Veenendaals dagblad Buiten NEO-NAZI OVERSCHREEUWD Harte-kreet voor union Geld tekort afkopen van rentekaarten Bom-alarm stak spaak in wiel Onrust blijft in heel Frankrijk Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei TWEEDE RONDE IN DUITSLAND wat een makkelijke verf van Leids ziekenhuis: Hulpactie voor door hooi»; water geteisterde Gelderse land houwers ernstige achterstand'" BORSTBEELD WILLEM III BIJ TEN CATE GESTOLEN J! WÏFH Mao bij betoging tegen Amerika in Peking Treinontsporing bij Man. •bester Sociale Verzekeringsbank POLY SELECT matras Rijk moet bijspringen MINISTER KLOMPÉ KON ISRAEL-MARKT ÏSIET OPGEI EN Mei van silai» Aardbeving; in Sovjet-Unie Brandhei Rouwrand REEKS STAKES GE* OP KOMST KOUD WEER Bur. voor redactie en admi niet rati®: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600 Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 21 MEI I970 - 44e JAARGANG no. 115 Stoph in Kassei voor gesprek met Brandt ADVERTENTIE El NIJVERDAL Uit een meterslange fabrieksmuur van Nijverdal-Ten Cate in Nijverdal, die onlangs beschilderd is geweest met de kreet „Griekenland-Ten Cateland" is een bronzen borstbeeld van koning Willem III weggehaald. Het beeld is ruwweg van de sokkel gerukt. De politie van Nijverdal vermoedt dat de verdwijning van het borstbeeld te maken heeft met de protestacties tegen de deelneming van Nijverdal- Ten Cate in een Griekse spinnerij. ADVERTENTIE \Ieetmalen heeft het mij verwon- derd, hoe snel een grote brand- j vlakte zich kan herstellen van bla- ker, verkoling en verzenging, verschillig of die haar ontstaan had te wijten onvoorzichtige on- J troosteloosheid J had te wijten aan J bezoekers of aan t een verjongingsplan door vaklui. 2 Soms maait men de oude houtige J hei en dit is beter dan af plaggen J tot op het steriele loodzand, doch hel meest houdt men zich aan het afbranden, waarbij nutteloze vege- 2 tatie verdwijnt, doch de humuslaag J met het kiembed voor de calluna- J zaailingen ongeschonden blijft. Nu er geen schapen meer zijn, vindt nog sléchts het wild spoedig een 2 welkome voedselbron, doch op het 2 ..Deelerwoud"waar pas nog een J grote brand woedde, schenkt de t nieuwe begroening nochtans moge- 2 lijkheden aan het Drentse wolvee, 2 dat daar verblijft. Vakantiegangers J kunnen er zich van overtuigen, dat j weldra op het vreugdeloze zwarte veld de frisse plakkaten der op- 2 strevende begroeiing zichtbaar wor- J den. Vaak heb ik gezien, hoe scha- J pegras, bochtige smele, pijpestrool- je, pilzegge, struik- en dophei, tand- jesgras e.a. opslag verschijnen. Het 2 meest verheugen de eigenaar of beheerder echter de menigte longe heideplant jes. die spontaan uitstoel- j den, zodat het veld op enige af- stand bekeken zich als een min 2 of meer welige grasvlakte voordoet 2 lijk een magische aantrekkings- t tjes, alsook hier en daar in het J Veluwse gewest op moeflons en zwijnen. Ook verkeert Lampe het t haas er gaarne en laat ik de kor- hoenders niet vergeten. Allen voel- 2 len zich thuis op het groen-met- zwarte, grazig en verkoolde mo- J zaïek; brandt er eens een perceel hei af en ontstaat er geen gevaar 2 voor KASSEL De DDK-premier Willi Stoph is heden morgen hij Obersuhl de Duitse Bondsrepubliek binnen- gekomen voor de tweede ronde van bet topgesprek met kanselier Willy Brandt om tot betere betrekkingen tussen beide Duitslanden te komen. De extra-trein van Stoph kwam omstreeks 10 uur in Kassei aan. Brandt was woensdagavond per helikopter uit Bonn reeds te Kassei aangekomen. In Kassei legde men nog de laatste hand aan de voorbereidingen welke de stad in acht weken tijd een nieuw aanzien hebben gegeven. Het kleine station