Verkeersbewaker" majoor A. C. Vogel: Rel om plaat met trimoefeningen Quiz lekker tui NKV-suggesties voor algemeen inkomensbeleid Voorzitter V.N.G. op congres in Arnhem: „INZICHT BURGERIJ IN BESTUURS PROCES NOG ERG GEBREKKIC" communicatie op hoog niveau... V O Organisten: I11 hervormde kerk feodaal systeem ,Meer aandacht voor wegenbouw" Artie sten paar toch terug Polen naar Hasjiesj-kus Juwelenclieven 11a achtervolging gegrepen Huis-aan-huis- onderzoek oude woningen Tijdelijk elke fles HARTSTICHTING PROTESTEERT BIJ NEGRAM-DELTA IJSSELBRUG RIJSTIJL RADIO STICHTING WEG Brand op Eiffeltoren NVV IN ROTTERDAM OPENBAAR MILIEU WOENSDAG 20 MEI 1970 Nimmer zijn er in Nederland zoveel mensen op pad geweest als tijdens de afgelopen Pinksterdagen. Overal bewogen de verkeersstromen zich voort met de snelheid van nat zand door een nauwe trechter. Voor een nabeschouwing van de overstelpende drukte praatten wij met majoor A. C. Vogel, commandant van de Algemene Verkeersdienst van de Rijks politie in Driebergen. Wegen waren te druk om onveilig te zijn DEN HAAG Over het onlangs uitgebrachte grammofoonplaatje met trimoefe ningen Blijf Fit is een rel ontstaan. De Nederlandse Hartstichting heeft telegra fisch bij de uitgeefster, de Grammofoonplatenmaatschappij Negram-Delta, gepro testeerd. Zij stelt Negram in gebreke wegens inbreuk op het auteursrecht en in haken op haar actie. ADVERTENTIE DRIEBERGEN Hoe eindigt in het dichtbevolkte Nederland een lang weekeinde met strandweer, kleurige bollenvelden, bloeiende boomgaarden, races op Zandvoort en een visite van ruim /evenhonderdduizend buitenlan ders Precies met een massale thuis reis. Enkele miljoenen mensen hebben te gen het einde van Tweede Pinksterdag hetzelfde besluit genomen: We moeten weer eens op huis aan. Ze stapten in hun auto's en toen liep het verkeer in Nederland vast. Zo vast, als het nog nooit had gezeten. En toch' zegt majoor A. C. Vogel, commandant van de Rijkspolitiemannen die waken over onze verkeerswegen, kalmpjes: „Er waren eigenlijk geen problemen. Iedereen is gewoon thuisge komen. Het heeft de mensen alleen wat tijd gekost". Doodnuchter redeneert hij: „Je kunt nu eenmaal geen wegennet aanleggen voor de piekuren. Maandag was het twee tot drie keer zo druk als op een normaal piekuur. Wij de Rijkspolitie zijn er echter goed in geslaagd de zaak in beweging te houden, al ging het soms heel langzaam". Enkele knelpunten heeft de Drie- bergse centrale van de Algemene Ver keersdienst van de Rijkspolitie, de AVD, niet opgemerkt. Dat is in belang rijke mate te danken aan het overleg met Rijkswaterstaat, dat als resultaat heeft opgeleverd dat er op de plaatsen waar aan de wegen wordt gewerkt het aantal rijstroken zoveel mogelijk blijft gehandhaafd. Dank zij de bereidheid van Rijkswa terstaat om een rijbaan van de nieuwe IJsselbrug bij Zwolle vroegtijdig open te stellen, kon al bij voorbaat een knel punt uit de weg worden geruimd. Toch loopt bij een grote drukte het verkeer regelmatig vast in eindeloze fi les. „Maar daarvoor", zo weet majoor Vogel, „is maar heel weinig nodig. Een klein ongelukje of een verloren lading is al voldoende om de bumper aan bumper rijdende auto's volledig tot stil stand te brengen. En bij een bepaalde verkeersintensiteit is de zaak dan niet meer op gang te krijgen". Bijzonder tevreden is majoor Vogel ADVERTENTIE j^Outim n.