komende 5 jaren Jo Gedeputeerde Oldenhof miljoen voor wegensie[i j VERDUBBELING BRUG RHENEN IN STUDIE CITROËN rrico VRC morgen in Ermelo tegen IJsselm. vogels Het Schaep met de 5 pooten struikelt I» wafaJ^l Meer geld voor bestudering van recreatie in V allei-Eemland In Renswoude «een woning wetwoning meer te koop Punten winst in verschiet voor VLTC Rode Kruis heeft nog gebrek aan collectanten C.H.-plan Trouwzaal als informatie centrum bij verkiezingen VZC moet tegen Esca (Arnhem) CPB-Overberg Bazaar voor blindenhuis Voetbal voor bejaarden GELDERMALSEN „Uiteraard heb ik kennis genomen van het appel dat de Stichting „Weg" woensdag gepubliceerd heeft naar aanleiding van de zeer grote drukte op de wegen tijdens het pinksterweekeinde. Welnu, ik mag stellen dat het provin ciaal bestuur van Gelderland de realisering van het wegen programma zéér hoge prioriteit verleent; er wordt hard gewerkt aan het wegennet in ons gewest". Dit zei de Gelderse gedepu teerde H. M. Oldenhof donderdag aan het slot van een gesprek met de pers over het wegenbeleid van het provinciaal bestuur. Mét de heer Oldenhof waren ook zijn collega dr. H. J. van Eek en een aantal ambtenaren naar Geldermalsen gekomen. HOGE BEDRAGEN SITUATIE NU VRIJDAG 22 MEI 1970 Omleiding Resteren is medio 1974 gereed ADVERTENTIE kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. p,,:; Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. UTRECHT Provinciale Staten van Utrecht hebben woensdag besloten ten behoeve van de voltooiing van een re creatiestudie voor het gebied van Vallei en Eemland een aanvullend krediet be schikbaar te stellen van ten hoogste 27.500,-. Het aanvullend krediet was nodig omdat het de Nederlandsche Heide maatschappij, die in 1967 van provin ciale staten de opdracht kree^ een ont wikkelingsplan op te stellen voor de re creatie in het gebied van de Utrechtse Vallei en t Eemland, onmogelijk was gebleken deze opdracht te voltooien zonder het destijds beschikbaar gestelde bedrag van f 67.500 te overschrijden. De overschrijding van de eerste kos tenraming is onder meer een gevolg van een zwaardere aanpak van deze studie door de vereiste sociaal-weten schappelijke inbreng en e~.i verlenging van de geplande tijdsduur door het ont breken van intergemeentelijke samen werking op het gebied van de recreatie in het betreffende gebied. GS hebben de staatssccretarif van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk verzocht om een rijl subsidie van 50 procent van deze toegenomen kosten. De heren Van Genderen (CHU) en De Bruijne (VVD) noemden de overschrij ding van het oorspronkelijke bedrag „aanzienlijk" en meenden dat de Heide maatschappij binnenkort wel met een gedegen ctudie voor d dag moest ko men. De heer Van der Pouw (KVP) vroeg zich af hoeveel tijd de Heide maatschappij nog nodig had. In antwoord hierop deelde de gedepu teerde ir. Sikkes mee dat de studie, waarin aandacht is besteed aan de be hoefte en capaciteit, functieverdeling en zonering van de openluchtrecreatie inhet gebied, over ongeveer vier a vijf maanden beëindigd ..al worden. Provinciale staten hebben voorts het college van GS bevoegd verklaard de. provincie borg te stellen voor de beta ling van geldleningen tot een maximum van f 1.600.000 en voorschotten, die het recreatieschap Rijn- en Lekoevprs in de jaren 1970 en 1971 zal afsluiten resp. opnemen. Het recreatieschap heeft de gelden onder andere nodig voor de financie ring van de kosten van aankoop en in richting van nu nog provinciale gron den in het oevergebied van Rijn en Lek. Het recreatieschap wil nog in de eerste helft van dit jaar een deel van de buitendijkse gronden in het recrea tiegebied ,,'t Waal" en een complex ui- terwaardgronden onder Jaarsveld (ge meente Lopikl inrichten voor de dagre creatie. In de tweede helft van 1971 zullen provinciale staten zich opnieuw over de garantstelling voor het recreatieschap Rijn- en Lekoevers beraden, in de ver wachting dat dan over een reëel finan cieel meerjarenplan beschikt kan wor den. RENSWOUDE In de gemeente Renswoude zijn voortaan geen woning wetwoningen meer te koop. Het ge meentebestuur gabt uit van het stand punt dat degene die in staat is een