op nrs. eindigende op 1000.zijn gevallen op nrs. eindigende op Een Een Een Een Een De De prijs prijs prijs prijs prijs prijs prijs van van van van van van 2000.— 2000.— 2000.— 2000.— 2000.— 5000.— 50.000.— en en geva geva gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen op op op op op op op het het het het het het het nummer nummer nummer nummer nummer nummer nummer Da extra prijs von f 100.000.is gevallen in de serie F op het nummer En de troostprijs van f 2000.op nummer van elk von de andere series. Let wel op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. 2 56 97 325 362* 933 729 8077 040363 012303 043134 071076 037508 050649 091883 071607 071607 BELGRADO De Griekse componist Mikis Theodorakis heeft zondag in Bel grado kritiek geuit op de communisti sche partijen van Rusland en andere oostblokken, omdat ze naar zjjn zeggen de dogmatische vleugel van de verbannen Griekse communisten steunen. Bij een voortzetting van deze politiek zou Moskou in het slop geraken. Tijdens een persconferentie in de Zuidslavische hoofdstad drong Theodo rakis er bij de Russische communisti sche partij op aan, neutraal te blijven in de discussies tussen het in de Sov jet-Unie gevestigde politburo van de Griekse communistische partij en de „energieke, progressieve en actieve communistische krachten" in Grieken land zelf. De Griekse communisten zou den volgens hem de vrijheid moeten hebben die beslissingen te nemen die zij zelf willen. De componist en voorzitter van het „patriottisch en anti-dictatoriaal front", die onlangs door het kolonelsregime werd vrijgelaten, zei dat hij de „be vriende landen" geen verplichtingen wilde opleggen, als er sprake is van po gingen van de zijde van Athene tot be tere economische betrekkingen ook met socialistische landen te komen. Hij en zijn vrienden veroordeelden echter wel iedere actie die een verbete ring van de economische positie van de De eerste secretaris van de Tsjecho- slowaakse ambassade in Addis Abeba is met zijn vrouw en drie kinderen over gelopen naar „een onbekend Westers land". De 52-jarige Vladimir Krula had vrij dag naar Tsjechoslowakije moeten te rugkeren, maar hij verdween donder dag in Addis Abeba. Hij is 'n vriend en medestander van Alexander Du beek. POST Mëchine F junta zou betekenen of die de junta uit haar isolement zou bevrijden Een gewapende opstand tegen het ko lonelsregime zou volgens Theodorakis dan pas nut hebben, als het Griekse volk tot de overtuiging is gekomen, dat dat de enige weg naar de vrijheid is. Hij zelf gelooft dat door andere midde len die de junta in paniek brengen het regime omver kan worden geworpen. Theodorakis deelde mee dat hij begin juni in Stockholm Andreas Papandreoe zal ontmoeten, om te spreken over de oprichting van een „nationale raad voor de verzetsbeweging". JOHANNESBURG Ongeveer 300 blanke studenten van de universiteit van Witwatersrand, hebben een mars gehouden uit protest tegen de gevan genneming van 22 kleurlingen. Deze hebben enige maanden geleden terecht gestaan, maar werden toen vrijgespro ken. Zij werden echter onmiddellijk weer gevangen genomen op grond van de antiterreurwet. Hun detentie kan voor onbepaalde tijd voor perioden van negentig dagen wordten verlengd. De minister van Justitite had de stu denten verboden, een protestmars te houden. Zij hebben hun demonstratie toch doorgezet. De mars had een rustig en ordelijk verloop. De studenten wisten de zaken wijk te bereiken, die ruim 1,5 kilometer van de univesiteit ligt. Kantoormensen bestookten de demonstranten uit de bo venste verdiepingen met papier en wa ter en schreeuwden vijandige leuzen. De studenten werden bij het Vorster- plein