Modelactie van Franse douaniers Ook conservatieven voor de EEG Democratische beweging op Sovjet-vloot TWEEDE GOLF OVERSTROMINGEN IN ROEMENIË EN Z.-SLAVIË Over de grenzen Schijntje Rijkspostspaarbank rente tot 7% Op vlucht voor water Nog meer beschuldigingen Spaanse vrouwen vragen amnestie Snelheidsrecord Bij conferentie in Rome: CHANTAGE LUNS NIXON Geen Belgisch geschut voor Spaanse tanks Verkiezingsmanifest Heath Executies en arrestaties WOENSDAG 27 MEI 1970 WEINIG ANIMO BIJ NAVO-LANDEN EUR. TOPGESPREK HOME De Noordatlantische verdragsorganisatie zal vandaag beslissen moeten hoe ver men bereid is te gaan, ten aanzien van het Russische voorstel een algemene Europese veiligheidscont'erentie te houden. Het besluit zal in een verklaring vrorden bekendgemaakt van de 15 lidstaten van de NAVO. Deze verklaring zal worden vrijgegeven na de tweedaagse be sprekingen die worden gehouden in het Palazzo dei Congressi in Rome. Westerse diplomaten staan niet achter het idee van een grote veiligheidscont'e rentie, evenmin als de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Wil liam Rogers. Zij vrezen dat de Russen een dergelijke conferentie zullen gebrui ken om hun positie in Midden-Europa te versterken en dat het belang van de werkelijke veiligheid er niet mee zal worden gediend. Moskou heeft zich tot nu toe niet be- ,reid getoond, een van de belangrijkste zaken te bespreken die de conferentie voor de Westerse regeringen interessant zou maken, namelijk de wederzijdse en evenwichtige terugtrekking van de zes miljoen militairen in Europa. Het idee van de conferentie is poli tiek op het eerste gezicht zeer aantrek kelijk. Niemand wil uitleggen waarom hij er niet aan mee wil doen. Op de eerste dag van de NAVO-bijeenkomst in Rome verklaarden vele ministers voor een dergelijke conferentie te zijn, hoewel zij voorstelden dat deze zeer de gelijk moet worden voorbereid. De Britse 'minister van Buitenlandse Zaken, Michael Stewart, gooit het op een compromis. Hij stelde „multilatera le voorlopige besprekingen" voor iets tussen de grote, door de Russen voorge stelde conferentie en de verschillende bilaterale besprekingen die momenteel in Europa plaatsvinden. Tot nu toe lijkt het erop dat Stewart de -steun hierin heeft gekregen van Frankrijk, België, Nederland, Noorwe gen, Turkije, Denemarken, Griekenland en Luxemburg. West-Duitsland schijnt tegen het idee te zijn, evenals de Ver enigde Staten, Canada en Portugal. West-Duitsland, gesteund door de Verenigde Staten, heeft zeer veel be lang bij zijn huidige besprekingen met Ost-Duitsland, Polen en de Sovjet- Unie. Multilaterale besprekingen zouden deze onderhandelingen kunnen versto ren. hebben. Minister Rogers was gematigd opti mistisch over het verloop van het „Salf'-overleg met Rusland. Hoewel men eikaars standpunten nog niet ge heel kent, en het nog niet duidelijk is wat voor overeenkomst eventueel be reikt kan worden, wordt er in Wenen ernstig zakelijk gesproken zonder pole miek. Minister Luns heeft in Rome gezegd, dat de situatie in de verhouding tussen Oost en West thans vaag is. Het is moeilijk de indruk te vermijden dat de wens naar ontspanning die bij het Wes ten leeft, niet veel positieve reacties vindt in de leidende kringen in het Oos ten. De feitelijke politiek van de com munistische landen schijnt niet in de eerste plaats te zijn ingegeven door de wens haar een echte toenadering, maar voor alles door de wil tot consolidatie van de-eigen machtssfeer. President Nixon heeft de NAVÓ-mi- nistersvergadering doen weten, dat de VS tegen de lente van 1971 150.000 man uit