H Vrije tijd voor MAN Den Haag beslist: Utrecht moet slopen in plaats van dempen Tien Japanse bedrijven stichten in Rotterdam distributiecentrum Rode Kruis wil gebruik van drugs ordenen ooi? moraen (ieènt km romiuste lutffivmvUi NPC maakt bezwaar tegen uitspraken Geref. Synode over echtscheiding 7th+f Geruisloze entree DS70 in Kamer Mode voor MAN Kamer kan uitgaven overheid voldoende controleren Prof. dr. Kolff ereburger van Kampen VRAGEN OVER „ZIJLSTRA EN ARTIKEL 8" Luns: Nederland niet op Grieks „verjaarsfeest''' Weer twee jaar opgelegd voor dodelijke ruzie Parijs gaat door met A-proeven Litause Joden in het nauw Minister Witteveen Zwaar tuigleer, koper beslag. Anti-slipzooi. VOOR RINGWEG MOETEN NU 630 HUIZEN WIJKEN ALLÉÉN BIJ Singels bepalen identiteit van de stadzeggen ministers AGENT BEVRIJDT BABY LIT AUTO Schut: geen huizen voor homofiele par ren Britse politie voor de strop Full brogue, mahonie brushed look. ALLÉÉN BIJ Kom bij ons eens over Pers na Pers na Pers stappen (kun je doen als je met 124 bent). UIT DE KERKEN Pagina 9 LC. iüÊRDAG 21 MEI 1970 ADVERTENTIE UTRECHT B. en W. van Utrecht zullen de gemeenteraad binnenkort voor stellen af te zien van de demping van een stuk singel om de Utrechtse binnen stad. Na een audiëntie bij minister Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en bij minister mej. klompe van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk is het college gebleken dat beide ministers onder geen voorwaarde bereid zijn toestemming voor de demping te geven. Dit betekent voor Utrecht dal de ringweg om de binnenstad nu niet het tracé van de gedempte singel kan volgen en door de bebouwing zal moeten. De commissie plannen binnenstad Utrecht heeft een alternatief tracé voor de ringweg ontworpen, maar daarvoor zullen 630 woningen, 125 bedrijven en drie scholen moeten worden afgebroken. Met ontruiming en sloping is een bedrag gemoeid van 33 miljoen gulden. De regering is blijkens een communi qué van de gemeente Utrecht dat woensdag is uitgegaan, bereid bij te dragen in de extra kosten van het al ternatief tracé. De ministers willen geen toestemming geven voor het stuk singel tussen Be- muurde Weerd en Kleine Singel. In ja nuari 1968 heeft de gemeente Utrecht toestemming gekregen een deel, tussen Bemuurde Weerd en Sterrenbos, te dempen terwijl het grootste deel van de singel helemaal niet mocht worden aan getast. Over het stuk waarover nu ook een beslissing is gevallen, werd toen gezegd dat het besluit spoedig zou vallen. Als motief geven beide ministers op dat de singels in Utrecht al sedert eeu wen in belangrijke mate mede de iden titeit van de stad bepalen. Daarbij val len naar hun mening tijdelijke ver keersmoeilijkheden in het niet. De sin gels zijn, aldus geeft het communiqué ROTTERDAM De haven van Rotterdam wordt een uitvalspoort voor de Japanse industrie naar de Europese markt. Kortgeleden vestigden zich het hoofdkantoor en de opslagplaatsen van de Ja panse Vereniging van Fabrikanten van Scheepsmachines in Rotterdam. Nu hebben tien grote fabrieken en handelsondernemingen in Osaka besloten voor gezamenlijke rekening een distributiecentrum in Rotterdam te stichten. mej. Klompé en de heer Schut weer, onvervangbaar en dienen daarom te worden gerespecteerd. Als cultuurgoed vertegenwoordigen zij bovendien een unieke waarde. B. en W. van Utrecht vrezen dat door dit nee uit Den Haag de streefdatum voor de voltooiing van de ringweg 1980, ver zal worden overschreden en dat het totale verkeersbeeld in de stad over een aanzienlijk langere periode moeilijkhe den zal geven. „Den Haag" is wel bereid toestemming te geven tot tijdelijke aan tasting van de singels voor het treffen van voorlopige voorzieningen. ADVERTENTIE DEN HAAG „In Nederland be staat een chaos op het gebied van or ganisaties die zich bezighouden met studies over druggebruik of de bestrij ding van dit gebruik. Vrijwel geen ge bruiker weet tot wie hij zich moet wen den. Daarom zal het Rode Kruis een bureau oprichten voor