Pensioenvraagstuk over vijf jaar stuk dichter bij oplossing Varkensbeurs Voetbal- komplot Acht jaar in voorarrest IV-SPOT "COSTA DEL SOUL" ZATERDAG 30 MEI NED.1 NA HET NIEUWS VAN 8.00 UUR 20 mensen gewond bij vechtpartij Losgebroken aap ontkooide lotgenoten Miljonair met valse cheques betrapt Belangstelling voor zeemleer Record-rijstoogst in China Mansliolt wil milieubeheer supranationaal aanpakken Verzamelaar9 had huis vol gestolen goed PvdA wil hogere contributie ANWB: heide en woeste grond niet bel asten Brug bij Zutphen deze week weer in Tweede Kamer Geen vervanger te krijgen voor onderwijzer Costa del Soul. De costa mode van uw dromen. Costa del Soul is een nieuwe vrijetijdsmode. Een mode, die in het water net zo exclusief is als op het strand. Welke costa u ook bezoekt. Costa del Soul fashion is anders. Costa del Soul fashion is mode, waar u altijd van gedroomd heeft. Dus vóór u naar de Costa van uw dromen gaat, bezoek eerst de Costa del Soul van C&A. Costa mode,exclusief bijC&A. Zambia tegen dam in Mozambique Prof. Kolff nu ook Commandeur O.N. Zuster teruggezien na vijftig jaar Geen stadsverkeer Vliegtuigkapingen in V.S. Radicalen blijven toch lid van ARP Scheel spoedig naar Moskou TIJl)E!SS VOETHAL Motie-Posth umus DINSDAG 26 MEI 1970 A 68 decosta mode van uw dromen van links naar rechts 100% Helanca bermuda zwembroek in marine/wit, aqua/wit en rood/wit. 152-164 9.75 Helanca kanten meisjes bikini, in wit 152-167 22.75 Meisjes bikini met bijpassend zonnejurkje in aqua of groen fantasiedessin. 116-146 22.75-24.75 Jongens strandpak van katoenen badstof polyamide (stretch), met drukknoopsluiting. Diverse zomerse kleuren. 116-140 16.75-19.75 DEN HAAG Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) vindt het niet reëel om nu al te zeggen, dat het pensioenvraagstuk over vijf jaar zal zijn opgelost. Hij hoopt, zo zegt hij in de memorie van antwoord op het wetsontwerp om AOW en AWW met d*rie procent op te trekken en om een vakantietoeslag in te voeren, dat vijf jaar toch wel een haalbare kaart zal zün. Men moet echter geen verwachtingen wekken als niet vaststaat dat deze wor den verwerkelijkt, aldus minister Rool vink. De minister wil zo spoedig mogelijk wetsontwerpen indienen voor de oplos sing van het pensioenvraagstuk en voor de invoering van een arbeidsonge schiktheidsverzekering voor zelfstandi gen. Later moet worden nagegaan wan neer en indien nodig, in hoeveel fasen de wetten moeten gaan werken. Oude invaliden De heer Roolvink zal aan de Sociaal Economische Raad (SER) een advies vragen over een optrekking van de uit- AMSTERDAM In een dierenwin kel op het Barentszplein in Amsterdam richtte gistermiddag een losgebroken aap een enorme ravage aan. Het dier wenste anderen van zijn vrijheid deel genoot te maken en ontkooide een aan tal andere beesten, waaronder een één meter lange kaaiman en enkele honden. Een grootscheepse razzia was nodig om alle ontsnapten weer onderdak te bren gen. De Amsterdamse politie verleende „met veel plezier" assistentie. LOESAKA De Zambiaanse presi dent Kenneth Kaoenda heeft Frankrijk en West-Duitsland dringend verzocht, hun steun aan de bouw van de Cabo- ra-Bassa-dam in Portugees Mozambi que in te trekken, omdat het gehele project voor Zuid-Afrika een goed ex cuus zou zijn zijn militaire invloed naar het noorden uit te breiden. In een interview met het persbureau van Zambia ter gelegenheid van de vie ring van de Afrikaanse vrijheidsdag zei Kaoenda, dat de bouw van de dam door een internationaal consortium