Over de grenzen Pro-Russen roepen om processen allebei natuur lijk! Water bedreigt Zuid-Slavië nu MOPJE OVER VLAAMS IN CAMBODJA PAKTE IN BELGIË SLECHT UIT Elten wacht met spanning op opening van Casino Nieuwe autobahn langs grens met Nederland Glazen huis DE N.A.V.O. WIL TOCH GAAN PRATEN Rechters in Praag tveggezuiverd wat neemt u? Partijhorloge te koop Werkloosheid in Amerika Oppositie actief in Bondsdag Tunnel onder kanaal door Zd.-Beveland Bisschoppen in Brazilië vragen meer vrijheid Want ze zijn allebei even goed. Allebei zo fris als fruit! Lekker! MISSCHIEN BIJ OPENING AL VERBODEN! ROULETTE KreisRees ez.DUsséldoff zbezirk) NOTEN H" Mijnongeluk in Turkije voor die koffie en thee waar geen suiker in mag DONDERDAG 28 MEI 1970 V" \i DUBCEK toch voor de bijl? ADVERTENTIE Curatoren van de Katholieke Uni versiteit in Nijmegen hebben dr. J. G. Stappers, verboden aan het Instituut van Massacommunicatie van deze uni versiteit, benoemd tot gewoon lector in de facultait der sociale wetenschappen voor het geven van onderwijs in de pu blicistiek. PRAAG In de Tsjechoslowaakse „Volkskamer", het federale parlement, heeft een conservatief-communistische afgevaardigde woensdag aangedrongen op processen tegen „contra-revolutionaire en anti-Russische krachten". Kort tevoren had de kamer, volgens het persbureau CTK met algemene stem men, het ontslag bekrachtigd van de president en zes rechters van het hoogge rechtshof. Hun wordt verweten, dat zij zich bij de uitoefening van hun ambt tijdens de hervormingsperiode tn 1968 niet tegen anti-Russische en „anti-so cialistische" opvattingen hadden verzet De afgevaardigden hechtten vervol gens hun goedkeuring aan de benoe ming van Vojtech Prichystal als opvol ger van de ontslagen president van het hooggerechtshof, Otomar Bocek. Ook de aanstelling van 22 nieuwe rechters, verdeeld over hooggerechts hof, lagere rechtbanken en het militai re gerechtshof, werd bekrachtigd. De afgevaardigde die op het houden van de processen aandrong, was me vrouw Zdena Dohnalova. „Er is vol doende grond voor een gerechtelijke vervolging van anti-socialistische krachten", verklaarde zij. Volgens waarnemers *was dit de eerste openlijke oproep tot het voeren van processen te gen de actieve aanhangers van de her vormingsgezinde voormalige partijlei der Alexander Dubcek. Tegen enkele van hen zijn al proces sen in voorbereidnng. Het zijn o.a. de schaakgrootmeester Ludek Pachmann en de schrijvers Ludvik Vaculik en Va clav Havel, tegen wie beschuldigingen zijn ingebracht in verband met de ver- spreding van een potest tegen de Rus sische bezetting van Tsjecho-Slowakije. De uiveringen bij de rechterlijke macht houden klaarblijkelijk verband met de recente uitspraken van recht banken, die personen, die beroep aante kenden tegen om politieke redenen ver leende ontslagen, in het gelijk stelden. De flosofische faculteit van de Ka- reluhiversiteit in Praag, die de afgelo pen twee jaar gold als een bolwerk van aanhangers van de in ongenade gevallen partijleider Dubeck, zal in het komende collegejaar grondig worden gereorgani seerd. Van welingelichte zijde werd te gengesproken, dat de autoriteiten van plan zouden zijn de faculteit voor enige tijd te sluiten. WASHINGTON De jongeren tus sen 16 en 21 in de Amerikaanse steden zullen de komende zomermaanden slechts moeilijk werk kunnen vinden. De nationale stedenbond en de Ameri kaanse burgemeestersvereniging heb ben in een gezamenlijke verklaring voorspeld, dat een van elke drie arbei ders tussen de 16 en 21 in de getto's van de grote steden deze zomer geen werk zal kunnen krijgen. Tenzij de regering voor aanvullende werkgelegenheid zorgt. Vice-president Spiro T. Agnew heeft overleg gepleegd met de presidentiële raad voor de werkgelegenheid voor jon geren. De raad kwam woensdag voor het eerst sinds acht maanden bijeen. BONN In de Westduitse Bondsdag spitst de tegenstelling zich toe tussen regeringspartijen en oppositie over de regeringspolitiek van toenadering tot Oost-Europa. De fractieleider van de