Dienstplichtigen voor „Vredelievend" werk YWT ZULLEN Vffi NOU HEBBEN! Studentenhuwelijk is slecht voor studie Vijf jaar en t.b.r. geëist na moord op jongen in park Pensioen i.p.v. bijstand voor joodse oorlogs slachtoffers Nu is het tijdvoor Beschuit met aardbeien. cabal lero. de sigaret. Duurzame oplossing Drie dienst weigeraars voor Hof „Belastingen en sociale premies van 45 naar 49 procent van inkomen" Staatsmijnen willen samen met de VKF POLITIE KA IS HET ALLEEN NIET AAN DAAROM WENST MAJOOR ELSINGA Prof. Nuboer in zijn afscheidscollege Voorontwerp verkiezings programma van P.v.d.A. Ipolitie heeft dringend hulp nodig. Majoor Elsinga. commandant van de rijkspolitie in Groningen, heeft daarom een1 plan ontwikkeld om dienstplichtigen de kans te geven hun dienst tijd in politiedienst door te brengen. Dat is dan tevens een extra-kans voor het groeiende aantal gewetensbezwaarden NUTTIG BESTEED GEWONE KANALEN RECHTSPOSITIE BIJDRAGE Geen nieuwe weg door de duinen naar Zandvoort 99 VERDACHTE HERROEPT BEKENTENIS „IETS ERGS" NAUWKEURIG Utrecht wil graag chemische industrie anders dan andere. WOENSDAG 27 MEI 1970 Oolitiedienst als alternatief, voor ge- wetens bezwaard en en dienstwei geraars, van de militaire diens plicht. „Zo moet u het niet benaderen" zegt majoor J. H. G. C. Elzinga, dis trictscommandant der rijkspolitie in de provincie Groningen. Zijn idee over een alternatieve politiedienst is uit een andere richting gekomen. „Overal is er een tekort bij de poli tie. Reorganisatie van het politie-ap- paraat is dringend nodig. Maar met de plannen en ideeën over de reorganisa tie wordt het tekort niet opgeheven. Er moet direct een oplossing komen. Het „seizoenwerk" waar deze zomer een proef mee wordt genomen is een mo gelijkheid. Mijn suggestie richt zich op een duurzame oplossing". U wilt dus een politie-reserve kwe ken uit diensplichtigen. die om ver schillende redenen misschien de voor keur aan politiedienst zouden geven. Waarom wordt daar de reserve-poli- tie niet ingeschakeld? „De reserve-politie is voor langdurige calamiteiten. Het zijn vrijwel allemaal mensen met de een of andere burger betrekking. Die kun je niet zo maar uit hun werk halen. Dat kan alleen bij dringende noodzaak. Er wordt dan veel ontwricht. Ze komen dan als het „ware voor onbepaalde tijd in politiedienst. U begrijpt dat dit alleen in tijden van nood kan. Daar is de reservepolitie ook voor opgericht. Ik heb het grootste respect voor dit korps. Wij mogen niet eisen dat zij naast hun paraatheids oefeningen ook nog hun vrije tijd opof feren met deze bijstand." Uw plan mikt dus op de gewone dienstplichtigen, die normaal twee jaar militaire dienst zouden moeten doen? „Inderdaad. Die zouden de kans moe ten krijgen om die twee jaar nuttig door te brengen bij de politie, op basis van vrijwilligheid uiteraard." Kan dat zo maar zonder opleiding? „Neen, ik stel me voor, dat drie maanden opleiding voldoende is voor de basis, welke nodig is voor de politie diensten waarop ik doel. Het gaat om assistentie bij de evenementen. Ik zou het de vredelievende bijstand der poli tie willen noemen. In mijn district voel ik bijna dagelijks wat het zeggen wil als bekwame politiemannen gedurende geruime tijd moeten worden afgestaan voor diensten, die makkelijk door min der ervaren mensen verricht kunnen worden. Nu kan.vaak met de grootste moeite de gewone politiedienst draaien de worden gehouden. Dat geldt niet al leen voor het district