Veenendaals - dagblad Fusiegesprek tussen Shell en Billiton Buiten Peking en Hanoi sluiten nieuw verdrag AANVOER DER BRITS ELFTAL GEARRESTEERD IN COLUMBIA BKSCHULDIGl) VAN DIEFSTAL Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei In ons land wachten 250 patiënten op technisch mogelijke operatie Enkele huizen in A'danise Kinkerstraat op instorten Mooi om te I I zien maar I ook heerlijk j om even aan I te ruiken.... Meer aandacht gevraagd van ongevalcentra NA VO-ministers bijeen OLIEVERVOER ALAS MOGELIJK DOOR PAKIJS Chr. Werk gevers verwijten vaklieweging lievorderen van .eenrichtingsverkeer" Soedan naast banken Y rouw tijdens autorijles verongelukt Congres zal nies in defensie zetten Machinist met bulldozer door «roeve verslonden Verarmde natuur j AMSTERDAM In Nederland wachten meer dan 250 mensen op een niertransplantatie. Hoewel alle faciliteiten aanwezig zijn kunnen de meesten niet op korte termijn worden geholpen wegens gebrek aan donors. De resultaten van transplantaties in ons land zi jn zeer goed. Raadselachtige branden in lege panden Brund in jumbo-jet dei Zjcp SPORTCOLBERTS PANTALONS Weinig verandering in temperatuur Hobby Moore in Bogota in de cel «ui. voor leaacue en aamimttraue. Prroe Bemhardlaan 28, Veenendaaf. Tetaf. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10055 (rad Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement f 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 26 MEI I970 - 44e JAARGANG no. I 19 DONORGEBREK REMT NIEROVERPLANTING Vandaag gaan de Koninklijke Shell- groep en de Billiton Maatschappij fu- siebesprekingen beginnen. Indien de besprekingen tot resultaten leiden ont staat een concern met een huidige om zet van ruim 52 miljard gulden en een werknemersbestand van 182.200 personen. Billiton zal de vierde poot (mijnbouw) onder de Koninklijke Shell Groep worden. De fusie is vooral interessant in verband met de boringen van Shell naar magnesiumzouten in Noord-Nederland. Deze boringen kun nen dan uitstekend worden ingepast in de metallurgische activiteiten van de Billiton Maatschappij. Meer nieuws hierover op pagina 2. AMSTERDAM Binnen veertien dagen moeten zestien gezinnen (tachtig mensen) uit de Amsterdamse Kinker straat op last van Bouw- en Woning toezicht hun woningen verlaten, wegens gevaar voor instorting. Na enkele waarschuwingen van de kant van de gemeente zouden de wo ningen aanvankelijk morgen al worden ontruimd, maar na een gezamenlijke actie van de bewoners, kreeg men veer tien dagen respijt. Nog steeds staat het Wereld Na- tunrfonds op de bres voor het behoud van de met bijzondere ro- j mantiek omgeven Galapagos-archi- j pel, want de actie van deze door Darwin zo te zeggen ontdekte" s eilanden, is nog niet geheel af ge- j sloten. Er bestaan verder nog vele andere objecten, die broodnodige bescherming behoeven, maar van- j 5 daag bepalen we ons slechts tot de verarmde natuur van het eens zo welige tropenland Pakistan. Daar- over voert in 1970 het W.N.F. (Ne- derland) een grote actie en het kan dit in vertrouwen doen, want me- i dewerking en besluitvaardigheid van de Pakistaanse regering wer- den reeds bewezen, o.m. door in- burgering van uitgestorven of be- j dreigde watervogels. Door de Nederlandse bijdrage 5 onlangs ter plaatse door prins Bernhard gepropageerd - hoopt j men een noodzakelijk wildraster 5 van 15 km lengte te kunnen ver- wezenlijken, waardoor o.m. zeldza- me figuren als Indische en Nijl- j gauantilope, Chinkara gazel, var- kenshert, zandhoenders en wara- nen veilig zullen wezen. Tot 1966 werd in Pakistan niets aan de natuurbescherming gedaan, maar nu stelt de centrale rege- ring dan toch een nationaal pro- gramma op. waaraan het beter s onderlegde W.N.F. medewerking s i verleent. De situatie is zeer ern- 5 stig: 76 procent van de bodem is s door vernietiging van oerwouden z en het houden van veel-te-vele gei- ten onderhevig aan erosie. De meeste wilde katten (konings- i tijger), otters en krokodillen leven aan de rand van uitsterving, zo- 1 mede wilde schapen, geiten, herte- jj soorten, wild rund, bijzondere fa- z zanten e.v.a. dieren Wie wil helpen bij de laatste red- dingspoging van een bijzondere fauna, kan dit doen door over- schrijving op postgiro 44466 (W.N.F Zeist) en wie er een extra schepje bovenop doet, ontvangt bij een gift van f 50,- het schitterende boek .,The vanishing jungle" van 5 Guy Mountfort als aandenken. 