voor de buitenwereld als een economisch be langrijk project wordt afgeschilderd. „Van mensen die er bij betrokken zijn weet ik echter dat er ook een belangrij ke politieke kant aan zit in die zin. dat als Zuid-Afrika er veel geld in heeft geïnvesteerd, de regering-Vorster zich verplicht zal voelen troepen te sturen om de dam te bewaken. Wat Zuid- Afrika doet is niets anders, dan op een slimme manier zijn militaire macht naar het noorden uitbreiden en aldus een gerede aanleiding vinden zich te gaan bemoeien met de zaken van Ango la en Mozambique". Porf. dr. W. J. Kolff is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau. Professor Kolff, hoogleraar in de heelkunde aan de universiteit van Utah, werd in. 1911 in Kampen geboren. Hij is de uitvinder van de kunstnier. De 76-jarige A. Mays uit Nijmegen heeft na bijna 53 jaar zijn 82-jarige zuster Gertrude weergezien. Na zijn diensttijd in de eerste we reldoorlog vestigde de heer Mays zich in Nijmegen en verloor zijn familie, die in Stolberg bij Aken woonde, uit het oog. Toen hij echter onlangs een kaartje van een ver familielid uit Limburg kreeg, informeerde hij naar zijn zuster. Via de pastoor van Stolberg werd het adres van de 82-jarige zuster opge spoord. De familieband wordt binnenkort in Stolberg verstevigd. Op de Utrechtse varkensbeurs werd een verwachtingsnotering opgesteld die voor de week tot 30 mei een prijs aan gaf van 3,21-3,23 voor geslachte var kens van middenkwaliteit gewichts klasse 63/85 kg en levering franko- slachtbedrijf. Voor zwaardere varkens gelden de gebruikelijke kortingen. Voor levende varkens noteerde men 2,51- 2,53 voor varkens van 91-110 kg en 2,41-2,43 voor varkens van 111-120 kg, tarra 4 kg en levering na 24 uur vasten. Vergeleken met voorgaande week is de notering voor geslachte varkens met één cent verlaagd en voor levende var kens et resp, 3 en 11 cent. FRANKFORT De 27-jarige Britse miljonair George Drummond, peetzoon van dq Britse Koningin-moeder Eliza beth, en wijlen koning George de zesde, is in Frankfort in arrest, onder verden king van valsheid in geschrifte, zo heeft de openbare aanklager in Frankfort maandag meegedeeld. Drummond is donderdag op het sta tion van Frankfort aangehouden bij het geldwisselkantoor. De dag daarop werd een bevel tot inhechtenisneming tegen hem uitgevaardigd. Brummond zou een vervalste reis- cheque hebben willen verzilveren en daarbij gebruik gemaakt hebben van een vals Brits paspoort. Volgens de tenlastelegging heeft hij op 21 mei op een vliegveld 179,90 mark geïnd op een vervalste cheque. Toen hij een tweede valse cheque op het station van Frankfort wilde verzilveren, werd hij gearresteerd. Drummond had een Brits paspoort op de naam A. F. Jordan en heeft de che ques ook met die naam ondertekend. Bij zijn arrestatie bleek Drumfnond reis- cheques ter waarde van 100.000 dollar bij zich te hebben. Deze bleken deel uit de maken van een partij cheques ter waarde van 500.000 dollar die op een drukkerij in Londen worden vermist. BRUSSEL Het stadsvervoer in de Belgische stad Charleroi ligt praktisch geheel sfil, als gevolg van een enkele dagen geleden uitgebroken staking on der het personeel, die steeds in omvang is toegenomen. De staking gaat om een loonsverhoging. Maandag reden er in Charleroi op het gehele stadsnet slechts twee trams en enkele reserve-autobussen. Vakbonds afgevaardigden zouden maandagmid dag een vergadering met de directie van het bedrijf hebben. TETERINGEN Onbekenden heb ben in de nacht van zondag op maan dag