Groningen, in het hele land kampt de politie (rijks- en gemeente-) met deze moeilijkheden." „Het gaat om een beperkte politie zaak. Bij optochten, bloemencorso's, bij pontveren, langs circuits de orde bewa ren en toezien dat het publiek niet op de baan komt of andere gevaren loopt. Dit en zoveel andere taken als tele foondienst, het registreren en in ont vangst nemen van gevonden voorwer- worden gedaan. Wij hebben toch ook al de parkeer wachters en parketwachters? De politie moet zoveel dingen doen die geen speci fieke politie-opleiding vereisen, dat een burgerdienst dat heel goed kan opvan- gen. Hoedenkt u zich dat In? Moeten de het hoeft niet allemaal door jaren- ng gediplomeerde politiemensen te MAJOOR ELSINGA overal is tekort gegadigden zich bij de politie ter plaatse aanmelden? „De aanmelding moet over de gewone kanalen via de dienstplicht lopen. Op vijf of zes plaatsen in het land zou deze politie-reserve gekazerneerd moe ten worden. De drie maanden opleiding mag niet worden onderbroken. Daarna kunnen zij zinvol politiewerk doen. De korpsen of groepen, die behoefte aan deze bijstand hebben, kunnen uit die reserves putten. Rijks- en gemeentepo litie moeten er eigenlijk van kunnen profiteren. Een grote opluchting zou het al geven als deze reservisten bij de surveillance zouden kunnen helpen. De surveillance zou verdubbeld kunnen worden, omdat er telkens een ervaren politieman vrijkomt voor een nieuwe ploeg van twee." Hoe moet het met de „soldij"? Als deze reservisten bij de politie meer zouden verdienen dan in het leger, zou dat dan geen moeilijkheden ople veren? „Waarschijnlijk wel. Dat is een kwes tie van uitwerking. Het zou bijvoor beeld geregeld kunnen worden zoals bij de Marechausse. Die maakt ook gebruik van gewone dienstplichtigen en dat geeft óók geen moeilijkheden. Er zal natuurlijk een zekere rechts positie moeten komen voor deze reser visten. Er zullen misschien ook nog staatsrechtelijke moeiljkheden moeten worden opgelost. Het is heel makkelijk te zeggen: het kan niet. Beter is als men dan een ander alternatief stelt. Zoals het nu gaat kan het niet langer. De cijfers gaan de verkeerde kant op: er worden steeds minder misdrijven op gelost en er vallen steeds meer slacht offers in het verkeer. De politie moet zich volledig aan haar specifieke poli tietaken kunnen geven. Daarom heb ik ook eens mijn gedachten laten gaan over de reorganisatie." In het mei-nummer van het Tijd schrift voor de politic heeft majoor El zinga een bijzondere bijdrage geleverd voor de ontwikkeling van het politie apparaat. Hij stelt daarin o.m. voor, de rijks- en de gemeentepolitie te laten opgaan in elf provinciale zelfstandig werkende korpsen, met de eigen (bestaande) korp sen in Amsterdam, Den Haag en Rot terdam. Daarboven zouden verschillen de taken landelijk moeten worden aan gepakt., zoals de verkeersleiding op de doorgaande wegen en de criminaliteits bestrijding in groter verband. Zijn positieve ideeën zullen zeker ac cent. verlenen aan de dialoog over het politievraagstuk. HAARLEM Tot grote teleurstelling van de belanghebbende gemeenten, hebben Provinciale Staten van Noord- Holland met grote meerderheid tegen de aanleg van de zogenaamde Weg De Ranitz gestemd. Gedeputeerde Staten had de aanleg voorgesteld van een nieuwe verbin dingsweg met Zandvoort ten zuiden van Heemstede en langs de Amsterdamse waterleidingduinen. In plaats van dezogenaamde Weg De Ranitz werd duidelijk voorkeur uitge sproken voor een weg benoorden Aer- denhout. Provinciale Staten zijn bij hun besluit kennelijk gezwicht voor een groots opgezette protestactie van na tuurvrienden, die tienduizenden hand tekeningen opleverde. Het protest gold de aantasting van het natuurschoon, ondermeer in het duingebied, waarvan een strook bij de aanleg van de Weg De Ranitz zou moe ten worden opgeofferd. ADVERTENTIE UTRECHT Prof. dr. J.