Veenendaals dagblad SCHUT KRIJGT HET MOEILIJK r Buiten Arabieren doden tien kinderen Twee inbrekers leefden zuini}> met koffers vol gestolen geld •Arrow- Trein vol experimenten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Tv-interview met prins Claus Eén melding van 13 goed Penningmeester spoorloos na kampioenschap voetbalclub BOLBLIKSEM VERNIELT HONDERDEN RUITEN VERZEKERING EIST: NOTA's ARTSEN MET SPECIFICATIE Deur nog openin ijskoude sfeer Sporttoto 43 zingende dolfijnen... i Bedrieglijke naam 2 keurzamc figuur slechts op de voor- 5 iaarstrek, als ze noordwaarts reist, 5 22 mei 1970 .4. B. Wigman (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het traditionele juni-debat in de Tweede Kamer over de stand van de woningbouw wordt, ver wachten politieke kringen, bijzonder moeilijk voor mi nister Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening). Uit zojuist door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers blijkt dat de begin van dit jaar door (voQral) de weersomstandigheden ontstane achterstand in het aantal voltooide woningen in april nauwelijks in gelopen is: vergeleken met de eerste vier maanden van 1969 kwamen er in de overeenkomstige periode van 1970 ruim 3.500 woningen miijder gereed. AANSLAG OP AUTOBUS Langstlevende patiënt Barnard overleden WONDER de enige batterij met datum in klare taal! VINNIG Bar-Dancing „OLYMPIA" STEREO COMBO JACK MILES SET DOLFINARIUM VTB n.v. Overdag minder koud Attr» voor redactn» en administratie: «wie Bernhardlaan 28. Veenendaal, Tetef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4.40 p.m., 13,10 p k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 22 MEI I970 - 44e JAARGANG no. I 16 Achterstand woningbouw werd niet minder ^■•••■•••(«•■••■•••■•••■aiMiaaeeetaiaeefleeiveeeeeiiM HILVERSUM Prins Claus de volgende belangrijke Nederlander zijn die in het NOS-lelevisie-pro- gramma ..Persoonlijk" zal worden ondervraagd. Vandaag zuLlen de opnamen voor dit programma worden gemaakt, s Over de inhoud van het gesprek is nog niets bekend. Ook weet men nog niet wanneer het zal worden uitge- zonden. Dat wordt bepaald, nadat de j opnamen zijn gemaakt. Interviewers in het programma zijn zoals gewoonlijk de heer L. Brugsma. hoofdredacteur van de Haagse Post en te heer H. Sandberg, hoofdredacteur van Het Parool. MAARTENSDIJK In Maartensdijk (Utr.) zijn donderdagavond de 58-jarige weduwe A. C. M. Verbeek-Nierman en haar 26-jarige dochter A. Verbeek uit Bilthoven verongelukt. De auto waarin de beide dames reden botste op de ach terzijde van een linksvoorgesorteerde vrachtauto. De auto werd bestuurd door de moeder. In de meeste vogelboeken kun je ervan op aan, dat er bij de 2 tekst over de B on te Vliegen- 5 vanger een plaatje staat van dit vogeltje in zijn fraaie wit-zwarte 1 kleed. Het heet er zelfs tuinekster- 5 tje naar. Echter ziet men deze aldus uitgedost, want bijna alle j jonge mannetjes verkleuren niet in 2 hun eerste lente, doch broeden in 2 een eenvoudig kaneelbruin kleed, J dal maar weinig afsteekt bij dat van het wijfje. Waar deze vliegen- vangers de laatste jaren hun areaal sterk uitbreiden vooral dank zij 2 het toenemend verschaffen van 2 nestkastjes en in menig bos en 2 park aanwezig zijn, waar ze eer- J tijds ontbraken, kan een toevallige 5 ontmoeting teleurstelling wekken. Weinigen vermoeden in het weinig opvallende vogeltje, dat telkens naar de grond duikt om vlug een prooi op te pikken, het mooie beest je van het determineerboek. Op de herfsttrek kijkt men er eveneens tevergeefs naar uit. want dan draagt