Veenendaals dagblad Buiten Prins zich Claus voelt hier thuis fleXa Fruittelers trokken fors aan de bel Libanon gaat tegen guerrilla-troepen optreden BRITSE ARTSEN DREIGEN MET STAKINGEN union Bobby Moore komt vrij Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei wat een makkelijke verf NA STROOM KLACHTEN RU POLITIE Linksi' zege op Ceylon Misschien toch werk voor 45 Kaap-V erdianen K.N.\ ,B. vraagt van de N.O.S. miljoen LairdSchema is onherroepelijk Amok makende patiënt gaf veerboot vertraging POLY SELECT matras Uit de hand gelopen zaak veroorzaakt ..landelijke ellende'' INTERVIEW VOOR TELEVISIE Leven ondergronds I Onenigheid in Israëlisch kabinet Aan? \an op beurs Madrid 3/ Plaatselijk regen Sur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1 1,03 p.w., 4.40 p.m., 13.10 p k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern'n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 28 MEI I970 - 44e JAARGANG no. I2I Argwaan tegen blauwe girokaarten ,,De Bijenkorf' stopt maandag in haar vier warenhuizen met het aannemen van de blauwe girokaarten als betaling voor gekoehte goederen. Vroom en Dreesmann denkt sterk over een zelfde maatregel. ..De zaak met de blauwe kaarten is uit de hand gelopen", zegt hoofdinspec teur F. A. J. van Kralingen van de Rotterdamse politie. Op de politie bureaus in heel het land stapelen de klachten over de afgifte van ongedek te girokaarten zich op. Men noemt het een ..landelijke ellende". „Het is erger geworden doordat steeds meer mensen, al dan niet ver plicht, een girorekening hebben geno men", zegt de heer Van Kralingen. Bij de opening van de girorekening krijgt de houder een boekje met vijftig blauwe girokaarten en tegen betaling van twee gulden per stuk ka. hij meer hoekjes kopen. „Daarmee", aldus de heer Van Kralingen, „kan men in feite zonder dat er één cent op de rekening staat, voor ik weet niet hoeveel geld kopen. Dit zou een punt moeten zijn voor middenstandsorganisaties. Geza menlijk zouden de winkeliers moeten besluiten: laten we er mee stoppen". De politie in Amersfoort heeft een zaak in handen tegen iemand, die in verscheidene plaatsen met blauwe kaarten voor zesduizend gulden heeft „gekocht". In Rotterdam lopen twee za ken: één voor vijftienduizend, één voor zeventienduizend gulden. Hier en daar wordt gewerkt met van anderen gestolen boekjes met blauwe kaarten. „HEEL KARWEI Hoofdinspecteur Van Kralingen: ,.Het zou voor ons een zegen zijn als er aan deze mogelijkheden tot oplichting of flessetrekkerij een einde werd ge maakt. Het uitzoeken van al die zaken en zaakjes is een heel karwei". Sinds oktober vorig jaar heeft de gi rodienst aan een half miljoen reke ninghouders gegarandeerde girobetaal kaarten verstrekt. Tegen het einde van dit jaar zullen het er wel een miljoen zijn. De postgiro garandeert per kaart honderd gulden, maar met goedvinden van de winkelier kan per k; it ook een aanschaf van bijvoorbeeld vierhonderd gulden worden verrekend. ACHTERGELOPEN De bron van het kwaad is volgens hoofdinspecteur Van Kralingen dat de girodienst heeft achtergelopen bij de banken. Pas veel later dan de betaal- cheques met pasjes, kwam de giro met zijn gegarandeerde giro-betaalkaarten. De blauwe kaarten zijn niét gegaran deerd. Niet iedereen is echter al in het bezit van de gegarandeerde betaalkaar ten. De heer G. F. J. A. Groen, directeur van de Postcheque- en Girodienst zei: „Wij hebben de gegarandeerde kaarten juist ingevoerd om de winkeliers te be schermen tegen mogelijk misbruik van de blauwe kaarten". De giro neemt geen enkele verant woordelijkheid voor misbruik door die blauwe kaarten. „Neen", zegt directeur Groen, „misbruik is niet onze zaak. Het speelt zich bovendien buiten ons om af. De verantwoordelijkheid voor krediet- geving ligt uit eigen vrije wil bij de winkelier niet bij ons. Als ik winkelier