inventarisatie, registratie en informatie van en over gegevens van het druggebruik". Dat vertelde gisteren in Den Haag de directeur-generaal van het Nederland- sche Roode Kruis, de heer A. van Em- den. Hij wil komen tot een landelijk overkoepelende organisatie met een in formatiecentrum èn een bibliotheek. Ziekenhuizen Het Rode Kruis zal binnenkort het werk voor de geestelijke ontspanning van patiënten in sanatoria, ziekenhui zen en bejaardenhuizen van het Prinses Irenefonds overnemen. Andere plannen die het Nederland- sche Roode Kruis heeft: vijf a zes mil joen bijeenbrengen voor een nieuw hos pitaalschip, dat de Henri Dunant moet vervangen. Samenstellen van een tweede inte rimrapport over orgaantransplantatie voor een congres dat volgend jaar in Den Haag zal worden gehouden. Vervoer van nieren voor transplan tatie door heel Nederland als hierom door artsen wordt gevraagd. Gestreefd wordt naar een korps vrijwillige krach ten voor dit vervoer. Uitbreiding van het aantal ambu lances, die op drukke dagen worden in gezet. Thans heeft het Rode Kruis tien ambulances. DEN HAAG De afgevaardigde drs. P Janssen (groep-Aarden) heeft pre mier De Jongh gevraagd of bij de sug gestie van dr. Zijlstra om art. 8 uit de Loonwet niet toe te passen, niet beden kelijk acht uit het oogpunt van een juiste functionering van de parlemen taire democratie. Gevraagd wordt, of de premier bereid is zijn opvattingen in dezen onder de aandacht van dr. Zijlstra te brengen. ROTTERDAM Het lid van de Rijnmondraad R. Suurendonk uit Rot terdam heeft zijn lidmaatschap van de PSP beëindigd en bedankt voor de Rijnmondraad. De tien initiatiefnemers hebben me degedeeld, dat hun groep spoedig zal groeien tot vijftig fabrikanten en han delsondernemingen en het assortiment van goederen dat in Rotterdam wordt opgeslagen, uitgebreid tot auto- en fietsonderdelen toe. Met de vestiging van een distributie centrum in Rotterdam wil de Japanse exportindustrie dichter bij de afnemers zitten en de levertijd van machines uit Japan, die normaal twee maanden over zee vraagt, drastisch terugbrengen. De vestiging van de tien ondernemers uit Osaka (het tweede industriële cen trum van Japan) werd aangekondigd in het dagblad Japan Kigyo Shimbun. Daarin deelde de heer Okumara, de voorzitter van het Osaka-export insti tuut en de heer Tanaka, voorzitter van de Vereniging van Fabrikanten in Osa ka mee dat in november 1970 in Rotter dam het eerste buitenlandse distribu tie-centrum van een groep Japanse on dernemingen zal worden gevestigd. In Rotterdamse havenkringen werd het bericht verwelkomd. Eind vorig jaar had een vertegenwoordiger uit Osaka de havens van Antwerpen, Rot terdam en Hamburg bezoch ten einde een definitieve keus te maken. ARNHEM Een Arnhemse politie agent heeft een baby van een jaar oud uit een geparkeerde auto bevrijd en overgebracht naar het politiebureau. Het. kindje kampte met ademhalings moeilijkheden, wat door voorbijgangers was opgemerkt. Zij waarschuwden een agent, die met een stukje ijzerdraad de deur openmaakte. Ongeveer een uur later meldde zich een Frans echtpaar op het politiebu reau. De man en vrouw vertelden dat zij waren gaan winkelen en de baby in de auto hadden gelaten omdat dat ge makkelijker was. DEN HAAG Nederland zal niet officieel vertegenwoordigd zyn bjj ma nifestaties op de derde verjaardag van het huidige Griekse bewind. Minister Luns (Buitenlandse Zaken) zegt dat dit „in generlei wijze in het voornemen ligt" als antwoord op vra gen van het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP). Deze had aangedrongen op een demonstratieve afwezigheid van Nederland bij dergelijke manifestaties „teneinde geen misverstand te doen ontstaan over de negatieve mening van de Nederlandse regering over het huidi ge bewind in Griekenland De Brit Wilfred Jenks is gekozen tot directeur-generaal van de Internationa le arbeidsorganisatie (ILO). Hij volgt in deze functie de Amerikaan David Mor se op. ADVERTENTIE DEN HAAG Minister Schut (volks huisvesting) is niet bereid