Veenendaals dagblad welkom voor de Buiten 400 ontslagen in Tilburgse textiel nog opgeschort Auto verpletterd; gezin omgekomen Gelders-IJtrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei MOESSON HINDERT ACTIES IN CAMBODJA Voor inbreker vluchtende vrouw breekt been bij noodsprong uit raam Het blijft mooi weer Wraak gevreesd op Zuid-Libanon AANVALLEN BIJ SUEZ Cholèra-epideinie in India VEERTIEN DAGEN UITSTEL DANK ZIJ EVENTUELE FUSIE Rumor ziet de toekomst somber Van geparkeerde auto's deurslot dichtgekit VIER DODEN EN ZEVEN GEWONDEN RIJ BOTSING Sportvliegtüig neergestort vier gewonden springende dolfijnen... Vrij zonnig BEIROET De spanning in hel Midden-Oosten neemt weer dreigende vormen aan. De Palestijnse aanslag op de Israëlische bus met schoolkin deren, waarbij het dodental opliep tot twaalf, en de daar op volgende Israëlische wraakoefening in Zuid-Libanon, waarvan twintig Libanezen het slachtoffer werden, hebben de gemoederen fel verhit. AANVAL CONFLICT Bloeiende bomen j TIEL Het Vierstromen- j land verwelkomde zaterdag de j nieuwe oogstfee en haar beide I hofdames. De komende maan- den zullen ze op initiatief j van de jubilerende Stichting I 4-Stromenland weer voor vele j blijde gezichten zorgen als ze in de Betuwe bij onder meer I bejaarden en zieken op bezoek j gaan. j Oogstfee Joke Dikkerhof i (21) uit Buurmalsen (zie foto) en hofdames Hansje Kemp j (19) uit Kerk-Avezaath en Corry Janssen (20) uit Druten j zijn voorts in september het I middelpunt van het tiende fruitcorso. dat dit jaar een j record aan praalwagens zal I bereiken. Lt.-gen. ZEGERS OVERLEDEN CAFE MET WONING UITGEBRAND DOLFINARIUM VTB N.V. Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers f 0,25: Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg. Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag MAANDAG 25 MEI I970 - 44e JAARGANG no. I IS Spanning in M.-Oosten snel naar climax Dreigende taal van Israëlische regeringsfunctionarissen en massale verhui/.ingen van Zuidlihane.se burgers naar het veiliger noorden zijn voor de Libanese rege ring aanleiding geweest om de Israëlische dreiging morgen als agendapunt op een kabinetsvergadering op te nemen. Libanon heeft in een nota aan de Veiligheidsraad alle verantwoordelijk heid voor de aanslag op de bus met Is raëlische schoolkinderen afgewezen en de schuld op de Palestijnse guerrilla's geschoven. Het aantal slachtoffers van de guer rilla-aanval op de Israëlische schoolbus is gestegen tot 12 Een van de gewonden, een 20-iarige schooljuffrouw, is in het ziekenhuis aan haar verwondingen overleden. Zeven van de slachtoffers waren kinderen, van 6 tot 9 jaar oud. Een kleine linkse guerrillagroep, het „volksfront voor de bevrijding van Pa lestina" had de verantwoordelijkheid voor de aanval op de bus met school kinderen opgeëist. Het opperbevel van het „Volksfront" heeft zondag verklaard, dat de Israëli sche autobus legerofficieren en militai re deskundigen vervoerde en geen schoolkinderen. Israëlische jachtvliegtuigen hebben zondag gedurende 6 1/2 uur Egyptische militaire doelen bestookt, nadat door een Egyptische beschieting zeven Israë lische soldaten waren gesneuveld. Volgens het militaire opperbevel de den Israëlische straalvliegtuigen aan- valen op Egyptische oorlogsdoelen in vier afzonderlijke aanvallen. Alle vliegtuigen keerden veilig op hun basis terug. De Israëli's sneuvelden, toen een Egyptische granaat insloeg in een mess op een geschutsstelling langs