Motie van 20 punten Nu is het tijdvoor lékker met lékker: Beschuit met aardbeien. Tm ook moiffen 'jtlUerflen romiqste koffiemelk Strijd in Vietnam weer hervat Invoer weer vrii in Engeland GARAUDY OP PUNT SNEL TE WORDEN WEGGEZUIVERD Actie van VS in Cambodja verstoort plannen Hanoi CEAUSESCOE HIELD IN MOSKOU BEEN STIJF -i nr*" Protestmars in V.S. Vis houdt fit 0 (nutroma 1 erzet in de V.S. tegen kolonels Castro stuurt kapers terug SPAAR- PLANNEN gewone HZ gemengde verzekering Onderzoek naar moorden o|> Vietnamezen Vakbonden in Tsj.-Slowakije biij ven bij verzet GESTOOFDE VIS MET PAPRIKA DRUK Duits-Pools gesprek wordt hervat VERSTERKT Mgr. Gamara naar Europa Voor jarigen tussen 22 mei en 21 juni DON AFTER SHAVE Trein in India reed op feestgangers in: 28 doden WOENSDAG 20 MEI 1970 Plan-Brandt voor Kassei gereed BONN Bondskanselier Willy Brandt zal tijdens het tweede topgesprek met zijn Oostduitse ambtgenoot Willi Stoph deze een memorandum van 20 punten overhandigen voor betere betrekkingen tussen de twee delen van Duitsland. Dit werd bekendgemaakt nadat Brandt gereedgekomen was met de voorberei dingen voor de conferentie welke gehouden zal worden in de uit de 12e eeuw daterende vestingstad Kassei, dicht bij de Oostduitse grens. ADVERTENTIE Baron Rudi von Wechmar, plaatsver vangend chef van de regeringsvoorlich tingsdienst, vertelde op een persconfe rentie, dat later op de dag het memo randum zal worden voorgelegd aan de ambassadeurs in Bonn van de VS, Groot Brittannië en Frankrijk. Dit overleg, zo zei hij, was noodzakelijk omdat enige van de 20 punten de voort durende verantwoordelijkheid van de Westelijke geallieerden en de Sovjet- Unie voor geheel Duitsland raken. Over de 20 punten wilde hij slechts zeggen, dat deze elementen bevatten welke de grondslag kunnen vormen voor een „contractuele regeling" van de betrek kingen tussen beide delen. Het is ant woord van Brandt op de eisen voor vol ledige diplomatieke erkenning van Oost-Duitsland. Von Wechmar gaf toe, dat de nieuwe formule van Brandt geen suggestie be vat dat Bonn minder standvastig is ge worden in zijn weigering om Oost- Duitsland als buitenlands gebied te be schouwen. Het grote belang dat door Oost-Ber- lijn aan de besprekingen wordt gehecht bleek de vorige week, toen het Oost duitse staatshoofd Walter Ulbricht en Stoph een haastig bezoek aan Moskou brachten. In een rede welke hij de vorige week voor het congres van de sociaal-demo craten in Saarbrücken heeft gehouden, heeft Brandt gezegd dat hij Oost- Duitsland als een staat met „gelijke rechten" beschouwde, maar niet de DDR kon beschouwen als een staat met dezelfde status als West-Duitsland. Aangenomen wordt dat Moskou in de huidige geheime besprekingen met West-Duitsland over een voorgestald ADVERTENTIE BONN West-Duitsland en Polen zullen op 8 juni hun besprekingen her vatten, aldus is van welingelichte zijde in Bonn vernomen. Het laatste gesprek werd gevoerd op 24 april. De aanstaande besprekingen zullen voor het eerst in West-Duitsland gehouden worden. non-agressie pact, grote druk uitoefent op de erkenning van Oost-Duitsland. In het binnenland staat de regering Brandt zelf ook bloot aan grote druk om in ieder geval niet de verdeling van Duitsland te bezegelen en daardoor nog meer de kleine hoop op eenheid voor de 75 miljoen Duitsers aan te tasten. „Der Spiegel" hield er vandaag reke ning mee, dat de formule van Brandt deze drie hoofdvoorstellen zou bevat ten: Een gezamenlijk streven om beide Duitslanden tot de VN toe te laten. Uitwisseling van hoge commissa rissen tussen de twee Duitse hoofdste den. Betrekkingen op voet van gelijk heid en in overeenstemming met de ge bruikelijke normen van het internatio nale recht, maar voorbijgaand aan for mule