de zwart-witte vogel door de rui het eenvoudige pakje. Op vallend gekleurde exemplaren zien we in ons land hoogst zelden: bij onze nestkastcontroles ontmoetten wij deze vliegenvangers herhaalde lijk, doch bont gevlekte nooit. Man en vrouw zijn vrijwel eender en het beste kenden we hen door de zang van de eerste uit elkaar. Een der grootste ornithologen van Euro pa. wijlen dr. Oskar Heinroth, be twijfelt zelfs, of de Duitse (dus ook Hollandse) tuinekstermannetjes wel ooit zwart worden. Bij de noordelijk broedende vogels, die men op de trek ziet passeren, zou dit echter altoos het geval wezen. Met-dat-al is Bonte Vliegenvanger" een be drieglijke naam. al staat hij met nóg zoveel zwier afgebeeld. Wees dus niet ontgoocheld: misschien 2 hebt ge in de lente van 1971 geluk, als de vogels in rol ornaat uit de winterherberg ons land paseren. t *00000000000000000000000000000000000 Bij een soortgelijke vergelijking over de eerste kwartalen van 1969 en 1970 kwam de achterstand neer op een iets hoger aantal, ruim 3600. maar men had gehoopt dat de niaand april (niet véél werkbaar weer) een aanzienlijk gunstiger beeld te zien zou geven. Dit is niet het geval geweest en voor mei (veel vrije da gen) zijn de verwachtingen nauwelijks gunstiger. TIBERIAS (Israël) Arabische terroristen hebben vanmorgen bij de Libanese grens een Israëlische autobus met schoolkinderen overvallen. Zeven kinderen kwaihen 0111 het le ven en vijftien werden gewond, aldus betrouwbare zegslieden in Tiberias. De bus was onderweg naar de neder zetting Avivim aan de grens, toen hij met bazooka's werd beschoten. De overval had vanmorgen om 0705 uur plaats op de verkeersweg nabij de kibboets Bar'am, 30 kilometer van de Middel 1 a ndsezeekust. Voor zover bekend is het voor het eerst dat een schoolbus het doelwit van een overval van de guerrilla's was. STOPH BLIJFT BIJ ZIJN EIS TOT ERKENNING DOET1NCHEM Koffers vol geld vond de Doetinchemse politie gisteren in de woningen van twee inwoners van Stokkum. Hoeveel precies is nog niet bekend, want men moet alles eerst rus tig natellen. Het geld, dat K. (28) en de stukadoor W. (24) veilig hadden op geborgen, was in de afgelopen maan den buitgemaakt bij een tiental brand- kastkraken en inbraken in het gehete land. Dc twee Stokkumers hanteerden de snijbranders onder meer in Boxmeer, Venrav, Valkenswaard, Scherpenzeel, Son, Nistelrode, Zeist en Doetinchem. De Doetinchemse kraak, die gezet werd by C A, leverde hun weliswaar een groot bedrag op (meer dan honderddui zend gulden), maar dit is hun fataal ge worden. In de nacht van 2 mei heeft het twee tal eerst ingebroken bij een garagebe drijf in Doetinchem, Auto Palace. De daar aanwezige gasflessen bleken niet voldoende voor het werk, dat zij bij C A wilden verrichten. Besloten werd dus bij een ander garagebedrijf, Hoe- gendijkhof, gasflessen te halen. De flessen werden via de achterdeur bij de eerste verdieping van C A ge bracht, waar de inbrekers de brandkast wisten. Er werd met behulp van deuren en gordijnen een tent gebouwd en het werk kon beginnen. Urenlang heeft men gewerkt, de hele deur werd uit elkaar geknald. De buit bedroeg meer dan hon derdduizend gulden aan baar geld. Omdat ze weer netjes voor de dag wilden komen, staken zij zich ook in nieuwe kleren. De Doetinchemse politie vermoedde, dat de daders bekend moesten zyn bij een van de garagebedrijven. Toen de politie eergisteren by een routine-con trole. naar aanleiding van een verkeers overtreding, de wagen van K. en W. on derzocht, vond men niet alleen enkele duizenden guldens, maar