eigen huis te kopen, dit in de particu liere sector moet doen. Men hoopt hier door meer woningwetwoningen voor de verhuur vrij te krijgen. Van onze verslaggevers „Na de oorlog verkeerden de wegen in Gelderland in het algemeen in slech te staat. Begonnen werd met het herstel van oorlogsschade. Vooral de wegen in het rivierengebied hadden veel van de oorlog geleden; het verkeer in dit ge bied moest zich voornamelijk over de wegen op de rivierdijken afwikkelen. Behalve de rijkswegen waren de wegen in deze provincie in beheer en onder houd bij de gemeenten en waterschap pen; de provincie had een subsidiërende taak voorzover de wegen van de pro vinciale en tertiaire wegenplannen be treft. In het begin van de zestiger jaren is echter een begin gemaakt met de overneming door de provincie van we gen; in verband daarmee moest even eens aangevangen worden met de op bouw van een onderhoudsdienst. Als eerste weg werd in 1962 de Noord-Zuid- verbinding overgenomen. In het Rivie rengebied is nu ca 100 km weg in on derhoud bij de provincie, ongeveer de helft van de totale lengte; voor de héle provincie Gelderland luiden deze cijfers: 200 en 600 km. Als gevolg van de aanleg van nieuwe wegen zullen deze lengten in de komende jaren nog aanzienlijk toenemen". Indrukwekkend is de stijging van de bedragen die met het wegenbeleid ver band houden: in 1950 3,97 miljoen voor secundaire wegen en 2,51 mil joen voor de tertiaire; voor de jaren 1970 tot en met 1975 luiden zij resp. 30 miljoen en 9 miljoen terwijl bo vendien nog 35 miljoen is opgenomen voor de bouw van bruggen. Niet alleen de beschikbare middelen gingen in stijgende lijn, ook de techni sche uitvoering van de wegen maakte een evolutie door. Vlak na de oorlog werd volstaan met verbeteringen van wegen en hier en daar een bochtafsnij ding, maar al spoedig werden de maten bepaald op 6 m verhardingsbreedte voor secundaire en 5 m voor tertiaire wegen met zoveel mogelijk vrijliggende rijwielpaden. Deze breedten zijn ge groeid tot 7 resp. 6 m tussen de kant- strepen. Op dit ogenblik wordt ernaar ge streefd de secundaire wegen aan te leggen c.q. alsnog om te bouwen tot au toweg, zo mogelijk kruisingsvrij maar met gelijkvloerse aansluitingen. Dit houdt tevens verband met de gewijzig de inzichten ten aanzien van het beheer en onderhoud van de wegen waarbij wordt uitgegaan van een rijksnet van autosnelwegen en daartussen een net van eigen provinciale secundaire we gen, aldus de heer Oldenhof. Ook wordt nu veel meer aandacht be steed aan de beplanting langs de weg. Bij de planning van de aanleg van een weg wordt in de Provinciale Planologi sche Commissie o.a. met Staatsbosbe heer over dit belangrijke aspect van ge dachten gewisseld, vulde dr. Van Eek aan. Ir. D. Zijlstra van de Provinciale Wa terstaat belichtte de situatie van dit ogenblik (en de plannen voor de ko mende jaren) in het Rivierengebied. Hij vertelde over het wegvak Heteren (rijksweg 75) - Malburgen dat ernaar gestreefd wordt dit wegvak rond 1976 tc voltooien; dit houdt o.m. verband met het gereedkomen van het Gelderse deel van rijksweg 75 (1976) en de uit breiding van het Arnhemse stadsdeel Malburgen. Naar verwacht wordt zal de ontwikkeling van het verkeer op dit wegvak aanleg als dubbelbaans auto weg, met ongelijkvloerse kruisingen en aansluitingen noddzakelijk maken. Het tracé is door GS vastgesteld en het ont werp is nagenoeg gereed. Ter ontlasting van het verkeer op de bestaande brug over de Rijn zal een oe ververbinding bij de Koningspley wor den gebouwd in een secundaire weg die van groot belang zal zijn voor regionaal en interregionaal verkeer. Voltooiing in 1975. Hoewel definitieve vaststelling van het tracé Malburgen -Velperbroek cir cuit nog niet heeft plaatsgehad wordt thans veel ontwerpwerk en studie ver richt van de specifieke problemen die zich bij het ontwerpen van een autoweg in een stadsgebied voordoen. Het in uitvoering zijnde wegvak Mal burgen - Huissen zal door middel van een z.g. vogelbekaansluiting op de wes telijke oprit naar de Pleybrug aanslui ten waarmee de Oost-Betuwe een goede verbinding zal krijgen met de Zuid- oost-Veluwe. Vervolgens vertelde ir. Zijlstra iets over de