erkenning. Delegaties uit Oost-Berlijn en Bonn hebben dinsdag voor de laatste maal een inspectietocht <gehouden door het slothotel van Kassei, dat morgen zal dienen als de plaats voor het tweede in- terduitse topgesprek. De Oostberlijnse groep met aan het hoofd de plaatsver vangend leider van het bureau van de Oostduitse ministerraad Gerhard Schüssler was in vier auto's van het merk Tatra (Tsjechische makelij) naar de stad in het noorden van Hessen ge komen. Na een korte bespreking met de leider van de Westduitse onderhande lingsdelegatie Ulrich Sahm, beproefden de DDR-deskundigen de directe tele foonverbinding van Oost-Berlijn naar het slothotel. Daarna bezichtigden zij het pers-centrum in het conferentiege bouw en het informatie-centrum in het stadhuis. Willy Stoph en de andere leden van de Oostduitse delegatie zullen hun in trek nemen in de tweede verdieping van het slothotel. De eerste verdieping wordt bezet door Bondskanselier Brandt en de zijnen. In Kassei leggen arbeiders en technici inmiddels de laatste hand aan allerlei voorbereidende werkzaamheden. Tussen het station en het slothotel zullen dranghekken worden geplaatst om de straten vrij te houden voor de auto's van de regeringsleiders. De commissaris van politie van Kas sei zal een danig versterkte politie macht op de been brengen, om eventue le incidenten te voorkomen. De omge ving van het slothotel wordt ernstig ontsierd door een wirwar van honder den kabels en draden. Televisie- en ra dio-verslaggevers uit alle delen van de wereld hebben hun apparatuur geïn stalleerd om het historische treffen tussen de beide regeringsleiders vast te leggen. Langs de route van het station naar het slothotel zijn enige tientallen televisiecamera's opgesteld. West-Duitsland heeft het luchtver keer tot 3.600 meter boven de stad Kas sei op donderdag verboden. In het ver boden luchtgebied zullen slechts hef- schroefvliegtuigen van de Westduitse politie en van de Westduitse grens wacht zich mogen bevinden. Ook het luchtruim boven gedeelten van de spoorlijnen naar Kassei, waar onder het traject vanaf Bebra, is tot verboden gebied verklaard. (Bebra is het eerste grote station in het westen voor treinen, die uit Oost-Duitsland ko men). De Westduitse bondskanselier, zal te Bebra, Willi Stoph, verwelkomen. De twee Duitse leiders zullen de trein in het Kasselse station Wilhelmshöhe ver laten. Dit station is donderdag voor alle andere reizigers gesloten. Aan het pu bliek is verzocht, gebruik te maken van het centraal station in Kassei. V KOFFIEMELK Jj^i J WASHINGTON D« Amerikaanse senator Vance Hartke heeft een amen dement op het wetsvoorstel inzake de verkoop van militaire goederen aan het buitenland ingediend, dat beoogt een einde te maken aan de Amerikaanse militaire steun aan Griekenland. Vol gens de democratische senator, moet voorkomen worden, dat Amerika in Eu ropa betrokken wordt in „een op Viet nam gelijkende situatie." Volgens functionarissen in Washing ton heeft de Amerikaanse ambassadeur in Athene, Henry Tasca, aanbevolen een einde te maken aan de reeds drie jaar bestaande boycot op de levering van tanks, vliegtuigen en zwaar geschut aan Griekenland. Hartke betoogde dinsdag in een rede in de senaat, dat hervatting van de wapenleveranties een slechte in druk zou maken op de Europese bond genoten, gezien de verhalen over mar telingen van politieke gevangenen van het kolonelsbewind. SANTO DOMINGO Dominicaanse Republiek) Fideil Castro zal de Domi nicaanse kapers van een vliegtuig van de Antilliaanse Luchtvaartmaatschappij geen toestemming verlenen om in Cuba te blijven, aldus hebben welineelichte zegslieden dinsdag te Santo Domingo verklaard. Het vliegtuig werd een week geleden op een vlucht van Santo Domingo naar Willemstad