de richtlijnen voor woningverdeling zo te wijzigen dat een homofiel paar een woning krijgt toegewezen. De minister zegt dit in ant woord op vragen van de kamerleden Geurtsen en Wiegel (WD). Onlangs weigerde de gemeente Den Haag een homofiel paar een huurwo ning toe te wijzen. De gemeente was wel bereid beide partners een afzon derlijke driekamerwoning toe te wijzen. DEN HAAG De recente uitspraken van de synode der Gereformeerde Ker ken over de echtscheiding hebben bezwaren gewekt bij 't Nationaal Protestants Centrum voor de Geestelijke Volksgezondheid (NPC). In een brief aan het moderamen van de gereformeerde synode brengt het NPC als voornaamste bezwaar naar voren dat de synode de indruk wekt bijval te hebben betoogd aan het ontwarp-Echtscheidingswet van minister Polak, een ontwerp dat vanuit de geestelijke gezondheidszorg eerder ernstig is gelaakt. ADVERTENTIE Vanuit de geestelijke gezondheids zorg, onder andere het NPC, is op 20 februari gesteld dat de echtscheidings grond „duurzame ontwrichting" in de nieuwe wet de overheid nog steeds de taak geeft over de inhoud van het hu welijk als menselijke relatie te oorde len. De geestelijke gezondheidszorg meent dat de overheid de mensen al leen heeft aan te spreken op de so ciaal-juridische elementen van het hu welijk. Verder meende de geestelijke gezond heidszorg dat adviezen om echtschei- DEN HAAG Met geen woord ie gisteren in de Tweede kamer ingegaan op de scheuring in de fractie van de Partij van de Arbeid. Waarnemend voorzitter drs. Nederhorst (PvdA) viel de eer te beurt om aan het begin van de vergadering de afsplitsing van de groep-Goedhart bekend te maken. Deze groep bestaat nu nog uit twee leden de heren Goedhart en Schui- temaker. De PvdA-fractie is daarmee geslon ken tot 35 leden. Over enige maanden zullen er nog maar 34 zijn door het ver trek van dr. Tans, in wiens plaats de Eindhovense mevrouw Van Veenen- d'aal-Van Meggelen zal komen. Me vrouw Van Veenendaal is al langer lid van DS'70 dan de heren Goedhart en Schuitemaker. De groep 'Democratisch Appèl in de Partij van de Arbeid .waarvan de heren Goedhart en Schuitemaker deel uit maakten, heeft zich gisteren officieel DEN HAAG Het Haagse gerechts hof heeft het vonnis van du Dordtse rechtbank bevestigd waarbij de 48-jari- ge H. V. uit Asperen werd veroordeeld tot. twee jaar gevangenisstraf met af trek wegenss zware mishandeling met dodelijke afloop van zijn 48-jarige vrouw. V. had in de nacht van 10 op 11 au gustus van het vorige jaar ruzie met zijn vrouw gehad. Hij had zich beledigd gevoeld en had zijn vrouw om haar het schreeuwen te beletten de keel dichtgedrukt. De vtouw overleed hier aan. PARIJS Frankrijk zal volgend jaar opnieuw kernproeven in de Stille Oceaan uitvoeren. Dit maakte minister van Defensie Michel Debré woensdag na een zitting van het kabinet bekend, waar hij verslag had gedaan van de re sultaten van de proeven, die vorige week boven de Moeroeroa atol, in Frans Polynesië zijn begonnen. Debré zei, dat de proeven van volgend jaar ten doel hebben de in 1970 ontwikkelde kernwapens voor militair gebruik ge reed te maken. Frankrijk begon zijn jongste kern proeven vorige week vrijdag met een kernexplosie van geringe kracht. De experimenten zullen in de komende zes weken worden voortgezet om de weg te effenen voor het tot ontploffing bren gen van een waterstofbom op 3 juli. De Franse regering heeft zich niet gestoord aan protesten in eigen land en van verscheidene landen in het gebied van de Stille Oceaan, zoals Japan, Australië en Nieuw-Zeeland. Naast China is Frankrijk het enige land, dat op het ogenblik kernproeven in de atmosfeer neemt. Het heeft noch het beperkte kernstopverdrag noch het niet-verspreidingsverdrag voor kernwa pens ondertekend. LONDEN Op hun jaarvergade ringen hebben zowel de Britse poli tiemannen als cipiers aangedrongen moordenaars voortaan weer naar de galg te brengen. Zij stelden dat de afschaffing van de dood door de strop het vorig jaar het leven voor de ordebewaar ders steeds