¥. OcgstgMst w GOES Op de tachtigste jaarverga dering van de Nederlandse Organisten Vereniging heeft voorzitter Lambert Erné, organist van de Nicolaïkerk te Utrecht, felle kritiek geuit op het naar zijn mening „feodale systeem" in de Nederlandse Hervormde Kerk. In deze kerk wordt maar al te vaak geld over de balk gegooid, aldus de heer Erné, omdat men het besteedt aan raden en commissies die zich in het al - gemeen niet dienend maar veel meer heersend gedragen ten opzichte van de plaatselijke gemeenten. „De twintig jaar oude kerkorde is er de oorzaak van dat de centrale macht over de kerk in De Haag ligt. Ik heb in de plaatselijke gemeenten geconstateerd dat het verzet tegen het veel te dure centrale apparaat van de kerk groeit; ik pleit voor veel meer openheid in de hervormde kerk, óók over de besteding van de gelden." Vertegenwoordigers van de Ned. Herv. Kerk, de NOV en de Kon. Ned. Toonkunstenaars Vereniging hebben voor het eerst sinds de oorlog een ont- werp-positieregeling kerkmusici opge steld; het moet nog door de hogere ker kelijke organen goedgekeurd worden, maar de regeling is, volgens de heer Erné, niet meer dan het inhalen van een achterstand. „Dit zou niet nodig zijn geweest als de kerk niet ostenta tief geweigerd zou hebben loon- en prijsstijgingeng door te betalen," aldus de boze NOV-voorzitter. over het betrekkelijk geringe aantal ongelukken. „De dodelijke ongelukken die er geweest zijn", zo constateert hij, „zijn allemaal gebeurd op secundaire wegen. Het was gewoon te druk om de situatie onveilig te doen zijn- Het aantal ongelukken is sterk afhankelijk van de verkeersintensiteit' „Bij een bepaalde drukte bereik je de zogenaamde kritische intensiteit, dan gebeuren er de meeste ongelukken. Wordt het dan nog drukker, dan daalt het aantal ongelukken echter pijlsnel. Dat is dus een voordeel". Op de vraag of er duidelijke ver schillen zijn tussen piekuren op werk dagen en op zondagen, zegt majoor Vo gel: „Wis en waarachtig. Op normale dagen ken je tevoren de hoofdstromen en weet je waar de problemen liggen. Op zondagen komen de stromen op heel andere plaatsen op gang: van de Velu- wè en het Veluwemeer, uit Brabant, van de hele kust en uit Zeeland". „Er is bovendien een aanmerkelijk verschil in rijstijl. Op maandagochtend en op vrijdagmiddag wordt veel gerou- tineerder gereden. We hebben er bijna geen omkijken naar. Maar op zondag heb je veel auto's met kinderen met moe aan het stuur. Er is volgens mij geen verschil in rijden tussen mannen en vrouwen, maar het is natuurlijk wel zo dat vrouwen over het algemeen wat minder rij-ervaring hebben". Daarom houdt de Rijkspolitie op zon dagen zeer nauwkeurig de vinger aan de pols. Op vijftig tot zestig punten worden minutentellingen gehouden 'om te kunnen bijhouden hoe de verkeers stromen zich ontwikkelen. „Een soort verkeersthermometers", noemt majoor Vogel d^t. Hoe drukker het wordt, hoe meer Porsches er op pad worden gestuurd. Tijdens de pinksterdagen was het maximum aantal 53. Ook vanuit de lucht wordt de toestand onafgebroken geobserveerd. In nauwe samenwerking met het ANP worden verkeersberichten via-de radio omgeroepen. Majoor Vogel: „Aardig is dat we heb ben gemerkt dat we het verkeersgedrag kunnen beïnvloeden als er op elke tien automobilisten vier of vijf zijn met een radio. Ons vliegtuig heeft meerma len kunnen constateren dat er na be paalde berichten een verandering op treedt". „En wat we ook hebben ontdekt is, dat er een categorie mensen is die het leuk vindt om in files te rijden. Dat DEN HAAG Omdat de drukte op de wegen