notities van de toekomst Nieuw middel in strijd tegen de ondervoeding Goedkope methode om van zetmeel hoogwaardig eiwit te maken De dief stelen ERDAL RICHT BLIK OP HET BUITENLAND Sigarettenfraude Belgische douane Beperking in de landbouw Samenwerking Halbertsnia en Swedish Match Omzet dranken ruim gestegen INSTELLING RESEARCH- COMMISSIE CENTRAAL BEHEER LEVEN N.V. OPGERICHT Groothandel C. M. BEIJER 25 jaar jong Nieuwe fabriek van Ducoslo NV in Leeuwarden Waterhoogten Het goede spoor Goedkoop PILOOT STORM UUH TEKKO TAKS VERKLARING MONETAIRE DESKUNDIGEN Kareltje Knetter en de biauwgeruite kiel Pagina 2 MAANDAG 25 MEI 1970 OLAF J. DE LANDELL W/at vreemd eigenlijk, dat het mensdom volwassenheid be schouwt als een winst. Want als de mens volwassen is, heeft hij al zijn onbevangenheid, dus een grote dosis eerlijkheid, en veel uitingskracht ver loren. Kijkt u eens op straat naar het jon getje, dat plotseling een sprong in de hoogte doet, met zijn armen klapt en „kukeleku!" roept. Zoudt u dat doen, doe ik het? Wij zijn volwassen. Het kleine meisje dat op straat knielt en met haar allerliefste stem metje „poezeloezesnoes!" zegt on geacht tegen wie of wat is ook nog geen geacht lid van de statige maat schappij. Volwassenheid laat ons dit hier nu even vaststellen voor alle volgende generaties tekent zich door datgene, wat men niet meer doet. En dat, dierbare lezer is veel. We heb ben ons eerst binnen enkele kinderja ren alles eigen gemaakt. We huilden op straat, we kopjeduikelden aan de ijzeren stangen van Oma's tuinhek, we renden als wild over een pleintje, tikten tegen een boom' en riepen: „Eén, twee, drie, verlos!" En dat was doelmatig. In onze latere contacten haalt dit niet meer uit. Na je éénen twintigste schrijft niet meer met een stuk baksteen op straat „Dikkie is gek", en je zingt niet met je zaken- connecties van „iene, miene, mutte" welnee! Je haalt het niet eens meer in je hart, aan een kennis te vragen: „Zing je nog wel es „iene, miene, mijt te"?" Hij zou je voor onvolwassen aanzien; en dat verhoede de Hemel! Pol Constantius Merlijn nu, had van deze remmen geen last, zodat het hem niets deed, Ido van Esch te zien met een beeld van een meisje dat naar hem keek, terwijl hij (Pol dus) met Pépé aan het knikkeren was op een gouden lentemorgen in Cap Joseph aan de Grande Promenade. De palmen «ton den zo stil alsof ze poseerden voor 'n portret, de zee kuste broeder hemel met blauwe ademteugen, en langs het hele Promenade-beeld bloeiden para sols, omdat mensen geen bloemen kunnen maken, en toch altijd iets zelf willen versieren. Pol Constantius Merlijn was ach tentwintig, blond en een-emeter-vier entachtig lang; Pépé, was zwart, klein en zeven jaar oud. „Ja!" kreet Pépé, en bekeek zijn vriend met onbe heerste bewondering. Héó!" zei Pol. Toen zag hij Ido, met dat meisje. Ido, knullig en doodgoed, een beetje dik in zijn witte pak en dat meisje, slank waar ze slank moest zijn, en gewelfd waar reclameplaten zulks aangaven. Zij had prachtig donkerrood haar en benen als een engel in een te kort ge waad. „C'est parfait!" schreeuwde Pépé. „En of!" zei Pol. Hoewel hij het niet over de knikkers had. Een kort ogenblik was hij afgeleid. Hij zag dat Ido iets tegen het meisje zei. Ze keek half om naar Pol. Vreselijk onver schillig. Pol had meelij met haar. Zo knap te zijn, en dan dermate dodelijk verveeld! „Encpre," vuurde Pépé aan. „Het is warm," ontweek Pol. „Ga je mee een ijsje eten?" Hij trok zijn lin kerbeen net op tijd terug voor een taxi. „Ja," zei Pépé. Ze zochten hun knikkers bij elkaar en stopten ze in de zak van Pols broek ondat de zakken van Pépé's broek geen bezit meer vasthielden. „T"kat was Pol Constantius Merlijn," zei Ido van Esch zacht, met