Nederlanders zijn tolerant als het erop aankomt. nectar dranken 20 voordeel 1,49 „Misverstand" kostte adjudant op 13 mei 1940 het leven PONTIAC Bankoverval drie maanden na arrestatie daders opgelost Op 3 juni moet u 'kaas uit 't vuistje' even laten staan. Boek van de Maand Zomaar wat zwerven met Bert Garth off, tot één juli 8.SO daarna 17.50 Helder Camara komt morgen in Nederland VVD-Kamerlid deed felle uitval naar de p.b.o. Amsterdamse raad voteert f 410 miljoen voor metro Prins Claus: Soms denk ik dat men best nog meer van ons gebruik zou kunnen maken9" Meisje herkende aanrander bij t.v.-opname Onderzoek naar drama op Walcheren Snelrijdende auto tegen twee bomen blije gezichten, fijne horloges van f59,50 tot f 900,— PONTIAC TIJD JUISTE TIJD! 't wordt tijd, dat u er óók een draagt Tweetal maakte tienduizenden guldens op niet alleen het sap, maar al het lekkere van de hele vrucht „SPEELRUIMTE" „GEVESTIGDE ORDE „GEEN DOMINAT1E" Schot uit politie pistool verwondt vluchtende man Aartsbisschop Recife AMENDEMENT DONDERDAG 28 MEI 1970 Df/SSC/Af Prins Claus vindt, dat „als het erop aankomt" de Nederlanders ■-* hijzonder tolerant zijn. Weliswaar gaan ze ook de straat op om te vechten en dan vallen er soms brokken, maar ik zou dit niet als onverdraagzaamheid willen zien". Hij zei dit gisteravond in het televisieprogramma Persoonlijk. De Prins toonde zich niet afkerig van hervormingen en vernieuwingen. Be paalde veranderingen zou ook hij graag sneller doorgevoerd willen zien. Voor heelden kon hij niet geven wegens de hem opgelegde constitutionele beper kingen, die hij soms als hinderlijk er vaart. „maar ik zie volkomen in, dat het in een constitutionele monarchie niet anders kan". ADVERTENTIE B3 tijdelijk voor kies uit abrikozen, peren, perziken ALPHEN AAN DEN RIJN Een 21-jarige inwoonster van Alphen aan den Rijn heeft bij de finale van het te levisiespel Zeskamp in Leiden de jonge man herkend, die haar op 5 april pro beerde aan te randen. Beiden waren naar de finale gekomen als supporters. Zij belde onder de wedstrijd de poli tie van Alphen, die op haar beurt de Leidse collega's opbelde. De jongeman een achttienjarige Alphenaar be kende zeven aanrandingen in Alphen en omstreken te hebben gepleegd. Van slechts vier gevallen was aangifte ge daan. Prins Claus heeft het gevoel dat men de mogelijkheden van hem en de ande re leden van het Koninklijk Huis meer zou kunnen gebruiken. „Je kunt na tuurlijk -aan zelfoverschatting lijden of je kunt je eigen kwaliteiten hoger schatten dan ze in werkelijkheid zijn, maar ik heb soms het gevoel, heel eer lijk, dat men van ons misschien meer gebruik kan maken". Er is volgens prins Claus, nog extra ruimte om meer activiteiten te ontplooien. Of hij niet bang is dat zijn „speel ruimte" beperkt zal worden als hij straks „prins-gemaal" is? „In de eerste plaats hoop ik dat dit evenement nog heel lang op zich zal la ten wachten. Ten tweede: als ik naar mijn schoonvader kijk, dan heb ik niet het gevoel dat hij in zijn mogelijkheden vreselijk beperkt is door het feit, dat hij de man is van de Koningin". Prins Claus gelooft niet, dat die functie een ornament van de Kroon kan zijn. „Ik geloof niet, dat wij in deze tijd met een ornament verder kun nen gaan. Dat is misschien in het verle den gedeeltelijk zo geweest. Maar voor de toekomst zeker niet". Kan hij dan een heel leven lang toe gewijd zijn aan wat een „onbaan" wordt genoemd?" „On-baan zou ik overdreven vinden. Wel een heel zware aan. Dan bedoel ik niet mijn persoonlijke baan maar een baan als u het een baan wilt noemen van een Koningin, ook van mijn vrouw". Als je de gelegenheid krijgt een bijzonder zware baan goed te doen, verschaft dat ook een bijzondere vol doening". Heeft prins Claus het gevoel veroor deeld te zijn om met de „gevestigde orde" contact te