Veenendaals dagblad NA MISLUKKEN FUSIEPLAN Buiten Brandt blijft nog optimistisch Mevrouw Meir stelt Libanese regering verantwoordelij k Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Scholen in Amsterdam bleven gisteren leeg t Razende man slaat vier collega's met hamer neer ARABIER AFGETUIGD IN NEW YORK Ambtenaren krijgen in september twee proeent AFTREK VOOR BELASTING WORDT VERMINDERD Klachten over school juist bevonden GASEXPLOSIE BLAAST MAN UIT HUIS Uitgewezen Kaapverdianen Brood wordt cent duurder Kabinet beslist volgende week of Mansholt in Brussel blijft Contract België met Philij JS- computers wordt AF mogen voorlopig blijven Nazi-komplot in Duitsland BU HET Slagwerker TILBURG Bij de wollenstoffenfabriek André van Spaendonck in Tilburg worden vierhonderd van de zes honderd werknemers ontslagen. Krans van Stoph gestolen Thans reeds elf doden EINDE Geleidelijk warmer Bol voor redact» en administrate; Pi*m Bembardlaan 28, Veenendaa», *eief. 08385-10550 (adm.). 10757 er> 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1.03 p.w., 4,40 p.m., 13.10 p k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 23 MEI I970 - 44e JAARGANG no. 117 Vierhonderd ontslagen in Tilburg se textiel DEN HAAG Met ingang van 1 ja nuari wordt het moeilijker om ziekte kosten of andere buitengewone lasten af te trekken voor de inkomstenbelas ting. Het kabinet wil de grens verhogen, waarboven deze kosten mogen worden afgetrokken. Enige jaren geleden is die grens als tijdelijke maatregel al opgetrokken. Op 1 januari 1969 werd zij voor twee jaar verlengd. Staatssecretaris Grapperhaus (financiën) heeft toen wel aan het par lement moeten beloven dat met nieuw jaar 1971 een definitieve voorziening zou zijn getroffen. HAARLEM De raadscommissie in Haarlem die de klachten over de slech te behandeling van de scholieren (orga nisch gestoorde kinderen) op de Albert Schweitzer openluchtschool heeft onder zocht is tot de conclusie gekomen dat de klachten gegrond zjjn. De klachten van de ouders waren on der meer: het slaan en trappen van de kinderen, het gedwongen opeten van eigen braaksel of uitgespuugd voedsel •n ondeskundige uitvoering van medische voorschriften. De raadscommissie adviseert het me disch schooltoezicht uit te breiden en de oudercommissie te legaliseren. HELDEN Een explosie door een breuk in de gasleiding heeft vrijdag en grote ravage aangericht in de wo ning van de familie Maassen, in Hel den in Limburg. De heer J. Maassen, die alleen thuis was, werd door de kracht van de ontploffing door de ver nielde deur naar buiten geslingerd. Hij werd ernstig gewond naar het zie kenhuis te Venlo overgebracht. Zijn echtgenote en kinderen vertoefden op dat ogenblik buitenshuis. In de wo ning is een grote ravage aangericht, de ramen en deuren werden wegge slagen en de muren werden ontzet. In het bosorkest wórdt de xylo foon 's voorjaars bespeeld door de bonte en de zwarte specht, doch niet of hoogst zelden door de groene. Zwarte zitten lang niet overal, zodat ge meestal de trommel zult horen roeren door de bonte specht. Het vormt een on verbrekelijk geheel met de geve derde bezetting door lijsters, me zen en kleine zomerzangers. De timmerlui van het bos geven op hun wijze uiting aan hun opge ruimdheid, levenslust en verheu ging, doch ter afwiseling met het slagwerk laten ze ook telkens hun scherpe roep ,,kick" of ,,kix'' ver nemen welke korte tonen soms tot een snel voorgedragen reeks aan elkaar worden ,,gigigigi". Men heeft het trommelen van de grote bonte specht weieens getimed en daarbij bleek, dat 8 a 10 hamer slagen per seconde worden uitge voerd. De vogel bedient zich gaar ne van een hard, meetrillend tak- eind en heeft hij eenmaal zulk een kostelijke vondst gedaan, dan keert hij dag-in dag-uit naar zijn dier baar speelgoed terug. Soms is dit zelfs een simpel blikken plaatje, dat ter voorkoming van eekhoornscha- de om het vlieggat van oud-model nestkasten zit. Het vibreert dan S vreemd metalig door het hout en k resoneert door het holle getimmer- t te. Op „de Hoge Veluwe" heb ik J er gedurig naar geluisterd