Med. faculteit R'dam door haastige spoed f 250 miljoen duurder Onderwijs aan Universiteit van A dam deplorabel Boeren verlanglijst voor ministers Dagbladperslet kritisch op huidige journalistenschool Huurliberalisatie: zaak met tal van aspecten Nieuwe methode om kanker heel snel op te sporen GOODRICH WINT GEDING TEGEN VREDESTEIN Starfighter neergestort in Duitsland Bom ontploft in trein D'66-fractie wil openbaar vergaderen ALGEMENE REKENKAMER CONSTATEERT: Overheid moet beter op haar tellen passen DIPLOMATEN WONEN DUUR N.C.B.T.B. in Groningen bijeen Honderden zien terechtstelling Van iedere vier Belgen betaalt één het volle treintariei 14 gewonden Huygens-prijs voor Gilliams Luikse universiteit ontdekt: TE KRAP UITGESPAARD DIT NAJAAR IN RUIM 70 GELDERSE GEMEENTEN VOORSCHRIFTEN ONDERHOUD KANTONRECHTER ONRUSTHAARDEN KRITIEK OP KRITIEK Roken verboden op vergaderingen van W.H.O. ZATERDAG 23 MEI 1970 DEN HAAG Bijna een kwart miljard gulden meer dan was verwacht gaat de in allerijl gestichte medische faculteit te Rotterdam kosten. Omstreeks de jaarwisseling 1968/'69 had de regering nog een kostencijfer van 436 miljoen gulden genoemd, welk cijfer na verscheidene bijstellingen was bereikt, maar medio 1969 bleek, dat de kosten in totaal 670 miljoen gulden zouden gaan be dragen. De Algemene Rekenkamer, die dit in haar jaarverslag over 1969 aan het parlement meedeelt, stelt, dat deze aanzienlijke kostenstijging hoofd zakelijk te wijten is aan de haast, waarmee het project in uitvoering is genomen, na de beleidsbeslissing t.a.v. de vestiging van de zevende medische faculteit. Had men de bouw een jaar uitgesteld, zodat men alles beter had kunnen voor bereiden, dan had de overheid wellicht belangrijke bedragen kunnen besparen, aldus de rekenkamer. Het verschijnsel van kostenstijgingen tijdens de bouw van projecten als deze beperkt zich niet tot de medische fa culteit te Rotterdam, maar de Algemene Rekenkamer meent toch, dat 100 mil joen gulden van de meerkosten zijn toe te schrijven aan de zeer snelle uitvoe ring van het project. Dit is haar name lijk uit inmiddels opgestelde analyses gebleken. De Rekenkamer vraagt zich af of, achteraf bezien, de spoed wel een vol doende rechtvaardiging opleverde voor deze extra-financiële offers en de na delen van organisatorische en adminis tratieve aard. De Rekenkamer zou de bijzondere aandacht van de overheid voor deze aanzienlijke overschrijding van de oor spronkelijke kostenraming willen vra gen met het oog op het feit, dat in de naaste toekomst nog verschillende Rector teleurgesteld over experimenten AMSTERDAM De rector-mag nificus van de Universiteit van Amster dam, prof. A. D. Belinfante, maakt zich ernstig ongerust over het peil van het huidige onderwijs aan de universi teit. Op bepaalde onderdelen is de si tuatie als gevolg van democratiserings bewegingen zó deplorabel geworden, dat de voortgang van het onderwijs in ernstige mate is verstoord. Diverse hoogleraren en wetenschap pelijke medewerkers knappen af, zijn overwerkt en laten verstek gaan door ziekte. Vele deskundige docenten verla ten de universiteit en voor de openge vallen plaatsen zijn geen nieuwe men sen te krijgen. Deze klachten uitte de rector tegenover persvertegenwoordi gers, die hij had ontboden om zijn on gerustheid kenbaar te maken. „Het stu- diepeil gaat thans naar beneden", zo zei hij. „Studierichtingen gaan kapot; wij kunnen zo niet doorgaan." De oorzaak zoekt professor Belinfante jxi de democratiseringsbewegingen en herstructureringsplannen van bepaalde groepen studenten, die niet meer ver antwoord zijn. Hij zei begrip te hebben voor vernieuwd onderwijs en verande ringen in de eeuwenoude universiteits structuur, maar wanneer studenten zelf hun studieprogramma gaan opstellen, daar alleen verantwoordelijk voor wil len zijn en tenslotte ook nog hun eigen resultaten willen beoordelen, is het ein de zoek. De rector-magnificus heeft bij wijze van proef, de experimenten bij diverse instellingen en faculteiten het afgelo pen jaar toegestaan, maar die zijn nogal eens stukgelopen. Er