Veenendaals dagblad ten noorden Buiten 't Schaep overleeft ruzie niet Loos bom-alarm bij opening NEH door koningin DRQSTE Van overschot naar tekort op begroting van Ver. Staten Juwelier had het nakijken Kamerleden willen „wegwerpscholen" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei •j Bouwbedrijf ontslaat 70 man Vrij koud Meevaller voor Limburgs mijnbedrijf Laura Moeder verliest door rij fout zoon en schoondochter Binnenkort ook Chinese ICBM V.S. leveren aan Israël bommen Conflict met Eli Asser GEEN WONDER. HET IS WONDER Vorstin wilde ook „de cup even zien L KLUIS VAN BELASTING KANTOOR GEKRAAKT NVY is somber over nieuwe cat klein metaal KOSTUUMS TWEE ANDERE ZOONS ZWAAR GEWOND Berk PARTNERS TULPEN, CROCUSSEN en KORENAREN MAROKKAAN NA VECHTPARTIJ OVERLEDEN Hoofdstraat 75 - Veenendaai v.a. 110,- B«r. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaai, Telef. 08385-10550 (adm 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., f 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 20 MEI I970 - 44e JAARGANG no. II4 Nederland boort op Noordzee vpgi» oliebron aan van Vlieland DORDRECHT Door een onjuiste Inhaalmanoeuvre is een 54-jarige Am sterdamse automobiliste gisteravond op de Moerdijkbrug met een vrachtauto in botsing gekomen. Bij dit ongeluk kwa men haar gehuwde zoon en diens echt genote om het leven, en werden haar beide andere zoons die in de auto zaten rwaar gewond. Zelf bleef zij onge deerd. De personenauto zwenkte na het in halen van de vrachtauto te snel terug naar rechts, raakte daarbij de voorkant van de vrachtauto en smakte vervol gens tegen de brugleuning. De slachtoffers zijn de 22-jarige B. W. van Keulen en zijn even oude echt genote E. B. van Keulen-Buren uit Rot terdam. De beide zwaargewonden de 29-jarige P. van Keulen uit Oosterhout en de 16-jarige K. van Keulen uit Am sterdam. LAS VEGAS (Neveda) Daniel Hen kin, onderminister van Defensie der VS, heeft gezegd, dat een onderzoek van een deel van de laatste trap van de raket, die, op 25 april, diende voor de lancering van de eerste Chinese kunst maan, er op duidt, dat de Chinese ge leerden in staat zijn zeer binnenkort in tercontinentale ballistische raketten te lanceren. Op een congres van luchtvaart-ruim tevaartjournalisten in Las Vegas zei de minister, dat men binnen enkele maan den het lanceren van Chinese intercon tinentale raketten kan verwachten. Henkin liet zich niet uit over de wijze waarop Amerikaanse deskundigen een deel van de laatste trap van de bewuste Chinese raket hebben kunnen onderzoe ken. Als jongens maakten wij ons soms de berken ten nutte, door hen in 't voorjaar het sap af te tappen. We wisten toen nauwelijks beter en allang koester ik zulke egoïstische bedoelingen niet meer, wanneer ik mij verheug in hun len- teschoon. Die sapstroom, door de ivorteldruk tot boven in de kroon gestuwd, is zó overvloedig, dat men bij een proef) in een week tijds ivel 36 liter van dit water opving. Het bevat druivesuïker en daardoor gaat het rveldra over tot gisting. Stellig hebt ge hier of daar gezien, dat een thans afgezaagde stam het vocht duidelijk op het snedevlak vertoont en hoe daar dan vlinders, kevers en mieren op afkomen. Eigenlijk kan ik mij niet meer herinneren, of wij het even lekker vonden als deze kleine snoepers; doorgaans zullen we de inhoud van onze fles niet voldoende hebben la ten gisten, want daartoe waren we te ongedurig en wilden te spoedig resultaten van de onderneming zien. Voor een goed recept schijnt wijn steen-zuur, honing, suiker, kaneel en een paar kruidnagelen nodig te wezen. De oude Germanen dronken het berkesap als ,,mede", maar ze kenden niet alle moderne ingre diënten. Russen en Finnen berei den het nog steeds en voorts vond het afkooksel van de bast toepas sing bij een remedie tegen trans pirerende voeten; deze bevat n.l. betulakamfer. Er bestond een legio aantal huismiddeltjes, ontleend aan onze boom, doch ze raakten in on bruik. Ik voor mij heb genoeg aan deze fraaie, luchtige vertegenwoor digers in het land van hei en zand, waar ik in gedachte soms Staring citeer: ,,Hoe geurt de wasem der berkenspruit...!" Deze Achter- hoekse dichter aanvaardde de pro clamatie der lente met een blij, ongecompliceerd gemoed. 