omlegging om Kesteren. Het deel van de provinciale noord-zuidver binding tussen rijksweg 15 en Rhenen is een van de drukste gedeelten van het secundaire wegennet in Gelderland; in 1969 bedroeg het werkdag-jaargemid delde ca 13.000 motorvoertuigen per dag. Hoewel het gereedkomen van de brug bij Heteren enige verlichting zal brengen is dit slechts tijdelijk en zal al in 1975 bovengenoemde intensiteit weer bereikt zijn. Ter ontlasting van de kom van het dorp Kesteren is een omlegging van de weg noodzakelq. Tevens is nu in studie in hoeverre de bestaande burg by Rhe nen in de toekomst nog verdubbeld zal moeten worden. Ontwerp en uitwerking van de om legging zijn zover gevorderd dat begin 1971 met de grondaankopen zal kunnen worden begonnen. Voltooiing medio 1974. De brug over de Waal bij Tiel waar van de bouw zeer binnenkort zal begin nen is opgenomen in een secundaire wegverbinding die in de toekomst ge dacht is tussen Wijk bij Duurstede en Oss. Hiervan wordt tegelijkertijd met de brug over de Waal het wegvak Tiel/Eck en Wiel - Van Heemstraweg aangelegd. Omdat de bouwtijd van de brug 39 ka lendermaanden bedraagt zullen ook de wegen-werken medio 1973 gereed moe ten komen. Het ontwerp van dit weg vak is al vérgevorderd. Het deel tussen de rijksweg 15 en de Van Heemstraweg wordt direct aangelegd als dubbelbaans autoweg, terwijl het deel tussen de ter tiaire weg Tiel-Eck en Wiel en de rijks weg 15 voorlopig enkelbaans wordt aangelegd; kruisingen en aansluitingen zullen direct ongelijkvloers tot stand komen. VEENENDAAL VRC gaat za terdag in Ermelo op het terrein van DWS '33 een gooi doen naar 'n plaats in de nog te vormen eredivisie van het zaterdagvoetbal. De Brinkersteeg bewoners eindig den met IJsselmeervagels en Rijsoord gelijk zodat er een na-competitie voor deze verenigingen is uitgeschreven om uit te maken wie van de drie naar het zaterdagvoetbalwalhalla mag over gaan. Vergaren de drie clubs hierin even veel punten dan beslist het doelgemid- delde van de competitie. Daarin staat Rijsoord als eerste met 30 goals voor en 20 tegen, IJsselmeervogels is tweede met 31-25 en VRC derde met 31-26. De wedstrijd die wordt geleid door scheidsrechter J. 't Hart uit Leeuwar den begint om vijf uur. Supporters die hun club willen vergezellen naar Erme lo kunnen zich tot en met vanavond op geven bij D. Rebergen, Fluiterstraat 40. Het ziet er overigens naar uit dat VRC gehandicapt in het veld komt aan gezien het vrijwel is uitgesloten dat steunpilaar G. v.d. Weerthof van de partij is, omdat hij nog wordt geplaagd door zijn knieblessure die hij zaterdag jl. tegen IJsselmeervogels opliep. VEENENDAAL Het komende weekend komen alle drie de teams van VLTC weer tussen de witte lijnen voor een competitieduel. Het juniorenteam treedt morgen op de banen aan de Dennenlaan aan tegen de jeugd van Wageningen, NVLTB, waar van verleden week zo fraai met 05 werd gewonnen. Zondag komt het ge mengde team thuis op de banen om strijd te leveren tegen Weldam. Het he renteam reist naar Weldam om aldaar zijn tegenstandsers te bekampen. Het juniorenteam komt ook ditmaal in aanmerking voor een fikse zege op NVLTB, dat het verleden week tegen VLTC liet afweten. Het werd een zeer verdiende zege voor de Veenendaalse formatie en ook nu mag men op een duidelijke overwinning hopen. Het gemengde team moet zondag op goede tegenstand rekenen van Weldam. Maar gezien de goede kwaliteiten van VLTC kunnen ditmaal beide matchpun- ten thuis blijven. In mentaal opzicht moet VLTC zich terdege voorbereiden, waardoor een regelrechte winst in het verschiet ligt. Dit zelfde geldt in feite ook voor het herenteam, want in Weldam wacht het een warm onthaal. Als de weergoden meewerken dan is het niet onmogelijk, dat de VLTC dit weekende veel punten gaat binnen halen. ADVERTENTIE profiel van een auto Eigentijk mag een auto pas trots op tn rijcomfort zijn, op tn snelheid en op z'n technische perfektie wanneer één ding daar alle aanleiding toe geeft: de wegligging. Want in het onverbrekelijke kontakt tussen band en weg - bij 70 èn bij 170 km/u - ligt de bakermat van alle veiligheid voor bestuurder en passagiers. Natuurlijk, u kunt 't in het profiel van de band