moeilijker maakt. De minister van Binnenlandse Za ken James Callaghan kreeg de klachten van de politie te horen, op de jaarvergadering van de politie in Wales. Ondersteund door de duizend afgevaardigden vertelde voorzitter Reginald Gale: „Wij waren geschokt toen u het voorstel deed de dood straf voor moord permanent af te schaffen. Wij waren nog meer ge schokt, toen het voorstel werd aan genomen. Het was absoluut verkeerd van het parlement niet voor het publiek omdat wij weten naar welke kant zijn sympathie uitgaat om de politie hier aan bloot te stellen zonder zelfs te overwegen hoe het geschapen vacuüm zou kunnen wor den opgevuld". Op de jaarvergadering van de ci piers werd aangedrongen op be scherming tegen gevangenen die be reid zijn bij hun ontsnapping bewa kers te doden. Een van de cipiers wees erop dat tot levenslang ver oordeelde gevangenen weten dat zij niet nog zwaarder gestraft zouden worden als zij tijdens hun gevan genschap nog een moord begaan. opgeheven. De meerderheid van de groep sluit zich aan bij DS'70. Volgens de heer Goedhart kan DS'70 uitgroeien tot dat waf de PvdA nooit is geworden: een echte doorbraakpartij. DS'70 zail in tien gemeenten aan de ver kiezingen deelnemen. De heer Goedhart: „Voor het presen teren van het visitekaartje. De grote krachtproef komt volgend jaar bij de Kamerverkiezingen. DS'70 is een klein scheepje naast hef grote schip van de PvdA, dat lek is en slagzij maakt naar links". Een onderzoekje in Rotterdam onder de 220 leden van DS'70 wees, aldus de heer Goedhart, verrassend uit dat een derde afkomstig is uit de PvdA, een derde van D'66 en een derde van de KVP met wat politiek daklozen. Van de leden van het comité Demo cratisch Appèl hebben behalve de heren Goedhart en Schuitemaker ook voor de PvdA bedankt de oud-voorzitter van de Eerste Kamer, prof. ir. Mazure, mr. J. M. Drees, mr. drs. Van der Laan, de uitgever Van Oorschot en E. Hager. Ook het vroegere Tweede-Kamerlid De Kadt zou hebben bedankt. De heren P. Kors en mr. Keuning blijven id van de PvdA. Drs. J. Polak en Meijer Sluijser waarschijnlijk ook. De heer Kors, in 1968 een van de ini tiatiefnemers tot Democratisch Appèl, meent „dat de PvdA door Nieuw Links dreigt te worden overspoeld." Nu de zaak nog in beweging is vindt hij het niet juist om weg te gaan. Hij heeft een kleine hoop dat Nieuw Links nog te keren is. De heer Goedhart heeft intussen gis teren zijn ontslag ingediend als lid van de Nederlandse delegatie in de as semblee van de Raad van Europa en de Westeuropese Unie. ding te voorkomen alleen in vrijwillig heid kunnen worden aangenomen. Het zou niet de taak van de overheid zijn preventie uit te oefenen door echt scheiding via de wetgeving te bemoei lijken. Door nu in kerkelijk verband de echtscheidingsgrond „duurzame ont wrichting" te aanvaarden, wordt licht de indruk gewekt van bijval aan het lega lisme van de overheid. Deze indruk kan belemmerend werken in het pastoraat, temeer wanneer een pastoor zich over- hoopt zou gaan verdiepen in de vraag of van grondige ontwrichting sprake is. Het NPC is er overigens over ver heugd dat de synode de echtscheiding als zodanig heeft aanvaard. KOPENHAGEN De Deense opper rabbijn in Kopenhagen. Bent Melchior. heeft een brief ontvangen van de Joodse gemeenschap in Litauen. die dringend om hulp verzoekt tegen het toenemende antisemitisme in Litauen en Rusland. In de brief werd verder gevraagd om het schrijven onder de aandacht te bren gen van de secretaris van de Verenigde Naties. Dat de brief juist in handen werd ge steld van de Deense opperrabijn is, om dat Denemarken actief deelneemt in het verlenen van hulp aan de vervolgde Joden (vooral in Polen) en hun onder dak verlenen. DEN HAAG Minister Witteveen (Financiën) meent, dat de Tweede Ka mer voldoende mogelijkheden heeft om de overheidsuitgaven te controleren. Bij de behandeling van de nieuwe compta- biliteitsweg ontkende de minister giste ren dat de Kamer beknot zou worden, o.a. door onvoldoende informatie. Minister Witteveen