INRENSWOUDE VOOR PL AA TSELIJKE VERENIGINGEN: Geen uniformiteit bij verdeling van subsidiekoek Handelsinstituut Van Rijswijk 40 jaar Strijd op Prattenburg Korporaal Diepeveen vocht in Grebbelinie (2) Lid sport stichting dreigt met aftreden Werknemer bij Van Heugt en bekent fraude Zaterdagvliegers Successen van DEOS in Bilhoven Schaapskooi- Toernooi van Candia *66 30 jaar geleden door Rik Valkenburg Pinksteren Desertie J. G. v. d. Lustgraaf STEMT U DAARMEE IN Stemt dan nr. 9 van Lijst 2 Stemt in ieder geval A II 11 LIJST 2 V.n.Ui Amerikaans legerkoor in Oude Kerk Eerst anderen naar Q'65' „De Instuif" MARKTEN MUZIEK Haar mening DONDERDAG 21 MEI 1970 RENSWOUDE Het gemeentebestuur van Renswoude heelt het hele pakket subsidies aan een onder/.oek onderworpen en is tot de conclusie gekomen dat het instellen van een uniforme subsidieregeling die voor alle verenigingen toe te passen is tot de onmogelijkheden behoort. Daarvoor verschillen de vereni gingen onderling te veel en ook de opzet van de ene vereniging is vaak moeilijk niet een ander te vergelijken. Met name aan niet specifieke plaatselijke vereni gingen zal een jaarlijks bedrag van f 25,- worden verleend. De meeste subsidies aan plaatselijke verenigingen zullen van jaar tot jaar worden bekeken. Zes plaatselijke verenigingen en in stanties hebben het gemeentebestuur om een subsidie verzocht te weten de dorpsbibliotheek, het toneelgezelschap TIP, de muziekvereniging „Ons Genoe gen", de vereniging „Oud-Renswoude", het Groene Kruis en de Stichting prot. chr. gezinsverzorging. BIBLIOTHEEK De aanvankelijk door de chr. jeugd raad opgezette bibliotheek heeft het karakter gekregen van een openbare bibliotheek. Omdat de momenteel aan wezige boeken verouderd zijn en bo vendien de voorraad te klein is worden van de federale bibliotheek 220 boeken geleend. Om de keuze-mogelijkheid te vergroten is het echter wenselijk dit aantal te verdubbelen. Bovendien moet de voorraad eigen jeugdboeken nodig worden uitgebreid. De grote vraag hier naar maakt het voordeliger de boeken zelf aan te schaffen dan een beroep te doen op de federale bibliotheek. Ook moeten de eigen boeken nodig worden gekaft. Door het uitvoeren van deze plannen is het voor het bestuur niet meer moge lijk een sluitende exploitatierekening te maken. Na kennis te hebben genomen van baten en lasten wordt de raad voorgesteld de dorpsbibliotheek een eenmalige subsidie te verlenen van 700,— en met ingang van 1970 een jaarlijks terugkerende subsidie van 300,—. TONEEL Het toneelgezelschap „TIP" had om f 3100,verzocht te weten 900, voor een geluidsinstallatie wegens de slechte akoestiek van „Rehoboth", 1000,— voor een verwisselbare kleu- renverlichting en 1200,voor verwis- VEEN END AAL Het verloop van een recente vergadering met enkele leden van de sportstichting heeft de nodige stof voor discussie opgeleverd in de bestuurskringen van de voetvalvereniging VRC en de honkbalvereniging VHC. Onder werp van gesprek tijdens die ver gadering was de outillage van het mini-sportpark aan de Middellaan, waar zoals bekend de VRC'ers en de VHC'ers domicilie hebben ge kregen. Het is een publiek geheim dat de honkballers eerst na lang aandrin gen en nog juist voor de aanvang van het competitie seizoen aan de Middellaaan terecht konden en dat de voetballers die een verdwaalde bal ophalen de kans lopen door een boze buurmanagrariër aan de mestvork te worden geprikt. Van daar ook het aandringen van honk ballers en voetballers om enkele noodzakelijke voorzieningen De heren van de sportstichting gaven de sportbeoefenaren