BURGEMEESTER SCHOLTEN VAN HEUSDEN BEHEERT 'n Stadje om van te watertanden Heel veel huizen in oude stijl gerestaureerd Steeds meer gegoede Amerikanen kopen hond als beschermer Nederland: ieder jaar 13 miljoen „e> s ZOVEEL HOOFDEN ZOVEEL BALLONNEN Gave ballon kan 120 kilo torsen Lopende band Gevelstenen Subsidie Uithangborden In New York al 5000 Uit de struiken Niet iedereen Geen lieverdjes ,Als een kind er een dag mee speelt, heeft 't ding zijn plicht gedaan DE HEER A. PEETOOM, stadsarchitect van Heusden: ,,Wie graag een uithangbord wil hebben, die belt mij maar". In dc loop van de jaren ontwikkelde j het bedrijf zoveel machines dat de pro- duktie lopende-bandwerk is geworden, i Ronde en langwerpige glasvormen I respectievelijk voor ronde en langwer pige ballonnen zakken in hoog tempo in dompelbaden, gevuld met talk- en latexoplossingen. Alleen het afstropen van de gedroogde eindprodukten ge beurt nog met handkracht. „Maar", zegt Pier Glas, „we zijn bezig ook dat te automatiseren. Alleen voor de controle elke ballon wordt met drie atmosfeer druk getest en voor het bedrukken met reclameteksten blij ven mensen nodig". De produktiecapaciteit is inmiddels opgevoerd tot tachtigduizend ballonne tjes per dag. Rode, witte blauwe, gele, groene en oranje ballonnetjes. En wie er meer dan honderdduizend tegelijk be stelt, kan elke kleur krijgen die hij maar wil. „Legergroen", zegt Pier Glas, „maken we ook, voor het Nederlandse leger. Dat neemt er jaarlijks ongeveer vijftigduizend af. Ze gebruiken ze voor schietoefeningen. Groene ballonnetjes zijn dan soldaten en oranje stellen het kader voor". Soms dienen ballonnetjes als vogel verschrikkers en als er ergens een brug of een weg officieel geopend moet worden, zijn de uiteinden van het lint meestal gekoppeld aan een met gas ge vuld ballonnetje dat de restanten na het doorknippen feestelijk mee de lucht in moeten sleuren. Voor het „huis-tuin-en keuken ballon netje echter is een dergelijke bestem ming niet weggelegd. De meeste krijgen een rolletje te spelen in een reclame stunt. De grootste order, die het Har- lingse bedrijf ooit te verwerken kreeg, kwam jaren geleden van Unilever, dat de lancering van 'n wasmiddel tot een grote zaak opblies door er 3,5 miljoen ballonnetjes bij cadeau te geven. Dat een ballonnetje echter niet uit sluitend materiële belangen hoeft te dienen, bewees vervolgens het Leger des Heils door het bestellen van ballons met opdruk. Zo gaan jaarlijks miljoenen ballonnen het land in. In prijs afhankelijk van de grootte van het aantal en de opdruk variërend van vijf tot twintig cent. Het Harlingse bedrijf neemt ongeveer ze ventig procent van de binnenlandse be hoefte voor zijn rekening. Ballonnen in vele kleuren en maten. Nederland gebruikt er jaarlijks dertien miljoen van. Dat zijn ruim negen miljoen ballon netjes. Want de dertien miljooen inwo ners van dit land zijn jaarlijks goed voor evenveel ballonnen. Zoveel hoof den, zoveel ballonnen. "Mïïisschien weet u nog niet wat u het volgende weekeinde zult doen. Dan heb bier een ideetje: gaat u gewoon eens op bezoek bij burgemeester G. M. Scholten van het plaatsje Heusden. Ik bedoel niet bij hem thuis, al mag het vast wel. maar zo groot is zijn huis nu ook weer niet. Neen, de jonge burge meester Scholten heeft een stadje om van te watertanden, daar in het Land van Heusden en Altena. "UTet !s niet groot, maar als men de burgemeester hoort praten, staat zo ongeveer ieder huis in Heusden op de lijst van Monumentenzorg. En dat niet alleen: al die monumenten worden in een razend tempo gerestaureerd. Vooral sinds de heer Scholten