op een gewone werkdag in 1980 gelijk zal zijn aan de pinkster- drukte van de afgelopen dagen, moet de wegenaanleg nog beter ter hand worden geriomen. Dit meent de Stichting Weg. Ook de re creanten hebben recht op een wegen net van voldoende capaciteit. De re creatie van honderdduizenden is het afgelopen weekeinde op de rijkswe gen aan een strenge test onderwor pen. Ten aanzien van de wegen is de proef negatief uitgevallen oordeelt de Stichting ADVERTENTIE vul 't juiste woord in op de plaats van de stippeltjes. Ga met deze oplossing naar de winkelier die dit merk verkoopt. Er wacht u een leuke attentie, als u bij de eerste 6 goede oplossers bent. Heeft uw winkelier geen prijzen meer beschikbaar, stuur dan uw oplossing naar Postbus 1700 Amsterdam met vermelding van de naam van de betreffende winkelier. Wat nu het alom bekende, in Drie bergen hoofdkwar tier houdende, lan delijke verkeerson- derdeel van de Ne derlandse Rijkspo litie is, is enkele jaren geleden opge zet door één man: Arie Cornells Vogel (42) officieel geti teld. dirigerend of ficier der Rijkspoli tie derde klas", in de wandeling ge noemd majoor". In de oude Alex- anderkazerne in Den Haag begon Arie Vogel gebo ren in Schiedam, schoolgegaan in Den Haag, als ca- valerie-officier ge diend in Indonesië aan het einde van de jaren vijftig met de organisatie van zijn dienst. Nu Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie driehonderd man. Direct na zijn terugkeer uit Indo nesië, zocht de korte, stevig gebouwde Arie Vogel een carrière bij de politie. Tussen 1951 en 1953 doorliep hij de politie-academie in Hilversum. Daar na werd hij toegevoegd officier bij de commandant van het district Doe- tinchem van de Rijkspolitie. In 1958 werd hij toegevoegd aan het hoofd van het bureau verkeerszaken van de Rijkspolitie in Den Haag. Daar begon hij aan de uitwerking van het plan om een landelijk verkeersonder- deel te creëren. moet een soort sensatiezucht zijn. Die mensen willen misschien wel thuis kunnen vertellen dat het weer zo ver schrikkelijk druk was en dat zij er tus sen hebben gezeten". DEN HAAG Het jonge Poolse acrobaten-echtpaar Czeslaw en Krys- tyna Jasminski, dat vrijdag politiek asiel in Nederland aanvroeg, is gister morgen naar zijn vaderland vertrok ken. Het is in alle vroegte per vliegtuig via Kopenhagen teruggegaan. Als reden gaven zij op dat zij toch maar liever in Polen bleven omdat beiden daar nog veel familie hebben. Bij het Circus Boltini, waar het echt paar nadat het een voorlopige ver blijfsvergunning had gekregen, on derdak vond, was men zeer verbaasd over de gang van zaken. Ineens wa ren zij met al hun bagage verdwenen, zegt men hier. Er was niet eens een briefje, al was het maar om te be danken voor het gastvrije onthaal. De twee Polen kwamen met een groep Poolse circusartiesten na een toernee van vier maanden door Japan vrijdag op Schiphol aan. Dit was de laatste stop van Tokio naar Warschau. Het echtpaar maakte van deze gelegen heid gebruik om asiel te vragen. MANCHESTER De kus was geen liefde maar een kwestie van het doorsmokkelen van een stuk hasjiesj, zo betoogde de officier van justitie. Na de kus van zijn vrien dinnetje, was Barry Fitzgerald da genlang „high" geweest, zo werd voor de politierechter verklaard. Janet Hardman (17) bekende schuldig te zijn aan de tenlasteleg ging en werd voorwaardelijk veroor deeld. Fitzgerald werd tot een boete 1 f 80 veroordeeld omdat hij has jiesj in zijn cel had, waar