hebben en daardoor afgesneden te zijn van de bevolking? De Prins meende dat er talloze moge lijkheden zijn om contact te hebben met die mensen, die niet tot de geves tigde orde behoren. Hij wees op zijn contact met onder meer kunstenaars, waaruit hij geleerd had over de denk wijze van deze jonge mensen. „Het is toch iets anders als je uit de tweede hand kennis maakt met iets of dat je de mensen die creatief zijn op een heel nieuw gebied, zelf ontmoet". Prins Claus vindt niet dat de Neder landers jegens hem onderdanig zijn. „Een van de kenmerken van de Neder lander is juist dat hij dat niet is. Maar iedereen is bijzonder vriendelijk, aardig en hoffelijk". Veel mensen zien de monarchie als een draagster van eeuwige waarden. Maar het Koninklijk Huis zou ook door gedrag en belangstelling een stimule rende werking kunnen hebben op ver nieuwingen en hervormingen. „Als u bedoelt dat het Koninklijk Huis, vooral ook de Koningin, een voor beeld moet zijn, dan ben ik het volledig met u eens. Ik vind dat een van de es sentiële taken". Prins Claus vertelde, dat de leden van het Koninklijk Huis zich precies zo gedragen als de gemiddelde Nederlan der. „Ik geloof dat er geen verschil is. Goed, wij rijden één keer per jaar els er geen huwelijk is in de Gouden Koets. Maar in het algemeen voelen wij ons als een heel gewone staatsburger Zelf voelt hij geen afstand tot de be volking, maar als men andersom, een afstand voelt tegenover het Koninklijk Huis dan bestaat bij de betrokkenen de neiging om het eigen gevoel te projecte ren op de hele bevolking en te veron derstellen, dat de afstand algemeen is, aldus de Prins. Aan prins Bernhard is ooit gevraagd of hij prins Claus een raad kon meege ven. Prins Bernhard heeft toen geant woord, dat zijn dochter Beatrix een sterk karakter heeft en dat prin: Claus zich niet moet laten domineren. Vindt hij dat dat gelukt is? „Dat zou U eigenlijk aan mijn vrouw moeten vragen. Ik dacht dat er in ons gezin geen kwestie was van dominatie, noch van de ene, noch van de andere kant". Ruimtelijke ordening (zijn specialis me) is een breder begrip dan sommigen denken, meende prins Claus. Economische groei is geen dogma meer zoals vroeger. Met de negatieve bijverschijnselen lucht- en waterver vuiling en lawaai werd vroeger geen rekening gehouden. „We zouden tot een evenwichtiger ontwikkeling kunnen ko men als ook deze moeilijk in geld te kwantificeren produktiefactoren mede in de calculatie zouden worden betrok ken. Hoewel we niet achter mogen blij ven in de economische groei, zal in alle beslissingen de prioriteit moeten wor den gegeven aan de leefbaarheid". Prins Claus pleitte voor een interna tionale planning die volgens hem met grote spoed moet worden doorgevoerd. „Ook een weg die naar de grens leidt, moet in het buurland worden doorge trokken. Anders heeft die weg geen zin". Op de vraag of de ruimtelijke orde ning te denken is zonder een bewuste bevolkingspolitiek antwoordde de Prins: „het gaat om de manier waarop. De bevolking zou zo opgevoed moeten worden dat iedereen beseft dat het zo niet langer kan. Maar u begrijpt dat het voor mij moeilijk is daarover te praten als vader van drie kinderen. ZEIST In de nacht van dinsdag op woensdag is de 21-jarige A. van der Brink uit Den Dolder by een verkeers- songeluk in Zeist om het leven geko men. De auto, waarin hij zat en die werd bestuurd door de 26-jarige H. J. van der B. uit Zeist, kwam met hoge snelheid op de Boulevard in botsing met een voorgesorteerde auto. die af wilde slaan. Daarna ramde de auto van Van der B. twee bomen en werd het slachtoffer uit de wagen geslingerd. Hij was op slag dood. De bestuurder werd zwaar gewond. Woensdagochtend is in het zieken huis te Coevorden de 16-jarige Hendri- ka Sloots uit Dalen overleden. Het meisje werd dinsdagavond ernstig ge