en ook J de xylofonist aan het werk gezien, ivaarbij ik mij over de vlijt en am- t bitie van de vogel verwonderde. In de meeste bossen van ons land en speciaal in oud loofhout brengt het 5 geluid van zijn slag-instrument de J sfeer, die er in lente en voorzomer precies bij past. .4. B. Wigman J 23 mei 1970 Dit Ls het gevolg van de mislukking van de fusieplannen. De vier aandeelhou ders van het familiebedrijf waren tegen fusie, waardoor deze week directie en commissarissen aftraden. De massale ontslagen zijn als een donderslag bij heldere hemel gekomen. De heer Th. Swinkels, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Tilburg, heeft het nieuws gisteravond via de televisie moeten vernemen. Hij wist wel dat er by het bedrijf moeilijkheden waren, maar over even tuele ontslagen was met nog geen woord gerept. „Wij hebben hier in Til burg ontslagen aan de lopende band", zei hy gisteravond. In één jaar zijn nu in Tilburg in de textielindustrie twaalfhonderd ontslagen gevallen. Maar op het ogenblik is geen enkele werkloze textielarbeider te vin den. „Ik weet op het ogenblik niet welke arbeiders bij Van Spaendonck ontslagen worden. Voor vrouwen hebben wij geen enkel probleem want die kunnen snel onderdak komen". Ook mannelijke arbeiders tot de leef- tijd van 45 jaar kunnen snel aan werk worden geholpen. Gisteravond heeft de directie van Van Spaendonck vergaderd met de vakbond. Ontslag voor de vierhonderd werk nemers was de eerste beleidsdaad van de gisteren weer teruggekeerde directeur Ch. van Spaendonck. Hij wil een re organisatieplan uitvoeren. Uitgangs punt daarbij is de afzetmogelijkheid voor de produkten van het bedrijf, De heer J. van Spaendonck, die zeer duidelijk voorstander was van een fusie met twee andere bedrijven, zoals door prof. G. Diephuis uit Hengelo was voor gesteld, distantieert zich van zijn broer Ch. van Spaendonck. Deze heeft de heer Ed. van Spaendonck belast met de re organisatie. DEN HAAG Brood wordt maandag 'n cent duurder. Wegens de stijging van de bloemprijzen wordt de maximum broodprijs met een cent per achthonderd gram verhoogd. Brood van vierhonderd gram gaat ook één cent in prijs omhoog. De prij zen van aan huis bezorgd brood mogen 3 cent per achthonderd gram hoger zijn dan de maximumprijs van in de winkel afgehaald brood. DEN HAAG De ministerraad zal in de loop van de volgende week be slissen wie Nederland in de komende periode zal vertegenwoordigen in de Europese Commissie. De Nederlandse regering moet haar vertegenwoordiger vóór 1 juni hebben aangewezen. Het kabinet heeft gisteren van ge dachten gewisseld over de samenstel ling van de Europese Commissie. Be slissingen konden niet worden genomen, omdat de ministers Luns (buitenlandse zaken) en Lardinois (landbouw) in het buitenland waren. Het gaat om een herbenoeming van de socialist dr. Mansholt of zijn ver vanging door de voormalige minister van sociale zaken en volksgezondheid dr. Veldkamp. BRUSSEL De Belgische minister van Economische Zaken, Leburton, heeft van het ministerscomité voor sociale en economische coördinatie toestemming gekregen, twee contracten te sluiten, respectievelijk met Philips Electrologica en met de Duitse Siemens maatschappij. Philips en Siemens verplichten zich, in België fabrieken te bouwen voor computers en elektronisch materieel. Als tegenprestatie krijgen zij van de Belgische staat de garantie, dat zij ieder 25 procent vast zullen mogen leveren van de computers die de Belgische over heid gaat aanschaffen. 