Vietnam zullen hebben teruggetrok ken, ook al is er od de vredesbesprekin gen te Parijs niets bereikt. Hij zei dit in een brief aar. de secre taris-generaal van de NAVO, de Ita liaan Manlio Brosio. Die brief ging voornamelijk over Cambodja. Het Amerikaanse ingrijpen aldaar werd door de nresident gerechtvaardigd, om dat dit het ..terugtrekkingsprogramma moet veilig stellen". De brief werd voorgelezen door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rogers op een verbitterde toon. In een toespraak waarschuwde Ro gers voor de gevaren, die door de toe stand in het Midden-Oosten waren ont staan, en die groter worden, naarmate de Sovjet-Unie zich meer met het con flict tussen Israël en de Arabische lan den gaat bemoeien. In verband daarmee zal Washington het verzoek van Israël BRUSSEL De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Harmei, heeft in antwoord op parlementaire vragen verklaard, dat zijn land niet het geschut zal leveren voor 200 Leopard-tanks die de Spaanse regering |n de Duitse Bonds republiek besteld heeft. In verscheidene Belgische bladen hebben berichten gecirculeerd dat Bel gië die 200 tanks met geschut zou uit rusten nadat de Britse regering gewei gerd had Spanje het gewenste geschut voor die tanks te leveren. Minister Har mei heeft dat onjuist genoemd. PARIJS Automobilisten op weg naar Frankrijk dienen rekening te houden met een urenlang oponthoud aan de Franse grens. Deze wordt ver oorzaakt door een modelactie van de Franse douane. De actie bestaat in het minutieus on derzoeken van de bagage van de rei zigers en van de inhoud van de vrachtauto's. Als gevolg daarvan vormden zich giste ren aan weerskanter van de Franse grensposten kilometers lange files van steeds ongeduldiger wordende automobilisten en vrachtrijders. Aan de grenspost te Halluin tussen Kortrijk en Rijssel stonden over een afstand van vier kilometer ruim vierhonderd vrachtwagens te wach ten. Aan de Spaanse grens duurde het uitreiken van een uitreis-visum één uur per vrachtwagen. Het schijnt, dat het toeristenverkeer iets minder te lijden heeft van deze actie dan het vrachtvervoer. De modelactie is voor onbepaalde tijd uitgeroepen. De douane-beambten ei sen een nieuwe sociale groepsindeling (hetgeen op een verkapte loonronde neerkomt) en betere arbeidsvoor waarden. om Phantom- en Skyhawkjagers op nieuw gaan overwegen. Nogmaals beloofde de Amerikaanse president dat de Amerikaanse troepen zich voor het eind van de maand juni uit Cambodja teruggetrokken zullen De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Panajotis Pipinelis, bedreef po litieke chantage doordat hij de NAVO- landen heeft gewaarschuwd tegen in menging in de interne zaken van zijn land. De minister verklaarde dat Grie kenland „anders wel zijn eigen weg zal gaan". Dit was het antwoord van Pipinelis op de kritiek die is geuit door de Deen se minister van Buitenlandse Zaken Paul Hartling en zijn Noorse ambtge noot. Ans Svenn Stray. Hartling had aangedrongen op een wapenembargo tegen Griekenland door andere NA VO-regeringen. Stray verklaarde dat de binnenlandse politiek van het regime in Athene het imago van de NAVO heeft geschaad. Voor het gebouw waar de NAVO-mi- nisters bijeen waren hebben dinsdag honderden linkse studenten gedemon streerd met plakkaten als „uit de NAVO Italië rood" en „weg met de imperialistische burgerlijke regering". De demonstranten droegen vlaggen van Cambodja, Noord-Vietnam en de Viet-Cong door de straten van Rome. Ze verspreidden vlugschriften waarin de bijeenkomsten van de NAVO-raad wordt omschreven als een „ernstige