- F. Nu boer. hoogleraar in de chirurgie aan de Rijksuniversiteit in Utrecht en als hoofd van de heelkundige kli niek verbonden aan het Academisch Ziekenhuis, heeft dinsdagmiddag in zijn afscheidscollege naast ruimte gebrek het studentenhuwelijk ge kenschetst als de oorzaak van „de slechte studieresultaten in de medi cijnen". „Zoals het celibaat de pijler van de rooms-katholieke kerk is. zo is het huwelijk de vijand van de stu die", zei hij. „Studenten trouwen voordat zij zijn afgestudeerd, soms al voor hun kandidaatsexamen, en in plaats van te werken, moeten zij luiers ombinden «i helpen afwas sen". Prof. Nuboer, die na 48 jaar als medicus werkzaam te zijn geweest in september met pensioen gaat, zei bewijzen voor zijn opmerkingen te kunnen aandragen. Hij zei ook, dat op de responsiecolleges bij de stu denten soms een ontstellend gebrek naar voren komt. Hij keerde zich te gen verkorting van het co-assistent- schap, omdat de aankomende arts in die periode „in de kazerne van het ziekenhuis is ingekwartierd", waar bij het tekort aan kennis door con tact met ervaren artsen dan tevoor schijn kan komen en lacunes dan nog kunnen worden aangevuld. Het afscheidscollege van professor Nuboer werd onder meer bijge woond door prins Bernhard en prins Claus, die hier de scheidende hoogleraar flankeren. «Hnmimiffinii lUMIMMIVtHIl immNinniiHiiiiiMiiiiHiviviiiiiiiiii LEEUWARDEN De procureur-ge neraal by het Leeuwarder gerechtshof heeft gisteren tegen drie dienstweige raars twee weken voorwaardelijk, een proeftijd van twee jaar en vjjftig gulden boete geëist. De dienstweigeraars, de 23-jarige on derwijzer J. Koetsier uit Den Haag, de 26-jarige onderwijzer J. Gouw uit Am sterdam en de 23-jarige chemicus-tech nicus J. Buunk uit Dordrecht, hadden in het kamp Vledder opgedragen werk zaamheden geweigerd. De rechtbank in Assen had het drietal tot een week voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar veroordeeld. AMSTERDAM „Dus omdat u in moeilijkheden sat en dacht dat het misschien beter zou zijn als u een tijdje zou worden opgeborgen, ging u een van de afschu welijkste misdrijven bekennen". Mr. B. van der Waerden kon gisteren als presi dent van de Amsterdamse rechtbank met moeite zijn ongeloof verbergen. „Ja", klonk niettemin het antwoord van Peter J. B. (24) en hij liet er een vtoed van woorden op volgen. Hij had eind augustus na zichzelf bjj de politie te hebben gemeld spontaan bekend bijna een vol jaar geleden de tienjarige Dannv Visser in het Beatrixpark in Amsterdam te hebben gedood, maar dat was beslist niet waar zei hij nu. Mr. Van der Waerden wees hem erop dat de details, die hij had gegeven van het misdrijf precies klopten met wat de politie aan gegevens had. „U kan er misschien nauwelijks on deruit", was Peter bereid toe te geven, ,maar ik heb het niet gedaan". Peter had al jong seksuele contacten met een broertje, en andere leden van het mannelijk geslacht gehad. Hij was op zijn dertiende jaar in tehuizen te rechtgekomen en later wegens zelf moordneigingen onder psychiatrische behandeling