Ongerust personeel heeft geen vertrouwen in Engelse directie Raad wilde meer garanties over behoud van K.V.S.W. inzake werkgelegenheid ^L^ATStÖ^ Raadslid signaleert ludieke feestjes in leegstaandhuis Halvedagsluiting op maandagmorgen of op woensdagmiddag Ds. Th. Ferwerda: Gemeenteleden vaak te passief bij kerkgang KLEINE NADELEN VALLEN WEG TEGEN GROTE VOORDELEN RAAD LAAT WINKELIERS DE KEUS: Jubileum Gift Beroepen Leiding en ruimte rouw in ambt Zen dings- midday Tweede pastor Kerkeraad Bejaardentrips Kosters- jubileum Onmogelijk Benoemd Open Deur- dienst Intrede VAN WOUT BLAUWKOUS BEGRIJPELIJK VERTROUWEN ONSYMPATHIEK DEMOCRATISCH VRIJDAG 22 MEI 1970 V EENENDA AL De aankoop van 't complete KVSW-terrein aan de Zand straat heeft gisteravond het ja-woord gekregen van de raad. Lang niet iedereen was evenwel gerust op de garanties met betrekking tot het behoud van het be drijf voor de werkgelegenheid. „Bij een deel van het personeel heerst naar aan leiding van deze ontwikkeling ongerustheid gezien de gebeurtenissen die zich in het verleden bij dit bedrijf voltrokken", zo wist de heer B. van Remmerden (PvdA) te vertellen. „De sfeer is er niet best en men heeft weinig vertrouwen in de directie vooral ook omdat het personeel van deze ontwikkelingen erg laat op de hoogte is gebracht", zo voegde hij hieraan toe. delijke stemming met de transactie ak koord. Voor zover ik het uiit de stukken op dit en enig concurrerend krantepapier heb kunnen distilleren is ene Henk momenteel de ongekroonde koning van de Veenendaalse pop-bizzenis. Om hier een beetje zicht op te krij gen moet men een weinig zijn inge voerd in dit lokale wereldje. Voor de in dit opzicht wat achtergebleven ge bieden van onze voor het merendeel wat op jaren gekomen lezerskring, die er zelfs niet van op de hoogte zijn wat onder het begrip „pop" dient te worden verstaan, een kort inlei dinkje. Voor een juist begrip van de zaken, ik heb het ook niet van mezelf, want ik heb me nog nooit in levende lijve in pop-kringen opgehouden, laat staan dat ik iets van dit ritueel wel eens fysiek zou hebben ondergaan. Ik heb het ook allemaal van horen zeg gen. Van de oudste van onze Klazien, welteverstaan, die op dit gebied een van week tot week wisselend en daardoor zeer onduidelijk standpunt inneemt. Niettemin ben ik er achter gekomen wat „pop" allemaal zo'n beetje in kan houden. Dat is dan in feite van alles een beetje, want het is een combinatie van kleding, haartooi, geluiden en onburgerlijke manieren waarin het lichaam dient te worden geslingerd. Wat de kleding betreft Ls alles accepta bel, als het maar eventjes uit de toon valt. De boetiekjes mogen dan een bloeiende tijd beleven, het uit de eer ste hand gekochte spul is toch altijd nog maar lapwerk vergeleken bij de authentieke dracht die de jeugd soms voor weinig of niks op de kop weet te tikken. Wie in het gelukkige bezit is van een vader, die in uniform zijn brood verdient heeft een duidelijke voorsprong op nazaten van de men sen die in minder sprekende dracht aan de kost komen. Nog daargelaten degene, die een ouwe oom in Bron beek heeft zitten, want zo'n pak dat is het helemaal. Maar een dergelijke originaliteit is slechts voor de enke ling weggelegd. Met de kuif kan men alle kanten uit, behalve in de richting van de kapper. Een touwkuif, passend in de hele pop-ritus is pas dan realistisch als er in geen maanden een figaro aan te pas is gekomen. Zoiets kan samen gaan met een knevel in diverse uit voeringen, een sik of een volledige baard, al naar gelang de vruchtbaar heid van kin en konen. X>e muziek is een niet weg te poetsen element in het popgedoe en op dat terrein schijnt Henk een wakkere jongen te zijn. Hij is zeer bedreven in het