ou Curacao gekaapt. De ka pers hebben zowel de eerste als de tweede vlieger geslagen. SiSi Sinas 3 bekertjes of driekantjes voor 99 ADVERTENTIE SAIGON Amerikaanse en Zuid- vietnamese troepen in Zuid-Vietnam hebben gisteren na een bestand van 24 uur de gevechten hervat. Tijdens het bestand bij gelegenheid van de herdenking van de geboorte van Boeddha voerde de Viet-Cong 166 aan vallen uit. De balans was 1 gesneuvelde Amerikaan en elf dode Zuidvietname- zen. Het bestand had geen invloed op de gevechten in Cambodja waar tot nog toe 155 Amerikanen en 562 Zuidvietname- zen werden gedood, terwijl 632 Ameri kanen en 1937 Cambodjaanse regerings troepen werden gewond. De gecombineerde Amerikaans Zuid- vietnamese strijdkrachten zouden bij hun acties in Cambodja 8181 Viet- congstrijders hebben gedood. Ze namen er enkelen honderden gevangen. Drie ministers, die prins Norodom Si- hanoek, het afgezette Cambodjaanse staatshoofd, naar Cambodja heeft ge zonden om daar het verzet tegen de re gering -Lon Nol te organiseren hebben grote successen gemeld. Phnom Pehn, de hoofdstad, wordt volgens hen van alle kanten bedreigd. „De kliek van Lon Nol is in ontbinding. Een groot aantal steden in de provincies hebben we al bevrijd". Generaal Lon Nol verzocht inmiddels de Chinese inwoners van Cambodja de openbare orde te be,waren en geen vij andige daden te verrichten. Conform het besluit van de confe rentie van Djakarta zullen drie afge vaardigden. een uit Japan, een uit de Maleise federatie en een uit Indonesië, een bezoek brengen aan de Sowjet- Unie, Engeland en de VN om over een oplossing voor de toestand in Indo-Chi na te spreken. ADVERTENTIE GENEVE Engeland geeft op 4 de cember zijn invoer weer vrij spel. Van die datum af worden Britse importeurs niet langer gestraft door geld renteloos b(j de staat in bewaring te moeten ge ven. Minister Roy Mason (Handel) kondig de dit in Genéve aan tijdens de minis terraad van de Europese Vrijhandels- Associatie. Op het ogenblik moeten im porteurs voor elke honderd gulden aan goederen die zij Engeland binnen bren gen, dertig gulden aan de staat uitlenen. Na een half jaar krijgen zij dit bedrag evenwel zonder rente weer terug. De EVA-collega's toonden waardering voor de stap die minister Mason mocht aankondigen nu het met de Britse beta lingsbalans weer beter gaat. Ook waren zij tevreden met, de belofte op de hoog te te worden gehouden van de toetre dingsonderhandelingen met de EEG, die 30 juni officieel zullen beginnen. Bi] De Waerdye alle rentebaten plus koerswinsten aan de verzekerden, minus Vz'/i voor onze bemoeiingen. Bij Stad Rotlerdam Leven alle rente baten boven 7i'/« eveneens. Bi] een gemiddelde marktrente van 8'It, of een gemiddeld dividend plus koersstijging van 8*/i op Robeco- aandelen, stijgt, zowel bij Stad Rot terdam Leven ala bij de Waerdye, een afgesloten epaarplan In een onge ëvenaarde mogelijkheid van f50.000.- na 30 jaar tot f 115.000.-: stijging 130*/». Verkoop uitsluitend vis assurantie bemiddelaars. Assurantieconcern Stad Rotterdam anno1720 DA NANG (Zuid-Vietnam) De Ame rikaanse militaire autoriteiten in Zuid- Vietnam stellen .ai vier weken lang een onderzoek in, naar beschuldigingen, dat Amerikaanse mariniers op 15 april 38 Vietnamese burgers hebben gedood. Volgens een woordvoerder van de mariniers, heeft men tot dusver geen aanwijzingen gevonden die de beschul diging zouden kunnen rechtvaardigen, maar het onderzoek duurt voort. Radio-Hanoi heeft op 13 mei ver klaard, dat op 15 april in het gehucht Le Bac nabij Da Nang 38 burgers, on der wie 13 kinderen, door de mariniers waren doodgeschoten. De marinewoord voerder heeft slechts willen bevestigen, dat op die dag in de omgeving van Le Bac een vuurgevecht tussen mariniers en