ken nelijke eerbied. „Hij is een dichter, zie je..." Morgane Venens gilmlachte haar vermoeidste sourire, en antwoordde: „Gisteren was hij aan het touwtje springen..." Zij liepen door. Ido haal de de schouders op en zweeg. Morgane haalde haar schouders niet op en zweeg ook. Ja, die dichter zou wel in fantiel zijn, anders kéék je niet zo... „Stamel-poëzie?" vroeg ze nog. „Ik weet het niet," bekende Ido, „ik lees nooit verzen..." Zeblikten automatisch naar de hel blauwe verte. „Bitonaal wellicht," zei Morgane. Ze herinnerde zich vaag, de man ook bij een variété-kunstenaar te hebben ge zien; ze waren samen in druk gesprek. „Nederlander?" informeerde ze nog. Ze sprak het woord ietwat vies uit. „Eh ja..." gaf Ido toe, alsof het hem speet. Gek, dat je overal Neder landers ontmoette. „Een pak voor haar gat," dacht hij in stilte, „of uit glijden op straat, in iets onschoons." Maar Morgane maakte zulke dingen nooit mee. „Als ze later doodgaat," peinsde Ido, „dan staan er twee du veltjes bij de hellepoort, en die hou den de deur open, en helpen haar hoffelijk op haar plaats." Hij mocht Pol graag. Maar ja, of de man hele maal gaar was Je gaf een bisschop geen schreeuw in z'n oor. „God heeft mij nooit geschokt of verdoofd," had de bisschop gezegd. „Daar heeft 'ie z'n mensen voor, had Pol geantwoord. En toen was de bisschop geschokt en ver doofd geweest. „Ik heb een afspraak met madame Vivienne," onderbrak Morgane zijn gedachten. „Zie ik ja nog es?" Ze reikte hem een prachtige hand met drie briljanten ringen. „Als ik Pol was, zou ik „nee" zeggen," dacht hij nog. „Ja,zeker," zei hij. En boog, en liep voort. A ls je langs een van de smalle pa- den bij Cap Joseph naar boven klimt, heb je van Mont St. Pierre een prachtig uitzicht langs de kust. Hel blauw ligt de Middellandse zee daar in de omhelzing van blanke stranden; het is alsof God een doos van de prachtigste kralen heeft laten vallen in het licht van de zuid zijn alle huizen schoon en lief! En vaag daar achter, als visioenen van Luilekker land, wenken bleke bergen; ze roepen je met ver-af sirene-zingen. Morgane Venens stapte omzichtig tussen de grove stenen op het pad. De enkele mensen die haar tegen kwa men, zeiden vriendelijk en zangerig „bonjour, mademoiselle!" ach, wat kan het leven heerlijk zijn, zelfs vóór een rijke jonge vrouw!... Ja, alle mensen zeiden haar goeien- dag, behalve die ene man die ze daar opééns tegen een boom geleund zag zitten: groot en blond. Zijn ogen keken strak naar een onbekend land; hij scheen er intense verrukkingen te bespeuren,- want een betoverde glim lach trok z'n mond in sierlijke lijnen. „Een dichter," had Ido gezegd. Dan was hij nu stellig bezig, een ge dicht ter wereld te brengen. Morgane bleef staan om opgemerkt te worden dan kon ze hem des noods groeten, en voorbijgaan. Maar hij zag haar niet. Hij was ge heel alleen op een kristallen punt van inspiratie gezeten hij leunde tegen de vingernagel van een psalmist daaraan viel niet te twijfelen. Hij wist niets van vrouwen met donkerrood haar en onpraktische schoentjes met veel te hoge gouden hakken hij keek recht in de Middellandse vreug de en zijn ogep hadden de kleur van de zee gestolen. Morgane kuchte. Dat was altijd een succes. Behalve die dag. De boom-heilige ging voort, geluidloos te dichten en de schoonheid in zijn glimlach te bunde len. Hij knipte zelfs niet met zijn zee-ogen, hij was vol van een toren hoog, neuriënd nu. Morgane, toch gebelgd dat ze niet bij dit nu hoorde, liep hem zeer onge luidloos voorbij. De man bemerkte het niet. (wordt vervolgd) 4430 De beelden vervaagden en Arend Storm open de zijn ogen, om te bemerken dat de vrouw, die Rona heette, nog steeds aan zijn zijde zat. Zij sprak: „Je hebt nu alles gezien, wat er in het verre verle den om mijnentwil geschiedde. Je bent nu weer (terug op de planeet, die je Valeron noemt. De rest van mijn verhaal moet ik zelf vertellen. Faldar voer de mij met zich door de Tijdstroom tot wij hier land den, waar niemand ons ooit zou vinden". „Maar dat moet wel duizend jaar geleden gebeurd zijn!" stamelde Arend. De schone reuzin knikte wee moedig glimlachend. „Dat is wel mogelijk," meende 96. Zo naderden de beide vrienden met een prettig ge voel het vaderland. „Zeg!" zei Terry, die lui in een dek- stoel 'n krant lag te lezen. „Ik lees daar, dat ons avontuur ten einde is!" „Hmmm!" antwoordde Tekko, terwijl hij genietend van zijn koffie nipte. „En dat hebben we aan jou te danken, want als jij niet gevan gen genomen was, zouden wij de schat nooit gevonden hebben!" „Maar wanneer jij niet te hulp gekomen was ook niet!" repliceerde Terry. „Best mogelijk!" kaatste Tekko terug. „Maar wanneer jij mij niet op dat idee van die brand gebracht had, waren wij die kist beslist voorbij gezwommen!" „Nou ja", vond Ter ry. „Als je zo doorpraat, kan je die drietand van je vriend Starreveld ook nog aanvoeren!" „Oh ja, de schokstok!" schrok Tekko. „Waar is die bleven?" Ja, Waar was die gebleven? Die hadden zij vergeten door het sleuren met die zware kist en lag nu moeder ziel alleen op de bodem van het kratervormige meer van het eenzame eilandje in de Stille Zuidzee. EINDE zij, „maar tijd heeft nu alle betekenis voor ons ver loren." „U zegt voor ONS!? Bedoelt u, dat Faldar zich óók nog hier bevindt?" riep de piloot uit. Rona knikte en stond op. „Kom maar eens mee", noodde zij en haar stem kreeg een vreemde klank, alsof zij over iets dierbaars sprak. „Ik zal je laten zien waar hij slaapt. Onder zijn eigen „web", dat hem in leven houdt en voortdurend zijn cellen vernieuwt. Hij en ik wachten op de toekomst." Allerlei vragen drongen zich aan Arend op, maar hij volgde de grote vrouw zwijgend. Iets hogere winst AMERSFOORT In 1969 heeft de N.V. Maatschappij voor Wasverwerking (Erdal) een geconsolideerd exploitatie saldo bereikt van 8,7 miljoen tegen 8 miljoen in 196.8 Na afschrijvingen en belastingen resteert een winstsaldo van 2.8 miljoen (v.j. 2,6 miljoen). Dit blijkt uit het jaarverslag. De raad van bestuur verwacht dat in 1970 de winstmarges en door de zware concur rentie en door het prijsbeleid van de regering verder onder druk zullen ko men te staan. Erdal hoopt in staat te zijn de ver koop voldoende te verhogen om minstens de steeds stijgende kosten op te vangen. Maar op het ogenblik kan nog geen enkele voorspelling worden gedaan. Dank zij een omzetstijging van 14 pet, een verdere verbetering van de effi ciency en een scherpe kostenbewaking, was het in 1969 mogelijk de belangrijke stijging van lonen en salarissen, alsme de van andere exploitatie-uitgaven te compenseren en de rentabiliteit van het vermogen op peil te houden. Er zijn echter verschillende tenden sen die de raad van bestuur met zorg vervullen, zoals de toenemende druk op de bedrijven om de lonen te verhogen en de arbeidstijd te verkorten, de in voering van de BTW en het prijsbeleid van de regering. Investeringen zijn in Nederland minder aantrekkelijk gewor den. Daarom is Erdal geneigd het oog te richten op investeringen in andere lan den, waar het klimaat gunstiger is. De uitbreiding van het laboratorium in Amersfoort vordert goed en zal waarschijnlijk in de loop van 1970 ge reedkomen. DEN HAAG Waterhoogten van hedenmorgen Konstanz 423 3; Rheinfelden 357 7; Straatsburg 412 20; Plittersdorf 573 17; Maxau 653 14; Plochingen 164 8; Mannheim 546 9; Steinbach 177 —14; Mainz 467 —10; Bingen 361 —10; Kaub 432 —12; Trier 382 —6; Ko blenz 424 —21; Keulen 446 —25; Ruhr- ort 652 25; Lobith 1284 27; Nijme gen 1068 —24; Arnhem 1034 22; Eefde IJssel 638 —14; Deventer 517 —12. Monsin 5460 +4; Borgharen 4032 3; Belfeld 1180 47; Grave beneden de sluis 507 —16. DE DOLLAR IN GEVAAR Het aanhoudende tekort op de Amerikaanse betalingsbalans en de sterke inflatie in de Verenigde Staten vormen nog steeds een gevaar voor het internationale monetaire evenwicht. Tot deze conclusie kwamen de vertegenwoordigers van par ticuliere banken in de voornaamste industrielanden tijdens de onlangs gehouden jaarvergadering van de American Bankers Association in Hot Springs (Virginia). De president van de Oostenrijkse Na tionale Bank, dr. Wolfgang Schmidz, zei, dat de bereidheid van sommige centrale banken om „goede" dollars aan te nemen als de rente van de Eurodol lars hoog staat, wel eens zou kunnen verminderen als de Amerikaanse ka- pitaaluitvoer meer de vorm van „slech te" (inflatie) dollars zou aannemen. Rdcn Op het ogenblik zijn nog vele centra- BRUSSEL De Belgische autoritei ten zijn in Antwerpen een geval van onwettige uitvoer van sigaretten uit België naar Nederland op het spoor ge komen. waarbij twee Antwerpse doua neambtenaren betrokken zijn. Deze douaniers, een adjunct-hoofdcontroleur en een pasbenoemde brigadier, zorgden voor valse papieren die een Nederlan der in staat stelden sigaretten belas tingvrij over de grens te krijgen. In to taal zijn 6 miljoen sigaretten (300.000 pakjes), op die manier ons land binnen gebracht, waar ze tegen normale prijs verkocht zijn. De fraudeur heeft op die manier 70 cent per pakje in totaal dus ruim 2 ton verdiend. Ongeveer een jaar geleden trachtte een Nederlander sigaretten, die in de Antwerpse haven in transito lagen, op te kopen. Hij nam contact op met een Belgische relatie, stopte die een forse som gelds toe en de eBlg benaderde daarmee de douane. De Belgische doua niers zorgden als tegenprestatie voor deze steekpenningen voor papieren waaruit bleek, dat de sigareten uit Bel gië geëxporteerd werden naar Neder land en ook voor documenten waaruit bleek dat ze slechts in Nederland door gevoerd zouden worden. Dat laatste ge beurde echter niet. In Nederland wer den ze met grote winst van de hand ge daan. De douaniers zouden 20.000 a70.000 duizend gulden voor hun diensten heb ben opgestreken van welk bedrag ook 'n bankbediende, die voor kredietbrieven en andere nuttige papieren gezorgd had, een deel gekregen zou hebben. Ie banken bereid het aanbod van dol lars, dat zijn oorzaak vindt in het te kort op de betalingsbalans van de Ver enigde Staten, op te nemen. Ze doen dat omdat deze dollars een hoge rente kun nen opbrengen op de markt voor Euro- dollarleningen. Een forum van vier monetaire des kundigen uit de particuliere en over heidssector verklaarde na afloop van de bijeenkomst, dat de deelnemers aan het overleg het er volledig over eens zijn, dat de inflatoire slijtage van de dollar een gevaar voor de internationa le monetaire stabiliteit oplevert. UTRECHT Toetreding van Enge land tot de EEG betekent op korte ter mijn enige lucht voor de te overvloedig producerende Europese landbouw. Op langer zicht is aan produktiebeperking echter niet te ontkomen, zo meent prof. dr. A. Maris, directeur van het land- bouw-economisch instituut. Hij bereidde de westerse landbouw erop voor dat de ontwikkelingslanden een steeds minder belangrijk afzetge bied zullen worden. De jonge landen zullen steeds beter in staat zijn hun ei gen voedsel te produceren, wat ook hard nodig is. GROUW Halbertsma's Fabrieken voor Houtbewerking NV te Grouw is in onderhandeling met „Swedish Match" (Zwaluw) over samenwerking. De be sprekingen tot overneming van het to tale aandelenpakket bevinden zich