zijn faculteiten, waar de experimenten goed lopen, maar waar de elementaire grenzen van het onderwijs worden overschreden, loopt het in de soep. „We zitten met een brok politieke ideologie van extreme groepen, die strak en onwrikbaar is. De stroom van pamfletten, verstoringen van colleges en andere acties werkt frustrerend voor de wetenschappelijke staf en hoogle raren, die onder druk van studenten groeperingen concessies doen, die zij zelf niet verantwoord achten". De rector-magnificus heeft thans be sloten door middel van brieven aan alle leden van de universiteit zijn zorgen kenbaar te maken en de richtlijnen aan te geven, volgens welke de studie op een verantwoorde wijze weer op gang kan worden gebracht. veel geld vergende investeringen voor het wetenschappelijk onderwijs zuljen moeten worden gedaan. De Rekenkamer heeft zich voorts uit een oogpunt van kosten ook afge vraagd, of de vestigingsplaats zelf, in het centrum van Rotterdam, wel geluk kig is geweest. De oppervlakte van het beschikbare terrein was eigenlijk te klein om er een groot complex te vesti gen, zodat noodgedwongen tot kostbare hoogbouw moest worden besloten. Hierbij komt, dat de grond erg duur was, terwijl bovendien de parkeergele genheid ter plaatse zeer gering is. Al leen al het treffen van parkeervoorzie ningen zal 30 miljoen gulden vergen. Had men de faculteit buiten de stad gevestigd, dus op grote afstand van het T~ke Algemene Rekenkamer en j minister Luns verschillen met elkaar van mening over de hoogte van de huren, die de ambtenaren van de buitenlandse dienst betalen voor hun woningzo blijkt uit het jaarverslag van de Algemene re- i kenkamer over 1969. De ambtenaren van de buiten- j landse dienst ontvangen volledige j vergoeding van de door hen in het j land van tewerkstelling betaalde huishuur. Een dergelijke regeling, die als nevenverschijnsel heeft, dat de ambtenaren zelf geen direct be- lang hebben bij de hoogte van hun i huishuur, zou er, zo dacht de Re- kenkamer, wel eens toe kunnen lei- den, dat men zich van een naar j verhouding veel te dure woning O r oV V f 1/ V V 1/1 V* IAI C Dijkzigt-ziekenhuis, dan had men niet voorziet, of, zoals de Rekenkamer met een verbouwing en aanpassing van dit ziekenhuis tot een academisch zie kenhuis kunnen volstaan, maar had men een geheel nieuw academisch zie kenhuis moeten bouwen. Dit nu had de Rekenkamer niet be zwaarlijk gevonden, omdat naar haar mening een dergelijk nieuw ziekenhuis ongeveer 250 miljoen gulden zou heb ben gekost, terwijl het Dijkzigt- ziekenhuis, voorzover thans kan worden voorzien, 210 miljoen zal gaan kosten. Er moeten namelijk kostbare voorzie- i het uitdrukt, ,,dat de aldus ten las- j te van het Rijk komende huren niet in redelijke verhouding staan j tot het in de betrokken landeh gel- j dende algemene huurpeil". Een onderzoek werd ingesteld, dat zich om praktische redenen be- perkte tot de EEG-landen en inder- j daad: het werd de Rekenkamer j duidelijk, dat behalve in Luxem- j burg de door Nederlandse amb- i tenaren van de buitenlandse dienst I ningen worden getroffen om het tot j betaalde hriren gemiddeld twee- eenhalf a drieënhalf maal zo hoog zijn als de huren van inheem se functionarissen in vergelijkbare inkomensgroepen. De Rekenkamer heeft de minis- ter voorgesteld het huidige sys- j teem van integrale vergoeding te vervangen door een stelsel, waar- i bij de ambtenaar zelf bij de te be- talen huur is geïnteresseerd. Mi- I nister Luns is het daar echter niet mee eens. een academisch ziekenhuis om te bou wen, terwijl het ook dan geenszins ze- j ker is, dat het een volwaardig zieken- i huis zal worden. Tenslotte komt het de Rekenkamer i voor, dat de huidige vestigingsplaats j een belemmering vormt voor een even- i tuele toekomstige noodzakelijk geachte j uitbouw van de Rotterdamse instellin- j gen van wetenschappelijk onderwijs tot j een universiteit. De besparingen, die de Algemene Re kenkamer in het afgelopen jaar voor het Rijk heeft weten te bereiken, belo pen overigens in totaal ongeveer 35 miljoen gulden. Hierbij zijn