gekomen. „In 1966 bent u veroordeeld voor on tucht met een jonger broertje en een buurjongen", hield de president hem voor. „Dat is inderdaad een zwak van me, maar ik verklaar hier onder ede, dat ik sinds 1966 geen jongetje meer heb aan geraakt", reageerde Peter daarop. Na een opname in een psychiatrische in richting had hij met zijn homofiele neigingen geworsteld. De pleegouders bij wie hij in 1968 kwam. probeerden hem daarbij te hel pen door hem via een huwelijksadver tentie een meisje op te dringen, wat de officier van Justitie gisteren kwalifi ceerde als „stomme manipulaties". Pe ter was er helemaal door van de kaart geraakt en was na een nieuwe zelf moordpoging teruggeplaatst in een Am sterdams tehuis. Hoewel dat funest was in combinatie met de medicijnen, die hij van de ze nuwarts kreeg, was hij een fors glas gaan drinken bij zijn pogingen in een club homofiele contacten te leggen. Een vriendschap met een andere bewoner van zijn tehuis was verstoord door de komst van een derde. Een andere ken nis bedroog hem voor enkele honderden guldens. In die situatie kwam hij drie maan den nadat Danny Visser dood was ge vonden, op het moment dat de politie de zaak als onoplosbaar wilde afleggen, naar de politie. Helemaal overstuur en aanvankelijk erg verward vertelde hij „Iets ergs" te hebben gedaan. Bij horten en stoten kwam eruit dat hij Danny, die als laatste achterbleef toen een groepje voetballende jongens voor een losbrekend onweer vluchtte, in een bosje had getrokken om ontucht met hem te plegen. Danny had i.ich ver zet. en had gezegd, dat hij het. aan zijn moeder zou vertellen. Peter zag toen volgens zijn bekentenis de deuren van het huis van bewaring al weer voor hem opengaan. Hij kneep in paniek met zijn arm de keel van Danny dicht totdat het li chaam verslapte. Bij de reconstructie wees hij, geheel zelfstandig, zo verklaarde de recherche gisteren eenstemmig, de juiste plaats van het misdrijf aan, met bijzonderhe den die nooit bekend waren gemaakt. Toen hij zijn bekentenis een paar da gen later introk, zei hij die bijzonderhe den te hebben geweten door paranor male begaafdheid. Gisteren maakte hij ervan: „Een soort zesde zintuig". De officier, mr. H. W. P. de Vries, ging daar niet op in. Hij somde de tal rijke details op die Peter in zijn beken tenis „met griezelige nauwkeurigheid" had gegeven in overeenstemming met wat de politie wist. Daardoor meende hij hier te mogen uitsluiten dat Peter zich uit een zieke lijke zucht als dader had gemeld. Persoonlijk achtte mr. De Vries Peter volledig ontoerekeningsvatbaar, maar twee nsyehiaters en een psycholoog wilden niet verder gaan dan „sterk ver minderd toerekeningsvatbaar". Hij kwam tot een eis van vijf .jaar gevangenisstraf met aftrek plus terbe schikkingstelling van de regering. Daarbij hield hij er rekening mee, dat het mogelijk is de verpleging al tijdens de gevangenisstraf te laten beginnen, maar waarschuwde hij de daarvoor verantwoordelijke instanties „het be veiligingsaspect van deze veroordeelde niet te licht op te nemen". Mr. Joh. K. M. Mathuisen stond voor de moeilijke taak twijfel aan de schuld van Peter te moeten zaaien. Hij beriep zich daarvoor onder meer op een soort gelijke zaak uit 1906 in Duitsland, maar leek daarbij tegelijkertijd de rechtbank tegemoet te willen komen. „Uit mijn vele gesprekken met hem", zo zei de advocaat, is mij gebleken dat als u tot een veroordeling komt, hij er begrip voor zal hebben". UTRECHT