Brosio bezorgd over het Midden-Oosten EERSTE RUSSEN IN EGYPTE GESNEUVELD Griekse oud-minister die teugkeerde zal worden vervolgd WA TERPEIL IN ROEMENIË BLIJFT NOG STIJGEN 2,20 ve"~-J Pensioenakkoord in E.E.G. bereikt Verhuist u? Zeg het ons! Wij'verhuizen'uw post NA X O-conferentie in Rome HONGER IN BRAZILIË Jeugdbenden slaags aan Britse zuidkust Esso Shop toppers Grote spanning op Cyprus Guerrilla in Thailand PTT Tito werd 78 MIDDEN-OOSTEN Kleine actie tegen Libanon Weer aanslagen in Frankrijk Sport gezuiverd in Tsjecho-Slowakije nog enkele dagen 5 liter beniinejerrycan met internationaal keurmerk AF van 9,97 voor OqfJ1 (steek in uw zak: 3^2) maxiautospons met gratis muggenspons twaarde 85ct) samen slechts autovakantiebo 64paginas, met tientallen kinderspelletjes voor onderweg inde auto slechts 1 Gaat u verhuizen? Haal even een verhuisbericht bij uw postkantoor (of bel 0017, dan krijgt u het thuis). Als u het invult en op de bus doet. zorgt de PTT voor doorzending van uw post naar uw nieuwe adres. Driemaanden lang.Gratis. Behalve als het om postpakketten gaat. Bovendien geeft de PTT uw nieuwe adres door aan de Postgiro, de Rijkspostspaarbank en nog meer instanties die u kunt aankruisen. Het staat allemaal te lezen in het verhuisbericht. UlN>ÜA<9 26 Mfcl 19/0 ROME De secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, M. Brosio, heeft maandag aan de vooravond van de ministersconferentie van 't Atlantisch bondgenootschap de ondertekening van het nieuwe verdrag tussen de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije een weinig bemoedigend teken genoemd. Op een persconferentie zei de secretaris-generaal, dat de centrale sector van de NAVO in Europa een toestand van betrekkelijke rust geniet, vergeleken met de situatie in het Middellandsezeegebied, waarover de ministers van Buiten landse Zaken van de 15 NAVO-landen in een conferentie vandaag en morgen onder meer van gedachten zullen wisselen. MANLIO BROSIO ongerust REFICE „Neem het ons niet kwa lijk Wij doen het omdat wfj honger hebben". Dit zinnetje kan men telkenmale weer horen uit de mond van de „Flage- lados", de hongerende boeren uit het noordoosten van Brazilië, als zij treinen •f vrachtwagens met levensmiddelen •vervallen. Het is de door de grote droogte ver-^ oorzaakte honger die deze in lompen geklede boeren drijft tot plunderen. Met hun vrouwen en kinderen zijn zij naar de grote steden getrokken. De honger is algemeen. Cajazeiras, een dorp in de staat Pernambuco, is een symbool voor de toestand waarin dui zenden gehuchten in dit deel van het land verkeren. De bewoners werken niet meer. Zij hebben honger. In een krot ligt een man op sterven. Hij heeft niets te eten en er is niemand die hem iets kan geven. Een ander pro beert wanhopig maniok te stelen. Uit de wortels van deze struik hoopt hij cassa- vemeel voor zijn hongerende kinderen te bereiden. De enige winkel in het dorp heeft wegens het ontbreken van levensmid delen zijn deuren moeten sluiten. BELGRADO De Joegoslavische president maarschalk Jossip Broz (Tito) heeft maandag zijn 78e verjaardag ge vierd. Hij werd door Joegoslaven uit het hele land gefeliciteerd en woonde maandagavond in het stadion in Bel grado een bijeenkomst ter ere van zijn verjaardag bij. Eerder had Tito een ontmoeting ge had met verschillende jeugddelegaties. NICOSIA In dc straten van de Cyprische stad Limassol zijn zondag en maandag pamfletten met het stempel van het illegale Nationale Front ver schenen, waarin een ieder met de dood wordt bedreigd, die het front beschul digt van de wapenroof uit een politie bureau in de stad afgelopen zaterdag. In de pamfletten wordt ontkend dat het natioanle front voor de roof ver antwoordelijk is. Zoals bekend werden ongeveer 150 geweren en machine-ge weren en een grote hoeveelheid munitie gestolen. De strekking van de pamflet ten is in duidelijke tegenspraak met de verklaring van ooggetuigen, die zeiden dat 70 gemaskerde mannen het politie bureau