26 mei '70 A. B. WIGMAN. j Prof. dr. H. W. ten Cate belichtte gisteren de situatie in ons land ter gelegen heid van zijn benoeming tot gewoon hoogleraar in de urologie aan de Universi teit van Amsterdam. Het gebrek aan donors zou opgeheven kunnen worden. In het algemeen wor den organen gebruikt van verkeers slachtoffers. Per jaar zouden 150 tot 200 nieren beschikbaar kunnen komen, want de ervaring leert, dat de nabe staanden slechts zeer zelden weigeren toestemming te verlenen. Het probleem is, dat er in de ongc- valcentra te weinig aan de mogelijkheid wordt gedacht om toestemming aan na bestaanden te vragen. Men ziet er bo vendien vaak tegenop. Ook het treffen van de nodige maatregelen na de dood (kunstmatige ademhaling, handhaven bloeddruk! levert vaak moeilijkheden op. Volgens prof. Ten Cate, kunnen bete re voorlichting, zorgvuldiger organisatie en werkverdeling en een goede samen werking tussen ongevalcentra en trans plantatiecentra de toestand aanzienlijk verbeteren. In de wereld zijn al 3500 niertrans plantaties verricht. Het probleem van VUGHT Maandagmiddag is de 39- jarige mevr. M. Geurts-Nelissen bij een verkeersongeluk in Vught om het leven gekomen. Zij bestuurde een leswagen, waarmee zij een weg wilde oversteken. Een vrachtauto uit België kon de auto niet meer op tijd ontwijken, waardoor een botsing ontstond en de leswagen werd meegesleurd. De vrouw was op slag dood. De 37-jarige rij-instructeur W. S. uit Oss moest zwaar gewond worden opgenomen in het ziekenhuis in Den Bosch. de afstoting van de „vreemde" nier krijgt men steeds beter onder de knie. Men zoekt bovendien organen uit, die het best bij de patiënt passen. De orga nisatie „Eurotransplant" doet hiet be langrijk werk. Per computor wordt vastgesteld wat de beste combinatie is. Regelmatig ontvangen Nederlanders nieren van buitenlandse donors. Sinds in 1966 in Nederland werd be gonnen met niertransplantaties, werden 91 ingrepen verricht. Per jaar zijn er in ons land echter een 200 patiënten die voor een niertransplantatie in aanmer king komen. Sommigen moeten jaren wachten en zolang met de kunstmatige nier worden behandeld. De centra met kunstnieren zijn overbelast en ze kun nen eigenlijk alleen nieuwe patiënten aannemen bij wie in principe een nier transplantatie zal plaats hebben. Prof. Ten Cate gelooft dat in de toe komst steeds meer niertransplantaties verricht zullen worden. VOLLENIIOVE De technische re cherche stelt een onderzoek in naar een aantal branden in het Overijsselse Vol- lenhove. In nauwelijks één week tijds werden vijf woningen, die in de sane ring vielen, een prooi van de vlammen. Een aanwijsbare oorzaak van de brand heeft men nog niet kunnen ont dekken. Aanvankelijk werd gedacht aan kortsluiting, maar dat lijkt aan vechtbaar omdat in de recent afge brande twee panden de stroom was af gesloten. PA9LMDALE (Califomië) In een c5a jumbo jet van de Amerikaanse luchtmacht is gisteren brand uitgebro ken. Het toestel reed de startbaan af en kwam in botsing met twee brandweer wagens. De schade wordt geraamd op 15 mil joen dollar. De brandweer en pers zagen het toe stel een van de grootste ter wereld in beweging komen nadat er brand in uitgebroken was. HONGKONG China en Noord-Vietnam hebben een nieuw akkoord gesloten op grond waarvan China aan Noord-Vietnam militaire en economische hulp