ook een uitge breide verzameling inbrekerswerktui- gen. Het tweetal heeft vrij spoedig bekend. De buit was keurig netjes bewaard. Ze hadden er alleen een tweedehandswagen van gekocht. Ook een groot deel van de ontvreemde auto-onderdelen, radio's etc. kon reeds worden achterhaald. K. en W. zitten in het politiebureau te Doetinchem opgesloten. Maandag zul len zij voorgeleid worden voor de offi cier van Justitie te Arnhem. KAAPSTAD De langstlevende pa tiënt met een ruilhart in Zuid-Afrika, Pieter Smith, is in het Groote-Schuur- ziekenhuis in Kaapstad overleden aan de gevolgen van een kankergezwel. Smith kreeg op 7 september 1968 door prof. Barnard een nieuw hart ingeplant. ADVERTENTIE In bouwkringen (deze week kwam het o.m. in een vergadering van een van de grote aannemersbonden tot uiting) wordt aangenomen dat de ach terstand dit jaar niet meer ingelopen kan worden en het bouwprogramma van minister Schut niet gerealiseerd zal worden. Incidenteel zou dit niet on aanvaardbaar zijn, maar het program ma is ook in 1968 en 1969 niet helemaal gerealiseerd. Omdat de kabinetsperiode van vier jaar volgend jaar afloopt kan het totale woningbouwprogramma van het kabinet-De Jong niet meer gehaald worden, zo wordt gezegd. Ook het aantal afgegeven prerniebe- schikkingen over de eerste vier maan den valt tegen: ruim 21.000 (gepland: 24.000). Rond het Binnenhof wordt ver wacht dat de Kamer druk op de rege ring zal gaan uitoefenen, aanzienlijk krachtiger maatregelen ter bevordering van de woningbouw te gaan nemen dan tot dusver het geval was. Ook in de fracties van de regeringspartijen heerst bezorgdheid over de huidige ontwikke ling; KVP-woningbouwexpert, mr. F. H. J. J. Andriessen heeft daarvan in de afgelopen maanden meermalen blijk gegeven. Naar wij vernemen zijn tal van Kamerleden van oordeel dat er een grondig onderzoek zal moeten komen naar de wijze waarop de woningbouw geïntensiveerd zal moeten worden. Te vens wil men dut de woningbouw in de miljoenennota-1971 hogere prioriteit zal krijgen dan over de afgelopen jaren. COLUMBUS (Ohio) Meer dan dui zend leden van de nationale garde moes ten donderdagavond naar de campus van de universiteit van Ohio in Colum bus worden gedirigeerd, in verband met botsingen tussen blanke en negerstu denten. KASSEL De tweede topconferentie die de regeringsleiders van Oost- en West- Duitsland gisteren in Kassei hebben gehouden, is overschaduwd door incidenten. Doch ook afgezien hiervan was de stemming aanmerkelijk koeler dan by het eer ste gesprek, in Erfurt. Aan het einde van een dag van confrontatie van tot dusver onverzoeniyke op vattingen deed Bondskanselier Hilly Brandt een beVoep op de Oostduitse premier Stoph, de daad van het overleg niet af te breken. Premier Willi Stoph van Oost-Duits- land heeft vanmorgen, kort nadat hij op Oostduits grondgebied was terugge keerd uit Kassei in een interview voor de Oostduitse televisie verklaard, dat de eis van zijn regering: volledige erken ning van Oost-Duitsland door West- Duitsland, de enige basis blijft voor be tere betrekkingen tussen beide Duitse staten. De tweede ontmoeting van de Duitse regeringsleiders heeft de deur voor ver dere besprekingen open gelaten, maar er is geen datum vastgesteld voor een nieuw gesprek. De westduitse regeringswoordvoerder, Conrad Ahlers. heeft verklaard dat een derde ontmoeting nog wel enige tijd op zich zal laten wachten. Stoph zei in het vraaggesprek, dat er een „nauwe samenhang" bestond tussen de houding van Brandt ten aanzien van de besprekingen en de reeks incidenten die zich