„Achterstand in huizenbouw is nog wel in te halen if Prinses kreeg naslagwerk over zeevaart Vis houdt fit Stakersprotest ging in hevig tumult van krakers ten onder Huis en bank tegoed van kruidendokter onder beslag Septuagint schrijft scherpe brief aan kardinaal Villot Statenfracties akkoord over keus gedeputeerden Loonkosten stijging dit jaar 8,9 procent Wat zijn Pandbrieven? Min. Schut optimistisch ondanks tegenvallers P.v.d.A. vindt dat leger veel goedkoper zou kunnen zijn Brand dupeert V&D-Sneek Hoofdstad kan 5.550 jeugdige toeristen goedkoop onderbrengen Pandbrieven KWART VAN KIEZERS GAAT NIET STEMMEN „Celibaatsgesprek urgent'' VOLGENDE WEEK VERKIEZINGEN r 597ste Staatsloterij VERSCHILLENDE BELANGEN GROEPEN IN RAADZAAL AFSTAND GENOMEN HELPER OP LANGE BAAN PROGRAMMA Hypotheekbanken financieren woningbouw. De miljoenen die daarvooi nodig zijn, moet een hypotheekbank lenen. Met kleine bedragen. Van mensen die geld willen uitlene' tegen rente. Die "uitleners" krijgen van de Hypotheekbank een schuldbewijs. Zo'n rentepapier heet Pandbrief. Hypotheekbanken geven ze uit. En uw bank of commissionair verkoopt ze. DINSDAG 26 MEI 19/0 Het eerste deel van de Maritieme Encyclopedie is gisteren aangeboden aan prinses Margriet, als petekind van de Nederlandse koopvaardij. Aan deze gebeurtenis werd in het Havengebouw in Amsterdam een feestelijk tintje gegeven door de pas honderd jaar en daarbij „koninklijk" geworden uitgeverij C. de Boer jr. in Bussum. Het was de bekroning van een arbeid van zeven jaar, waarbij circa negentig medewerkers waren betrokken. De schrijver Anthony van Kam pen sprak in zijn inleiding over de wordingsgeschiedenis van het na slagwerk over een pioniersarbeid. „Er was namelijk geen voorbeeld van een andere, eerder verschenen maritieme encyclopedie, waarnaar men zich kon richten". Over het doel van de encyclopedie zei Van Kampen: „Eendeels het ver strekken van exacte maritieme in formatie, anderzijds door het over brengen van die kennis de belang stelling stimuleren voor de zee, de zeeman en het schip." Enkele eeu wen geleden sprak men over ,,'t zee- waert inkycken" nu over het zee- bewust worden. De aanvankelijke opzet was het onderwerp in één boek onder te brengen, desnoods zouden twee de len worden gemaakt. Het resultaat is evenwel, dat nog vijf delen zullen verschijnen. Het is de bedoeling dat voor eind 1972 het gehele werk ge reed is. Het eerste deel circa driehon derd bladzijden met vele honderden trefwoorden en talrijke illustraties bevat ook een literatuurlijst van ongeveer zeshonderd titels, waar naar in de tekst wordt verwezen. ADVERTENTIE kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. wafa»1^. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. Van een onzer redacteuren DEN HAAG Minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) blijft de moed erin houden: in antwoord op vragen van de woningbouwexpert van de KVP-Tweede-Kamerfractie, mr. F. H. J. J. Andriessen. heeft hij met zoveel woorden gezegd, dat hij het ondanks de tegenvallers van de afgelopen maanden niet' uitgesloten acht, dat het voor 1970 geprogrammeerde aantal woningen (125.000) in uitvoering genomen kan worden, „zij het in de eerste helft van het jaar minder dan werd beoogd". DEN HAAG Bij een zaterdag door de Politieke Partij Radicalen in Den Haag gehouden enquête is gebleken, dat een kwart van dc kiezers zegt niet te gaan stemmen als 3 juni de gemeente raadsverkiezingen gehouden worden. Elf procent wéét nog niet of zij naar de stembus zullen gaan. Iets minder dan tweederde van de ondervraagden zegt wél te gaan stemmen. Vijfhonderd mensen hebben zaterdag aan de enquête meegedaan. Van hen die van plan waren om wél te gaan stem men, wist nietminder dan 41 pet. nog niet op welke partij zij hun stem zullen uitbrengen. Van de ondervraagden vond 62 pet. de woningnood in Den Haag het grootste probleem. Bij de 18 maart j.l. gehouden Staten verkiezingen bleef gemiddeld 30 pet. thuis. De minister