vergeefs geprobeerd voor 46000 gulden aan zeemlederen produkten te stelen bij de zeemlederfabriek aan de Hoolstraat in Teteringen. Omstreeks middernacht hoorden om wonenden geruchten. Toen zij gingen kijken waren de daders al gevlucht met achterlating van alle klaargelegde pro dukten en een volkswagenbusje. De ei genaar van dat busje, een Bredanaar, heeft maandagmorgen in Breda aan gifte gedaan van diefstal van dit busje. Voor zeemlederen produkten schijnt een goede markt te bestaan; vier maan den geleden werd in dezelfde fabriek al voor 25000 gulden aan goederen weg gehaald. NEW YORK In de VS zijn maan dag twee vliegtuigen gedwongen naar Cuba gevlogen. Een convair 880 met 96 passagiers en zeven bemanningsleden aan boord, werd gekaapt nadat het vliegtuig vol gens rooster in Atlanta, (Georgia), was geland. Dit vliegtuig is inmiddels in Havana aangekomen en stond maan dagavond op het punt naar de VS terug te keren. Later op de dag werd een Boeing-727 van American Airlines door een passa gier met een revolver eveneens naar Cuba gedwongen. Het straalvliegtuig landde eerst op het Kennedyvliegveld bij New York, om bij te tanken en de 66 passagiers uit te laten stappen, voor dat het opsteeg naar Havana. De kaper had toestemming gegeven tot het vrijuit laten gaan van de passagiers. Hij waarschuwde echter dat hij zou schieten wanneer er nog andere voer tuigen dan de tanks en de passagiersbus naar het vliegtuig zouden rijden. De Boeing-727 heeft eveneens zeven bemanningsléden. WASHINGTON Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft de staat Flori da ernstig berispt, omdat er iemand acht jaar gevangen is gehouden zon der proces. Opperrechter Warren Burger zei, dat het uitstel uitsluitend ten gerieve van de staat was. Het Hooggerechtshof vernietigde het vonnis tien jaar gevangenisstraf van Robert Dickey en verbood Florida pogingen aan te wenden hem opnieuw te berechten. Dickey was in 1960 aangehouden in verband met een overval op een mo tel. Hij heeft herhaaldelijk getracht zijn zaak voor de rechter te brengen. In de loop van de jaren zijn twee ge tuigen overleden, een derde verdween en de aantekeningen van de politie gingen verloren. In 1968 ls tenslotte het proces gehouden. Florida beroept zich op de omstandig heid dat verdachte zich in een fede rale gevangenis bevond, waar hij een straf uitzat voor een bankroof, in Florida gepleegd. ROME Volgens een bekendmaking van de voedsel- en landbouworganisatie van de VN (de FAO) te Rome heeft de rijstoogst van communistisch China in 1969 de recordhoogte bereikt van onge veer 95 miljoen ton. Die van 1968 be droeg 91 miljoen ton. Er werd in 1969 evenwel minder uit gevoerd, namelijk 730.000 ton, dan in 1968 toen er 928.000 ton werd geëxpor teerd. Men vermoedt dat de Chinezen dus danig veel rijst oogsten op het ogenblik, dat zij moeite zullen hebben om hun overschot geheel kwijt te raken. ROTTERDAM Dr. S. Mansholt. vi ce-president van de Europese commis sie, heeft gisteren in Rotterdam op het congres „Stedeling en stad in het jaar 2000". gepleit voor de instelling van een supranationale politiek voor het milieu beheer. Een dergelijk lichaam zou plannen moeten uitvoeren en de controle daarop moeten hebben. Dat zou mogelijk ge maakt moeten worden door middel van een eigen budget. DEN HAAG De radicalen in de Anti-Revolutionaire Partij, die zichzelf dit weekeinde als groep hebben opgehe ven, blijven zonder uitzondering lid van de partij. „Er is geen alternatief", meent drs. S. Faber uit Leeuwarden, tot de