daad van intimidatie van de arbeiders klasse, de volks- en studentenmassa's. Heden zullen de communisten, de ex treem-linkse partij „sociaal proleta riërs" en de radicale „studentenbewe ging" een protestmars houden. Ze wil len daarmee demonstreren „voor de vrede en tegen de NAVO". LONDEN De strijd tegen de infla tie zal het hoofddoel zijn van een toe komstige conservatieve regering in En geland. Dit staat in het manifest „een beter morgen", waarin de conservatie ven hun programma ontvouwen met het oog op de Lagerhuisverkiezingen op 18 juni. De huidige opposiepartij kondigt o.a. een ingrijpende belastinghervorming en een herziening van de arbeidsverhou dingen in de industrie door middel van een reorganisatie van de vakbeweging aan. Met dit laatste hopen de conserva tieven ook dank zij een afkoelingspe riode van 60 dagen het aantal wilde stakingen te kunnen beperken. Op belastinggebied willen Edward Heath en de zijnen de omstreden werk- gelegenheidsbelasting afschaffen en de inkomstenbelasting aanzienlijk verla gen. Als compensatie-mogelijkheid wordt een belasting op de toegevoegde waarde (btw) genoemd. Aan de andere kant wil een conser vatief kabinet de staatsuitgaven ver minderen, door o.a. het bestuursappa raat te verkleinen. Ook willen de con servatieven een kleiner kabinet, waarin meer leidinggevende personen op indus trieel en economisch gebied zitting zul len hebben. De conservatieven zullen geen immi gratie „van grote omvang" toestaan. Voorts zullen zij de vrijwillige terug keer van burgers van het gemenebest naar hun land van herkomst in Afrika of Azië bevorderen. Momenteel verblijven in Engeland ongeveer 1,2 miljoen immigranten - voor het merendeel afkomstig uit de gemenebestlanden in Azië. Afrika en West-Indië. De immigranten vormen momenteel ongeveer 2 procent van de totale bevolking van 55 miljoen. Het verkiezingsmanifest kondigt wettelijk maatregelen aan voor een be tere bestrijding van de misdaad. In dit verband wil de opoositie demonstranten die geweld gebruiken ook straffer aan pakken. Uit de weinige regels die aan het bui tenlandse beleid zijn gewijd, blijkt dat de conservatieven het met de socialisten eens zijn, dat Engeland tot de EEG moet toetreden, mits de prijs niet te MADRID Een groep van 23 vrou wen van uit Madrid afkomstige politieke gevangenen heeft maandag in een peti tie aan de Spaanse regering amnestie voor politieke gevangenen gevraagd en verbetering van de omstandigheden waaronder zij gevangen worden gehou den. Zij overhandigden het verzoek aan admiraal Luis Carrero Blanco, de Spaanse vice-president. De mannen van de betrokken vrouwen zitten gevangen wegens hun aandeel in de linkse zoge noemde „arbeiderscomités" of voor an dere verboden acties. Volgens de petitie kunnen de politieke gevangenen, die over het gehele land zijn verspreid, niet met verwanten pra ten, zonder dat zij worden afgeluisterd. Brieven van familie en advocaten wor den vaak geopend. Bovendien kunnen politieke gevangenen niet op dezelfde voorwaarden als gewone gevangenen voorwaardelijke invrijheidstelling krij gen, aldus de petitie. Als politieke ge vangenen protesteren door middel van hongerstakingen of andere demonstra ties, zouden er represailles tegen hen worden genomen. hoog is. De labourpartij komt vandaag haar verkiezingsprogramma. met A De bevolking van het stadje Sighisoara in het Roemeense Transylvanië haast zich de huizen uit, die door de overstroming on bruikbaar werden. Vele mensen werden dakloos. ROME Volgens berichten uit de Sovjet-Unie die Westerse regeringen hebben bereikt, zijn een aantal