weinig kans. ,,Het geld, dat voor het in gereedheid brengen van het sport terrein aan de Middellaan was uit getrokken is opgesoupeerd", zo kregen de voetballers en honkbal lers te horen. „Dan stappen we zelf naar het gemeentebestuur om onze belangen te bepleiten", zó was hun begrijpelijke reactie. Dit was voor een van de leden van de sportstichting, de heer Z. H. Slik, aanleiding het dreigement op tafel te leggen dat hij als lid van de stichting zou bedanken, wanneeer men rechtstreeks naar de wethouder voor sportzaken zou stappen. „We vatten dit op als een vorm van chantage"aldus een van de verenigingsbestuurders, die zich overigens niet ondersteboven toonde van het plan van de heer Slik. Aanvankelijk leek het er zelfs op, alsof de heer Slik namens de gehele sportstichting had gespro ken, maar dat bleek al gauw niet het geval te zijn. Sportstichting- voorzitter de heer Th. Diepeveen: „Ik heb nog geen verslag van de bewuste vergadering ontvangen, maar ik kan wel zeggen dat de heer Slik niet de woordvoerder is geweest van de gehele stichting. Hij heeft zuiver persoonlijk gespro ken". De heer Slik: „VRC en VHC moeten mijn woorden niet zo let terlijk opvatten vooral ook omdat ze mij door een van hun eigen be stuursleden als het ware in de mond zijn gelegd. Aan de andere kant is het niet prettig om van een van deze bestuursleden tijdens overleg over bepaalde zaken steeds maar weer te horen, dat hij uit hoofde van een andere functie, als raadslid namelijk, wel eens naar de wethouder zal toestap- naar de de wethouder zal toestap pen om het een en ander gedaan te krijgen". selbare decors. Het aanbrengen van een geluidsinstallatie in „Rehoboth" acht het college van B. en W. een Zaak voor de eigenaar van het gebouw en een kleurenverlichting kan goedkoper wor den gehuurd. Het college is wel bereid 1200,beschikbaar te stellen voor de aanschaf van de decors mits men de garanties krijgt dat ze na gebruik zorg vuldig worden opgeborgen. Door de muziekvereniging „Ons Ge noegen" werd verzocht een ruime sub sidie beschikbaar te stellen in verband met de toekomstige aankleding van het nieuwe lokaal. De begroting voor het jaar 1969/1970 heeft een tekort van 3.386,74, ook al omdat hierin een be drag van 7000,is opgenomen voor de aanschaf van meubilair voor het nieuwe repetitiegebouw. Het college meent echter dat bij de bepaling van de subsidie de aanschaf van meubilair buiten beschouwing moet worden gela ten. Voorgesteld wordt het bedrag van 800,dat „Ons Genoegen" de laatste jaren kreeg voor 1970 te handhaven. De vereniging „Oud-Renswoude" krijgt honderd gulden subsidie. De heer S. Laansma had namens deze vereni ging verzocht om f 195,zijnde het nadelige saldo op de begroting voor dit jaar. GROENE KRUIS De Vereniging „Het Groene Kruis" had over 1969 een batig saldo van f 1247,16 dank zij de subsidie van ruim elf mille, die van gemeentewege werd verkregen. Het bestuur van „Het Groe ne Kruis" wil over 1969 echter nog een bedrag van 3000,— in de reserve nieuwbouw stoppen zodat er een nade lig exploitatie saldo ontstaat. Het colle ge vindt dat alleszins begrijpelijk en stelt voor op dezelfde wijze te blijven bijspringen als in het verleden. Dat geldt ook voor de Stichting Prot. chr. gezinsverzorging, die uil de ge meentekas een bedrag krijgt dat gelijk is aan de rijkssubsidie. De niet plaatselijke verenigingen op de subsidielijst zullen voortaan over een kam geschoren worden en krijgen jaarlijks een bedrag van 25,Voor de meeste verenigingen en instanties betekent dat een verhoging of handha ving van