heeft met de colleges van Gedeputeerde Staten van de elf provincies overlegd wat gedaan kan worden om de procedure bij de behan deling van woningbouwplannen sneller te doen verlopen. „Ik wil zoveel moge lijk stagnaties in de voorbereidingsfase wegnemen. Verhoging van d'e inspan ning van hen. die bij de directies van de volkshuisvesting en de bouwnijver heid in de provincies met de behande ling van de plannen belast zijn. heeft ai tot verkorting van dc behandelings- duur geleid", constateert dc minister. Mogelijkheden om tot meer structu rele veranderingen in de procedures bij de afhandeling van de plannen te ko men worden bestudeerd: hiertoe be hoort o.m. een regeling ter stimulering van verkorting van bouwtijden, waar over overleg plaats heeft, met het be drijfsleven. In het afgelopen winterseizoen is, in vergelijking met het winterseizoen 1968-1969, in d'e voltooiing van wonin gen een achterstand ontstaan van onge veer vijfduizend woningen; de achter stand bij de begonnen woningen be loopt ongeveer 2.5Ö0. In diverse sectoren is thans een grote hoeveelheid plannen in behandeling en deze geeft de minister moed om te zeg gen, dat hij het niet uitgesloten acht. dat hij zijn bouwprogramma-1970 zal halen. Uiterlijk medio juni verschijnt de jaarlijkse nota van de minister over de stand van de woningbouw; het is de be doeling, dat de Tweede Kamer hierover even vóór het reces, waarschijnlijk eind juni, begin juli, gaat debatteren. ADVERTENTIE ^GLKOOKIL SCHELVISROLI E\ met kerrie en ananas Leg 4 opgerolde filets van 200 gram in een ingevette pan.^ Voeg wat zouten citroensap toel en zoveel water, dat de vis niet I onder staat. ±10 min. laten broeien. Smelt 50 g boter en voeg al roerende 45 g bloem en zoveel visnat toe tot gladde] massa ontstaat. Neem saus van het vuur en voeg naar smaak kerriepoeder toe, daarna 2 schijven fijn gesneden ananas. Roer het geheel goed door en verdee! het overj de rollen. Garneren met j peterselie en paprika- J poeder. Neem er eens rijst bij met gemengde salade. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktachap voor Vis .en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. 22 EINDHOVEN Dc Eindhovense sta kende taxi-chauffeurs, die vanmorgen niet tot overeenstemming met hun werkgevers zijn gekomen, zetten de staking voort. Gisteren trokken zij voor een demon strate naar het gemeentehuis, waar zjj op de publieke tribune de gemeente raadsvergadering wilden bijwonen. De zaak liep echter uit de hand door dat ook de leden van het woningbureau de Kraker" zich op de tribunes genes teld hadden. Van de tribunes werd luidkeels het woord geëist. Burgemees ter Witte ging hierop niet in, maar schorste de vergadering. Er ontstond daarop hevig tumult. Een der herrieschoppers gooide een rookbom naar de raadsleden. De gehele raadzaal werd in rook gehuld. De in middels gewaarschuwde politie ver scheen in het stadhuis. De stakende chauffeurs, die hun ac tie tot een ernstige rel zagen uitgroeien, hadden zich intussen al van de krakers gedistantieerd. De politie kon tenslotte zonder ernstige moeilijkheden de pu blieke tribune ontruimen. Hierna kon de raadsvergadering worden voortgezet. Gistermorgen konden de stakers en de directies van de Vetax, Hotax en de Eindhovense Taxicentrale tot overeen stemming komen. De werkgevers deden het voorstel alle chauffeurs weer aan het werk te stellen, dat betekende, dat zij de vijftig ontslagen ongedaan wilden maken. De stakers zijn hierop niet ingegaan, maar handhaven hun eis tot het uitbe talen van een loon van 230,- per week, verdeeld over een ontvangstpe riode van dertien weken. De erkende vakbonden hebben de werkgevers nogmaals laten weten, dat zij niet achter deze wilde staking staan, die door de niet erkende O VB wordt gesteund en geleid. Tegen de OVB zal overigens een pro cedure aanhangig worden gemaakt. DEN HAAG Dc Partij van de Ar beid vindt dat de defensieuitgaven eer der omlaag dan omhoog moeten. In een radio-uitzending van zijn