in een zeer vergevorderd stadium. De overneming van Halbertsma (met nevenvestigingen te Groningen, Lem mer en Eibergen en verkoopkantoren te Brussel en Parijs) door Swedish Hatch zal naar wordt verwacht een gunstige invloed hebben op de werkgelegenheid. A 3/5 het voedsel Medewerkers van de Ranks Hovis McDougall Food Company hebben bekend gemaakt dat zij een methode hebben ontdekt om gewoon zetmeel om te zetten in voedsel met een hoog eiwitgehalte. Dit, zeggen zij, zou bijzonder veel kunnen bijdragen tot de bestrijding van de ondervoeding in de wereld. Als de experimenten van de Corporation succesvol verlopen dan is de tijd in zicht dat men goed vlees kan maken van aardappelen of suikerbieten en dat rijst kan worden opgevijzeld totdat het evenveel eiwitten bevat als rosbief of I melk. Elders in de wereld is men ook druk in de weer om nieuwe voedselsoorten te scheppen. Zo zijn al geruime tijd in de Verenigde Staten en in Japan experi- imenten gaande om eiwithoudend voedsel te maken uit aardolieprodukten en uit sojabonen. 12/214 Ouwe Murk keek de jammerende dwerg argwanend aan. „Jij vertelt een hele boel barre en boze zaken, makkert" gromde hij nors. „Maar jij verzuimt één dingt! Jij vindt het allemaalt erg jam mert, dat een haai je meestert heeft opgeslokt, maar jij zegt er niet bij, dat jullie mijn beroofd hebben en dat het maar weinig had gescheeld of ik was met het toppie van de rotsens mee boem-pats de lucht ingegaan! Het hele zaakie had mijn bijna het levent gekost! Weet je dat?" - „Ik weet het", snikte Asmar. „Zie je dan niet hoeveel verdriet ik daarover heb?" - „As je verdriet hebt, vertelt mijn dan maar 'es gauw waar meneer Verholen en de jongeheer Knettert zijn", vroeg Murk. „En waar is Foppe Helmsteek?" - „D...die zijn verdronken in de ondergelopen grotten"... bekende Asmar fluiste rend. „De professor had ze met touwen vastgebon den en dus konden ze niet zwemmen toen de over stroming kwam".. - Ouwe Murk stond perplex en Dieks Drabbelkoek zei: „Ik heb goed geluisterd en de zaak is me duidelijk. Er is hier een afschuwelij ke misdaad begaan. Het is een geval van vrijheids beroving, subsidiair doodslag, subsidiair poging tot doodslag, subsidiair roof en poging tot roof, subsi diair dood door schuld of grove nalatigheid. Daar zitten wel een paar lekkere rechtszaakjes in. Héél ernstig dus. Jammer genoeg is professor Nosco de dans ontsprongen. Maar gelukkig kunnen we die kleine schelm hier nog levenslang geven en dat zul len we zeker niet laten! Vooruit kom mee!" - Dieks bond de dwerg stevig vast en voerde hem af naar het gevang. Toen bleef Ouwe Murk eenzaam achter op het strand en hij keek de vertrekkenden getrof fen na. „Daar gaat Asmar, de enige overlevende van het gouddrama..." mompelde hij. „Arme smidje Verholen, arme Kareltje, arme Foppe.." - Doch toen besloot de oude zeeman nog éénmaal de Dodemans- rotsen te beklimmen. „Ze dragen hun naam met ere", mompelde hij toen hij moeizaam opklauterde tegen de rotsen, die zwaar van de ontploffing gele den hadden. „Ik wil toch 'es even gaan zien, of daar werkelijk grotten bennen, die nou vol water staan".... Het zal vermoedelijk nog zeker drie jaar duren, voordat men met de proef nemingen zover is dat het stadium van aan-tafel-gaan is bereikt. Volgens de National Research Develop ment Corporation, een Britse staats instelling, is de ontdekking van de Britse levensmiddelenmaatschappij even belangrijk als de landingen op de maan of de uitvinding van de computer. Volgens de genoemde maatschappij zal men in de komende zomer per week ongeveer zes ton koolhydraten gaan omzetten in drie ton voedsel. Tot nu toe werd vólgens het nieuwe procédé gedu rende vier jaar lang per week ruim 90 kilogram van