Kamercommissie stelt onderzoek in Generaal beschuldigd van onrechtmatig declareren Oud-commandant korps mariniers ontkent schuld fijn fietsen dit u/eek-end! Verstekeling wél deserteur uit Portugal Dóórgroei-kamera Utrecht begroet baron Van Tuyll vol vertrouwen ra™ Wat kost eenjaaikaart 65+? f50, f75, Kamercommissie vindt Klompé's miljoen voor KNVB onjuist geslaagd? hét cadeau een Prisma harlege f20, f30. Jongetje zoek Exakta RTL1000 Toch vervolging Haag se agent Angolacomité contra ministerie Burgemeester geïnstalleerd Kamer vraagt kabouters om hulp DIENSTAUTO-ZAAK GAF DOORSLAG EERDER MET PENSIOEN TE GAAN NIETS VERKEERDS VRAAG OVER VERBOD TV-FILM 4FKOOP RENTER AA RTE LERAAR MISHANDELD NIET GELUKKIG UITZONDERINGEN ONBEHAGEN Hij is al bij uw fotohandelaar! CONTACT TOESTEMMING voordelig uit met NS SANERING VRIJDAG 22 MEI 1970 f tftffVMMMtVVtMMfaiVlfll Je Generaal- majoor A. M. Luyk toen hij nog als commandant van het korps Mariniers in func tie was. iifiiMiiaiiiii avai ROTTERDAM „Die hele zaak met die dienstauto heeft bij mij wel de doorslag gegeven om vervroegd met pensioen te gaan". Generaal-majoor A. M. Luijk (56). oud-commandant van het Korps Mari niers, geeft dat ronduit toe. Tk vond dat ik als commandant van een elitekorps het risico liep in de pu bliciteit te komen. Dat wilde ik voorkomen. Toen was echter al bekend dat ik eerder met pensioen zou gaan dan in het najaar van 1970 vanwege mijn twee slechte knieën en mijn slechte enkel". „Begin 1969 had ik al tegen de staatsse cretaris gezegd dat het niet meer ging. Ik kon niet meer uit de voeten. Dat was voordat kolonel Van Velsen, hoofd van het Bureau vervoer van de marine met zijn ernstige beschuldi gingen kwam. Daarvan is er trouwens geen een houdbaar gebleken". Aanvankelijk wil généraal Luijk geen corpmentaar geven. „Anders is het net alsof ik mezelf moet verdédigen. En dat hoeft niet. De hele zaak is terdege uitgezocht. Ik heb niets ver keerds gedaan". Maar onbegrip over het in de publici teit brengen door kolonel Van Velsen drijft hem tot commentaar. Aan boord van het passagiersschip Konin gin Wilhelmina, dat afgemeerd ligt aan de Parkkade in Rotterdam voor de reünie van het Voormalig Verzet, zegt hij: „Onbegrijpelijk. De zaak is uitgezocht. Ik ben weggegaan. En dan weken later gaat Van Velsen met zijn verhaal lopen leuren". Bovendien vind ik het vervelend dat de zaak met die dienstauto gekoppeld is aan het passeren van kolonel Van Velsen voor de functie van generaal. Hij stond ^trouwens helemaal niet op de nominatie om generaal te worden". Generaal Luijk: „In het algemeen word je opgedrongen om tegen een vaste vergoeding met je eigen auto te rij den. Maar k vond dat er gelegenheden zijn van ceremoniële en represen tatieve aard dat je met een dienst auto moet komen. Ik heb dat bij mijn aanstelling ook geëist. Dat heeft men goed gevonden". Voor zijn eigen auto een Opel 1700 kreeg generaal-Luijk een maandelijk se vergoedihg van vijfhonderd gul den. De laatste twee jaar dat hij com mandant van de Mariniers was reed hij 71.000 kilofheter.. Generaal Luijk geeft een voorbeeld van een door het Bureau vervoer af gekeurd gebruik van de dienstauto. „Ik was, als commandant van het korps Mariniers, door de Koninklijke Ne derlandse Voetbal Bond uitgenodigd voor een interlandwedstrijd in het stadion Feijenoord. Principieel ga ik naar zoiets met een dienstauto. Een ritje van elf kilometer vanaf de Van Ghent-kazerne. Bovendien kan de chauffeur dan ook nog de wedstrijd gratis zien". En tot slot: „Dat kolonel Van Velsen zo'n zaak onderzoekt kan ik heel goed begrijpen. Dat is zijn taak zelfs. Maar dat hij weken nadat de zaak is uitgezocht en afgedaan publikatie zoekt en mij willens en wetens aan de schandpaal nagelt, neen, daar kan ik niet bij". ADVERTENTIE Wilt u een fiets winnen? Kijk dan naar de advertentie in uw damesblad of vraag uw fietsen-handelaar een deelname-biljet. DEN HAAG Waarom heeft het mi nisterie van sociale zaken en volksge zondheid de stichting Socutera verboden een