Mr. B. W. Biesheuvel voor A.R. Wil tot samenwerking mo< basis zijn voor noodzakelijk politiek vernieuwingsproces C.H.U. Ervaring op Henri Dunant Zelfs het kleine stemt tot dankbaarheid Zieke jongen (15) vlucht in pyjama Amerongens bos in Voorlichting bij V.V.V. No. 3 VAN LIJST 2 A. VISSER (45) Laatste kans voor V.R.C. Stemt U daarmee in STEMT DAN no. 3 van LIJST 2 STEMT IN IEDER GEVAL LIJST 2 Schade door slippende vrachtauto's D.O.V.O. speelt tegen N.E.C.-b De Dames gewond na IRRITATIE SLEUTEL Zijn mening Plezier Lleaal Mariniers vergeefs in actie RHENEN BURGERLIJKE STAND DONDERDAG 28 MEI 1970 VEENENDAAL „Zowel nationaal als internationaal wint het isolationisme weer terrein. Waar is het saamhorigheidsbesef en de bereidheid tot samenwer king tussen de grote politieke groeperingen uit de jaren '40 en '50". Deze ver zuchting slaakte gisteravond de A.R.P.-voorzitter van de Tweede-kamerfrac tie mr. B. W. Biesheuvel die op uitnodiging van de A.R.P. afdeling Veenendaal een spreekbeurt vervulde in „de Korenbeurs'*. „De samenwerking uit die tijd lijkt zoek en het heeft er de schijn van, dat de maatschappelijke en technüsche versnelling waarin we terecht zijn gekomen door de politici niet is bijgehouden". Aldus de A.R.-voorman, die samenwerking als basis propageerde om afsplit sing en als gevolg daarvan politiek onbehagen te bestrijden. Mr. Biesheuvel hield een aandachtig gehoor voor dat de ARP bereid is tot die samenwerking. Hij zag het zelfs als een noodzaak om uit het politieke slob te raken. „Ons beleid moet er duidelijk op gericht zijn nu en in de jaren die komen met andere politieke partijen samen te werken. In het kader van het politieke ontwikkelingsproces kunnen we dat niet doen met partijen die alleen uit het principiële woord getuigen of niet voor samenwerking voelen. Die moeten dan maar in de oppositie gaan." In de vergadering die door de ARP Veenendaal in feite was belegd om het kiezersvolk stormrijp te maken voor de volgende week te houden gemeente raadsverkiezingen werd maar zelden gerept over louter gemeentelijke aange legenheden. Kern in het betoog van mr. Biesheuvel was de houding van de AR ten opzichte van het politieke wel en wee binnen en buiten de landsgrenzen. Wat de binnenlandse politieke situa tie betreft signaleerde hij een neiging tot irritatie, die zich manifesteerde in een afscheiding bij de KVP, het uiteen vallen van de Boeren Partij in drie de len en het ontstaan van DS'70 uit de Partij van de Arbeid. „Deze splinterpartijen leveren geen positieve bijdragen, maar we moeten als politici wel de oorzaken opsporen waarom ze zijn ontstaan", aldus mr. Biesheuvel, die verder van mening was dat ook D'66 velen had teleurgesteld. De democraten zijn ook niet de mensen ge bleken die het verlossende woord kun nen spreken. Als voorbeeld noemde hij de bij D'66 in de aanvang gepropageerde hervor mingen op bestuurlijk niveau zoals het kiezen van burgemeesters en commis sarissen der Koningin. „Men is er bij D'66 op vastgelopen omdat men is gaan inzien dat er ook aan dat systeem grote bezwaren kleven." Voor het samengaan van de chr. partijen KVP, CHU en ARP zag de heer Biesheuvel wel toekomst. „De bereid heid tot samenwerking is er en dat is al een groot winstpunt. Niettemin is het een moeizaam proces vooral ook om de tegenwerking in eigen kring te over winnen. Dat kan aleen maar bereikt worden via een verstandige voorlich ting", zo meende spreker. Mr. Biesheuvel zei verder waardering te