ophef fing woordvoerder van de radicalen. Ook de Politieke Partij Radicalen, waar mee aanvankelijk een grote verbonden heid werd gevoeld, wordt afgewezen. DONGEN De Rijkspolitie in Don gen (Noord-Brabant) en de gemeentepo litie van Oosterhout hebben de 31-jari- ge J. C. J. uit Dongen aangehouden. Bij hem thuis werd voor tienduizenden gul dens aan gestolen goederen gevonden. Zijn ex-baas had aangifte gedaan van vermissing van gereedschap, dat overigens niet in J.'s huis gevonden werd. Met enkele auto's moest de poli tie de buit naar het politiebureau ver voeren. J. wist niet eens waar hij alles vandaan had. DEN HAAG Begin juni zal de par tijraad van de PvdA een beslissing ne men over een jaarlijkse aanpassing van de contributies aan de kostenstijging. Er moeten twee nieuwe contributie klassen worden ingevoerd. De verho ging moet de partijkas zo'n 2.200.000 gulden opleveren. De partij komt op de begroting 1968- '69 360.245,77 te kort. Daardoor dreigt onder meer het verkiezingsfonds in de knel te komen. BONN De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Scheel, zal ver moedelijk spoedig naar Moskou gaan om daar de onderhandelingen te openen over een niet-aanvalsverdrag met de Sovjet-Unie. De beslissing zal waarschijnlijk mor gen worden genomen, als Brandt en zijn kabinet hebben nagegaan wat er tot nu toe precies op de voorbesprekin gen te Moskou, die van Westduitse zijde werden geleid door staatssecretaris Egon Bahr, is bereikt. Bahr is zaterdag naar Bonn terugge keerd, na te Moskou in totaal 14 maal te hebben geconfereerd met de Sov jet-minister van Buitenlandse Zaken Gromyko. Minister Scheel is thans in Rome ter gelegenheid van de NAVO-conferentie. Hij zal daar zijn Britse, Franse en Amerikaanse ambtgenoten op de hoogte brengen over het resultaat tot nu toe van het overleg tussen Bonn en Mos kou. MADDALONI Tijdens een voet balwedstrijd tussen de plaatselijke club (Maddaloni) en die van Savoia is het tot een gevecht gekomen op het sportveld nadat een speler van de thuisclub op ruwe wijze door een tegenstander tegen de grond was gewerkt. Ongeveer 100 man uit het publiek stormde het terrein op en begon in te schoppen en te slaan op de spelers van Savoia. Het resultaat; een kleine 20 van licht tot zwaar gewonden, onder wie vier spelers van Savoia, de scheidsrech ter en negen politieagenten. Pas toen politieversterkingen uit een naburige plaats arriveerden kon de rust worden hersteld. Zes personen werden gearresteerd. keringen voor de „oude invaliden". Zi krijgen minder dan degenen die invali de werden na de inwerkingtreding van de Wettelijke Arbeidsongeschiktheids verzekering (WAO). De Stichting van de Arbeid heeft on langs een verdeeld advies gegeven over zo'n optrekking. De loongrens voor de verplichte zie kenfondsverzekering nu 14.850 gul den zal met ingang van 1 januari ex tra worden verhoogd. ARNHEM De ANWB is van oor deel, dat het ontwerp van wet „wijzi ging van de bepalingen inzake gemeen telijke en provinciale belastingen", waarbij bedrijfsmatig geëxploiteerde land- en bosbouwgronden van de bij deze wet in te voeren grondbelasting worden vrijgesteld, ook van toepassing verklaard zou moeten worden op woes te gronden en heidevelden. Deze laatste terreinen zijn namelijk vaak' van meer belang voor de recreatie dan gesloten boscomplexen. Vrijstelling van de voor genomen grondbelasting zou ook moe ten gelden voor de vaak fraai in het landschap passende kastelen en histori sche buitens, voor zover ze niet voor commerciële doeleinden in