Viet-Cong-eenheden heeft plaatsge had. Zaterdag is in Da Nang bekendge maakt, dat vier mariniers terecht moe ten staan op beschuldiging van moord op burgers. Zij zouden betrokken zijn geweest bij een schietpartij op 19 fe bruari in de vallei van Que Son, ten zuiden van Da Nang waarbij 16 burgers vijf vrouwen en 11 kinderen zou den zijn gedood. RIO DE JANEIRO Mgr. Helder Camara. de zeer bekende sociaal bewo gen aartsbisschop van Recife en Oinda in Brazilië, is dinsdag uit Rio de Janei ro naar Wenen vertrokken. Hij zal ook een bezoek brengen aan België, Frank rijk, Nederland en Duitsland. PARIJS In Parijs ziet met met spanning uit naar wat het centrale comité van de Franse communisti sche partij op zijn congres van woensdag en donderdag zal beslissen over Roger Garaudy, die wegens zijn onverholen kritiek op de Russische militaire interventie in Tsjecho-SIo- wakije en de houding van de leiding van de Franse communistische partij hierover in februari jl. uit het cen trale comité Is gestoten. Hoewel de kwestie-Garaudy niet op de agenda staat officieel gaat men praten over jeugdzaken en de partij-activiteit op gemeentelijk ni veau verwacht men dat Garaudy nu ook uit de partij zal worden ge zet. Het conflict tussen de opstandige filosoof en de partijleiding is dezer dagen nog verhevigd, door de be schuldiging van de 56-jarige Garau dy. dat de Franse partijleiders een actieve rol hebben gespeeld bij het uitschakelen van de liberale Tsje- choslowaakse partijleider Alexander Dubcek. Dit zou zijn gebeurd door de tegenwoordige leiders in Praag aantekeningen in handen te spelen van een gesprek, dat Dubcek in juli 1968 had met de Franse partijsecre taris Waldeck-Rochet. De Franse partij ontkent enig stuk te hebben overhandigd, maar zij geeft wel toe, dat de inhoud van het bewuste gesprek ter sprake is ge bracht bij een ontmoeting met Tsje- choslowaakse leiders in november jl. In een hoofdartikel van het par tijblad l'Humanité wordt Garaudy ervan beschuldigd, dat hij een „leu gencampagne" tegen de partij voert, gedreven door „gevoelens van haat". Aanvankelijk veroordeelde de Franse communistische partij het Russische militaire optreden tegen Tsjecho-Slowakije, maar geleidelijk begon zij begrip en solidariteit met het Kremlin te betuigen. Deze ommezwaai voltrok zich on der leiding van de plaatsvervangen de partijleider Georges Marchais. De politieke zwenking van de Franse CP betekent ook een grote belem mering voor een nauwere samen werking tussen de linkse partijen. Afgezien van zijn felle kritiek op de Sovjet-Unie, heeft Garaudy ook bezwaren tegen de communistische denkbeelden ten aanzien van de klassenstrijd. Naar in de omgeving van Garaudy wordt vernomen, zouden nog meer communisten op de nominatie staan om uit de partij te worden gestoten. In dit verband werd de naam ge noemd van Charles Tillon, die tij dens de Duitse bezetting leider was van de communistische verzetsbewe ging en de naoorlogse minister van Luchtvaart in de regering van gene raal De Gaulle. PHNOM PENH Correspondent John Wheeler heeft van een goed ingelichte communistische zegsman in Phnom Penh vernomen, dat de plannen van Hanoi voor de oorlog in Indo-China is de war zijn geraakt door het offensief van Amerikanen en Zuidvietnamezen in Cambodja, hoewel de Noordvietnamezen van tevoren van deze plannen afwisten. De zegsman, die regelmatig contact on derhoudt met het Noord-viëtnamese opperbevel, beweert dat de commu nistische inlichtingendienst al enige dagen tevoren wist dat een kimars in Cambodja aanstaande was, en dat daardoor alle belangrijke militaire eenheden zich uit de voeten hadden kunnen maken, voordat de Amerika nen en Zuidv:2tnamezen op de grond en vanuit dr lucht toesloegen. Ook het druk gezochte