opgeteld de besparingen, die ook voor de komende jaren werden bereikt, waarbij men met de telling niet verder is gegaan dan een periode van vijf jaar. GRONINGEN „Ik beschouw mezelf niet als een boerenleider, die zijn men sen in de hand moet houden, maar wel als de man die zichzelf met de proble men identificeert, ze selecteert op redelijkheid, billijkheid en uitvoerbaarheid en dan zeg ik tegen de minister van Landbouw: Vergeet uw prijsverlagingen, maar tracht daar waar nog ruimte aanwezig is tot prijsverhogingen te komen". Zo begon drs. R. Zijlstra, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, vrijdag in de algemene vergadering van zijn organisatie te Groningen een verlanglijstje voor ministers. DEN HAAG De NV Goodrich heeft het kort geding gewonnen, dat ze had aangespannen tegen de N.V. Rub berfabriek Vredestein in Den Haag. De president van de rechtbank in Den Haag, mr. J. H. C. Slotemaker, deed in deze zaak vrijdagmiddag uitspraak. Vredestein wordt bevolen niet op eni gerlei wijze mee te werken of toe te la ten, dat een stem wordt uitgebracht voor aandelen Vredestein, die door middel van een emissie zijn uitgegeven aan Goodyear. Dit bevel vervalt, wanneer niet bin nen acht dagen ook Goodyear door Goodrich wordt gedagvaard ter verkrij ging van een voorlopige voorziening in het kort geding ten aanzien van de uit oefening van haar stemrecht aan de door haar op 1 mei jl. verkregen aan delen Vredestein. Bovendien zal Vredestein moeten verhinderen, dat personen in dienst van of betrokken bij het Goodyear-concern worden benoemd in de raad van be stuur of in de raad van commissarissen van de N.V. Rubberfabriek Vredestein. Personen in dienst van of betrokken bij het Goodyear-cncern krijgen voorts geen toegang tot de gebouwen die toe behoren aan de N.V. Nederlands-Ame rikaanse Autobandenfabriek Vredestein. De bevelen blijven, aldus de uit spraak' van de president, van kracht zo lang Goodrich niet binnen een maand bij de gewone rechter een nieuwe pro cedure inzake de emissie aanhangig maakt. Indien Vredestein niet voldoet aan de opgelegde verplichtingen, wordt een dwangsom van tien miljoen gulden geëist. In het vonnis wordt nog gesteld, dat het verboden aan personen in dienst of betrokken bij het Goodyear-concern tekeningen en geschriften te verstrek ken, die op enigerlei wijze betrekking hebben of verband houden met de in richting van het produktie-apparaat of de fabricagemethoden van of in ge bruik bij de autobandenfabriek Vre destein, eveneens op een dwangsom van 10 miljoen. Vredestein is ook veroor deeld in de kosten van het geding 3.025,60). In zijn uitvoerige beschouwing over de overwegingen, die tot de uitspraak van dit kort geding hebben geleid, stel de mr. Slotemaker, dat het ontoelaat baar is geweest, dat Vredestein is gaan onderhandelen met Goodyear over het voorgenomen openbare aanbod tot overneming van aandelen-Vredestein, waardoor Goodyear de zeggenschap in Vredestein en dus ook in de autoban denfabriek kon verkrijgen. Bovendien had de president bezwaar tegen het feit, dat Vredestein het ge plaatste kapitaal van 18,3 miljoen „uitbreidde" door de uitgifte aan Good year van nominaal 18,3 miljoen. Een en ander geschiedde in een zeer snel tempo en zonder eerst Goodrich be hoorlijk de gelegenheid te geven een bod uit te brengen op de aandelen-Vre destein. Voor minister Lardinois had hij er nog twee punten op staan: Treedt de voorstellen inzake een verbeterde sane ringsregeling of een verlichting van de financieringspolitiek positiever tege moet en voer de door de Tweede Kamer met algemene stemmen aangenomen motie, waarin voor 1 april aanvullende maatregelen voor de fruitteelt worden gevraagd, naar de letter en d^ geest uit, zodat in ieder geval voor 1 juni a.s. een regeling inzake het levensonderhoud conform de discussies is getroffen. Tegen de minister van Economische Zaken zou de heer Zijlstra willen zeg gen: „Bewaak uw prijzen als een Cer berus, maar zie in dat u de prijs voor de consumptiemelk voor 1 juni a.s. be hoort te verhogen". De minister van Financiën wilde