het Suez Kanaal. In de loop van de nacht werden de luchtaanvallen drie uur lang voortgezet. Alle vliegtuigen die aan de acties deelnamen, keerden veilig terug, aldus een militaire woordvoerder. De autoriteiten in Damascus hebben alle wegverkeer tussen Libanon en Saoedi Arabic over Syrisch grondgebied verboden, aldus een mededeling van JVIassaad Aboechebel, voorzitter van dc Libanese vakbond van vervoerperso neel. Hij verklaarde dat het verbod niet alleen Saoedi Arabic treft, maar ook Libanese, Jordaanse, Irakeese en Koe weitse vrachtauto's, die transporten naar Saoedi Arabië verzorgen. Eerder had Damascus het Syrische luchtruim al tot verboden gebied voor Saoedi-Arabisch vliegtuigen verklaard. De spanning tussen beide landen ont stond, nadat een oliepijpleiding van Saoedi-Arabië over Syrië naar Libanon op Syrisch gebied, door een ongeluk werd beschadigd. In een zondag in de V.S. uitgezonden vraaggesprek voor de t.v. heeft de Is raëlische minister van Buitenlandse Za ken. Abba Eban, een dringend beroep op de Amerikaanse regering gedaan om onmiddellijk de Phantons en Skyhawks te leveren die Israël voor zijn verdedi ging nodig nodig heeft. De Israëlische minister verklaarde dat het een ramp zou zijn als Israël deze vliegtuigen niet zou krijgen nu het Kremlin de wapen- voorraden van Egypte aanvult en ver groot. Volgens het Amerikaanse tijdschrift Newsweek heeft de Sovjet-Unie vrij wel de gehele Egyptische verdediging overgenomen en zal zij voor september 480 inrichtingen voor het lanceren van raketten gereed hebben, bemand door 15.000 Russische militairen. NIEUW DELHI Mede als gevolg van een hittegolf is in verscheidene Noordindische staten een cholera-epide- mie itgebroken. In Nieuw-Delhi is meegedeeld dat er tot nu toe al minstens 350 mensen aan deze ziekte zijn overleden en dat hon derden mensen besmet zijn. De zwaarst getroffen staat is Mad- hya Pradesj/ waar 232 mensen aan de cholera zijn bezweken. PNOM PENH Zware moessonre gens zijn dit weekeinde in Cambodja gevallen, waardoor de Anierikaans- Zuidvietnamese actie tegen de Viet- Cong ernstig werd gehinderd. Het belangrijkste succes was nog de verovering van het strategische stadje Tonle Bet aan de Mekong-rivier door Cambodjaanse troepen, drie dagen na dat die verovering reeds officieel door Pnom Penh was gemeld. In totaal hebben de Amerikanen sinds de interventie in Cambodja 193 man verloren terwijl 744 militairen ge wond raakten. Premier Lon Nol van Cambodja heeft per 1 juni de staat van beleg in zijn land afgekondigd. Dit om de natio nale veiligheid te versterken en om de regering krachtiger tegen ondermijning op te kunnen laten treden. Waarschijn lijk heeft Lon Nol deze maatregelen genomen om de onschuldige Zuidviet- namese burgers in het land beter tegen uitbuiters te kunnen beschermen. De Amerikaanse ministers van Bui tenlandse Zaken, Rogers, heeft gezegd dat Amerika steun zal blijven verlenen aan Zuidvietnamese acties in Cambod ja ook nadat de Amerikaanse troepen zijn teruggetrokken (vóór 1 juli). In Cambodja neemt de weerstand tegen de Zuidvietnamezen echter zo toe, dat er in Pnom Penh overal affiches worden opgehangen waarin geëist wordt dat de Zuidvietnamese troepen Cambodja on middellijk verlaten. Vijf journalisten, onder wie persfo tograaf Kyoichi Sawadi, winnaar van de Pulitzer-prijs, zijn gedurende het weekeinde in Cambodja gevangen ge nomen door Noordvietnamese eenheden en weer vrijgelaten. Cambodja is van plan president Nixon te verzoeken de Amerikaanse troepen langer „tot aan het einde van de oorlog" in Cambodja te laten blijven. Dit is maandag meegedeeld door de Cambodjaanse minister van Buitenlandse Zaken, Jem Sanbaur, op een persconferentie voor zijn vertrek naar Saigon. De stad Saravane in het zuiden van Laos wordt sinds acht dagen door een strijdmacht van 1500 Noordvietnamezen en 500 man van de Pathet Lao bedreigd. 