Bij het uitgiftebeleid van industrieterrein willen B. en W. van Utrecht de voorkeur geven aan res pectievelijk de chemische industrie, produktie van dranken en tabakspro- dukten, elektrotechniek en metallurgie en de grafische- en papierindustrie. Bij elke aanvraag om ndustrieterrein zal ruime aandacht worden besteed aan de milieuhygiëne en het aantal arbeids plaatsen. DEN HAAG Van het gemiddelde inkomen moet in de volgende kabinetsperiode een groter bedrag aan belastingen en sociale premies beschikbaar Itomen. Dit staat in een voorontwerp voor een verkiezingsprogram van de P.v.d.A., dat giste ren is verschenen. Om meer geld beschikbaar te krijgen voor betere algemene en sociale voor zieningen. wil de PvdA het percentage belastingen en premies in vier jaar ver hogen van 45 tot 49 procent van het in komen. Bij een jaarlijkse stijging van het nationaal inkomen van vier procent per hoofd, zou het vrij besteedbare in komen pér jaar dan bijna twee procent omhoog gaan. Verder pleit het PvdA-ontwerp voor een belasting op vermogenswinsten progressie in de vermogensbelasting en hogere successierechten. De bijdragen uit de algemene midde len in de sociale verzekering moeten ook worden verhoogd. De PvdA wil de huurverhogingen van zes procent afstellen, zolang er geen bewonerssubsidies zijn ingevoerd waar bij het gemiddelde bedrag dat de laagst betaalden verwonen, wordt gehalveerd. Het woningbouwprogramma moet in vier jaar worden opgevoerd tot 140.000 woningen. Volgens de PvdA moeten gepensio neerden zeventig procent van hun laatstgenoten loon krijgen. De AOW zou in maximaal zes jaar moeten worden opgetrokken tot het netto minimum loon. Het ontwerpprogram wordt de ko mende maanden in de partij besproken Het definitieve verkiezingsprogram wordt in februari '71 op een congres vastgesteld. Honderdduizend gulden is gisteren door de Hervormde Kerk, de Gerefor meerde Kerken, en Ikor's Wilde Gan zen beschikbar gesteld aan de slacht offers van de overstromingsramp in Roemenië. DEN HAAG De ongeveer vijfdui zend voorrnamelyk Joodse oorlog slachtoffers, die tot nu toe onder de bij stand vielen, hebben met ingang van l oktober recht op een vast pensioen. Deze uitspraak heeft de Tweede Ka mer gisteren gedaan door het aannemen (6452) van een motie, die de socialist drs. Voogd begin maart indiende na een debat over de Auschwitz-slachtoffers. De Kamermeerderheid bestond uit. de PvdA, WD, D'66, Boeren, Groep-Aar- den en groep-Goedhardt. De fracties van KVP, ARP, CHU en SGP stemden tegen, omdat volgens de KVP-woord- voedster, mej. Kok, staatssecretaris dr. Van de Poel (C. R. en M.) al een ge schikte regeling had toegezegd, waar over hij de Kamer nog op 1 juli zal in lichten. Drs. Voogd had er ook wel waarde ring voor, dat het hele beleid inzake de oorlogsslachtoffers op de helling was gezet en hij erkende dat de staatssecre taris intussen ook al heel wat had ge daan, maar het ging hem om pensioen rechten, in tegenstelling dus tot. de uit keringen volgens de groepsregeling van de Bijstandswet. Hoewel de staatssecretaris de motie ten sterkste had ontraden, kreeg hij de meerderheid van de Tweede Kamer te gen zich. ADVERTENTIE HEERLEN De Staatsmijnen en de Verenigde Kunstmestfabrieken (VKF) bestuderen op het ogenblik de mogelijk heid tot verdergaande samenwerking. Een fusie of overneming noemen beide nog voorbarig. ADVERTENTIE Toneelspeler en TV-acteur Eric Schneider. Ed. LAUREN*

De Vallei | 1970 | | pagina 7