het oude bedrag. Alleen het consultatiebureau voor alcoholisme is het slachtoffer van de nieuwe regeling. Het kreeg tot dusver jaarlijks 40.. Daarnaast zijn er nog een aantal or ganisaties, die een subsidie krijgen aan de hand van het inwonertal. Het zijn ondermeer de provinciale Utrechtse Re validatie Stichting en de vereniging „Utrechtse Heuvelrug" de laatste voor het instandhouden van de toeristische rijwielpaden in de provincie. SCHERPENZEEL De rijkspolitie in Scherpenzeel heeft een werknemer van de Gebr. Van Heugten, de 45-jarige J. van de B., aangehouden, die er van wordt verdacht enkele duizenden vier kante meters aan tapjjttegels te eigen bate te hebben verkocht. Volgens de nu bekende feiten, moet de man, die in september 1969 bij het bedrijf in dienst trad, al gauw met de diefstallen zijn begonnen. Hij werd on langs door zijn chef op heterdaad be trapt. Dat gebeurde toen hij weigerde zijn auto op last van de chef weer op het fabrieksterrein te plaatsen, toen hij dit juist had verlaten. In plaats daarvan reed hij weg. Zijn kenteken werd ech ter doorgegeven en hij werd aangehou den. Het vermoeden van de chef werd be waarheid. In de auto werd een groot aantal tapijttegels aangetroffen. Van de B. viel bij het verhoor door de mand. Ei^ werd proces-verbaal tegen hem op gemaakt, waarna hij in afwachting van zijn berechting op vrije voeten werd ge steld. Uitslag wedvlucht Maasstricht. Los 7.40 uur. In concours 308 duiven. Af stand ca 134 km. Aankomst le prijswin nende (duif 9.12.24 uur. K. v.d. Velde: 1. 7, 40, 44, 53; T. An- Beek: 2, 26, 39, 52; H. Schoeman: 3, 4, 22, 37; G. Methorst: 5, 24, 54; M. Slot boom: 6, 18; G. Versteeg: 8, 57, 58; H. G. M. Slotboom: 29; G. Versteeg: 35, H. G. Reede: 9, 51; C. J. Stuivenberg: 10, 13, 38, 42; L. Kwetters: 11, 32, 34, 36, 45, 47, 59; H. Muller PI.: 12. 20; R. Muller E.: 14; G. v. Rotterdam: 15; H. v. Dijk: 16, 31; C. W. de Koning: 17, 56; W. Dave- laar: 19, 28, 55; M. v. Zetten: 21, 35, 49, 60; P. Vink: 23; Gebr. Gijsbertsen: 25; J. J. Heij: 27, 30; C. A. Koster: 29, 41; G. v.d. Weerdhof: 33, 43, 62; W. Kuyt: 46; C. Bos: 48, 50; A. Quint: 61. In het rayon waren 1311 duiven in concours. Eervolle plaatsen werden be haald door: K. v.d .Velde: 10, 34; T. Ambeek: 13; H. Schoeman: 14. 15; G. Methorst: 26; M. Slotboom: 29; G. Versteeg: 35;H. G.h Reede: 37; C. S. Stuivenberg: 38. 42; L. Kwetters: 39; R. Muller Fl.: 41; R. Mul ler E.45. VEENENDAAL Veertig jaar Han delsinstituut Van Rijswijk. Dit feit werd gisteren herdacht en gevierd met een receptie in „De Korenbeurs". Her dacht werd het voornamelijk door de mensen die het levenswerk van de twee en een half jaar geleden plotseling overleden oprichter de heer C. C. M. van Rijswijk van de grond af hebben zien uitgroeien tot Veenendaals groot ste handels instituut. Ieder jaar levert dit instituut circa 500 geslaagden af voor het een of andere diploma in de administratieve sector. De totaaltelling van het aantal geslaagden in die veertig jaar is men al lang kwijt geraakt en dat was ook gistermiddag bijna het geval met de grote toeloop van mensen die de huidige leiding van het instituut met het bereiken van deze mijlpaal kwamen complimenteren. