A.R.P. is weer nader tot V.V.D. gekomen Spareri?De Amro Bank is er voor. Oud-generaal Harberts gaat vervroegd naar rusthuis DRIEHONDERD JONGEREN BLOKKEERDEN RAILS Invalide padvindstertjes door vliegers verwend Vind maar eens een systeem camera met lichtmeting door de lens (over het volle beeldvlak) voor zo'n aantrekkelijke prils y-v PHILIPS Uw volgende shaver (weer) een Philishave 3. Gevechten in West-Berlijn bij geallieerde parade Door uitspraken van mr. Biesheuvel over gezagshandhaving en defensieuitgaven Grote oplichting in Bonn Zwanenburg gaat Schiphol elke zondag plagen Weert wil sneltrein houden Pompbediende na klap tas ontstolen Water dreigt nog in Roemenië Fransen laten coasters na boete gaan Eigen uitgeverij van schrijvers GEPREZEN GROTER AANDEEL NAT DYNAMIET Perry Mason verloor van Witte Mieren De vele, vele mannen die zich elektrisch scheren, weten allang dat diep uitscheren óók kan zonder dat Elk haartje, dun, dik, kort, lang, wordt diep uitgeschoren. De man die van scheren weet "schrale-gevoel-after-the-shave-before". scheert zich dus met de Ze weten dat het geheim van veilig diep uitscheren zit in de ronde scheerhoofden van de Philishave 3. Philishave 3. Geen haar op zijn gezicht die nog aan een andere shaver denkt. Want dat is bliksemsnel, lékker schoon scheren. wanneer u nü een Spaarboekje of Spaarrekening opent (4!£ tot 7% rente!). *Bij een eerste inleg van minimaal f 10.-. (Geldig t/m 30 juni 1970.) Praktica super TL SB] IVirVMi iu. a.j Iviu. ./»j LEIDEN/ROTTERDAM Als welgekozen stukken uit een legpuzzel, zijn markante uitspraken van leiders van de A.R.P.. de C.H.U. en de V.V.D. dit weekeinde in elkaar gepast. Mr. BIESHEUVEL, fractieleider van de Anti-Revolutionairen, heeft zich op een politieke bijeenkomst in Slikkerveer kritisch uitgelaten over het begrip dat premier De Jong heeft getoond voor acties als het woning-kraken. Mr. Biesheuvel voegde eraan toe: „De overheid moet een heel precies en dui delijk beleid voeren. De politie moet weten waar zij aan toe is". De heer Mellema, fractieleider van de Christelijk Historische Unie, heeft zaterdag tijdens de algemene ver gadering van de CHU in Rotterdam een dergelijk standpunt ingenomen. Ook hij wilde, ondanks waardering, die men moet hebben voor de vele ontwikkelin gen van dit moment, waarschuwen tegen te snel en te veel begrip. „Het gevaar is aanwezig dat men on der de indruk van de activiteiten van de spraakzame minderheid aan kritisch vermogen gaat Inboeten en de weg van de minste weerstand volgt door voor al les en nog wat een maximum aan be grip te tonen". Hij betrok dat recht streeks op premier De Jong. MEVROUW VAN SOMEREN-DOW- NER (voorzitter) en Mr. GEERTSEMA (fractieleider) van de WD, hebben mr. Biesheuvel zaterdag tijdens een VVD- congres in Leiden geprezen om zijn uit spraken over de handhaving van orde en gezag en over verhoging van de de fensie-uitgaven. De top van de WD gelooft niet dat de anti-revolutionairen nog een onzekere factor zullen zijn bij de volgende kabinetsformatie. Mevrouw Van Someren: „Het is een goede zaak, dat een man met grote po litieke autoriteit nu heeft gepleit voor verhoging van het defensieplafond." Mr. Geertsema: „De heer Biesheuvel heeft de hinderpalen voor samenwer king uit de weg geruimd." Beiden meenden, dat de drie confes sionele partijen voor de verkiezingen de WD wel als vierde partner zullen kie- BONN Een voormalige ambtenaar van het openbaar ministerie in Bonn wordt er van verdacht, een miljonair voor wie hij als zaakwaarnemer optrad, voor ongeveer twee miljoen gulden te hebben opgelicht. De 34-jarige verdach te, die tevens als vertegenwoordiger van een beleggingsfonds in Genève werkte, zou vijf cliënten van deze maatschappij in totaal ruim 100.000 gul den armer hebben gemaakt. De „zaakwaarnemer" een voormalig metselaar, had o.a. op het eiland Sylt een villa van 2 ton laten bouwen, waar heen hij zich met een helikopter