het nieuwe voedsel, dat voorlopig de naam draagt van a3/5, ver vaardigd. Prof. Arnold Spicer, de directeur van de research-afdeling van de Britse fir ma, heeft meegedeeld dat men in 1971 gaat beginnen dieren met a3/5 te voede ren en dat vermoedelijk over drie jaar de mensen aan de beurt komen. Zowel de National Research Develop ment Corporation als Ranks Hovis McDougall zijn ervan overtuigd dat men op het goede spoor is en dat a3/5 een groot succes gaat worden. Volgens professor Spicer is men de anderen op het gebied van de ontwikkeling van ei witten drie jaar voor. Japan was de naaste concurrent. A3/5 dat een volkomen natuurlijk voedingsmiddel is er is niets kunst matigs aan is al door de Amerikaan se gezondheidsdienst goedgekeurd. Journalisten hebben het „wonder- voedsel" mogen proeven, dat in de fa briek te High Wycombe werd opgediend in de gedaante van goulasj van vlees, en gebraden kip. Het was niet buiten gewoon smakelijk, maar zeker niet minder dan het voedsel in een gemid deld eethuis. De maatschappij heeft evenwel laten weten dat men erin zal slagen de smaak te veredelen zodat tenslotte een produkt wordt gemaakt waarvoor zelfs een fijnproever de neus niet zal ophalen. Maar dat kan nog wel een jaar of vijf duren. A3/5 is een wit poeder dat 45 procent eiwitten bevat, ongeveer tweemaal zo veel als biefstuk en ongeveer evenveel als volle melk. Eiwitten, die behalve in vlees en melk voorkomen in vis, eieren en kaas, zijn van essentieel belang voor de groei van de hersenen. Een groot deel van de wereld krijgt niet genoeg eiwitten toege diend in het voedsel van alledag. Het revolutionaire van A3/5 is, dat het ni de meeste landen goedkoop zal kunnen worden gemaakt uit levensmid delen als aardappelen, cassave of sui ker, die ter plaatse worden verbouwd. Het kan zelfs worden vervaardigd uit bijprodukten van bepaalde voedselfa brieken. Voorts kan het worden gemaakt in vaste vorm en dan kan het een bepaal de vorm en smaak worden gegeven. Als poeder kan de huisvrouw het bijvoegen bij of mengen met ander voedsel. Tenslotte kan a3/5 worden gebruikt om geheel nieuwe voedselsoorten te maken met nieuwe smaken, die men thans nog niet kent. DEN HAAG „De totale binnen landse afzet van gedistilleerde dranken heeft in 1969 acht procent meer bedra gen dan in 1968. Volgens voorlopige cijfers is in het eerste kwartaal van 1970 de omzet met nog eens zes procent gestegen", aldus mr. K. A. M. Bastiaensen van het Pro- duktschap voor Gedistilleerde Dranken. Mr. Bastiaensen schreef deze stijging mede toe aan het goedkope binnenland se gedistilleerd en het groter aandeel Ingevoerd gedistilleerd. Midden- en kleinbedrijf DEN HAAG De staatssecre taris van Economische Zaken, drs. L. J. M. van Son, heeft inge steld de commissie Research Mid den- en Kleinbedrijf. Deze com missie heeft tot taak na te gaan: a. of en zo ja, op welke wijze een programmering van de re search ten behoeve van het mid den- en kleinbedrijf verwezen lijkt kan worden voor de eerst volgende jaren; b. op welke wijze de activitei ten van de verschillende instel lingen die research ten behoeve van het midden- en kleinbedrijf verrichten, gecoördineerd kunnen worden; c. of aansluiting gevonden kan worden tussen de beleidsresearch ten behoeve van de algemene so ciaal-economische politiek van de overheid en de beleidsresearch ten behoeve van het midden- en kleinbedrijf d. op welke wijze aansluiting kan worden verkregen tussen de prognose van de algerhene so ciaal-economische ontwikkelin gen op middellange termijn en van deze ontwikkelingen bij het midden- en kleinbedrijf. Voorzitter van de commissie is prof. dr. J. F. Haccou te Amers foort. Op basis variabel tarief (Van onze fin.