hij vriendelijk doch dringend verzoeken de z.i. positieve voorstellen van de com missie-Van Soest inzake een belasting vrije reserve voor zelfstandigen over te nemen en de desbetreffend voorstel len zo spoedig mogelijk aan de Tweede Kamer te doen toekomen. Aan de hele regering zou ik willen vragen, aldus drs. Zijlstra, ons urgen tieprogramma met de grootste zorg te lezen en ons bij het onderhoud, dat wij binnenkort ongetwijfeld zullen hebben, AMSTERDAM De Nederlandse Dagbladpers is weinig gelukkig met de huidige wanordelijke toestand aan de school voor de journalistiek in Utrecht en heeft niet de overtuiging, dat een vrije academie de meest efficiënte opleiding voor het beroep van journalist is. Inte gendeel, de NDF zal zich slechts aan de school blijven verplichten, zolang deze kan voorzien in de behoefte aan ge kwalificeerde dagbladjournalisten. Hieronder verstaat de NDP mensen, die in eerste instantie en gedurende de be ginjaren uitsluitend als taak hebben het met kennis van zaken verzamelen en bewerken van het nieuws. „Het is principieel onjuist voor de dagbladjournalistiek te menen, dat het mede de taak van de pers zou zijn de maatschappij te hervormen. Haar func tie is allereerst het berichten van fei ten, daarna het in onderling verband brengen en het verklaren van die fei ten. Het Nederlandse volk is volwassen genoeg om daaruit zelf conclusies te vormen. Het wil niet gemanipuleerd worden door eenzijdige belichting van de feiten". Deze woorden kwamen vrijdag uit de mond van de voorzitter van de vereni ging „De Nederlandse Dagbladpers", mr. C. J. Houwert, die het onderhavige probleem in zijn toespraak op de jaar lijkse algemene ledenvergadering in Amsterdam aansneed. „Wij hebben er begrip voor dat iedere studerende zo veel mogelijk ruimte voor persoonlijke ontplooiing wenst, maar bij een vakop leiding staat de behoefte van het be drijfsleven nu eenmaal voorop", zei hij. De concentraties, de economische ba sis van de krantenbedrijven, de etherre clame en de ondernemingsvormen van de bladen waren andere problemeh van het Nederlandse dagblad, die de voor zitter in zijn rede aan de orde stelde. Het uitsluiten van de dagbladen van deelneming aan de exploitatie van radio- en televisiereclame is, volgens de heer Houwert, een voor de persver scheidenheid desastreus overheidsin grijpen gebleken. Een belangrijk ge deelte van de advertentiebezetting van de dagbladen ligt nog steeds 13 procent lager dan vier jaar geleden. BONN Vrijdag is de 122ste star fighter van de Westduitse luchtmacht neergestort. Waarschijnlijk is de machi ne ter hoogte van Kaufbüren getrof fen door de bliksem. De piloot kon zich per parachute red den. Bij het ongeluk werd een boerderij licht beschadigd. Starfighters zijn Amerikaanse vlieg tuigen die in West-Duitsland worden geassembleerd. LAGOS Vrijdag zijn te Lagos in aanwezigheid van honderden toeschou wers twee Nigeriaanse soldaten dood geschoten. Zij waren schuldig bevonden aan het doden van twee burgers. De openbare terechtstelling was bedoeld als „afschrikwekkend voorbeeld". ORUSSEL Slechts één op de vier Bel gen die van de trein ge bruik maken betaalt daarvoor het volle ta rief. Alle andere beta len aanzienlijk minder. Er is geen enkel ander Europees spoorwegnet waar zo'n situatie be staat, zo hebben de Bel gische spoorwegen in hun jaarverslag meege deeld. Negen procent van de reizigers, zo wordt na der uit de doeken ge daan, reist op gewone abonnementen die een gemiddelde reductie, van 55 procent geven. Even eens negen procent reist op schoolabonnementen die 63 procent korting geven; 47 procent van de reizigers heeft een zogenaamd sociaal abonnement waarop 81 procent korting wordt verkregen. Verder is er nog elf procent van de treinrei zigers die speciale kor tingen krijgen, zoals oud-strijders en oud-po litieke gevangenen (75 tot 50 procent), militai ren (50 procent), onder grondse mijnarbeiders en hun gezinsleden, werklozen die op zoek zijn naar werk, kinde ren van grote gezinnen en hun ouders. In totaal krijgt 76 procent van de reizigers een