wond, toen zij in de Hoofdstraat in haar woonplaats werd aangereden door een rechtsafslaande auto. die aan het op de bromfiets rechtsrijdende meisje geen voorrang verleende. het Walcherense Serooskerke wordt een mogelyk vyfde geval van executie zonder voorafgaand proces onderzocht. De Serooskerkenaar J. C. van Winkelen, die werkt aan een beschrijving van de oorlog in zyn dorp, onderzoekt welke Nederlandse militair op 13 mei 1940 's avonds laat de 54-jarige adjudant Wouter Henri Mon- té met een enkel schot heeft gedood. Volgens toenmalige bewoners van de Noordweg, waar het drama zich voltrok, gebeurde dat door een oudere militair, vermoedelijk een officier. Officiële militaire gegevens uit die dagen, waarover de heer Van Winkelen beschikt, onthullen niet meer dan dat het slachtoffer stierf „als gevolg van een misverstand". Adjudant Monté behoorde tot een korps motorrijders uit Bergen op Zoom, dat na hevige gevechten met de Duit sers in de Peellinie naar Zeeland trok. Dit legeronderdeel werd 13 mei in Serooskerke by een volslagen uitgeput en moedeloos landmachtsdetachement gevoegd. Toen Monté dezelfde avond in het donker rondlopend, verschillende malen met een zaklantaarn scheen, werd hij neergeschoten omdat hij zich „verdacht" gedragen zou hebben. Het aan- en uitknippen van de lamp zou zijn beschouwd als „seinen naar de vijand". Het gerucht ging namelijk, dat zich in de omtrek Duitse militairen schuil hielden. Enkele inwoners van Serooskerke weten zich nog te her inneren, dat de kogel, die adjudant Monté doodde, een huis binnendrong. De inmiddels overleden veldwachter A. Sijs moet in een proces-verbaal de toedracht van het geval beschreven hebben, maar in de archieven van de Rijkspolitie is hier van niets meer te vinden. De meeste documentatie ging bij de overstroming van Walcheren in 1944 verloren. Het enige document, waaruit opgemaakt kan worden, dat adjudant Monté op de bewuste datum in Seroos kerke overleed, is „het boek van begravingen", op het plaatselijke kerkhof. Daarin staat, dat een militair uit 's-Hertogenbosch (Monté is daar geboren) op 13 mei 1940 in Serooskerke is gestorven en twee dagen later werd begraven. Over de plaats, waar adjudant Monté moet zijn begraven, bestaat nogal verschil van mening. Sommigen beweren dat hij achter de kerk moet zijn begraven door de heer P. den Hollander sr. Maar ook deze getuige leeft niet meer. En van een graf met de stoffelijke resten van adjudant Monté is geen spoor te vinden... ••••••••••••- •••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••eoeeeeooooeeeeeeeeeo##*#*###® ADVERTENTIE GOIRLE -r Na een onderzoek dat maanden heeft geduurd, heeft de recherche in Breda, samen met de politie van Goirle, de spectaculaire bankroof opgelost, die op 10 november werd gepleegd op de AMRO-bank in Goirle. Door twee gewapende mannen werd daarbij 95.000 gulden buitgemaakt. I)e hoofdfiguren in het verhaal dat een roman waard zou zijn, zijn de 35- jarige invalide koopman Gerrit van F., de 25-jarige Haagse schrijver Jackie van D. en de 27-jarige Eindhovense handelaar Willy van M. Zij beraamden de overval omdat zij geld nodig hadden. De voorbereidingen werden uiterst secuur gedaan. Zo zouden de overval lers de bank langs de achterkant verla ten, omdat de politie bij stil alarm eerst bij de voordeur komt. Twee mannen zouden omstreeks het middaguur de bank binnen gaan, twee zouden in de buurt van het Belgische Mol met een andere auto, een Jaguar, wachten. En twee mannen moesten voor de wapens ADVERTENTIE Wij willen ons niet met politiek bemoeien. Als kaasmakers beperken we ons tot één kleur: goudgeel. Maar we willen ook niet koste wat kost het onderste uit de kan. Bij de Staten-verkiezingen zijn veel mensen thuisgebleven met 'kaas uit 't vuistje*. Gezellig natuurlijk en profijtelijk voor ons