'fittend op ons terrasje, hebben we E J net het gezicht op het bloeien van loof- en naaldhout. Er staat daar nl. een hoge zomereik met wijd uitslaande takken, waaraan als dunne lammerstaartjes de man- nelijke geelgroene katjes benge- len, met aan de spil veel bloemen- kluwens. We kunnen hen zó van nabij zien hangen, dat de kijker klaar liggend voor de braam- sluiper en de tuinfluiter er niet toe nodig is, maar om de zeer kleine, knopvormige, rode, vrou- welijke bloeiwijze (2 a 5 bloempjes samen aan een steeltje) te bekij- ken, is zelfs de optiek ontoereikend. Zij zullen t.z.t. de eikels leveren. Evenmin kunnen we een der vele tientallen insektensoorten, die schors, stam en lover aantasten, ontdekken. Toch moet er heel wat eetbaars aanwezig zijn, want de Huismussen, die een gezin onder E het rieten dak van ons huis groot- E brengen, zitten voortdurend in de kroon te neuzen en ook de spreeu- wen onder de gootlijst zijn er vaak op jacht, evenals de kauwtjes en S de koolmezen van het nestkastje aan de stam. Onze eik breidt zijn takken zó ver uit, dat zij de bloeiende fijn- E sparren bereiken. Van deze naald- bomen is de hoogtijd veel meer l spectaculair dan van zijn belover- de buurman. Al hangen de manne- lijke bloemen hoog aan de hangen- E de wuivers, toch vallen ze ons door de rode, later oranje-gele katjes aan de twijgen van het vorige jaar E op. Ze lijken min of meer op aard- beitjes. De vrouwelijke tooi bestaat uit purperrode, eindstandige ke- geitjes. Later zullen wij de hangen- de groene (later koffie-bruine) sparre-appels zien verschijnenheb- ben ze in de herfst het zaad uitge- strooid, dan vallen ze in hun ge- l heel af. Bij de zilverden staan, ze rechtop en vallen bij rijpheid uit- een, waarbij de spil overblijft. Mag ik er meteen aan herinne- ren, dat de pijnboom of grove den van onze zandgronden alom in zwa- j I velgele bloei staat? 25 mei 1970 A. B. Wigman ia•••••iiiiaii ZALTBOMMEL De 62-jarige mevrouw H. Week-Kusters uit Zaltbommcl is gisterochtend naast haar huis gevonden met een gecompliceerde open beenbreuk. Ze was 's nachts uit een raam gesprongen uit angst voor een inbreker, die haar in haar eenzaam boerderijtje achterna zat. Ze maakte een val van drie meter, brak een been, sleepte zich in doodangst voort in de tuin en bleef tenslotte onder een seringenboom liggen. De indringer heeft in het huisje van de vrouw overnacht. De politie vond gister ochtend drie stoelen naast elkaar. Van de man zelf ontbreekt ieder spoor. TILBURG/DEN HAAG Het aangekondigde ontslag van vierhonderd werk nemers van de Tilburgse wollenstoffenfabriek André van Spaendonck CSpan- don) is veertien dagen opgeschorst. Dit is een gevolg van te elfder ure ontstane fusiemogelijkheden tussen Van Spaendonck en de Tilburgse textielindustrie Van Dooren en Dams. Minister Nelissen (Economische Zaken) heeft daarop met klem aangedrongen. „Economische Zaken heelt contact gehad met de directeur van Van Spaen donck", zei de minister gisteravond laat. „Wij hebben de directeur uitgenodigd voor een oriënterend gesprek op