opgewacht door een politiemacht van 200 man. De spandoeken werden in beslag genomen en ongeveer 150 de monstranten werden gearresteerd. LONDEN De Britse regering heeft maandag alle particuliere klinieken die zijn gespecialiseerd in het verrichten van abortusiperaties, opgedragen het afstaan van levende foetussen voor medische proeven te staken. In Brtsc medische kringen was men zaterdag geschokt door de bewering van een vooraanstaand katholiek Ho- gerhuislid dat een abortuskliniek leven- ADVERTENTIE de afgedreven foetussen zou hebben verkocht voor medische proeven. Het conservatieve parlementslid dat dit heeft beweerd, St. John-Stevas, is er van overtuigd dat dit zo is. Hij heeft het ministerie van Gezondheid in ken nis gesteld van een door hem ontvangen brief, waarin dit wordt beweerd. Dit ministerie is inmiddels met een onder zoek begonnen. Volgens het parle mentslid, dat met kracht de verzachting van de abortuswetgeving in Engeland heeft willen tegenhouden zonder succes overigens heeft de Britse mi nister van Sociale Zaken, Richard Crossman, aan deze praktijken een eind gemaakt, nadat hij hem er van op de hoogte had gesteld. St. John-Stevas noemde de gang van zaken „het afschuwelijkste dat ooit in Brittannië is gebeurd". Hij eiste een nieuw parlementair onderzoek naar de nu twee jaar oude abortuswet, die er volgens critici toe geleid heeft dat En geland „het abortusland van Europa" is geworden. Medici vragen zich echter af hoe de foetussen, die volgens St. John-Stevas tussen vier en zeven maanden oud zijn, buiten de baarmoeder in leven gehou den worden. Het parlementslid beweert dat de betrokken dokter van plan was het leven van de afgedreven vruchten nog veertig weken te rekken, waarna zij volgens hem zouden worden „afge slacht". Dr. Malcolm Potss, medisch di recteur van de internationale vereni ging voor geboortenregeling, acht het on mogelijk het leven buiten de baarmoe der in stand te houden. De bijzonder heden die in deze bewering worden verstrekt vormen wetenschappelijke wartaal, die door niemand ernstig geno men kan worden. „Ik denk dat St. John-Stevas doelt op een etisch volko men aanvaardbare praktijk, namelijk het gebruik van biologische levende cellen van foetussen voor medisch on derzoek". Dr. Martin Cole, hoefd van de Cal- thrope-kliniek, is het daar mee eens. Hij betwijfelt of een foetus langer dan twee dagen na de abortus in leven ge houden kan worden, laat staan veertig weken. St. John-Stevas beweert dat de be trokken dokter daarvoor de foetussen op de bloedsomloop van honden wil aansluiten en er dan virusziekten mee wil onderzoeken. ADVERTENTIE Het Suez-kanaal, dat lange tyd na de juni-oorlog van '67 fungeerde als be standslijn tussen Israël en Egypte, is met name sinds de laatste weken de linie geworden, waarlangs zich steeds heftiger strijdende partijen bewegen en waarboven zich met steeds groter wordende frequentie luchtgevechten voordoen die een complete oorlog doen vermoeden. Men vermoedt dal de uitgebreide hulp die Egypte mo menteel van Rusland krjjgt, hieraan niet vreemd zal zijn, zeker niet nu waarnemers in Tel Aviv hebben be kendgemaakt, dat vorige week pogin gen zijn gedaan langs het kanaal ba ses in te richten voor de Russische Sam-raketten, die zo goed als zeker zullen worden bemand door Russische technici. Op welke grond deze berich ten gebaseerd zijn, is niet bekendge maakt, maar genoemde waarnemers wijzen er dan op dat de Israëlische luchtacties over de gehele lengte van de waterweg ook sinds vorige week steeds intensiever zijn geworden. Waarnemers wijzen er bovendien op, dat de Israëlische minister van De fensie Mosje Dajan, herhaaldelijk heeft