placht te begeven. Voorts bezat hij verscheide ne sportauto's. In het casino van Bad- Neuenahr, bij Bonn, was hij zeer ge zien. Langzamerhand wekte zijn grandioze stijl van leven argwaan. De man viel door de mand, toen de vriendin van de miljonair hem erop betrapte dertigdui zend mark op te nemen met behulp van een vervalste kredietaanvraag. SCHIPHOL De actiegroep Lastige Zwanenburgers is van plan voorlopig elke zondag een protesttocht tegen ge luidshinder naar Schiphol te onderne men. Zondagmiddag herhaalden de onte vreden bewoners van het dorp Zwanen burg hun demonstratie, die zij voor het eerst met de Pinksterdagen hielden. Met tientallen auto's trokken zij lang zaam rijdend en luid toeterend over de wegen van Schiphol. De politie had evenwel de zijwegen afgezet, zodat de demonstranten na en kele rondjes over de luchthaven te heb ben gedraaid, gedwongen werden over de grote uitrijlaan Schiphol weer te verlaten. De actie leverde weinig stag natie op. Mr.VAN RIEL. leider van de VVD- fractie in de Eerste Kamer, dacht ver der aan de Democratische Socialisten '70 als mogelijke regeringspartner. Hij prees dr. Drees en het Kamerlid Goed hart als enkelen van de weinige socia listen met werkelijkheidszin. MINISTER DEN TOOM (Defensie) en met name zyn staatssecretaris Haex (Landmacht) vinden dat de krijgsmacht in 1971 over een groter percentage van het nationaal inkomen dan nu moet kunnen beschikken. Dit jaar eist de de fensie 3,9 pet. van een nationaal inko men van een kleine honder miljard gul den. Minister Den Toom heeft al laten doorschemeren dat hij dat percentage graag op 4 pet. zou zien gebracht. Staatssecretaris Haex pleit zelf» voor 4,2 pet. In zeker drie regeringspartijen de WD, de ARP en de CHU bestaat de neiging om straks voor defensie meer geld uit te trekken. Dat blijkt met zo veel woorden ook uit de rapporten, die de partijen in de afgelopen maanden op tafel hebben gelegd. Tijdens de vergaderingen van dit weekeinde waren andere belangrijke punten: D'66 een partij die zich volgens de heer Mellema van de CHU bezig is om zeep te brengen en volgens mr. Geert sema van de WD heeft gefaald. „Het dynamiet, waarmee D'66 de andere par tijen wilde laten ontploffen, is de afge lopen drie jaar behoorlijk nat gewor den." HET ONTWERPPROGRAMMA van de WD, dat dezer dagen wordt ge publiceerd. Het bestuur van de WD wacht nog steeds op reacties van KVP, ARP en CHU. die na het vorige congres zijn uitgenodig om te onderhandelen over de volgende kabinetsperiode. DRS. SCHMELZER over wiens mogelijke terugtrekken uit de actieve politiek de heer Mellema zei: „Voor de KVP wordt het dan zeer moeilijk om een man van formaat in zijn plaats te stellen." DE WONINGNOOD, waarover pro fessor Verhuist, voorzitter van de CHU zei: „Een zo trieste zaak, dat ons slechts schaamte past." En: „Zonder stenen te gooien naar die ene minister, die in de eerste plaats verantwoordelijk isRe gering, dat kan zó niet langer door gaan." DE CHRISTELIJKE HISTORISCHE JONGERENORGANISATIE heeft de rechtse Centrum Gespreksgrooep in de CHU geadviseerd om zichzelf in na volging van Democratisch Appèl in de PvdA en de AR-radicalen op te hef fen. De CHJO wijst erop, dat de Centrum Gespreksgroep zaterdag in Rotterdam bij het vaststellen van het politiek werkprogram geen been aan de grond heeft gekregen. Volgens de CHJO Is de CHU met de aanvaarding van het program „overtui gend een redelijk-progressieve koers" gaan varen. Die moet dan o.m. blijken uit het be sluit om de meerderjarigheid op acht tien jaar te stellen. WEERT Meer dan driehonderd jongelui hebben zaterdagmiddag in Weert de sneltrein uit Maastricht veer tien minuten lang opgehouden. Zij wil den hiermee protesteren tegen het voornemen van de Spoorwegen om met ingang van de nieuwe dienstregeling de sneltreinen niet meer in Weert te laten stoppen. Toen om tien over twee de sneltrein binnenliep, stortten zij zich voor de trein en