Veenendaals dagblad Experiment tijdens zomerseizoen Buiten Libanon zoekt bij Marokko en Tunesië steun Parijs verwacht rellen linkse rechtszaak '•ij Actief kiesrecht voor 18- jarigen Kaap-Verdianen moeten toeli lerujj naar huis Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ned. Antillen staan voor „vuurproef' Spandon staat open voor samenwerking In Cambodja heftige V ietcong- tegenstand Op naar dubbele bruiloft ISRAËL VALT AAN NEDERLAND MAL INTERVENTIE- REGELING VOOR APPELEN NOG VOORTZETTEN Man van 79 gaat paarden fokken in Nw.-Zeeland WONDER „Hollandse nieuwe" is veelbelovend Hoogspanning verwondde drie mannen Eehtpaar verliest derde kind Bobbv Moore zal eerste wedstrijd niet spelen Acht maande voor wapenroe uit kazerne Hogere middag temperaturen wonder boven wonder en toch... staat aan de top DEN HAAG De Rijkspolitie gaat deze zomer burgers inschakelen voor sommige politietaken. MILITAIREN Volièrevogels in hun vaderland VECHTEN BETREKKINGEN MR. BEERNINK KOMT MET ANDER PLAN DAN COMMISSIE-ADVIES: VERONT\* AARDIGD Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 27 MEI I970 - 44e JAARGANG no. I20 BURGERS NEMEN ENKELE POLITIETAKEN OVER LUXEMBURG Nederland mag de interventieregeling voor apelen, waar bij dit produkt uit de markt kan wor den genomen zonder dat er sprake is van een „crisis", tot 1 juli voortzetten. De EEG-raad van ministers van land bouw heeft dinsdag het hiertoe door Nederland gedane verzoek ingewilligd. De regeling zou aan het eind van deze maand aflopen, maar, zo betoogde mi nister Lardinois, de appelvoorraden in ons land zijn nog zo groot dat bij niet verlengen een zeer grote interventie in de laatste week te vrezen zou zijn. GEULLE De 79-jarige heer Jean Ramaekers uit Geulle (L) heeft genoeg van ons kleine landje en heeft besloten naar Nieuw-Zeeland te emigreren. Daar wil hy een paardenfokkerij gaan opzetten. Ondanks zijn hoge leeftijd, ziet hij niet op tegen hard werken. Zijn arts, die hem heeft onderzocht, ziet er ook geen enkel bezwaar in, want volgens hem verkeert de heer Ramae kers nog in een uitstekende conditie. De heer Ramaekers, die de bungalow die hij twee jaar geleden liet bouwen heeft verkocht, vertrekt 15 juni per vliegtuig naar Nieuw-Zeeland om daar „een nieuw leven te beginnen", zoals hij zelf zegt. ADVERTENTIE Dit „seizoenwerk", waarvoor geen politiediploma's of ervaring nodig zijn, bestaat onder meer uit; telefoondienst 0 publiek te woord staan gevonden en verloren voorwerpen registreren, het overbrengen van boodschap pen aan vakantiegangers, waar voor politiehulp is ingeroepen. ander eenvoudig werk. Het wordt een proef, die in het druk ke zomersiezoen verlichting moet bren gen in de politiediensten. De tijdelijke hulpkrachten doen in hun burgerpak dienst. Onder leiding van en in samenwer king met ervaren politiemannen, krij gen de burgers een korte instructietijd. De Rijkspolitie verwacht, dat veel men sen belangstelling zullen hebben voor werk, waarmee zij wat kunnen bijver dienen. De hulpkrachten krijgen geen uitvoe rende bevoegdheden. Het opmaken van processen-verbaal blijft voorbehouden aan gediplomeerde politiemannen. De politie is nogal in het nauw geko men door bijstandsverlening bij evene menten. De gewone politiediensten dreigen er door in gevaar te komen. Een blijvende oplossing voor het por- bleem van bijstandsverlening is vervat in een plan voor alternatieve politie dienst. door dienstplichtigen, die hun diensttijd bij de politie willen doorbren gen in plaats van in het leger. Dit plan is van majoor J. H. G. C. El- zinga. districtscommandant van de Rijkspolitie in de provincie Groningen. In een interview elders in dit blad ontvouwt majoor Elzinga zijn plannen. CURACAO De Nedrlandse Antil len gaan moeilijke tijden tegemoet. In een gisteren gepubliceerde