korting van gemid deld 63 procent. De Bel gische spoorwegen vre zen echter dat als ze een eind maken aan al deze bijzondere bepalingen, het reizigersbestand zo zal teruglopen dat ze nog onvoordeliger uitko men dan nu. Van een onzer redacteuren DEN HAAG Voor tientallen gemeenten in Gelderland zullen van 1 sep tember af geen huurprijs voorschriften meer gelden: zoals wij al meldden is binnenkort het Koninklijk Besluit over de huurliberalisatie m o.a. Gelderland (op ongeveer dertig gemeenten na) te verwachten. Velen zullen zich afvragen wat dit voor hen betekent; daarom hebben wij contact opgenomen met het mi nisterie van Volkshuisvesting dat ons enig informatiemateriaal deed toekomen, dat het vorig jaar ter beschikking van tóen geliberaliseerde gemeenten en hun inwoners gesteld heeft. De opheffing van de wettelijke huurprijsvoorschriften per 1 september a.s. betreft in Gelderland niet de ge meenten Arnhem, Apeldoorn, Barne- veld, Brummen, Culemborg, Doetin- chem, Doesburg, Doornspijk, Ede, El- burg, Epe, Ermelo, Groesbeek, Harder wijk, Hattem, Heerde, Hoevelaken, Huissen, Nijkerk, Nijmegen, Oldebroek, Renkum, Putten, Rheden, Rozendaal, Scherpenzeel, Ubbergen, Voorst, Wage- ningen, Westervoort en Winterswijk. Voor woningen in geliberaliseerde en niet-geliberaliseerde gemeenten (wo ningwet- en premiewoningen), waar voor het rijk nog een jaarlijkse bedrage betaalt, blijft de Wet Jaarlijkse Huur verhogingen gelden (dat wil o.m. zeg gen: per 1 juli a.s. een huurverhoging van 6 procent). Voor huur en verhuur van gebouwd onroerend 'goed bestaan in ons land sinds 1940 strikte bepalingen, die vooral betrekking hebben op de huurprijs en sinds 1941 ook op de huurbescherming. De schaarste aan woningen en andere gebouwen maakte handhaving van die voorschriften noodzakelijk. In een aan tal gebieden nu dus ook delen van de Achterhoek en het Rivierengebied) is de laatste jaren van zo'n verbetering spra ke, dat daar van een globaal evenwicht kan worden gesproken. Daarom worden in die gebieden de uit nood geboren wettelijke voorschriften voor huur en verhuur geleidelijk buiten werking ge steld. Huurliberalisatie betekent in de praktijk o.m. dat de vaststelling van de huurprijs van een woning of een ander pand uitsluitend een zaak geworden is tussen verhuurder en huurder; zij zijn daarbij niet meer gebonden aan de voorschriften van de Huurwet. Dit verandert op zichzelf niets aan de bestaande huurprijs; zolang beide par tijen tevreden zijn met die prijs en met de andere voorwaarden van de bestaan de huurovereenkomst, blijft alles bij het oude. In de huurprijs kar. pas ver andering komen, als verhuurder en huurder in gezamenlijk overleg tot een andere huurovereenkomst komen en daarbij een hogere of een lagere huur prijs afspreken, waarbij ook een nieu we huurtermijn kan worden vastge steld; vooral voor de huurder is dit laatste belangrijk; door het bedingen van een zo lang mogelijke huurtermijn kan hij zich immers meer zekerheid verschaffen. De verhuurder kan in geliberaliseer de gemeenten trachten een hogere huurprijs te krijgen dan voordien op grond van de Huurwet toegestaan was. De huurder kan daartegenover bepaal de voorwaarden stellen, bijv. ten aan zien van het onderhoud. Hij kan zelfs proberen een lagere huurprijs te krij gen dan hij tot dusver betaalde; daartoe kan alle aanleiding zijn als het om een woning gaat, die zeer ernstige gebreken heeft, sterk verouderd is of waarvan het onderhoud sterk verwaarloosd is. Men kan dus al lovend en biedend tot een nieuwe huurprijs komen. Als men het niet eens wordt, kan men zich tot de Huuradviescommissie in zijn regio wenden. Deze commissie zal, naar ver trouwd mag worden, haar medewerking verlenen; voor haar werk worden geen kosten in rekening gebracht. Heel belangrijk is dit: zonder nieuwe huurovereenkomst, waarmee beide par tijen zich verenigen, verandert er niets en blijft de huurprijs bestaan, die gold op de dag voor het ingaan van d« libe ralisatiemaatregel (1 september 1970). Voor alle duidelijkheid zij nog ge zegd, dat voor vrijwel alle na-oorlogse