tv-film te maken over de afkoop regeling voor de rentekaartverzekering? Is dat omdat er te weinig geld beschik baar zou zijn om deze afkoop voor alle rechthebbenden te betalen? Dit vraagt het Tweede Kamerlid Vellenga (PvdA) schriftelijk aan minister Rooi vink. O DEN HAAG De salarissen van het overheidspersoneel worden niet tussen tijds vèrhpogd. De ambtenaren zullen moeten wachten op nacalculatie. Al het mogelijke wordt gedaan om deze definitieve afrekening in augustus of uiterlijk september uit te betalen. DEN HAAG Een commissie van vier Tweede-Kamerleden gaat onderzoeken of de inmiddels gepensioneerde commandant van de mariniers, generaal-nia joor A. M. Luijk, over de schreef is gegaan bij het declareren van zijn autovergoe ding. Aanleiding is een brief die het hoofd van het Bureau Vervoer van de Marine, kolonel A. F. van Velsen, aan de vaste Tweede-Kamercommissie voor Defensie had gestuurd. De inhoud van de brief komt er op neer dat generaal-majoor Luijk van zijn dienstauto gebruik maakte, maar tevens vijfhonderd gulden per maand inde als vergoeding voor het gebruik van zijn eigen auto. ADVERTENTIE In de brief gaat kolonel Van Velsen ook in op de opvolging van generaal- majoor Luijk ais commandant van de mariniers. Hij zou zich hierbij gepas seerd hebben gevoeld. De marineleiding zou de manier waarop hij mijn grieven heeft gespuid als triest hebben beoor deeld. Kolonel van Velsen gaat 1 juni zelf met pensioen. Generaal-majoor Luijk trad ver vroegd af als commandant van de ma riniers op 10 èpril jl. Als belangrijkste reden werd opgegeven de hinder die hij had van knie- en enkelblessures. De bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal J. B. M. J. Maas, had in een eerder stadium kolonel Van Velsen laten weten dat hij niet gelukkig was met diens rapportage over de autode claraties van generaal-majoor Luijk. De admiraal schreef aan kolonel Van Velsen: „U had zich in uw hoedanigheid als hoofd van het bureau vervoer uit sluitend moeten beperken tot het rap porteren van de door u geconstateerde feiten en u had zich niet behoren te laten verleiden tot het beoordelen van gedra gingen, daarbij de grenzen van het wel voeglijke en het oirbare herhaalde ma len overschrijdend". Wat rapporteerde de kolonel? Vol gens de Marinevoorlichtingsdienst ge noot generaal-majoor Luijk krachtens een daartoe verstrekte machtiging een vaste vergoeding van vijfhonderd gul den per maand om voor dienstverrich tingen zijn eigen auto te gebruiken. Door deze vergoeding mocht hij geen aanspraak maken op vervoer per dienst auto. Er waren echter enkele uitzonderin gen. Wanneer de generaal in ceremo nieel ténue of in avondkleding moest verschijnen, kon hij wel in de dienstau to stappen. De generaal zou meer van de dienstauto gebruik hebben gemaakt dan hem was toegestaan. In die geest rapporteerde kolonel Van Velsen eind vorig jaar. De Koninklijke Marechaussee stelde een onderzoek in en aan de hand van haar rapport beslisten de justitiële au toriteiten dat generaal-majoor Luijk zich niet aan een strafbaar feit had schuldig gemaakt. Daarom werd de zaak geseponeerd. Generaal Luijk droeg op 10 april het bevel over het korps mariniers over aan generaal-majoor der mariniers C. C. Schoenzetter. Formeel had generaal Luijk pas eind 1970 zijn functie moeten neerleggen. Hij was met het oog op knie- en enkelblessures, die hem nogal hinderden, toch al van plan geweest om er eerder mee op te houden. De dienstautokwestie leidde ertoe dat hij 10 april afscheid nam. Generaal Luijk meende dat die zaak hem in op spraak zou brengen en dat achtte hij niet verenigbaar met het handhaven van zijn functie. In een afscheidsbrief aan allerlei re laties schreef de generaal Luijk op 30 maart dat er geruime tijd twee proble men waren waarmee hij worstelde: zijn aflossing en opvolging en de handicap door zijn knie- en enkelblessures. In 1969 werd hem gevraagd zijn ambtster mijn te verlengen tot ongeveer eind 1970, omdat volgens generaal Luijk nog niet over een opvolger was