hij gegre pen werd, nadat hij na het bezoek van zijn vriendinnetje gelukzalig be zig was „stuffies" te rollen. PARIJS Een niet ernstige, maar wel spectaculaire, brand heeft dinsdag middag in de Eiffeltoren gewoed. Omstreeks half vier brak op de derde etage brand uit, hetgeen met een zware rookontwikkeling gepaard ging. Aange zien de liften het niet meer deden, moesten de brandweerlieden acrobati sche toeren verrichten om bij de vuur haard te komen. Deze was in een kabel koker ontstaan, vermoedelijk doordat iemand er een brandende sigaret in had gegooid, waarna de smering was gaan branden. Binnen anderhalf uur was de brand geblust. Negram had volgens haar zeggen „de bedoeling iedereen in staat te stellen binnenshüis onder deskundige leiding van de Haarlemse sportleraar Gerard Kamp de conditie van het menselijk li chaam op te voeren". De Hartstichting overweegt nu de plaat uit de handel te doen nemen, mo gelijk via een kort geding. Het gaat haar daarbij niet om de plaat zelf, maar om de hoes. Daarop is volgens de Hartstichting op een aantal punten pla giaat gepleegd. Achterop de hoes staat met name dat trimmen een verzameling speciale ge richte oefeningen is die zelfs wordt ge zien als de meest probate methode ter voorkoming van hart- en vaatziekten. „Trimmen", zegt de heer J. Kierkels, directeur van de Hartstichting, „is een zaak van het Nationale Trimcomité. Wij hebben die actie tegen de bewegingsar moede met kracht ondersteund en blij ven dat doen, omdat daarmee de pre ventie van het hart- en vaatlijden is gediend". ..Wat Negram schrijft is eenzijdige en waarschijnlijk zelfs onjuiste voor lichting, omdat onze stichting ook op andere kanten van de preventie de na druk legt. Ten onrechte is de indruk ge wekt alsof de Hartstichting betrokken is bij de uitgifte en de commerciële doeleinden van de Negram onder schrijft. „Het kwalijke is", aldus de heer Kierkels, „dat het ontwerp van de hoes onder de titel Blijf Fit kennelijk is overgenomen van het veelkleurige aan plakbiljet Doe Dit, Blijf Fit, dat de Hartstichting heeft uitgegeven". Negram is verbaasd, dat men de uit drukking Blijf Fit en het woord trim men wil verbieden. Jaren geleden is al een plaat Keep Fit verschenen. Men zou de Nederlandse titel Blijf Fit als een vertaling daarvan kunnen zien. UTRECHT Onder normale economische omstandigheden moet een globale inko menspolitiek worden gevoerd, die een rechtvaardige verdeling van de welvaart als doel heeft. Het beleid moet op vrijwillige basis tussen de partners in het bedrijfsleven worden gevormd. Onder abnormale omstandigheden kan het noodzakelijk zijn dat de overheid zich tijdelijk meer rechtstreeks met de inkomensvorming bemoeit. Dit staat in een „schets voor een al gemeen inkomensbeleid", dat een com missie uit het NKV heeft voorgesteld. De commissie wil, dat er een algeme ne wet een raamwet komt, waarin de methoden zijn opgenomen om ver storingen in de economie tegen te gaan. De bevoegdheden van de overheid zijn nu over te veel wetten verspreid. In de nieuwe wet zou moeten worden gere geld: „De aanpassing van de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting in tij den van overspanning of recessie ;het prijsbeleid: de kredietverlening; het huur- en het loonbeleid. De wet moet ook een regeling bevatten om paal en per te kunnen stellen aan dividenden, tantiemes en honoraria. In het rapport wordt bovendien 'ge vraagd om een inkomens-adviescom missie. Deze moet regelmatig