woningwetwoningen en vele sinds 1960 met subsidie gebouwde particuliere' huurwoningen de liberalisatie niet geldt; daarvoor blijven de huurprijs- voorschriften gelden. Wat te doen als huurder en verhuur der het niet met elkaar eens worden, ook niet na een advies van de Huurad viescommissie? Voor een huurder, die een door hem billijk geacht verminde ring van de huurprijs niet kan krijgen, blijft dan niet veel anders over dan uit te zien naar een ander pand; hij zegt dan de huur op. De bepalingen van de bestaande huurovereenkomst moeten gerespecteerd worden. Omgekeerd kan ook de verhuurder de huur opzeggen aan een huurder, die niet in een verhoging van de huurprijs toestemt. Dit houdt echter niet in, dat de huurder het gehuurde op stel en sprong moet verlaten; hij kan rustig blijven zitten en de huurprijs blijven betalen, die op dat moment geldt. De verhuurder kan echter verdere stappen ondernemen. Hij kan ontrui ming aanzeggen; dit moet gebeuren met een aangetekende brief van ontvangst of per deurwaardersexploit; in de aan zegging moet de ontruimingsdatum ge noemd worden. Ook daarna hoeft de huurder niet direct het veld te ruimen; hij krijgt nog de tijd tot twee maanden na de aangezegde ontruimingstermijn. De huurder geniet dus een zekere mate van huurbescherming. Als de huurder verlenging van de termijn van twee maanden wenst, moet hij daartoe voor het verstrijken van de termijn een verzoek aan de kantonrech ter richten; als hij dat niet doet of te laat dan moet hij het pand ontrui men. Allerlei gegevens moeten in dit verzoek vermeld worden. De kanton rechter moet nagaan of de belangen van de huurder bij ontruiming ernsti ger geschaad worden dan die van de verhuurder bij voortzetting van het woongenot van de huurder. In totaal kan de kantonrechter maximaal drie jaar uitstel van ontruiming geven. Ho ger beroep is niet mogelijk. In de onderhoudsverplichtingen in geliberaliseerde gebieden komt geen enkele verandering; grote en noodzake lijke reparaties blijven voor rekening van de verhuurder, kleinere dagelijkse reparaties moeten door de huurder ver richt worden. Als men het niet eens wordt kan ook hier de kantonrechter een uitspraak doen, maar ook kan de huurder zich tot het gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht wenden. B. en W. kunnen eigenaren aanschrijven binnen een bepaalde termijn de nodige verbeteringen aan te brengen. Ten slotte geven we de adressen van de Huuradviescommissies in Gelder land: Ressorten Arnhem, Zutphen en Ter- borg: Pels Rijckenstraat 1, Arnhem; Ressorten Harderwijk en Apeldoorn: Vismarkt 57, Harderwijk; Ressorten Nijmegen, Wageningen, Tiel en Groenlo: Van Schevichaven- straat 7, Nijmegen. De organisatie voor het internatio naal onderwijsjaar in ons land be reidt een „nationale ouderavond" voor het gehele onderwijs voor. Als datum is hiervoor vastgesteld 8 oktober. van haar welwillendheid te doen blij ken. In de landbouw, zo had de voorzitter eerder in zijn rede gezegd, ontstaan al lerlei haarden van onrust op grond van het feit, dat men de inkomens ziet te ruglopen, zowel in de veehouderij en de akkerbouw als in de pluimveehouderij en de fruitteelt. Op grond ook van het feit, dat er rapporten verschijnen, waarin becijferd wordt, dat op onze akkerbouwbedrjjven in 1975 het arbeids inkomen met 20 k 30 procent zal ztfn tereuggelopen, terwijl het algemene in komensniveau nominaal naar verwach ting met 36 pet. zal zijn gestegen. Deze spanningen zijn, volgens de heer Zijlstra, alleen oplosbaar wanneer niet alleen het recht van de sterkste wordt gehanteerd, maar wanneer ook het on recht van de zwakken wordt onder kend. De noordelijke provincies zou de heer Zijlstra tot landbouwkundig ontwikke lingsgebied willen verklaren. Met ver sterkte activiteiten op cultuurtechnisch gebied en bijzondere maatregelen van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds, zou men er de aanpassing en omschake ling van bedrijven dienen te vergemak kelijken. De heer Zijlstra had kritiek op de kritiek op de landbouw. Hij had daarbij het oog op wat hij