50 procent van de Belgische behoefte aan computers voor de overheid wordt dus op de vrije markt gekocht, hetgeen overigens niet uitsluit dat zowel Sie- .mens als Philips daarvan een deel zul- I len kunnen leveren. ROTTERDAM 45 Kaapverdianen, die vrijdagmiddag eerst door minister Polak (justitie) werden uitgewezen, mo gen in afwachting van een nadere be slissing in ons land blijven. Ze zijn in de loop van de dag vrijgelaten. Deze buitenlanders, afkomstig van de Kaap- verdische eilanden (onder Portugees be stuur) waren woensdagavond door de Rotterdamse politie aangehouden, omdat zjj qiet in het bezit van een verblijfs vergunning waren. Het Ministerie van Justitie verklaar de vrijdagmiddag dat het besluit tot op schorting van de uitwijzing is geno men, omdat de minister zich volledige zekerheid wil verschaffen, dat de Kaap verdianen voldoende gelegenheid heb ben ghad om overeenkomstig de voor geschreven regels toelating tot Neder land te vragen. Enige uren eerder viel de beslissing tot uitwijzing, die als volgt werd toege licht: ..Zeer zogvuldig is onderzocht of een of meer van hen bij terugkeer moeilijkheden te vrezen zouden hebben van de Portugese autoriteiten". Dit bleek niet het geval. Zij verklaarden zonder uitzondering Portugal per trein te hebben verlaten met toestemming van de Portugese autoriteiten. Vrijdagmorgen kwamen de dr. Eduar- do Mondlane stichting, nauw verbonden met het Angola-comité en het Tweede- Kamerlid mej. Barendrecht (PvdA) in actie, waarna de minister zijn aanvan kelijk besluit herzag. DUSSELDORP De politie heeft de arrestatie bekendgemaakt van 14 leden van het „Europese Vrijheidsfront", een rechts extremistische geheime en ge wapende organisatie. Zij zouden van plan geweest zijn de ontmoeting tussen bondskanselier Willy Brandt en de Oost- Duitse premier Willi Stoph onmogelijk te maken. Een van de arrestanten had gezegd dat hij van plan was geweest de elek triciteitsvoorziening van Kassei in het ongerede te brengen. Staatsanwalt Joachim Heydenreich zei, dat de groep zich als taak stelde Europa „van het communisme te bevrij den" en beschikte over grote voor raden wapens en banden onderhield met vroegere S.S.'ers en leden van de Franse O.A.S. VOOR HET m mm t-m -rnm KASSEL Onbekenden hebben donderdagnacht het lint gestolen van de krans die premier Willi Stoph in het begin van de avond had gelegd by het gedenkteken voor de slachtoffers van de nazi's in Kassei. Het lint droeg het opschrift „Voor de onsterfelijke slachtoffers van het facisme. die hun leven hebben gegeven voor de democratie en de vooruitgang". Het monument dat donderdag het centrum was geweest van zowel rechtse ais linkse radicale demonstraties, was 's nachts niet bewaakt. Toen de diefstal was ontdekt, werd het gedenkteken afgesloten. Ook de krans van rode anjers was toen verdwenen. AMSTERDAM Welgeteld 42.129 kin deren gingen gisteren in Amsterdam niet naar hun kleuter- of lager school. De ééndaagse schoolstaking was uit geroepen door een actiecomité dat de aandacht wilde vestigen op de „alar merende situatie bij het onderwijs". Het comité heeft als eerste eis de ver laging van de leerlingenschaal op het programma staan: het terugbrengen van het aantal leerlingen per klas tot maximaal 25. Niet alle kinderen bleven thuis: De kleuterschool „De Sneeuwbes" in de Arubastraat heeft een mini-demon stratie gehouden. Op de foto: leerlin gen, leerkrachten demonstrerend door de Arubastraat. Gistermiddag is een protestnota op het stadhuis overhan digd. Op sommige scholen werden de klassen gisteren bevolkt door slechts enkele kinderen. Het grote aantal kinderen dat aan de staking deelnam, werd op gevangen in buurthuizen en wijkcen tra. Daar waren Dolle Mina's, Kabou ters en anderen aanwezig om de jeugd „zoet" te houden. „Onze actie is een enorm succes gewor den. Het is nu alleen nog maar te ho pen, dat het effect ten minste even gunstig is", aldus een van de sta kingsleiders gistermiddag. Het actie comité is gevormd uit leden van de verschillende oudercommissies. De Amsterdamse ouderraad, de CPN en het gewest Amsterdam van de PvdA stelden zich achter de schoolstaking. Volgens het actiecomité staat ook een groot deel van het onderwijzend per soneel sympathiek tegenover de actie Behalve minder leerlingen per klas wil men: woningen voor het onder wijzend personeel: permanente bij scholing van leerkrachten: invoering van onderwijsvernieuwingen en ont lasting van de taak van hoofdonder wijzer. AMSTERDAM In een plotselinge aanval van razernij heeft de 29-jarige bankwerker A. D. A. gisterochtend in de elektrotechnische fabriek Groenpol in Amsterdam-Noord zonder enige aan leiding vier inede-arbeiders