aantrekken van in den lande als vooraanstaand aangeschreven ritme. Met slechts een enkele broeder in het vak deinst hij er niet voor terug om op feestdagen een garagebedrijf van voor dit doel gigantische afmetingen tjokvol te laten lopen met volksstam men die al bij het lezen van de aan plakbiljetten op het vereiste toerental zijn gedraaid en die slechts komen om feest op een zo primitief mogelij ke wijze te maken. Een hoofdagent in het bezit van het politiediploma met de zwaarden en een'jarenlange ervaring achter de rug 7,ou zich misschien even bedenkelijk onder de pet mogen krabben bij het zien van zo'n horde, zo niet Henk en de ziijnen. Zij draaien hun handen niet om voor zo'n klusje. De woorden van deze jongen hebben wel wat gezag ingeboezemd op de zit ting die door de edelachtbare luister- vinkn was uitgeschreven. Van alle raadsfracties, die zijn ondergebracht in de commissie-voor-het-uitden- ken-van-een-bestemming-voor-de- voormaliigerooms-kathoiieke- school-waar-tot-nog-toe-niemand- raad-mee-weet, zijn er, dacht ik, wel enkele onder de indruk gekomen van deze aankomende ondernemer in pop-zaken. Terwijl de uiterst rechter-vleugel zich nog verdiepte in sterk verouderde be zigheden als daar zijn schuif- en schudsporten en het oppoetsen van bromfietsen zei Henk met een breed gebaar: „Geef ons die school, dan maken we d'r iets moois van". Hij zei het met de overtuiging van de man die gewend is om de zaken niet zo misselijk aan te pakken. Als een klei ne Caransa stond ie daar. De opmerking uit de gelederen van een jeugdsoos in constante financiële pe narie bracht hem niet uit het lood. Het maakte eerder meer van Henk dan minder, want het verschafte hem de gelegenheid om zijn goodwill te demonstreren: de winst die het feest voor de jeugd had opgeleverd zou ten gunste komen van degenen die aan gene zijde van het leven verkeren, voor de jaarlijkse bejaardenreis. Of dat de netto-winst geweest was na aftrek van enige vergoeding voor de werkzaamheden voor het impressa- riaat van Henk kwam niet uit de verf. Wout Blauwkous Toch vielen er over de miljoenen transactie, die door de voorzitter als het klapstuk van het jaar werd omschre ven, ook andere geluiden te beluisteren. De heer C. van Genderen (CH) com plimenteerde het college met het be reikte resultaat hoewel hij wel enige vraagtekens achter enige detailpunten wilde zetten. „De ondergeschikte nade len vallen weg tegen de grote voordelen en het betekent een ongedacht goede oplossing van veel problemen", aldus de heer Van Genderen. Ook de heer B. Vrieling (AR) vond de aankoop een felicitaties aan het adres van B. en W. waard, maar hij had ten aanzien van handhaving van de werk gelegenheid wat meer houvast willen hebben. De heer De Kievid (Binding Rechts) vond, dat het college de juiste weg had gekozen vooral omdat men hierdoor de mogelijkheid wordt gescha pen voor herstructurering van het cen trum. Mevr. Buddingh-de Vries Lentsch (WD) vond het vooral plezierig dat nu de aanleg van de belangrijkste westelij ke verkeerstangent binnen bereik is ge komen. Over het punt personeelsbeleid was zij van mening dat de gemeente de KVSW in casu Staflex International de wet niet kan voorschrijven. „Dat is meer een taak van de bonden", aldus mevr. Buddingh die verder wilde weten of de bewoners van de 48 woningen die bij de aankoop betrokken zijn te zijner tijd het eerst zullen worden benaderd als de gemeente deze panden van de hand gaat doen. I)e heer M. G. H. Hendriks (KVP) vond het begrijpelijk dat het personeel nog niet is vergeten, dat er enige tijd geleden plotseling honderden colle ga's door de directie op straat werden gezet. „Hoe komen de kaarten te liggen als Engeland nog eens tot de EEG