maar we vinden dat demokratie gaat vóór demokazie. Ga dus op 3 juni eerst stemmen en als u daarna kiest voor'kaas uit't vuistje': hartelyk dank vanzelf. zorgen. Jackie van D. en Willy van M. voer den de overval uit. Mede-plannenmaker Gerrit van F., die hen ook in Mol op wachtte, kreeg zeventienduizend gulden voor de moeite, hoewel was afgespro ken dat hij een derde van de buit zou krijgen. Jackie van I). en Wily van M. reden daarna door naar Spanje waar zij een maand lang rijkelijk geld uitgaven in het nachtleven van Barcelona. Vrouwen werden overladen met juwelen en de champagne stroomde rijkelijk. Na ruim een maand ging Willy van M. terug naar Nederland om thuis Kerstmis te vieren, terwijl Jackie van D. voor twee weken met vakantie ging in Brazilië. Van F. die er intussen ach ter was gekomen dat hij te weinig had gekregen, ging in Spanje op zoek naar het duo, maar moest onverrichter zake naar Eindhoven terug reizen. Op 7 januari vertrokken Van D. en Van M. via een zwerftocht door Zuid- Frankrijk en Zwitserland naar Parijs, waar het laatste geld werd opgemaakt. Op 4 februari kwamen beide mannen platzak terug in Nederland. Zij begon nen direct een nieuwe overval voor te bereiden. Baarle-Nassau of Nuenen zou het volgende doel zijn. Op 15 februari werden zij in Eindho ven in het huis van Gerrit van F. gear resteerd. Van M. moest nog elf maan den uitzitten, terwijl Van D. werd ver dacht van diefstal van een auto. Twee mannen van de rijkspolitie zijn AMSTERDAM Een van inbraak verdachte man is in de nacht van dins dag op woensdag in een ziekenhuis op genomen, nadat hij in de Amsterdamse binnenstad tijdens een vluchtpoging door een kogel uit een politiepistool in de schouder was getroffen. De verdachte, die tot dusver heeft geweigerd zijn personalia te verstrek ken, werd omstreeks vier uur samen met de 23-jarige chauffeur G. van der B. door vier politiemannen betrapt bij een inbraak in eep tabaksgrossierderij op de Palmgracht. Zij werden aange houden en overgebracht naar het bu reau Warmoesstraat. Bij het uit de politieauto stappen wist de onbekende verdachte zich los te ruk ken en de benen te nemen. Een agent, die de achtervolging had ingezet loste in de Lange Niezel een schot op de lin ker schouder. in totaal drie weken lang in Spanje, Frankrijk en Zwitserland bezig geweest om alles te reconstrueren. Gisteren kwam de zaak helemaal rond. In de buurt van Mol werden een stengun en twee coltruien opgegraven. De mannen hebben bekend. Van een onzer redacteuren UTRECHT Morgenochtend komt de befaamde aartsbisschop van Recife (Brazilië), Dom Helder Camara, op Schiphol aan voor een kort (en zeer in tensief) bezoek aan ons land. Op de luchthaven wordt hij begroet door de bisschop van Roermond, mgr. P. J. A. Moors, en nir. H. N. C. baron van Tuyll van Serooskerken, voorzitter van de In terkerkelijke adventsactie voor Latijns Amerika (Solidaridad). Na 's middags met vertegenwoordi gers van de publiciteitsmedia gesproken te hebben en in Soesterberg een toe spraak gehouden te hebben tot de leden van de centrale raad van de Katholieke Werkende Jeugd, wordt hij ontvangen door het Nederlandse episcopaat ten hui ze van kardinaal Alfrink. 's Avonds is hij in Utrecht op een bijeenkomst met vertegenwoordigers van kerken en organisaties, die belang stelling hebben voor Latijns Amerika; hij spreekt er een „Boodschap aan de christenen in Nederland" uit. Zaterdag spreekt hij in Amersfoort achtereenvolgens op een vergadering van Pax Christi en een -bijeenkomst van Clasc Nederland, een door Sjaloom geïnspireerde solidariteitsgroep met de Latijns-Amerikaanse vakbeweging; daar na ontmoet hij delegaties van leerlingen van Dom Helder Camarascholen in Ne derland en opent hij symbolisch een naar hem genoemde school in Hoog vliet. Later op de dag spreekt hij met leden