met een anderhalf kilo zware hamer neerge slagen. Twee van hen, de bankwerkers W. Kampersad (20) en A. C. Heemeijer (53), beiden uit Amsterdam, kregen een klap op het achterhoofd en moesten ernstig gewond in een ziekenhuis worden opgenomen. De twee andere slachtoffers werden lichtgewond. De 43-jarige monteur E. J. van Veen uit Landsmeer werd op de rechter schouder getroffen, zijn 55-jarige col lega W. H. Stroom uit Amsterdam liep wonden aan het hoofd op. De heren Heemeijer en Van Veen werden aangevallen toen zij in de fa briek over een werktekening gebogen stonden, de andere arbeiders buiten op het fabrieksterrein. De snel gewaar schuwde politie kon de aanvaller ter plaatse aanhouden. Hij is verdacht van poging tot doodslag ingesloten en zal maandag voor de officier van justitie worden geleid. De man kon geen ver klaring voor zijn gedrag geven. Bij zijn verhoor verklaarde hij zich .liets te kunnen herinneren. TEL AVIV Een meisje van vyf jaar, dat vrijdagochtend ernstig werd gewond tijdens de aanslag op een Israëlische schoolbus, is later op de dag aan haar ver wondingen overleden. Het aantal doden bij deze aanslag is daardoor tot elf ge stegen, aldus is in Tel Aviv bekendgemaakt. Premier Golda Meir van Israël heeft voor de radio verklaard, dat de aanslag van vrijdag „de vuigste is van de 140 aanslagen, die sinds januari vanaf Libanees ge bied zyn gepleegd en die 21 doden en 58 gewonden onder de Israëlische bevolking hebben geëist". De Israëlische premier stelt Libanon volledig verantwoordelijk voor de aanslag. Zij is van mening, dat de regering van Beiroet het aan Israël grenzende Libanese gebied heeft laten veranderen in „een basis van moordenaars". De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Michael Stewart, heeft de Britse permanente vertegenwoordiger bij de V.N., Lord Caradon, opdracht gegeven, de zaak van de aanslag op de Israëlische bus bij de V.N. aanhangig te maken. Ook Israël en Libanon hebben bij de Verenigde Naties klachten ingediend naar aanleiding van de beschieting van de Israëlische bus door Palestijnse guer rilla-soldaten en de daarop volgende beschieting van Libanese dorpen door Israëlische artillerie. A Een beeld van de verwoesting na de Arabische aanval gisteren pp een bus met Israëlische schoolkinderen. Een van de slachtoffertjes krijgt hier ter plaatse een bloedtransfusie terwijl het in een gereedstaande helikopter ivordt gebracht voor vervoer naar een ziekenhuis. De Libanese ambassadeur Adouard Ghorra heeft in een brief aan secretaris generaal Oe Thant gezegd, dat de steden Jaroen, Aitroen, Blida en Bint Jbeil zwaar beschoten zijn. 150 huizen zijn beschadigd of vernield. Bij de slachtof fers zijn mannen, vrouwen en kinderen. Ghorra zegt in zijn brief, dat in het gebied dat door de Israëli's werd be schoten weliswaar bases van de Pale- stijnen lagen, maar dat Libanon niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor de beschieting van de Israëlische bus. Mevr. Meir eiste, dat Libanon een eind maakt aan daden van agressie. Op 12 mei is na een reeks raketaan- vallen op grensnederzettingen door Palcstyn.se commando's uit Libanon een Israëlische pantserstrijdmacht de grens overgetrokken om voor een zuiverings actie van 32 uur. Deze operatie is eerder deze week door de Veiligheidsraad ver oordeeld. Mevrouw Meir zei dat deze veroordeling de Palestijnse commando's aangemoedigd had opnieuw toe te slaan. „In plaats van de moordenaars en de Libanese autoriteiten die hen gedekt hebben te veroordelen, werden wij ver oordeeld omdat zij ons recht van zelf verdediging hadden uitgeoefend". Het moordenaarsoptreden bewijst, dat de terroristische organisaties de resolutie van de Veiligheidsraad uitleggen als het verlenen van onschendbaarheid ter aanmoediging van hun activiteiten", al dus mevrouw Meir. De Israëlische vice-premier Jigal Al- Ion heeft vrijdag aan 't graf van slacht offers van de Arabische commando- overval op een Israëlische schoolbus ge zegd, dat de schuldigen daarvoor zullen moeten boeten. Hij stelde Libanon ver antwoordelijk, omdat het de comman do's vrijelijk uit zijn gebied tegen Is raëlische bewoners in de Israëlische grensstreek laat opereren. Allon werd naar de massabegravenis van negen (van de 11) slachtoffers ver gezeld door de minister van Defensie Mosje Dajan en de Israëlische chef-staf, lt.