gingen op de rails zitten. Ze plakten de trein vol met spandoeken, waarop met duidelijke letters het onge noegen van de Weertenaren werd uit eengezet. De bestuurder van de trein kreeg een brief voor de directie van de Spoorwegen. UTRECHT De 44-jarige pompbe diende M. J. van der Weide uit De Meern is gisternacht beroofd van een tas met ongeveer 1500 gulden. De pompbediende had net het tank station op het 24 Oktoberplein in Utrecht afgesloten om naar huis te gaan. Bij zijn auto kreeg hij plotseling een slag in de nek. Twee mannen gin gen er met zijn tas vandoor. De pomp bediende liep geen letsel op. SYDNEY De acteur Raymond Burr, die als televisieadvocaat „Perry Mason" nimmer een rechtzaak heeft verloren en die ook als detective Iron side zelden aan de verliezende kant is, heeft ditmaal moeten erkennen dat te genstanders hem de baas waren geble ven. Bij aankomst in Sydney deelde hij mee, dat zijn huis op de Fidji-eilanden vernield is door witte mieren en dat hij de strijd had opgegeven. Hij zal nu een nieuw huis laten bouwen aan een an dere zijde van zijn eiland, waar hij zich over enkele jaren denkt terug te trek ken. De politie verwijderde de demon stranten met zachte hand. In de binnenstad van Rotterdam heb ben vierhonderd mensen zaterdag gede monstreerd tegen de vestiging van' een hoogovenbedrijf op de Maasvlakte. De demonstratie verliep zonder incidenten. ADVERTENTIE dan weet u wat fijn uitscheren is Ongeveer 130 melkslijters in Maas tricht en overig Zuid-Limburg zullen tijdens hun dagelijkse ronde ook kijken of alles in orde is met hun bejaarde of alleenwonende klanten. Vijftig Nederlandse sportvliegers hebben zich zaterdag ingezet om een honderdtal invalide padvindstertjes uit heel Nederland een plezierig week end te bezorgen. Van heinde en verre vlogen zij naar het vliegveld Deelen, waar de meisjes liefdevol werden ontvangen om vervolgens naar de jeugd herberg Alteveer in Arnhem te worden gebracht. De vluchten waren het resultaat van de inspanningen van vele particuliere vliegers en enkele maatschappijen, die met kleine kisten vliegen. ADVERTENTIE 5 gulden premie van de Amro Bank WENEN De overstromingen in Roemenië breiden zich niet meer in Het modderige water begint zich terug te trekken, vooral in het noorden, mid den en westen van het land. Bij de overstromingen de ergste sinds eeu wen zijn naar schatting 200 mensen om het leven gekomen en 265.000 dak loos geworden. Minstens 28.000 stuks vee, pluimvee inbegrepen, zijn verdron ken en 9300 huizen verwoest. 725000 hectare bouwland heeft onder water gestaan. Maar het gevaar voor nieuwe rampen is nog niet volledig geweken. Galat, het grootste ijzer- en staalcen- trum van Roemenie, waar men in de loop van het weekeinde een dijk van acht kilometer heeft voltooid, en het daar dicht bij gelegen Braila worden nog steeds bedreigd. Een enorme golf- kam jaagt over de rivier de Proeth in de richting van Galat, dat ook gevaar loopt door het gestegen water van de Siret, net als de Proeth een zijrivier van de Donau. In Wenen is meegedeeld dat er bij de overstromingen in Roemenie minstens 840 bruggen op de een of andere wijze beschadigd zijn en dat er van de ver schillende grote verkeerswegen nog in totaal 1100 km onberijdbaar is. Ook di verse waterzuiveringsinstallaties zijn vernield. Hierdoor is het gevaar voor het uitbreken van epidemieën groter geworden. Groepen artsen, verplegers en verpleegsters trekken door het land en enten alle mensen tussen de twee en 55 jaar in tegen tyfus. Inmiddels begint het hulpmateriaal binnen te stromen dat een twaalftal landen hebben toegezegd. AMSTERDAM De moeilijkheden met de naar de Franse haven Cher bourg opgebrachte Nederlandse schepen Philetas en Phidias zijn opgelost. De schepen hebben deze haven verlaten. De voor dinsdag aangekondigde rechtzaak in Cherbourg, waar kapitein Karei van Leeuwen zou moeten ver schijnen, gaat niet door. De gezagvoer der van