noemde „een reeds geruime tijd voortdurende publiciteit, waarin de landbouw voortdurend als maatschappelijk onwenselijk, eco nomisch onnuttig en sociaal onverant woordelijk wordt afgeschilderd". De landbouw wordt beschermd, zo gaf de heer Zijlstra toe, maar die be scherming bedraagt twaalf procent van de bruto-produktie, terwijl de bescher ming van industrieprodukten gemid deld, zeer globaal genomen, ruim tien procent is. „Bij bedrijfssluitingen in de indus trie gaat het vaak om niet levensvat bare bedrijven. Voor de oudere werkne mers wordt daar veelal een goede af vloeiingsregeling met gegarandeerde pensioenrechten gemaakt, terwijl jon geren aantrekkelijke aanbiedingen krij gen van andere werkgevers. Toch ko men er interpellaties met het dringende verzoek om kredieten of aanvullende kredieten. In de landbouw sluiten duizenden be drijven per jaar hun deuren, vaak na een harde strijd, die in gezin en bedrijf veel spanning heeft veroorzaakt, veel al zonder een behoorlijk alternatief of een pensioenvoorziening." Het eerste, aldus de heer Zijlstra, noemen wij sociale bewogenheid, maar als het tweede probleem aan de orde komt, verandert deze in wezen zelfde discussie in „een activiteit van het bo ven zijn stand levende groene front, dat met voorbijzien van alle andere achtbare argumenten tracht recht te praten wat krom is." COLOMBO Veertien personen z(jn gewond toen vrjjdag in een trein waar in zich de Ceylonese minister van ar beid Mohammed bevond een bom ont plofte. De minister was op weg naar Battica- loa in het oosten van Ceylon om daar een verkiezingstoespraak te houden. Mohammed werd niet gewond. Hij had niet in de onmiddellijke buurt ge zeten van het compartiment waar de bom was ontploft. Deze ontploffing zou bij toeval zijn gebeurd, nadat een passagier een pakje in het bagagerek had verschoven waardoor het op de grond viel. In dezelfde afdeling vond de politie naderhand nog enkele niet ontplofte bommen. De Jacobson-prijs voor 1970 ls toe gekend aan de auteur Willem Brandt, pseudoniem van W. S. B. Klooster, voor zijn gehele literaire oeuvre. Van zijn hand verschenen enige romans over het voormalige Nederlands-Indië, verschil lende bundels letterkundige kritieken en vele gedichten, waarvan de meeste in Japanse gevangenschap ontstonden. VEENENDAAL De fractieverga deringen van D'66 zullen in Veenendaal in het openbaar vóór de raadsvergade ringen worden gehouden. Dat staat in het gemeenteprogramma, dat volgende week officieel zal worden geïntrodu ceerd op een persconferentie. De openbaarheid van fractievergade ringen wordt nagestreefd om een zo groot mogelijke openbaarheid te waar borgen. Om dezelfde reden pleit de Veenendaalse afdeling voor het recht van de publieke tribune bij gemeente raadsvergaderingen, om rechtstreeks vragen te mogen stellen aan burge meester en wethouders en raadsleden. In het programma staat dat D'66 de mens politiek-bewuster wil maken, zo dat hij zijn vrijheid meer en meer leert beseffen: Omdat D'66 de mens steeds wil laten meewerken aan de democra tie, is het noodzakelijk, dat een direct contact tussen hem en de overheid norm is". Om de doelmatige besteding van overheidsgelden te bevorderen wil de partij een geregelde doorlichting van het gemeente-apparaat op organisatie en efficiency. De resultaten van zo'n onderzoek moeten openbaar worden ge maakt, en in de raad ter discussie wor den gesteld. De rechten van Veenendaals ingezete nen wil D'66 doen behartigen door het aanstellen van een neutrale „vertrou wensman", die klachten van inwoner* over het bestuursapparaat onderzoekt, en die aan de raad verslag doet van zijn werk. Volkshuisvesting en woningbouw: D'66 staat op het standpunt dat in Vee nendaal behoefte is aan een woning bouwvereniging naast de bestaande Pa- trimonium's Bouwvereniging. Voort* moet de woningbouw in de premiesec tor sterk worden gestimuleerd. Daarbij mogen geen verschillen bestaan ten aanzien van de grondkosten voor parti culiere bouw en woningwetbouw als het om vergelijkbare woningen gaat. Een aantal van de overige wensen van