wordt toegelaten. Wordt het bedrijf in Vee- nendaal dan wel voortgezet en verhuist men dan nog wel naar een nieuw fa briekspand op het industrieterrein", zo vroeg hij zich af. De mogelijkheden die de aankoop biedt voor een structuur- herziening kwamen voor hem op de tweede plaats. De heer P. G. van Ojik (CHU) vond de transactie een sprong in het duister en vroeg de leden van het college of zij wel zo overtuigd waren van de garan ties met betrekking tot de werkgelegen heid als in het voorstel naar voren wa ren gebracht. Ds. D. van Enk (ARP) had sympathie voor het voorstel en hoopte op nog meer van deze transacties met als re sultaat de industrieën uit het centrum te krijgen. Zijn bezwaren hadden een andere strekking. „Nu het gaat om voorzieningen voor het hart van het Veen zou het wellicht verstandig zijn een super-specialist te raadplegen om deze harttransplantatie te verrichten. Laten we eens een ander aan het woord laten dan het stedebouwkundige bureau Van Emden nu het gaat om dergelijke belangrijke voorzieningen voor het cen trum zoals de aanleg van de cityring," zo adviseerde hij. Het AR-raadslid toonde zich hele maal niet gelukkig met de zienwijzen van stadsplanoloog Van Emden getui ge zijn opmerking: „Hoe is het moge lijk, Albert Heijn op het Raadhuis plein." De heer C. G. van Hal (PvdA) haakte hierop in door er op te wijzen dat ook in de gemeente Wageningen stemmen opgaan om zoals hij het noemde „Van Emden weg te jagen". Overigens maak te hij de optimistische visie van KVSW, Staflex over de toekomst van het bedrijf niet tot de zijne. „Ik ken voorbeelden te over van bedrijven die de ene dag hoera roepen over de gang van zaken en de volgende dag het per soneel de straat opschoppen", aldus de heer Van Hal. De voorzitter trachtte de ongerust heid weg te nemen door te beklemtonen dat de onderhandelingen met name ten aanzien van de werkgelegenheid open hartig en in een sfeer van vertrouwen zijn gevoerd. „Dat was voor ons vol doende", aldus de voorzitter. Ten aanzien van het aandeel dat ste debouwkundige Van Emden in de her structurering van dit deel van de ge meente zal krijgen deelde hij de raad mee dat de hoofdlijnen door dit bureau worden aangedragen. Ze worden verder uitgewerkt door de sinds januari jl. aan de gemeente verbonden eigen stede- bouwkundige. Het is een samenspel", aldus de voorzitter. Tenslotte ging de raad zonder hoof- C. G. van Hal P.v.d.A wegjagen VEENENDAAL „In een onbewoonbaar verklaarde wo ning aan de Achterkerkstraat worden tijdens de week einden ludieke feestjes gebouwd. Er wordt op seksueel gebied maar aan gerotzooid. De feesten betekenen voor de buurtbewoners, dat ze uit hun slaap worden gehouden". Deze onthulling deed gisteravond het K.V.P.-raadslid de heer M. G. H. Hendriks naar aanleiding van een voorstel van B. en W. de ontruimingstermyn van enige onbewoon baar verklaarde woningen in het oude hart van Veenen- daal te verlengen. „Ook is er een van de woningen aan de Achterkerkstraat gekraakt", zo wist de heer Hendriks te vertellen. Hoewel de voorzitter de K.V.P.'er het woord dreigde te ontnemen omdat hij buiten de orde ging kreeg raad en publieke tri bune ruimschoots uit zijn mond te horen wat er zoal op zaterdag- en zondagavonden voor toestanden heersen. De heer Hendriks had zelf buurtonderzoek gepleegd en wat hij noemde „de restanten van de seksuele uitspattin gen" op de bovenverdieping van het pand Achterkerk straat 68 aangetroffen. Hij wist ook dat de buurtbewo ners hun klachten ter kennis van de politie hadden ge bracht. „Wat doet de politie ertegen, hoe is in algemene zin het toezicht op soortgelijke woningen in de gemeente en zijn er nog meer woningen gekraakt", zo wilde de heer Hendriks