het ministerie in de loop van deze week". Dat gesprek is donderdag. Dan zal de heer Ch. van Spaendonck, die de leiding van de in moeilijkheden geraakte Til burgse fabriek vrijdag weer in handen nam, een uiteenzetting moeten geven over een mogelijke fusie. Van Dooren en Dams is een zoge naamd geïntegreerd textielbedrijf met een jaaromzet van circa twaalf miljoen gulden en 350 man personeel. „Wij zien in een samengaan met Van Dooren en Dams grote mogelijkheden, omdat hun produktiepakket mooi aansluit bij dat van ons", aldus de heer Ch. van Spaen donck. Hij gaat morgen al van gedachten wisselen met prof. C. Diephuis uit Hen gelo, de geestelijke vader van de fusie- voorstellen (waarin ook een voeringfa- briek in Enschede is betrokken), met de vakbonden en de secretaris van de Ka mer van Koophandel in Tilburg, mr. B. J. van Spaendonck. ROME Premier Mariano Rumor van Italië heeft de campagne van de christen-democratische partij voor de regionale verkiezingen, die over twee weken worden gehouden, zondag ge opend met een rede waarin hij de vak bonden opriep tot matiging. In Milaan is hel zondag voor de tweede achtereen volgende dag tot ern stige botsingen tussen demonstrerende jongeren en de politie gekomen. Tientallen agenten en neo-fascisti- sche jongeren werden gewond bij ge vechten in het centrum van Milaan. De politie bestookte de demonstranten met traangas, deze beantwoordden de traan gasgranaten met stenen, stokken en trokken zelfs verkeerslichten omver. Zaterdag is in het centrum van Milaan stevig gestreden tussen politie en groe pen anarchistische jongeren, gisteren was de beurt aan de neo-fascisten. Ook in andere steden in Italië was het onrustig gedurende het weekeinde, een ongunstig voorteken voor de ver kiezingen van 7 juni. De waarschuwing van Rumor volgt op die van andere ministers die een somber beeld hebben geschetst van de economische situatie in Italië na een jaar van arbeidsonrust. Zaterdag ver klaarde minister van Financiën Emilio Colombo dat de produktie scherp zal moeten worden opgevoerd wil het land le loon-prijsspiraal kunnen bestrijden. DEN BOSCH Toen gisterochtend de eigenaars van de auto's, die gepar keerd staan in de parkeerkuil bij het provinciehuis in Den Bosch, hun wa gens wilden instappen, bleek dat onmo gelijk. Jongelui hadden de portieren met een bijzonder vieze en kleverige substantie dichtgekit. Van verschillende auto's moesten eerst de zijruiten sneuvelen, voordat de eigenaren er in konden. ADV ERTF.NTI E De auto van de familie Wie- land uit Duiven werd verplet terd tussen een tegenligger en een achteropkomend busje. Het uit vier personen bestaande gezin was op slag dood. DEN HAAG In de nacht van zon dag op maandag is in het Centraal Mi litair Hospitaal in Utrecht na een kort stondige ziekte op 72-jarige leeftyd overleden luitenant-generaal (b.d.) J. L. Zegers van de Koninklijke Luchtmacht. Hij is een markante figuur geweest in de Koninklijke Luchtmacht en in rech terlijke colleges. ZEVENAAR Bij een verkeersongeluk op de oude Rijksweg tussen Wester voort en Duiven is omstreeks zes uur zaterdagavond een gezin van vier perso nen om het leven gekomen. Het waren de 32-jarige heer G. Wieland uit Duiven, zijn 28-jarige echtgenote M. Wieland-Stevers. hun dochtertje Karin \an vier jaar en hun zoontje Erik, dat een jaar oud was. Prinses Beatrix en prins Claus en de drie prinsjes hebben za terdagmiddag met hun schip de Groene Draeck" de gemeentelijke jachthaven van