hebben voor veel punten in het par tij-programma van de Partij van de Arbeid. „Vooral de bondigheid in dit programma kan ons nog wat leren", al dus mr. Biesheuvel, die met betrekking tot onderwijs, voorzieningen op het so ciale vlak, de buitenlandse politiek, wo ningbouw en ontwikkelingshulp ziens wijzen in het socialistische partijpro gramma had aangetroffen die hem wel aanspraken. Hij noemde het een ver dienste van dit program dat het aan geeft hoe een en ander ook gefinan cierd dient te worden-. Op een punt was hij het volstrekt met de socialisten oneens namelijk met hun opvattingen over het be snoeien van de defensie-uitgaven. „De veiligheid van West-Europa moet gro te prioriteit krijgen vooral gezien de activiteiten van de Russen in Egypte en hun maritieme paraatheid in de Middellandse Zee en op de Atlanti sche Oceaan". Als middel om de overheidsuitgaven VEENENDAAL Zaterdag 30 mei is het alles of niets voor de eerste uitgave van de voetbalvereniging VRC. Op het veld van Quick Boys te Katwijk spelen de Veenendalers tegen Rijsoord in de na-competitie om een plaats in de eer ste klasse van het zaterdagvoetbal. Verlies betekent dat VRC is uitge schakeld en dat de strijd dan alleen nog gaat tussen Rijsoord en IJsselmeervo- gels. Ook aan een gelijk spel hebben de Brinkersteeg-bewoners niets. Er moet per se gewonnen worden. Met het gelijke spel dat vorige week in Ermelo tegen IJsselmeervogels behaald werd geven de drie punten dan een riant uitzicht op het eerste klasserschap mits Rijsoord de week daarop van IJsselmeervogels wint of tenminste gelijk speelt. Supporters die deze wedstrijd willen bezoeken kunnen zich voor donderdag avond opgeven bij de heer D. Rebergen, Fluiterstraat 40. De wedstrijd in Kat wijk begint om 16.15 uur. VEENENDAAL De gemeentelijke voorlichtingsambtenaar J. van Offeren wordt thuis herhaaldelijk opgebeld door mensen die weliswaar wensen te wor den voorgelicht, maar niet over ge meentelijke aangelegenheden. Men wil spreken met de VVV, die sinds maan dag in een caravan a^n de Hoofdstraat huist, en ook telefonisch bereikbaar is. In De Vallei stond dinsdag dan ook een telefoonnummer vermeld, maar helaas klopte dat niet helemaal. Eén fout cij fertje in de reeks bezorgt de heer Van Offeren nu hoofdpijn, omdat zijn tele foon voortdurend ratelt. Om verdere vergissingen uit te sluiten herhalen we het foutieve nummer niet, maar hier is dan het enige goede van de VW: 10848. te besnoeien toonde spreker zich voor stander van een sterk gericht perso neelsbeleid om het ambtenarencorps niet ongelimiteerd te laten groeien. An derzijds wees hij er op, dat een toene mende welvaart automatisch betekent dat er meer geldverslindende collectie ve voorzieningen moeten worden ge troffen, terwijl de toenemende indus trialisatie met zich meebrengt dat er maatregelen getroffen moeten worden om verontreiniging van bodem, lucht en water tegen te gaan. Vooral ten aanzien van dit laatste zag spreker duidelijke verbindingslijnen tussen de landspoli- tiek en de gemeente-politiek. „Om hier voor en voor ontwikkelingshulp nog meer gelden beschikbaar te krijgen zou men eigenlijk het thans bereikte wel vaartsniveau moeten bevriezen", zo filo sofeerde spreker. Aan het eind van zijn betoog vond mr. Biesheuvel onder meer nog dat met name bij de landmacht door een betere organisatie de voor defensie uitgetrok ken gelden beter dan thans kunnen worden besteed. Op het nationale vlak zag hij de sleu tel voor het