was, zou ik van iemand, die ik niet ken, geen blauwe kaart aanvaarden". Ook de directie van de griodienst verbaast zich soms, zoals over het geval van een autobedrijf in Utrecht, dat twee auto's verkocht tegen afgifte van een blauwe kaart. Gemakshalve namen de kopers de kleinste van de auto's vast mee. Weg auto, weg geld... BUSSUM „Ik voel mij hier thuis; dit is mijn land". Dit zei prins Claus gis teravond in een vraaggesprek in de televisierubriek „Persoonlijk". Het was de eerste keer sinds zijn verloving met prinses Beatrix in 1965 dat de Prins een interview toestond. De Prins voelt zich volkomen opgenomen in het Nederland se volk. „Maar ja, ik kan natuurlijk niet spreken namens degenen, die hier over. toen of nu. een andere mening zijn toegedaan. Voor mijzelf Is het een heel duidelijke kwestie". Of de prins hoopt dat prins Willem- Alexander naar schatting niet vóór het jaar 2000 op de troon zal komen of denkt dat dat in de wereld-van-dan niet meer nodig is? Een Amerikaanse uitspraak citerend, zei pihns Claus: „Je moet niet zoveel kijken naar het jaar 2000; je moet het nu doen. Alles wat we nu goed doen, is ook goed in het jaar 2000. Alles wat we nu verkeerd doen, is ook verkeerd in het jaar 2000". „Wij proberen dus onze kinderen, vooral onze oudste zoon, zó op te voe den dat hij, als het moet, de functie kan overnemen. Maar hoe de maat schappij in Nederland zich zal ontwik kelen en of er voor hem nog een plaats zal zijn, is natuurlijk volkomen open", Men zie ook elders in dit nummer. ADVERTENTIE Tn ons natuurhistorisch boek had- den we jaar en dag geleden de fraaie tekening van een mollenest staan, die er bijna als een moderne j maquette uitzag. Pas veel later bra- ken we er ons hoofd over, hoe men uit de losse, brokkelige zandgrond zulk een volledig model van wellicht j enige meters diep ongeschonden i aan 't licht kon brengen. Wel leer- j den we bij vader en grootvader, die imkers van belang waren, de zgn. observatiekast kennen, welke ons door een glazen wand het leven der bijen verduidelijkte. Iets derge- lijks was het vogelnestkastje, dat jj l ons het bedrijf van een mezenpaar s door een glasplaat, welke een zij- kant verving, liet zienmen diende jj daarbij zelf volkomen in het duister te zitten, maar dan had je ook een logeplaats bij dit bescheiden, doch uitermate boeiende natuurtheater Met mieren bv. op tentoonstel- lingen heeft men soortgelijke ont- i sluitingen der geheimen van moe- der Natuur voor de verwonderde ogen van het publiek gebracht en voorts zijn er doorsneden van boom- stammen met insektenbewoning 5 doch eigenlijk zitten we er dan al- j weer naast. Om een goed inzicht te krijgen in jj de gangen, holen, tunnels en nesten, die allerlei gravers en woelers in de grond maken, heeft de onderzoe- kende mens van alles geprobeerd j i vandaar de vaak merkwaardige j 5 plaatjes in de boeken van onze voorouders. Men stuitte op grote moeilijkheden bij dit onderzoek, l want hoe voorzichtig men ook gra- l j ven moge, toch loopt men voortdu- rend gevaar, dat juist hetgeen men zien wil, door de spade wordt j vernield. Nochtans zijn ongeveer een eeuw geleden twee Amerikaan- i se geleerden erin geslaagd het on- j dergrondse leven te doorvorsen, zo- j als we morgen nader zullen zien. j 2& mei '70 A. B. WIGMAN. j COLOMBO Bij de verkiezingen die woensdag op Ceylon zijn gehouden blijkt mevrouw Sirimavo Bandaranaike n de macht gekomen te zijn. Haar linkse partjj „Verenigd Front" heeft de overwinning behaald, terwijl de Ver enigde Nationale Partij van de aftre dende premier Senajake een grote ne derlaag heeft geleden. Toen de uitslagen voor 80 van de 151 zetels bekend waren bleek de drie-par- tijen-coalitie van mevrouw Bandara naike daar 62 van te hebben behaald, terwijl de aan het bewind zijnde partij, Verenigde Nationale Partij, er slechts negen