20 mei 1970 A. B. Wigman HEERLEN In de N oordzee is olie aangeboord op ongeveer vijftig kilometer ten noorden van Vlielandin 50 meter diep water Het is de eerste olievondst op het Nederlandse deel van de bodem van de Noordzee. Er zullen nog verscheidene boringen nodig zijn om de waarde van de ontdekking vast te stellen. De Limburgse mijnonderneming Laura Vereeniging in Eygelshoven neemt voor een zesde deel in de groep van vier ondernemingen die de vondst heeft aangeboord. Directeur B. van Slobbe zei gisteravond „De belangrijkste consequentie voor ons is het voortbestaan en de werkgelegenheid voor duizenden gezinnen". Ver dere conclusies wilde hij nog niet trekken. »\\X\\\\YVW\\\\\\\\\\\V Laura Vereeniging, die als parti culiere onderneming van oudsher ko len produceert, houdt als mijnonderne ming in 1974 op te bestaan. Duizend van de vierduizend werknemers zijn in middels omgeschoold voor de activi teiten die de onderneming in zes be drijven heeft ontwikkeld in het kader van de herstructurering van Zuid-Lim burg. De kans is nu groot dat als gevolg van de olievondst ook de overige drie duizend werknemers binnen de onder neming ander werk kunnen krijgen. Laura Vereeniging vormt samen met drie Amerikaanse partners de groep Laura-Tenneco ,die de boringen ver richt. Tenneco Netherlands (van Tenne- co Oil) neemt voor éénderde deel: Mon- oil Netherlands (van Monsanto) voor éénderde en Ethyl Netherlands eenzes de deel. Tijdens de jongste boring werd een produktiesnelheid van tweeduizend barrels (vaten) per dag bereikt. De bo ring werd gedaan in een gebied van vierhonderd vierkante kilometer in on geveer vijftig meter diep water. Dit is een van de elf „blokken" met een totale oppervlakte van ongeveer vierduizend vierkante kilometer, die in 1968 door de Nederlandse regering aan de groep Laura-Tenneco werd toegewe zen. Begin deze maand werd bekend dat in het Noorse deel van het continentaal plat voor honderden miljoenen tonnen olie was aangeboord. WASHINGTON Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben bevestigd, dat Amerika bommen levert aan Israël als onderdeel van het programma voor militaire bijstand. Dat het om geheime leveranties via het ministerie van De fensie zou gaan, waarvan het State De partement niet zou afweten, spraken genoemde ambtenaren tegen. Woordvoerder McCloskey van het State Department deelde mee dat Ame rika Israël van een aantal militaire goederen voorziet. Hij wilde niet zeggen om welke goederen het gaat, behalve dan de 50 straal jachtbommenwerpers van het type Phantom waarvan al lang geleden melding is gemaakt. Hij zei dat het jongste Israëlische verzoek om nog 25 Phantoms en 100 Skyhawk-straalja- gers te leveren, nog steeds in behande ling is. McCloskey zei een en ander naar aanleiding van vragen over een artikel in de Washington Post, waarin was ge steld dat het State Department kenne lijk buiten de kwestie van de wapenle veranties aan Israël werd gehouden. De Veiligheidsraad heeft Israël ver oordeeld wegens zijn militaire actie van vorige week tegen Libanon, Israël werd gewaarschuwd, dat een herhaling het nodig zal maken dat de raad „doeltref fende maatregelen" tegen Israël over weegt. Elf landen, waaronder Rusland, En geland en Frankrijk stemden voor de