bestormden en schreeuwden: „Dit is het Nationale Front". De man nen verspreidden ook pamfletten waar in de politie-autoriteiten worden ge waarschuwd geen agenten te straffen of over te plaatsen, zonder toestem ming van het front. Ongeveer 40 van de na de roof gear resteerde personen zullen vandaag voor de rechter verschijnen. Volgens welin gelichte kringen zal de berechting voor een gedeelte in Limassol en voor een ander gedeelte in Nicosia plaatsvinden. Het Nationale Front dat zich ten doel stelt de aansluiting van Cyprus bij Griekenland werd vorig jaar augustus door president Makarios verboden, na een serie schietpartijen en wapenroven. In de centrale sector van Europa is die ondertekening echter een weinig bemoedigend teken, aldus de heer Bro sio. Bij dat verdrag werd de zogenaam de Breznjef-doctrine, op grond waar van de Sovjet-Unie het recht opeist in te grijpen in de binnenlandse aangele genheden van de landen van het Pact van Warschau, officieel vastgelegd. Een ander weinig bemoedigend punt, is de voortdurende versterking van de strijdkrachten in de landen van het Pact van Warschau. De betrekkelijke rust in de centrale sector in Europa is, zo zei de secretaris-generaal met na druk, het gevolg van een gemeenschap pelijke inspanning van de NAVO-landen voor de veiligheid. Het Westen zal nog meer dan tevoren streven naar ontspanning en is van plan zo ver te gaan als de veiligheid van het Westen toelaat. De conferentie zal de internationale toestand en in het bijzonder de ontwikkelingen in de ver houding tussen Oost en West van de laatste tijd bestuderen. Alle initiatieven tot de huidige besprekingen tussen lan den van Oost en West zijn van het Westen uitgaan, aldus Brosio. Hij noemde de besprekingen tussen de VS en de Sovjet-Unie, die van West-Duits- land met de Sovjet-Unie, Polen en Oost-Duitsland en verder die van de drie westelijke grote mogendheden met de Sovjet-Unie over Berlijn. In antwoord op een vraag zei hij, dat deze en ook de andere bilaterale con tacten nuttig zijn voor deze periode, in het bijzonder omdat binnen de NAVO volledige consultatie over die contacten plaats heeft. Een ander onderwerp dat volgens de secretaris-generaal besproken zou wor den, is het probleem van de wederzijdse en evenwichtige beperking van strijd krachten in Oost en West. Voorts zullen procedures worden besproken van de inspanningen om tot grotere veiligheid in Europa te komen. De situatie in het Midden-Oosten zal ook worden besproken. Volgens de se cretaris-generaal wordt de toestand daar de laatste tijd steeds slechter. Hij wees daarbij onder meer op het con flict tussen dc Arabische landen en Is raël dat, hoewel het niet hinnen de ver antwoordelijkheid van de NAVO valt, gevolgen voor dc NAVO kan hebben, daar het strijdbeeld aan het NAVO-ge- bied grenst. De oorlog in Vietnam, de nieuwe inci denten op Cyprus, en de situatie in Griekenland, een van de lidstaten van de NAVO, slaan niet op de agenda, maar het is altijd mogelijk dat een of meer ministers dergelijke onderwerpen ter sprake brengen, aldus Brosio. In conferentiekringen wordt echter aangenomen dat de kwestie van de wa penleveranties aan Griekenland geen punt van discussie zal worden. Alleen van de Deense minister van Buiten landse Zaken, Hartling, wordt verwacht dat hij het probleem zal noemen zonder evenwel op een bespreking aan te drin gen. In antwoord op een vraag zei de heer Brosio niet te geloven, dat tijdens zijn leven een van de landen van de NAVO zal uittreden. Hij zei dat gezeten tegen de achtergrond van de nationale vlag gen waarvan die van Nederland op het eerste gezicht ontbrak. De Nederlandse driekleur bleek met de blauwe baan boven te zijn gehesen. Het congresgebouw waar de confe rentie wordt gehouden, staat onder zeer strenge bescherming om ordeverstorin gen van communistische en andere linkse zijde te voorkomen. De politie van Rome is met 2000 man van elders versterkt, niet alleen voor de handha ving van orde en rust rond