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door de wethou ders de heren M. Bastmeijer en E. C. Diepeveen. Leerlingen en oud-leerlin gen waren het sterkst vertegenwoor digd en de gelukwenstelegrammen kwa men zelfs uit Australië. Overduidelijk bleek, dat Handelsinstituut Van Rijs wijk een niet meer weg te denken plaats in de Veenendaalse gemeenschap heeft ingenomen. Nog betrekkelijk re- VEENENDAAL Twee groepen van de chr. sportstichting DEOS hebben op tweede Pinksterdar deelgenomen aan de bondsfeesten die ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van het Kon. Ned. Chr. Gymnastiekverbond te Bilt- hoven werden gehouden. De eerste wedstrijdgroep behaalde in de tweede graad een derde prijs met 22.18 punten. Het hoogste aantal punten dat in deze graad werd veroverd be droeg 25.73, het laagste aantal 18.06. DEOS kwam in deze graad uit met nog 50 verenigingen. Ook de tweede DEOS groep die in de derde graad uitkwam wist een behoorlijke klassering te be reiken. In totaal werkten er 2500 deel nemers uit het gehele land mee aan deze manifestatie. cent is de uitbreiding van het instituut met het in gebruik nemen van een vier de leslokaal, waarin en dat is wel licht het geheim van het succes van Handelsinstituut Van Rijswijk iedere cursist die benadering van het docenten korps ontvangt die past bij aard en aanleg. RHENEN Zaterdag en zondag or ganiseert de SV Candia '66 het Schaaps- kooitoernooi. De opbrengst hiervan komt geheel ten goede aan de be jaarden tocht die op 3 juni wordt gehouden. Het toer nooi bestaat uit twee gedeelten, namelijk voor zaterdag- en zondagelftallen. VEENENDAAL Korporaal W. Diepeveen zat met zijn wapenbroe ders in de stellingen aan de Nieuwe- weg, aan de ochtend van de 10e mei 1940. Hij vertelt verder hoe het hem verging: „Enkele families heb ik nog zien evacueren. Vreemd was dat. Wij hadden medelijden met hen die weg moesten en de evacué's hadden erg met ons te doen. Er kwam een oud vrouwtje naar ons toe. Ze was ka tholiek. Ze zei: „Arme jongens, ik zal voor jullie bidden!" Wij zijn daar vrijdag tot middernacht gebleven. We schoten met onze twee kanonnen in de richting Ede. 's Avonds zaten onze eigen troepen achter ons. Ze schoten op ons. Er kwam een vrachtwagen met munitie. De chauffeur wilde uitstappen, maar het hoefde al niet meer. Hij werd tijdens het uitstappen getrof fen door het eigen vuur en viel dood op de grond. Rond middernacht trokken we naar Prattenburg, waar we onze stellingen hadden. Toen we over de Kerkewijk reden en bij „het spoor" kwamen, reed daar een rode bus van De Haas. De koplampen brandden. Dat was levensgevaarlijk, want Duitse vliegtuigen vlogen over. We stopten daarom even en sloegen de koplampen kapot. Die konden geen kwaad meer... In de stellingen op Prattenburg probeerden we wat te slapen. Zater dag 11 mei was het weer vroeg dag. 't Was nauwelijks licht toen we weer naar de Nieuweweg werden gedirigeerd. Vanonder grote camou- flagenetten schoten we die dag in de richting van Ede. Nee, we hebben geen vliegtuigen neergeschoten. Wat de uitwerking van ons kanonvuur was, kwamen we niet te weten. Die kanonnen van ons hadden een draagkracht van 12 a 15 km. Tegen het donker worden verlieten we onze stellingen aan de Nieuweweg weer. Opnieuw trokken we naar Prattenburg". Kapitein J. Th. L. Rozendaal gal' z'n batterij opnieuw instructies. Daarginds een luchtdoelmitrailleur en een kanon opstellen en aan de andere zijde van het Koetshuis evenzo. Het vuur wordt weer ge opend, richting Ede. De kapitein is bij zijn mannen achter het geschut. Hij zou in de granaat vrije bunker kunnen gaan schuilen. Hij wilde an ders. „Hij kwam bij ons zitten. Net alsof het een oefening was. Alles was perfect georganiseerd. Dan zat hij hier, dan daar. Hij was als een vader voor ons. Voor hem wilden we door het vuur gaan" Het wordt zondag. Pinksterzondag. Wie heeft er weet van, daar op Prattenburg? De strijd moet