Spakenburg offir cieel geopend. (••■••••••••••■^••«■••••••••••••••••••«••■•■••••••••••■••••••••••■••■•••••■•iiiiiiiiiiiiifiiiMfttiiMaiaaafmMiaMMMaMMi laaaaaaaaaaaaaaaaaaaaiaan Hun auto werd verpletterd tussen een achter hen rijdend busje en een tegen ligger, die vermoedelijk even de berm had geraakt en bij een poging van dc bestuurder om de wagen recht te trek ken op de linkerweghelft was terecht gekomen. De bestuurder van deze tegenligger, de heer A. Hekkers uit Arnhem, zijn verloofde mej. Garritsen, haar 20-jari ge broer J. N. T. A. Garritsen en een vierde inzittende, de heer Van Dijk, werden allen zwaar gewond en moesten naar ziekenhuizen in de omtrek worden overgebracht. Werd de auto van de familie Wieland DEN HAAG Een café met er bo ven een woning aan de Newtonstraat in Den Haag is vannacht uitgebrand. De brandweer schat, dat een schade van 75.000 is aangericht. Naar verscheide ne getuigen verklaarden, waren enige tot nog toe onbekend gebleven personen drie kwartier voor de brand uitbrak uit het pand gekomen, ofschoon het café zondag was gesloten. De oorzaak van de brand kon nog niet worden vastgesteld. Brandstichting werd niet uitgesloten geacht, mede ge zien het feit, dat de brand tegen kwart voor twaalf werd ontdekt en weinige ogenblikken later het gehele drie ver diepingen tellende pand al in lichter laaie stond. verpulverd, van de andere auto was na het ongeluk ook al niet veel meer over. Twee inzittenden van het busje, dat achter de auto van de familie Wieland reed, werden licht gewond. Dit waren de heer H. T. F. Ebben uit Zevenaar en diens verloofde. Achter het busje reed een lesmotor, die eveneens bij het ongeluk betrokken raakte. De bestuurder van dit voertuig, de 26-jarige heer .J Versluis uit Zeve naar, werd eveneens zwaar gewond. ROTTERDAM In de weilanden bij de Rotterdamse luchthaven Zestienho- ven is zondagavond een tweemotorig Cessna-sportviiegtuig neergestort. De vier inzittenden werden zwaar gewond en moesten in een Rotterdams zieken huis worden opgenomen. Het Nederlandse vliegtuigje veronge lukte kort voor het op Zestienhoven zou gaan landen. Het toestel werd zwaar beschadigd. Wrakstukken lagen over een grote afstand verspreid. Brand weerwagens, ambulances en politieau to's hadden grote moeite het veronge lukte vliegtuigje te bereiken, daar het midden in de weilanden lag. De vier gewonden zijn een echtpaar uit Rotterdam en een echtpaar uit Schiedam. Volgens de politie, hebben zij zwaar, maar geen levensgevaarlijk let sel opgelopen. ...Ju het dolf inariurn Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10!00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410 - 2569. (Van onze weerkundige medewerker) Het meiweer blijft gunstig. Ook morgen en overmorgen zullen er weer zonnige perioden zijn, terwijl de kans op een verspreide bui in Gelderland tamelijk klein blijft. Door de overschakeling van een continentaal hogedrukgebied op een oceanisch, wordt de temperatuur tijdelijk wat lager. Hogere maxima dan 18 tot 20 graden zijn morgen bij westelijke lot noordwestelijke winded niet te verwachten. Spanje en Portugal houden het op 30 tot 33 graden C. 's middags. ai Weersverwachting van het K.N.M.I. van maandagavond tot dinsdagavond: Droog en vrij zonnig weer. Vannacht plaatselijk mist. Zwakke tot matige, in hoofdzaak zuidwestelijke wind. In het algemeen iets lagere temperaturen. Morgen: Zon op: 04.32 Maan op: 01.10 onder: 20.42 onder: 09.52 v

De Vallei | 1970 | | pagina 1