stond niet afwij zend tegenover een suggestie van de heren Scholten (CHU) en Kieft (ARP) om in het eerste halfjaar een soort tus senbalans te publiceren, aan de hand van de wijzigingen in de lopende begro ting, die dan bekend zijn. De D'66-er De Goede wilde een der gelijk overzicht voor 1 juni, zodat de Kamer er nog voor het zomerreces over zou kunnen debatteren. De PvdA-leden ADVERTENTIE Opzoek naar een perzisch tapijt? Naar iets gezelligs, iets unieks, iets voordeligs, iets leuks, iets heel anders? Dan kunt u uw hart ophalen in de meubelshowroom van de Graafschap. Pers na Pers na Pers. Een grote verscheidenheid aan kleuren en dessins die zo kenmerkend zijn voor de diverse landstreken en dorpen van Perzië. Een enorme variatie: en ook daaraan merkt u dat hier 124 woninginrichters samenwerken. Wie kan u anderszo'n enorme collectie aanbieden? Die samenwerking uit zich tevens in warme service en prettige prijzen (correct zwart op wit aan elke Pers). Meubel-showroom Dominesteeg 14 ruurlo (te midden van de Gelderse Kastelen) Ook op donderdagavond van 6 tot 9 uur geopend, 's Zondags gesloten 's Zaterdags tot 5 uur geopend. dr. Vondeling en drs. Franssen stelden zelfs een termijn van uiterlijk 1 april voor. Minister Witteveen was het met de anti-revolutionair Kieft eens, dat het zin kan hebben als het aftredende kabinet voor het volgende kabinet een financiële nota achterlaat. De moge lijkheden voor een dergelijke „erfla tingsnota" worden bekeken. Op het ogenblik wordt een nota voorbereid met een raming van de overheidsuitga ven tot 1973, gesteld dat hot beleid niet wijzigt. KAMPEN Woensdagmiddag is aan prof. dr. W. J. Kolff in verband met zijn vele verdiensten voor de ontwikke ling van kunstnieren en kunstharten, door het gemeentebestuur van Kampen het ereburgerschap van de stad Kam pen uitgereikt. Zulks gebeurde in dr met vele bloemen versierde raadszaal van het Kamper raadhuis, waar burge meester dr. W. P. Berghuis de vele ver diensten van dr. Kolff heeft geroemd Dr. Kolff is momenteel hoogleraar te Salt Lake City in de V.S. en sinds 1956 Amerikaans staatsburger. Naast de oor konde aan dit ereburgerschap verbon den ontving dr. Kolff uit handen van de burgemeester de gouden sleutel van de stad en een boekwerk, dat het ge meentebestuur aan zeer verdienstelijke Kampenaren en oud-Kampenaren uit gereikt. Bij de ingang van het stadhuis wapperden de Amerikaanse, Neder landse en de Kamper vlaggen. In de morgenuren waren dr. Kolff en zijn echtgenote gasten geweest van het stadsziekenhuis te Kampen, het zie kenhuis waar dr. Kolff tijdens de oor logsjaren de eerste kunstnieren ontwik kelde. In de raadszaal toonde hij een tweetal kunstharten, gemaakt van na tuurrubber en gedreven door luchtpom pen. Met de ontwikkeling van deze kunstharten is hij sinds 1957 bezig ge weest. Een kalf leefde er 51 uur aan, een schaap gedurende 52 uur en de eer ste mens gedurende 34 uur. Er kleefden aan dit procédé echter, naar hij zei, me chanische bezwaren. Eerst barstte er iets open in dit kunsthart en het was ook te groot. Dr. Kolff zei dat, mede door de oorlogvoering in Vietnam, mo menteel in de VS voor dit soort onder zoeken niet veel geld beschikbaar is. Hij sprak over een ander interessant experiment dat hij momenteel met een team uitvoert en dat in verband staat met blinden. „Prikkel je bepaalde delen van de hersenschors dan ziet een pa tiënt lichtpunten. Wanneer men de be schikking zou kunnen krijgen over een speciaal geconstrueerd soort tv-camera, die beelden welke van buiten af ko men, zou kunnen „vertalen", dan zou men iets voor blinde mensen kunnen bereiken. Zij zouden rond kunnen lopen zonder zich aan bepaalde zaken te sto ten of te bezeren. Dr. Kolff vond dit haast nog belangrijker dan blinden op deze wijze mogelijk opnieuw te leren lezen, aangezien men daarvoor reeds het brailleschrift kent. Ned. Herv. Kerk Benoemd: tot bijstand in het pastoraat te Delft: M. J. C. Visser, emeritus-pre dikant te Rotterdam.

De Vallei | 1970 | | pagina 9