zoe ken. Maar beter is het op het profiel van de auto te letten omdat de allerbeste wegligging de resultante is van een totaliteit die u... gewoon in de lijn van de auto terugvindt. En als daar nog 'n laag zwaartepunt bijkomt, een vormgeving vol aerodynamiek, een unieke hydro-pneumatische vering (en ban den met een beproefd profiel), dan zit u met zo'n auto in de aller beste omdat z'n luxe rijcomfort op de brede basis van wegvaste veiligheid rust. Maakt u 'ns een proefrit als voorproefje dat u voortaan ook de grootste afstanden met ongekend gemak kunt overbruggen. En vraagt u dan naar een DS. niet vergeten- Fricoeten FRICO, KAAS MET EEN GROTE K RHENEN Vanaf 25 mei tot 6 juni wordt ook in de gemeente Rhenen de jaarlijkse huis-aan-huis Rode Kruiscol- lecte gehouden. Deze inzameling wordt over het gehele land tegelijk georgani seerd en dient om het plaatselijk en het hoofdbestuur in staat te stellen na tionaal en internationaal directe hulp te verlenen aan noodgebieden, vluchtelin gen e.d. Plaatselijke activiteiten van het Rode Kruis zijn o.m. welfarewerk, eerste-hulpverlening langs de wegen, bloedafname-avonden. Het bestuur van de afdeling Rhenen is met de voorbereidingen van de grote inzameling nog niet helemaal rond. Er is nog een tekort aan collectanten. Wie wil meewerken voor het goede doel kan zich opgeven bij de directeur van het postkantoor of telefonisch onder num mer 3436. VEENENDAAL De C.H. kiesver eniging heeft zich met een schriftelijk verzoek tot het college van B. en W. ge wend met het verzoek op 3 juni de trouwzaal in het raadhuis ter beschik king te stellen om de inwoners te in formeren over de plaatselijke en regio nale resultaten van de gemeenteraads verkiezingen. De C.H. oppert het idee er een t.v. toestel neer te zetten en is be reid dit plan samen met andere politie ke groeperingen uit te voeren. VEENENDAAL Vanavond om kwart over zeven start in het verwarm de water in het gemeentelijk bad te Bennekom de wedstrijd van de waar heid: VZC contra Esca uit Arnhem. VZC heeft twee dingen goed te ma ken. De onnodig verloren strijd van verleden week in Gouda tegen GZC en de destijds in Arnhem geleden neder laag tegen Esca. De Arnhemse ploeg staat met vijf punten minder onder VZC geklasseerd, maar het spel van de Arnhemmers ligt VZC niet bijster goed. De verwachting is dat het een enerverende en harde strijd gaat wor den zonder dat vooraf een winnaar aan te wijzen is. Zowel VZC als Esca speelt dit sei zoen bijzonder wisselvallig. Tegen hoger genoteerde ploegen pleegt men over het algemeen zeer goed voor de dag te komen, terwijl andersom diverse pun ten min of meer weggegeven worden. VZC staat nog steeds op de fraaie 5e plaats in de eerste klas ondanks de verleden week geleden nederlaag, om dat ook SVH en ZCG aan het kortste eind trokken. De Veenendalers voeren de grote middelmoot aan en via een zege op Esca kan deze positie verste vigd worden. De stand in deze eerste klas luidt thans: Nereus 16 14 1 1 29 111—50 AZC Alph. 16 12 4 0 28 91—56 Zwemlust 16 10 3 3 23 100—45 Het IJ 15 10 1 4 21 97—65 VZC 16 8 1 7 17 111-101 SVH 16 8 0 8 16 68—75 ZCG 16 7 1 8 15 85—95 Esca 16 6 0 10 12 91—86 Rotterdam 16 5 1 10 11 81—90 GZC 16 5 1 10 11 81-119 ZCE 15 2 1 12 5 72-134 Het Gooi 16 1 0 15 2 50-122 OVERBERG In de Chr. school kwam de Overbergse afdeling van de Christelijke Plattelandsvrouwen Bond woensdagavond bijeen. Als spreker was aanwezig de heer Zijtveld uit West broek. Hij hield een causerie over Ca nada en Amerika, die hij verluchtte met een aantal dia's. EDERVEEN Ten bate van een nieuw project van het Chr. Blndenin- stituut Bartimeus te Zeist, dat in Doorn gaat verrijzen, wordt in Ederveen za terdag een avondbazaar gehouden in het bijgebouw van de Ned. Herv. Kerk. De openingstijden zijn van half acht tot half elf, en 's middags speciaal voor de jeugd van drie uur tot half vijf. RHENEN Het Schaapskooitoernooi dat zaterdag en zondag door de SV „Candia '66" wordt georganiseerd op het gemeentelijk sportpark begint beide dagen om 13.30 uur. Er doen in totaal acht clubs aan mee. De opbrengst komt geheel ten goede van de autobustocht voor de Rhenense bejaarden.

De Vallei | 1970 | | pagina 11