weten. De voorzitter was niet helemaal onbekend met de situatie. Hij vertelde de raad dat hij nog wacht op een rapport van de korpsleiding van de politie, die intussen het be wuste pand in de Achterkerkstraat nauwlettend in de ga ten houdt. Het kraken van een pand in de Achterkerk straat noemde hij geen eigenlijke kraak in die betekenis zoals in grote steden recent is voorgekomen. Ook van an dere kraakgevallen was hem niets bekend. Wethouder E. C. Diepeveen zag in het feit dat er inmid dels al weer vijf woningen zijn ontruimd het beste bewijs dat het college dilligent is om het verlengen van ontrui mingstermijnen zo veel mogelijk te beperken. VEENENDAAL De Veenendaalse winkeliers mogen het voortaan zelf uitmaken welke halvedagsluiting z|j voor hun zaken zullen toepassen. De raad besloot hier toe gisteravond nadat alls pro's en contra's uitvoerig waren afgewogen. Toen er als afronding door de PvdA-fractie om hoofdelijke stemming was verzocht kreeg het voorstel om de winkeliers zelf de keus te laten maar een krappe meerderheid. Toen de raad had gestemd staakten de stemmen met (88), maar de stemmen van de drie aanwezige wethouders gaven de doorslag. Gelet op het standpunt dat de centrumwinkeliers hebben ingenomen zal de praktische uitwerking van dit voorstel zijn, dat de winkels op maandagmorgen dicht en op woensdagmiddag open zullen zijn. C. van Genderen (C.H.) grote voordelen De gereformeerde ds. Th. Ferwerda te Veenendaal is ervan overtuigd, dat één van de redenen van het minder wordende kerkbezoek niet is dat er te moei lijk wordt gepreekt. Dat wordt wel altijd beweerd, maar dominee denkt er precies anders over en hij zegt dat in Centraal Weekblad dan ook onomwon den. Naar de mening van ds. Ferwerda zit het juist in het feit, dat er te ge makkelijk wordt gepreekt. Wij schrijft hij en bedoelt daarmee: gemeente em predikant maken het elkaar te goedkoop, te simpel en dat gaat vervelen. Volgens hem kan een gemeente haar predi kanten dwingen om gemakkelijk te preken en oude bekende kost einde loos te herhalen. Dat doet een ge meente als ze niks meer mee naar de kerk hoeft te nemen, geen bijbel en geen kerkboek. Het is ds. Ferwerda meermalen overkomen, dat hij ergens wilde preken over een interessante, inge wikkelde, tekst, dat hij er iets nieuws van wilde zeggen en nieuwe ontdekkingen wilde doorgeven. Maar, schrijft hij verder, als je dan vanaf de hoge preekstoel ziet en dat zie je, beroerd genoeg dat maar weinig mensen meelezen met het opgegeven bijbelgedeelte en de te behandelen bijbeltekst(en) om de simpele reden, dat ze geen bijbel bij zich hebben dan weet je als predi kant al bij voorbaat dat het groten deels over de hoofden heen zal schieten. Deze „preek" van ds. Ferwerda tot de gemeenteleden moet worden ge zien als een pleidooi voor de terug keer naar de misschien ouderwetse maar volgens de predikant toch wel goede gewoonte om het kerkboek mee te nemen naar de kerk. Dit was de laatste jaren een beetje moeilijk voor de kerkganger omdat er zoveel mee te nemen was: oude psalmberijming, nieuwe berijming, gezangenbundel, bijbel (in zo nodig nog enkele vertalingen), enz. Maar ds. Ferwerda heeft onlangs ontdekt dat er al een half jaar geleden een einde gekomen is aan wat hij noemt de liturgische chaos. Er is weer een echt gereformeerd kerk boek te krijgen met alles in één band: nieuwe psalmberijming, cate chismus, formulieren voor doop enz en dat slechts voor vijf gulden en vijf en zeventig cent. Maar ze zijn er ook nog uitgebreider, o.a. met de complete bijbel. In prijzen vanaf f 24.75. Ds. Ferwerda acht dit het ca deau voor oud en jong de komende weken. Te schatten naar het aantal nieu we auto's dat op zondagen voor de kerk staat, mag