wegnemen van de span ningen in het Midden-Oosten in handen van de Verenigde Staten. De fouten die de VS ons indertijd aanwreef met be trekking tot de situatie in Nieuw Gui nea, dat we geen oog zouden hebben voor de opkomende nationaliteitsge dachte, maken ze nu zelf in Zuidost- Azië", zo luidde zijn slotconclusie over de internationale politieke toestand. Nadat d eheer Biesheuvel zijn didac tische gaven nog had gedemonstreerd in het vragenuurtje besloot drs. H. Hiensch, voorzitter van de ARP „Vee nendaal" deze goed bezochte vergade ring. ADVERTENTIE s - f NIEUWEWEG 23 HOOFD DER SCHOOL Lid van de Gemeenteraad Vrijheid van onderwijs is een kostbaar goed. Die vrijheid moet echter gebruikt worden. leder kind heeft recht op onderwijs, dat het best bij zijn of haar aanleg past. Daarom streven wij ernaar dat in Veenendaal vele soorten onderwijs gevolgd kunnen worden. Ook bij de selectie van de leerlingen voor de verschillende opleidingen moet het belang van de kinderen centraal staan. Het (vele) geld aan onderwijs besteed, komt en goede aan uw kinderen. VEENENDAAL Als jaarlijks groots evenement van het Rode Kruis mag zeer zeker genoemd worden, de boottocht van het Ro- dekruisschip de „Henri Dunant". Deze boot biedt accommodatie aan 72 bedlegerigen en invaliden. Naast het begeleidende team van een arts. een hoofdverpleegster en enige ver pleegsters, wordt de verzorging der patiënten vooral aan helpers en helpsters overgedragen. Eén van de ze helpsters tijdens deze jaarlijkse boottocht, die gehouden werd van 18-23 mei. was de Veenendaalse mevrouw A. M. Hendriks-van der Heijden. Naast haar huisvrouw-zijn. besteedt zij met veel voldoening tijd aan haar werk voor deze Veenen daalse Rodekniisafdeling. „Het was voor mij de tweede keer. dat ik meeging als helpster op de „Henri Dunant". Vorig jaar was ik erg enthousiast over mijn opgedane ervaringen tijdens die boottocht en besloot toen eindelijk meteen, me de eerstvolgende keer weer beschikbaar te stellen als helpster. Dagelijks merk je aan de mensen, dat ze het waarderen. Het zijn soms de kleine dingen, die de patiënten tot dank baarheid stemmen. Het geeft je een prettig gevoel, je ten dienste te kun nen stellen van de hulpbehoevende mens," zegt mevrouw Hendriks te vreden terugblikkend. „Natuurlijk is zo'n gehele week vol inspanning erg vermoeiend, maar dat heb ik er graag voor over. Naast die inspanning, is er geluk kig nog genoeg ontspanning. De gastvrouw van de „Henri Dunant" doet erg veel, om iedereen zoveel mogelijk plezier te geven. Zo kunnen er verzoekpl a at jes gedraaid worden en bingo-middagen georganiseerd worden. Wat ook altijd in de smaak valt bij de patiënten is de hersen gymnastiek." Mevrouw Hendriks staat ook even Stil bij het feit, dat er ook een gees telijke verzorging aan boord is. Deze werd tijdens haar meegemaakte bootreis verzorgd door een dominee. „De ene keer is het een pastoor, een andere maal weer een protestantse vertegenwoordiger. Dat hangt veelal af van de samenstelling van de groep". De inscheping voor de „Henri Du nant" geschiedde in Utrecht waarna er koers gezet wercL richting Volen- dam. „Dat was de eerste halte. Na Volendam hebben zowel pa tiënten als leden van het begelei dend team geweten, dat het bevaren van de Hollandse wateren ook leiden kan tot zeeziekte. Deze ongewone er varing kon echter snel vergeten worden bij de aankomst in Makkum, de tweede aanlegplaats. De plaatse lijke afdeling van het Rode Kruis l>ezorgde het