Russi sche officieren van de Oostzee-vloot gearresteerd wegens politieke misdrij ven. Van Westerse diplomaten is verno men, dat zij uit berichten van de onder grondse pers in de Sovjet-Unie hebben begrepen, dat tenminste een Russische officier is terechtgesteld. Drie van d€ gearresteerden zouden zijn A. Kosyref, G. Favrilof en Para- manof. Zij zouden door de geheime po litie zijn ingerekend in een stad in de buurt van Tallin (Estland) en in Kalini- grad (Oost-Pruisen). Allen werden er van beschuldigd een „bond van strij ders voor politieke vrijheid" te hebben opgericht, met de bedoeling de VN verklaring van de rechten van de mens - in de Sovjet-Unie door te voeren. Volgens een publikatie van de onder grondse pers, zouden de officieren de beschikking hebben gehad over een drukpers. Het bericht over arrestaties van ma rineofficieren is slechts één van de te kenen dat sommige Russische militairen zich achter de campagne van de intel lectuelen hebben geschaard voor de burgerrechten in de Sovjet-Unie te strijden. Het meest dramatische incident tot nu toe is de zaak tegen majoor-generaal Grigorienko die zich tegen de officiële politiek keerde en „krankzinnig" werd verklaard. Een ander en minder bekend incident betreft majoor G. Altunyan die in 1968 werd ontslagen wegens het houden van anti-Stalinistische toespra ken. Uit welingelichte bron is vernomen dat de Russische autoriteiten het geval van de marineofficieren ernstig heb ben opgevat. De officieren zouden er van verdacht worden, betrokken te zijn bij de oprichting van een nieuwe poli tieke groepering in de Sovjet-Unie. Kort na hun arrestatie, aldus een Russisch ondergronds blad, werd een programma van de „democratische be weging van de Sovjet-Unie" uitgegeven. Het document was getekend door ano nieme staatsburgers „van Rusland, de Oekraïne en het Balkangebied". In het programma werden een aantal politieke, sociale en economische her vormingen geëist, volgens Westerse di plomaten de meest stringente hervor mingen die men tot nu toe heeft dur ven eisen.. WENEN Een tweede golf van overstromingen, opgezweept na stortre gens door stormen, hebben de laatste dagen weer grote gebieden van Roeme nië geteisterd en het land in een trage die van dood en verwoesting gedom peld. De Roemeense partijleider Nicolae Ceaucescoe heeft een bezoek gebracht aan de door overstromingen zwaar ge troffen gebieden in zijn land. Volgens het Roemeense persbureau Agerpres, informeerden Ceaucescoe en enkele andere leidende figuren in Bu- zau aan de bovenloop van de gelijkna mige rivier en in Focsani aan de Siret, naar de stand van de reddingswerk zaamheden. De Roemeense autoriteiten vrezen overigens dat het nog steeds stijgende water in de Donau tot een grote vloedgolf aan de Roemeense- Zuidslavisch grens kan leiden, waar door schade wordt aangericht aan de aldaar gelegen krachtcentrale die door Wilson bemoeit zich met de „Zaak Moore LONDEN De eerste minister van Groot Brittannië, Harold Wilson, heeft de Britse ambassade in Colum bia opgedragen, om alles t doen, dat kan bijdragen tot een snelle oplossing van de zaak „Bobby Moore". Wilson stuurde ook een telegram naar Lord Harewood, voorzitter van de Engelse voetbalbond, waarin hij zei: -„Onze ambassade zal het mogelijke doen om Bobby Moore te helpen". In het tele gram stond voort^. dat de arrestatie van Moore een schok was geweest voor Wilson en dat hij zich van alle ontwikkelingen in deze kwestie op de hoogte liet houden. De maandag in Bogota aangehouden aanvoerder van het Engelse elftal Bobby Moore, heeft ook dinsdag avond zijn vrijheid