donderdag in Kassei hebben voorgedaan. Een Oostduitse vlag werd neergehaald, een Oostduitse vluchteling sprong protesterend op de auto van Stoph en Brandt, en de kranslegging in de namiddag bij een monument ter na gedachtenis van nazi-slachtoffers kon niet doorgaan, omdat de politie meende niet te kunnen instaan voor de veilig heid van Stoph, vanwege de demonstra ties. De kranslegging is later toch doorge gaan. „De Oostduitse regering is bereid de besprekingen tussen de regeringslei ders voort te zetten, zodra de Westduit se regering zich ..realistisch opstelt" ten aanzien van dit essentiële vraagstuk, aldus Stoph. RIDDERKERK De penningmeester van de voetbalvereniging Slikkerveer, de heer J. Lodder (60) uit Slikkerveer, is sinds veertien dagen spoorloos. De man verdween een dag na het behalen van het kampioenschap door zijn club. Toen hij voor het laatst gezien werd verkeerde hij in een opperbeste stem ming. Hij had een groene bromfiets bij zich en was gekleed in een grijze pan talon met blauw jasje. De rijkspolitie te Ridderkerk houdt rekening met de mo gelijkheid van een ongeluk. A Hoewel het buiten de conferen tiezaal in Kassei vurig toeging, werd binnen ook met vuur gehandeld. De Bondskanselier Brandt geeft aan de Oostduitse premier Stoph een vuurtje. ADVERTENTIE SHIRTS Hoofdstraat 75 Veenendaal. Tijdens een vinnige persconferentie waarbij het kwam tot een confrontatie tussen de Westduitse regeringswoord voerder Conrad Ahlers en de aanwezige Oostduitse verslaggevers heeft Ahlers de lachers op zijn hand gekregen, door een ad rem antwoord op een opmerking van een der Oostduitsers. Een commen tator uit Oost-Berlijn zei, dat Bonn het misschien wel niet prettig vond, maar dat er momenteel 60 miljoen commu nistische partijleden waren in de we reld en dat hun aantal groeide. Ahlers riposteerde: „u moet vergeten de Chi nezen mee te tellen". Na het vertrek van de Oostduitse trein verklaarde Brandt, dat men het er over eens was, dat de gedachtenwisse- ling „tezijnertijd" moet worden voort gezet. In dit verband zei woordvoerder Ahlers, er niet zeker van te zijn, dat er deze herfst nog een derde topgesprek mogelijk zal zijn. Hij legde er de na druk op, dat de contacten niet zijn ver broken en dat beide partijen bereid zijn tot een nieuwe ontmoeting, wanneer zij tijd hebben gehad om zich over hun respectieve standpunten te beraden. Suggesties, als zou de conferentie in Kassei een volledig fiasco zijn, wees hij van de hand. De bijeenkomst op 19 maart in Erfurt en de tweede confe rentie in Kassei waren historische ge beurtenissen, waaraan niets kon wor den afgedaan. O DEN HAAG 22/5 (ANP) De cijfers van sporttoto 43 zijn: inleg: 1.370.447,10; deelnemers: 645.062; prijzengeld: ƒ616.701,20; le en 3e prijs: ƒ185.010,36: 2e en extra prijs: 123.340,24. le prijs. 1 melding, ontvangt 185.010,40; 2e prijs: 44 meldingen, per winnende kolom ƒ2.803,20; 3e prijs: 610 meldingen, per winnende kolom 303,30; extra prijs: 100 meldingen, per winnen de kolom: ƒ1.233,40. ADVERTENTIE Dit is het interieur van het Trein stel-1970, dat de Spoorwegen 1 juni inzetten op de lijn GroningenDen Haag v.v. De trein zit vol experi menten. Het belangrijkste is waarschijnlijk het fotograferei van reizigers om hun gedrag tijdens de rit in de trein te leren kennen. Een uur lang zal een automatische camera iedere twintig seconden een foto van steeds dezelfde passagier nemen. De man wordt tevoren gewaarschuwd; kan weigeren. De Spoorwegen hebben inmiddels laten weten dat alleen het eigen per soneel onder schot zal worden geno men. De