zal verlenen. Volgens radio-Hanoi, die dit dinsdag bekendmaakte, is de hulp gratis. Amerikaanse bommenwerpers hebben een aanval gedaan op plaatsen In het uiter ste noorden van Zuid-Vietnam, waar zich Noordvietnamese troepenconcentraties aan het vormen zijn. De Sovjet-Unie heeft bekendge maakt, de Cambodjaanse regering te hebben gewaarschuwd, de betrekkingen met de Zuid Vietnamese regering in Sai gon niet al te nauw aan te halen. In het Russische regeringsblad Izvestia werd een boodschap gepubliceerd die zondag in Phuan Penh door de Russische mi- WASHINGTON Vooraanstaande ambtenaren van het Amerikaanse mi nisterie van Defensie geloven dat nau welijks te ontkomen valt aan verdere inkrimping van de Amerikaanse mili taire mankracht. Zij baseren deze mening op de ver wachting, dat een tekort op een begro ting zal ontstaan en dat het Congres het mes in de uitgaven van het Pentagon zal zetten.' Er bestaan aanwijzingen dat de chefs van staven getracht hebben door mid del van de militaire operaties in Cam bodja meer geld van het Congres voor de Defensie los te krijgen. Maar volgens de hoge civiele ambte naren van het Pentagon staat het wel vast dat hun verzoeken geen gehoor zullen vinden bij liet Congres en dat aanzienlijk besnoeid zal worden op de door president Nixon ingediende defen siebegroting van 7.1,8 miljard dollar voor het op 1juli beginnende begro tingsjaar. Evenmin zal het Congres zich veel gelegen laten liggen aan de uitlatingen van minister van Defensie, Meivin Laird. dat het gevraagde bedrag het ab solute minimum is. Een tweede aanwijzing die beperking van de militaire mankracht doet be vroeden, is dat George Mahon. voorzit ter van de commissie van toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden, te kennen heeft gegeven, dat met zeker een miljard dollar besnoeid zal worden op de in februari ingediende defensie begroting. IHIiaMHHIl A De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken William Rogers wordt begroet door de Italiaanse premier Mariano Rumor bij zijn aankomst in Rome voor de vergadering van de NAVO. Dit jongetje stak gisteren zijn neus in andermans zaken: de bloemen die koningin Juliana net gekregen had voor het RAI-con- i grescentrum in Amsterdam, waar i zij een congres over kinderbescher- ming kwam bijwonen. Burgemees- ter Samkalden was erbij toen de Koningin in de bloemetjes werd ge- zet. KEKKRADE De 48-jarige buldozer- machinist L. Schroder uit Kerkrade is maandag in de bruinkoolgroeve in Kerkradc-Haanrade om het leven geko men. De man was bezig met het egali seren van het terrein om een vijver, die zaterdag als viswater in gebruik zal worden genomen. Door het trillen van de dertien ton zware machine raakte een van de steile taluds langs de vijver over een hoogte van 25 meter in beweging. Kubieke me ters zand en verscheideAe bomen vielen en duwden bulldozer en machinist het ongeveer tien meter diepe water in. Een man, die het ongeluk zag gebeu ren, sprong het slachtoffer in de kol kende grond- en watermassa te hulp. Zijn reddingsactie bleek vergeefs. Hij kon zichzelf ternauwernood in veilig heid stellen en moest ter observatie in het ziekenhuis worden opgenomen. De brandweren van Kerkrade en Heerlen hebben met rubberbootjes de hele dag naar het slachtoffer gezocht. In de loop van maandagmiddag werd een begin gemaakt met het leegpompen van de vijver in een poging het slacht offer en de bulldozer te vinden. MANHATTAN De tijd is geko men. dat de eigenares van de Amerikaanse super-tanker Man hattan moet beslissen of de noord westpassage om Amerika heen, door het pakijs een al dan niet economi- scshe route is voor het vervoer van de aardolie uit de velden van Alas ka. Het grote schip wordt over hoog uit twee weken in de Verenigde Staten terugverwacht. Stan Haas, project-manager van de wetenschappelijke proeven die voor Humble Oil Co., de eigenares