beslist. Twee van de mogelijke kandidaten voor opvolging voldeden nog niet aan de formele eisen. Aan die eisen kon de toenmalige kolonel Schoenzetter later wel voldoen. Generaal Luijk besloot zijn brief met: „Het nu al beschikbaar zijn van een door mij alleszins geschikt geachte en voor de marineleiding aanvaardbare opvolger waarborgt de continuïteit van het bevel en verschaft te gelegener tijd een andere kandidaat tijdig de moge- ADVERTENTIE DEN HAAG Er zal alsnog éen strafvervolging worden ingesteld tegen de Haagse politieagent H. O. wegens mishandeling van de 32-jarige Haagse leraar R. A. Wulte, vorig jaar tijdens dé rel bij .het Antillenhuis. Dit heeft het gerechtshof in Den Haag bevolen nadat de leraar zich had beklaagd over de beslissing van de of ficier van justitie geen vervolging in te stellen. De agent heeft wegens persoonlijke omstandigheden ontslag genomen. Het ontslag had niets te maken met de af faire Antillenhuis, aldus de politie. De leraar had meegedaan aan de mars, die als demonstratie was bedoeld tegen de toestand op de Antillen. Toen hij naar huls wilde, pakten politieman nen in burger de man beet. Hoewel hij zich niet verweerde, werd hij toch met. een gummiknuppel op het hoofd gesla gen, ruggelings een politiewagen in ge gooid en tenslotte in het kruis getrapt. Hij diende een klacht wegens mishan deling in. Waarom zou u geld steken in een wel aardige systeemkamera die straks toch "HO" zegt tegen uw groeiend fototalent. Kies liever een kamera die er helemaal op gebouwd is om uit te groeien tot een werkelijk kompleet kamera-systeem. Dat Is nu al mogelijk voor 569,- met de nieuwe Exakta RTL 1000 Exakta kamera's: beroemd van oudsher gebouwd op de toekomst I Enkele van de vele eigenachappen; 1/1000 tot 8 volle se- konden, 3 verwissel bare zoekersystemen, synchroonflltsen tot 1/125 sek., etc. etc. Orwo Foto N.V. Poetbue 127 - Hélvtiaum EXAKTA lijkheid zich op gedegen wijze in te werken. Het ontlast, mij van gevoelens van onbehagen die na zo lange duur wellicht tn de persoonlijke en vagelijke sfeer tot moeilijkheden en problemen zouden kunnen leiden die ik niet zou wensen". De subcommissie uit de Kamer die de kwestie Van Velsen-Luijk nu zal onder zoeken bestaat uit dc Kamerleden Wierda (PvdA), Kleisterlee (KVP), Geelkerken (ARP), Vonhoff (WD) en Janssen (PPR). DEN HAAG De Portugese verste keling. die eind april met de Zweed se tanker Kungaland in Rotterdam aankwam en direct werd terugge stuurd omdat hij geen paspoort had is geen deserteur. ït ministerie van Justitie, die naar deze zaak een onderzoek heeft inge steld naar aanleiding van een pro testtelegram van het Angolacomité is tot deze conclusie gekomen. Het ministerie heeft een onderzoek naar de zaak ingesteld na een protestte- legram van het Angolacomité. Volgens het rapport van het ministerie was de man in Lissabon aan boord geroepen om een karweitje te verrichten. Hij deed een tukje en werd op volle zee wakker. Daaruit valt te verklaren dat de man zonder papieren aankwam. Hij wilde niets liever dan naar huis, waarvoor de r Aankomst van H. G. I. Baron Van Tuyll Van Serooskerken en echtgenote bij het stadhuis in de Domstad. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT De Domstad heeft gisteren haar nieuwe burgemeester, H. G. I. baron van Tuyll van Seroos kerken en z'n gezin, typisch „Utrechts" begroetniet uitbundig, maar vrien delijk en afwachtend. Zowel voor de installatievergadering in de raadzaal als voor de recepties voor genodigden en burgerij was grote belangstelling tot de velen die van buiten de stad naar Utrecht gekomen waren behoor den tal van burgemeesters uit de pro vincie Utrecht, burgemeester Marijnen van Den Haag en zijn ambtgenoten van Voorburg en Leidschendain en vele relaties en vrienden uit de gemeen ten en regio's waar de heer Van Tuyll voordien het eerste-burgerschap be kleed heeft. o.a. Wisch en Zoeternieer. Verder waren er uiteraard de commis saris der Koningin, nir. P. J. Verdam (en zijn voorganger mr. C. graaf van Lynden van