ontwerp-resolutie, terwijl de VS, Co lumbia. Nicaragua en Sierra Leone zich van stemming onthielden. Er waren geen tegenstemmen. Het voorstel was afkomstig van Zambia. De Amerikaanse vaste vertegenwoor diger bij de VN, Charles Yost, noemde de aangenomen resolutie „onevenwich tig". Zij hield geen rekening met de provocaties, die leidden tot het Israëli sche antwoord. Yost beschuldigde de Russische afgevaardigde ervan, van de gelegenheid gebruik gemaakt te hebben om de sfeer te vergiftigen. Schacp met de Vijf Poolen" de zo succesrijke serie van de KRO komt niet meer op het scherm. Moeilijkheden met schrijver Eli As ser zijn daarvan de oorzaak. Joes Odufré. die met zijn onaf hankelijke produktiemaatschappij de serie voor dte KRO heeft gemaakt, zegt: „Asser is niet bereid de presta tie te leveren die van hem redelij kerwijs mag worden verwacht". De moeilijkheden met Eli Asser bestaan al enige tijd. De sfeer tus sen hem en het vaste team spelers Adle Bloemendaal, Piet Romer en Leen Jongewaard is verslechterd door de wijze waarop Asser zich met de opnamen meende moeten be moeien. Joes Odufré: „Hij zei soms dat hij 't tempo van de produktie niet kon bijbenen. Maar toen ik hem aanbood er een paar andere schrijvers bij te halen, zei hij dat hij zijn vetorecht zou gebruiken. Formeel kan ik- anderen laten schrijven, want het is mijn idee. Maar het is buiten kijf dat Asser dan gaat procederen, maar dan is het plezier van de kijker al vergald. Amusement is een illusie en zo moet het blijven". Warry van Kampen chef tv- amusement bij de KRO zit met de situatie in zijn maag. „Asser zou slechts bereid .ijn komend seizoen vier afleveringen te schrijven, waarvan de eerste trouwens pas in november. Maar vier is geen serie en november is te laat' „We zijn zeer gedupeerd. Het is een hele slag voor de KRO. Het was de eerste serie met zo'n groot succes na Annie Schmidt. We hebben er met iedereen over gesproken, maar ik zie het niet meer. Ik hoop alleen nog dat er een wonder gebeurt". Inmiddels is Joes Odufré ge vraagd zijn gedachten te laten gaan over een vervangend amusements- produktie met hetzelfde team spe lers. Odufré ziet daar „op zo kor te termijn" naar hij zegt nauwe lijks kans toe. ADVERTENTIE ROTTERDAM Koningin Julia na heeft gistermiddag de Europa Cup, Feijenoords trots en glorie, be keken. De koningin was in Rotter dam voor de opening van de Neder landse Economische Hogeschool en bedacht ter plaatse dat dit het mo ment was om ook de Cup te zien. Zij ging naar het stadhuis en een agent van politie stak even over om de beker schielijk onder een deken tje van het Cup-paviljoen op het Stadhuisplein naar het stadhuis te brengen. Nadat de koningin de beker had bewonderd, haastten twee politie mannen zich om de Cup naar zijn standplaats te brengen. ROTTERDAM De opening van de nieuwe Nederlandse Economische Hogeschool in Rotterdam gister morgen door koningin Juliana verricht is met enig „vuurwerk"" gepaard ge gaan. ADVERTENTIE Verrukkelijke chocolade nu in nieuwe verpakkingen om ook het oog te laten genieten van Koninklijke Droste kwaliteit. NIEUW WASHINGTON President Nixon heeft aangekondigd, dat de aanvanke lijk voor het lopende en het komende belastingjaar verwachte overschotten op de begroting zijn verkeerd in tekor ten ad respectievelijk 1,8 en 1,3 miljard dollar. President Nixon heeft bij de Ameri kaanse volksvertegenwoordiging een voorstel ingediend voor invoering van een accijns op loodhoudende toevoegin gen aan autobenzine. Blijkens een me dedeling van het Witte Huis, wordt voorgesteld een belasting van 4.25 dol lar per pound loodgehalte in de benzine te heffen bij de fabrikant of de im porteur van de loodhoudende toevoe gingen. Voor de consument betekent de accijns een