regerings verklaring zegt premier Ernesto Petro- nia, dat de Antillen de komende jaren op de proef zullen worden gesteld zoals wellicht nog nooit tevoren. Oplossingen van problemen, aldus de premier, zullen een houding van opof feringsgezindheid vereisen en van ge loof in vooruitgang. In de regeringsver klaring is een groot aantal punten van vernieuwing opgenomen. Zo komt op Curagao een centrum voor de vakoplei ding van volwassenen en wordt een prijscontrole ingevoerd. In de regeringsverklaring wordt ook aangestipt, dat het toerisme naar de Antillen is teruggelopen. TILBURG De Wollenstoffenfa- briek Van Spaendonck staat open voor samenwerking. De onderneming zal daarbjij gebruik maken van de adviezen van prof. G. Diephuis, de man die de hele situatie van de wollenstoffenindustrie onder de loep neemt. Dit is gisteravond meegedeeld na be sprekingen van de directie van Van Spaendonck met vertegenwoordigers van de vakbonden,, gedelegeerden van de federatie Fenewol en prof. Diep- huis. Vlaak zien we, dat de mens er vol doening in vindt vogels, zoog dieren en vissen naar zijn directe omgeving of zelfs in huis te halen. Hij fokt ermee, vertroetelt hen, ont wikkelt zich tot een ware doe-het- zelver en geniet van zo'n stukje na tuur evenveel als een ander, die zo gelukkig is helemaal buiten, het hart aan haar en veer, bloem en plant te kunnen schenken. Ik denk aan duiven-plat, aquarium, ter rarium, klein cactus-kasjekamer planten en vele andere verwante divertissementen, al is het maar een paartje goudhamsters of een mini-schildpad. Vooral de vqgels zijn vanouds in trek; onze voor ouders kenden reeds volières, be scheiden menagerieën en aviaria; de kleine man hield een zangertje in de kevie en menige taveerne werd verlevendigd door een tamme raaf. In de tijd der O. I. Compagnie brachten de schepelingen tal van exotische vogels mee naar het va derland. In de meeste gevallen weet de huidige liefhebber echter even min als die van een vroeger ge slacht zelden wat over het leven- in-vrijheid van zijn gevederde huis genoten. Ik ken een behoorlijk aan tal handboekjes, handelend over tropisch gevogelte in kamerkooi en volière, maar sporadisch blijken ze te zijn geschreven door iemand, die deze kleurige schepsels uit de vrije, levende natuur van hun geboorte land kent. Wie daarvan iets weten wil, vindt er alvast 'n kleine 3 do zijn in: M. de Jong, Volière vogels in hun sta ml an d", voor 3.95 verkrijgbaar bij V. Dis- hoeck ie Bussum. Doordat de schrijver als marineman vele we reldreizen maakte en vanouds een vogelvriend in hart en nieren is, kon hij zijn beschrijvingen uit eigen aanschouwing doen en zo ontstond er een fris. origineel werkje, dat velen als een prettig supplement op hun volièreboekerij zullen willen bezitten. Rein Stuurman droeg ruim 30 tekeningen bij van goed ge halte. 27 mei '70 A. B. WIGMAN. II A Een Israëlische Centuriontank rijdt over een grensweg met Li banon om Israëlische militairen te dekken, die op patrouille zijn om activiteiten van Arabische strijders te kunnen waarnemen. BEIROET De Libanese minister-president, Rasjid Karami, heeft in het par lement meegedeeld dat de regering overwoog Marokko en Tunesië te vragen troepen te zenden om te helpen Libanon tegen Israëlische aanvallen te bescher men. Het definitieve besluit zal vandaag worden genomen en het antwoord zal morgen aan het parlement worden voorgelegd. Een van de ministers die er sterk voor is dat het Libanese leger versterkingen ontvangt, is de socialist Kemal Dzjoemblat, minister van Binnenlandse Zaken. „Als sommigen onzer geen Syrische of Egyptische troepen zouden willen hebben hier, dan kunnen wy dit vragen aan Marokko en Tunesië". De vrees, dat de aanwezigheid van Syrische en/of Egyptische troepen voor Libanon niet goed zou uitpakken, om