naar zijn mening ook worden verwacht, dat de kerk gangers ook het nieuwste kerkboek zullen bezitten. Pastorale woorden, waarmee de gemeenteleden wel even vooruit kunnen! De knapenvereniging „Samuel" van de hervormde gemeente te Eder- veen viert, zoals ook koperen bruids paren dat plegen te dien, zijn 12V2- jarig bestaan. Dit zal plaatsvinden op 26 mei in de bijgebouwen van de hervormde kerk onder leiding van één van de oprichters, ds. C. Treure. Het bestuur heeft voor de jubile rende knapen nog een aardige ver rassing in het vooruitzicht gesteld. De vereniging telt momenteel 83 le den. Ds. B. Koole te Leersum ontving een gift van maar liefst 2500 gulden voor het hervormde gemeentecen trum. Hiermee is men -- aan giften en toezeggingen gekomen op een bedrag van 80.000 gulden. De kerkeraad van de Hervormde gemeente te Ederveen heeft een toe zegging van beroep uitgebracht op Ds. Nieuwpoort te Sliedrecht. Tijdens een gesprek dat de kerke raad van de hervormde gemeente te Rhenen had met de jeugdraad zijn als twee belangrijke punten naar voren gekomen het tekort aan lei ding en aan ruimte. Wat het eerste betreft komt men tot de conclusie dat volledige samenwerking met de gereformeerden nodig is, hoewel daarmee het probleem op zich nog niet is opgelost. Nog minder heil zag men in het aantrekken van ruimte voor de jeugd om bijeen te komen. De jeugdsoos is te klein en de vraag werd gesteld of het chr. verenigingsgebouw Irene nog wel een verenigingsgebouw is. Verder werd de aandacht geves tigd op het feit. dat men bij de bouw van een kerkelijk centrum in Rhenen-hoog ook aan de jeugd moet denken. De jeugdraad verklaarde zich voorstander van een gemeen schappelijk kerkblad, samen met de gereformeerde kerk. Na een breedvoerige discussie aan de hand" van de Bijbel over hét voor" en tegen van de vrouw in het ambt in de beide hervormde wijk kerkera den te Rhenen is deze aangelegen heid onlangs besproken in de centra le kerkeraad. Met name werd er van gedachten gewisseld over de vraag of men concreet in hervormd Rhenen da mes tot de kerkelijke ambten moet toelaten. De discussie hierover wordt door de redactie van „Rond de Cu- nerakerk" zowel voor de voor- als de tegenstanders als teleurstellend bestempeld. Vier kerkeraadsleden hebben zon der omwegen verklaard, dat zij zul len bedanken als de vrouw in Rhe nen tot het ambt wordt toegelaten. t)e uiteindelijke stemming leverde als resultaat op: elf tegen (de vrouw enz.) en tien voor. Niettemin heeft nu nog elke wijk- kerkeraad voor zich de bevoegdheid om dames in de kerkeraad te (laten) benoemen. Op het landgoed Hoekelom te Bennekom zal zaterdag 6 juni een zendingsmiddag worden gehouden, uitgaande van de chr. gereformeer de kerken te Bennekom, Ede en Veenendaal. Voor de kinderen zal de heer H. Uitenbogaard, theologisch student te Apeldoorn, een vertelling houden, terwijl ds. Rutters te Baarn zal spreken over het onderwerp „Ga!". Ds. Kampman te Ede zal de zen dingsmiddag openen, terwijl de Vee nendaalse ds. Biesma de sluiting zal verzorgen. Het geheel wordt vocaal opgeluisterd door de zangkoren van de beide Veenendaalse chr. geref. kerken. Bij slecht weer wordt de bijeenkomst gehouden in de kerk te Bennekom. De chr. geref. Pniëlkerk te Vee nendaal is aan een tweede predikant toe. Tot deze conclusie is de kerke raad gekomdn. Binnen afzienbare tijd zal men het met beroepingswerk beginnen. Voordien zal de kerkeraad de zaak nog met de gemeente bepra ten, o.a. over de financiële conse quenties die aan dit beroep vast zit ten. Dit zal gebeuren op woensdag 20 mei. Tot respectievelijk ouderling en diaken van de chr. geref. Pniëlkerk te Veenendaal werden gekozen de heren A. Doornenbal en J. E. Bud ding. De