par tij zei voorzitter dr. Vondeling gister avond, dat een hervorming van het le ger de kosten aanzienlijk zou drukken. De PvdA zal haar verzet tegen hogere defensieuitgaven pas opgeven als de internationale politieke situatie dat noodzakelijk maakt. Volgens de heer Vondeling, kan op het ogenblik gespro ken worden van ontspanning in de Oost-West-verhouding. In het ontwerpprogram voor de vol gende kabinetsperiode, dat deze week verschijnt, zijn democratisering, onder wijs, woningbouw en vredespolitiek de belangrijkste punten, aldus de PvdA- voorzitter. Inmiddels hebben diverse bedrijven in het land financiële steun toegezegd aan de taxibedrijven. DEN BOSCH Vier Belgische klan ten van de kruidenhandelaar W. van dc Moosdijk hebben voor vijftienduizend gulden beslag laten leggen op het huis van de handelaar in het Brabantse Cas teren en op zijn tegoed bij de Boeren leenbank. Dit beslag moet de vordering zeker stellen, die de Eindhovense advocaat mr. A. Athmer via een civiel proces voor de Belgen probeert te innen. Zij willen het geld terug dat zij hebben be taald voor kruidenpakketten van de heer Van de Moosdijk, omdat zij "a^" van niet de genezing ondervonden die hun was beloofd. Intussen wachten de „kruidendokter ook op strafrechtelijk gebied nieuwe justitiële moeilijkheden. De Bossche of ficier van justitie, mr. J. M. Hulleman, probeert een vervolging wegens oplich ting tegen hem te beginnen. Tot nu toe is de „kruidendokter" tot twee keer toe veroordeeld voor het onbevoegd uitoe fenen van de geneeskunst, wat slechts een overtreding is. Er moeten nog Belgische getuigen worden gehoord, maar mr. Hulleman heeft de indruk, dat er ten opzichte van de Belgische klanten wel sprake is geweest van het misdrijf oplichting, waarvoor een gevangenisstraf van drie jaar kan worden opgelegd. Mr. Athmer, die pro deo als juridisch adviseur van de ontevreden Belgische klanten van de kruidenhandelaar op treedt, vraagt zich af of er niet ook een vervolging mogelijk zou zijn van de Belgische helper van de heer Van de Moosdijk. Deze helper. Marcel Dode- weerd uit Brasschaet. bracht met de auto klanten vanuit België naar Caste- ren. Mr. Athmer heeft begrepen: „Onder weg stopte hij even om Van de Moos dijk alvast telefonisch in te lichten over de ziekten van de mensen in zijn auto. Zo hielp hij het „zesde zintuig", waarmee Van de Moosdijk dan later in één oogopslag zag wat zijn Belgische klanten mankeerden". ADVERTENTIE 19 MEI 1970 DERDE KLASSE Prijzen van f 25.zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van f 50.zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van f 50.zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van f 50.zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van f 50.zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van f 100.zijn gevallen op nrs. eindigende op: Prijzen van f 200.zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van f 400.zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van f 1000.zijn gevallen op nrs. eindigende op: Prijzen van f 2000.zijn gevallen op nrs. eindigende op f 5000.is gevallen op het nummer f 5000.is gevallen op het nummer f 5000.is gevallen op het nummer: f 5000.is gevallen op het nummer f 5000.is gevallen op het nummer Een Een Een Een Een van van van van pr.|s prijs prijs prijs prijs va De prijs van De prijs van De prijs van De prijs van f 10.000.is gevallen op het nummer: f 25.000. is gevallen op het nummer f 50.000.is gevallen op het nummer f 100.000.is gevallen op het nummer De extra prijs van f 500.000.is gevallen in de serie K op het nummer En de troostprijs van f 5.00.— op nummer van elk van de andere series. Let wel op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. 