rapporten uitbrengen over de ontwikkeling van de verdeling van de welvaart en over de vooruitzichten op dit gebied. Op korte termijn moet het minimum loon worden opgetrokken, aldus de commissie. De pensioenen dienen te worden verbeterd. Het NKV wil meewerken aan een in komensbeleid als de nieuwe loonwet geen onwrikbaar gegeven is. Alles moet tijdens het beraad in de SER, waaraan de regering een advies heeft gevraagd, op de helling kunnen komen, dus ook die loon wet. N In de hoop dat dit zal gebeuren wil het NKV door middel van het rapport een bijdrage aan de discussies leveren. In een eerste persoonlijke reactie op het rapport van het NKV heeft de heer H. ter Heide, secretaris van het NVV, het „bijzonder aantrekkelijk" genoemd, dat het NKV een poging heeft gedaan om uit de impasse te komen, waarin de inkomenspolitiek verkeert. Desondanks, meent de heer Ter Hei de, kunnen bij het rapport nogal wat vraagtekens worden gezet. „Als men als stringente voorwaarde stelt, dat alle partijen het eens moeten zijn over de uitgangspunten en doeleinden van het inkomensbeleid", aldus de heer Ter Heide, „vrees ik, dat. het nooit van de grond zal komen". Het lijkt Negram zeer inconsequent dat de Hartstichting, door deze plaat te remmen, gezondheidsbevorderende acti viteiten wil tegenhouden. ROTTERDAM De Rotterdamse po litie heeft gisternacht na een wilde rit door Rotterd'am de 25-jarige M. F. en de 22-jarige vrouw I. O. uit Saarbrüc- ken aangehouden. De vrouw was in het bezit van een groot aantal horloges en gouden ringen uit de etalage van een Rotterdamse ju welierszaak. De achtervolging werd in gezet toen een surveillerende agent meldde dat een onverlichte auto met grote snelheid wegreed. Via de radio hoorden de achtervolgers pas dat er een inbraak was gepleegd in een juweliers- zaak. Behalve de gestolen kostbaarheden vond de politie een geladen pistool, een geweer en een hoeveelheid hasjiesj bij de verdachten. DEN HAAG In de Rotterdamse wijk „Het oude westen", tussen de Kruiskade en de Binnenweg, zal een huis-aan-huis onderzoek worden in gesteld naar de toestand' van de wo ningen. Aan de hand van dit onderzoek zal worden vastgesteld wat nodig is om de w ijk te reconstrueren. Het onderzoek, dat wordt ingesteld door de actiegroep „Het oude wes ten" in samenwerking met de ge meente Rotterdam, zal parallel lopen met het gisteren begonnen bestra tingsplan van de gemeente. Dit heeft het actiecomité „Het oude westen" gisteren meegedeeld na een onderhoud mei minister Schut (Volkshuisvesting). Bij dit ge sprek was ook wethouder Polak (Openbare Werken) van Rotterdam aanwezig. De minister zei bijzonder open te staan voor alles wat in de wijk gaande is. Hij verklaarde de be staande regelingen graag te zullen toetsen aan de ervaringen die de wijk er eventueel mee zal opdoen. SiSi Sinas ROTTERDAM Het bestuur van Rijnmond heeft gisteren met het pro vinciaal bestuur van Zeeland gesproken over Reimerswaal als plaats voor ha ven-uitbreidingen die voor de Rotter damse agglomeratie belangrijk zijn. ADVERTENTIE Bekijk het evenement "Communi catie 70" vanuit de C 70 stoeltjeslift. Maak die unieke tocht hoog boven het feestelijke Rotterdam. Geniet van het uitzicht op Havodam, de ge weldige maquette van de Rotter damse havens. Zweef over de Coolsingel vol fleurige paviljoens, gezellige terrasje» en feestvierende mensen. Een zeldzame tocht door de lucht wan bijna 2 km lang. Er is veel meer te doen tijdens C 70. Dolfirodam, het