varende gezelschap oen aangename ontvangst. Na Den Helder en Purmerend aangedaan te hebben, werd de thuishaven Utrecht, weer opgezocht. „Eigenlijk is zo'n week niet snel te vergeten. De dankbare blikken van de patiënten spreken boekdelen bij het afscheid", vertelt mevrouw Hendriks. Het Rode Kruis-werk bevalt haar overigens uitstekend. „Vanaf mijn jeugd heb ik me altijd ai aangetrok ken gevoeld tot de verzorgende be roepen. Mijn wens was om verpleeg ster te worden, maar aangezien mijn moeder andere plannen voor Mevrouw Diepeveen wist in ju ni 1940 nog niet waar haar man gevangen zat. Dit schrijven ont ving zij op 3 juni. mij uitgestippeld had, is er nooit iets van gekomen. Nu als helpster is mijn wens weer wat goedgemaakt", verklaart mevrouw Hendriks. Haar interesse voor het Rode Kruis vergt wel wat tijd. Het kan een EHBO-avond zijn, waar geoefend wordt onder leiding van een arts of een helpster. Ook wordt er hulp aan bejaarden geboden, wanneer deze hun jaarlijks uitstapje hebben. Voor de komende week staat er weer de landelijke inzamelingsactie van het Rode Kruis voor de deur. Op de vraag, wat haar echtgenoot van haar werkzaamheden voor het Rode Kruis vindt, vertelt mevrouw Hen driks: „Ach hij schertst wel eens wat, wanneer ik weer een avond wegga. Hij, weet jpaar al te goed, dat ik het erg plezierig vind om dit werk te doen. Beiden hebben we onze eigen nteresse. De gunnenwe elkaar". VEENENDAAL Dinsdagmiddag deden zich op de Nieuweweg twee ver keersongevallen voor met zware mate riële schade. In het eerste geval remde de vracht- autobestuurder G. W. M. M. uit Appel- tern af voor een stilstaande bus. De combinatie gleed door als gevolg van het natte wegdek en kwam in botsing met een uit tegenovergestelde richting naderende personenauto, bestuurd door R. C. uit Arnhem. Deze botste op zijn beurt tegen een parkeerde personenauto van J. W. de K. uit Veenendaal. Vooral de luxe auto's kregen aanzienlijke scha de. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Later op de dag raakte de vrachtauto van J. H. van E. uit Opheusden in een slip met het gevolg dat de automobiliste mevr. C. uit Ederveen, die uit tegen overgestelde richting naderde deels on der de laadbak van de vrachtauto schoot. Zij kreeg een lichte shock en werd op doktersadvies naar haar wo ning overgebracht. OVERBERG Een groep van veertig mariniers stond gistermiddag op het terrein van Kamp Overberg gereed om uit te rukken voor een speuractie naar een gevluchte vijftienjarige jongen. Juist op dat moment kwam bij de leiding van de Rijksinrichting voor jongens echter de melding binnen, dat de knaap in de bossen bij Amerongen, nabij het Berghuis was gevonden. De jongen was dinsdagavond gevlucht uit de ziekenzaal, waar hij met veertig graden koorts was opgenomen. Volgens de directeur van Kamp Overberg, de heer C. J. M. Geurts moet de 15-jarige J. H. onder invloed van zijn koorts de benen hebben genomen. Hij sprong direct nadat een verpleeg- VEENENDAAL Het eerste elftal van DOVO speelt vanavond In het sta dion „De Goffert" in Nijmegen een vriendschappelijke voetbalwedstrijd te gen het B-elftal van NEC. De wedstrijd begint om half acht. RHENEN Geboren: Anna Maria Catharina, d.v. J. Wijmenga en M. D. van der Wiel (Amerongen); Simone Constance, d.v. M. de Bruin en G. van Laar; Dirkje Cornelia Johanna, d.v. C. J. Schreuders en J. M. van der Burg; Johannes Wilhelmus, z.v. D. Meijer en J. M. J. de Bloois (Veenendaal); Hen drik, z.v. D. Meijer