-gen. Haim Bar-Lev. Bij de begrafe nis werd nu en dan geroepen „wij wal len wraak". Blijkens de commentaren op het twee de topgesprek tussen Stoph en Bonds kanselier Brandt is men het er in Oost en West-Duitsland over eens, dat het overleg tussen de twee regeringsleiders te zijner tijd moet worden voortgezet. Brandt verklaarde vrijdagmiddag op een persconferentie in Bonn, dat het streven naar ontspanning in Europa en tussen de twee Duitse Staten in elk geval moet worden voortgezet. Hij vond dat de ont moeting in Kassei ondanks alle menings verschillen, toch een reeks van aankno pingspunten had opgeleverd. Met klem herinnerde hij er overigens aan, dat „de weg naar verdragsregelingen tussen de twee Duitse staten lang en moeilijk zaj zijn". Hij wilde dan ook geen voorspel ling doen over het tijdstip van een derde gesprek met Stoph. Bondskanselier Brandt zei dat de de legatie uit de DDR „geen enkel nieuw gezichtspunt" naar voren heeft ge bracht. „De openbare mening in West en Oost zal. bij nuchtere beschouwing, we- ten te onderscheiden, wie hier een starre politiek volgt en wie een beweeglijke po litiek in de richting van een Europese vredesordening nastreeft". In tegenstelling tot Brandt, die be klemtoonde dat het resultaat van de conferentie in Kassei geen weerlegging van zijn regeringsbeleid betekent, sprak de leider van de met de christen-demo cratische oppositie verbonden Beierse CSU, Strauss, van „het einde van een illusie". De CDU-fractieleider in d< Bondsdag, Barzel, was van oordeel dat het overleg met Oost-Duitsland in een volledige impasse is geraakt. NEW YORK Een groep van zes jonge Joodse Amerikanen heeft vrijdag de vertegenwoordiger van de „Palestijn se Bevrijdingsbeweging" in New York, Saadat Hassan, zodanig afgetuigd, dat de man naar een ziekenhuis moest wor den overgebraeht. Naar verluidt is zijn toestand ernstig. De overval was kennelijk bedoeld als een vergeldingsactie voor de beschieting van een autobus met Israëlische school kinderen door Arabische commando's. Tn het kantoor van Hassan vond de politie behalve vele bloedsporen op schriften als „oog om oog" en „voor de vermoorde joodse kinderen". De zes jongelui die de overval uitvoer den, mishandelden ook twee functiona rissen van het „Arabisch-Amerikaanse actiecomité". Deze twee mannen dr. Mohammed Mehdi en Ghazi Chankan werden slechts licht gewond. De kan toren van de twee organisaties werden grondig vernield. DEN HAAG Eind augustus of be gin september kunnen de ambtenaren en het onderwijzend personeel rekenen op een salarisverhoging van twee pro cent in de vorm van een nacalculatie. De heer W. Wieringa, secretaris van de Christelijke Bond van Overheids personeel, zei dit tijdens de vergadering van de Bond van Christelijke Politie ambtenaren. Hij zei voorts, dat het overheidspersoneel voor dit jaar op een loonsverhoging van minstens 6*/j procent kan rekenen. |SSSaa«afaaaaaasSMSa (Van onze weerkundige medewerker) Na de koude-inval uit het noord- z westen zal het weer in de komende dagen geleidelijk warmer icorden. Vooral de middogtemperaturen zul- len hoger worden. De kans op nachtvorst blijft in de komende nacht in Gelderland nog wel aan- l wezig. Waarschijnlijk zal begin volgen- de week de temperatuur boven dc i 20 graden komen, wanneer de zui- jj delijke stroming tussen een hoge- druk zone boven het continent en l een oceaanfront boven de Britse i eilanden zich ontplooit. Op de meeste plaatsen zulen er zonnige perioden zijn. Ook de Engelse weerkundigen 5 zijn optimistisch gestemd. Zij voor- zien tot half juni een gemiddelde bovennormale temperatuurenkele mooie warme dagen en slechts kor- te onweersstoringen. In Madrid en Lissabon was het vrijdagmiddag al 29 en 33 graden. Zon op: 4.35 uur: onder: 20.40 uur Maan: 0.06 uur: onder6.53 uur

De Vallei | 1970 | | pagina 1