van de Manhattan, worden genomen, zei, dat voor het najaar een defini tief besluit zal moeten worden ge nomen. „Verder uitstel is niet mogelijk", verklaarde hij op een persconferen tie die zondagavond voor de kust van Baffin Island aan boord van het schip werd gehouden. „Wij heb ben alle gegevens die voor een be sluit nodig zijn". Hij zei nog steeds optimistisch te zijn over de Mogelijkheid om de noord-westpassage het gehele jaar door te gebruiken voor het vervoer van de aardolie ujt Alaska naar de markten in het oosten der Verenigde Staten. Haas verklaarde verder, dat de tanker een 2,5 meter lange scheur in een staalplaat van het achterschip had opgelopen, t0en op 12 mei ge poogd werd door zwaar ijs te bre ken. „Het was geen ernstig ongeluk. De scheur is wellicht te wijten aan een sechte staalplaat." o DEN HAAG „De vakbeweging wil willekeurig kiezen over welke onder werpen ze wel en over welke ze niet met di werkgevers zal pralen. Deze houding doet het gevaar ontstaan van een eenrichtingverkeer in het centrale overleg dat te kort doet aan alle zede lijke opvattingen over de manier waar op overleg moet worden gevoerd." Dit zei mr. P. van Boven, de voorzit ter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. De opmerking was ingegeven door de weigering van NVV en NKV om op centraal niveau over loonpolitiek te praten. Het prijsbeleid noemde mr. Van Bo ven „een afschuwelijke zaak." Het pleidooi van de vakbeweging voor een vrije loonpolitiek en een strakke prijs- beheersing is, volgens de voorzitter van het NCW eén negeren van de redelijke wensen van de partner. Het Christelijk Werkgeversverbond wil een open discussie over een inko mensbeleid niet uit de weg gaan. Dat zou in strijd zijn met het belang van de werkgevers. „Ons enthousiasme ver mindert echter", aldus het jaarverslag omdat men wil dat de loonvorming slechts wordt beïnvloed als ook andere inkomens eenzelfde mate van onvrij heid gaan genieten. In het jaarverslag wordt voor een meer verantwoord prijsbeleid gepleit, voor een program op langere termijn van wensen en begroting van kosten ADVERTENTIE Hoofdstraat 75 - Veenendaal Weersverwachting van het K.N.M.I. van dinsdagavond tot woensdagavond: O Droog weer en zonnige perioden, maar vanavond en vannacht in het noorden van het land kans op enige regen. Ma tige tot vry krachtige wind tussen west en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. Morgen: Zon op: 04.31; onder: 20.44. Maan op: 01.29; onder: 11.22. van de overheid, een aansluiting op zul ke opschuivende overheidsprogramma's door de Sociaal-Economische Raad in zijn halfjaarlijkse economische rapport in het voorjaar en overleg tussen over heid en SER over het te voeren beleid. Voor het budgetbeleid zal de stijging van het uitgavenpeil van de overheid niet sterker moeten zijn dan de groei van het nationale inkomen. nister aan de Cambodjaanse regering is overhandigd. In de boodschap werd verklaard dat men het feit dat de oorlog nu tot Cam bodja is uitgebreid met zorg bekijkt. Een langdurig en bloedig conflict zou volgens de boodschap de verantwoorde lijkheid zijn van „de voorstanders van de Amerikaanse en Zuidvietnamesc in terventie" De vroegere Amerikaanse onderhan delaar in Parijs. Averell Harriman heeft verklaard van mening te zijn dat de Vietnamisatie van de oorlog in Viet nam, „geen vredesplan is, maar eerder een plan waardoor de oorlog zal worden verlengd". Uit een opiniepeiling in de Verenigde Staten is gebleken, dat 50 procent van de Amerikaanse bevolking achter het besluit van president Nixon staat Ame rikaanse troepen in Cambodja in te zet ten. Drieënveertig procent van de be volking verklaarde tegen het besluit van de president te zijn. Vooral in het zuiden en het westen steunt men het beleid van Nixon en dan met name in de kleine steden en landelijke gebieden. Ouderen verklaarden vaak voor te