burge meester werd, nu zo'n dikke drieëneen half jaar geleden. „Ik realiseer me nu pas, dat de men sen hier hebben gedacht: „Die man is gek", toen ik net burgemeester was", zegt hij. Want wat gebeurde er toen? Heusden zag zijn burgemeester voortdurend rond rennen met zijn stadsarchitect, plan nen voor restauratie verzinnend voor ietwat bouwvallig geworden zeventien- de-eeuwse panden. Heusden zag zijn burgemeester 's middags vertrekken in zijn Volkswagen, en 's avonds terugke ren met het enthousiaste verhaal, dat hij even „ergens" een partij oude straatkeien op de kop had getikt, zodat Heusden weer echt zeventiende-eeuws plaveisel zou kunnen krijgen. Dan arriveerde er weer een partij oude straatlantaarns, die de burgemees ter op voor gewone stervelingen vreem de manier had bemachtigd. Dan weer gevelstenen „ergens vandaan" en dan kocht de gemeente weer een oude boer derij aan, omdat de stenen bijvoorbeeld zo goed waren om een oud pandje in Heusden mee te restaureren. Kortom, burgemeester Scholten zette even zijn schouders onder al lang slui merende restauratieplannen. Hij sleepte iedereen in Heusden mee in zijn en thousiasme en nu het resultaat. Heel veel huizen in dat stadje zijn nu op een geweldige manier gerestaureerd, voorzien van centrale verwarming en verder comfort en gewoon bestemd om in te gaan wonen. Nou ja, huizen om morgen zó in te trekken. Alleen zat dat wel een paar centjes kosten, zeg ik bur gemeester Scholten. „Helemaal niet", zegt hij. „Ik neem maar even een voorbeeld. Iemand van buiten onze stad heeft hier een tijdje geleden een enorm groot huis gekocht. Vijfduizend gulden, maar hij kreeg er wel de verplichting bij de zaak totaal te restaureren. Goed, er wordt voor zo'n anderhalve ton aan dat huis verbouwd, maar het kost de eigenaar maar 45 dui zend gulden. In totaal krijg je hier na melijk zeventig procent subsidie op je restauratiekosten, van rijk, provincie en gemeente." De heer Scholten is met zijn hele gemeente achter zich tégen flatge bouwen. „Ze zullen mij en de hele ge meenteraad eerst weg moeten doen, wil er hier zo'n gebouw komen", aldus de burgemeester. „Maar wij zeggen hier altijd: hoe hoger de andere steden bou wen, hoe meer profijt wij hebben. Om dat wij juist alle oude lage gebouwen houden en restaureren; en dus steeds meer toeristen krijgen en mensen die het gewoon fijn vinden in zo'n oud stadje te komen wonen". Zelfs tegen mensen, die helemaal niet naar Heusden komen, laat staan er ko men wonen, wil men vriendelijk doen. Want als ik de stadsarchitect, de heer A. Peetoom (uit Voorburg), vraag hoe iemand aan zo'n uithangbord kan ko men waar het in Heusden vol mee hangt, geeft hij dit antwoord. „Daar wil ik wel by helpen", zegt hij. „Ik heb thuis een heleboel ontwer pen liggen en ik ken hier in Heusden de loodgieter Van Leeuwen, die ze heel mooi uitvoert. Ik ken nog meer heren in de omgeving die daar erg goed in zUn." En de prijs? Een vrij eenvoudig uit hangbord kost zo'n 250 gulden; het kan oplopen tot zevenhonderd. Dankuwel, meneer Peetoom, ik moet nu rennen om de burgemeester in te ha len. Die is inmiddels de stadswallen op gestormd, die weer helemaal in oude vorm worden aangelegd. Hij is naar boven geklommen op een plek die van gemeentewege daartoe is verboden, maar dat kan de burgemees ter voor dit moment niets schelen. Het gaat erom, dat we een goed overzicht krijgen op de restauratie en dan kan bij hem alles. Een uniek moment: BURGE MEESTER G. M. SCHOLTEN van Heusden is zomaar even gaan zitten. Ziehier dan de man, die zijn stadje helemaal in zeventiende- eeuwse stijl laat restaureren en