Sjajott ■Hottr BEZORGDHEID IN SENAAT OVER KOLONELS GROEIT Meer dan 200 doden in Roemenië Reuter-man „paardevijg'" FLORYN No.45 (puur Nederlands) en No.46 (Wereldklasse) op28/29 mei inleveren. Doe mee! Nukairtnog. Betoging voor Nixon Ha fijn... een borrel van floryn! Britse uitvoer stijgt nog CAIROHELIKOPTERS NAAR ISRAËL Nadruk op de dreiging Russen Russen helpen niet Praag zuivert vakverbond VRIJDAG 22 MEI 1970 Kleine Arabische top HELIKOPTERS Beethoven in St. Pieter Let u op de prijs, als u een portable koopt? Natuurlijk. Maar bovenal wilt u een erg goed apparaat. En daarbij niet meer betalen dan nodig is. Voor een leuke vorm. Uitstekende weergave. Veel mogelijkheden. IJzersterke levensduur. En echte service en garantie. Dan moet u een Erres nemen. Om de kwaliteit. Natuurlijk. Maar ook vanwege al dat andere. De grote, moderne organisatie. De vijftig jaar ervaring. En de naam. Die trouwens ook op Hi-Fi installaties staat. En op televisietoestellen, grammofoons Maar zou u die kopen, als uw portable u niet bevalt? Daarom waakt Erres over haar reputatie. En daarom vindt u Erres bij geselecteerde vakdealers. Die u kunnen adviseren bij uw keuze. En die service geven. Geruggesteund door 21 servicediensten over het hele land. Niet dat u er vaak een beroep op hoeft te doen. Maar 't is gewoon plezierig te weten dat ook die zekerheid bestaat. Anti-Nixon-optocht in Oslo Erres. Het plezier van zekerheid. ADVERTENTIE PARIJS In het op 31 maart jl. geëindigde begrotingsjaar is op de Brit se betalingsbalans een overschot van ruim 550 miljoen pond sterling ont staan. Dat heeft minister van Financiën Roy Jenkins, donderdag meegedeeld in een bijeenkomst van de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling (OESO) in Parijs. Het overschot steekt gunstig af bij het bedrag van 300 miljoen pond ster ling, dat de Britse regering een jaar te voren voor ogen had. Minister Jenkins deelde mee, dat de totale Britse kortlopende en middel- langlopende schuld ver onder de vier miljard dollar is gekomen, daarbij inbe grepen de schulden aan het internatio nale monetaire fonds (IMF). Eind 1968 bedroeg de Britse schuld acht miljard dollar. Waarnemers in Parijs merkten op, dai Engeland zijn schulden sedert de indiening van de begroting in april kennelijk heeft verminderd. Minister Jenkins noemde toen een bedrag van vier miljard dollar. CAÏRO Maandag zal in Khartoem, de hoofdstad van Soedan, een kleine Arabische topconferentie worden ge houden, waaraan wordt deelgenomen door de regeringsleiders van Egypte, Libië en Soedan. Dit is vrijdag bericht door het gezaghebbende Egyptische blad El Achram. ADVERTENTIE EB AN VRAAGT OPNIEUW AAN V.S. STRAALJAGERS WASHINGTON De Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken Abba Eban heeft donderdag in Washington verklaard, dat de extra-straaljagers die Israël in de Verenigde Staten wil kopen fysiek onontbeerlijk zijn voor de vei ligheid van Israël". Op een persconferentie verklaarde Eban, dat Israël afhankelijk is van „het schild van zijn luchtmacht". Eban viel scherp uit tegen de Sov jet-Unie, die met manschappen en ma teriaal de Egyptische luchtmacht ver sterken, en zei dat dit de Egyptenaren heeft aangemoedigd, meer aanvallen te ondernemen op de Israëlische stellingen langs het Suez-Kanaal. Eban riep de wereld op, kritiek uit te oefenen op de Russische rol in het. Midden-Oosten. Hij verklaarde dat als de internationale reactie op de hulp van de Sovjet-Unie aan de Arabische lan den onverschillig, apathisch of passief is, dit de Sovjet-Unie ertoe zöu kunnen brengen, haar inmenging te intensive ren". De Verenigde Staten leveren Israël 50 Phantom straaljagers, maar Israël wil er nog 25, plus 100 Skyhawks. Eban verklaarde op de persconferen tie, dat hij minister van Buitenlandse Zaken William Rogers had gezegd, dat Israël, gezien het feit dat Russische pi loten in de Egyptische luchtmacht die nen en Russische Sam-III raketinstalla ties in Egypte zijn geïnstalleerd, de