dat dit onder meer de delicate politieke en religieuze balans in het land zou aantasten, wordt ook gedeeld door rechtse politici. Marokko zowel als Tunesië zijn veel gematigder landen. Ruwweg de helft van de Libanese bevolking bestaat uit Jacobistische (katholieke) christenen, de rest uit aanhangers van de Islam. Het gehele openbare leven in de Li banese hoofdstad Beiroet lag gisteren stil als gevolg van een algemene sta king. Deze was uitgeroepen door imam Moessa Al-Sadr, geestelijk leider van de mohammedaanse sekte der Sjiten, waartoe de meeste van de 400.000 inwo ners van Zuid-Libanon behoren. De demonstraties, die met de staking gepaard gingen, verliepen rustig. Imam Moessa Al-Sadr heeft gedreigd volgende week dinsdag massa-demon straties te laten houden, gebouwen te laten bezetten en wegen te laten blok keren als de regering niet snel de vluchtelingen helpt uit die angst voor nieuwe Israëlische vergeldingsacties Zuid-Libanon te ontvluchten. De dins dag daarop zouden dan weer verder gaande betogingen worden gehouden, enzovoort. De Israëlische minister voor ontwik kelingszaken, Haim Landau, heeft in een tafelrede gezegd dat zijn land ver hoedt dat de invloed van de Sovjet- Unie zich uitbreidt in de rchtng van de PARIJS Rondom het paleis van Justitie van Parijs is vand ag een ster ke politiebewaking ingesteld, omdat twee linkse hoofdredacteuren terecht staan wegens opruiing tot moord, brandstichting en plundering en het plegen van misdaden tegen de veilig heid van Frankrijk. Zij zijn leiders van de Maoïstische krant „La cause du peu- ple", (De zaak van het volk). Hun partijleider, Alain Geismer, een figuur uit de Parijse opstand van mei 1968, heeft opgeroepen tot massale straatdemonstraties tegen het proces. De 26 jaar oude Jean-Pierre Le Dan- tec en de 27 jaar oude Michel Le Bris zijn gearresteerd wegens u t geven van redactionele leiding aan .,de zaak van het volk", orgaan van „proletarisch links". Vijf nummers van dit tijd schrift zijn in beslag genomen, omdat er volgens de politie raadgevingen in voorkomen over het maken van Molo tovcocktails en het onruien tot het ple gen van geweld. Na de arrestatie van Le Bris is de be kende Franse filosoof Jean-Paul Sar tre in naam hoofdredacteur van het tijdschrift geworden. Hij is van oor deel, dat de beide mannen om politi !:e redenen zijn aangehouden e^ hij heeft de regering getart een soortgelijke maatregel tegen hem te nemen. De twee beklaagden kunnen worden veroordeeld tot maximaal vijf jaar ge vangenisstraf en boetes van. 300.000 Franse franc 250.0E0). De Parijse politie heeft vandaag doen weten, dat het bij de wet is verboden om op straat te demonstreren. Maar dat zij er ook van overtuigd is dat velen zich niet aan die wet zullen houden, zet zij zich, met het oog op alles, reeds schrap. Perzische Golf en Afrika. ..Wij vechten in feite voor de vrije wereld". „De Sovjet-Unie had het Suez-kanaal nodig om door te kunnen drukken in de richting van Afrika en de Perzische Golf, dit laatste met het oog op de Per zische olie", aldus Landau. „En zij tracht ook de Middellandse Zee te gaan beheersen opdat zij de zuidelijke toe gangen tot Eurpa kan gaan beheersen". SAIGON Noordvietnamese eenhe den hebben bij aanvallen op Ameri kaanse infanterie in Cambodja acht Amerikanen gedood en 35 gewond. Hiermee zijn de Amerikaanse verliezen bi j de acties in Cambodja gestegen tot 216 en 807 gewonden. Een Amerikaans legercommuniqué bericht dat de Amerikaanse en Zuid- vietnamese eenheden in het Vishaak- gebied van Cambodja stuiten op sterke re tegenstand. Bij gevechten ten noor den van Mimot werden dinsdag voor zonsondergang 6 Amerikanen gedood en 25 gewond. Persberichten, dat de regering-Nixon zou hebben besloten alle 12.000 man Amerikaanse troepen voor 3u juni terug te