yan een sectie van de generale diaconale raad van de Ned. Herv. Kerk en 's avonds gaat hij voor in een eu charistieviering in de Jongerenkerk in Venlo. Zondagmorgen vertrekt hij naar West-Duitsland. GOUDA Gisternacht zijn in de Goudse Suomischool zinloze vernielin gen aangericht door inbrekers, die het niet konden verkroppen, dat in de school geen geld te vinden was. De schade, die door deze vernielingen werd aangericht, wordt geschat op tien duizend gulden. DEN HAAG De liberaal Mr. Geurtsen heeft gisteren in de Tweede Kamer een even onverwachte als felle aanval gedaan op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie (p.b.o.). Het gebeur de bij de behandeling van wat een vrij onschuldig wetsontwerp van minister Roolvink (sociale zaken) leek. De minister wilde om de p.b.o. nieuw leven in te blazen, ook de instelling mo gelijk maken van zogeheten lichte schappen en bedrijfscommissies. Mr. Geurtsen greep de gelegenheid dank baar aan om de p.b.o. uit te pellen. Hij had er geen bezwaar tegen de mogelijkheden wettelijk uit te breiden, maar dan alleen als aan de ondemo cratische opbouw van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie een einde wordt gemaakt. Hij gaf ook de weg aan: rechtstreekse verkiezingen van bestuursleden en er re kening mee houden dat ook anderen dan de van ouds bestaande organisaties als representatief moeten worden be schouwd, zoals de categorale bonden. In die zin diende de V.V.D.'er ook een amendement in, dat de steun kreeg van de socialist S. van der Ploeg en de D'66'er Nypels. De drie confessionele regeringspartij en wezen echter de verlangens van de heer Geurtsen vierkant af. Omdat het er naar uitziet, dat het ook wordt aangenomen, kregen de Twee de-Kamerleden gisteravond de indruk, dat de minister over het voorstel zijn „onaanvaardbaar" zal uitspreken. Door het amendement-Geurtsen en ook door andere amendementen, zal namelijk, zoals de K.V.P.'er mr. Brouwer zei, de hele wet op haar kop worden gezet. Mi nister Roolvink zou nog wel bereid zijn om samen met de Kamer naar andere keuzemogelijkheden van democratise ring van de schapoen te zoeken. Hij zal ook nog het Centraal Overlegorgaan polsen. Mr. Geurtsen noemde de situatie in de P.B.O. die van elitedemocratie, waarbij het kiesrecht is gebonden aan de eis van lidmaatschap van een als re presentatief erkende organisatie. De K.V.P.'er mr. Brouwer en de C.H.U.'er Kikkert hadden geen behoef te aan een wetsontwerp indien het amendement zou worden aangenomen. AMSTERDAM Urenlange discus sies gingen gisteren vooraf aan de be slissing van de Amsterdamse gemeente raad om een krediet van bijna 410 mil joen gulden beschikbaar te stellen voor de aanleg van de oostlijn van de metro. De raad sprak zich in grote meerder heid uit voor de metroplannen. De oostlijn van de Amsterdamse me tro is ruim achttien kilometer lang. Het tracé ervan loopt van het Centraal sta tion via Weesperstraat, Wibautstr^a-t en Amstelstation en vervolgens een -ge deelte van de spoorlijn Amsterdam- Utrecht naar de Zuid-Bijlmer. Een zijtak ter hoogte van Duiven- drecht buigt het woongebied van de Bijlmermeer in. In de aanleg van de oostlijn wordt door het rijk 195 miljoen bijgedragen. Aangenomen wordt, dat de werkzaam heden ruim vijf jaar in beslag zullen nemen. De volgende fase van de metro in de hoofdstad is de aanleg van de Noord-Zuidlijn. ADVERTENTIE Hoever is de stilte te zoeken in Nederland! Vlak achter de drukbevolkte bennen. Leest u maar in "Zomaar wat zwerven". Want daarin vertelt Bert Garthoff u dat er in Nederland nog talloze stille plekjes zijn, waar niemand zo gauw aan denkt En hij neemt u mee naar al die verrassend-mooie-hoekjes. In 160 pagina's. En meer dan 120 foto's. Waarvan vele in kleur. Een boek van formaat dat u met mag missen.

De Vallei | 1970 | | pagina 3