Voor „gek" uitgemaakte wethouder eist in geding dwangsom tegen raadslid Koningin dankte Canadese volk Volgend jaar stemmen op 26 mei Italië bezig met amnestie Cubaanse vissers vrijgelaten Politiebond is ontevreden over „orde-beleid" Busongeluk in Kenia Hoofdpijnkliniek in Londen V.S. WENSEN NOG GROTERE A-BOMMENWERPERS Lange, hete, stinkende zomer dreigt voor Washington Keuringsraad is tegen abortus-advertentie INGRIJPEN Niet iedereen blij met jarig' Schiphol Haags ziekenhuis f 70 min duurder dan geraamd Kunstonderwijs onmogelijk geacht „Snoeken" tot 1 juli verboden |v f*! Naast Douwe Egberts bonenkoffie is er nu Zilvermerk. Vacuumverse, gemalen koffie, ideaal voor uw snelfilter. Extra gemakkelijk voor een weekend met veel aanloop of een andere onverwachte situatie. Douwe Egberts vacuumverse koffie 711 in het zilveren pakje. WOENSDAG 20 MEI 1970 DEN HAAG Koningin Juliana heeft het Canadese volk per geluids hand een boodschap gestuurd die is voorgelezen tijdens de herdenking van de Nederlandse bevrijding. De koningin zegt in de boodschap dat haar gedachten uitgaan „naar onze dap pere geallieerde vrienden in Canada die zo'n groot aandeel in de bevrijding van ons land op zich hebben genomen. Ik heb er heel veel behoefte aan van hieruit de dankbaarheid van het Neder landse volk over te brengen aan alle Canadezen voor de grote hulp in onze nood die Uw land aan ons land heeft gebracht. Wij eren eerbiedig de nagedachtenis van al diegenen van U die hun leven voor onze vrijheid hebben gegeven", al dus de koningin. „Mijn echtgenoot en ik, evenals onze kinderen, zullen nimmer de warme ont vangst en Uw gastvrijheid gedurende de vijf jaren van ons verblijf te mid den van U vergeten. Ik ben dankbaar te weten dat veel Nederlanders na 1945 in Canada een nieuwe bestemming hebben gevonden en dat zij thans de gelegen heid hebben bij de herdenking van onze bevrijding hun dank in de vorm van een geschenk tot uiting te brengen. God, zegene U allen", zo besluit de ko ningin. Dat geschenk is een orgel voor de stad Ottawa. Het is zondag overgedra gen. ROME Een wetsontwerp dat voor ziet in amnestieverlening aan duizenden personen die vorige herfst tijdens pro testbetogingen en demonstraties van ar beiders en studenten zijn gearresteerd, alsmede aan duizenden die zijn veroor deeld wegens gewone misdaden, is dins dagavond door het Italiaanse Huis van Afgevaardigden aangenomen. Het wetsontwerp gaat nu naar de Senaat, die het waarschijnlijk eveneens zal goedkeuren. Als het ontwerp wet wordit, gaan de gevangenisdeuren open voc. allen die zijn veroordeeld tot vijf jaar of minder wegens hun aandeel in de arbeidersac ties van de afgelopen periode en voor de meesten die drie jaar of minder uit zatten voor gewone misdrijven. Zij die zitten wegens bevordering van prostitutie, vallen niet onder de amnes tie. LAS VEGAS (Nevada) Luitenant kolonel Emil Block van de afdeling on derzoek en ontwikkeling van het bu reau van het hoofd van de Amerikaanse generale staf, heeft op een bijeenkomst van schrijvers over lucht- en ruimte vaart onthult .dat de VS van plan zjjn ▼t|f bommenwerpers op proef te laten vervaardigen, die twee keer zo veel kernbommen kunnen meevoeren als de huidige operationele B-y2. Tegen 1 juni zou de vliegtuigfabriek uitgezocht zijn, die de toestellen zal moeten bouwen. In een later produktie- program zou de bouw van meer dan 200 toestellen voorgenomen worden. De belangrijkste gegadigden voor de uitvoering van het project zijn Boeing, North American Rockwell en General Dynamics. De vijf proefvliegtuigen zouden meer dan 2 miljard dollar kosten en 200 bommenwerpers in de buurt van 10 