had. De 54-jarige mevrouw Bandaranaike werd in 1960 de eerste vrouwelijke pre mier ter wereld. Zij nam de functie over van haar man, Solomon Bandara naike, kort nadat deze was vermoord. Van de regeringspartij van Senajake blijken minstens tien ministers hun ze tels te hebben verloren. HILVERSUM Minister C. H. F. Polak van Justitie heeft woensdag avond in het NOS-radioprogramma „Cosa Nostra" gezegd, dat alsnog zal worden bezien of in Nederland werk kan worden gevonden voor de 45 bewo ners van de onder Portugees beheer staande Kaap Verdische Eilanden, die Nederland moeten verlaten omdat zij niet beschikken over een verblijfsver gunning. De namen van de Kaap Verdianen zijn daartoe genoteerd. Niettemin blijft het uitwijzingsbevel van kracht, maar minister Polak zei, dat de Kaap Verdia nen in Portugal geen politieke moeilijk heden zullen ondervinden. ADVERTENTIE BEIROET Het Libanese kabinet heeft besloten om hard op te treden tegen de Palestijnse guerrilla-organisaties in het zuiden des lands. In ministerskringen in Beiroet is vernomen, dat krachtens een kabinetsbesluit het leger met ingang van 15 juni gemachtigd wordt om op elke Arabiséhe verzets strijder het vuur te openen, die zich gewapend in een Libanese plaats ophoudt. Te vens mag het leger guerrillastrijders doodschieten, die betrapt worden op de be schieting van Israëlische nederzettingen vanuit Libanon. Daarmee wordt volgens de zegslieden eindelijk letterlijk uitvoering gegeven aan het vorig jaar november in Cairo gesloten akkoord tussen de regering en de verzetsorganisaties over regeling van de activiteiten van de commando's op Libanees grondgebied. Premier Rasjid Karami heeft tegen over het parlement reeds laten door schemeren. dat gedacht werd aan het te hulp roepen van Marokkaanse en Tune sische militaire eenheden. Door de he vige guerrilla-activiteit in het zuidelijk grensgebied en de daaropvolgende Is raëlische patrouilleringen, ook aan de Libanese kant van de grens, zijn naar schatting 30.000 personen uit het gebied gevlucht. De Israëli's beweren dat de patrouilles slechts tot taak hebben hun nederzettingen in Opper-Galilea tegen guerrilla-activiteiten te beschermen. Zelfs minister van Binnenlandse Za ken Kemal Joemblatt. die beschouwd wordt als het kabinetslid dat het meest sympathiek tegenover de commando's1 staat, heeft dinsdagavond gezegd: „De toestand is buitengewoon delicaat en kritiek. Alle Libanezen veroordelen het schieten en afvuren van raketten over de Libanese grens als dit leidt tot het doden van schoolkinderen". De Israëlische minister van Defensie Mosje Dajan heeft verklaard, dat de Israëlische luchtaanvallen op Egypte op het ogenblik beperkt zijn tot een strook van 30 km. ten westen van het Suez- Kanaal. Hij zei dit in een gesloten bij eenkomst met leden van de socialisti sche parlementsfractie, zo berichtten Vijfduizend demonstranten fruittelers en hun gezinsleden trokken gisteren met yentallen S4>*ndoe\jrn en mè^fcuzen £oor Defi haag. om de a-j dacht van de regering te vestigen op de fruitte elt-in-nood. In het gebouw van dc Tweede Kamer nam waarnemend voorzit- ter drs. G. M. Nederhorst een peti- 5 tie in ontvangst. Een delegatje bracht ook een brief, waarin spoe- dige daadwerkelijke hulp wordt gevraagd, bij minister Lardinois. Het gesprek met deze bewindsman had een teleurstellend verloop. lap MADRID Onder het roepen van anti-Amerikaanse leuzen, heeft een groepje jonge mensen woensdag Molo tovcocktails en flessen verf in de cen trale zaal van het beursgebouw in Ma drid gegooid. De zaal was op dat mo ment vrijwel leeg, zodat er slechts ma teriële schade werd aangerciht. iiiii t Met ziekentransportauto's van de 43ste Brigade Geneeskundige Com- 5 pagnie u,it Havelte zijn gisteren de laatste tachtig patiënten van het z oude naar het nieuwe Bethesda-ziekenhuis in Hoogeveen verhuisd. Door de soldaten van de brigade werden de patiënten uiterst voorzichtig op 5 brancards naar hun nieuwe kamers geduwd. Al twee keer eerder in maart en april waren groepen patiënten door de militairen verhuisd. 