en J. M. J. de Bloois (Veenendaal); Philippina Margaretha, d.v. G. Schalk en J. M. Gerrits; Philip- pus Dirk, z.v. P. D. van Burken en J. van de Grift; Maas, z.v. G. Slotboom en B. G. H. Gijsberts. Gehuwd: J. B. Honders en C. J. H. van Dijk; G. W. Verhaar en J. R. W. Jansen. Overleden: Jpn Willem van Barne- veld, 47 jr., echtg. v. G. Drost (Veenen daal); Hermina Hendrika van Nelles- tijn, 36 j„ ongeh. (Veenendaal); Jan Jo seph Baars, 84 j„ geh. gew. m. W. Hen driks; Cornelia van Burken, 77 j., echtg. van J. Hazeleger (Veenendaal); Maria Elisabeth Drost, 85 j., geh. gew. m. L. N. Beugelaar (Amerongen); Jacobus Dirk van Aken, 86 j., echtg. v. C. Rodenburg; Johannes Doornenbal, 84 j., echtg. v. H. van Dam (Leersum); te Wageningen: Johannes Baars, 72 j., geh. gew. m. H. A. Spies. f Ap uitsluitend kiese wijze bepalen we ons even tot een stuk on misbare voorlichting. Het is vooral bedoeld voor degenen die achteraf niet gelukkig zijn met de rangorde volgens welke de raadszetelpreten- denten op de diverse kandidatenlijs ten zijn geplaatst, hoe democratisch dat binnen de kiesverenigingen ook is geregeld. In 't algemeen wordt een kandidaat die als laatste op de lijst staht zeker als bij tot een der min der populaire Veense partijen be hoort niet in de raad gekozen, omdat het nog altijd gewoonte is dat veel kiezers hun stem aan de lijsttrekker geven. Nu biedt de kieswet evenwel de mogelijkheid om ook de lager ge plaatsten aan een zetel te helpen, en dat gaat volgens het systeem van de voorkeurstemmen. —2— fn 't kort komt het erop neer, dal een kandidaat minstens de helft van de zogeheten „lijstkiesde- ler" moet halen, om een zetel te <rijgen door voorkeurstemmen. Die lijstkiesdeler kan pas worden bere kend nadat een zetelverdeling in eerste aanleg is uitgevoerd. Die eer ste verdeling gaat er via het systeem van de grootste gemiddelden vanuit, dat het aantal zetels per partij even groot wordt als het aantal malen dat men de gewone kiesdeler uit het op een lijst verzamelde stern- mental kan putten. En die gewone kiesdeler is weer het resultaat van een sommetje, waarbij het totale aantal geldige stemmen wordt ge deeld door het aantal beschikbare raadszetels, in Veenendaal 21. De lijstkiesdeler is het resultaat van de berekening waarbij het aan tal stemmen dat op een bepaalde lijst is uitgebracht, wordt gedeeld door het aantal zetels dat bij de eer ste verdeling uit de bus is gekomen. Haa-lt nu bv. de laagstgeplaatste kandidaat dat aantal, dan komt hij toch in de gemeenteraad. 3— L^r valt, mede met 't oog op het de- bat van Hendriks en Coïni van avond in het Rodekruisgebouw, een saillante bijzonderheid op te merken, die niet geheel van pikanterie is ont bloot. Hier en daar, ook bij Hendriks :huis, hangen de KVP-affiches, die het lijstnummer 6 dragen. Of het nou toeval is laten we even in het midden, maar in sommige gevallen, ook op de flat bij Hendriks huis, hangen er twee tegen elkaar aan, al dus vormende het getal 66. Wij hou den niet van insinueren, maar we kunnen het niet laten ons af te vra gen of dat misschien een voorteken is van het verloop der discussie die Hendriks vanavond volgens zijn aankondiging noodzaakt de vloer aan te vegen met de argumenten van D'66. A/oor wie er belang in stelt een paar cijfers en mededelingen. Van gemeentewege zijn 17846 oproe- pingskaarten verzonden aan Veenen daalse inwoners, die zo worden uit genodigd op 3 juni hun stem uit te brengen. In 164 gevallen werd een