miljard dollar, aldus Block. De B-l zou eind 1974 of begin 1975 gereed zijn voor proefvluchten, 200 toe stellen zouden omstreeks 1978 operatio neel kunnen zijn. Verder zou de B-l, volgens kolonel Block, ongeveer 8.000 km hetzij op gro te, hetzij op geringe hoogte kunnen vliegen zonder bij te tanken (de B-52 kan minstens 6 waterstofbommen en twee raketten met kernkoppen vervoe ren. De B-l zou het dubbele kunnen bergen, zo meent Block). WASHINGTON Dinsdag zijn in Washington de vuilnisbakken niet ge leegd, en ook maandag bleef er veel langs de weg staan omdat de vuilnis mannen niet op hun werk verschenen. De vuilnismannen hebben de hoofd stad een „lange, hete, stinkende zomer" beloofd, als hun eisen voor hoger loon en betere arbeidsvoorwaarden niet worden ingewilligd. De vuilnismannen klagen ook over discriminatie. HAVANA Premier Fidel Castro van Cuba en enkele honderdduizenden juichende Cubanen hebben dinsdag avond 11 Cubaanse vissers begroet, die door anti-Castrogezinde Cubaanse bal lingen zijn vrijgelaten. De vissers zijn ruim een week door de ballingen vast gehouden. MAASTRICHT Wethouder L. Thissen uit Grèvenbicht heeft gisteren tij dens een kort geding voor de president van de Maastrichtse rechtbank geëist dat de ex-PSP'er Dirk de Vroome uit Stein zich niet meer in het openbaar zou afvragen of hij in een krankzinnigengesticht thuishoort. Wethouder Thissen, die zich diep gekrenkt voelt door deze twijfels aan zijn verstandelijke vermogens, vroeg een dwangsom van honderd gulden per bele diging. Dirk de Vroome verscheen gisteren in zijn nieuwe Rooie Reus-pakje en een schare supporters achter zich voor de president, mr. P. Janssen. De steun van een rechtsgeleerde achtte hij overbodig: „Ik kom er zelf wel uit". Volgens De Vroome bereikte het con flict met de wethouder zijn hoogtepunt op 16 april, nadat hij als voorzitter van het sociaal bureau van de PSP met suc ces in beroep was gegaan bij Gedepu teerde Staten toen de gemeente Gre- venbicht weigerde een gezin uit de plaats een bijstandsuitkering te ver strekken. Op advies van de provinciale griffie had hij zelfs een machtiging ontvangen om het geld op het gemeen tehuis te gaan halen. „Vanuit zijn woonhuis gaf de burgemeester aan de DEN HAAG De verkiezingen voor de Tweede Kamer worden mits er geen kabinetscrisis komt zeer waar schijnlijk volgend jaar op 26 mei ge houden. Deze in de Kieswet geregelde datum wordt aangehouden, ook al wordt het parlement door voorstellen tot grondwetswijziging van minister Beernink (binnenlandse zaken) voortij dig ontbonden. In geval van Kamerontbinding moet het tijdstip, waarop nieuwe verkiezin gen worden gehouden, bij Konink lijk Besluit worden vastgelegd. Het is gebruikelijk dat ernaar wordt ge streefd de datum te laten samenvallen met de normale zittingsperiode van de Tweede Kamer van vier jaar. Het kabinet schijnt weinig te voelen voor vervroeging van de Kamerverkie zingen met enkele maanden. De staats commissie Cals-Donner had dit gesug gereerd, teneinde het de nieuwe rege ringsploeg mogelijk te maken tijdig de begroting voor het volgend jaar voor te bereiden. Vervroeging zou nadelig werken op de opkomst van de kiezers, omdat in maart of april het weer meestal slech ter is. Bovendien zou de Tweede Kamer na het kerstreces, weinig wetgevende arbeid kunnen verrichten, als er direct al weer verkiezingen voor de deur zou den staan. Minister Beernink zal zijn standpunt in deze kwestie binnenkort uiteenzetten in antwoord op vragen van het Kamer lid P. Jongeling (GPV). DEN HAAG Drie jaar geleden heeft het huidige kabinet beloofd dat vrijheid van meningsuiting en handha ving van