christende mocratische oppositie, Barzel, wierp gisteren Bondskanselier Brandt voor de voeten, dat hij in Kassei aan Oost- Duitsland meer heeft beloofd dan hij tegenover de Bondsdag toegeeft en dat Brandt verregaande consessies aan Oost-Europa voorbereidt zonder het volk en het parlement in te lichten. Straks staat men voor voldongen feiten die de splijting van Duitsland defini tief maken. En bevat een eventuele overeenkomst met Moskou wel enige garantie voor West-Berlijn? Minister Scheel (Buitenlandse Zaken) antwoordde de oppositie onder meer, dat voor de veiligheid van West-Berlijn gezorgd wordt, en dat men geen duim breed zal wijken voor Oostduitse „an nexatieneigingen". Bondskanselier Brandt betoogde dat zijn gesprek in Erfurt en Kassei met de Oostduitse premier Stoph noodzakelijk en onvermijdelijk waren. Brandt onderstreepte, dat hij in Kas sei tegemoetkoming inzake de volken rechtelijke erkenning uitdrukkelijk af hankelijk heeft gesteld van Oostduitse concessies, vooral op het gebied van de menselijke verbeteringen in het gesple ten Duitsland. WENEN De overstromingen die de laatste lijd grote verwoestingen hebben aangericht in Roemenië, Hongarije en het zuiden van de Oekraïne, bedreigen nu ook Zuid-Slavië. Tien steden in het gebied van Novy Sad, waar de Donau en Theiss samenkomen, worden door het snel stijgende water bedreigd. In Hongarije is de waterstand van de Theiss gestegen tot 7.71 meter. Een groot deel van dè door het water be dreigde gebieden, ligt drie meter onder de waterspiegel. Men neemt aan, dat ongeveer 5.000 ondergelopen huizen to taal verwoest zullen zijn. Meer dan 23.000 mensen uit 22 dorpen zijn geëva cueerd. De weersvooruitzichten zijn gunstig, zodat men geen nieuwe over stromingen verwacht. Erger is de toestand in Roemenië. Het landbouwgebied van Baragan, dat tot dusver voor het water bespaard is ge bleven, is ook ondergelopen. In totaal staat in Roemenië nu 850.000 hectare onder water. Deskundigen verwachten dat het jaren zal duren voordat de aan gerichte schade zal zijn hersteld. Vol gens officiële cijfers heeft het water aan 171 mensen het leven gekost. Ande re berichten spreken echter van onge veer 300 doden. 1200 plaatsen en dorpen zijn door de inwoners verlaten. Meer dan 300.000 mensen zijn naar elders overgebracht. Ruim 70.000 huizen zijn door de overstromingen min of meer beschadigd. 2000 kilometer verkeersweg en 500 kilometer spoorweg zijn on bruikbaar geworden. 1000 kilometer van het elektrische net en 700 kilometer telefoonnet zijn vernield. De regen in Roemenië is nog niet op gehouden zodat het gevaar van nieuwe overstromingen nog niet is geweken. Meer dan 40.000 inwoners van Szege- din in het zuiden van Hongarije hebben zich in de nacht van dinsdag op woens dag gereed gehouden om zo nodig de dijken van de Theiss met zandzakken te versterken. De waterstand van de rivier heeft het hoogste peil sinds bijna dertig jaar bereikt. Volgens radio-Boedapest wordt ook de stad Szblnok in het noord oosten van het land door het water bedreigd. De Sovjet-Unie heeft tot nu toe al leen maar op papier beloofd Roemenië te zullen helpen. Het Rode Kruis in de Sovjet-Unie zou geneesmiddelen en sa nitaire apparatuur gaan sturen ter waarde van 50,000 roebels. In het kader van de algemene zuive ring in Tsjecho-Slowakije zijn woens dag ook twee „liberale" leden van het federale parlement uitgestoten wegens hun „anti-socialistische, tegen de Sov jet-Unie gerichte opvattingen". Het zijn Zdenek Gudrich en Leopold Hofman, die het lot delen van elf andere afge vaardigden in het nationale parlement en 62 leden van de Tsjechische nationa le raad die al eerder zijn afgetreden of uitgestoten. De twee kamers van het federale parlement vergaderen heden gezamen lijk voor de bekrachtiging van het deze maand gesloten vriendschapsverdrag met de Sovjet-Unie. ADVERTENTIE BRUSSEL Een journalist van de Franstalige Belgische radio, de RTB, heeft zich dezer dagen een grapje veroorloofd. In een bericht over Cambodja vermeldde hij dat in dat land