ge vraagde extra-straaljagers niet kan missen voor zijn verdediging. Op de vraag of de Verenigde Staten reeds gereageerd hadden op het Israëli sche verzoek, antwoordde Eban: „er is geen negatief antwoord geweest. Wij maken ons zorgen om het feit, dat er ook geen positief antwoord is gekomen. Ik denk dat er nog geen beslissing is genomen". Met betrekking tot de Russische rol in het conflict zei Eban: „het is al erg genoeg dat er een plaatselijk conflict is. Maar de zaak werd ernstiger toen een der grote kernmogendheden zich aan een zijde in het conflict mengde". Tot slot herhaalde Eban, dat zijn land bereid is alle punten te bespreken die vervat zijn in de resolutie van de Vei ligheidsraad der V.N. Maar de aanwe zigheid van VN-militairen vond hij ge heel nutteloos „omdat er eigenlijk geen VN-strij<dmacht bestaat". De Verenigde Staten is begonnen met de levering van 130 Sikorsky S-h-53 helikopters aan Israël, aldus bericht vrijdag het semi-officiële Egyptische dagblad „Al Achram". Deze helikopters worden door de „luchtcavalerie" van de Verenigde Staten gebruikt in de oorlog in Indo-China. Begin mei zouden de eerste acht van de grote helikopters in Israël zijn aan gekomen. „Al Achram" zegt in het uit New Vork afkomstige bericht, dat „zegslie den die in nauw contact staan met het Pentagon en de Amerikaanse chefs van staven" de levering van de helikopters aan Israël hebben bevestigd. De helikopters kunnen 38 volledig be wapende soldaten vervoeren. De be manning bestaat uit drie personen. VATICAANSTAD Paus Paulus heeft de basiliek van Sint Pieter open gesteld voor een concert ter herdenking van de 200-ste geboortedag van Ludwig van Beethoven. Zaterdag wordit in de Sint Pieter de Missa Solemnis opgevoerd en de paus zal een van de aanwezigen zijn. Het ter beschikking stellen van de Sint Pieter voor een profaan doel heeft slechts een precedent in de geschiede nis. In de 17-de eeuw werd er een con cert van Giovanni Pierluigi Da Pales- trina gegeven. WASHINGTON De Amerikaanse senator Vance Hartke heeft zijn diep® bezorgdheid tot uiting gebracht, ten aanzien van de verslechtering van de politieke situatie in Griekenland en donderdag in de Senaat een amende ment ingediend, dat beoogt de Ameri kaanse militaire hulp aan de Griekse militaire junta stop te doen zetten. De democratische senator van India na verklaarde in de Senaat, dat als de situatie in Griekenland slechter blijft worden, dit zeer goed zou kunnen lei den tot een „Nieuw Vietnam ditmaal in Europa". Hartke hechtte zijn amendement aan de 300 miljoen dollar omvattende be grotingsvoorstellen voor militaire ver kopen aan het buitenland, die verleden week op de agenda van de Senaat zijn gekomen. Aan deze voorstellen is ook het om streden amandement gehecht, dat de Amerikaanse militaire betrokkenheid bij Cambodja beoogt in te perken. Wanneer over het amandement hark te zal worden gestemd is nog niet be kend. In december heeft de Senaat een ge lijkluidend voorstel verworpen - pre cies op de dag dat Griekenland zich te rugtrok uit de Raad van Europa, waar het anders ongetwijfeld uit gezet zou zijn. Harkte verklaarde, dat de intrekking van de Amerikaanse militaire hulp aan de junta het Griekse volk zou bewijzen dat het wanneer het pogingen onder neemt de democratie te herstellen, niet behoeft te vrezen geconfronteerd te zullen worden met Amerikaanse wape nen in handen van de junta. PW" WENEN Elke dag worden meer doden geborgen in de door overstromin gen geteisterde gebieden in Roemenië, aldus meldt het Roemeense persbureau Agerpres. Volgens niet-officiële ramingen in Boekarest, zyn er meer dan 200 doden. Meer dan 25.000 stuks vee is tot dus ver omgekomen. De ramp heeft het zwaarst toegeslagen in het noorden en het westen van het land. Het aantal daklozen loopt in de vele tienduizenden, want in de laatste paar dagen zijn er alleen al 70.000 tot 80.000 mensen geëvacueerd. Hier en daar schijnt het water te gaan zakken. Maar in