communistische „centrale commando voor Zuid-Viet- na: (COSVN) kon een tijdig heen komen elders in Cambodja zoeken. De zegsman noemde de verliescijfers die door Amerikanen en Zuidvietna- MOSKOU De Roemeense president Nicolae Ceausescoe heeft dinsdag avond een marathon-conferentie met de leider van de communistische partij van de Sovjet-Unie Leonid Breznjef en president Nikolai Podgorny afgesloten en is naar Boekarest teruggekeerd. Tass heeft bekendgemaakt dat de be- ADVERTENTIE GEEF HET AAN TWEE LINGEN Tweelingen is het teken van de man met vele interesses. Hij houdt van talen. Van geschiedenis. Maar ook van het leven van alledag. Hij heeft een aan stekelijke flair om te leven. Blijft steeds attent op alles wat er om hem heen gebeurt. Hij is dè man voor Boldon. Een gebeurtenis op zich. De after shave met de praktische roller. En met de interessante geur. Boldon. BOLDON: After shave, pre shave, scheercrème, haarlotion, haarcrème een BOL-DOOT produkt 1 mmm» ai BB BB 't is wonderkoel, 't is wonderful. sprekingen maandagavond laat zijn be gonnen. onmiddellijk na Ceausescoes aankomst in Moskou en tot diep in de nacht hebben voortgeduurd. Tass zegt dat de besprekingen in een „openhartige en kameraadschappelijke sfeer" hebben plaatsgehad. „Openhar tig" in de communistische terminologie pleegt te beduiden dat geen volledige overeenstemming is bereikt. De Roemeense en Russische leiders hebben volgens Tass de „internationale situatie besproken, de communistische en arbeidersbeweging in de wereld en vraagstukken van wederzijds belang". Ceausescoe en zijn gezelschap zijn door Breznjef en andere leden van het Russische politburo uitgeleide gedaan op het vliegveld van de Russische hoofdstad. Uit Roemeense bron is vernomen, dat nog geen overeenstemming is bereikt over het Roemeens-Russische vriend schapsverdrag een moeilijk punt tus sen Moskou en Boekarest. Het laatste vriendschapsverdrag tus sen Roemenië en de Sovjet-Unie dateert van 1948. Het werd gesloten voor 20 jaar en zou dus in 1968 vernieuwd moe ten zijn. Toen werd inderdaad een nieuw verdrag opgesteld, maar de on dertekening is nooit gekomen wegens „protocollaire moeilijkheden". De Roemenen waren van mening, dat het verdrag in Boekarest moest worden ondertekend, aangezien het eerste in Moskou was ondertekend. Het Kremlin bleek niet willig, maar tenslotte konden de Russische leiders worden overge haald in augustus 1968 naar Boekarest te komen. Daarop nodige Roemenië president Nixon uit en werd het bezoek van pre mier Alexei Kosygin en Breznjef par does afgezegd. BOMBAY Toen een vrachtauto met 57 bruiloftgasten op een overweg op 1300 km van Bombay dinsdag door een trein werd geramd, kwamen 28 personen om het leven en werden 14 gewond. Een van de doden was de be waker van de overweg. In de trein werd niemand gedood of gewond. mezen verschaft zijn zeer optimis tisch, maar gaf toe dat de Noordviet namezen en de Viet-Cong toch wel zware verliezen hadden geleden, waarbij de ontdekking van grote wa pen- en voedselvoorraden en de ver storing van de verbindingslijnen in oostelijk Cambodja een prominente plaats innemen. Hij achtte het waarschijnlijk, dat de communistische eenheden vernietigd zouden zijn, als zij een conventionele strijdwijze hadden gevolgd inplaats van een guerrilla. )e gevolgen van de inval in Cambodja zijn volgens de zegsman vermoedelijk dat het Viet-Cong-schema voor de strijd in Vietnam geruime tijd, mis schien wei-- jaren, achter is geraakt. Als rede::en noemde hij het verloren gaan van de voorraden en het feit dat de rebellen nu op* meer fronten moeten strijden. De zegsman stelde echter voor, dat het Noord-victnamese opperbevel juist hoopt op een langduriger ver blijf van de Zuidvietnamese strijd macht in