het gebouw, maar ook van die in de stad zelf. waar voor woensdag een grote anti-N A VO- betoging is aangekondigd. BANGKOK Vijf politiemannen en vijf arbeiders werden gedood toen zij nabij Thoeng Chang in het noordoosten van Thailand in een hinderlaag van de guerrilla's reden. Dit is maandag in Bangkok bekend geworden. De opstandelingen versperden een bouwploeg, die zich onder politiebe scherming een weg door het oerwoud baande, de weg. Zij openden met mi trailleurs en granaten het vuur en wis ten zonder Verliezen te ontkomen. Het is de bloedigste overval van de afgelopen maanden in dit gebied nabij de grens met Laos. Meer dan 400 Thai- landse en Maleisische parachutisten, ondersteund door helikopters, maken zich gereed voor een aanval op een sterk kamp van de guerrilla's in het oerwoud Bi Yarom in het uiterste zui den van Thailand. Het kamp, waar zich ongeveer J00 opstandelingen zouden be vinden, is de afgelopen 24 uur met mortieren en door helikopters van de Thailandse luchtmacht bestookt. LONDEN Groepen „Skinheads" (jongeren met zeer kort geknipt haar) en „Greazers" (langharigen) zijn gisteren in verschillende bad plaatsen aan de zuidkust van Enge land slaags geraakt. De politie maakte van honden gebruik om aan de gevechten een einde te maken. De Skinheads wer den per trein teruggestuurd naai Londen. Vakantiegangers en dagjesmensen zochten op het strand een veilig heenkomen. In Southend werden tenminste drie personen gearresteerd. De Skin heads braken takken van de bomen om de langharigen die zij Greazers (vetluizen) noemen en die enigs zins op de Amerikaanse Hells Angels lijken te lijf te gaan. De Greazers rijden meestal op motoren. De politie in Brighton wist het ge weld te beperken door bij de sta tions op wacht te staan en arrive rende Skinheads onmiddellijk weer naar Londen terug te sturen. Op weg naar de kust waren de treinen door de jeugdbendes al zwaar beschadigd. Kussens werden a it de ramen gegooid en de coupés werden van binnen kapot gemaakt. In Bournemouth werden vele jon geren ingerekend die de nacht op het strand hebben doorgebracht. Zij .verden naar huis gestuurd. De Skinheads in Wolverhampton aadden zich op hun strooptocht naar ie kust voorbereid met „Paki bash- ng" .Pakistanen aframmelen), het moedwillig in elkaar slaan van ge kleurde immigranten, dat als een soort sport wordt beschouwd. Zon dagavond werden in Wolverhampton 16 personen gearresteerd. De Skin heads die met de trein naar Londen werden teruggebracht, werden door de politie met honden begeleid. WASHINGTON Een klein aantal Russische adviseurs bij het Egyptische leger is om het leven gekomen of gewond geraakt tijdens Israëlische luchtaanvallen, aldus is uit welingelichte bron vernomen. Waarnemers voorspelden dat toekom stige Russische slachtoffers zeker zullen vallen als de Sovjet-Unie de SAM-3-ra- ketten met Russische technici inzet aan het front langs het Suez-Kanaal. Het aantal Russen dat tot nu toe Is gedood of gewond wordt geheim gehouden. Volgens de inlichtingendienst bevin den zich momenteel tenminste 100 Rus sische piloten bij de Egyptische lucht macht, die de 20 a 40 Sam-3-raketten in Egypte moeten beschermen. Vier Israëlische tanks en twee kleine eenheden van bij elkaar 30 man, zijn maandag de grens met Libanon overge stoken voor een politionele operatie in de sector waar Arabische guerrillastrij ders vrijdag een Israëlische schoolbus overvielen, zo is van militaire zijde in Tel Aviv meegedeeld. Tegengesproken wordt de bewering van Beiroet, dat er gevochten zou zijn of dat de Israëliërs verliezen zouden hebben geleden. De operatie was geen strafexpeditie, maar een preventieve patrouille. Men was slechts twee kilometer op Libanees grondgebied doorgedrongen. De tanks waren rond het dorp Jaroen gereden. „Wij hadden geen moeilijkheden met de dorpelingen. Zij kwamen hun huizen uit, zwaaiden met witte vlaggejes en ATHENE Een oud-minister die za terdag naar Griekenland terugkeerde na in zelf-opgelegde