formuliertje verstuurd die de ont vanger machtigt bij volmacht te (la ten) kiezen. Op de verkiezingsdag worden in Veenendaal 17 stembu reaus bemand, en dat zijn er even veel als bij de statenverkiezingen van 18 maart. Wie op maandag 1 iuni nog geen oproepingskaart heeft ontvangen, kan er nog een krijgen op de gemeentesecretarie. Wie zijn kaart is kwijt geraakt, kan op het desbetreffende stembureau een nieuwe krijgen. Wie z'n kaart ver geet mee te nemen niet. Zou 't een 'eugentje waard zijn? Wij nader inzien blijkt ARP- raadslid ds. D. van Enk niet in de letterlijke zin van het woord zijn verontschuldigingen te hebben aan geboden aan D'66, na zijn opmerking in de raad vorige week die luidde „Duitsland '66". Hij zei gisteren, dat hij Leo Coïni alleen heeft verteld, dat het een grap is geweest. fractievoorzitter van de ARP in de Tweede Kamer, de heer Biesheuvel, was gisteravond present in De Korenbeurs op een bijeen komst van de plaatselijke afdeling. Laat één ding duidelijk zijn: zijn banwezigheid had niet te maken met de aanstaande verkiezingen, want dat zei hij zelf. AR-lijsttrekker E. C. Diepeveen zei ook het een en ander. Na een vraag uit de zaal over de toenadering van zijn partij met de CHU ter plaatse merkte hij op dat een trouwerij er ditmaal nog niet in gezeten heeft, ofschoon de verke ring wel vaste vormen begint aan te nemen. Hij herinnerde daarbij aan de gezamenlijke algemene beschou wingen bij de begrotingsbehandeling 1970. Wat de toekomst betreft kon de heer Diepeveen dan ook een ta melijk voor de hand liggende pro gnose doen: met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid zitten AR en CH in Veenendaal over vier jaar voorgoed bij elkaar op schoot. ster bij hem was geweest door een ruit en klom over drie hekken rond het ter rein van de inrichting. Hij was slechts gekleed in een pyjama en een jekkertje, en liep op blote voeten. Onmiddellijk begon personeel van het kamp dinsdagavond te zoeken in de bossen. Ontvluchtingen zijn in Kamp Overberg weliswaar geen uitzonderin gen, maar in dit geval maakte men zich extra zorgen in verband met de ziekte van de jongen. De Amerongense rijks politie verleende assistentie, en later arriveerde ook een speurhond met be geleider. De actie leverde niets op, en 's nachts moest men de zaak voorlopig opgeven. Wel was al het pyjama jasje van de zieke gevonden. „Dal was geen gemakkelijke beslissing", aldus de heer Geurts, „want de jongen had op dat moment even goed ergens bewusteloos kunnen liggen". Nadat woensdagmorgen opnieuw de omgeving zonder resultaat was afge zocht, riep men de mariniers uit de Van Braam Houckgeest-kazerne in Doorn te hulp. Kort nadat dezen arriveerden in Overberg, werd gemeld dat boswachter R. van Laar de zieke vluchteling had gevonden. Vanuit het Berghuis werd de jongen naar de inrichting terugge bracht, waar hij direct werd onderzocht door de arts A. C. Kars. Hoewel eerst was overwogen de jongen ter observatie in 't ziekenhuis te laten opnemen, wees een eerste onderzc>ek uit, dat daartoe geen reden bestond! VEENENDAAL Op de kruising Nijverheidslaan - Laan der Techniek botste de bestuurster van een bromfiets mevr. v. d. B. uit Veenendaal door geen voorrang te verlenen tegen een vracht auto bestuurd door W. J. A. B. uit Vee nendaal. Zij kwam ten val evenals haar zusje die als duopassagier meereed. Beide dames kregen schaafwonden en werden op advies van een arts naar hun woning overgebracht.

De Vallei | 1970 | | pagina 5