5 Iedereen toonde zich na afloop van de geslaagde operatie zeer tevreden. ,,Ik heb zelden zulke zachtzinnige geneeskundige troepen bezig gezien5 zei de commandant, majoor Miog. ,,Bij onze normale oefeningen gaat het allemaal heel wat hardhandiger!" z V//////////»'///'/"""/""""""""""""""""""""""/""""""""""""""""""""""""""""""""""""""' LONDEN De nationale gezond heidsdienst van Groot Brittannië", wordt bedreigd door stakingen. Van daag heeft de regering een ultimatum ontvangen, waarin gesteld wordt dat men langzaam tot staking in ziekenhui zen en klinieken zal overgaan, tenzij voor het einde van deze week een on afhankelijk rapport over de omstandig heden waarin de artsen moeten werken wordt gepubliceerd. Een woordvoerder voor de bond van ziekenhuisassistenten verklaarde, dat men vel met het verlenen van medi sche diensten in noodgevallen zal door gaan. Hij voegde hieraan toe, dat men de indruk heeft gekregen dat de regering alleen onder dwang tot handelen over gaat en dat de bond daarom geen keuze heeft, maar aan de vele eisen van ver schillende ziekenhuizen gehoor moet geven om langzaam de medische dien sten te staken. Premier Harold Wilson en de minister van Sociale Diensten Richard Crossman zullen heden een ontmoeting hebben met vertegenwoordigers van de Britse Medische Bond (BMA) en met de tand artsbonden. Het conflict gaat over salaris en werktijden. De artsen zijn bovendien boos over de beslissing van de regering de publikatie van het rapport over de omstandigheden waarin zij moeten werken uit te stellen tot na de algeme ne verkiezingen op 18 juni. Dinsdag gaf de BMA zijn leden het bevel, een campagne voor te bereiden van niet-medewerking met de sociale medische diensten. De campagne zal vrijdag van start gaan als het rapport nog niet is gepubliceerd. Assistenten in de Britse ziekenhuizen verdienen tussen de f 10.000 en f 12.000 per jaar terwijl de artsen tussen de f 14.000 en f 16.000 per jaar ver dienen. De assistenten zeggen boven dien soms 100 uur per week te werken, wegens het gebrek aan artsen. HILVERSUM De Nederlandse tele visiekijkers zullen misschien het ko mende seizoen zondagsavonds geen voetbalflitsen meer te zien krijgen. De Nederlandse Omroep Stichting (NOS) en de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB) zijn niet tot overeenstemming kunnen komen over het bedrag dat de NOS aan de KNVB voor deze wekeljkse flitsen op zondag avond zou oeten betalen. De KNVB wil van de NOS een be drag van driekwart miljoen gulden hebben in plaats van de 250.000 gulden die de NOS thans betaalt. Het overleg is nog niet definitief afgebroken. WASHINGTON Dc Verenigde Sta ten zullen zich houden aan het door Nixon aangekondigde schema om vóór 1 mei volgend jaar, 150.000 militairen uit Vietnam terug te trekken. Misschien zal dit zelfs al eerder voltooid zijn, zo heeft de Amerikaanse minister van De fensie, Meivin Laird. woensdag op een bijeenkomst van militaire organisaties van het Pentagon verklaard. De minister was overigens van oor deel, dat er „enige tegenslagen" zullen zijn. Volgens hem dringen de VS er op aan. dat Aziatische landen verantwoor delijkheid nemen voor de strijd te land in Indo-China. Daarvoor zouden zij echter Amerikaanse steun ter zee en in de lucht moeten hebben, terwijl Ameri ka voorts voor meer opleidingsmogelijk heden en modernere wapens zou moe ten zorgen. AMELAND Dc veerboot Hol- werd-Ameland, die woensdagavond om zeven uur vanaf het eiland de haven van Holwerd had moeten binnenlopen, moest vijf uur voor de haven wachten met vele passagiers aan boord, onder wie schoolkinderen die van een school reisje