de openbare orde in een even wichtige verhouding tot elkaar zouden worden gebracht. Maar van een effectief beleid waar het het handhaven van de rechtsorde betreft blijkt weinig. Zo beklaagde zich gistermorgen de algemeen voorzitter van de katholieke politiebond St. Michaël, de heer W W. Weijmans zich. Hij deed dat op het bondscongres dat in het Congresgebouw in Den Haag wordt gehouden. Dit verzwaart de taak van de politie man, die bovendien te doen krijgt met een groeiende criminaliteit en een agressie in het wegverkeer die haast niet meer onder controle zijn te krijgen. Er is in deze drie jaar absoluut te wei nig gedaan aan hergroepering, herstruc turering, reorganisatie en oplossing van het personeelstekort van de Neder landse politie, aldus de voorzitter. DEN HAAG De KOAGG, de Keu- ringsraad openlijke aanprijzing genees middelen en geneeswijzen in Amster dam, is tegen advertenties waarin vrou wen die abortus wensen worden aange spoord zich in verbinding te stellen met een voorlichtingsbureau in Engeland. De keuringsraad schrijft dit in een brief aart de directeur-generaal van de volksgezondheid en aan de geneeskun dig hoofdinspecteur van de volksge zondheid. Het gaat om de volgende ad vertentie, die enige tijd geleden in een Nederlands dagblad verscheen: „Pregnancy Advisory Service for the Midlands. Het voorlichtingsbureau voor zwangerschappen voor Midden-Enge- land. Discrete voorlichting en hulp". De KOAGG heeft uitgezocht dat de advertentie afkomstig is van een zuiver commercieel bemiddelingsbureau. Er is, zo zegt de raad, daarom geen enkele ze kerheid dat vrouwen die zich tot dat bureau wenden in contact worden ge bracht met bevoegde en deskundige artsen of met klinieken die door zulke artsen worden geleid. NAIROBI 20 inzittenden van een autobus hebbe* het leven verloren toen deze dinsdag ten noorden van Nairobi (Kenia) in botsing kwam met een vrachtwagen met blikken benzine. Tweeëndertig anderen zijn met brand wonden naar een ziekenhuis gebracht. De bus vloog in brand toen bij de botsing een blik benzine door een raam naar binnen vloog en de uitstromende vloeisel met een brandende sigaret in aanraking kwam. Doordat de bus tjokvol passagiers was konden velen het voertuig niet tij dig verlaten. secretaris opdracht om mij 's middags om half drie het geld ter hand te stel len. Maar toen ik op dat tijdstip bij het gemeentehuis kwam, was de' deur öp slot. Na langdurig bellen verscheen wethouder Thissen samen met de ge meentesecretaris op het balkon. Zij dansten en zq zongen: „Dirkje de Vroome komt er lekker toch niet in. Hij krijgt het geld niet". „Toen ik wegreed wuifde de wethou der mij na. Nou, dat gebaar was duide lijk, want ik ben Thissen zijn vriend niet", aldus De Vroome. „Ik heb mij toen afgevraagd of deze heren wel bij zinnen waren en of er in het algemeen belang niet ingegrepen moest worden". Via zijn advocaat liet wethouder Thissen weten dat de gemeentesecreta rie 's middags zoals gebruikelijk geslo ten was geweest. Hij ontkende op het balkon te hebben gedanst of gezongen: „Die man fantaseert maar wat. De Vroome had tot besluit nog een kleinig heidje in petto: „De wethouder heeft een kort geding aangespannen om de aandacht van zij den. Noch de burgemeester, noch het pro vinciaal bestuur zijn gelukkig met deze kwestie. Ik weet dat er een onderzoek gaande is en dat het zeer de vraag is of wethouder Thissen in zijn functie zal worden gehandhaafd". De president van de rechtbank zal op 26 mei uitspraak doen. :ijn wanbeleid af te lei- AMSTERDAM Heel Schiphol is dinsdagavond aanwezig geweest op de verjaardagsreceptie die de luchthaven in het