Cambodja. Daardoor zouden PERRY Vanuit Perry zijn dinsdag ongeveer 300 personen voor het me rendeel negers op weg gegaan naar het 193 km verderop gelegen Atlanta, om te protesteren voor gelijke burger rechten en tegen de gewelddadigheden die in de afgelopen weken in Augusta, (Georgia) aan zes, in Kent (Ohio) aan vier, en in Jackson (Mississipi) aan 2 personen het leven hebben gekost. De stoet wordt voorafgegaan door een boerenkar die door een ezel wordt getrokken, met daarop 3 lijkkisten. Voorop loopt Hosa Williams, een van de leiders van de Southern Christian Leadership Conference. Voor de mars begon, heeft Williams verklaard dat gouverneur Lester Mad- dox van Georgia een telegram heeft gezonden aan de SCLS, waarin hij ver zocht de mars af te gelasten. De gouverneur heeft een verzoek om politiebegeleiding afgewezen, maar wel verklaard, dat militairen bij de hand worden gehouden, teneinde in te kun nen grijpen bij mogelijke ongeregeldhe den. WENEN Het Tsjechoslowaakse communistische partijblad Rude Pravo heeft vandaag verklaard, dat de vak bondsorganisaties op plaatselijk niveau zich nog steeds blijven verzetten tegen pro-Russische beleidsmaatregelen. Het blad eiste spoedige zuivering van de vakbondsfunctionarissen, die ver antwoordelijk zijl. voor het verzet. Rude Pravo zei dat 380 van de fa- briekscomités die indertijd „opruiende" resoluties tegen het nieuwe bewind hebben aangenomen nog steeds over de zelfde leiding beschikken. de troepen van Saigon zo dun over twee landen worden verspreid, dat Zich talrijke mogelijkheden voor suc cesvolle operaties zouden aanbieden. Misschien zou president Nixon dan wel gedwongen »vorden, de Ameri kaanse lucht- en artilleriesteun in Cambodja op peil te houden, om de Zuidvietnamezen aldaar voor vernie tiging te behoeden. Ook volgens deze theorie, zouden de communistische winstkansen stijgen, zo luidt de rede nering. De zegsman beweerde dat sommige eenheden reeds door de Amerikaanse en Zuidvietnamese linies zijn heenge broken en zich daarachter hebben ge nesteld, met als taak de verbindings lijnen en de verwachte terugtrek-ac- ties te verstoren. Berichten uit Saigon duiden erop, dat dergelijke aanvallen reeds o idernomen worden. De zegsman verwachtte niet dat het na terugtrekking van de Zuidvietname zen en Amerikanen uit Cambodja, tot een grootscheeps offensief onder communistische leiding tegjn het be wind van generaal Lon Nol zou ko men. Zuid-Vietnam blijft het hoofddoel, en alle operaties moeten gericht zijn op het behalen van de overwinning in dat land. zo zou de denkwijze van Hanoi luiden. Dit betekent echter niet, dat het in Cambodja betrekkelijk rustig zal worden. Het is de bedoeling, om met tamelijk grote eenheden snelle guerril la-acties uit te voeren. Ook moet tot elke prijs de controle over de belang rijkste steden en dorpen in het oosten van Cambodja behouden blijven, om vrij verkeer tussen de aanvoergebie- den en de strijdende eenheden in Vietnam te verzekeren. Al deze richtlijnen steunen volgens de zegsman op één gedachte: dat een communistische overwinning in Viet nam bijna automatisch tot overwin ningen in Laos en Cambodja zou lei den. ADVERTENTIE (4 personen) 4 in dobbelsteen tjes gesneden uien, 250 gr in vieren gesneden tomaten, 1 of 2 in schijven gesneden, ontpitte paprika's in boter of olie in een vuurvaste kom half gaar stoven. De gezouten visfilets van kabeljauw of schelvis (600 gr) op de groente leggen, stukjes boter erop verdelen, schotel afdekken met aluminiumfolie of perka mentpapieren ca. 20 minuten in een hete oven gaar laten worden. Met tomaten-ketchup be druipen en opdienen met aardappelpuree. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Wassenaarseweg 20, Den Haag. A

De Vallei | 1970 | | pagina 8