daar niet lang over wenst te doen. Het beestje is gedresseerd voor één ding en daar leeft het nu voor: om u te beschermen tegen elk gevaar echt of dreigend. Als het echt is, wacht deze hond op het woord dat hij zelden hoort maar nooit vergeet: „fass", het Duitse woord voor „pak'm" Hij reageert dan onmiddellijk: zijn beet heeft een kracht gelijk aan een druk van 750 pond en voldoende om een sleutelbeen of een onderarm te breken. Een kogel tenzij afgevuurd door een scherpschutter zal hem waarschijn lijk niet tegenhouden. Tijdens zijn training heeft hij altijd gewonnen en nu denkt hij, dat hij onoverwinnelijk is ongeacht of de vijand een domme ban diet, een bende van tien vechtersbazen of een stel echte dieven met gevaarlijke wapens is. Als het gevaar alleen dreigt, zal hij slechts grommen met omhoog staande nekharen en rechtopstaande oren, wachtend op het bevel. mend en bijtend, was op zijn achterpo ten staande groter dan de rover, die haastig de vlucht nam. „Het is strafbaar een hond op een man los te laten en ik wist niet zeker of hij in de hand, die hij in zijn zak had, een revolver had of niet. Zo niet, dan zou het de vraag zijn geweest wie men zou hebben geloofd als ik had ge zegd, dat het zelfverdediging was en hij dat 'had ontkend", zei Goldsmith. Een hond zoals Rex is er een, die je nooit alleen buitenshuis laat. Een ven ter of een brievenbesteller, die door de voortuin zou lopen; een werkman, ko mende om iets te repareren of een me- teropnemer in zijn ogen zijn ze alle maal hetzelfde: bedreigingen voor de mensen, voor wie hij zijn leven zou ge ven om ze te beschermen. Hij is uw voor de aanval gedresseer de hond, waarschijnlijk een dober- man-pincher of een Duitse herder, die van 70 tot 135 pond kan wegen, een jaar dressuur eist en wel tienduizend gulden kan kosten. Naarmate in de grote en deftige voorsteden van de VS meer misdaden worden gepleegd, kopen meer en meer mensen een hond om hen te bescher men en na een sensationeel geval, zoals de moorden in het huis van Sharon Tate, gaat de verkoop met sprongen omhoog. Volgens 'n schatting van de honden- dresseurs, zijn er meer dan een miljoen gedresseerde beschermingshonden in de VS, hoofdzakelijk geconcentreerd in de grote steden. Alleen in New York City zijn er bijna 5.000. Harry Goldsmith kocht Rex zeven jaar geleden hoofdzakelijk om zijn weelderig huis in Engelse Tudorstijl, gelegen in de deftige wijk Riverdale te New York, te bewaken. Twee jaar gele den wandelde goldsmith met Rex op een donkere, verlaten weg. Toen een man uit de struiken tevoorschijn trad en zijn geld eiste. Rex was niet te zien; hij bevond zich in eeh ander bosje struiken. Goldsmith zei tegen de man, dat hij geen geld bij zich had. De man mompelde een bedreiging een Golds mith floot. Rex stormde naar hem toe en Goldsmith greep hem bij zijn hals band en zei: Pak 'm". De hond, grom- HARLINGEN Behoedzaam legt Pier Glas een opgeblazen luchtballon op zijn stoel. Doodvoorzichtig laat hij zich er. triomfantelijk glimlachend, op neerzakken. Ploef, zegt de ballon en Pier Glas blijft beteuterd zitten. „En toch", zegt hij opverend, „kan een gave ballon 120 kilo torsen". Op nieuw grijpt hij zijn blaasbalgje en een ballon om het bewijs te leveren. Nu blijft hij wiebelend zitten. Pier Glas (40), procuratiehouder van de Delftse Rubber Industrie in Harlingen, zegt trots: „Wij zijn de enige producent van luchtballonnen in Nederland. En onze zelfontworpen machines maken een goed en sterk produkt". Tussen de vijftien en twintig miljoen ballonnetjes verlaten jaarlijks het Har lingse bedrijf. Ongeveer de helft ervan