drijvende dolfinarium. De tot 170 m verhoogde Euromast. C 70, een feest midden in de stad. Met een overdekte winkelpromenade langs uitbundige etalages. Met spon tane wijkfeesten, vrolijke straatconcerten, sportactiviteiten, dansfestijnen. Iedere dag iets anders, iets nieuws. programma *wkrtfetoeertol|e7«<tet. 010-147*37) en bij aMeV.V.V. kantoren. Rotterdam Communicatie 70 Feestelijke ontmoeting van méns en stad (Van een onzer redacteuren) ARNHEM De gemeentebesturen worden steeds meer betrokken bij de tur bulente ontwikkelingen in onze samenleving. Ook van hen wordt gevraagd de juiste antwoorden op de vele uitdagingen te formuleren. Het inzicht in het be stuursproces van de overheid is over het algemeen erg gebrekkigde mensen blijken geen raad te weten met de organisatiestructuren, die»ze onbegrijpelijk en ontoegankelijk vindendat maakt hen vaak zo recalcitrant. Herhaaldelijk blijkt, dat men graag zou willen meepraten, meedoen en meebeslissen, maar dat men er geen idee van heeft of en hoe dat mogelijk is. Allerlei groepen tonen voor onderdelen van het gemeentelijk beleid wel belangstellingdaarbij willen ze betrokken worden, zeker voorzover ze er persoonlijk belang bij hebben. Aldus de voorzitter van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, bur gemeester J. C. Lindeboom van Bedum, in zijn vanmorgen gehouden rede ter opening van hel tweedaagse VNG-con- gres in Musis Sacrum te Arnhem. De heer Lindeboom is, zoals gemeld, de op volger van de kortgeleden afgetreden mr. H. J. Wvtema uit Alkmaar, aan wiens adres de heer Lindeboom een hartelijk dankwoord uitsprak. „De Ver eniging rekent erop, dat je je actieve belangstelling voor het gemeentewezen warm zult houden; hopelijk zullen wij zo nodig niet tevergeefs een beroep op je vele bekwaamheden doen". De VNG-voorzitter memoreerde, dat men bijna dagelijks met protesterende 'groepen geconfronteerd wordt: studen ten, boeren, fabrieksarbeiders, jonge vrouwen, werkende jeugd, bejaarden, leraren, kunstenaars en scholieren. „Sommigen lopen zó trouw mee in de monstratieve optochten, dat zij in een gewone wandelclub minder zolen zou den verslijten. Het is duidelijk, dat gro te groepen van ons volk niet gelukkig zijn met de gang van zaken in de we reld en in het bijzonder niet met de toestanden in ons land; de openlijke protesten zijn daarvan een symptoom" „De statische maatschappij, waarin wij zijn opgegroeid, is bezig over te gaan in een dynamische maatschappij, waarin de normen, de waarden en de leefgewoonten snel aan verandering onderhevig zijn. Wat eeuwenlang als vanzelfsprekend heeft gegolden, staat thans ter discussie". Ook stond de VNG-voorzitter stil bij het grote aantal wegblijvers bij de Sta tenverkiezingen. „In andere landen was dit verschijnsel al veel eerder bekend. Niettemin heeft het op mij nogal in druk gemaakf, dat bijv. in Maastricht van de kiezers uit de leeftijdsgroep van 25 jaar en jonger slechts 38,5 procent wél was opgekomen. De oudere niet- kiezers blijken veelal de sociaal-econo misch zwakkeren te zijn met weinig of geen politiek bewustzijn. Het zijn de moedelozen en de machtelozen, die het er maatschappelijk maar bij laten zit ten". De heer Lindeboom zag hiervoor ook voor de gemeenten een stuk verant woordelijkheid. „Hebben wij in de for mele democratie, die wij kennen, voor onze burgers wel alle mogelijkheden gerealiseerd? Huldigen wij niet een te statische opvatting van het democrati sche principe?" Hjj onthulde, dat