D'66: een algemeen ontmoetings centrum, meer activiteiten voor en door de jeugd, samenwerking en coördinatie tussen verenigingen op het gebied van- maatschappelijk werk en volksgezond heid om versnippering van subsidiegel den te voorkomen, en een doorzichtiger begroting die politieke partijen in staal stelt alternatieve voorstellen te doen. De Constantijn Huygens-prijs 5.000,-) is toegekend aan Maurice Gilliams uit Antwerpen voor zijn gehe le oeuvre. De prijs zal met de andere prijzen van de Jan Campertstichting op 11 juni in Den Haag worden uitgereikt. De prijzen zijn toegekend op advies van Gerrit Borgers, Pierre H. Dubois en Gerrit Kamphuis. De overige prijzen, elk groot 2.500,- gaan als Jan Cam- pertprijzen naar Rutger Kopland uit Glimmen voor zijn dichtbundel „Alles op de fiets" en naar Hans Vlek uit Den Bosch voor zijn dichtbundel „Een warm hemd voor de winter", als Vijverberg- prijzen naar Geert van Beek te Veghel voor het prozawerk „De steek van een schorpioen" en naar Ivo Miels te Wit- rijk (Antwerpen) voor het prozawerk „Orchis militaris", als essayprijzen naar Jacques den Haan in Voorburg voor de bundel beschouwingen en kritieken „Een leven als een oordeel", en naar J. J. Overstegen te Amsterdam voor zijn studie „Vorm of vent". SCHIPHOL Op de vergaderingen van W.H.O., de Wereldgezondheidsorga nisatie, die een gespecialiseerd onderdeel vormt van de Verenigde Naties, zal in het vervolg het roken verboden ztfn. Dit besluit is vastgelegd in een Britse resolutie, die op de juist beëindigde jaarlijkse assemblee van de W.H.O. in Genève werd aangenomen. Terstond na aanvaarding van de resolutie werden de asbakken uit de zaal weggenomen. Voor de leider van de Nederlandse afvaardiging, staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga, was dat uiterst welkom, want hij rookt niet, doch ettelijke andere le den van onze missie, onder wie de di recteur-generaal van de Volksgezond heid, dr. P. Siderius en de directeur-ge neraal voor internationale zaken drs. J. H. W. Hoogwater, hebben zich niet zonder moeite het rookgenot moeten ontzeggen. Een klein motorvaartuig van de Koninklijke Marine is donderdag op kraanbaan 11 van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij van vijf meter hoogte uit een hijs gevallen. Drie ma rinemensen, die in het schip zaten, werden niet ernstig gewond. BRUSSEL Aan de universiteit van Luik hebben wetenschappelijke onder zoekers een methode gevonden om kan ker bijzonder snel na het ontstaan op te sporen. Speciaal op het gebied van de opsporing van kanker in de hersenen zijn heel goede resultaten bereikt. Met behulp van wat men voorlopig genoemd heeft een magnetische thermometer is men er in geslaagd kanker te vinden twee weken na het ontstaan. Sinds verscheidene maanden houdt men zich in Luik bezig met een speciaal onderzoek naar de oorzaken van kanker en met het uitwerken van een methode van kankeropsporing, gebaseerd op de magnetische kenmerken van levende weefsels. Men is in Luik begonnen met de magnetische karakteristiek vast te stel len van de verschillende organen, eerst van een reeks dieren en later ook van menselijke organen. Al snel volgde toen de ontdekking dat bij organen die pa thologische onregelmatigheden vertonen een variatie optreedt in de „magneti sche signalen". Dat is speciaal het geval bij kwaadaardige gezwellen. De ontdekking stelt naar de mening van de Luikse onderzoekers de genees kunde in staat om bijna vanaf het mo ment van hun ontstaan deze kwaadaar dige gezwellen te ontdekken en het opent naar hun mening ook de weg naar het vinden van die factoren die de ontwikkeling van een gezwel kunnen verhinderen. Niet alleen bij het vinden van kan kergezwellen heeft de nieuwe methode haar waarde bewezen. Men is er name lijk ook in geslaagd om op bevredigen de wijze nierstenen op te sporen en zelfs om die te onderscheiden van een zich ontwikkelend gezwel. Verder heeft men goede resultaten bereikt bij het opsporen van afwijkingen van de lever, onder meer bij het vinden van lever verhardingen.

De Vallei | 1970 | | pagina 13