in het PTT-verkeer met het buitenland alleer. het Cambodjaans, het Frans en het Engels zijn toege staan. Gebruik van Russisch en Chi nees is verboden en ook het Vlaams is niet toegelaten, zo voegde hij er aan toe. Die opmerking nu was een regel rechte schop tegen het zere been van heel wat Vlamingen en een Vlaamse volksvertegenwoordiger, Vansteen- kiste, was er snel bij, om schriftelij ke vragen te stellen. Hij nam het niet, „dat over een nationale zender, de taal van de meerderheid der Bel gen zo werd misprezen, temeer daar de RTB voor een flink deel werkt met Vlaams luister- en kijkgeld". De Belgische minister voor Franse cultuur, Parisis, heeft de zaak nu gesust. Hij heeft Vansteenkiste geantwoord, dat de betrokken jour nalist het allemaal niet zo kwaad bedoeld heeft. Maar nochtans, zo geeft de bewindsman toe, het taal probleem is zo'n gevoelig probleem, dat iedere humor er over uitgesloten geacht moet worden. De betrokkene is daarop gewezen. Een Belgisch blad, eigenlijk niet helemaal tevreden met het feit dat het bij een reprimande gebleven is, geeft minister Parisis nu een sugges tie voor een goede straf voor de grappenmaker. Laat hem de gehele pagina maar eens overschrijven die het Franse blad „Le Monde" vorige week wijde aan de „Poésie Flaman- de" (Vlaamse dichtkunst). GOES Het staat vast, dat er een tunnel zal komen onder het kanaal door Zuid-Beveland. Deze tunnel zal deel uitmaken van de nieuwe rijksweg 58, die nog in aanleg is. Dit deelde ir. F. J. Sprenger, hoofdin genieur van Rijkswaterstaat van Zee land, mee op de Zeeuwse wegenbouw dag. De tunnel zal als enige in Nederland bestaan uit twee driebaanswegen. Wan neer met de bouw zal worden begonnen is nog niet bekend. In Engeland zijn de voorbereidingen voor het grote verkiezingstreffen op 18 juni in volle gang. Er zijn zelfs verkiezingshorloges op de markt geko men. Ze worden volkomen onpartijdig gedragen door het 22-jarigï fotomodel Christine Terrell. Het Labour-horloge is uiteraard opgesmukt met het portret van Harold Wilson en wordt met rode band geleverd, het verkiezingshorloge van de conservatieven draagt het portret van Edward Heath en heeft een blauwe band. ADVERTENTIE Simplex. Een fiets om er mee op uit te trekken. Een plezie rige, staalsterke, vederlichte fiets. Een fiets om over naar huis te schrijven! 'n Simplex! BONN Het Westduitse Elten gaat zaterdag een spannende dag be leven: Dan wordt in het stadje aan de grens bezuiden Arnhem eindelijk de vurig verlangde speelbank ge opend. Elten, dat na een kortstondig Ne derlands bestuur, met één slag zijn vreemdelingenverkeer verloor toen het in 1963 weer bij Duitsland kwam, hoopt dank z(j het casino weer boven Jan te komen. Zeker is dat nog allerminst want misschien zal de politie de speelbank al direct na de opening sluiten. De deelstaat Noordrijnland-West- falen, waartoe ook Elten behoort, wenst tot nog toe geen speelbanken toe te laten. Met lede ogen ziet de toeristenbranche de gokkers uit de wijde omgeving, onder wie veel Ne derlanders, wegtrekken naar de Bel gische kust of naar de casino's in Rijnland-Palts en Nedersaksen. Kort geleden heeft Noordrijn- land-Westfalen een oude wet over de toelating van speelbanken, die nog dateerde uit de jaren dertig, op geheven. Veiligheidshalve liet men echter een nog oudere Pruisische wet van 1868 van kracht blijven; deze wet verbiedt alle speelbanken. De El tense accountant dr. Erwin Raben (40), die al jarenlang vecht voor een casino, zag hier zijn grote kans. In een bijna vergeten artikel van de Westduitse grondwet staat: „Inkomsten uit speelbanken komen ten goede aan de deelstaat". Dat betekent, zo redeneren Raben en zijn juridische adviseurs, dat vol gens de grondwet veel banken toe laatbaar zijn; de Pruisische wet van 1868 is dus ongrondwettelijk en on geldig. De Casinomaatschappij Elten-Berg heeft intussen een concessie van de Eltense gemeenteraad gekregen, en zaterdag gaan dan de roulettes rol- De Eltense speelbankvoorvechters rekenen erop, op den duur hun plan te kunnen