dezer dagen het rapport van de commissie-Biesheuvel (Commissie Overheidsvoorlichting) zal verschijnen. „Afgaande op wat over die studie al is uitgelekt, kunnen we ver wachten, dat de commissie zal advise ren to) een vérgaande openbaarheid bij de taakvervulling door organen van het rijk. Op die regel zal zij slechts uitzon deringen willen toestaan, die in de wet zijn vastgelegd". De VNG-voorzitter juicht deze ont wikkeling wel toe; hij zei dat dit ook voor de gemeenten belangrijke gevol gen kan hebben; daartoe is op het ge meentelijk erf al het een en ander on dernomen. Voor deze nieuwe ontwikke ling zijn een juiste mentaliteit en nieu we methodieken eerste vereisten. De heer Lindeboom uitte zijn be zorgdheid over de trage procedures bij de ruimtelijke ordening. „Met name de wijze, waarop de Kroon, in beroep over bestemmingsplannen oordelende, ambtshalve op allerlei details pleegt in te gaan, wekt wrevel en teleurstelling. Wij zullen een beter evenwicht moeten vinden tussen de rechtszekerheid van de burgers en de efficiency van het bestuur". Ook was hij bezorgd over de vaak grote moeite, die het kost om goede kandidaat-raadsleden en kandidaat wethouders te vinden. Een VNG-on- derzoek heeft uitgewezen, dat 70 pro cent van de wethouders ouder dan 50 jaar is en slechts 6 procent jonger dan 40 jaar. Een van de oorzaken van de geringe re bereidheid om raadslid te worden zou, volgens de heer Lindeboom, de po sitie van de gemeenten ten opzichte van het rijk zijn: „Wat kan een actief raadslid tegenwoordig in feite .nog voor invloed uitoefenen? Heeft de centrale overheid de gemeenten niet vrijwel vleugellam gemaakt?" De VNG-voorzitter („Onze vereniging heeft in 1969 een turbulent jaar ge had") sprak verder nog over de be stuurlijke organisatie en de gemeente- financiën (vreugde over het inmiddels ingediende wetsontwerp tot wijziging van de Financiële Verhoudingswet-1960. maar bezorgdheid over de centrale fi nanciering, waaruit zo weinig voor de gemeenten beschikbaar komt). Na de openingsrede begon het con gres over „De gemeente en het natuur lijk milieu". Eerste spreker was prof. dr. D. J. Kuenen, algemeen directeur van het Rijksinstituut voor Natuurbe houd te Arnhem. „Wij vernietigen het plantendekt, waardoor minder zuurstof wordt gevormd, verstoken fossiele brandstof, waardoor meer zuurstof wordt verbruikt en beginnen aan de vergiftiging van de zee, waardoor een belangrijke zuurstofbron wordt aange tast. Door overbelasting met organisch materiaal wordt het oppervlaktewater vervuild en ongeschikt voor gebruik (landbouw, drinkwater, recreatie)". „Door vergiftiging en nivellering van landbouwgronden wordt de diversiteit van levensgemeenschappen verminderd, waardoor explosieve vermeerdering van soorten kan optreden (vogel- en insek- tenplagen) en andere soorten verdwij nen", aldus prof. Kuenen. „Het is nodig om bij onze economie andere uitgangspunten te nemen. Daar bij zal als principe moeten gelden, dat niet de goedkoopste manier van werken wordt gekozen, maar die methoden worden toegepast, waarbij materiaal zoveel mogelijk opnieuw in de ge- bruikscyclus wordt teruggevoerd. Af valwaterzuivering, composteren van vast vuil, schonere verbrandingssyste men, toepassing van meer verfijnde technieken bij de produktie zijn enkele onderdelen van een complex van nood zakelijke maatregelen om de leefbaar heid van de aarde op de lange duur te bevorderen", zei prof. Kuenen.

De Vallei | 1970 | | pagina 7