foto's moeten dienen om uit te maken welke fautuil de reizigers he* beste bevalt, de rode Franse in combinatie met een wandbekleding van kunsthout of de bruingetinte Engelse, samen met echt hout. Ook willen de Spoorwegen weten of de nieuwe opstelling van de fau teuils de passagier aanspreekt: ver der uit elkaar dan vroeger en in de len van de trein niet meer twee aan twee tegenover elkaar maar in de zelfde (ry)richting. Het treinstel-1970 is gisteren geïntroduceerd. Naast lof was er ook kritiek: verdeeld was men vooral over de achtergrondmu ziek. die tijdens de stationnementen en het optrekken uit de luidsprekers van de trein klinkt. iiianiiaaiiaaiaaaiaBaaaaaaaaaaaaaiaaaaaiaaaaaaiii iiaaaaaaaaaaaaaaaaaBaBaaaaaaaaaaaaiaaaaaiiiaai iiiaaBaaaaaaaata WAGEN INGEN (100 meter achter NBM-busstation Telefoon 08370-3675 GEZELLIG DANSEN van 20.00 tot 1.00 uur ZATERDAG 23 MEI met het ZONDAG 24 MEI met d intieme sfeer bij kaarslicht. Ruime parkeergelegenheid. RIDDERKERK Met een donde rende klap sneuvelden donderdag middag in Bolnes in twee straten honderden ruiten. Op verschillende plaatsen viel de stroom uit, tele foonkabels bleken verdwenen, en dit alles na inslag van een bolbliksenj) tijdens een hagelbui. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, al kreeg een arts veel mensen te ver binden die glaswonden hadden opge lopen. Aan de rand van Bolnes wer den tal van mensen door de uit hun sponningn gerukte ramen gewond. De schade was hier ook groot. Vele dakpannen werden van de daken ge veegd. Ook de waterleiding werd ge raakt door de inslaande bliksem, zo dat het water uit de grond gutste. In totaal werden ongeveer dertig hui zen min of meer ernstig eschadigd. UTRECHT N iet-gespecificeerde nota's van huisartsen zullen door par ticuliere ziektekostenverzekeraars niet in behandeling worden genomen. De verzekeraars zullen dit soort nota's aan hun cliënten terugsturen met het ver zoek zorg te dragen voor specificatie. Voor de verzekeraars staat het vast dat patiënten recht hebben op een ge specificeerde nota van hun arts. Dit staat in een gisteren gepubliceerd communiqué van de kontaktcommissie landelijke organisaties van ziektekos tenverzekeraars. Zoals bekend heeft do Landelijke Huisartsenvereniging (L.H.V.) onlangs de huisartsen geadviseerd geen gespeci ficeerde nota's meer uit te schrijven om moeilijkheden met de Economische Controledienst te vermijden. De kontactcommissie zegt dat het zonder meer duidelijk is dat de handel wijze van de L.H.V. zowel de patiënten als de verzekeraars voor moeilijkheden plaatst. De verzekeraar kan bij onvol doende omschrijving van de verrichtin gen van de arts niet uitbetalen. De pa tiënt is daarvan de dupe. In het communiqué wordt precies omschreven wat op de nota's hoort te staan: 1. Het aantal en de data der ver richtingen, gesplitst naar soort. 2. Ten behoeve van wie de verrichting heeft plaatsgehad. 3. Het tarief der verrich ting. ADVERTENTIE in het Dolfinarium Harder wijk In het grootste overdekte Dolfijnen-sta- dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Dage lijks (ook zondags) om 12.00, 13.30 en 15.00 uur Tal. 03410 - 256» Weersverwachting van hel K.N.M.I. van vrydagavond tot zaterdagavond: Koude nacht met hier en daar moge lijk nachtvorst. Afnemend buiig. Mor gen overdag flinke zonnige perioden, vooral in de kustgebieden, en in het al gemeen iets hogere temperaturen. Ma tige aan de kust aanvankciyk non krachtige wind tussen noordwest er west. Morgen: Zon op: 04.36. onder: 20.3 Maan op: onder: 05.38.

De Vallei | 1970 | | pagina 1