de Philetas is inmiddels in zijn woonplaats Utrecht aangekomen. De Franse autoriteiten hebben genoe gen genomen met een boete van vijftig duizend francs (circa 35.000 gulden). Omdat gebleken is dat de partij van 29 ton sigaretten met geldige documenten werd vervoerd, werd de lading terugge geven. AMSTERDAM Op de druk bezoch te jaarvergadering van de Vereniging van Letterkundigen, zaterdag in Am sterdam gehouden, heeft het bestuur medegedeeld, dat de onderhandelingen tussen de Koninklijke Nederlandse Uit geversbond en de Vereniging van Let terkundigen door de onwil om mede te werken aan de vaststelling van aan vaardbare minimumvoorwaarden voor de Nederlandse schrijvers, thans volle dig zijn vastgelopen. De vergadering machtigde daarop het bestuur de op richting van een coöperatieve uitgeverij van en voor Nederlandse schrijvers thans zonder uitstel voor te bereiden. Besloten werd aan de naam van de ver eniging na statutaire goedkeuring de ondertitel „Vakbond van Nederlandse Schrijvers" toe te voegen. BERLIJN De politie van West- Berlijn heeft zaterdag na hevige straatgevechten met groepen radicalen, de technische universiteit van de stad tijdelijk bezet en in totaal 270 personen aangehouden. Zeker elf mensen werden gewond bij de ongeregeldheden, die waren uitgebroken na afloop van de traditionele parade van geallieerde troepen in dat stadsdeel. Achter barri caden verschanste studenten wierpen stenen, flessen en benzinebommen naar de politie, die traangas gebruikte. Ten slotte bestormde de politie de universi teit, doorzocht zij het gebouw en arres teerde zij ieder die zich daar verborgen had. Aan het hoofdgebouw van de West- berlijnse universiteit hingen reusachti ge portretten van Mao Tse-toeng en spandoeken met leuzen als „volken- moord-parade", „parade over lijken voor de rijken" en „dood het Ameri kaanse imperialisme". Een luidspreker schalde voordurend „de internationale" waardoor een aantal infanteristen uit de pas werd gebracht. In de omgeving van de eretribune, waar o.m. de drie stad-commandanten en burgemeester Schütz de parade ga desloegen, was van de onlusten niets te merken. De politie had ernstiger ongeregeld heden gevreesd nadat een anarchistisch pamflet tot actie had aangespoord. In de technische universiteit had de politie vrijdag 14 brandbommen aangetroffen. Een woordvoerder van het Rode Kruis heeft gezegd dat 11 personen naar ziekenhuizen moesten worden overgebracht ter behandeling. 17 ge wonden konden ter plaatse worden be handeld. De arrestanten vulden politie wagen na politiewagen in totaal moeten honderden arrestaties zijn ver richt. De politie had vrijdagmiddag de nieuw gekozen president van de hoge school verzocht om toestemming het ge bouw binnen te gaan. De president Alexander Wittkowsky,, had dit echter geweigerd. Hij zei het eens te zijn met „de verontwaardiging over de gehele wereld" over de Amerikaanse invasie van Cambodja. Wittkowsky noemde de parade een „provocatie". ADVERTENTIE Met aus g» EFf\ S* JenaT2,8/50mm J Vraag uw fotohandelaar Orwo FotoN.V. - Pcatbui 127 - HJIrosum DEN HAAG Oud-generaal J. Harberts, de man die begin mei 1940 sergeant Me(jer ter dood liet brengen om hem als voorbeeld te stellen voor vluchtende Ne derlandse militairen, heeft zyn huis aan de Theresiastraat in Den Haag laten ont ruimen. Dit heeft niets met de zaak Meijer te maken, zo weet de buurt. De generaal b.4., die met zijn vrouw sinds de zaak algemene bekendheid kreeg, naar Londen is ge vlucht, waar hij onderdak heeft gekregen bij stiefkinderen, was al lang van plan naar een rusthuis te gaan. Een maand voordat de hele geschiedenis bekend werd, waren de plannen rondge komen. De generaal is bijna blind en kan geen trappen meer lopen. De buurt verwacht, dat wanneer de zaak een beetje geluwd is, de heer Harbert» zijn intrek in het rusthuis zal nemen. Een neef betrekt het huis in de Theresia straat.

De Vallei | 1970 | | pagina 5