zijn. Tegen Nixon keren zich voornamelijk de jongeren, de vrouwen en de mensen uit de oostelijke staten, evenals de be woners van buitenwijken en tuinsteden. Prins Norodom Sihanoek, het gewe zen staatshoofd van Cambodja, is maandag in Noord-Vietnam aangeko men in zijn hoedanigheid van voorzitter van het Verenigde Nationale Front, ro meldt de correspondent van het Hon gaarse persbureau MTI in Hanoi. Hij was in gezelschap van zijn vrouw en verscheidene leden van de Cambod jaanse regering in ballingschap. CAIRO De regering van Soedan heeft alle buitenlandse banken in het land genationaliseerd. Dit heeft het Soedanese staatshoofd en premier, ge neraal Jaafar el Nimeiry, maandag avond in Khartoem bekendgemaakt. Het bericht is afkomstig van het Egyp tische persbureau voor het Midden- Oosten in Cairo. Een van de betrokken banken is Bar clay's, tot dusver Brits bezit. De naam wordt gewijzigd in staatsbank voor bui tenlandse handel. Generaal Nimeiry heeft de overne ming bekendgemaakt in een toespraak ter gelegenheid van de 25 mei-revolu tie. De maatregel is onmiddellijk van kracht geworden. Enige andere buitenlandse banken, de Ottoman Bank en de Commercial Ethiopian Bank. worden omgedoopt in Omdurman National Bank en Commer cial Bank of Juba. Laatstgenoemde in stelling zal worden belast met de finan ciering van de ontwikkeling van liet niet-mohammedaanse zuiden van het. land en met het bevorderen van econo mische en handelsbetrekkingen met de naburige landen in Afrika, aldus het persbureau voor het Midden-Oosten. BOGOTA i)e aanvoerder van het Engelse voetbaleftal, Bobby Moore, is gisteravond in de Co- lumbiaansc hoofdstad Bogota gearresteerd, op beschuldiging van diefstal. Engeland had vijf dagen geleden in Columbia een oefenwedstrijd ge speeld ter voorbereiding op het wereldkampioenschap in Mexico. Vervolgens .eisde de ploeg naar Ecuador. Op de terugreis naar Mexico maakte het toestel met de Engelsen nog een tussenlanding op het vliegveld van Bogota, waar Moore in het vliegtuig werd aangehouden. Tij dens zijn verblijf in hotel „Ten- quendama" zou hij vorige week een armband bezet met smaragden ter waarde van 5.000 gulden heb ben weggenomen. Reeds dezelfde avond moest Moore voor de rechter van instructie ver schijnen. Hij had zich inmiddels verzekerd van gerechtelijke bij stand van de vroegere Colum- biaanse minister van Justitie, Vin- cente Laverde. Tijdens de zitting beschuldigde Da- nilo Rojas, de eigenaar van de ju welierwinkel in hotel Tenquenda- ma, Moore van diefstal van de gouden armband. Een van zijn verkoopstertjes, Clara Padilla, be weert dat zij Moore het sieraad in zijn zak heeft zien stoppen. Yuor de duur van hel under/.oek zal de aanvoerder van het Engelse elftal in Columbia moeten blijven. H|j is ondergebracht bij de voet balofficial Alfonso Senior, die de verantwoordelijkheid voor Moore heeft geaccepteerd. Het huis van Alfonso Senior wordt bewaakt door de leden van de geheime po litie. Danilo Rojas, de bestolen juwelier, heeft de Engelse ambassade in Bogota laten weten, voor elke dag dat zijn winkel tijdens het onder zoek zal worden gesloten, een be drag van 25.000 gulden te zullen eisen. De ploeggenoten van Moore zetten na de aanhouding van hun aan voerder de reis naar Mexico voort. Denis Follows, de secretaris van de Engelse „Football Association", is in Columbia achtergebleven. Een vermoeide leider van de Britse wereldkampioensploeg, Sir Alf Ramsey verklaarde bij aankomst in Mexico, dat hij niet op de zaken in Bogota wilde ingaan. ,Het is eeri goede gewoonte", zo zei hij, dat een zaak die sub judice (nog in onderzoek bij de rechter) is, niet becommentatieerd wordt." in sommige, overigens niet genoem de, Britse kringen, had men reeds de wilde beschuldiging van sabo tage van de Zuidamerikanen, om Engeland van de wereldtitel af te houden, geuit.

De Vallei | 1970 | | pagina 1