van beweging niet herkregen. De Columbiaanse autori teiten staan erop, dat de „Gouden speler" van het Britse voetbal, zolang in het land blijft tot de juridische si tuatie duidelijk is. De Columbiaanse autoriteiten blijven in hun starre houding volharden, on danks bemoeiingen van de Britse pre mier Harold Wilson. De secretaris van de Britse voetbal bond, Denis Follows, die met Moore in Bogota is achtergebleven, terwijl de rest van het team doorvloog naar Mexico, zei dinsdagavond: „Wij ho pen dat we hem vandaag nog vrij kunnen krijgen, zodat we direct naar Mexico kunnen verder reizen om de training te hervatten". De 80-voudige Engelse International die in 1966 ook in het elftal stond dat wereldkampioen werd, gedraagt zich buitengewoon rustig en gelaten. Tot dusver heeft hij alle beschuldigingen van de hand gewezen. Ook Moore's echtgenote, die dinsdagmorgen vroeg per telefoon van de arrestatie op de hoogte werd gesteld, wist slechts te antwoorden „deze beschuldigingen zijn ronduit belachelijk". Bobby Moore, blijkt niet de enige van zijn ploeg te zijn die beschuldigd wordt van diefstal van een gouden armband bezet met smaragden. Ook Bobb- Charlton en een andere Engelse voetballer, wiens naam men niet weet, worden beticht van deze dief stal. 'Bobby Moore geldt als een van de rijk ste voetballers van Europa. Naast zijn ruime voetbalsalaris, heeft hij neven inkomsten uit adverteren en han delsondernemingen. Zijn vrouw Tina is een succesvol foto model in Londen en verdient ruim schoots voldoende om zonodig beiden in leven te houden. Helmut Schön, coach van het Westduit- se team, zei over de zaak die het hele voetbaltoernooi dreigt te overschadu wen: „ik kan onmogelijk geloven dat Moore zoiets zou doe.i. Hij is een goed sportman en voor zover ik weet, is hij nooit in aanraking met de poli tie geweest". Nobby Stiles, ook een veteraan uit het Engelse team van 1966 zei bij het verlaten van het vliegtuig: „Bobby is niet hier, .naar ik heb geen idee waarom niet". Ook Alan Mullery, een aanvaller van Tottenham Hotspurs, kon niet over BOBBY MOORE met gebogen hoofd MOSKOU Het Russische supersone lijnvliegtuig Toe-144 heeft voor de tweede maal in een maand zijn eigen record gebroken. Het haalde tijdens een proefvlucht 2.150 km per uur (mach 2), meer dan tweemaal de snelheid van het geluid, zo meldde het persbureau Tass dinsdag. De topsnelheid van het vlieg tuig, dat plaats biedt aan 120 passagiers, moet uiteindelijk 2.500 km/u gaan be dragen. zijn verbazing heen. „Ik weet niet wat er in Bogota is gebeurd. Alles was in orde en toen waren wij in het vliegtuig zonder dat Moore bij ons was". Toen hij te horen kreeg dat zijn aan voerder beschuldigd werd van het stelen van een armband, zei hij: „maak je een grapje? Moore heeft zoveel geld, dat hij, als hij dat wilde, het hele hotel had kunnen kopen". beide landen is gebouwd. De dieper ge legen delen van de Roemeense stad Toernoe Severin bij de IJzeren Poort" staan reeds onder water. Mogelijker wijze moeten de sluizen van de kracht centrale geopend worden om de grote watermassa te laten wegstromen en daardoor een gevaarlijke tegenstroom te vermijden, die zelfs de Zuidslavische hoofdstad Belgrado zou kunnen bedrei gen. In tien steden in het noorden van Joego-Slavië is de alarmtoestand afge kondigd. Vloedgolven van overstroomde rivieren in Hongarije en Roemenië ko men nu op Joego-Slavië af en ver wacht wordt dat het water het land aan het eind van deze week zal bereiken. Volgens het Roemeense Agerpress, wordt uit alle delen van de wereld hulp aangeboden. Het agentschap noemt