doorzetten. Op de Eltener Berg hebben zij al een terrein van 70.000 ha. gepacht waar het eigenlij ke definitieve casino zal verrijzen. ADVERTENTIE len en de croupiers harken in hotel Berliner Hof. Er blijven echter enkele juridische noten om te kraken: Een aangevraagde vergunning van de administratieve rechtbank in Dusseldorp is nog niet binnen; Het districtsbestuur heeft de gemeenteraad opgedragen de speel bankconcessie weer in te trekken; De politie zou kunnen ingrijpen op grond van de Pruisische wet van 1868. In het laatste geval zal de maat schappij de politie gerechtelijk aan spreken voor schadevergoeding. kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. BORGER In West-Duitsland is een wetsontwerp ingediend voor de uitbrei ding van rijksautowegen in de jaren 1971 tot 1985. Uit dit ontwerp blijkt, dat in Oost-Friesland een groot deel van de Oostfrieslandse Autobahn in de eerste fase van de realisering-plannen, te we ten van 1971 tot 1976, is opgenomen. De voorlopige tracering van deze autoweg is geheel aan de westzijde van de Eems langs de Nederlandse grens gedacht. De weg zal de Eems tussen Midlum en Jemgun kruisen, om vandaar naar Norden en Nordeich aan de kust af te buigen. Deze tracering zal voor de Ne derlandse autoriteiten en het Neder landse bedrijfsleven van groot belang zijn, omdat van deze zijde is bepleit de autoweg, althans voor een groot deel, aan de westzijde van de Eems te doen aanleggen. Ook de industrie- en han delskamer in Emden heeft dit stand punt ingenomen. Van andere zijde zijn echter bezwaren gerezen tegen de voor gestelde tracering. In Oost-Friesland vreest men, dat het voorgestelde tracé meer de Nederlandse belangen dan het eigenlijke doel, name lijk ontsluiting van het betreffende ge bied, zal dienen. De Kamer in Emden meent dat het voorgestelde tracé door de uitgestrekt heid grote voordelen biedt. De kosten zullen lager zijn dan bij een tracering aan de oostelijke zijde van de Eems, bij Papenburg, zoals ook bepleit is. De ste den Papenburg, Leer, Emden, Aurich en Norden kunnen thans op een gunstige wijze aansluiting op de Autobahn krij gen. Door realisering van de voorgestelde plannen zullen alle Oostfriese eilanden en badplaatsen volgens de Kamer, uit stekend op het net van Autobahnen worden aangeslóten, waardoor de be langen van het bedrijfsleven, in het bijzonder die van het vreemdelingen verkeer, op de beste wijze worden ge diend. BRASILIA De Braziliaanse bis schoppen hebben een officieel verzoek tot de regering gericht, om de rechten van de mens in Brazilië weer in acht te nemen, om landbouwhervormingen door te voeren en het bestaan van een politieke oppositie te garanderen. Een document dat aan het einde van de tiendaagse algemene bijeenkomst van de Braziliaanse bisschoppen werd uitgegeven, werd goedgekeurd met 159 van de 183 stemmen. De tekst luidt onder andere als volgt: „Zoals alle Brazilianen, zijn wij ons bewust van de recente verklaring van de president van de republiek (generaal Emilio Garrastazu Medici) en van de minister van Justitie (Alfredo Buzaid) over het probleem van politieke gevan genen en martelingen. Wij kunnen de jammerlijke manifestatie van geweld in de vorm van moord, roof en ontvoe ring niet goedkeuren. Dat is een andere vorm van marteling voor het volk en het weerspiegelt zeker niet de houding van de Braziliaanse bevolking". TAe Amerikanen zitten in Zuid- oost-Azië in een glazen huisje. Ieder steentje kan een geweldige barst in het geheel veroorzaken. Daarmee is niet gezegd, dat de acties in Vietnam en Cambodja, geen gronden zouden hebben. Zeker militair, was er niets anders mogelijk. Blijft de vraag, of men het tot een mi litaire acties moest laten komen, of dat men China en Rusland rustig met lauweren moest laten binnentrekken in dit verkeersknooppunt van politie ke machten. Maar de gevoeligheden blijven. Dat is dezer dagen weer gebleken bij het bezoek van de Indonesische presi dent Suharto aan de Verenigde Sta ten. president Suharto van Indonesië, die in de VS is