hervormde gemeente te Vee nendaal legt uitzonderijke activitei ten aan de dag voor de bejaarde ge meenteleden. In maar liefst drie wjken staan reisjes voor deze leef tijdsklassen op stapel. De bejaarden van de wijkgemeente oost zijn giste ren op pad geweest. Op 28 mei gaan de bejaarden van de hervormde middenwjk. De orga nisatoren van deze trip hebben het reisdoel iets duidelijker aangegeven, n.l. Harderwijk. Tenslotte maken de bejaarden van de wijkgemeente noord hun uitstap je op 2 juni. Waarheen men gaat moet ook nog even geheim blijven. Dezer dagen was het 25 jaar gele den, dat de heer J. D. Leppers als koster in dienst trad bij de hervorm de gemeente te Veenendaal. Aan vankelijk was de heer Leppers kos ter van de Oudekerk. later van de Julianakerk. De zendingscommissie van de gere formeerde kerk te Veenendaal kan het niet meer klaar spelen om uit de bijdragen van de gemeenteleden de bijdrage aan de classis voor het zen dingswerk te betalen. Deze bijdrage steeg van 6.750 gulden in 1960 tot 19.200 gulden in 1969, m.a.w. in tien jaar werd de bijdrag drie keer zo hoog. Over 1969 kwam binnen: 5456 in de collectezak en 11.221 gulden aan op andere manieren gen de vrijwilli ge bijdragen. Het tekort over 1969 was 3.621 gulden. Om de zending aan haar trekken te laten komen is het nodig dat de gemeenteleden hun bij drage voor dit doel bepalen op twin tig procent van hun bijdrage voor het plaatselijk kerkewerk. Tot ouderling van de gerefor meerde kerk te Leersum werd ge noemd de heer R. Brems. Zondagavond, 24 mei, wordt in de Cunerakrk een open-deur-dienst ge houden, uitgaande van de gerefor meerde kerk en de hervormde ge meente te Rhenen. Voorganger is de heer Corn well Wismeijer. promotor van het landelijke open-deurwerk. Een zanggroep en een trompettist zullen medewerking verlenen. De dienst is in de eerste plaats gericht op de rand- en buitenkerkelijken. Ds. G. Westland zal zondagmiddag 24 mei afscheid nemen van de her vormde gemeente van Wierden in de classis Deventer. De week daarna, n.l. zondagmiddag 31 mei zal hij om half drie, na vooraf 's-morgens om half tien te zijn bevestigd door ds. G. Wursten uit Sprang intrede doen als predikant ^an de hervormde ge meente van Scherpenzeel in de clas sis Arnhem, waar hij beroepen is in de vacature van ds. J. T. Cazander. Gijsbert Westland werd op 13 sep tember 1923 te Huizen (N.H.) gebo ren. Hij was eerst enige jaren af wisselend werkzaam als huisschilder en als textielarbeider. Naderhand bezocht hij het christelijk lyceum te Hilversum en studeerde vervolgens aan de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij op 30 september 1954 zijn kandidaatsexamen theologie en on geveer vijftien maanden later ook zijn kerkelijk examen aflegde. Nadat de heer Westland van fe bruari tot september 1956 eerst nog ruim een half jaar bij ds. L. Kievit te Gouda stage had gelopen (werk zaam was geweest als leervicaris) werd hij op 11 februari 1957 toege laten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk. Op 19 mei van datzelfde jaar werd hi door zijn mentor, bevestigd als pre dikant van de hervormde gemeente van Driesum in de classis Dokkum Op 10 september 1961 verwisselde ds. Westland deze gemeente met die van Wierden in de classis Deventer. Buiten het voorstel van het college en een serie bijlagen van winkeliers en werknemersorganisaties was er nog een stuk dat tijdens de debatten opdook en in de wandelgangen als buiten-parle mentair werd aangemerkt. Het was een open brief van de (nog) niet in de raad zitting hebbende politieke partij D'66. Daarin werd het voorstel om de keus van sluiting aan de winkelier te laten als absurd en hoogst verwarringwek kend gekarakteriseerd. Als alternatieve