gebruik zijn. Deze mening van de ANWB werd maandagochtend tijdens een persexcur sie van deze organisatie in Arnhem naar voren gebracht door ir. K. B. Kroon, chef afdeling „Landschaps bouw" van deze toeristenbond. DEN HAAG Nog deze week, waar schijnlijk donderdag, stemt de Tweede Kamer over de geruime tijd geleden in een openbare commissievergadering in gediende motie-Posthumus betreffende de bouw van de brug over de IJssel bij Zutphen. In de motie van de socialist ir. S. A. Posthumus wordt de wens geuit, dat de nieuwe IJsselbrug uiterlijk in 1975 ge reed komt. Het standpunt van minister Bakker (verkeer en waterstaat) on langs nog in de Eerste Kamer verde digd is dat de brug hetzij in het uit voeringsplan 1971-1975, hetzij in het plan 1972-1976 geplaatst kan worden, wat inhoudt dat de alom gewenste brug uiterlijk in 1976 gereed komt. DEN HELDER Ongeveer honderd van de 130 leerlingen van de Nicolaas- school in Den Helder zijn gisteren door hun ouders thuisgehouden uit protest tegen het feit, dat hun onderwijzer W. Pennings op 27 mei in dienst moet. Er is geen vervanger voor hem te krijgen. Het schoolbestuur heeft zelfs een kleuterleidster moeten aannemen voor de eerste klas. In heel Den Helder is geen aflosser te krijgen. Het schoolbestuur heeft om uitstel gevraagd tot het einde van het leerjaar, op 6 juli. Ook de heer Pennings zelf heeft om uitstel gevraagd. Er kwam tenslotte een week uitstel uit de bus. „Is dat nu eerlijk", vraagt mevrouw Visser (voorzitster van het oudercomité) zich af, „als in Rotterdam 82 leraren algehele vrijstelling krijgen en de heer Pennings geen zes weken". De burge meester zal proberen nog iets te berei ken. RIO DE JANEIRO De reeds zeer gespannen Braziliaanse voet balzenuwen hebben een nieuwe schok gekregen door een artikel van een sportjournalist, die be weert dat er in de FIFA onder lei ding van de Engelsen een complot is gesmeed tegen Brazilië. Jacintho de Thormes, de voetbal- deskundige van het blad Ultima Hora, die thans in Mexico is, heeft sir Stanley Rousvoorzitter van de internationale federatie, en Ken Aston, voorzitter van de scheids- rechterscommissieervan beschul digd een scheidsrechterssysteem te hebben opgesteld waardoor niet- Europese spelers, speciaal de Bra zilianen ongunstig worden behan deld. In andere kranten is hierop niet gereageerd, hoewel Ultima Hora het verhaal al enige dagen op de frontpagina heeft. De Thormes beweert dat de FIFA tijdens een cursus, die in maart in Rio is gegeven, Latijns- Amerikaanse grensrechters ervan heeft willen overtuigen, dat zekere praktijken van Latijns-Amerikaan se spelers onreglementair zijn. In die cursus heeft zowel sir Stan ley als Ken Aston alles in het werk gesteld om aan te tonen dat het voor de tegenstander niet straf baar is om te trachten de bal ach ter een speler weg te halen, zelfs als daarbij de verdedigende speler onreglementair wordt aangevallen. De Braziliaanse spelers keren in het algemeen hun tegenstander, als zij de bal verdedigen, hun rug toe. Dit is volgens de journalist volkomen geoorloofd en de tegen stander mag niet proberen de bal an achteren weg te halen. De Thormes zegt, dat de Engelse 'eiders van de FIFA ,,de Mcfia '•an de fluithebben gevormd door le meeste scheidsrechters ertoe te brengen op te treden in overeen stemming met de interpretatie van de regels, zoals die door Ken Aston wordt gegeven, en wel op een ma nier, die zeker in het nadeel van de Brazilianen en andere Latijns- Amerikaanse spelers is.

De Vallei | 1970 | | pagina 4