-econ. redactie) De Coöperatieve Vereniging „Centraal Beheer" G. A. heeft Centraal Beheer Leven N.V. opgericht. Het maatschap pelijk kapitaal van de nieuwe levens- verzekeringsmü. bedraagt 5.000.000,-. Van dit bedrag is 2.000.000,- geplaatst en volgestort. C. B. Leven en Pensioen- Risico (aangesloten by Centraal Beheer), zyn de enige verzekeringsmaatschap pijen die afsluiten op basis van een va riabel tarief. Het huidige tarief wordt door C. B. Leven tot 1 januari 1975 ge garandeerd. C.B. Leven richt zich op het afsluiten van zowel kapitaal als renteverzeke ringen en in fracties, Na 1 januari 1975 zullen mutaties alleen plaats heb ben als de grondslagen, zoals rentevoet, keuze van de sterftetafel en adminis tratiekosten, aanpassing vereisen en ook van toepassing zijn op de verzeke ringen die vóór de datum van tariefs wijziging zijn afgesloten. De kostenop- slag is minimaal omdat de maatschap pij met een zeer beperkte buitendienst apparaat rechtstreeks de verzekering nemer benadert. Rentekorting wordt verleend over het gedeelte van de premie dat voor beleg ging in aanmerking komt. Voor de be rekening hiervan is de kapitaalrente op het moment van premiebetaling van belang. De rentevoet is gelijk aan het gemiddelde rendement van de drie laat ste staatsleningen, waarop de eerste tien jaar geen vervroegde aflossingen mogen plaatsvinden. Percentage Het aldus gevonden percentage wordt verminderd met een half procent voor beheerkosten, alsmede voor reserve- en winstvorming bij de maatschappij. Door deze rentekortingsregeling wordt de overrente van de eerstkomende tien jaar in één keer contant betaald. C.B. Leven kent ook een renteverdelingsre- igeling die de verdere renteoverschotten, voor zover deze de bij de premiereser ve geboekte rente overtreffen, ten goe de laat komen aan de verzekeringsne mers in verhouding tot ieders aandeel in de premiereserve. De rentekortings- en rente verdelingsregeling gelden niet voor fractieverzekeingen, omdat alle beleggingsopbrengsten de fractiewaar- de beïnvloeden. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de basis werd gelegd voor de huidige A en O Groothandel G. M. Beijer en Zonen N.V. Het bedrijf is door nimmer aflatende energie uitgegroeid tot een van de grootste A en O-grossierderijen met een rayon, dat loopt van Venray tot Vroomshoop en van Tiel tot aan de Duitse grens. Het steven van de directie is altijd geweest, voorop te gaan in de ontwik keling van de levensmiddelenbranche. Hiertoe werd reeds jaren geleden een bedrijfsschool gesticht en werd en wordt aan de parallellisatie in de bran che de grootst mogelijke aandacht ge schonken. De heer G. M. Beijer heeft de wens te kennen gegeven, als directeur af te treden. Hij ls benoemd tot president commissaris en zal in de raad van com missarissen worden bijgestaan door de heren drs. H. Menko en drs. H. van der Vegt. De heer W. J. Beijer zal nu alleen de directie voeren. LEEUWARDEN In het industrie gebied „Schenkenschans" in Leeuwar den is een begin gemakt met de bouw van een nieuwe fabriek voor Ducosto N.V., welk bedrijf nu nog aan de Ka naalweg in die plaats is gevestigd. De nieuwbouw voor Ducosto omvat een industriehal en een kantoorgebouw op een terrein van ruim 7.000 vierkante meter. Ducosto gaat het nieuwe com plex huren van de stichting bedrijfsge bouwen Leeuwarden. Het bedrijf be staat op 22 mei a.s. 25 jaar, welk jubi leum bij de opening van de nieuwe fa briek zal worden gevierd. Ducosto fa briceert stoomketels voor de tuinbouw en utiliteitsbouw. Naast Nederland, waar een groot deel van de markt in handen is van Ducosto, worden de ke tels geëxporteerd naar 18 landen. Du costo zal het personeel van 75 tot 130 man uitbreiden.

De Vallei | 1970 | | pagina 2