trekken uit Cambodja, worden door Amerikaanse regeringswoordvoerders tegengesproken. Wel werd bevestigd dat de Amerikanen op korte termijn Cambodja voor een bedrag van 7,9 mil joen dollar lichte wapens zullen leve ren. De regeringen van Zuid-Vietnam en Cambodja hebben besloten de op 27 au gustus 1963 verbroken diplomatieke be trekkingen te herstellen. Dit is meege deeld in een gezamenlijk communiqué, dat vanmorgen in Saigon is uitgegeven. De Cambodjaanse regering garan deert volgens het communiqué de vei ligheid van de half miljoen in Cambod ja wonende Vietnamezen. Beide rege ringen zijn overeengekomen, dat de Zuidvietnamese troepen in Cambodja zullen blijven totdat ..hun missie is vol tooid". Minister Sambaur verklaarde verder, dat als de Cambodjaanse troepen op 30 juni. de dag waarop de Amerikaanse grondstrijdkrachten teruggetrokken zullen worden, het strijdgebied nog niet onder controle hebben, zijn regering de VS zal verzoeken de troepen langer te handhaven. VLAARDINGEN De eerste trekken van de nieuwe haring zijn dit jaar te gen alle verwachtingen in. bijzonder groot geweest. Alleen van de Vlaar- dingse vissersvloot zijn nu reeds tien schepen onderweg'mct elk een vangst van 90 a 100 kantjes „hol land se nieuwe" aan boord. De eerste Vlaardingse schepen van de haringvloot worden vanavond in IJmüi- den verwacht, waar de haring zal wor den gelost om dan zo snel mogelijk met vrachtauto's naar Vlaardingen te kun nen worden doorgezonden. Nog van nacht zal de haring daar worden ge keurd om dan 'zo vlug mogelijk na 24 uur te kunnen worden afgeslagen. De kwaliteit van de haring moet, vol gens de berichten vanuit zee, uitstekend zijn en gezien de grote vangsten, ver wacht men, dat de prijzen voor deze eerste aanvoer niet die top zullen berei ken, die men de laatste jaren gewend is geweest. DEN HAAG Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) wil de leeftijd voor het recht om te kiezen (het actief kiesrecht) verlagen tot achttien jaar en voor het recht om gekozen te worden (het passief kiesrecht) tot 21 jaar. Nu is het zo dat iemand die wil stem men 21 jaar moet zijn. Voor het passief kiesrecht ligt de leeftijdsgrens voor de gemeenteraad op 23 jaar en voor Pro vinciale Staten, Tweede en Eerste Ka mer op 25 jaar. Met zijn plan wijkt minister Beer nink af van het advies dat de staats commissie grondwet-kieswet (de zogehe ten staatscommissie (CaJs-Donner) on langs heeft uitgebracht. Deze commissie slaagde er niet in DEN HAAG De 45 Portugezen van de Kaap-Verdische Eilanden, die vorige week vrijdag na een aanvankelijke uit zetting, in ons land mochten blijven, moeten nu toch terugkeren. Zij hadden in Lissabon, waar zij met toestemming van de Portugese autori teiten op de trein waren gestapt om in Nederland werk te zoeken, een voorlo pige verblijfsvergunning moeten aan vragen, vindt het ministerie van Justi tie. „Wij moeten ons aan de voorschrif ten houden, ook in het belang van de buitenlandse werkzoekers zelf. Wan neer zij zo maar op eigen houtje op zoek naar werk gaan, hebben zij de kans in handen te vallen van ronselaars en van werkgevers, die hen uitbuiten door bijvoorbeeld geen sociale verzeke ringen te betalen". De Tweede-Kamerleden YViebenga en mejuffrouw Barcndregt (PvdA) zijn verontwaardigd over deze gang van za ken. „De moeilijkheden niet de Portugezen van de Kaap-Verdische Eilanden is juist dat zij op hun eiland niet van te voren kunnen bemiddelen om werk in ons land te krijgen", aldus mej. Baren- dregt. De Kaap-Verdianen werden vrijdag aangehouden bij een controle in pen sions in Rotterdam omdat zij zonder verblijfsvergunning te hebben al werk hadden of op zoek waren daar naar. - over de verlaging van de leeftijden een eensluidend oordeel te vormen. Wel werd zij het erover eens, dat deze leef tijden