verhoging van de benzine prijs met 2,3 dollarcent per gallon voor de staat extra inkomsten van 1,6 mil jard dollar. Nixon heeft verklaard, dat de tekor ten zullen worden overgeboekt teneinde de mogelijkheid van een recessie met voortschrijdende werkloosheid te ver mijden. Nixon zegt in zijn verklaring dat hij vastbesloten blijft de inflatie te beteu gelen, maar voegt daaraan toe dat de zorg om de werkloosheid en het ver langen naar stabiele prijzen zoder ontwrichting van de economie de cam pagne ter bestrijding en beperking van de inflatie langer van duur maakt. De directeur begroting Robert P. Mayo heeft in een persconferentie op het Witte Huis verklaard, dat ook voor 1972 een begrotingstekort wordt ver wacht. Door de extra-belasting op ben zine zal deze ongeveer 2,3 dollarcent per gallon (4,5 liter) duurder worden. HAARLEM In een Haarlems zie kenhuis overleed gisteren de 42-jarige Marokkaanse arbeider Assoued Mahdi aan de gevolgen van een vechtpartij. In de nacht van zaterdag op zondag kreeg de man ruzie in een Haarlems café. De ruzie werd op straat voortge zet. Hij kreeg toen van een 29-jarige Haarlemmer een stomp in het gezicht. De Marokkaan viel met zijn achter hoofd op een trottoirrand. De Haarlem mer is gearresteerd. Surséance gevraagd COEVORDEN Het ruim 70 perso neelsleden tellende bouwbedrijf Wcm- menhove in Coevorden heeft surséance van betaling aangevraagd. Het perso neel heeft eind vorige week ontslag ge kregen. De lonen over vorige week zijn ge heel uitbetaald, terwijl voor de uitbeta ling van vakantiebonnen ook regelingen zijn getroffen. De vakbonden zijn van de sluiting niet op de hoogte gesteld. Het bedrijf, dat vijf jaar geleden werd opgericht, had al enige tijd financiële moeilijkheden. Het had gebrek aan li quide middelen. Het aantal personeels leden was reeds teruggelopen. Het ont slagen personeel kan bij andere bedrij ven in dienst komen. Een anoniem telefoontje deed Rot terdamse rechercheurs ijverig maar te vergeefs naar bommen in de fraaie bloemstukken in de aula speuren. Een eigentijdse studentenvertegen woordiger, W. de Jong, hield een don derpreek tegen de maatschappijstruc tuur. de onderwijsplannen van minister Vcringa. de wetenschapsbeoefening aan de NEH en de zijné inziens)onge motiveerde tam-tam-rij(:e opening van de nieuwe behuizing. Een gift voor de Vietnam-slachtoffers was zijn bijdrage aan het feest. Voor de rest werd het de bijzonder waardige opening van een 92 miljoen kostend bouwwerk, waarvoor nu al weer uitbreidingsplannen op stapel worden gezet. Na een lunch op het stadhuis opende koningin Juliana gistermiddag het zg. Technikon in Rotterdam een verzamel gebouw voor acht scholen voor het be roepsonderwijs, een amfitheater schouwburg, een sporttoren met een zwembad, een sporthal en zes gymnas tieklokalen De opening gebeurde door de onthul ling van een groot glas-in-beton-raam van Karei Appel. De koningin, die over het raam wel wat meer wilde weten, kreeg haar informatie uit de eerste hand, van Appel zelf (op foto rechts). INBREKERS MAKEN TWEE TON BUIT SASSENHE1M Drie onbekende mannen hebben dinsdagnacht inge broken bij een juwelierszaak in de Hoofdstraat in Sassenheim. Binnen twee minuten was het drietal weer vertrokken met kostbare sieraden en horloges ter waarde van circa f 200.000.