door gaan. Nog even volhouden. Zijn de Engelsen niet in aantocht om ons te hulp te snellen?... De Fransen zijn toch ook al nabij? Ondertussen eist de dood zijn tol... „Angst voor de dood? U moet eens goed horen. Ik geloof niet dat we gegeten hebben. Wel ontzettend veel gedronken. Als ze zeiden: „Die is dood", vroegen we: „Heeft het zeer gedaan?" We waren bang, dat het zeer zou doen. De dood zelf joeg ons geen schrik aan, nagenoeg"... Het moreel van de mannen op Prattenburg was uitstekend. Ver schillende factoren speelden hier een rol. De bewapening van de veld artillerie was vrij modern. Zij wa ren heel wat beter uitgerust dan de infanteristen op de Grebbeberg. Daarnaast moet genoemd worden de uitstekende leiding die uitging van de kapitein van de batterij, de reser ve-officier Rozendaal, tandarts in het burgerleven. Hij was in staat zijn mannen te inspireren, moed en vertrouwen te geven. Hoezeer ver schilde dit dikwijls van de situatie op de Grebbeberg. De houding van de leidinggevende officieren was daar dikwijls weinig moedgevend voor de manschappen. In de verwar ring van de strijd op de Grebbeberg zochten velen-een goed heenkomen. Gewondenvervoer in de voorste li nies. "s Middags kregen we opdracht zandzakken te vullen. Door de Genie werden bomen opgeblazen. Hiermee moest de weg langs het kasteel af gesloten worden. Er kwamen er hon derden en nog eens honderden van de Grebbeberg, die er tussenuit kne- l>en. Ze zochten een vluchtweg in onze richting. Wij moesten hen te genhouden en zonodig op hen vuren. Ook was er bij deze versperring een groep van de militaire politie. Deze moest de deserteuren opvangen en naar de Grebbeberg terugsturen. Aanvankelijk ging dat goed. In vrachtauto's gingen de soldaten te rug naar het front. Later kwamen ze echter in zulke grote drommen, dat er geen houden meer- aan was. We waren niet van plan op onze ei gen mensen te schieten, dus lieten we hen maar gaan!! Onze batterij werd opnieuw ge formeerd om in stelling te worden gebracht op de Kerkewijk. Daar zou gevuurd worden in de richting Grebbeberg. Terwijl wij naar de Kerkewijk reden, rukten verse in- fanterietroepen van Eist naar Ach terberg op. Opeens riep iemand: „Kijk eens. een Hollands vliegtuig!" Er cirkelde een G-l in de lucht. Op dat moment kregen we weer nieuwe moed! Het was het eerste Hollandse vliegtuig dat we sinds het uitbreken van de oorlog zagen. Ondanks de vele ver warring, ondanks de rotzooi overal, hadden we dus toch niet verloren. Er waren nog kansen. Er zaten immers nog Nederlandse vliegers in de lucht! We wuifden naar het vlieg tuig... Maar wat pakte dat anders uit dan we ons voorgesteld hadden... Wat gebeurde er namelijk? Opeens opende ons „Hollandse" vliegtuig het vuur op onze troepen die vanuit Eist naar Achterberg trokken ter ver sterking van het Nederlandse front. Onmiddellijk gaf de kapitein het commando: „Stukken rechtsomkeert naar de stellingen op Pratten burg!"... We begrepen dat er vijan den in het „vliegende scheermes" (bijnaam van G-l) zaten. Toen we weer in de stelling zaten, werd er verschrikkelijk zwaar vuur geopend op de Nederlandse troepen die nu op weg waren naar Achter berg. De kartetsen spatten boven de soldaten uit elkaar, dood en verderf zaaiend. Het was ontzettend. In een ommezien lag het op de Cuneraweg vol met doden en gewonden. Het werd ons gerapporteerd, terwijl er tevens vrijwilligers werden ge vraagd om de gewonden op te halen en te vervoeren naar het nood-hos- ADVERTENTIE Parallelweg I Apothekersassistente In Veenendaal kun je goed en gezellig