Sandenburg), en de oud- burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. Loco-burgemeester dr. J. de Nooij in stalleerde in een bijzondere raadsverga dering de nieuwe burgemeester: „U komt in een gemeente waar het be stuursapparaat (bestuurder en ambte naren) tintelt van leven en de burgerij zich gaat opmaken om over de bestuur lijke problemen een serieus woord mee te spreken". Heel duidelijk zal de heer Van Tuyll betrokken worden bij zowel de bestuurlijke schaalvergroting (inter gemeentelijke samenwerking, Kring Midden-Utrecht) als de bestuurlijke schaalverkleining (territoriale en func tionele decentralisatie), aldus dr. De Nooij. De intergemeentelijke samenwerking kwam ook in de éerste toespraak van burgemeester Van Tuyll en de rede van de raadsnestor C. P. de Groot ter spra ke wat geen wonder is omdat de negen gemeenten van de Kring Midden- Utrecht volgend jaar moeten beslissen hoe zij hun samenwerking zullen kun nen uitbouwen. In dit verband kwam duidelijk tot uiting dat dit een heei subtiele zaak is, maar óók dat men heel veel vertrouwen heeft in de nieuwe eerste burger die op dit gebied veel er varingen heeft opgedaan in de Achter hoek en de Haagse agglomeratie. De heer Van Tuyl hierover: „Wat ons in de toekomst staat te wachten op het ge bied van de samenwerking is een heel belangwekkende ontwikkeling in ons democratisch bestuurlijk denken". Burgemeester Van Tuyl gaf de verze kering dat zijn deur altijd open zal staan voor alle burgers die hem wil len spreken, „in het bijzonder uiter aard voor de gekozen vertegenwoor digers van de burgerij, de raadsle den". „Wij leven in een periode waar in vele gemeentebesturen, ook het Utrechtse, bezig zijn met experimen ten, niet alleen van voorlichting, maar ook van de communicatie tus sen stadsbestuur en burgerij." De heer Van Tuyll staat hier positief tegenover. Nestor De Groot onthulde dat een van de voorvaderen van de heer Van Tuyll (zijn grootvader van moeders zij de) óók burgemeester van Utrecht ge weest is. De vader van de nieuwe bur gemeester was een aantal jaren eerste burger van de inmiddels door Utrecht geanexeerde gemeente Zuilen en daarna lid van Gedeputeerde Staten. „Geen wonder dat de bestuurstaak u aantrok; zij was u, als ik het zo zeggen mag, met de kinderlepel ingegeven." kapitein van de tanker weer heeft ge zorgd, aldus het ministerie. Het Angolacomité Is zeer verontwaar digd over deze lezing van de zaak. De man José Teal of José Santos (Portuge se deserteurs nemen vele namen aan,) zegt het comité is op zijn terugweg in Zeebrugge van de tanker ontsnapt. Zo graag wilde hij kennelijk niet naar huis, aldus het Angolacomité. Het. comité heeft onmiddellijk na de terugzending van de Portugees via ra dio Scheveningen contact met de kapi tein van de Kungaland gezocht. Deze verklaarde ervan overtuigd te zijn met een deserteur te doen te hebben, wat hij ook tegen de Rotterdamse vreemde lingenpolitie heeft gezegd. Vandaar ook dat het comité in een telegram begin mei fel heeft geprotesteerd tegen de handelwijze van de Nederlandse rege ring. Het as niet het enige geval waarin de serteurs zijn teruggestuurd. De dag na Pinksteren hebben zich twee Portuge zen bij de vreemdelingenpolitie in Utrecht aangemeld. Ze zijn zonder meer het land uitgezet. Dank zij het ingrijpen van het Portugees bureau in Amster dam zijn ze in Roosendaal nog net uit de trein gehaald. Ze hebben opnieuw vergunning tot verblijf aangevraagd nu bij de Amster damse - vreemdelingenpolitie, die ze voorlopig heeft geaccepteerd. Het zijn Alvaro Alva d'Olivera en Duarte Sarai- va da Vonsecotote. Een derde gedeserteerde Portugees werd in april door de Rotterdamse vreemdelingenpolitie teruggestuurd. De man, een zekere Adeira, probeerde het begin mei opnieuw, zocht contact met het Angolacomité, en heeft van de Am sterdamse vreemdelingenpolitie toe stemming aldus het Angolacomité voor lopig te blijven. torn itoff «teeds! 