terugkwamen. De boot kon niet eerder dan twaalf uur binnenlopen door dat men moest wachten op hoogtij. De oorzaak van de vertraging was een ontsnapte patiënt van de psychia trische inrichting bij Franeker. Deze jongeman van ongeveer 20 jaar was sinds zondag verdwenen en had zijn toevlucht gezocht op het eiland Ame land. Hij meldde zich deze woensdag bij de politie omdat hij honger kreeg en werd op de boot naar de vaste wal ge zet. Onderweg heeft hij echter amok ge maakt, waarbij hij zelfs nog overboord is gesprongen. Met een aparte boot is hij naar de vaste wal gebracht en met verwondingen naar Franeker vervoerd. Voor de veerboot was het toen al te laat om alsnog binnen te lopen, want het was inmiddels weer eb geworden. In het veerhuis in Holward wachtten tien tallen ouders op hun kinderen. woensdag de Israëlische dagbladen. De bombardementen zullen worden voort gezet om de inrichting van raketbases in dit gebied te voorkomen. ONEENS I11 de Israëlische coalitie-regering zijn opnieuw meningsverschillen naar voren getreden over het treffen van een eventuele vredesregeling met de Arabische landen. Bij een stemming in het parlement over een door premier Golda Meir af gelegde regeringsverklaring hielden de leden van de rechtse Gahal-partij, de tweede grootste coalitie-partner, zich afzijdig, omdat zij naar hun zeggen bij de eerste minister een mildere houding ten opzichte van de Arabieren meenden te bespeuren. De Gahal-partij is voor het behoud van alle gebieden die tijdens de zes daagse oorlog door Israël zijn bezet. GEVECHTEN Aan alle grenzen en bestandslijnen tussen Israël en zijn buurlanden is het de afgelopen nacht en vanmorgen tot gevechtsactiviteiten gekomen. Voor de derde dag achtereen zijn Is raëlische patrouilles het grensgebied van Libanon binnengetrokken, om op treden van Palestijnse guerrillastrijders onmogelijk te maken. Aan de grens met Jordanië in het noordoosten van het land kwam het tot een nachtelijk duel met artillerie en mortierén. De grensnederzettingen Kfar Ruppin en Yardena kwamen on der vuur le liggen, maar er is door het opperbevel geen melding gemaakt van schade of slachtoffers. Later vuurden de Israëli's op de stad Irbid en omge ving in Jordanië, en bestookten de ar tilleristen van de Iraakse militaire een heden aan de grens nederzettingen in het dal van Beit Sjean en op de Go- lan-hoogten in Syrië. ADVERTENTIE Voor wie zichzelf het beste gunt Bobby Moore, de aanvoerder van het Britse voetbalteam kan vandaag naar Mexico vertrekken. Op de foto verlaat Moore na deze uitspraak het gerechtsgebouw. BOGOTA Bobby Moore, dc aan voerder van de Britse voetbalploeg die meedingt naar het wereldkampioen schap, zal vandaag om 22.30 uur naar Mexico vertrekken, met een vliegtuig van „Aerolineas Argentinas". De rechter die het onderzoek naar zyn beweerde diefstal leidt, Pedro Do rado, heeft de voetballer voorwaarde lijk in vrijheid gesteld. Moore zal zich op gezette tijden bij de Columbiaanse ambassade in Mexico moeten melden. Rechter Dorado besloot woensdag avond de invrijheidstelling van de Brit se voetballer lot donderdagochtend uit te stellen. Dit uitstel is een gevolg van de grote vermoeidheid van de rechter na drie dagen het onderzoek te hebben ge leid. De rechter zal nu heden om 16.00 uur officieel bekend maken dat Moore on der borgtocht zal worden vrijgelaten. De campagne in de Britse pers, die beweert dat Moore het slachtoffer Is van een misdadige Zuidamerikaanse ac tie tot gokken op de uitslagen in Mexi co, houdt aan. Weersverwachting van het K.N.M.I. van donderdagavond tot vrijdagavond: Opklaringen, maar tijdelijk veel bewol king met plaatselijk enige regen. Zwak ke tot matige wind uit westelijke rich tingen. Weinig verandering in tempe ratuur. Morgen: Zon op: 04.29 Maan op: 01.55 onder: 20.46 onder: 14.12

De Vallei | 1970 | | pagina 1