RAI-congrescentrum te Am sterdam gaf ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan. was met spandoeken naar de RAI ge- Een tiental inwoners van Zwanenburg togen om daar te protesteren tegen de geluidshinder van Schiphol. Gesig neerd met „De lastige Zwanenburger" demonstreerden zij voor de RAI met spandoeken. Politie en portiers verhinderden de Zwanenburgers om de recipiërende directeur mr. Van Stapelen en zijn twee adjunct-directeuren een rouw krans te overhandigen. DEN HAAG Het nieuwe Haagse gemeenteziekenhuis Leyenburg gaat volgens een nieuwe schatting bijna 157 miljoen gulden kosten. Vijf jaar gele den werden de bouw en inrichtings kosten op 87,5 miljoen geraamd B. en W. vragen de gemeenteraad om aanvullende kredieten. Het college zegt erbij dat vijf jaar geleden de kosten van technische voorzieningen en inven taris werden onderschat en dat thans ook prijsstijgingen, verhuiskosten, we genaanleg, kunstwerken, hogere bouw- rente en een kortere bouwtijd in de be rekeningen zijn opgenomen. Het ziekenhuis krijgt 'n kleine acht honderd bedden, een kunstniercentrum voor twintig patiënten en een uitgebrei de bestralingsafdeling. LONDEN Prinses Margaret van En geland heeft dinsdag 's werelds eer ste hoofdpijnkliniek geopend in Lon den. x De kliniek werkt onder auspiciën van de vijf jaar geleden opgerichte „mi graine Trust" en zal patiënten die lij den aan hoofdpijn gratis behandelen. Voor hoofdpijn is nog geen definitief geneesmiddel gevonden. De behande ling van de patiënten in de kliniek maakt deel uit van een uitgebreid on derzoekprogramma naar de oorzaken en de bestrijding van hoofdpijn. De opening was voor prinses Margaret niet louter een officiële kwestie. Het is bekend, dat de prinses lijdt aan migraine. UTRECHT George Lampe van de Vrije Academie in Den Haag is van me ning dat kunstonderwijs niet mogelijk en daarom ook niet nodig is. Hij deed deze uitspraak op de tweedaagse bij eenkomst van de Studiecommissie on derwijs beeldende kunsten, die gister morgen in Utrecht is begonnen. Onderwerp was een bespreking van het in juli 1969 uitgebrachte tussenver- slag. Ongeveer veertig kunstenaars, le den van de BBK en docenten en stu denten van verschillende academies, maakten gebruik van de gelegenheid om met de opstellers van het rapport te discussiëren. George Lampe noemde „het volko men onmogelijk om iemand tot kunste naar op te leiden. Het misverstand dat het wel kan, heeft geleid tot pretenties die niet waar konden worden gemaakt. Het is de oorzaak van de huidige pro blemen op de academies en van het ontbreken van de integratie kunst maatschappij Prof. J. Sarneel, lid van de commis sie, zag in de opmerkingen van de heer Lampe niet zoveel tegenstellingen met de gedachten van de commissie. Ook deze voelt weinig voor handhaving van de selectie via de bestaande normen. Ze is voor open werkplaatsen en ze is het er mee eens dat kunst ën samenleving op dit moment niet genoeg zijn geïnte greerd. DEN HAAG Vóór 1 juli mag niet met de speciale hengel worden gevist. Ook mag voor die datum niet worden gesnoekt. Een snoek, die vóór 1 juli zou worden gevangen, moet onmiddellijk in hetzelfde viswater worden teruggezet. Een en ander op grond van het Regle ment voor de Binnenvisserij 1970. Het ministerie van Landbouw en Vis serij heeft dit meegedeeld nu gebleken is dat in sommige sportvisserskringen onzekerheid heerst omtrent het tijdstip waarop met een bepaald vistuig al of niet mag worden gevist. Het visseizoen wordt, zoals enige maanden geleden al aangekondigd, za terdag 30 mei geopend. \hcuumverse, gemalen koffie klaar voor uw snelfilterJ1

De Vallei | 1970 | | pagina 6