in een voorstad waar Stoph aankwam is gemoderniseerd en geverfd. De verbouwing van hel kasteel Wilhelmshöhe. waar de conferentie wordt gehouden, heeft 700.000 mark gekost. Het kasteel werd gekozen omdat dit zich bij uitstek leent voor een goede bewaking. Het ligt buiten de stad in een uitgestrekt landgoed. Er worden 1500 journalisten verwacht, van wie 150 uit Oost-Duitsland. A Adolf von Thadden, voorzitter van de neo-Nazistische Nationaal De mocratische Partij, heeft gisteren ge tracht op een partijbijeenkomst de le den toe te spreken. Men maakte hem echter het spreken onmogelijk door spreekkoren aan te heffen. Von Thad- den had de bijeenkomst belegd om zijn ongenoegen uit te spreken over de ontmoeting t*an Brandt en Stoph vandaag. dus bij voorbaat geen ach en wee j te roepen over de ontluistering. 21 mei 1970 A.B. Wigman 2 i De speciale trein van Stoph over schreed de grens op hetzelfde punt waar de trein van Brandt op weg naar Erfurt de Oostduitse grens is gepas seerd n.l. bij Bebra. Stoph werd daar begroet door Conrad Ahlers. de woord voerder van de Westduitse regering. Na de begroeting in het station reden Stoph en Brandt in een grote auto langs de met wimpels van beide landen versierde route naar het kasteel. Een helikopter met. bloedplasma en chirur gen was in de lucht voor een escorte voor het geval zich incidenten mochten voordoen. Stoph zal vanavond naar het oosten terugkeren en Brandt is van plan vrij dag op een persconferentie in Bonn, verslag over de topbespreking uit te brengen. Ter gelegenheid van het onderhoud van vandaag tussen Brandt en Stoph te Kassei publiceerde de Hamburgse sen satiekrant Bildzeitung een pagina met een dikke zwarte rouwrand. Als tekst werden de namen afgedrukt van onge veer 160 mensen die, terwijl zij tracht ten van Oost-Duitsland naar het westen te komen, door de Oostduitsers waren doodgeschoten. „Maar als Willi Stoph hierheen komt, zal er niet door de Vopo's (Volkspolizis- ten) op hem worden geschoten. Veel mensen hadden willen komen als hij. maar daarbij werd op hen ge vuurd. Wij hopen dat „Kassei" ertoe zal bij dragen, dat er voor eens en altijd een eind komt aan de broedermoorden." Ongeveer de helft van de opgesomde 160 mensen trachtte West-Duitsland te bereiken tussen 1961 en 1967, terwijl de rest had gepoogd naar West-Berlijn te ontkomen. (Voor nieuws rondom deze bijeen komst. zie elders in ons blad). C7 PEKING De Chinese president Mao Tse-Toeng en bet afgezette Cam bodjaanse staatshoofd prins Norodom Sihanoek zijn vanmorgen aanwezig ge weest op een grote anti-Amerikaanse demonstratie op het Tien An Man-plein in Peking. Mao werd. aldus radio-Peking, met een donderend applaus begroet. Hij was in gezelschap van zijn toekomstige op volger. de minister van Defensie Lin- Piao, en premier Tsjoe En-Lai. De demonstratie stond in het teken van „de strijd van de volkeren van de gehele wereld tegen het Amerikaanse imperialisme". Bij het begin van de bijeenkomst las maarschalk Lin-Piao de woensdag ge publiceerde verklaring van president Mao voor, waarin deze wees op de mo gelijkheid van een derde wereldoorlog en op de volkeren van de gehele wereld een beroep deed „zich te verenigen om de Amerikaanse aanvallers en hun la keien te vernietigen". De maarschalk werd herhaalde malen onderbroken door kreten als „weg met 't Amerikaanse imperialisme". Het was de tweede maal binnen een maand dat de president op het grootste plein van Peking verscheen. Enige we ken "eleden woonde hij op het podium de I-mei-viering bij. Volgens radio-Pe king zag de 76-jarige Mao er „gezond" uit. LONDEN Twee mensen zijn gis teravond in Engeland om het leven ge