gewaarschuwd dat Israël alles zal doen wat in zijn macht ligt om de bouw van dergelijke bases te voorko men. De Sam-3-raketten zijn name lijk bedoeld als afweer tegen laag- vliegende vliegtuigen en mocht Egyp te dus over die bases gaan beschik ken, dan zou de Israëlische suprema tie in de lucht op slag zijn verdwenen en zouden de Israëlische stellingen aan de oostelijke oever van het ka naal een dankbare prooi worden van MOSJE DAJAN alles doen de kwalitatief sterkere artillerie van de Egyptenaren. De sterkte van de Is raëlische artillerie langs het kanaal wordt geschat zich te verhouden tot die van de Egyptenaren als van één op 20 of 30 en Israël heeft zijn straaljagers dan ook vaak zijn „vlie gende artillerie" genoemd. De gehele situatie in 't Midden-Oosten hangt nu dus af van de Sovjet-Unie: zullen de leiders in Moskou volharden in hun plannen genoemde bases daar te bouwen en ze zonodig met Russi sche technici bemannen en zullen zij wellicht hun piloten opdracht geven de bases te verdedigen tegen de aan vallen van de Israëlische luchtmacht? Naar aanleiding van uitlatingen van onder anderen premier Gold a Meir wijzen zij erop, dat de Israëlische luchtmacht ook de Russische piloten zal aanvallen. "17an de andere kant zullen de Russen nu wellicht in een zenuwen-oor log kunnen worden betrokken. En als zij dan menen dat de voordelen, met name die op politiek gebied, niet op wegen tegen de risico's van een mo gelijke directe confrontatie met de Verenigde Staten, zouden zij zich kunnen terugtrekken zoals zij ook de den bij de Cuba-crisis in oktober 1962. Zoals bekend zijn de eerste berichten over de levering van Sam-3-rakctten aan Egypte in februari van dit jaar verschenen. Men meende toen te we ten dat ze bedoeld waren voor bases rond Alexandrië, Caïro, de Assoean - dam en andere burgerlijke bases in Egypte. Minister Dajan verklaarde toen ook dat de raketten dan geen vi tale bedreiging zouden vormen voor de veiligheid van Israël en hij zei te hopen dat Rusland daar ook rekening mee zou houden. Als de nieuwe berichten echter juist zUn zou dat erop wijzen dat Moskou het „modus-vivendi-idee" van Dajan heeft verworpen, hetgeen een duide lijke verslechtering van de situatie inhoudt. Tntussen heeft ook de diplomatieke kant van de situatie in het Mid den-Oosten veel aandacht gehad. Naar aanleiding van de berichten als zouden Syrische eenheden zieh in Zuid-Libanon hebben geïnstalleerd, na de recente grootscheepse Israëli sche aanval op dat gebied, heeft de Libanese premier Rasjid Karami zon dag een bezoek gebracht aan de Syri sche hoofdstad Damascus. Vergezeld van de opperbevelhebber van de Li banese strijdkrachten generaal Jean Noujaim, heeft h(j daar gesproken met de Syrische president Noereddin Attassi cn met de Syrische minister van Defensie generaal Hafez Assad. Na terugkomst in Beiroet bracht Ka rami verslag uit aan president Hélou. Hoewel niet precies is bekend. Welingelichte kringen in Beiroet namen zondagavond aan, dat bij de bespre kingen een akkoord is gesloten dat met name voor Libanon gunstig is uitgevallen. Zij menen dit te kunnen opmaken uit het feit dat kort na de terugkeer van Karami in Beiroet bekend werd, dat binnenkort 'n offi ciële Syrische delegatie een bezoek aan de Libanese hoofdstad zal bren gen om het bereikte akkoord verder uit te werken. Naar aanleiding van de woorden van Karami dat „op alle niveaus contac ten zullen worden gelegd" meende men te kunnen opmaken, dat er wel licht ontmoetingen zullen volgen tus sen de militaire leiders van'beide lan den en misschien ook tussen de beide staatshoofden. Zeer ten nadele van Israël overigens weer.

De Vallei | 1970 | | pagina 9