0 52 76 65 55 20* 525 505 006 9751 057137 075094 068694 044185 086432 089538 077852* 095796 029535 044030 044030* Een felle brand in het pand van Vroom en Dreesmann in het centrum van Sneek heeft gisteren voor enkele miljoenen guldens schade aan gericht. De brand, die de bovenverdiepingen van het gebouw verwoestte, is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting. Op het moment, dat de brand uitbrak, was de winkel voor publiek gesloten. De vijf personeelsleden, die binnen waren, konden tijdig weg komen. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De progressieve actiegroep van priesters, predikanten en „le ken" Septuagint heeft in een uitzonderlijk scherpe brief bij de Vaticaanse staats secretaris kardinaal Jean Villot (de eerste man in het Vaticaan na de paus) aan gedrongen op het op zeer korte termijn houden van een gesprek met de Neder landse bisschoppen over het verplichte celibaat voor priesters. „Afgezien van enkele vage geruchten over een gesprek in Parijs met kardi naal Alfrink, is er nog altijd geen aan wijzing, dat de hoogste kerkelijke in stantie dit gesprek ook werkelijk wil voeren. Als u blijft weigeren de pro blemen van welke kerkprovincie dan ook au sérieux te nemen, dan bent u degene, die de eenheid van de kerk ka pot maakt. Als u door blijft gaan met mensen als de kardinalen Alfrink- en Suenens als gevaarlijke mensen te be handelen, dan verliest u het laatste restje'achting, dat u hier in de lage lan den bij de zee nog hebt", aldus deze brief, die ondertekend werd door pas tor J. M. Ruyter uit Beverwijk. De Septuagint-groep is erg boos op het Vaticaan, omdat het de steeds ern stiger wordende problemen van in het bijzonder de Nederlandse kerkprovincie kennelijk niet ernstig wil nemen en nét doet alsof het helemaal niet om proble men gaat. Deze houding wordt bevestigd door de uiterst negatieve reactie van het Va ticaan op het rustige interview dat kar dinaal Suenens enkele weken geleden aan Le Monde heeft toegestaan en waarin de Belgische primaat heel be leefd aan het Vaticaan vraagt om met het oog op de volgend jaar te houden bisschoppensynode zij het vaag verplichte celibaat wat op gang te hel pen brengen. De paus heeft hem daar voor berispt. Toch kan niet ontkend worden dat aan het slot van de vorige bisschoppensynode zij het vaag afgesproken is dit onderwerp in 1971 te behandelen. Het Parijse gesprek waarop de Septuagintgroep doelt, is enkele maanden geleden gehouden; desge vraagd heeft kardinaal Alfrink op de laatste zitting van het Pastoraal Con cilie in Noordwijkerhout bevestigd, dat het plaats gehad heeft, maar hij heeft er niets over verteld. Vele Nederlandse priesters krijgen langzamerhand de indruk, dat het Vati caan het gesprek over het verplichte celibaat op de lange baan wil schuiven. Opmerkelijk is, dat het Nederlandse episcopaat weinig officiële steun van bisschoppen uit andere landen krijgt (kardinaal Suenens is een uitzondering), Van een onzer redacteuren ARNHEM Volgende week woens dag om tien uur komen Provinciale Staten van Gelderland in nieuwe sa menstelling voor het eerst in het Huis der Provincie bijeen voor een naar verwacht wordt korte vergadering. Na de installatie van de leden en de beëdiging van de nieuwe griffier, mr. P. J. de Loor, volgt de verkiezing van de leden van het nieuwe college van Gedeputeerde Staten. Bij deze verkiezingen lijkt het ver rassingselement nu geheel uitgesloten te zijn. lp de afgelopen weken hebben de grote(re) fracties in de Staten met elkaar overleg gepleegd en vrijdag jl. zijn de kleine fracties van de resulta ten van dit overleg op de hoogte ge steld. Het staat thans vrijwel vast, dat ge kozen zullen worden: mej. mr. J. M. C. van Driel, studentendecaan te Nijmegen en H. J. A. Verberk, ook in de afgelo pen jaren gedeputeerde, (beiden KVP), drs. A. R. Vermeer, ook nu gedeputeer de en lid van de Eerste Kamer, en mr. S. J. Wijnperle, o.m. wethouder van Tiel, (beiden (PvdA), mr. O. W. A. ba ron van Verschuer. al enkele jaren ge deputeerde (CHU) en mr. H. P. Jager, advocaat en procureur te Ede (VVD). Deze namen komen overeen met die van onze prognose van enkele weken geleden. De betrokken fracties zijn het, naar wij vernemen niet alleen over de perso