komen. toen een van de wagons van de trein van Manchester naar Hatfield in liep. Twaalf reizigers werden gewond. Derbyshire, nabij Manchester uit rails van wie twee zeer ernstig. Het ongeluk geschiedde omstreeks elf uur 's nachts kort nadat de trein Manchester had verlaten. Over de oorzaak is nog niets V rmfmmmMmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmtMmmmr't bekend. DEN HAAG De gewestelijke raad voor Gelderland van het Landbouw schap her tijdras zijn woensdag ge houden vergadering uitvoerig aandacht geschonken aan do voor zeer veel land bouwers ernstige gevolgen van de uit zonderlijk hoge rivierstand. Hoewel rteds vaststaat aldus het Landbouwschap dat ook akkerbouw gewassen als gevolg van overstroming of wel gro' schade hebben geleden, of geheel verloren dreigen te gaan. kan de situatie voor talloze veehouders zonder meer rampzalig worden genoemd. Degenen die grotendeels zijn aange wezen op de uiterwaarden, hebben zich genoodzaakt gezien hun vee weer op stal te zetten, terwijl er nauwelijks meer wintêrvoer beschikbaar is. Som migen hebben dooi gebrek hieraan zelfs hun totale melkveestapel moeten afstoten. Het laat zich aanzien dat de noodsituatie ook bij een eventuele snel le daling van het rivierpeil nog geruime tijd zat voortduren De gewestelijke ;'aad wil. op .vo'rte termijn een overzicht van de schade en op basis daarvan zich beraden over de hulp. Hij heeft contact opgenomen met het dagelijks bestuur van het Land bouwschap om hiervoor medewerking te verkrijgen. De gewestelijke raad heeft zich ook gewend tot het provin ciaal bestuur van Gelderland, dat in het verleden ook reeds aan een soortgelijke actie van de georganiseerde landbouw medewerking heeft verleend. Daarnaast kan op korte termijn hulp worden geboden door het beschikbaar stellen van weiland. Veehouders, die hulp willen bieden, kunnen zich hiervoor wenden lol het secretariaat van de gewestelijke raad van het Landbouwschap. Zijpendaals- weg 14. Arnhem, tel. 085-455644 ADVERTENTIE Voor wie zichzelf het beste gunt DEN HAAG - De Sociale erzekeringsbank komt geld tekort om de afkoop van de rentekaarten te betalen. Daarom worden besprekingen gevoerd met mi nister Roolvink (Sociale Zaken). Het rijk heeft zich garant gesteld voor deze terugbetalingen. Het staal vast dal de houders van rentekaarten de afkoopsom in elk geval terug zullen krijgen. LEIDEN Het Academisch Zie kenhuis in Leiden pionier op ver scheidene terreinen heeft een grote achterstand in de hartbewaking. Terwijl verscheidene ziekenhuizen el ders complete hartbewakingsafdelin- gen hebben, moet Leiden zich behel pen met twee bedden voor de bewaking van patiënten in de eerste, meest kriti sche dagen na een hartinfarct. Daarover zijn gisteren verbijsterende feiten meegedeeld. Van de ongeveer achthonderd mensen per jaar die in het Leidse verzorgingsgebied een hartin farct krijgen, sterven er 320. Dat aantal zou met honderd tot. 120 kunnen dalen als het Academisch Ziekenhuis een be wakingsafdeling krijgt met acht bed den voor de eerste en twaalf voor de tweede fase. GEVOLGEN Er zijn nog twee gevolgen verbonden aan de afwezigheid van zo'n afdeling. Studenten en artsen kunnen niet vol doende worden opgeleid «in de behande ling van hart- en vaatziekten. Denk baar is dat een arts in Leiden afstu deert zonder ooit een hartinfarct te hebben gezien. Evenmin kan voldoende paramedisch personeel voor de bedie ning van dc bewakingsapparatuur wor den opgeleid. Tenslotte: De aanwezige kennis over het hartinfarct kan niet worden toege past omdat dit rijksziekenhuis niet is ingericht voor ontwikkelingsonderzoek. Behandeling van hel acute infarct is daardoor ..onderontwikkeld" gebied ge bleven. De medische faculteit, het bestuur en de directie van het ziekenhuis, schrij ven dit alles toe aan „de moeilijke be stuursstructuur" en de afhankelijkheid van het. ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Snel besluiten is daar door onmogelijk. Pas dit jaar zijn be sprekingen met het ministerie begonnen over de twee miljoen gulden die voor de uitbreiding nodig zijn. Het voorstel dateert van najaar 1968. De afkoopregeling is begonnen in 1,968. Dit jaar krijgen zij die tussen 1937 eti 1940 zijn geboren, hun geld terug. De financieringsmoeilijkheden komen doordat de Sociale Verzekeringsbank indertijd de ontvangen gelden heeft be legd in obligaties met een lage rente. Zij voelt er niets voor om deze obliga ties nu te verkopen. Tot nu toe werden de terugbetalingen gedeeltelijk gefinancierd uit o.a. het Algemeen Ouderdomsfonds en het In- validiteitsfonds. De bedragen lopen echter zo hoog op dat deze fondsen het niet meer kunnen opbrengen GEWEIGERD Minister Roolvink heeft intussen ge weigerd om Socutera eer. subsidie te geven voor een televisie-uitzending, waarin houders van rentekaarten nog maals wordt gewezen op de mogelijk heid om het aan rentezegels betaalde bedrag terug te vragen. Er is volgens de minister voldoende propaganda ge maakt. De financieringsmoeilijkheden ma ken het bovendien ongewenst om extra aandacht voor deze terugbetaling te vragen. Dit neemt niet weg dat de hou der van een rentekaart te zijner tijd zijn geld terug kan krijgen. HILVERSUM Drie anonieme tele foontjes, dat zich in het sociëteitsge bouw van de Katholieke Werkende Jongeren in Hilversum een bom zou bevinden, hebben minister M. Klompé van Cultuut. Recreatie en Maatschap pelijk Werk er woensdagavond van weerhouden, hier een niet-politieke Israël-markt van de KWJ te openen. Een bezoek aan de markt moest wor den afgelast. De officiële opening verrichtte de minister na een uur wachten elders in Hilversum, in een /.aal van het „Bureau sport- en jeugdzaken" van de gemeente Hilver sum. Een kwartier voor de aankomst van de minister werd telefonisch en in ge broken Nederlands medegedeeld, dat zich in het gebouw van de jongeren een bom bevond. Ijlings werd de poli tie gewaarschuwd, die met een aantal geüniformeerde mensen en recher cheurs het gebouw afzette en een on derzoek begon. Hoewel geen bom werd gevonden, meende commissaris P. J. van IJzendoorn er verstandiger aan te doen, minister Klompé te advi seren, het gebouw niet te betreden. In de gang heeft zij bijna een uur ge wacht, zich onderwijl onderhoudend met de jongeren. PARIJS Het gerechtsgebouw van Angers, aan de Loire len zuidwesten van Parijs, is woensdagavond bescha digd door een bomontploffing. Het was de laatste ontploffing in een reeks die Frankrijk de afgelopen dagen heeft opgeschrikt en die heeft bijgedragen tot vergroting van de politieke en socia le onrust in het land. Niemand werd gewond bij de ont ploffing in Ange.s. Woensdag is bij Annecy in de Franse Alpen een bomaanslag gepleegd op een hojgspanningsmast waardoor dc elek triciteitsvoorziening zes uur werd on derbroken. In Lurc werd niet Molotofcocktails een mislukte aanslag in een supermar ket gepleegd. Een supermarket in Cler mont-Ferrand werd ontruimd, nadat een tip was ontvangen dat een bom in het warenhuis was geplaatst. Er is geen bom gevonden. Men neemt aan dat de twee laatste incidenten het werk zijn geweest van kleine winkeliers die zich fel verzetten tegen de toenemende macht van de su permarkets. Het blijkt dat in de nacht van 12 op 13 mei bommen zijn ontploft bij de oliepijpleiding van Lavera naar Karls ruhe. De