mogelijkheden stelde D'66 voor, zolang sluiting op zaterdagmiddag naar Duits voorbeeld niet mogelijk is, de winkel sluiting per branche of per wijk te re gelen. De heer C. van Genderen (CHU) merkte stekelig op, dat er in Duitsland wel meer toestanden hebben bestaan die „we niet lustten", waarop ds. D. van Enk (AR) aan D'66 de uitleg Duits land '66 gaf. De heer Van Genderen vond. dat het college met dit voorstel de steen der wijzen had gevonden. De heer G. v.d. Berg (SGP) daarente gen meende dat de grote zaken door dit voorstel meer faciliteiten krijgen, die de kleine ondernemer, „die het toch al moeilijk heeft", ontbeert. Hij achtte het voorstel voor deze categorie sociaal on verantwoord omdat de kleine onderne mer door zijn personeelsbestand door gaans niet in staat is met het personeel te „switchen". „Ik vind het onsympa thiek van de grote zaken om te zeggen maandagmorgen dicht ook ten opzichte van het personeel", aldus de heer Van de Berg. Mevr. Buddingh-De Vries Lentsch (VVD) was blij met het voorstel. „Aan ieder ander voorstel kleven meer be zwaren, vooral ook omdat iedere win kelier nu vrij is te bepalen wanneer hij wil sluiten". De heer C. G. van Hal (PvdA) ver wachtte met de vrije keus een chaoti sche toestand voor de consument. Hij had liever gezien dat de winkeliersver eniging „Handel en Nijverheid" meer het belang van de consument voor ogen had gehouden door bijvoorbeeld via een opiniepeiling aan de weet te komen waarnaar de voorkeur uitgaat. „Nu moeten we aan hel werk met de me ning van een minderheid van het totale aantal plaatselijke winkeliers". De heer A. de Kievid (Binding Rechts) vertolkte de angstgevoelens over de voorgestelde regeling bij de winkeliers in zuid, die „om economische redenen gedwongen worden hun colle ga's in het centrum na te volgen". De heer M. G. H. Hendriks (KVP) ka rakteriseerde het voorstel van B. en W. als „een Salomonsoordeel in een hut spotzaak" en voorspelde moeilijkheden voor de consument en do kleine mid denstander. Ook de heer G. van Deelen (SGP) nam het op voor de kleine mid denstander. die vooral ten aanzien van de personeelsvoorziening, veel minder armslag heeft dan zijn grotere broer. „Laten zoals het is" zo luidde zijn de vies. Wethouder E. C. Diepeveen (AR) kon de tegenstanders van het voorstel maar moeilijk overtuigen alhoewel hij vol doende materiaal aandroeg. „Ik begrijp niet hoe uit de raad stemmen naar vo ren kunnen komen die beweren dat een minderheid een meerderheid zijn wil oplegt. Hij schetste het voorstel tegen de achtergrond van de concurrentie uit omliggende plaatsen zoals Ede, Arnhem, Wageningen en Utrecht waar de zaken op woensdagmiddag geopend zijn. „We pretenderen koopcentrum te zijn en dat willen we graag blijven. Bovendien, is er iets democratischer denkbaar om aan de wil van iedere winkelier tegemoet te komen door ze zelf hun keus te laten bepalen." Het aangeroerde punt perso neel achtte hij een zaak tussen dat per soneel, de werkgever en eventueel de vakorganisaties, desnoods met het han teren van de c.a.o. Mevr. Buddingh viel de wethouder bij en schoof het woord chaos terzijde door haar collega-raadsleden er op te wijzen dat het heus nog niet zo slecht gesteld is met het aanpassingsvermogen van de doorsnee huisvrouw. „Het is zelfs voor die huisvrouw als ze wat vergeten is nog wel gemakkelijk, dat er een uitwijkmogelijkheid naar een an dere winkel bestaat". Tegen het voorstel stemden tenslotte de PvdA-fractie, twee raadsleden van de SGP. de KVP en Binding Rechts. De voorstemmen van de drie wethouders gaven uiteindelijk de doorslag. Wethouder R. Koppenberg en het AR-raadslid de heer H. van Manen wa ren wegens ziekte niet aanwezig.

De Vallei | 1970 | | pagina 3