gelijk moeten zijn. Zij moeten dan worden gekoppeld aan de bij de wet geregelde leeftijd voor de algeme ne meerderjarigheid (nu 21 jaar), zo meende de staatscommissie De minister komt met zijn verlaging van de leeftijd voor het actief kies recht wel tegemoet aan de wensen van grote politieke partijen, die stuk voor stuk in allerlei programma's en op ver gaderingen op een verlaging tot acht tien jaar hebben aangedrongen. De fracties van de Partij van de Ar beid. D'66, de PSP en de PPR dienden zelfs een initiatiefwetsvoorstel daarover in. Ook de regeringspartijen KVP, WD, ARP en CHU hebben zich on omwonden voor een terugbrengen van de stemgerechtigde leeftijd tot achttien jaar uitgesproken. Nu ook minister Beernink overstag is gegaan, mag worden aangenomen dat de Tweede Kamer alles op alles zal zet ten om te bereiken dat bij de Kamer verkiezingen in 1971 achttien jarigen en ouder naar de stembus zullen gaan. Verwacht wordt dat de minister zeer binnenkort met nadere voorstellen komt. Waarschijnlijk zal de regering nog voor het zomerreces aan de Tweede Kamer een wetsontwerp sturen over de regeling van de uitkeringen aan leden van het Koninklijk Huis en over de fi nanciële verhouding Rijk-kerk-genoot- schappen. ROTTERDAM Bij het verplaatsen van een ladderwagen zijn gistermorgen n Rotterdam drie mannen gewond ge raakt toen de ladders een hoogspan ningskabel van 150.000 volt raakten. De mannen, de 25-jarige G. van der Spek, de 29-jarige Th. Hermans en de 26-jarige L. Veldhuis, allen uit Den Haag, hielden een ijzeren leuning vast en werden van de wagen geslagen. Zij moesten met brandwonden aan handen en benen in een ziekenhuis worden op genomen. DRIEBERGEN Dinsdag is de 21- jarige C. de Kruys uit Driebergen tij dens reparatiewerkzaamheden met een elektrische boor in de schuur achter de ouderlijke woning geëlektrocuteerd. Een tragische bijkomstigheid is dat reeds eerder in het gezin De Kruys twee kinderen door ongelukken om het leven zijn gekomen. MEXICO De aanvoerder van het Engelse voetbalelftal Bobby Moore zal niet in vrijheid worden gesteld, voordat Engeland zijn eerste wedstrijd speelt in Mexico voor het wereldkampioenschap. Het onderzoek naar de diefstal van ue armband, die Moore zou hebben goo ien, is nog steeds in volle gang. De eerste secretaris van de Engelse ambassade in Bogota, Keith Morris, ze i „het onderzoek wordt voortgezet". Moore is dinsdag niet meer onder vraagd en hij heeft de dag rustig door gebracht ten huize van senor Alfonso Senior". Alfonso senior is een Colum- biaans voetbalofficial. De rechter, die de zaak in onderzon! heeft, verklaarde dat hij Moore vijf dagen kon vasthouden, alvorens te b< slissen of hij hem vrij zou laten of d hij hem terecht zou laten staan. t Maya de Wijs (23) en Albert van der Mark (24), beiden uit Lisse en; anderhalf jaar verloofd, zijn gisteren naar Ljubljana vertrokken, waar zij op 30 m.ei tijdens een internationale trouwceremonie te zamen met elf l andere paren in het huwelijk zullen treden. Zij zijn voor deze massale brui- loft uitgenodigd door de Joegoslavische VVV. ARNHEM De rechtbank in Arn hem heeft dinsdag de 32-jarige R. G. uit Deurne veroordeeld tot acht maan den gevangenisstraf, waarvan drie voor waardelijk, voor de diefstal van pisto len en mitrailleurs uit de Arthur Kool- kazerne in Ede, op 4 juli van het vorig jaar. Er was tegen G. een jaar geëist. De Brabander verklaarde de situalio te hebben willen verkennen, waarbij hij de kazerne zodanig gemakkelijk toegan kelijk had gevonden, dat hij direct maar inbrak. Weersverwachting van het KNMI van woensdagavond 4ot donderdagavond: Droog weer met zonnige perioden ei: meest zwakke wind. Hogere middag- temperaturen. Morgen: Zon op: 04.30 onder: 20.45 Maan op: 01.43 onder: 12.48

De Vallei | 1970 | | pagina 1