o.a. een bedrag van 500.000 Joeans aangebo den door communistisch China en le vensmiddelen, geneesmiddelen en ander materiaal voor dezelfde waarde welke 25 mei door Peking zijn verscheept., Spanje heeft 43.000 dollar geschonken en paus Paulus VI 10.000 dollar. De Li banese en Turkse rode halve maan or ganisaties voeren tonnen kleren levens middelen en^ medicamenten aan. Uit Duitsland worden 2000 dekens, 300 tenten en 25 ton kleren verwacht en het Europese bureau van de wereldge zondheidsorganisatie zal voor waterzui veringsinstallaties zorgen. De Russische premier Alexei Kosygin heeft een telegram gestuurd aan zijn Hongaarse ambtgenoot Janos Fock. Waarin hij hulp belooft aan de slacht offers van de overstromingen die Hon garije hebben geteisterd, aldus heeft het Russische persbureau Tass gemeld. T^e regering van generalissimo Franco heeft voorstellen inge diend om voor het eerst sinds de bur geroorlog weer politieke activiteiten in het land op gang te brengen. Met het voorstel, om elke Spanjaard van 18 jaar of ouder, toe te staan „politieke verenigingen" te vormen of zich daarbij aan te sluiten, wordt echter nog lang niet het ideeaal van velen het toestaan van politieke partijen of georganiseerde oppositie verwezenlijkt. Verwacht wordt dat de wet geen on middellijk praktisch effect zal sorte ren. Wel is het een aanwijzing tot verzachting van de strenge regels die Franco sinds hij in 1939 aan de macht kwam heeft afgekondigd. Tn het 5.500 woorden tellende wets voorstel worden nauwkeurig de spelregels omschreven voor dé orga nisaties en het optreden van politieke groeperingen. Herhaaldelijk wordt echter uitdrukkelijk het recht van „de Beweging" het regeringsappa raat via welk alle politieke activiteit moet lopen gestipuleerd om elke vereniging te ontbinden die naar haar inzicht buiten de regels valt, en daar voor zijn talloze mogelijkheden. de bepalingen JTnkele van zijn: Een politieke vereniging moet tus sen de 10 en 25 organisatoren tellen, die elk hun naam, adres, beroep en burgerlijke staat bekend moeten ma ken, en bovendien „de beginselen van FRANCO beter half ei de beweging" moeten onderschrijven. De politieke associaties moeten mi nimaal 10.000 leden tellen. Zij mogen geen naam of embleem voeren en geen contacten onderhouden met groeperingen buiten Spanje. De associaties moeten de autoritei ten tevoren inlichten over het houden van bijeenkomsten, waarop altijd een vertegenwoordiger van „de beweging" aanwezig mag zijn. De verenigingen worden verantwoorlijk gesteld voor eventuele onwettige activiteiten van hun leden. Een van de belangrijkste bepalin gen is wel daty„de verenigingen voor politieke activiteit" in geen geval een onderwerp aan de orde mogen stellen, dat buiten de beginselen van de Be weging valt of daar tegenin gaat, of dat de institutionele orde, gevestigd door de fundamentele wetten van de staat, in discrediet brengt of bele digt". De indiening van een wetsontwerp voor regeling van de politieke activiteiten vormde een programmapunt van de nieuwe regering, die in oktomer vorig jaar werd geïnstalleerd. De meeste politieke gevangenen in Spanje zijn veroordeeld wegens „illegale vereni ging". Het is maar een schijntje van politieke vrijheid die de Spanjaarden hier voorgeschoteld krijgen. Maar het is een begin. Buiten de door de staat ge leide verenigingen is men gelukkig al veel verder en zal men zich van deze nieuwe wetten niet veel aantrekken. ADVERTENTIE Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voo» de postagentschappen geiden aparte openingstijden.

De Vallei | 1970 | | pagina 11