2 dagen, gratis reizen in mei op uw 65+ -kaart. Heeft o een 65+-taart? En heeft u nog geen gebruik gemaakt van de ,rei&-2-dagen-vrtMn-mel" actie van NS? Dan kont tl dat alsnog doen! TJ kunt uw twee dagen kiezen uit de volgenda 6 dagen in mei: zaterdag 23, dinsdag 26, woensdag 27, donderdag 28 en zaterdag 30 mei. voor een echtpaar Er zijn ook 3-maands- kaarten 65+ voor \V voor een echtpaar MAASTRICHT De rijkswacht van Martelange bij de Belgisch Luxemburg se grens zoekt sinds maandagmorgen samen met militairen en burgers naar de drie en een halfjarige Erik Dys uit Tilburg. Hij verdween zondagmiddag spoorloos van een camping in het dorp je Wisembach waar hij met zijn ouders kampeerde. De politie vermoedt dat de jongen is verdronken in het riviertje dat vlak langs de camping stroomt. DEN HAAG De een miljoen gulden die minister Klompé (Cultuur, Re- creatie en Maatschappelijk Werk) onlangs de KNVB heeft toegezegd voor be strijding van onkosten, is de vaste Tweede-Kamercommissie zwaar op de maag gevallen. Tijdens het debat over de sporttoto, gisteren, betitelde de heer Kleij- sterlee (KVP) deze handelwijze als onelegant. De commissie meende dat de minister de KNVB bevoordeelt ten koste van de overige sportorganisaties en de sociaal culturele organisaties, die ook van de opbrengst van de toto profiteren. Ge steld werd dat al tien procent beschik baar was gesteld voor onkosten. Minister Klompé verdedigde zich door te wijzen op de financiële nood waarin tal van beroepsvoetbalclubs verkeren. Een van de voornaamste oor zaken daarvan zijn volgens haar de so ciale lasten die sinds enkele jaren voor contractspelers moeten wordn betaald. Verder heeft ook o.a. de invoering van de b.t.w. een rol gespeeld. Minister Klompé verzekerde de com missie dat het toegezegde bedrag een malig was en dat voor het nieuwe sei zoen met de KNVB zal worden onder handeld over een nieuwe verdeelsleutel. Mej. Klompé gaf toe dat was afgewe ken van de destijds vastgestelde rege ling, waartoe zij overigens bevoegd was. ADVERTENTIE De minister toonde zich opnieuw en thousiast voorstandster van verminde ring van het aantal betaalde clubs, waarvoor inmiddels een half miljoen gulden uit de sporttoto is gereserveerd. Voomaarde moet volgens haar zijn dat er bij de sanering rekening mee wordt gehouden dat betaald voetbal regio naal goed verspreid blijft. De anti-revolutionair Kieft maakte bezwaar tegen de grote invloed van de Nederlandse Sport Federatie, als direct belanghebbende op de toto. Hij wees erop dat de NSF niet de endge organisa tie is die nationale sportbelangen be hartigt. AMSTERDAM De vaste commissie voor onderwas en wetenschappen van de Tweede Kamer heeft de Amster damse kabouters opgeroepen alles te doen om het aantal onderwijzers in Nederland te vergroten. Een zelfde oproep is gericht aan Dolle Mina en de werkgroep Kritlese Lera ren in Amsterdam. De commissie zegt in een brief aan de kabouters niet bereid te zijn de 800.000 handtekeningen terug te zenden. Zij waren aan de Tweede Kamer gezon den uit protest tegen „een veel te hoge leerlingenschaal bij het onderwijs". „Het is misschien niet zonder verband hiermee dat na de leerlingenschaal- verlaging, die volgens de enige jaren geleden vastgestelde fasering op 1 augustus zal plaatsvinden, de gemid- délde klassenbezetting in Nederland ca. 30,5 zal bedragen", aldus de com missie. De kabouters hebben de commissie ge antwoord, dat zij graag ingaan op de oproep tot vergroting van het aantal onderwijzers. Zij stellen daarbij ech ter twee voorwaarden: .,a. dat de pedagogische academies drastisch worden uitgebreid, b. dat het onder wijs niet meer tot taak heeft mensen op maat te snijden voor de maat schappij, maar ze een zo breed moge lijke vorming te geven en op te voe den tot optimale zelfstandigheid". Voor het uitvoeren van hun taak vragen de kabouters een bedrag van 225 mil joen gulden. HEEZE Een felle uitslaande brand heeft donderdagavond voor naar schat ting 300.000 gulden schade aangericht aan het epileptisch centrum „Proveden- tia" te Sterksel (gem. Maarheze).

De Vallei | 1970 | | pagina 7