winkelen. Dat moet zo blijven. Daarom is het goed dat naast de bestaande winkels een nieuw winkelcentrum komt. Ruime parkeergelegenheid moet bij alle winkels aanwezig zijn. Als het drukke doorgaande verkeer ook nog buiten het centrum omgeleid wordt, dan ben ik tevreden. EDE Vrijdagavond 22 mei geeft het mannenkoor van het in Duitsland gelegerde Amerikaanse leger „The se venth army soldiers chorus" een con cert in de oude kerk van Ede onder het motto: „Friendship through music". Deze militairen die allen een muzika le opleiding hebben, brengen u een pro gramma van zeer bekende klassieke werken, geestelijke liederen en spiri tuals. De organist Wim van der Panne zal het koor begeleiden en enkele be kende orgelwerken ten gehore brengen. Ook is er samenzang. Het koor dat in 1963 werd opgericht om het morele peil van de Amerikaanse militairen hoog te houden door in di verse legerplaatsen voor hun kamera den te gaan zingen en de vriendschaps banden met de Europese landen te ver stevigen. Sinds de oprichting gaven zij meer dan 900 concerten voor meer dan 900.000 mensen; overal is en wordt het koor met laaiend enthousiasme ontvan gen. Het won diverse prijzen tijdens internationale zangwedstrijden, trad ook op in bekende shows voor de TV in Bremen en Berlijn, sinds zijn laatste optreden tijdens het internatio nale koorfestival in 1969 in Schevenin- gen heeft het de naam het beste man nenkoor van West-Europa te zijn. Het programma vermeldt o.a. werken van Bach, Handel, Sweelinck. „Die Al macht" van Schubert, Ave Verum van Mozart en vele andere bekende werken. In het programma zijn ook vier negro spirituals opgenomen w.o. het bekende „Deep River". Geopend wo»dt met samenzang van „Wilt heden nu treden" en gesloten met het „Wilhelmus". Nederlandse militairen bij hun ge schut. De heer Diepeveen met de onder scheiding, die hij na de oorlog ont ving. piitaal aan de Kerkewijk (onder gronds). We gingen met z'n vijven. We reden met de vrachtauto tot in de vuurïinie en hadden handenvol werk. Ergens lag een zwaargewonde te gen een struik. Ik wilde hem op de brancard leggen om mee te nemen naar het hospitaal. „Kunnen ze alle maal mee?", vroeg hij, de ogen strak op mij gericht. Ik moest ontkennend antwoorden. „Laat mij dan maar lig gen" weerde hij af - „ik ga toch sterven"... Ik kon praten wat ik wil de, maar hij wilde niet mee. „Eerst de anderen", zei hij steeds. Ten tweeden male vertrokken wij met de auto naar het gevechtster rein. Wat lagen er veel gewonden. Ook vond ik er weer die ene jongen. „Wil je nu mee?" vroeg ik hem. „Ze ker wel. Maar ik wil niet meer als er nog anderen zijn, die geholpen kun nen worden. Want ik ga toch dood"... Er waren nog zoveel ande ren, dat de zwaargewonde weer, op eigen verzoek, achterbleef. Bij het derde transport zocht ik weer naar hem. Misschien wou hij nu wel mee. Ik vond hem dood. Wat er dan door je heen gaat! Ik ge loof dat ik bijna nooit over iets zo ontroerd ben geweest, als om deze moedige jongen. Het is me altijd bijgebleven en ik denk er nog vaak aan. Als dan gene raal Harberts zegt d"at ons leger niks was, wind ik me vreselijk op. Hel den waren er onder! Zo'n jongen had de Militaire Willemsorde ver diend. (Slot volgt) 9* VEENENDAAL De popgroep „Q 65" komt vrijdagavond in 't jeugdge- bouw van de Instuif aan de J. G. Sand- brinkstraat. In het voorprogramma wordt opgetreden door „Face off". EDERVEEN De kerkeraad van de Nederlandse Hervormde Kerk te Eder- veen heeft een toezegging van beroep uitgebracht op ds. Jlieuwpoort uit Slie- drecht.

De Vallei | 1970 | | pagina 3