-. De daders zyn tot nu toe spoorloos. De inbraak gebeurde om kwart voor drie. De drie mannen vernielden d< ruit van de voordeur (met speciaal glas beveiligd) met een zware bak steen. De etalage was met het oog op inbrekers leeg, maar de siera den lagen in de winkel op plateaus uitgestald. Een grote hoeveelheid briljanten, diamanten, gouden arm banden en horloges verdwenen in een zak, die de rovers voor dit doel bij zich hadden. De eigenaar van de zaak, de heer H. J. Trossel, woont boven de winkel. Op het moment dat de mannen binen drongen, werd de alarminstallatie in werking gesteld. De heer Trossel werd hierdoor uit zijn slaap gewekt, maar toen hij goed en wel wakker was en naar buiten keek, zag hij het drietal al een goed heenkomen zoe ken. De overval heelt volgens de po litie niet meer dan anderhalve mi nuut in beslag genomen. De heer Trossel heeft de politie een vaag signalement van de inbrekers kunnen geven. UTRECHT Twee CHU-kamer- leden. de onderwijsspecialisten dr. H. A. Schuring en de specialisct voor cul tuur. recreatie en maatschappelijk werk drs. A. de Boo, menen dat er wat minder geld moet worden besteed aan (universitair) onderwijs dat slechts een beperkte groep ten goede koment ten einde meer beschikbaar te krijgen voor uitbreiding van het onderwijs aan de werkende jeugd. Ze menen, dat de studieduur bij het wetenschappelijk onderwijs sterk kan worden bekort, dat bezuiniging ook mo gelijk is door een concentratie van het wetenschappelijk onderzoek en een taakverdeling op dit gebied en dat stu dietoelagen van rente zouden moeten worden terugbetaald. In het algemeen kan in het onderwijs naar hun oordeel veel perfectionisme worden afgeschaft. De heren De Boo en Schuring voelen veel voor „wegwerpscholen", semi-per- manente schoolgebouwen met een ge bruiksduur van tien tot twintig jaar, die daarna kunnen worden vervangen- door nieuwe typen gebouwen. In de vijftiger jaren zijn veel nieuwe en mooie middelbare scholen gebouwd, maar door de invoering van de mam- DELFT Inbrekers hebben tijdens het pinksterweckeinde de kluis in het kantoor van de ontvanger der directe belastingen aan de Molslaan in Delft gekraakt. De inbraak werd dinsdagmorgen ont dekt. Met snijbranders werd de kluis opengebrand, waarna op dezelfde wijze drie in de kluis aanwezige brandkasten werden gëforceerd. Er wordt een be drag van 7.000 gulden vermist. De in brekers, volgens de politie minstens drie, hebben in het belastingkantoor een grote chaos aangericht. Op de bega ne grond, waar de kluis is onderge bracht, stond een laag water van enige centimeters. Aangenomen wordt dat de daders water hebben gebruikt bij de koeling van snij apparatuur. Alle in de kluis aanwezige materialen zijn natge spoten en men heeft de kraan open la ten staan. Hoe de inbrekers zich toe gang tot het gebouw hebben verschaft is nog niet bekend. moetwet met de scholengemeenschap als kernpunt, blijkt een deel van het geld dat daar in gestoken is, wegge gooid. Volgens de Kamerleden kan men nu net zomin als twintig jaar geleden voorzien, welke eisen de ontwikkelin gen van het onderwijs straks aan de scholenbouw zal stellen. DEN HAAG De eerste onderhan delingen over een nieuwe cao voor de metaalnijverheid (klein metaal) geven bondsbestuurder G. Maters van de me- taalbedrijfsbond NVV geen reden tot groot optimisme. Die onderhandelingen zijn een voort zetting van de reeks die op 14 novem ber jl. door de werknemersorganisaties werd afgebroken en n; 21 april jl.wer- den hervat. De werkgevers hebben, naar de me ning van de heer Maters, een karig standpunt ingenomen over enkele voor stellen die volgens de werknemersorga nisaties belangrijk zijn. Die voorstellen hebben o.a. betrekking op inkomensver beteringen, werktijdsverkorting, meer vakantie. Als de werkgevers niet bereid zijn tot meer, dan lijkt de heei Maters de kans op een nieuwe c.a.o. niet erg groot. ADVERTENTIE de&J&e i Weersverwachting van het KNMI van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Wisselend bewolkt mei voornamelijk in het binnenland hier en daar een bui. Matige tot krachtige, langs de Wadden - kust krachtig tot harde westelijke wind. Vrij koud weer.

De Vallei | 1970 | | pagina 1