leiding werd beschadigd maar niet gebroken. Eerder deze maand is een pompstation van deze pijpleiding opgeblazen. In Parijs hebben 8000 „witte boorden", employés symbolische stakingsbijeen komsten gehouden. Ook in de provincie werden zulke bijeenkomsten gehouden. De employés zijn van mening dat de regering hen discrimineert op het ge bied van de belastingheffing en de so ciale voorzieningen. De grote vakbond van administratief personeel heeft sta kingen aangekondigd, als de regeringen zijn eisen niet inwilligt. Heden zal het personeel van het Pa- rijse stedelijke vervoersbedrijf beslis sen of vrijdag gestaakt zal worden voor hogere lonen en betere arbeidsvoor waarden. Voor 25 mei is een staking van het PTT-personeel afgekondigd. Ambtena ren van de belastingdienst en het minis terie van financiën gaan op 28 mei in staking. Premier Jacques Chaban-Delmas heeft woensdag de eisen van de Gaul- listsche dehards afgewezen, dat 18 juni de 30ste verjaardag van generaal Charles de Gaulle's radiotoespraak tot het Franse volk waarin hij opriep tot voortzetting van de strijd tegen de nazi's ondanks de wapenstilstand, door de re gering nationale feestelijkheden zullen worden georganiseerd. Chaban-Delmas heeft verklaard, dat METROBOTSING IN NEW YORK NEW YORK Twee passagiers wer den gedood en meer dan vijftig gewond toen gistermorgen tijdens het spitsuur in New York twee ondergrondse treinen met elkaar in botsing kwamen. 47 ge wonden moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. O (Van onze weerkundige medewerker) Het ging zo mooi in mei: van de eerste tot. en met de twintigste was de gemiddelde etmaaltemperatuur twee graden boven normaal. Op dit ogenblik is er een inzinking, te weeggebracht door een actieve Noordzeedepressie. Een krachtige zuidwestelijke tot noordwestelijke luchtstroming voert enkele buien aan en geeft geen hogere tempera turen dan 13 tot 15 graden. Ook morgen en overmorgen blijft het weer koel en niet voor zondag is er kans op enig herstel van de temperatuur. Bij de zuid punt van Groenland vormt zich al weer een nieuwe depressie, die in oostzuidoostelijke richting trekt. Toch blijven we voor het einde van de maand rekenen op de eerste zomerse warmte, waarbij het kwik boven de 25 graden stijgt. Weersverwachting van het K.N.M.I. van donderdagavond tot vrijdagavond: Koud weer met plaatselijk enkele buien, maar ook zonnige perioden, voor al in de kustgebieden. Krachtige, aan de kust aanvankelijk harde tot stormachtige noordwestelijke wind, tegen de avond afnemend. Morgen: Zon op: 04.37, onder 20.37 uur. Maan op: 23.10, onder 04.42. de plechtige herdenking van de 18de juni zoals voorgaande jaren, zal worden georganiseerd door de „orde van de be vrijding", waarin groepen Franse vrij-' heidsstrijders zich hebben aaneengeslo ten. MOSKOU Vorige week donderdag en vrijdag heeft zich in de afgelegen Russische republiek Dagestan in de Kaukasus, een reeks aardschokken voorgedaan, waardoor in driekwart ge deelte van deze republiek, die 1,2 mil joen inwoners telt, schade is aangericht. Dit blijkt uit een verslag in het rege ringsblad „Izvestia", dat woensdag is gepubliceerd. Het is het eerste officiële ooggetuigeverslag van deze aardbevin gen. Volgens de correspondent zijn bij deze aardbeving mensen om het leven gekomen, maar hij vertelde niet hoe veel. Naar de bijna ontoegankelijke bergdorpen zijn tenten en levensmidde len gezonden. De leiding van het zie kenhuis van de hoofdstad Makhatsjka- la kon 247 patiënten evacueren voordat de zoldering van het ziekenhuis instort te. In de plaats Boeinaksk zijn de stra ten geblokkeerd door modder.

De Vallei | 1970 | | pagina 1