ballingschap in Parijs te hebben geleefd, is gearres teerd,' wegens een veroordeling die twee jaar geleden tegen hem werd uitgesproken. Oud-minister Paul Vardinöjannis werd in 1968 bij verstek tot 15 maanden veroordeeld wegens „grove belediging van een autoriteit". Hij was reeds in ADVERTENTIE De overstromingen in Roemenië. Door de onafgebroken regenval van de laatste 24 uur wordt de situatie in Roemenië steeds ernstiger. Op de foto de redding van een boer die door het water was ingesloten in het departement Alba, in het centrum van Transsylvanië. WENBN Terwijl grote delen van Transsylvanië en Moldavië al 12 dagen onder water staan, worden volgens het persbureau Agerpress thans ook andere delen van Roemenië door overstromin gen bedreigd. In de afgelopen 48 uur is door aan houdende regenval het waterpeil in de rivieren de Tirnava, de Olt en de Bir- lad, en in de omgeving van de stad Ba- nat onrustbarend gestegen. Overal langs de Proet, die al op ver scheidene plaatsen buiten zijn oevers is getreden, worden nooddijken aangelegd. Verwacht wordt dat het waterpeil in de Donau pas omstreeks de 28ste mei zijn hoogste stand zal bereiken. In de afgelopen 24 uur zijn opnieuw 27 plaatsen blank komen te staan, waaronder de steden Sighisoara, Tirna- veni en Medias. Er is geen melding gemaakt van nieuwe dodelijke slachtoffers, maar het dodental van de afgelopen tien da gen wordt geschat op 180. Volgens de laatste officiële berichten zijn 940 bruggen vernield of ernstig be schadigd, 1100 km. weg onbruikbaar ge worden en 900 kilometer van het elek triciteitsnet door het water vernield. Inmiddels arriveren in Boekarest stromen hulp in de vorm van geld en goederen uit bijna alle Westerse landen. Het kinderfonds van de V.N. Unicef, heeft hier meegedeeld dat het per vliegtuig, een grote hoeveelheid antibio tica en vitaminen van Kopenhagen naar Boekarest zal sturen, tot uitreiking aan de slachtoffers van de grote Roemeen se overstromingen. In Noordoostelijk Hongarije zakt het water langzaam, maar zeker 20.000 hec taren is nog altijd overstroomd. In Midden en Zuid-Hongarije dreigen de dijken van de sterk gezwollen rivie ren te breken. Bij Tsizafuered heeft de Tisza een stand van 7.67 meter bereikt bij Szeged zelfs van 9.07 meter. In Szeged wordt tegen het einde van de week de hoogste stand verwacht 9.40 meter 17 centimeters boven de hoogste stand die hier ooit is gemeten. 1962 in staat van beschuldiging ge steld. Daar hij echter parlementslid was, kon men hem niet terecht laten staan. De beschuldiging wegens belediging van een politieagent tijdens een politieke bijeenkomst, verdween dan ook in het archief. Na de staatsgreep van april 1967 kregen de openbare aanklagers echter het bevel de archieven op te ruimen en de oude aanklacht werd ontdekt. Ondanks zijn afwezigheid, stelde Var- dinojannis een advocaat aan om hem bij het proces te vertegenwoordigen. De advocaat ging tegen het vonnis in beroep. Op 8 juni zal de rechtbank opnieuw bijeenkomen om over dit be roep uitspraak te doen. Als het beroep wordt afgewezen dan zal de oud-minister waarschijnlijk 15 maanden gevangenisstraf moeten uit zitten. Vardinojannis is het eerste oud-parle mentslid dat naar Griekenland is te ruggekeerd na naar het buitenland te zijn gevlucht na de staatsgreep. Zijn besluit om terug te keren heeft hij kennelijk genomen na in contact te zijn gekomen met verzetsgroepen in het buitenland, en met name die van Andreas Papandreoe. Iet besluit van de rechtbank de zaak tegen de oud-minister opnieuw te openen, is waarschijnlijk bedoeld om andere oud-politici ervan te weerhou den, naar Griekenland terug te keren. groetten onze jongens. Een vrouw zei ons dat de guerrillastrijders zouden worden verjaagd als zij kwamen". De twee eenheden infanterie hadden vanuit twee observatieposten de omge ving afgespeurd naar verzetslieden. De enige gevechtsactiviteit, aldus de Israë lische woordvoerder, ontstond toen er op de Israëlische tanks werd