verdwijnt naar het buitenland. Negentiende van de produktie wordt afgenomen door reclamemakende mid denstanders en industriëlen. Slechts een klein deel is bestemd voor feesten en partijen, hoewel... verscheidene politie ke partijen in de campagne voor de ko mende gemeenteraadsverkiezingen wel een ballonnetje willen oplaten. „Een ballon", zegt Pier Glas, „is een typische eendagsvlieg. Als een kind 's ochtends een ballon krijgt en er een dag mee speelt, heeft het ding zijn plicht gedaan". „Ik weet", zegt hij in één adem, „een mooie definitie van niets: Een ballon zonder vliesje. Het vliesje van een op geblazen ballon is eenhonderdste milli meter dik en er is natuurlijk maar wei nig voor nodig om de zaak te laten klappen". Toch weet hij te vertellen van een ballon, die vijf jaar goed bleef. Die ballon werd, opgeblazen tot zeven maal zijn oorspronkelijke grootte, vijf jaar lang in een koele, donkere kast be waard. Het produktje had toen slechts een derde van zijn inhoud verloren. Dik twintig jaar worden in Harlingen ballonnetjes gemaakt. Aanvankeiyk werden de vliesdunne niemendalletjes helemaal met de hand gemaakt. „De produktie", zo herinnert Pier Glas zich, „was toen zestienhonderd stuks per dag". ''M. $2 V C"-'' 4 4-'*%* - - 4* Pier Glas (40 jaar) vol trots: wij zijn de enige producenten van luchtballonnen in Nederland". :-v;: Niet iedereen heeft een aldus gedres seerde hond nodig en de dresseurs zul len ze ook niet aan iedereen verkopen. Zij zeggen, dat zij soms rare klaten aan de deur krijgen van handelaren in verdovende middelen tot pas gescheiden dames, die hunkeren naar kleine wraakneming, en een vent, die zich in het leven specialiseert in kroegruzies. Die worden allemaal afgewezen. Het neusje van de zalm onder de be schermingshonden zijn die, welke de New Yorkpe dresseur Tom Nava zijn „cold killer" of „psyched-out-honden" noemt. De meeste zouden zich nooit aan het leven in een huisgezin kunnen aan passen. Ze worden voor het grootste ge deelte gehuurd of gekocht om 's nachts bouwwerken, warenhuizen, kantoorge bouwen, juwelierszaken en drankwin kels te bewaken. Ze werken met een nachtwaker of alleen. Als ze alleen werken kunnen ze wel of niet tot gehoorzaakheid zijn ge dresseerd. De hond, die rondloopt in een gebouw, zal bij het minste ongewo ne geluid gaan blaffen. Als iemand binnendringt, valt de hond zonder com mando aan. Sommige zullen zich koest houden als hun slachtoffer zijn verzet opgeeft, andere gaan door, ongeacht wat hun slachtoffer doet. „Geen enkele van deze honden is een lieverdje. Het zijn woeste dieren, als ze aan het werk zijn: honden die een be roep en een taak te vervullen hebben", zegt Nova. Een van zijn indrukwekkendste is Lodi, een kwaadaardige zwarte herder, die tweemaal door een kogel is getrof fen, van achteren is aangevallen en mishandeld tijdens zijn „werk", maar nooit heeft afgelaten. Een andere is Litz, een herder waar over Nova bewakers en anderen, die met hem moeten werken, altijd zegt, dat ze voorzichtig met hem moeten zijn. Eens heeft een nachtwaker, een boom van een kerel van 1.90 meter, die waar schuwing in de wind geslagen: er wa ren negentig hechtingen nodig om de man weer in elkaar te naaien. Het bleek dat hij Litz had bevolen te gaan zitten en dat hij, toen Litz daar te lang over deed, het lieve dier een tik op zijn kop had gegeven met zijn gummi stok, hetgeen Litz niet nam. Naar de mening van de dresseurs zijn vier op de tien herders en Dobermans geschikt om volledig tot aanvalshonden te worden gedresseerd en is dit percen tage bij andere rassen lager.

De Vallei | 1970 | | pagina 9