nen van de leden van het nieuwe colle ge van GS eens, maar ook over de grote lijnen van het programma, dat GS zo spoedig mogelijk na hun verkiezing zul len opstellen. Van verschillende zijden is in de verkiezingscampagne van enke le maanden geleden aangedrongen op het zo spoedig mogelijk opstellen van een beleidsplan voor de komende jaren. Hoe de fractie van D'66 zich volgende week in Arnhem zal opstellen wordt morgen in een fractievergadering be sloten. Zoals men weet. heeft D'66 twee van haar Statenleden als kandi daat-gedeputeerden aangewezen; het wordt in politieke kringen vrijwel uitgesloten geacht dat alsnog een D'66-er in GS gekozen zal worden, daarvoor zijn door de grotere fracties al te veel afspraken gemaakt. De drie grotere confessionele frac ties, die op één programma zijn geko zen, gaan in de komende periode zoveel mogelijk samenwerken; zij zullen drie gedeputeerden „leveren". De samenstelling van de nieuwe Pro vinciale Staten is: KVP 19, PAK (PvdA PPR) 19, CHU 9. WD 8. ARP 6. D'66 4. SGP 3. Boerenpartij 2 en Bin ding Rechts 1 zetel. maar des te meer van priesters uit al lerlei landen. De brief van de Septuagint-groep heeft de steun van tachtig leden van solidariteitsgroepen in West-Duitsland, die vorige week bijeen zijn geweest en van vertegenwoordigers van leken- en priestergroepen uit Zwitserland, Oos tenrijk, Spanje en Frankrijk. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft, gezien de steeds groter wordende omvang van de watersnoodramp in Roemenië, besloten zijn speciale giro nummer 777 open te stellen. Dit gebeur de na een dringende oproep van de Liga van Rode Kruisverenigingen in Ge- nève. AMSTERDAM Amsterdam heeft de komende zomer voor het opvangen van jeugdige toeristen de beschikking over 3650 slaapplaatsen in de goedkope re klasse. Hierbij kan nog een reserve capaciteit van tenminste 1900 slaap plaatsen worden geteld, zodat in het ui terste geval zeker 5.550 jonge vakantie gangers dagelijks aan een goedkope overnachtingsgelegenheid kunnen wor den geholpen. De permanente slaapplaatsen zijn verdeeld over de traditionele jeugdho- tels (2100 bedden) en de gelegenheden (met 1550 slaapplaatsen) die door of met medewerking van de stichting zo- meraccommodatie jeugdtoerisme Am sterdam voor deze zomer zijn ingericht. De reservemogelijkheden bevinden zich o.m. in de oude RAI. Dit is bekendgemaakt op een pers conferentie van de stichting, die 1* voortgekomen uit de werkgroep Jeugd toerisme en door de gemeente finan cieel wordt gesteund. Zij stelt zich ten doel in de zomermaanden aan jeugdige toeristen goedkope overnachtingsmoge lijkheden te bieden door ieder jaar in gebouwen waarover zij de beschikking heeft kunnen krijgen, een eenvoudige overnachtingsgelegenheid met verblijf- ruimte in te richten. Haar eerste project is een gebouw in de Haarlemmerhouttuinen, waar vijf- hondèrd slaapplaatsen (i 2,50 per nacht) komen Ook wordt er een recrea tiecentrum en een ziekenboeg ingericht. UTRECHT Tot nu toe zijn voor ruim 1,3 miljoen werknemers de c.a.o.'s voor 1970 herzien. Voor ruim 600.000 van hen is dat gebeurd in meerjarige contracten, die al voor 1 januari 1970 zijn ingegaan; voor 730.000 werknemers zijn nieuwe contracten afgesloten, die op of na 1 januari van kracht werden. In totaal bedraagt de gemiddelde loonkostenstijging voor deze 1,3 miljoen werknemers 6,6 procent Daar komt nog een kostenstijging van gemiddeld 2,3 procent bij voor arbeidstijdverkorting en verlenging van vakanties. Bovendien is voor meer dan de helft van het tota le aantal werknemers een indexclausule van kracht, waardoor de lonen alsnog aan de prijsstijging kunnen worden aangepast. Deze prijsaanpassing kan gemiddeld ten hoogste drie procent be dragen. Dit meldt het christelijk Nationaal Vakverbond in zijn officieel orgaan „De Gids." ADVERTENTIE de Hypotheekbanken staan erachter Een publicatie van de Vereniging van Hypotheekbanken, Adelheid8traat 8, 's-Gravenhage.

De Vallei | 1970 | | pagina 7