geschoten. Het vuur werd beantwoord en het vij andelijke geschut tot zwijgen gebracht. De Libanese pers heeft maandag ge meld dat uit het grensgebied in Zuid- Libanon minstens 30.000 mensen zijn weggetrokken na de beschieting op vrijdag door de Israëlische artillerie van de vier plaatsen in dit gebied. De helft is naar Beiroet gegaan waar men nog niet voor onderdak heeft kunnen zorgen. Van verschillende zijden wordt druk op de Libanese regering uitgeoefend om direct maatregelen te nemen voor hulp aan de vluchtelingen en het grens gebied in Zuid-Libanon waar bunkers gebouwd zouden moeten worden om de bevolking te beschermen tegen artille riebeschietingen en luchtaanvallen. Voor dit doel heeft men zelfs een op roep doen uitgaan voor een algemene staking. BORDEAUX Onbekenden hebben de afgelopen nacht een brandend ben- zineblik tegen de deur van een belas tingkantoor in Bordeaux gegooid. Vol gens de politie richtte de brand weinig schade aan. Op de muur van het ge bouw lieten de daders de leuze „belas ting is gelegaliseerde diefstal" achter. Het afgelopen weekend zijn nog vier andere aanslagen tegen openbare ge bouwen gepleegd. In Oost-Frankrijk ging twee miljoen liter mineraalwater verloren door een lek in twee pijplei dingen, die door een explosie waren ge troffen. PRAAG Tsjechoslowaakse sport lieden en functionarissen die zich niet willen conformeren aan de politiek die in hun land- wordt gevoerd sinds de Russische inval in 1968, zullen uit hün functies worden ontheven, aldus heeft radio-Praag maandagavond gemeld. Hoewel de nationale sportbond de of ficiële politiek steunt, hebben verschil lende aparte bonden geweigerd wed strijden tegen de Sovjet-Unie te spelen. Evenals in andere communistische lan den, zijn sportmensen in Tsjecho-Slo wakije verplicht lid van de nationale bond en vallen als zodanig ook onder toezicht hiervan.. ADVERTENTIE Waarschijnlijk doordat hij achter om zat te kijken, reed maandagavond in Maasland de 16-jarige J. S. uit die plaats met zijn bromfiets frontaal te gen een tegemoetkomende vrachtauto. Hij overleed aan zijn verwondingen. BRUSSEL Zonder enige discussie zijn de ministers van Sociale Zaken van de EEG maandag in Brussel akkoord gegaan met een invaliditeitspensiocnre- gcling voor tot de Euromarkl behorende migrerende werknemers. De regeling die betrekking heeft op 2.000.000 men sen (inclusief de gezinsleden van de ar beiders) komt hier op neer, dat deze werknemers recht gekregen hebben op de meest gunstige regeling. Hebben ze b.v. in drie landen arbeid verricht, dan worden hun pensioenen aangepast aan die van het land met de beste voorzie ningen. De ministers hebben wel, maar dan ook zeer uitvoerig, gedebatteerd over twee andere punten van de agenda, na melijk de hervorming van het Europees Sociaal Fonds en het stichten van een consultatief orgaan voor de werkgele- genheidspolitiek. Op die punten zijn nog geen besluiten gevallen. Heden wordt de discussie daarover voortgezet. Het debat over het consultatief or gaan voor de werkgelegenheid vormde eigenlijk het logisch vervolg op de gro te sociale conferentie, die onlangs in Luxemburg over de werkgelegenheid is gehouden. De Nederlandse minister Roolvink heeft maandag in Brussel voorgesteld, een werkgroep te vormen, bestaande uit vertegenwoordigers van de beide sociale partners (werkgevers en werknemers), de Europese Commis sie, de fungerend voorzitter van de raad, plus het secretariaat van de mi nisterraad. Deze werkgroep zou zich moeten buigen over het vraagstuk wel ke vorm het consultatief orgaan ei genlijk een sociaal-economische raad op EEG-niveau zou moeten krijgen. Overste M. de Ruiter, commandant van het district Amsterdam van de Rijkspolitie te water, is met ingang van 1 juni benoemd tot commandant van de Rijkspolitie te water in Nederland. Hij wordt in die functie de opvolger van kolonel H. E. Overbeek, die met func tioneel leeftijdsontslag gaat. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 12