voor besprekingen met president Nixon, heeft woensdag op een bijeenkomst met de pers ge zegd, dat het communistische fanatis me in Azië en het Verre Oosten, met nationalistisch fanatisme bestreden dient te worden en niet met de macht der wapens. Hij verklaarde zich ëen krachtig tegen stander van militaire deelneming van de grote mogendheden in Aziatische kwesties. Suharto drong er op aan, dat deze mo gendheden hun legers buiten Azië houden en in plaats daarvan dit we relddeel helpen met economische bij stand waaraan geen politieke voor waarden verbonden zijn. „Het communistische gevaar komt niet in de eerste plaats uit militaire macht voort. Het grootste gevaar vormt het ideologisch fanatisme. Dit dient te SUHARTO niet gooien worden tegengegaan door versterking van de nationale saamhorigheid van de betrokken landen en door, zonodig een evenredig nationaal fanatisme te kweken", aldus Suharto, die overi gens niet zei of het middel niet erger was dan de kwaal. ^uharto, die president Nixon dinsdag liet weten, dat naar zijn mening alle buitenlandse troepen uit Cam bodja zouden moeten worden terug getrokken, zei dat ervoor gezorgd dient te worden, dat er geen andere buitenlandse troepen komen om de plaats van de uit Vietnam terugtrek kende Amerikanen in te nemen. De president ging niet in op een vraag wat naar zijn mening in dit opzicht dan gedaan zou moeten worden. Het Witte Huis liet later zijn woord voerder verklaren, hoe president Nixon dacht over de opmerking van zijn Indonesische gast ove: de terug trekking van buitenlandse troepen uit Cambodja. „De heer Nixon gelooft niet, dat de op roep die president Suharto deed, op welke wijze dan ook op de kortston dige Amerikaanse actie in Cambodja sloeg. De Amerikaanse troepen zullen tegen 30 juni het land hebben verla ten en we vormen geen bedreiging. Nixon meent dan ook dat de uitlating van president Suharto tegen Noord Vietnam was gericht", aldus de woordvoerder. is natuurlijk wel vriendelijk te genover de officiële gast uitge legd. Maar de interpretatie is louter willekeurig van Amerikaanse zijde. En het glazen huis blijft kwetsbaar. ROME De ministerraad van de NAVO heeft aan het einde van de tweedaagse voorjaarsconferentie in Rome twee belangrijke besluiten geno men: De mogelijkheden zullen worden nagegaan voor het bijeenroepen van een Europese Veiligheidsconferentie; Alle geïnteresseerde landen zo wel communistische als niet-communis- tische landen worden uitgenodigd voor besprekingen over wederzijdse en evenredige vermindering van de strijd krachten in Midden-Europa. Bij de besprekingen over verminde ring van de troepensterkte in Midden- Europa zullen van de volgende overwe gingen worden uitgegaan: De troepenvermindering moet ver enigbaar zijn met de strategische vei ligheid van het bondgenootschap; Inkrimping van de strijdkrachten moet geschieden op basis van wederke righeid, ook wat grootte en tijdsduur betreft; De inkrimping moet zich uitstrek ken tot alle gestationeerde strijdkrach ten in het desbetreffende gebied; Er dient een afdoend -controlesys teem te worden ontworpen om de na leving van de overeenkomsten te ga randeren. Het grootste struikelblok van het slotcommuniqué was de idee van een ANKARA Men vreest dat zes Turkse mijnwerkers bij een overstro ming in een kolenmijn in Eregli aan de kust van de Zwarte Zee om het leven xijn gekomen. Europese Veiligheidsconferentie, waar voor sommige delegaties met name de Verenigde Staten en Frankrijk niet erg warm liepen. De ministers von den elkaar tenslotte met het Britsr compromisvoorstel tot het onderzoeken van de mogelijkheden voor een derge lijke conferentie. Het slotcommuniqué gewaagt met voldoening van de in maart begonnen besprekingen tussen de Grote Vier over verbetering van de situatie in Berlijn en de vrije toegang tot de stad. De volgende zitting van de minister raad van de NAVO is in december in Brussel. ADVERTENTIE Sucrosade k a I owe bespa rende zoe t ma - ker zonder bijsrpaak, zonder,nasmaak.

De Vallei | 1970 | | pagina 11