Galati, de grootste Donauhaven, voer de men een schier hopeloze strijd tegen de watermassa's die op de stad komen aanstormen. Het is nog niet vast te stellen, wat de financiële gevolgen van de ramp zullen zijn, maar volgens een schatting be draagt de schade thans reeds 3,5 miljard lei (f 900,- miljoen). Maar ook dit bedrag kan alleen nog maar stijgen. Meer dan 600.000 hectare land staat nu blank. Veel landen zijn reeds begon nen met het geven van financiële en materiële hulp. Op de officiële lijst valt de afwezigheid van een land op: de Sov jet-Unie. A Luchtopname van een van de ge troffen gebieden in Hongarijedie door het buiten de dijken treden van de rivier Szamos onder water kwamen te staan. Ongeveer dertig dorpen wer den door het water overspoeld: meer dan 30.000 men^n moesten inderhaast worden geëvacueerd. LONDEN De correspondent van het Britse persbureau Reuter in Ha vana, Andrew Tarnowski, heeft van zijn hoofdkantoor in Londen op dracht gekregen Cuba te verlaten. Dit besluit is genomen naar aan leiding van een t.v.-uitzending van woensdag, waarin premier Castro de Reuter-man een „varken van Jeri cho", een „paardevijg", en „ban diet", een „spion" en een „agent van de Amerikaanse inlichtingendienst" heeft genoemd. Een bericht van Tarnonski over de jongste demonstraties voor het vroe gere gebouw van de Amerikaanse ambassade in Havanna heeft, naar men aanneemt, de gramschap van Castro opgewekt. Volgens de premier suggereerde het verslag dat deze demonstraties officieel waren georganiseerd om de aandacht van de economische moei lijkheden van Cuba en het niet-be halen van de tien miljoen ton suiker af te eiden. A Duizenden bouwvakarbeiders hebben een demonstratie rond het New York- se stadhuis gehouden om te tonen dat zij achter de oorlog in Vietnam staan. Gewapend met veiligheidshelmen en Amerikaanse vlaggetjes blok keerde de groep de straten rond vier huizenblokken. ADVERTENTIE Het plezier van zekerheid... de zekerheid van een Erres PRAAG Een omvangrijke zuive ring van alle „rechtsgezinde (revisionis tische) functionarissen" is donderdag in de centrale raad van de Tsjechoslo- waakse vakverenigingen begonnen. Naar het Tsjechoslowaakse persbu reau Ceteka meldt, heeft het centrale comité het ontslag goedgekeurd van het gehele presidium en 15 van zijn leden, alsmede het aftreden van twaalf ande re functionarissen. Onder de slachtoffers bevindt zich de huidige voorzitter, Rudolf Pacovsky, die volgens Ceteka „zijn aandeel in de fouten van het verleden" heeft toege geven. Pacovsky en andere functionarissen zouden niet in staat zijn geweest, con sequent genoeg tegen de rechtsgeoriën teerde krachten in te gaan. Tijdens een geheime stemming is Josef Havlicek tot nieuwe voorzitter benoemd. De nieuwe secretarissen van het centrale comité zijn Josef Kriz, Vladimir Marik en me vrouw Marie Ruzickova. De voorzitter van het staatsvakver- bond, Jan Piller, heeft gezegd, dat alle vakverenigingsorganen van „rechtsge zinde opportunisten" gezuiverd dienen te worden. OSLO Ongeveer achthonderd men sen hebben donderdagavond voor de Amerikaanse ambassade in Oslo gede monstreerd, tegen de deelneming van Amerika aan de oorlog in Indo-China. Volgens de politie hebben zich geen in cidenten voorgedaan. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donder dag meegedeeld, dat het nationale be vrijdingsfront van Zuid-Vietnam, toe stemming heeft gekregen een informa tiekantoor in Oslo te openen. Een der gelijk kantoor bestaat al in Stockholm. Keus genoeg bij Erres. Voorbeeld? De Erres RS 1506. Voor 299,- hebt u een portable met 4 golfbereiken, vier druktoetsen voor vooraf ingestelde zenders, een groot uitgangsvermogen, continue toonregeling, een grote, kris talheldere luidspreker, een telescoop antenne, en aansluitingen voor buiten antenne, oortelefoon, netvoedingsap- paraat en bandrecorder. Allemaal heel vernuftig opgeborgen in een solide portable radio van 29x17,5x7,5 cm.

De Vallei | 1970 | | pagina 10